m m SCHAAKRUBRIEK 1 BIB 'T# 1 IK Bi I m 88 Hl GOLF H.D. VERTELLING DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lems Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 763. (No. 1 van den wedstrijd, 30e ladder). Uppps ||P^ Mat in drie zetten. Stand der stukken: WitKb8, Dh2, Lc8. Pf5. Zwart: Kg5, Tg6, f6, g4, h7. ,,Het schaakspel biedt alle mogelijke varia tie, vcor de gemoederen is de verscheidenheid voor het grijpen en voor alle geesten is er af wisseling." G. J. REESER. ONZE DERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze dertigste ladderwedstrijd, welke negen weken zal duren. In bedoeld tijd vak zullen 6 twee-zetters, 3 driezetters, 1 vier- zetter, 1 eindspelstudie eh 1 schertsprobleem worden geplaatst. Iedereen kan aan den wed strijd deelnemen; minder geroutineerde of eerstbeginnende oplossers kunnen hun krach ten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld de problemen op lost, zal eenmaal den top van de ladder wor den bereikt, ook al behaalt men in eiken wed strijd niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 62. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1. De wedstrijd omvat èèn af deeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend. z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge- plaat Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is, dan worden hem (haar) 3 extrapunten toegekend. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens ik totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6 Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5. (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz. enz. naar keuze van den winner). Jndien er minder dan 30 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van alle problemen, (met uitzondering van scherts problemen) is voldoende. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen. zoo noodig. eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. In bijzondere of onvoorziene gevallen beslist de schaakredacteur. OPLOSSING PROBLEEM No. 758. (No. 6 van den wedstrijd, 29e ladder). Stand der stukken: WitKh7, Dc6. Td7, Th5, Lel, Lhl, Ph2, Ph3, a6, b5. cö. Zwart: Ke5, Tb7, Tgl, Lal, Pel. Pg2, a7, b6, c7, eó, f5, g5, g7, h4. (B. Jonsson, Engeland). 1. Lclxg5, Pg2xf4; 2. Dc6xe6t, enz. Lald4; 2. Dc6d5*, enz. Lalb2 (c3); 2. Lg5cl (d2), enz. g7g6 of Tgl—fl; 2. Kh7—g7. enz. b6xc5 of Tb7—b8: 2. Dc6xc5 of xc7f, enz. f5f4; 2. Lg5e7t, enz. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandag begonnen in hotel „Royal" de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1934-1935 der Haarlem Damclub. Te 8 uur werden deze wedstrijden door den voorzitter, den heer J. W. van Dartelen, met enkele toe passelijke woorden geopend. De uitslagen der eerste ronde luiden als volgt: Hoofdklasse: H. G. Teunisse wint van P. J. BijrijJoh. Fabel remise met H. Greeuw; J. van Looij wint van J. P. van Eijk: P. J. van Dartelen wint van H. van Lunenburg Jr., A. de Jong wint van Ph. F. Amelung Sr. Tweede klasse: J, Wielenga remise met M. van Leeuwen; A. Smit wint van J. Otter; G. Bakker wint van J. Zurel; C. Kool remise met K. Olij. Derde klasse: J J. Groenewoud wint van J. Stammis; J. Merts wint van H. G. J. Andries- sen; J. J. Aling wint van M. Zurel; H. W. C. van Rhoon wint van J. M. Rutgers; J. J. van Toorn wint van O. T .Glaser: W. Jonkhof wint van J. Klaverstijn; J. Pus wint van E. Stam mis; J. Kuntze wint van G. Kuipers. CRICKET LAWNTENNIS HONGARIJEJOEGOSLAVIë Het dubbelspel in den Davisbekerwedstrijd HongarijeJoegoslavië is door de Joegoslaven gewonnen, zoodat Joegoslavië met 2—1 leidt. De juiste cijfers van het dubbelspel zijn: Puncec en Schafer (Joegoslavië) sloegen Ga- brovitz en Graaf Zichy (Hongarije) 6—4, 6—4 63. Kennemer Golfclub. Door 14 dames en 31 heeren werd ditmaal deelgenomen aan den maandelijkse hen wed strijd. Bij de dames won mevr. Garschagen 14) met 1 down den beker. De beker voor de heeren werd gewonnen door H. A. Healy (12) met 1 up. Tweede en derde waren Jhr. P. N Quarles vaai Ufford '13) en Jhr. P. Quarles van Ufford (30) beiden met all square. BILJARTEN FEDERATIE VAN BILJART-VEREENIGIN- GEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. De Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en Omstreken houdt Woensdas 5 September een vergadering in het clubgebouw van de biljartvereniging ..De Poort", a'waar besproken zullen worden de samenstelling van het competJtierooster en het scheidsgerecht. POSTDUIVEN DE REISDUIF. Wedvlucht van Roozendaal met oude en jonge duiven. In vrijheid gesteld 8 uur 5 min. De prijzen werden behaald als volgt: C v 't Ende 1 2: H. Everts 3 9; H. J. Handgraaf 4 5 6 11; Th. Heinsbergen 7; P. Kroon 3 J Th Bakker 10: C. Alders 12 13; J. Broekhof 14 Eerstgetoonde duif 9,23.29; laatste prijs winnende 9.33.55. Kampioenschap oud en jong werd gewonnen door H. Everts. WIELRIJDEN. De sluitingswedstrijden te Amsterdam. De renners van den Tour de France komen! CIJFERS VAN ROOD EN WIT I. Een lezer van ons blad. groot cricket enthousiast zond ons de volledige statistiek van het cricketseizoen van Rood en Wit I, wat de competitiewedstrijden betreft: Gespeeld: 12 wedstrijden, gewoon gewon nen 4, onbeslist 2, gewoon verloren 6, 10 pun ten, gemidd. 0.83. Batten: 1971 runs for 114 wickets, gemidd. 17.29. 14 innings, 86 extra's. Hoogste totaal 253 for 7 tegen H.D.V.S. in Schiedam op 2 Juli, laagste totaal 58 tegen VO.C. in Rotter dam op 26 Augustus Amsterdamsche club de sterkere is, de degra datie o.i. als een aanklacht tegen het huidige systeem, is op te vatten, aangezien de Schie- damsche eerste klasser, qua capaciteiten zeker niet behoeft onder te doen voor de andere vereenigingen, H.C.C. I uitgezonderd. UMPIRE. Het is een goede gedachte geweest om op Donderdagavond 6 September ter sluiting van het Stadionwielerseizoen 1934 een programma te geven, waarbij de reuzen van den weg ge legenheid krijgen hun "capaciteiten in zoo sterk mogelijk gezelschap te toonen. De Stadiondirecteur, de heer J. van den Berg, heeft de sterkste wegrenners ter we reld. de cracks uit den Tour de France 1934, de wereldkampioenen van 1933 en 1934 ge- engageerd; zij zullen elkaar bekampen in een kleinen Tour de France. Het noemen van na men als Antonin Magne, den winnaar van dit jaar van den Tour de France, Speicher wereldkampioen 1933; Karei Kaers, wereld kampioen 1934, Pellenaars, wereldkampioen 1933 amateurs, cracks als Lapebie, Vietto, Mo- relli, Ghyssels, Geyer, S toe pel, allen Tour de France renners, moge voldoende zijn om 'te overtuigen, dat het programma op 6 Septem ber wel iets heel bijzonders wordt. Als eerste belangrijkste nummer staat een omnium-landenwedstrijd op het programma tusschen Frankrijk. België, Italië, Duitsch- land en Nederland. De onderdeelen bestaan uit een 6 K M. met klassementen, een wed strijd over 1 K.M. tegen het horloge en een 10 KM. wedstrijd met safety-gang ma king door Tour de France rijders. Over den .miniatuur-Tour de France" zelf, welke uiteraard het hoofdnummer zal vormen kon men ons nog geen definitieve mededee- lingen doen. daar omtrent den juisten vorm nog met de renners onderhandeld wordt. Wel staat echter reeds vast. dat de wedstrijd zal worden verreden over plusminus 50 K.M. ver deeld in 23 étappen, juist als in den Tour de France zelf. Dienzelfden avond zal de revanche van het wereldkampioenschap sprint der amateurs verreden worden tusschen Pola, den Italiaan- schen weerldkampioen en onzen landgenoot Van Vliet, den tweeden aankomende te Leip zig. Ook de Duitsche kampioen Merkens. die van Van Vliet een nederlaag kreeg te slikken, krijgt hier zijn kans om revanche te nemen: onze nationale kampioen Van der Linden zal de vierde deelnemer zijn. Tenslotte staat op het programma een ach tervolgingswedstrijd tusschen Kaers (België) Magne (Frankrijk». Pijnenburg (Nederland) en Pellenaars (Nederland)., Battinggemiddelden (minimum 7 innings): L. J. de Jonge 9 3 168 69 28— 2. A. v. d. Togt 14 3 297 78* 27— 3. W. Kramer 11 2 216 56 24— 4. J. W. v/d Bogaardt 7 2 110 66* 22— 5. A. v. Baasbank 14 0 269 49 19.21 3. P. A. L. v. Beuren 8 0 148 32 18.50 7. Mr B. Davidson 10 0 123 53 12.30 3. P. C. Hagenaar 9 0 95 20 10.56 9. Dr. S. Posthuma 8 0 83 25 10.38 10. J. v. Baasbank 11 3 56 28* 7— 11. J. H. M. v. Eeghen 8 2 30 15 5.— Bovendien batten nog: 1. W. Yates 4 1 101 80 33.67 2. Ir. E. Wackwitz 5 1 121 58 30.25 3. Jhr. B. Th. Elias 4 1 30 23 10— 4. J. Kruyt 4 0 32 15 8— 5. R. Kramer 3 0 6 4 2— 6. H. Kruseman 2 0 0 0 0— 7. A. H. v. d. Berg 3 2 0 0 0— Bowlen: 1990 runs for 103 wickets gemidd. 19.32. 12 innings. 176 extra's Hoogste totaal 299 for 8 van H.C.C. I in Den Haag op 17 Juli. laagste totaal 52 for 5 van V.R.A. in Haarlem op 31 Augustus. Bowlinggemiddelden (minimum 8 wickets) O. M. R. W. 1. W. Yates 65 13 150 13 11.54 2. A. v. Baasbank 25 3/6 8 98 8 12.25 3. W. Kramer 106 5 6 22 332 19 17.47 4. Dr. S. Posthuma 75 19 234 13 18— 5. A. v. d. Togt 166 40 464 24 19.33 6. P. C. Hagenaar 101 1/6 7 384 15 25.60 Bovendien bowlden nog: O. M. R. W. A. J. Kruyt 46 3/6 5 137 4 34.25 Mr. B. Davidson 2 0 10 0 R. Kramer 1 0 5 0 Vangen: A. v. d. Togt 5 P. A. L. v. Bueren 3 A. v. Baasbank 5 J. de Jonge 2 J. v. Baasbank 5 P. C. Hagenaar 2 J. v. Eeghen 4 Ir. E. Wackwitz 1 Mr. B. Davidson i 4 Jhr. B. Th. Elias 2 Dr. S. Posthuma 4 J. Kruyt 1 W. Kramer 4 A. H. v. d. Berg Gestumped 3 door J. v. Eeghen. Run out 7. Een soortgelijke statistiek over Haarlem staat ons en onzen lezers nog te wachten. Cricketbeschouwingen. Hermes-D.V.S. moet degradatie wedstrijd spelen tegen V. V. V. Het pleit is thans beslecht. Na hardnekkigen strijd heeft Hermes tegen V.R.A. het onderspit gedolven. Opvallend w<as ook nu weer het krachtige batten der hekkensluiters, die met het totaal van 192 een uitstekende kans maak ten, deze voor hen zoo belangrijke match uit het vuur te slepen. Edoch, het heeftf niet mogen zijn. De Amsterdamsche All-rounder W. Glerum was met het bat onweerstaanbaar. Herhaaldelijk changen van den Schiedam- schen aanvoerder Nolet mocht niet baten, wel vielen spoedig eenige goede wickets, doch Glerum werd niet overmeesterd. Toen dan ook het totaal der gasten gepasseerd was voor slechts 5 wickets, bleek dat de All-Holland batsman niet minder dan 147 runs voor zijn rekening had genomen. De wedstrijd H.C.C. IIV.O.C. eindigde in een draw. De stand van de eerste klasse luidt nu als volgt: -* a a a i Et Ti •c 53 bfl bo Si O. H.C.C. I ii 6 1 3 1 0 18 V. R. A. 12 4 1 3 4 0 14 H.C.C. II 12 3 1 4 4 0 13 Haarlem 11 4 0 2 5 0 10 Rood en Wit 12 4 0 2 6 0 10 V. O. C. 12 5 0 1 5 1 10 Hermes-D.V.S. 12 4 0 1 5 2 7 De Overgangsklasse. Sparta heeft het er tegen V.V.V. beter af gebracht, dan wij mochten veronderstellen. Een nederlaag van nog geen twintig runs te gen een elftal als dat van V.V.V. is een be hoorlijke prestatie: had Warburton, (die Zon dag in de wedstrijden om den Zilveren Bal uitkwam) zijn medewerking kunnen verleenen, wellicht had de schaal dan ten gunste van de Rotterdammers overgeslagen. Intusschen zal de komende Zondag eindelijk de beslissing brengen welke van de twee vereenigingen, Hermes of V.V.V., het volgende seizoen in de eerste klasse competitie zal uitkomen. Er zijn nog vele cricketspelers die het hui dige competitiesysteem te straf vinden. Jacht naar winstpunten is volgens hen primair en het genoegen secondair. Inderdaad hebben de tegenstanders van het eerste klasse competitie stelsel min of meer gelijk. Hoewel o.i. strijd met het doel om winst te behalen zeer ge makkelijk gecombineerd kan worden met het intense genot om cricket te spelen, hebben verschillende wedstrijden vaak het tegendeel bewezen. Verkeerde scheidsrechtlij ke be slissingen, zonder dat direct van boos opzet behoeft sprake te zijn, het spelen op draws, onaangenaam voor spelers en publiek, zijn alle redenen, die het thans gevolgde systeem in gevaar brengen. Het verschil in kracht in het afgeloopen seizoen was zóó gering dat slechts in de wedstrijden, waarin H.C.C. I betrokken was, de vermoedelijke winnaar kon worden aangewezen. Dat dus in een competitie met zooveel gelijkwaardige ploegen, elk winst punt dubbel telt, is niet te verwonderen, doch in enkele gevallen werden punten verkregen op een wijze, die het oorspronkelijke doel van het N.C.B.-bestuur voorbijstreefde. Thans gaan reeds vele stemmen op om ver andering. Wel is waar wenscht niemand den toestand van eenige jaren geleden, het z.g.n. Systeem De Meyere, terug, doch veel meer een soepeler toepassing van het bestaand stel sel, desnoods met eenige uitbreiding van het aantal eerste-klassers, doch zonder de nood zaak van degradatie of promotie. Wij willen hierop niet vooruit loopen. Zeker is evenwel, dat indien uit de beslissingsmatch (V.V.V. tegen Hermes mocht blijken, dat de ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR ANTWERPEN. Op Zondag 16 September a.s. zullen de Rot- terdamsche zwemsters Willy den Ouden en Ris Mastenbroek deelnemen aan internatio nale zwemwedstrijden, welke dien dag te Ant werpen door de Kon. Antw. Zwem Club wor den georganiseerd. De beide dames komen te- een elkaar uit op het nummer 100 M. vrije slag; Ris Mastenbroek zal ook deelnemen aan het nummer 100 M. rugslag. Op het programma staat verder nog een wedstrijd om den Maas- en Scheldebeker tusschen Antwerpen en Rotterdam. De Wedstrijd. AUTOMOBILISME GRAND PRIX DE FRANCE. Herkuleyns neemt deel. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche coureur Hans Herkuleyns Zondag 9 Septem ber deelnemen aan de autoraces om de Grand Prix de France, welke wedstrijden worden ge houden op het autodrome van Montléhry nabij Parijs. VOETBAL. Het Int. programma van Nederland. Een wedstrijd NederlandDuitschland. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, is tusschen het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond en den Duitschen Voetbalbond overeengekomen, dit seizoen een landen wed strijd te doen verspelen op Zondag 17 Fe bruari in het Olympisch Stadion te Amster dam. Dit is dus de vierde interlandwedstrijd voor Nederland in het seizoen 19341935. De agen da voor het Nedexlandsch elf tal ziet er thans als volgt uit: Zondag 4 November: Bern Zwitserland Nederland. Zondag 17 Februari: Amsterdam Nederland Duitschland Zondag 31 Maart: Amsterdam: Nederland België Zondag 12 Mei: Antwerpen België—Ne derland. AJAX WINT HET AROLTOURNOOI. Het Aroltournooi in Amsterdam is door Ajax gewonnen, dat D. W. S. in de finale met 30 sloeg. Een storende zetfout in ons num mer van Maandag maakte D. W. S. ten. on rechte tot winnaar. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Naar wij vernemen is tusschen de besturen van den K.N.V.B. en den Duitschen Voetbal bond overeengekomen op Zondag 17 Febru ari 1935 in Amsterdam een voetbalwedstrijd tusschen het Nederlandsche en het Duitsche elftal te houden. Het programma voor Nederland luidt nu 4 Nov. Zwitserland-Nederland in Bern, 17 Februari NederlandDuitschland in Amster dam, 31 Maart NederlandBelgië in Amster dam en 12 Mei België-Nederland, waar- •chijnlijk in Antwerpen. VOETBAL IN ENGELAND. De resultaten van de Maandag gespeelden wedstrijden voor de eerste divisie van de En- gelsche League iuiden als volgt: BirminghamWest Bromwich Albion 12 Leeds UnitedStoke City 42 Leicester CityEverton 52 Preston North EndTottenham Hotspur 1—0 Sheffield WednesdayChelsea 31 Wolverhampton WanderersAston Villa 5—2 HENGELEN DE GRUNDEL. Bovengenoemd college hield jJ. Zondag zijn tweeden onderlingen wedstrijd op baars om de gouden medaille, geschonken door den heer F. Slot. De wedstrijd had plaats in de Ringvaart te BennebroekHillegom. De vangst was zeer slecht. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: 1. A. Eerhart, 2. B. Duits, 3. H. Eerhart, 4. A. Jansen. 5. J. Wesseling, 6. L. H. Duits, 7. R Papenburg, 8. Chr. Duits. 9. Chr. Schouten, 10 L. F. Scheepers. 11. H. M. Koelemeijer, 12. N Cornet, 13. P. Bloemers. Des avonds reikte de voorzitter, de heer B. Duits, de prijzen uit. G. v. Loon (accordeon) zorgde voor goede muziek. Wederom werd de heer L. F. Schee pers met bloemen gehuldigd voor het vele werk, dat hij weer heeft verricht voor dezen wedstrijd. ATHLETIEK. DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Uit TURIJN: De aanmelding voor de Euro- peesche kampioenschappen, welke van 7 tot 9 September worden gehouden, is thans geslo ten en het blijkt nu. dat niet minder dan 23 landen hebben ingeschreven met 341 opgaven voor de Verschillende individueele nummers en elf opgaven voor de estafette-nummers. De sterkst bezette nummers zijn de 1500 en de 500 Meter hardloopen en het verspringen, met 24 aanmeldingen elk. Voor het nummer 200 Meter hardloopen zijn 23 deelnemers Inge schreven en vcor het discuswerpen zijn er 22 liefhebbers, terwijl voor het nummer 400 Meier horden tien loopers zijn Ingeschreven en voor het nummer 50 K.M. snelwandelen slechts een achttal. Het land met het grootste aantal deelne mers is natuurlijk Italië, dat voor de indivi dueele nummers met 39 athleten heeft inge schreven en met een tweetal ploegen voor de estafette-nummers. Daarop volgen Duitsch land en Finland, elk met 28. Tsjecho-Slowakiie met 26, Frankrijk met 25. Hongarije met 23. Zweden en Oostenrijk elk met 20, Zwitserland met 15, Polen met 14, Griekenland met 13 Joego-Slavië met 12. Ierland en Letland, elk met 11. Nederland en Estland elk met 10, Noorwegen met 8, Roemenië met 7, Luxem burg met 6. Denemarken met 5, Belcië en Bulgarije, elk. met 4 en Portugal met 2 deel nemers» Niet iedereen kan naar het allerhoogste grijpen. Spinoza en da Vinei Vondel en Rem brandt moeten het nu eenmaal dikwijls af leggen legen meer profane grootheden. Vol gens de jongste statistieken geeft slechts 1.23 pet. der thans levende menschheid zijn laats ten cent uit om een voorstelling van de Gijsbrecht van Aemstel bij te wonen terwijl "".47 procent met genoegen drie dagen niet, of onvoldoende eten om een spannenden in terlandwedstrijd te zien. Tot die 86.47 procent nu behoorde ook mijnheer ten Broek, klerk op een groot han delskantoor met een salaris van zegge één honderd en dertig gulden per maand. Van dit inkomen droeg hij als een braaf huisvader honderdvijf-en-twintig gulden af aan zijn vrouw, die de goocheltoer bedreef hiervan haar echtgenoot, zichzelf en de twee sprui ten ten Broek, te huisvesten, te voeden en knap in de kleeren te steken. Het restant, zijnde vijf gulden, mocht mijnheer ten Broek behouden. Ziet hier in enkele woorden de omstandig heden van den held van deze geschiedenis. Toch was ten Broek een gelukkig man. Des morgens verliet hij met kwieke stappen zijn woning om zich te gaan verdiepen in de pro blemen van rekening-courant en slechte be talers, en 's avonds na den maaltijd ontstak hij zijn pijpje, las z'n krantje en luisterde wat naar de radio en was tevreden. Natuurlijk had hij een hobby welke man heeft die niet. Hij was voetbal-enthousiast. Nu had u misschien verwacht, dat onze man er een origineeler liefhebberij op na zou heb ben gehouden, maar mijn plicht als con sciëntieus geschiedschrijver gebiedt mij de waarheid te zeggen. Voetbal was zijn geloof, hij dacht in /oet- bal-terminologie. hij verheugde zich als een kind in een goed schot van een zijner favo rieten. hij genoot van de nederlaag van een vijandelijke club en hij kon voor dagen zijn evenwicht kwijt zijn als „zijn" elftal verloren had. De geheele week „leefde" hij op den wedstrijd, dien hij Zondags zou gaan zien, en koude noch wind konden hem weerhouden urenlang te staan op een gammele trilbune aan den zoom van de groene arena waar jonge en vurige athleten het leer bewerkten. Zaterdags trok hij er met zijn zoons van acht en negen jaar op uit, dan gingen ze naar het land achter de huizenblokken waar hij met gejuich door een troep schooljongens werd verwelkomd. Dan kwam hij los, ensceneerde wedstrijden en fungeerde als scheidsrechter, deelde adviezen uit, boomde een kwartier lang over ..off side" en ..penalty", om ten slotte tot vermaak van 'een argeloozen voor bijganger persoonlijk het nemen van een hoekschop te demonstreeren. Op kantoor, onder z'n collega's gold hij als expert Hij wist nauwkeurig den stand der verschillende clubs in de competitie, ten Broek kon je inlichten omtrent de kansen van Ajax en Go Ahead en de huiselijke om standigheden van de verschillende spelers, hun kwaliteiten en hun gebreken. De marmeren tegels van de binnenplaats glommen eentonig en staag drupte de regen neer. aarzelend en grauw drong het spaar zame licht het sombere kantoor binnen. De bedienden zaten zwijgend over hun werk ge bogen, sommigen verdiept in hun arbeid, an deren vaag bepeinzend de duizend een een wen schen die in hun hart veerborgen lagen. Alleen ten Broek was vroolijk, wat deerde' hem den regen, den nauwelijks begonnen werkdag en den grooten stapel facturen die voor hem lag. In z'n zak, veilig opgeborgen tusschen andere papperassen, rustte immers het plaatsbewijs, de gouden sleutel die hem den toegang tot het schoonste aller geneug ten, den wedstrijd HollandIerland zou ont sluiten! Goed, het had moeite gekost, hij had het biljet op het laatste nippertje weten té veroveren, hij had er voor moeten sparen, drie weken z'n Zondagsche wedstrijd over slaan, maar het was dan toch gelukt. Auto matisch boekte hij de rekeningen in, ver trouwend op z'n routine. Hij speelde een kin derlijk spel met de cijfers; de drieën en vie ren waren voor Holland, de nullen en eenen voor de Ieren. i Dan keek hij even naar buiten. Het regen de nog steeds en het binnenplaatsje bood geen ander schouwspel, dan de tientallen luchtblaasjes, die ontstonden om weer even snel uiteen te spatten. Maar ten Broek zag geen plaatsje, geen luchtbelletjes, voor z'n geestesoog werd steeds dè wedstrijd gespeeld, een onhoudbare bal gestopt een overweldi gende zege bevochten. O, hij wist wel waarom de anderen zoo sip keken, ze waren jaloersch sinds ze wisten, dat hij een kaart had. Maar het deerde hem niet, z'n uitzonderings-posltie deed hem de heer lijkheid van z'n bezit nog ééns zoo sterk voe len. Het belletje van de huistelefoon rinkelde. Met een glimlach strekte ten Broek z'n' arm uit en nam de hoorn van den haak „Wil je even bij me komen, ten Broek?" vroeg de stem van den patroon vriendelijk. Even later klonk een bescheiden tikje aan' de deur van het privé-kantoor. Het gezicht van den baas was een en al welwillendheid, hij had beslist een goeie bui. vond ten Broek. „M'n zoon is erg sportief", begon de chef, „och, je weet wel, zooals die jongens kunnen, zijn. Hij wil dolgraag naar den wedstrijd Hol landIerland gaan, maar ik heb verzuimd bijtijds een plaats voor hem te verzorgen. Nu hoorde ik toevallig, dat jij een entreetje hebt en ik zou je willen vragen of je mij dat wilt verkoopen. Je zoudt er mij een groot genoe gen mee doen, want voor den jongen betee- kent zoo'n wedstrijd veel meer, dan wij vol wassenen ons kunnen voorstellen". Ten Broek was bleek geworden. Hij wist, dat weigeren onmogelijk was. Tot een vreem de zou ie botweg „nee" gezegd hebben, al had men hem vier maal zoo veel geboden als hij betaald had, maar de patroon.... Gebroken en ontdaan keerde hij naar z'n plaats terug. De stapel facturen lag als een onoverkomelijke hindernis vóór hem. Een oogenblik wilde hij de collega's deel genoot van z'n ongeluk maken, maar ineens begreep hij, dat ze hem niet zouden beklagen, dat ze zich zouden verheugen in zijn tegen spoed en hij besloot, dat ze het niet zouden weten. Zondags, bij de radio, voelde hij z'n opti misme terugkeeren. Hij genoot bijna even veel, als hij gedaan zou hebben op z'n plaatsje in het stadion en Maandags, toen de collega's hém als ooggetuige met vragen overstelpten, werd hij weer heelemaal de oude. En ongetwijfeld deed het besef, dat hij vier harde guldens in z'n zak gehouden had, hem achteraf veel goed. Nu kon hij de jongens tenminste op een prima bal fuiven, wat zou» den ze in hun sas zijn. i JAAP BEKKERS»

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12