WRIGLEY UIT HET BUITENLAND Eerste edities" naar den brandstapel. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 HSARt EM'S DAGBLAD 4 Mussolini in contact met ex-socialistische leiders? Om het vertrouwen van alle arbeiders te winnen. Er zou reeds een onderhoud met den oud-burgemeester van Milaan hebben plaats gehad. Italië. Zoekt Mussolini contact met ex-socialisten? De correspondent van de „Daily Telegraph" te Milaan verneemt van gezaghebbende socia listische zijde, dat Mussolini voornemens is een van de koenste zetten in de geschiedenis van zijn binnenlandsche politiek te doen. Hij heeft zich in verbinding gesteld met vooraan staande figuren van de voormalige socialisti sche partij, die hij zelf heeft onderdrukt, met het voorstel, dat zij zich bij hem zouden aan sluiten om deel van de fascistische partij uit te maken. In ruil daarvoor zouden zij belang rijke functies in de fascistische partij krijgen. De correspondent vernam het volgende als verklaring van dezen stap: 1. De corporatieve staat, ■waarin Mussolini de opperste heerscher is. heeft een zeer groo- ten omvang aangenomen en moet bestuurd worden door medewerkers, die hij kan ver trouwen en die ook door de arbeiders worden vertrouwd. 2. De toegenomen werkloosheid in de afge- loopen maand (met 30.000) en de snel-af-ne mende uitvoer maken nieuwe loonsverlagin gen en drastische arbeidstijdbeperkinge nood zakelijk. Wanneer de socialisten zich bij hem zouden aansluiten, zou dit de vijandigheid der arbeiders tegenover dergelijke maatregelen doen verdwijnen. Volgens de inlichtingen, welke de corres pondent van de „Daily Telegraph" ontving, heeft Mussolini onlangs drie van zijn oude socialistische kameraden bij zich ontboden. De belangrijkste hunner was Caldara. die so cialistisch burgemeester was van Milaan tij dens en onmiddellijk na den oorlog en die zeer veel heeft gedaan voor de arbeidersklasse der stad Milaan. Toen de Duee hem enkele weken geleden ontmoette stelde hij voor, dat Caldara en zijn kameraden de strijdbijl zou den begraven en zich bij de fascistische partij aansluiten. De correspondent verneemt, dat de voorma lige burgemeester hierop antwoordde: ,.Ik wil in iets meer te maken hebben met de politiek", doch andere socialisten beloofden het voor stel in overweging te nemen. Mussolini, zeide vervolgens: „Ik geef u drie maanden tijd om u bij de partij aan .te sluiten". Dit was het eerste onderhoud. De corres pondent gelooft, dat er nog meer bijeenkom sten hebben plaats gevonden en volgens zijn informatie denkt thans ook Caldara na over het voorstel van Mussolini; hij voert de onder handelingen voor zijn medewerkers. Het schijnt, dat Mussolini hem een belangrijken post heeft aangeboden in den corporatieven staat, waarin hij de belangen van de arbei ders zou vertegenwoordigen. Indien Caldara hierin toestemt zullen natuurlijk ook andere socialisten tot de fascistische partij toetre den. (Tel.) Amerika. Verzet tegen candidatuur van Upton Sinclair. Uit San Francisco, 31 Aug.: Gisteren is een groep jeugdige democraten begonnen met een campagne over het geheele land ter onder steuning van gouverneur Frank Morriam, den republikeinschen tegencandidaat van Upton Sinclair. Zij voeren hun propaganda met het motief, dat Upton Sinclair nu niet en nooit een werkelijk democraat is geweest. Zwitserland. Duitsche emigrant over de grens ontvoerd. Naar uit Bazel gemeld wordt is een Duitsch emigrant, genaamd Wilhelm Sprenger, die verblijf hield te Zurich, door een anderen Duitscher, die zich uitgaf voor emigrant, naar Duitschland ontvoerd. De man zou Sprenger hebben uitgenoodigd voor een autotochtje en hem toen nabij Schaffhausen, te Jestetten over de grens hebben gesleept. Deze zaak is aan het licht gekomen door een anoniem schrijven uit Duitschland, gericht aan de poli tie van Zurich. De chauffeur, die het tweetal naar de grens gebracht heeft is gevonden en heeft het anonieme verhaal bevestigd. Hij verklaart dat hij bij het Duitsche grensstation teruggezonden is. De autoriteiten van Zurich hebben de bonds- regeering verzocht vrijlating van Sprenger te eischen, die. naar verluidt, in een concentra tiekamp is opgesloten. Ierland. Overeenstemming tusschen O'Duffy en Cosgrave. Op de vergadering van de Centrale Execu tieve van de Vereenigde Ier land-'Partij, is het gevaar van onderlinge oneenigheid opgeheven. Generaal O'Duffy heeft de eischen van Cos grave aanvaard, zoodat thans de blauwhem- den zullen afzien van alle extreme maatre gelen. DuitscMand, Dr. Schacht wil in- en uitvoer centraliseeren. Naar te Berlijn van welingelichte zijde ver luidt, zijn binnenkort ingrijpende economi sche maatregelen van de Duitsche regeering te verwachten, welke ten doel hebben, te trachten de 'moeilijkheden, welke den aan staanden winter worden verwacht, te boven te komen. Het ligt nl. in de bedoeling, te ko men tot een volledige centralisatie van den in- en uitvoer. De instelling van deze centralisatie betee- kent de uitvoering van een reeds in het voor jaar van. 1932 door dr. Schacht ontworpen plan, dat hij destijds aan de ledenvan het Rijksverband der Duitsche industrie heeft voorgelegd. De Duitsche industrie heeft zich toen fel tegen het plan gekeerd en ook dr. Luther, die in dien tijd president van de Rijks bank was, heeft, zich er tegen verzet. Thans, nu dr. "Schacht volledige, bevoegdheden heeft tot het nemen van dergelijke maatregelen, is geen verzet van de industrie te verwachten. Haar houding is geheel passief, ook uit vrees voor de gevolgen van een mislukking van dc economische maatregelen, die dr. Schacht thans meent te moeten nemen. Voorts wordt gemeld, dat spoedig de natio nalisatie van alle goudvoorraden in het land is te verwachten. Deze nationalisatie zou van vérstrekken den aard zijn, en heeft ten doel gelden beschikbaar te stellen voor de werk verschaffing. Reeds is een begin van uitvoe ring aan dit plan gegeven, daar gedurende de laatste weken in het geheel geen goud meer voor industrieele doeleinden wordt be schikbaar gesteld. S. A. reeds tot een derde terug gebracht? Aan de zuivering van de S-A. wordt op het oogenblik met volle kracht gewerkt. Naar United Press volgens de Tel. uit betrouwbare bron verneemt, is momenteel reeds een ver mindering van ongeveer twee derden der S.A.-sterkte bereikt. In Berlijn, waar het aan tal leden van de S.A. 200.000 bedroeg, zijn thans nog slechts 50.000 a 60.000 personen lid. In dit verband is het veelbeteekenend, dat aan het a.s. partij-congres in Neurenberg slechts 80.000 S.A. lieden zullen deelnemen, terwijl dit aantal het vorige jaar meer dan dubbel zooveel bedroeg. Bij de inkrimping van het aantal SA. lieden wordt door de regeering zeer tactisch te werk gegaan, doordat n.l. verklaard wordt, dat een veel strengere disclipine zal worden doorge voerd. Op deze wijze neemt men voor velen het onaangename van de inkrimping weg en krijgen zij een soort „eervol ontslag". Verder wordt beoogd vele ambtenaren, die lid van de S.A. zijn, op deze wijze te doen af vloeien. Het gaat hier vooral om oudere ambtenaren die er niets op tegen hebben de reeks marschen en parades te onderbreken en zich wat meer aan hun huisgezin te wijden. De reorganisatie van de S.A, heeft echter nog niet het stadium bereikt, dat men de jeugdige S.A. lieden, in regimenten onder verdeeld. in kazernes kan onderbrengen. Dit zal waarschijnlijk na het partijcongres in Neurenberg geschieden. (United Press.). Genèvi. Bondsraad voor toetreding van Rusland. Over de kwestie van Ruslands toetreding tot den Volkenbond is, naar uit volgens de Tel. goede bron verluidt, tusschen de Sovjet- Unie en de gfoote mogendheden een over eenkomst töt stand gekomen, die alle voor name punten omvat. Onder leiding van Frankrijk. Italië en Engeland hebben zich alle leden van den Volkenbondsraad (met uitzondering uiteraard van de uitgetreden landen Duitschland en Japan) vóór Ruslands toetreding verklaard. Bovendien is men het er over eens geworden, dat de Sovjet-Unie een permanenten zetel in den Volkenbonds raad zal krijgen. (United Press.). Bulgarije. Regeering neemt maatregelen voor veiligheid van den staat. De ministerraad heeft een verordening tot bescherming van den staat uitgevaardigd, waarbij de vorming van organisaties met po litieke doeleinden welke zich richten tegen de veiligheid van den staat en van de staats burgers wordt verboden. Overtredingen wor den bestraft. Streng verboden en bestraft worden voorts het steunverleenen aan, het wapenen van en het deelnemen aan benden, welke worden sa mengesteld met het doel een vreemden staat binnen te vallen om daar onrust te stichten en daden van terreur tegen dezen staat te on dernemen. In de grensdistricten zullen militaire ge rechtshoven recht spreken over overtredin gen. STIERENJACHT IN DE STRATEN VAN PERPIGNAN. PARIJS. 31 Aug. In de straten van Perpig- nan is het tot een stieren jacht gekomen, toen een veehandelaar ondanks het verbod een kudde vee, waaronder zich ook verscheidene stieren bevonden, door de straten naar het abattoir liet brengen. Door het rumoer en het drukke verkeer op straat werden de dieren SS Opzienbarende vervalschingen in Engeland. L o n d e n, 29 Augustus (Van onzen correspondent) In Engeland worden de laatste dagen ook boeken aan de verterende vlammen prijsge geven, maar het motief voor deze vernieti ging is eenigszins anders dan dat voor een zelfde proces dat zich in Nazi-Duitschland heeft voltrokken en dat niet allerwege met instemming is vernomen. De beweegredenen voor den boekenbrandstapel in Engeland kan geen protest of afkeuring ontmoeten. De boekhandelaars zelf zijn de brandstichters en de auteurs zouden, indien zij nog in leven waren, den brand met voldoening aanschou wen. Het zijn boeken waarvoor de boekver- koopers eenige jaren geleden honderden pond sterling hebben betaald. In de catalogi van den handel staan ze vermeld als eerste edities van Browning. Wordsworth, Swinburne en andere vermaarde schrijvers. De herdrukken van de catalogi zullen deze uitgaven niet meer vermelden. Want twee jonge boekkenners, John Carter en Graham Pollard hebben eeni ge maanden geleden in een boek, dat schrik en ontsteltenis heeft gebracht bij bibliophie- len en verzamelaars in de gansche wereld, het onomstootelijk bewijs geleverd dat deze eerste edities vervalschingen zijn. Dit boek met zijn meedoogenlooze conclusies is even spannend als de spannendste roman. De schrijvers hebben de vervalschers niet ge noemd hoewel er geen twijfel aan kan bestaan dat zij ze zouden kunnen aanwijzen. Zij heb ben er zich toe bepaald het proces te beschrij ven dat hun de waarheid leerde over een lijst, een indrukwekkende lijst, van eerste edities, welker verzameling de eerzucht en soms het levenswerk is van boekliefhebbers. Zij hadden argwaan gekregen toen zij waarnamen hoe vaak de lijsten van boekverkoopingen eerste edities van de werken van de zelfde schrij vers bevatten. De argwaan werd gevolgd door nauwkeurig onderzoek, microscopisch en scheikundig, van deze als eerste edities aan geboden exemplaren, die hun hooge biblio- graphische waarde veelal ontleenden aan het feit, dat ze behoorden tot een particuliere be perkte uitgave, welke aan de openbare uit gave vooraf was gegaan. Men had dus te doen met het puikje van uitzonderlijke eerste edi ties. Het onderzoek leerde hun echter dat de edities waren gedrukt op papier welks be- standdeelen verschillend waren van die, welke gebruikt werden in het papier uit den tijd der schrijvers. Uit het nauwkeurig onderzoek van de materialen, die in de productie der -Roeken waren gegaan, konden de schrijvers zelfs bij dichte benadering vaststellen in welk jaar de edities waren gemaakt, anders gezegd vervalscht. Dat deze onthullingen consternatie wekten laat zich wel verstaan indien men bedenkt, dat de vervalschingen het trotsche bezit ver tegenwoordigden van vele verzamelaars in Engeland en Amerika en in veie gevallen eereplaatsen innamen in openbare boekerijen en musea. Engelsche boekverkoopers, die deze edities in goed vertrouwen voor hun klanten in Engeland en Amerika hadden gekocht, hebben spoedig ma' de uitgave van het boek van Carter en Pollard aan hun afnemers ver zocht ze terug te sturen. Al dit vervalschte goed komt nu geleidelijk naar de boekhande laren terug. De koopsommen, die in honder den pond sterling loopen, worden terugbe taald en de „eerste edities" worden door de boekverkoopers verbrand. Voor zoogenaamde eerste edities van. Browning's „Sonnets from the Portuguese" is indertijd wel 200 pond sterling betaald. Men schat het aantal verval schingen, dat men uit de markt wil doen ver dwijnen, op meer dan 2000. A. K. VAN R. schuw, renden op de voetgangers af en ver wondden verscheidene personen, voor het mee- rendeel vrouwen. Een os stoot met zijn ho rens een groote etalageruit in, een ander chargeerde op een auto. De gendarmerie zag zich gedwongen de gevaarlijkste dieren mid den op straat neer te schieten. Ook de wolarbeiders staken in de V. S. Werk reeds gedeeltelijk neergelegd. NEW YORK, 31 Aug. (V.D.) Volgens een mededeeling van de stakingsleiding zullen Maandag ook de wolarbeiders in staking tre den, terwijl eveneens in verschillende kleine takken van textiel-industrie voorbereidende maatregelen tot staking worden getroffen. Hoewel de staking officieel pas Zaterdag be gint, hebben in enkele fabrieken de arbeiders reeds Vrijdag het werk neergelegd. Daarente gen zouden andere groepen geweigerd hebben zich bij de staking aan te sluiten. De stakingsleiding heeft den arbeiders de strengste discipline aanbevolen en krachtig stelling genomen, tegen communistische pro vocaties. Bandieten laten trein derailleeren. En dooden 21 reizigers. GHARBIN. 31 Augustus. (V.D.) Gister avond hebben Mandsjoerijsche vrijscharen een aanval gedaan op een trein op het Zui delijk gedeelte van den Oost-Chineeschen spoorweg nabij het station Woetsjia. Volgens de laatste berichten zouden bij de zen aanslag, die 40 K.M. ten Zuiden van Charbin plaats had. 21 Japanners zijn ge dood en ongeveer 25 gewond. De bandieten hadden de rails opgebroken waardoor een personentrein derailleerde. Daarop openden zij een wild geweervuur op .om omgevallen spoorwagens, waarbij talrijke personen werden gedood en gewond. De ban dieten sloegen vervolgens op de vlucht met medeneming van zes Japansche reizigers en naar verluidt twee Amerikanen en een Deen. Japansche baanwachters hebben met de ban dieten een gevecht gevoerd dat twee uur ge duurd heeft, doch zij konden niet verhinde ren dat de movers met hun buit ontkwa men.- Er is een hospitaaltrein naar de plaats van het ongeluk gezonden. Het reddingswerk en de berging der voor een deel ernstig vermink te lijken werden belemmerd door een wolk- breukachtigen regen. Ramp met Japansch schip. opvarenden verdronken? United Press meldt uit Antoeng (Mandsjoe- rije.31 Aug.: Op de rivier de Jaloe is een ont zettende scheepsramp gebeurd, waarbij waar schijnlijk 97 personen zijn verdronken. Het Japansche stoomschip „Tajan Maroe", met 120 opvarenden, is door nog onbekende oorzaak gezonken. Slechts 23 personen kon den gered worden. Gevreesd wordt, dat alle overigen zijn omgekomen, waaronder ook de kapitein. Het bericht van de ramp heeft hier groote ontsteltenis teweeggebracht, daar de bemanning en de passagiers voor het meeren- deel uit Antoeng afkomstig waren. (Tel.) Bedreiger van mevr. Roosevelt noemt zijn telefoonnummer! Afpersingspoging van 168.000 dollar. NEW-YORK, 31 Augustus (Reuter). Naar thans onthuld wordt, is aan mevrouw Roose velt een brief gezonden, waarin -men haar dreigt een of meer van haar kleinkinderen te zullen ontvoeren, indien zij geen losprijs be taalt van 168.000 dollar. Ook werd gedreigd met een aanslag op pre sident Roosevelt zelf. De brief is echter niet in handen van me vrouw Roosevelt gekomen, daar hij bij aan komst in het Witte Huis door de Bcndsamb- tenaren is geopend en in beslag gen-omen. Onder verdenking den brief geschreven te hebben, heeft men in het gebouw van de Christelijke Jongemannenvereeniging te New- York een 33-jarig man gearresteerd, genaamd Zarn, een voormalige mecanicien bij de ma rine-luchtvaart. De brief die was geteekend met de woor den: „op last van Sangara" eischte. dat het geld betaald moest worden in bankbiljetten van 1, 5, 10, 50 en 100 dollar. Verder werd er in gezegd, dat mevrouw Roosevelt telefonisch op 'de hoogte zou worden gesteld, van den dag. waarop het geld moest worden overhandigd. In den brief stond liet telefoon-nummer van de Christelijke Jongemannenvereeniging en daardoor is de arrestatie mogelijk gewor- den. Zar-n zai heden voor den rechter verschij nen. WERKTIJDENBESLUIT EN ARBEIDS VERRUIMING. Afgekomen is een nieuw werktijdenbesluit waarin wordt voorgesteld een verruiming van den werktijd voor kokswerkzaamheden in ban ketbakkerijen op Zondag om te kunnen con- curreeren tegen keukens en hotels. Ook voor fabrieken en werkplaatsen die in nauw ver band staan met de winkelsluitingswet is een wijziging aangebracht, die een betere aanpas sing mogelijk maakt. Verruiming voor den arbeid van jeugdige arbeiders in slagerijen is eveneens mogelijk gemaakt en voor zuivelfa brieken is dit gedaan opdat de melk van Zaterdag na middernacht nog verwerkt kan worden, zoodat de fabriek Zondags grooten- deels stil staat. Voor andere takken van be drijf zijn gedetailleerde bepalingen gemaakt, die beoogen moeilijkheden uit den weg te ruimen. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een kort onweer boven den Frie- schen Bildt-hoek is een dertigjarige man, die met zijn vader voor een hagelbui beschutting zocht onder schoven stroo, door den bliksem getroffen en gedood. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Hij viel de vliegers gewoonweg om hun hals, pakte toen Piet op. hield hem met uitgestrekte armen boven zijn hoofd, zette hem weer neer en stelde zich als een dolle aan. „Wobosoeko?" herhaalden de vliegers telkens, maai de man huilde en lachte tegelijk, schudde hen telkens de hand, trok dan Piet weer naar zich toe en kon eindelijk een woord uitbrengen. „In geen zeven jaar een fatsoenlijk mensch gezien Wobosoeko?nee, dan ben je leelijk uit den koers, maar ga meewat een dagwat een geluk vooruit! naar huis! We zullen jelui eens laten eten en drinkennee maar, vooruit!" En hij stapte haastig voor hen uit, zijn dikke stok zwaaiende en bevelen in negertaal schreeuwende, tegen mannen die kwamen aan- Joopen. WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS IEKKER EN GEZOND! (Adv. Ingez. Med.)', Eenvoudige Koninginnedag, viering in en buiten het land. Moedgevende rede van den G.-G. van Indië. De Koninginnedag is gisteren niet zoo uit bundig gevierd als vroeger jaren het geval was. Voornamelijk wat dit uiteraard het geval door de omstandigheden waarin de verjaar dag der Koningin dit jaar werd herdacht, om standigheden die gekenmerkt worden door de beide sterfgevallen die het Koninklijk Huis troffen. In haast alle groote steden zijn kinderfees ten georganiseerd, in Rotterdam was een aubade op den Coolsingel, waaraan ongeveer tweehonderd dames en heeren hebben deel genomen, in Den Haag was een parade op het Malieveld waaraan o.a. Grenadiers en Ja gers, deelnamen. Ook te Utrecht was een pa rade, evenals te Apeldoorn. Ook het minder gunstige weer heeft zijn invloed op de feestviering doen gelden. In tegenstelling met andere jaren was het op sommige plaatsen verre van zonnig te noe men, wat men op Koninginnedag anders en beter is gewend. Wat de G.-G. van Indië zei. Te Batavia was ten paleize van den G.-G., Jhr. mr. B. C. de Jonge, het openbaar gehoor, waar de voorzitter van den Volksraad, Mr. J. Spit een herdenkingsrede hield. In zijn ant woord zeide Gouverneur-Generaal o.m.: Indië heeft, ook in het afgeloopen jaar, op bewonderenswaardige wijze weerstand, gebo den; het heeft het onvermijdelijke aanvaard en daarbij de moreele kracht gehad, niet den moed te verliezen. Door onvermoeiden arbeid, stoere volhar ding, lijdzaam gedragen ontbering en doelbe wuste samenwerking, is in Indië ongetwij feld veel bereikt. Hiervan mag en behoort men zich rekenschap te geven, ook al valt nog veel te doen, ook al zullen nieuwe offers gebracht moeten worden en ook al blijft ver dere inspanning geboden. Ons economisch verweer is thans georgani seerd en wint geleidelijk in kracht en betee- kenis. zoodat wij in toenemende mate paraat zijn om aan tegenslagen het hoofd te bie den. Zoo is er geen reden voor ongerustheid voor voedselschaarschte, die dooi- droogte en mis gewas "hier en daar optreedt. Maatregelen zijn en worden genomen om daarin te voor zien. Wij weten dat voor het eerst, sinds ette- blik niet meer achteruitgaan; dat wij dien lij ke jaren, de landsinkomsten op dit opgen- tengevolge weer grond onder de voeten be ginnen te voelen. Laat ons volkomen ge rechtvaardigde voldoening hierover uitspre ken en de moedgevende, aansporende en op wekkende werking daarvan niet verzwakken door al te zeer op te zien tegen hetgeen te doen valt. Koningin herdacht haar geboortedag in eigen kring. Koningin Wilhelmina vierde haar verjaar dag geheel in eigen kring. Aan het diner za ten geen bijzondere gasten aan. Zij heeft den hoteleigenaar verzocht de Nederlandsche vlag niet uit te steken. De gezondheid van de Koningin blijft uit stekend, maar door het slechte weer der laat ste dagen bleef zij binnenshuis. De Koningin ontving zeer veel telegrafische gelukwenschen uit Nederland, evenals andere schriftelijke blijken van medeleven. Van Koning Haakon van Noorwegen ont ving de Koningin eveneens een telegrafische felicitatie. Ds. W. L. WELTER 85 JAAR. De bekende oud-hofprediker ds. W. L. Weiter, emeritus-predikant van de Haagsche Hervormde gemeente, viert heden zijn 85stea verjaardag. Beteekent steun aan het U.S.O. ontslag aan K.R.O.-musici? Nederlandsche Toonkunstenaarsbond vraagt den minister naar zijn maatregelen. Wegens de mede onder invloed van den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap veroorzaakte ontslagen van veertien aan het orkest van den Katholieken Radio Omroep verbonden musici heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsboni het volgende telegram aan dezen minister ge zonden „Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond vernam met ernstige bezorgdheid dat bij den K. R. O. ingaande 1 October een aantal musici ontslagen worden wegens financieele noodzaak in verband met een tot stand gekomen verbintenis met Utrecht's Stedelijk Orkest door bemoeiingen van den minister. Hoezeer wij Uw gunstige gezindheid jegens U. S. O. waardeeren en de noodzaak "van hulp erkennen kan 't hoofdbestuur zich niet ontveinzen dat orkesten ten laste van andere musici kwalijk verdedigbaar is. Vooral wijl ontslagenen in dezen tijd nagenoeg geen kans op ander engagement hebben. Wij verzoeken eerbiedig Uw tusschenkomst ten bate van met ontslag bedreigden, of eventueele hulp tot plaatsing elders tegen het tijdstip van out» slag", 5j§

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6