NLAHD RUSSISCHE REISERVARINGEN. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 DUITSCHLAND KAN WEER BETALEN. Storten bij Deviezenbanken' Een definitieve regeling in het vooruitzicht? Op het oogenblik worden te Berlijn tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie besprekingen gevoerd over een nieuwe rege ling van het betalingsverkeer tusschen Neder land en Duitschland. Aangezien een nieuwe regeling in geen ge val op 1 September in werking zal kunnen tre den, is voor de betaling van den uitvoer naar Duitschland een nadere overgangsmaatregel ontworpen, waarover op 29 Augustus overeen stemming is verkregen en die onmiddellijk in werking zal treden. Deze komt op het volgende neer: 1. Het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank, dat krachtens de inmiddels opgezegde deviezenregeling van 31 December 1932 in het leven was geroep-en. blijft voorloopig bestaan, met dien verstande, dat het saldo van dat Sonderkonto niet zal mogen stijgen boven het bedrag, dat op 29 Augustus was bereikt. 2. Daarom zullen stortingen op dit Sonder konto, waarvoor overigens de tot dusver gel dende bepalingen, vervat in de protocollen van 31 December 1932 en 5 Juni 1934 van kracht blijven, voortaan niet meer rechtstreeks op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank kunnen geschieden, maar zul len in eerste instantie moeten geschieden bij de z.g. „Deviezenbanken" in Duitschland door welke zij voorloopig zullen worden geboekt op een tusschenrekening. Een grens is voor het totale bedrag der stor tingen niet gesteld. 3. De „Deviezenbanken" zullen van deze stortingen zoo spoedig mogelijk kennis geven aan de Reichsbank, welke de adviezen der stor tingen doorloopend zal rangschikken in de volgorde, waarin zij bij haar binnenkomen. 4. Naar mate de op het Sonderkonto van De Nederlandsche Bank bij de Reichsbank ge boekte markenbedragen door De Nederland sche Bank in guldens kunnen worden omgezet, zal de Reichsbank de bij de „Deviezenbanken" overeenkomstig punt 2 gestorte bedragen in volgorde toelaten tot overschrijving op het Sonderkonto. Echter met dien verstande, dat, zooals in punt 1 reeds is gezegd, het saldo van De Nederlandsche Bank op het Sonderkonto niet mag stijgen boven het bedrag dat op 29 Augustus was bereikt. Uit een en ander volgt, dat met stortingen bij de „Deviezenbanken" niet behoeft te wor den gewacht tot 1 September, doch dat daar mede onmiddellijk kan worden begonnen. Ne derlandsche exporteurs, wier Duitsche afne mers de laatste dagen geen stortingen op het Sonderkonto van De Nederlandsche Bank bij de Reichsbank hebben kunnen doen. omdat het in het protocol van 14 Augustus bedoelde maximum van 15 millioen R.M. was bereikt, zullen dus goed doen hun Duitsche afnemers te verzoeken thans zoo spoedig mogelijk tot storting van de door hen verschuldigde gel den bij de „Deviezenbanken" over te gaan. De adviseering. door De Nederlandsche Bank van stortingen op het Sonderkonto aan de be gunstigden, de omzetting van de op het Son derkonto geboekte marken in guldens en de uitkeering der schulden aan de rechthebben den, blijven op dezelfde wijze geregeld als tot dusver. CONGRES VAN HET N.V.V. VOOR WERKLOOZENZORG. Zaterdag 8 en Zondag 9 September zal het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen in het N.V.-Huis te Utrecht een demonstratief con gres houden naar aanleiding van den steeds grooter wordenden nood der werkloozen. Op dit congres zullen het woord voeren de heeren E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., die zal spreken over de financiering van de las ten en van de werkloozenzorg en in het bijzon der over de noodzakelijkheid van een betere verdeeling van deze lasten tusschen het Rijk en de gemeente en H. Lindeman, bestuurder van het N.V.V., die de eischen der moderne vakbeweging ten aanzien van de ondersteu ning van de werklooze arbeiders in het alge meen zal behandelen. Woensdagmiddag is te Soest een kleine cycloon geweest. Tijdens een regenbui is namelijk een ge deelte van de plaats door een wervelwind bezocht, die van zes huizen het riet van de dakbedekking wegrukte en van de andere huizen de pannen. Eigenaardig is het, dat het overigens geheel windstil was Door het groote geraas waarmee de wer velwind was gepaard, schrokken de bewoners die gauw naar buiten liepen. Ongelukken zijn gelukkig niet gebeurd. Lucifers in den zak ontvlamden Doch men vermoedt brandstichting. Een bewoner van Zevenhuizen bij Hillegers- berg is als verdacht van brandstichting ge arresteerd. Zijn hooiberg, schuur en woonhuis zijn namelijk onder eigenaardige omstandig heden in brand geraakt. De man zei dat, hij in de schuur was, en dat de deur door den ster ken wind dicht sloeg en tegen zijn lichaam kwam. Eenige losse lucifers die hij in den zak had, moeten daarbij met het strijkvlak van het doosje in aanraking zijn geweest. Hij merkte plotseling dat zijn kleeren in brand stonden! De man is toen in het water gesprongen, maai bij zijn terugkomst bij zijn schuur kwam hij tot de ontdekking dat deze in vlammen stond. Bij dezen brand kwamen de varkens en de kippen in de vlammen om. Cycloontje te Soest. Bij verder windstil weer! Spelling-Marchant bij examens verplicht. De Staatscourant bevat een mededeeling waarin wordt gezegd dat in de programma's voor het eindexamen der gymnasia en het daarmede gelijkgesteld examen, vermeld in art. 12 der H. O. Wet, voor de eindexamens der hoogere burgerscholen, voor het onderwij zersexamen en het eindexamen der kweek scholen. en voor het hoofdonderwijzersexa men door een aanvulling van de desbetreffen de algemeene maatregelen van bestuur op genomen moet worden dat de candidaat in iet schriftelijk werk de spelling van De Vries en te Winkel volgt met de laatste bepalingen van minister Marchant. MINISTER STELT DEN GEMEENTEN VRAGEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeenten, die niet vanwege een steun regeling of werkverschaffing met zijn depar tement in relatie staan, verzocht hem te wil len mededeelen of ter zake eenige regeling al daar bestaat. Zoo ja, dan wordt mededeeling van de regelingen verzocht, zoo neen, dan zal de jninister gaarne vernemen, waarom zoodanige regeling onnoodig is voorgekomen. Nederl. Sierteelt Centrale heeft invoermonopolie. Voor alle soorten bollen. Op 30 dezer treed een invoermonopolie voor bollen van tulpen, hyacinthen en narcis sen in werking, welk monopollie is opgedra gen aan de Nederlandsche Sierteelt Gen tra le. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Nederlandsche Sier teeltcentrale haar monopolieproducten zal mogen koopen en verkoopen. zal bedragen voor: bollen van tulpen f0,75 p^r 100 stuks, bollen van hyacinthen f 3,25 per 100 stuks en bollen van narcissen f 0,08 per K.G. behoudens een enkele uitzondering. Holland's schoonheid wordt afgebroken. Nu is Friesland's grootste molen aan de beurt. De vorige week is besloten den molen „Het Gaastzicht" in den grooten St. Johannisgaas- terveenpolder af te breken. In korten tijd zijn vijf van de zes molens verdwenen. Nu zal de groote korenmolen, eigendom van de Caf te Oldeberkoop, die op het Westeinde te Wolvega staat ook worden afgebroken. Met dezen mo len, die een vlucht van 28 meter had en de hoogste in Friesland was, gaat een prachtige stoffeering van het Friesche landschap ver loren. Dekens, lucifers en banden. Vallen onder nieuwe eontingenteering. Met ingang van 1 September wordt de in voer van wollen en halfwollen dekens ge- contingenteerd. Het percentage, waarvan de invoer zal zijn toegestaan is bepaald op 80 pet. van het gemiddeld gewicht, dat gedu rende het tijdvak van 16 Augustus tot en met 30 November in 1931 en 1932 is ingevoerd. De eontingenteering van den invoer van lucifers wordt ongewijzigd voor een tijdvak van negen maanden verlengd, terwijl tevens is bepaald, dat onder deze eontingenteering ook de lucifershoutjes zullen zijn begrepen. Ook wordt de eontingenteering van rijwiel buiten- en binnenbanden voor den tijd van een jaar veriengd. Het voor invoer toegelaten percentage is bepaald op 25 pet. van het ge middelde aantal, dat in 1929, 1930 en 1931 is ingevoerd. Blinde kwetst doofstomme. Eigenaardig ongeluk op de Amsterdamsche Sintelbaan. Op de sintelbaan te Amsterdam oefende een athletiekclub voor blinden. Terwijl men bezig was met oefenen in het kogelstooten kreeg de trainer van deze club den zwaren kogel in den rug. De trainer, die doofstom is, kon moeilijk aanduiden waar hij de meeste pijn had. Hij is naar een ziekenhuis gebracht, dat hij na behandeling kon verlaten. JONGEN DOODELIJK GEWOND TE ALKMAAR. De 16-jarige P. Slikker die per fiets op den Helderschen weg te Alkmaar reed. is bij het passeeren van een overweg door een auto ge grepen en over het onderlijf gereden. De jon gen is naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. VRACHTAUTO RIJDT VROUW DOOD. Een vrachtauto heeft te Bolsward bij het uitwijken voor een paar fietsers een vrouw aangereden, die een half uur na het ongeluk is gestorven. De politie heeft den wagen in beslag genomen. Dr. v. d. Leeuw gevonden. Verkoold tusschen vliegtuigresten. Inboorlingen hebben medegedeeld, dat zij in de bosschen van de berghellingen van Zuid- Tanganayka bij Mpika in Noord-Rhodesia het puin van een vliegtuig hebben gevonden. Dit toestel was dat van Dr. J. J. v. d. Leeuw, ns lijk verkoold in het puin werd aan getroffen. Auto rijdt tegen draad die den weg versperde. Was berooving de bedoeling? Tusschen Weert en Baexem reed een auto- mobilis4" uit Zuid-Limburg tegen een over den weg gespannen koperdraad, waaraan twee bussen waren bevestigd. Deze bussen kwamen gelukkig juist niet tegen de ruiten van den wagen aan. De draad die aan twee boomen was be vestigd, was op een dergelijke wijze aange bracht dat het onmogelijk jongenswerk ge weest kan zijn. Het late uur en de eenzaam heid van de buurt maken dit ook niet waarschijnlijk. Indien berooving hier de bedoeling is geweest is de poging mislukt, daar juist enkele auto's kwamen dié hulp verleenden. Bij de politie is natuurlijk aangifte gedaan. Gymnasiast nam proeven Een 15-jarige gymnasiast te Dordrecht was Woensdagmiddag een paar scheikundige proe ven aan het nemen. Plotseling ontstond er een groote ontploffing, waardoor alle ruiten van het huis sprongen en die de woning ern stig beschadigde. De jongen kreeg wonden aan hoofd en han den en is bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Amsterdam telt meer werk loozen. Op initiatief van dr. W. J. H. Leuring te Mook zijn proefgravingen geschied in de buurtschap van Zevenbergen, op korten af stand ten Z O. van het hotel de Plasmolen. Het dennebosch daar verbergt een der be langrijke overblijfselen uit het steenen tijd perk in Nederland, namelijk een praehistori- che vergaderplaats in de open lucht, die veel ouder is dan de bekende Ballerkuil in Drente. De in schilderachtige omgeving gelegen Ze- venbergerkuil is ongeveer eivormig. De groot ste lengte bedraagt 46 M., de grootste breedte M., de diepte 3.60 M. De ingang ligt precies in het Oosten. De kuil ligt midden tusschen drie ronde grafheuvels en is derhalve zeer waarschijnlijk uit hetzelfde tijdperk als deze. In den top van den ten Z.W. van de vergader- jlaats gelegen grafheuvel is eenige jaren ge leden een fraai versierde urn uit de eerste helft van het tweede millennium vóór onze jaartelling gevonden, tezamen met drie ge polijste vuursteenen handbijltjes. De urn be vatte asch en verbrande beenderen. o.a. den radius van een menschelijken onderarm. Bij de thans gedane proefgravingen, waar bij ook de Duitsche archaeoloog Dr. H. Na- chod uit Leipzig aanwezig was. is dwars door deze grafheuvel een 18 M. lange, en 1 M. breede sleuf gegraven, die tot op den voet van den heuvel reikt. Het is daarbij gebleken, dat op dit niveau in het laatste gedeelte van het neolithische tijdperk vele menschen. ten deele in uitgestrekte houding, ten deele met opgetrokken knieën zijn begraven. De zwar te silhouetten der geheel verteerde lichamen teekenen zich op het lichtgele of witachtige zand. Een aarden drinkbekertje. in den vorm der bekende klokbekers, was aan een der doo- den in het graf mee gegeven. Van een ande ren houten drinkbeker van puntigen vorm met groote ooren was het contour nog in het zand bewaard. De grafheuvel was omge ven door een greppel, in de nabijheid van welke ook vele sporen van rechtop in rijen geplaatste houten palen zijn gevonden. Uit een en ander valt op te maken, dat de rafheuvel ongeveer vierduizend jaar oud is. Wellicht zal in komende jaren nader on derzoek kunnen leiden tot uitkomsten, die misschien van grooter belang zullen zijn. Aanbod overtreft de vraag ruim 15 keer. De Amsterdamsche Arbeidsbeurs behan delde in Juli in totaal 66.322 aanbiedingen van werknemers. 4270 aanvragen van werk gevers en bracht 2856 plaatsingen tot stand; dat zijn 568 minder dan de vorige maand en 1149 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar Op elke honderd aanvragen van werkgevers kwamen 1553.2 (1235.4) aanbie dingen van werkzoekenden. Voor mannen was dit 2653.2 (2121.2) voor vrouwen 364.2 (278.3) aanbiedingen. Aan het einde der verslagmaand stonden als niet geplaatst nog bij de Arbeidsbeurs in geschreven 54.817 werkzoekenden, van wie 45.427 werkloozen naar eigen opgaaf en 765 gedeeltelijk werkloozen. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 44.646 be droeg. blijkt dat dit aantal aan het einde der verslagmaand 781 hooger is. Vergeleken met het einde van dezelfde maand van het vorige jaar. toen 42,429 werkloozen werden geno teerd, is het aantal 2998 hooger. Conflict te Krommenie breidt zich uit. Instemming van de metaalbewerkersbonden. De metaalbewerkersbonden hebben zich achter de stakers bij de blikfabrieken gesteld. Aan de steunactie van de ongeorganiseerden wordt gewerkt. Men rekent op een mogelijken langen duur van het conflict. Heden vergadert het personeel te Kromme nie opnieuw. De resultaten van de besprekin gen zullen aan de directie worden medege deeld. Ook de georganiseerden, modernen zoo wel als katholieken, hebben thans van hun bonden de opdracht gekregen aan de stakings actie deel te nemen in overleg met het sta kingscomité. Al de lithografen en steendruk kers. die tegen 8 Spte.nber ontslagen zijn hebben de aanzegging gekregen fbriek te verlaten daar er voor hen geen werk meer Was. Het Kremlin met omgeving te Moskou Het mooiste gedeelte van Moscou is het Kremlin en de naaste omgeving. Het is het hartje van de stad. In een driehoek gebouwd liggen de prachtige paleizen en kerken op den hoogen linkeroever van de Moscowa. Het Kremlin is omgeven door een hoogen muur, die ongeveer 1-5 K.M. lang is. De bouwmees ters van dit indrukwekkende complex zijn de Italiaansche architecten Anton Fryazin, Marco Ruffo en Peter So'.ario, die hun werk uitvoerden in opdracht van Ivan HI <1485— 1516). De Kremlin-muur telt negentien torens. Het geheel heeft daardoor zeer aan bekoring gewonnen. De torens hebben geen militaire beteekenis. Zij dateeren uit het tweede ge deelte van de 17de eeuw, toen Moscou feitelijk geen vesting meer was. Van de oude gebou wen binnen het Kremlin moeten allereerst de kerken genoemd worden en de groote to ren van het jaar 1600, een bouwwerk van Russische architecten, ten tijde van Boris Godunov. De grootste kathedraal is de Us- penski, tusschen de jaren 1475 en 1479 ge bouwd onder leiding van het genie Aristotle Fioravante. Uit architectonisch oogpunt doet het vreemd aan, dat Byzantijnsche, Gothische en Romeinsche elementen in dit bouwwerk gecombineerd met Russische uitingen, welke als het ware aan den tegenwoordigen tijd her inneren. De kerk is langwerpig, terwijl het dak gedragen wordt door een zestal kolommen. Van de oude fresco's welke hier te vinden zijn. is een gedeelte eerst in 19201921 gerestau reerd. In deze kerk werden de Russische Tsa ren gekroond. De stoel, waarop Tsaar Nicolaas II is gekroond in 1896, is er nog aanwezig De Archangel Kathedraal die van 1505 dateert en gebouwd is onder leiding van den Italiaan- schen architect Alviso Novo. vertoont den in vloed der Italiaansche Renaissance. De graven van Moscousche Prinsen en van niet minder dan 47 Tsaren en Grootvorsten zijn in deze kerk te vinden. In de omgeving van het altaar is het graf van Iwan de Verschrikkelijke, van zijn zoon Iwan, die door den vader vermoord werd en ook van zijn tweeden zoon, Tsaar Fyodor. De derde uit de groep dezer kerken is de Blagoveshchenski. gebouwd in 1484. door architecten uit Pskov. In 1542. under de re geering van Iwan de Verschrikkelijke, werd deze kerk vergroot. Merkwaardig zijn de olie verf-schilderijen uit de 15e en de 16e eeuw van den monnik Andrei Rublev en zijn leer lingen, de grootste meesters uit dien tijd. Te genover deze kerk ligt het beroemde Grano- vitaya Paleis, hetwelk tusschen 1487 en 1491 is gebouwd door den Venetiaan Marco Frya zin en waar de Tsaren hunne recepties hielden ter eere van buitenlandsche gezanten. In dezelfde omgeving ligt een kleinere kerk. de Rizo Poloz'neniya. welke uit 1548 dateert, ter wijl bij de Uspenski Kathedraal het paleis van den Patriach en de Kerk der Twaalf Apostelen te vinden is. Het reeds genoemde Granovi- taya Paleis is met het Groote Kremlin Paleis verbonden. Het laatste dateert uit 1847 en is gebouwd onder leiding van architect Thon De gouden receptiezaal, waar de meest luis terrijke ontvangsten plaats hadden, behoor de tot laatstgenoemd paleis. Persoonlijke herinneringen Op een stralenden dag bezochten wij het Kremlin. Een aardige jonge kerel, die uitste kend Duitsch en Engelsch sprak was onze gids. Het Russische woord Kreml beteekent stad of toren. Het Kremlin is feitelijk: de stad in de stad. Trouwens Moscou is rings- gewijze gebouwd. Bij de bezichtiging worden wij extra begeleid, een Russisch soldaat volgt overal waar wij gaan. Zijn wij in het Heiligste der Heiligen? Of in de onmiddellijke nabijheid daarvan? Wij betreden de Schatka mer, waar een gedeelte der Tsaren- en Kerk- weelde te vinden is. Geschenken in de meest fantastische vormen en van een kostbaarheid waarvan men zich geen voorstelling kan ma ken, zijn er uitgestald. Zeer in 't bijzonder treffen ons de zalen met galakoetsen en gala sleden der vroegere Tsaren, ten deele cadeaux van buitenlandsche vorsten, ten deele op eigen bevel gemaakt. Er zijn zelfs herinneringen in dit museum aan den eersten Romanov. Tsaar Michaèl. die omstreeks 1613 leefde. Maar Ni colaas II's tijd is eveneens vertegenwoordigd. Het is onmogelijk den lezer een opsomming te geven van de belangrijkste voorwerpen welke in deze collecties een plaats hebben ge vonden. Vandaar dat ik mij bepaal tot een aantal typische herinneringen. Tsaar Peter I was atheist. In de Kremlin-verzamelingen toont men U een houten bijbel van groot for maat van Peter I, waarin bij het opslaan van het bovenblad binnenin plaats is voor een aantal wodka-flesschen! In een der gangen staat een zeer mooi uitgevoerde globe, aan geboden door de Academie der Wetenschap pen te St. Petersburg aan keizerin Elisabeth Deze was echter analphabete! In een kleine glazen vitrine vindt men den gouden Tsaren kroon. Een betrekkelijk eenvoudig kunstwerk, voorzien van mooie edelsteenen. Het is een Tataren-product. De troon van Iwan de Ver schrikkelijke is geheel en al uit ivoor maakt. Zeer typeerend is de duidelijk op te merken concurrentiezucht tusschen de weelde der regeerende vorsten en die der Kerkvorsten. Het was een tegen elkander opbieden. In een goed afgesloten kastje treft ons een col lectie beschilderde eieren Omstreeks Paschen werd nml. aan den Tsaar gewoonlijk een aan tal siereieren cadeau gegaan, waarop aller hande geschilderde afbeeldingen voorkwamen Zoo ziet men bijv. op een der eieren de eerste trein, die naar Wladiwostok vertrok (1900). of cle fotographiën van verschillende Tsaren enz. Buitengewoon mooi is een levensgroote arend van ivoor, een geschenk van den Mikado van Japan. De afzonderlijke veertjes zitten allen los en kunnen er stuk voor stuk uitgesneden worden. Dit kunststuk deed mij terugdenken aan de beroemde Iron Eagle, welke ik enkele jaren geleden zag in het bekende John Wan- namaker's Warenhuis in Philadelphia. De Tretjakow Galerij. Dit museum is ondergebracht in een privé woning van een Moscouschen fabrikant, die het grootste gedeelte der kunstschatten per soonlijk bezat. Gelukkig ontmoette ik een kunstkenner, die mij van de vergaarde schat ten veel wetenswaardigs vertelde. Beroemd zijn de ikonen, een specifiek Russische schilder kunst. De meesten zijn op hout geschilderd Gewoonlijk stellen zij Heiligen voor, met gou den kransen. De oogen zijn in verhouding groot afgebeeld. Tegenwoordig worden nog ikonen gemaakt in het plaatsje Palech bij Le ningrad. In de Torgsins. de staatswinkels voor vreemdelingen, zijn deze schilderstukken te koop. De oudste ikonen dateeren uit de 11de eeuw. Men onderscheidt in deze kunst ook verschillende scholen. Na een periode, waar in weinig „beweging" in deze stukken is te herkennen ze zijn abstract volgt een school, die juist daaraan meer aandacht be steedt. Daarna komt een tijdperk, waarin de .persoonlijkheid" in de ikonen meer tot uiting komt. De ikonen van de 17de eeuw houden meer verband met het „buitenland", als ge volg van de buitenlandsche relaties, welke werden aageknopt. Zij gaan de richting uit van het „portret". In de 18de eeuw treedt dat portret-karakter nog meer op den voorgrond. Toch komt aan het einde dezer eeuw weer een terugkeer tot de ikonen naar voren. Dat is bijv. het geval bij de Russiche portretschilders Ro- kotov. Antropov e.a. De „kleur", waaraan lan gen tijd veel aandacht was besteed, treedt meer op den achtergrond, de „lijn" gaat over- heerschen. In de 19de eeuw ziet men de rea listische tendenz, een belangrijke rol spelen Tot hun bekendste vertegenwoordigers behoo- ren de Russische meesters Fedotof en Fla- widtzki. De vrouwenfiguur treft men her haaldelijk aan. Zeer bekend is het schilderij van Repin uit 1884, hetwelk een vader voor stelt, die zijn zoon doodt. Aanvankelijk was dit stuk verboden. Aan het einde van de 19de eeuw was er een groote groep van Russische schilders, die tegelijkertijd een betrekking hadden. Velen van hen gebruikten het „licht" in hun schilderijen als hoofdmotief en ver waarloosden de ..lijn" meer en meer. Uit dien tijd dateeren ook schilderijen van een aantal Russische impressionisten. „Kleur" en „licht" spelen in hun schilderijen een belangrijke rol Tot deze school behoorde o.a. Cerov. nieuwere en nieuwste kunst, de Sovjetkunst welke ook in dit museum is te vinden is rea listisch. Tal van stillevens dateeren uit dien tijd. De Wassily Blashenny Kathedraal, Ik kan niet nalaten nog enkele opmerkin gen te maken over dit kunstwerk op de Roode Plaats. Een bouwwerk van een overweldigende schoonheid uit het midden der 16e eeuw. Deze kerk is gebouwd onder leiding der Russische meesters Barma en Postnik en is een herin nering aan de verovering der stad Kazan. De schoonheid, welke de Noord-Russische bouw kunst kenmerkt in het gebruik van hout. heb ben deze kunstenaars teruggegeven in de Was sily Kathedraal te Moscou. doch in steen. Deze Kathedraal is de eerste kerk, die buiten het Kremlin werd gebouwd, ten tijde van de re geering van Tsaar Johan. Een legende zegt, dat men den bouwer met opzet blind heeft ge maakt. opdat hij nooit meer in staat zou zijn een dergelijke kerk te bouwen. Vooral het hoofdaltaar is buitengewoon mooi. De Kerk is ongeveer 47 M. hoog en bestaat feitelijk uit één hoofdkerk en acht bijkerken. Van die acht bijkerken zijn er vier grooter dan de anderen MOLLERUS. Duizend-jarigen worden opgegraven. Oude grafheuvel bij den Piasmolen wordt onderzocht. Twee spoorwegdiensten worden samengevoegd. Ir. H. E. Hoekstra nam ontslag, Ir. W. Hupkes chef van beide. Met ingang van 1 September is bij de Ne derlandsche Spoorwegen aan den heer ir H. E. Hoekstra, hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie, op zijn verzoek wegens leeftijd eervol ontslag verleend. De diensten van tractie en van materieel en werkplaatsen zullen samengevoegd worden tot één „dienst van tractie en materieel" Tot chef is benoemd de heer W. Hupkes. hoofd ingenieur, thans chef van den dienst van ma terieel en werkplaatsen. Radio-telegrafist had wel een rijbewijs En mocht het dek schrobben. Eenlgen tijd geleden vervoegde zich ten kantore van een reederij te Rotterdam een jongeman, aldus Het Volk, die om aanmon stering kwam vragen. Hij beweerde, desge vraagd. in het bezit te zijn van een diploma tweeden stuurman en van radiotelegrafist. Hij had deze diploma's echter niet bij zich. Daar de reederij juist in Londen een harer schepen had liggen, waarvan de tweede stuur man ziek was en er dus met spoed een plaats vervanger moest worden aangenomen, werd hij aangenomen, zonder dat verder naar zijn papieren werd gevraagd, waarvoor trouwens bij monstering in Londen nog gelegenheid zou zijn. Toen de jongeman bij den Hollandschen consul in Londen verscheen, bleek, dat hij al leen in het bezit was van een rijbewijs voor motorrijtuigen. Andere papieren had hij niet. Deze zou hij. bij zijn overhaast vertrek uit Rotterdam, beweerde hij. in een portefeuille hebben laten liggen. Deze lezing werd aan nemelijk genoeg geacht en de man werd ge monsterd, Zoodra hij aan boord kwam, vertrok het schip, dat op hem had liggen wachten en de kapitein wees hem de hut van den radio-tele grafist. Al spoedig merkte de kapitein, die zelf ook in het bezit was van het diploma-ra dio-telegrafist. dat er niet de gewone gelui den uit die hut kwamen en na onderzoek bleek inderdaad, dat de man niet op de hoogte was van radiotelegrafie en slechts had voor gewend dit diploma te bezitten, alleen om de betrekking te krijgen. De kapitein sloot de hut af en de boot moest het die reis zonder radio doen. daar de kapitein niet als telegra fist dienst mocht doen. Daarna gaf de kapitein den stuurman een zeer eenvoudige opdracht, n.l. een peiling te verrichten. Ook hiervan bracht de jongeman niets terecht en ten tweeden male moest hij bekennen, ook geen tweede stuurman te zijn. Hij had nog nimmer gevaren. De tweede stuurman moest nu ander werk doen: het dek schrobben ed., zeer tot vermaak der matro zen. die hem tot mikpunt voor hun grappen maakten. De pseudo-stuurman werd te Marseille aan den Hollandschen consul overgegeven, die hem van een kaartje naar Rotterdam voorzag. Sindsdien heeft men van den jongeman niets meer vernomen. Het is niet bekend, of hij zijn spoorkaartje heeft ingewisseld, dan wel of hij onderweg is uitgestapt Gebleken is dat de jongeman zich ook te Rotterdam aan ver schillende oplichtingen heeft schuldig ge maakt. MOTORRIJDER REED LINKS IN DE BOCIIT Woensdagmiddag is op den Colindijk de motorrijder Hoogstap uit Vierpolders, nabij Brielle, in volle vaart tegen een auto gereden. De motorrijder passeerde een bocht, doch hield niet rechts. Ernstig gewond en in be- wusteloozen toestand werd hij opgenomen. LUCIEN, DE GENTLEMAN-HUMORIST Na een langdurige ziekte is in Den Haag in den ouderdom van 63 jaren overleden de heer L. J. J. de Lange, vroeger een bpkend variété- artlst Vóór den oorlog genoot hij groote be kendheid onder den naam Lucien, gentleman- humorLst.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5