Cunera-kerk te Rhenen in vlammen. Branden in den lande. DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND De toren behouden; het interieur erg beschadigd. Onachtzaamheid van een loodgieter is waarschijnlijk de oorzaak. De beroemde Cunera kerk te Rhenen. welker toren de omgeving beheerscht en aller bewondering af dwingt, is door een grooten brand Maandagmiddag zeer ernstig bescha digd. Het vuur dat uitgebroken is, waarschijnlijk door onachtzaamheid van een loodgieter, begon aan de Oostzijde. De gezamelijkc brandweren van Rhenen, Wageningen Veenendaal en Arnhem, hebben bereikt dat de toren tenminste niet is ingestort. De kerk zelf heeft echter, ofschoon de laatste berichten weer iets bemoedi gender zijn, ontzaggelijk veel geleden Het befaamde orgel heeft veel water schade opgeloopen en door de instor ting van het dak is veel beschadigd. Rhenen en de omgeving werden Maandag middag opgeschrikt door de mare, dat brand was uitgebroken in de beroemde Cunera- kerk te Rhenen. Van alle kanten spoedde men zich naar de plaats des onheils om zoo mogelijk hulp te verleenen. De vrijwillige Brandweer van Rhenen begon spoedig haar werk, doch daar het vuur zich zoo snel uit breidde werd onmiddelijk assistentie ge vraagd van de brandweren in de omliggende gemeenten, Korten.tijd na het uitbreken van den brand te ruim half een arriveer den de brandweren van Wageningen, Vee nendaal en Arnhem. Uit Arnhem was een groote motorspuit gekomen. Het blusschingswerk onder leiding van den waarnemenden burgemeester van Rhenen, den heer R. van Voorthuizen, werd flink aan gepakt. Met acht stralen werd water gegeven, doch het mocht niet baten. Het kerkgebouw werd een prooi der vlammen. Aan alle kan ten sloeg het vuur uit. Toen bleek dat het kerkgebouw niet te red den was, werden alle krachten geconcen treerd op het behoud van den beroemden Cunera-toren. Ruim anderhalf uur na het uitbreken van den brand stortte het dak van het kerkge bouw in. Er kon slechts zeer weinig worden gered. 's Middags drie uur woedde de brand nog voort. De vlammenzee was minder geworden, doch er ontwikkelde zich veel rook. Het ge vaar voor den toren was nog niet geweken, doch niet zoo dreigend meer als in het begin. De brand is uitgebroken aan de Oostzijde van de kerk. De toren staat aan de Westzijde. Hoewel nog geen zekerheid bestaat, kan wor den aangenomen, dat de oorzaak van den brand gezocht moet worden in onachtzaam heid van een loodgieter, die des morgens op het kerkgebouw gewerkt heeft. Tal wan autoriteiten uit Rhenen en omlig gende plaatsen en een groote menigte nieuws gierigen sloegen het blusschingswerk gade. Te half vier was de brand zoo goed als ge- bluscht. Men is er in geslaagd den toren te behouden. Wel is het steigerwerk, dat voor restauratiewerkzaamheden aan den toren was aangebracht verbrand, doch het beroem de bouwwerk zelf is gespaard gebleven. Ook de schade in de kerk zelf valt me. Het geheele bovengedeelte, het dak en'de zolderver diepingen, is uitgebrand. Het dak is bij het in storten terecht gekomen op de gewelven, die boven het eigenlijke kerkgebouw zijn gebouwd Door het krachtige ingrijpen van de brand weer gelukte het 't vuur buiten de gewelven te houden. De schade in de kerk werd derhalve alleen aangericht door de groote hoeveel heden bluschwater. die op het vuur werden geworpen. Ook het beroemde orgel bleek niet verbrand te zijn. zooals men eerst vreesde, al heeft het ernstige waterschade opgeloopen. Reeds voor de 11de eeuw is de kerk te Rhenen gesticht. In een der schoolmuren aan de Noordzijde, tusschen het eerste en het tweede kerkraam van de toren af gerekend, bevond zich boven den grond een vierkante steen, waarop men de juiste tijd van de stich ting zou hebben kunnen lezen, wanneet niet door ouderdom veel was uitgesleten. De Cunera-kerk is een goed onderhouden, vrij groot, luchtig en deftig Gothisch gebouw, dat eenige malen gerestaureerd is en nog zeer hecht en sterk was. Het wordt verlicht door vijftien in lood gevatte glasramen, waarvan enkele gemoderniseerd zijn. Het bouwwerk heeft twee groote hoofd-ingangen met dub bele deuren tusschen de Gothische stijlen, een in de Noordergevel met vijf treden binnen waarts, en een recht daar tegenover in de Zuidergevel, met zes treden buitenwaarts. De grootste van deze ingangen werd wegens zijn ouderdom dichtgehouden; de andere werd ge bruikt door de klokkenluiders, den organist, en andere tot de kerk behoorende personen en diende ook om de onder den toren geborgen brandspuiten, lijkbaren, enz. te bereiken. Het binnenwerk van het gebouw is ver deeld in drie helder wit gepleisterde, fraai bewerkte gewelven, die boogsgewijze rusten op negen pilaren, die in het ruim staan; voorts zijn er twee zijvleugels en het koor. Tot de sieraden van de kerk behooren be halve het orgel, drie koperen kronen, elk van twee rijen, met acht armblakers, voor het het ruim, en twee van kleinere soort, ieder van twee rijen met zes armblakers, voor elk der beide vleugels. Verder noemen we de twee geschilderde borden in lijsten, die aan de muren, ter weerszijden van de preekstoel hingen. Op het eene zijn de twaalf artikelen des Geloofs en op het andere de Wet of de Tien Geboden in fraaie letters gepenseeld. Het orgel, dat een kunststuk was, was met veel smaak aan het einde van het middenvak boven het portaal der kerk geplaatst; het is in 1527 -voltooid, doch volgens de opschriften in lateren tijd vernieuwd en aanmerkelijK verbeterd. Op de buitenkasten is het met ver schillende tropheeën versierd. Een daarvan stelt een Pauselijk wapen voor, dat aan een groote witte strik hangt, waarin met zwarte letters de woorden „Adrianus. Papa. Sixtus" voorkomen. Hiermee wordt aangeduid, dat dit versiersel een geschenk is van dezen prelaat, de Rhenensche kerk vóór de Reformatie vereerd. Voor het koor dat door trappen en twee ingangen (die uit dubbele deuren bestaan, met beeldhouwwerk en koperen pilaartjes doorvlochten en een klein koperen hek tus schen beide» van het andere binnenwerk is afgescheiden, verheft zich boven het galm- bord van de preekstoel een galerij met een wit-gepleisterde balustrade, die met drie bogen op vier rood-geaderde marmeren pilaren rust. Tegen de balustrade pronken symbolische pleisterbeelden in staande houding, waarvan de beteekenis moeilijk meer te onderkennen is; evenals het andere lofwerk der galerij hebben deze beelden in den loop der tijden veel van hun oorspronkelijke schoonheid verloren. De galerij, die ten tijde van de stichting der kerk voor de zangers schijnt ingericht geweest te zijn, is nu niet meer in gebruik. Aan den kant van de Noordermuur van het koor is een ver trek in de gedaante van een kapel, waarheen een verborgen wenteltrap van veertien treden leidt. De Rhenensche kerk bezat vele geestelijke goederen, meestal landerijen, die in den omtrek van de stad gelegen waren en haar jaarlijks aanzienlijke inkomsten hebben verschaft. Tien arbeiders in het Hollandsch Diep. Ongeluk bij brugbouw dat wonderbaarlijk goed afliep. Maandag is bij de werkzaamheden voor Öen bouw van de nieuwe brug over het Hol landsch Diep op de rivier nabij den Bra- bantschen oever een ongeluk gebeurd, dat wonderlijk genoeg nog goed is afgeloopen. Bij een der werkputten. waar de fundeering moet komen van den eersten pijler, wilde men een 35 meter langen paal langs een heistel ling omlaag laten, toen de geheele stelling in elkaar stortte. Talrijke arbeiders waren in en nabij den werkput aan het- werk. Tien kwamen in het water terecht. Zij konden al len spoedig op het droge worden gebracht, waarbij bleek, dat enkelen lichte kwetsuren hadden opgeloopen. Vlasserij heeft de spinnerij voor haar bestaan noodig. Steun aan de laatste is daarom om meer dan een reden noodig. De noodtoestand in de N. V. Nederlandsche Vlasspinnerij te Tilburg, was voor het bestuur van de Vlassersvereeniging. die alle vlassers in Nederland vertegenwoordigt aanleiding om zich te wenden tot den minister van Econo mische Zaken teneinde zijn aandacht te ves tigen op het buitengewoon groote belang, dat de geheele vlasserij heeft bij het voort duren van een vlasspinnerij in eigen land. Verdwijnt de Nederlandsche Vlasspinnerij, aldus het adres, dan verliest te vlasserij in Nederland haar eenige binnenlandsche afzet mogelijkheid, hetgeen bij de steeds door gaande afsluiting van 't buitenland tot sterke inkrimping zoo niet algeheele ondergang van de thans nog bestaande vlascultuur en be werking moet leiden. Adressanten vestigen de aandacht op het landsbelang, dat in het bestaan van vlasspin nerij in ons eigen land gelegen is en verzoe ken den minister dringend, het daarheen te willen leiden dat de Nederlandsche Vlasspin nerij niet gesloten worde, maar als belang rijke verbruikster van het Nederlandsche vlas- Ünt in stand zal kunnen blijven* Boomen planten op leege terreinen. Tot steun van de boomkweekerij-bedrijven. Sinds enkele jaren ondervindt de Neder landsche boomkweekerij groote moeilijkhe den bij den afzet van boomen en planten, waardoor een belangrijk overschot is ontstaan waarvoor geen afzet te vinden ls. Ter tegemoetkoming aan deze vcor de boomkweekerij-bedrijven zeer ongunstige om standigheid en ter verhooging van de werk gelegenheid in deze bedrijven, bestaat het voornemen om een belangrijk deel van dit surplus uit de markt te nemen. Deze boomen en planten zullen worden ge bruikt ter beplanting van terreinen, die onder normale omstandigheden daarvoor niet in aanmerking zouden komen, alhoewel bodem en ligging dezer terreinen daarvoor wel ge schikt zijn. Provincie- of gemeentebesturen, of instel lingen, die zulke terreinen beschikbaar heb ben en deze voor de extra-beplanting in aan merking willen zien komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Nederland sche Sierteeltcentrale, Trompstraat 73, 's Gravenhage. NATIONALE JONGEREN ORGANISEERDEN EEN MARINEDAG. De Marinedag, die georganiseerd was door de Haagsche afdeeling van het Nationaal Jon geren Verbond, is Maandag te Scheveningen gehouden. Er was belangstelling uit verschil lende deelen des lands, doch vooral uit de residentie. In de groote zaal van het Kurhaus werd 's middags, in aanwezigheid van den minis ter van Defensie en van marine- en andere autoriteiten, Kamerleden en genoodigden een bijeenkomst gehouden. Werk in Rotterdam!! 1.300.000 voor de werkverschaffing. Rotterdam heeft het plan voor de werkver schaffing gereed. In werkverschaffing zullen geschieden de aanleg van een strandboulevard te Hoek van Holland, het aanleggen van stra ten in Oud-Mathenesse en de aanleg van de Zuider-begraafplaats. Er zal ruim f 1.300.000 worden uitgegeven, waarvan driekwart be stemd is voor loon, dat 45 cent per uur zal be dragen, In vele plaatsen moest de brandweer in actie komen. Behalve bij den grooten brand in de Cunera- kerk te Rhenen heeft op andere plaatsen in ons land het vuur zijn vernielend werk ver richt. Te Epe verbrandde een rusthuis. De villa Taman Sari aan den Heerderweg te Epe waar een rusthuis gevestigd was is door brand verwoest. De laatste gast was Zaterdag juist vertrokken. De brand is ontstaan in de bovenverdieping, vermoedelijk door een lek in den schoorsteen, waardoor het rieten dak in brand vloog. Een klein deel van den inboedel is gered. Alles was verzekerd. Een kurkplatenfabriek te Utrecht brandde uit. De kurkplatenfabriek van de firma Helmink aan het Merwedekanaal te Utrecht achter het park „Oog in Al" is geheel uitgebrand. Het licht brandbare materiaal deed den brand spoe dig in hevigheid toenemen. De brandweer heeft den brand tot de fabriek kunnen beper ken, hoewel twee belendende woonhuizen aan den achterkant ook schade opliepen. Alleen de muren van de fabriek bleven staan De oorzaak is tot dusverre onbekend. De eigenaar is ver zekerd. Een schilderswerkplaats te Enschedé is vernield. Te Enschedé is een uitslaande brand ont staan in de schilderswerkplaats van den heer Obdeyn aan de Oldenzaalschestraat. De werk plaats is totaal uitgebrand. De aangrenzende drukkerij van den heer ter Sligte vatte ook vlam en liep veel waterschade op. Een en an der was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Ermelo ontstond brand in het Oranje Hotel. Er is brand uitgebroken in het Oranje Hotel te Ermelo van flen heer F, J. Wiedenhoff. De bovenverdieping is uitgebrand. De beneden ste etage kreeg veel waterschade, De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Te Haaksbergen kon een gezin nog juist vluchten. In het huis van den heer H. Hannink op het Kempke te Haaksbergen is brand uitgebroken. Het geheele gezin, behalve de eigenaar van het huis lag reeds te bed. toen de eigenaar tot de ontdekking kwam. dat het bovenhuis in lich terlaaie stond. De vrouw en kinderen kinden nog juist bijtijds uit het brandende huis vluch ten. Aan blusschen viel niet meer te denken, en het geheele huis brandde uit Bij gebrek aan water in de buurt de naastbij gelegen brandput lag bovendien te ver weg bleef de motorspuit buiten werking. Huis en inboedel zijn, hoewel laag, tegen brandschade verzekerd. Te Oosterhout kwamen varkens in de vlammen om. Door onbekende oorzaak brak brand uit bij den landbouwer Halters te Oosterhout. De schuur, de stal en eenige hooimijten werden een prooi der vlammen. Ook kwamen eenige varkens in de vlammen om. Het woonhuis kon gespaard blijven Te Schoonhoven waschte men in benzine bij een gascomfoor. In een woning boven een motor- en rijwiel handel aan de Lopikerstraat te Schoonhoven is doordat men bij het wasschen van een klee dingstuk in benzine niet had gemerkt dat in de nabijheid een gascomfoor bi-andde, brand uitgebroken. In een oogenblik stond de ver dieping in lichte laaie, zoodat deze geheel uitbrandde. „Wat ging voor: 15 K. R. O.- leden of 70 andere musici?" Aldus verklaart de K. R. O. het ontslag aan vijftien orkestleden. Zooals wij hebben gemeld hebben vijftien leden van het orkest van de K.R.O. tegen 1 October ontslag gekregen omdat de K.R.O. zijn steun zal verleenen aan het Utrechtsch Stedelijk Orkest. De Nederlandsche Toon- kunstenaarsbond heeft den minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen hier over vragen gesteld, aangezien de minister zijn bemoeiing hierbij heeft laten gelden. De K.R.O. heeft over deze kwestie het vol gende meegedeeld: ..De K. R. O. zal tegen 1 October een zeer ingrijpende reorganisatie in zijn orkestwe zen aanbrengen, waardoor de groote sympho- nie-concerten voortaan zullen worden ver zorgd door het Utrechtsch- en het Maas- trichtsch Stedelijk Orkest. De mogelijkheid steeds te kunnen beschik ken over een sterk bezet symphonie-orkest viel samen met de mogelijkheid althans één onzer groote nationale orkesten voor een anders zeker dreigenden ondergang te be hoeden. Bovendien heeft nog de economische over weging, dat circa 70 musici met hun gezin nen van een hoogst onzekere toekomst kon den worden gevrijwaard, bij dit besluit een krachtig woord ten gunste mede gesproken. Daar de K. R. O. echter in dit geval het eigen orkest van 35 man niet. meer op volle sterkte kon handhaven, móest 15 musici daar van ontslag worden aangezegd, hetgeen zeer tijdig en met de toezegging van medewerking bij het zoeken naar een anderen werkkring is geschied. Afgezien van de overweging, of bij afloop van het bestaande contract, dit ook in een ander geval, met alle musici in het huidige K. R. O.—orkest zou zijn vernieuwd, blijft het feit onomstootelijk vaststaan, dat het aantal musici, dat nu door de orkest-reorganisatie van den K. R. O. zijn bestaan verzekerd ziet, naar verhouding belangrijk grooter is dan dat gene dat niet meer in vasten K.R.O.-dienst bleek te kunnen worden gehandhaafd. Met aftrek van degenen, die reeds kans op een andere plaats in uitzicht hebben en van en kelen, die in een ander geval waarschijnlijk niet voor een nieuwe .aanstelling in aanmer king zouden zijn gekomen, is het duidelijk, dat het algemeen belang der Nederlandsche orkestmusici door de reorganisatie, inderdaad is gediend. Eerst na zeer rijp beraad en in overleg met talrijke muziek-autoriteiten van naam is toen de beslissing genomen." Aan het Corr. Bureau is medegedeeld, dat de minister geheel buiten de voorbereiding en afsluiting van het contract staat en geen stap ten gunste van het Utrechtsch Stedelijk Or kest en ten nadeele van de musici van de K* O- sffiaa heeft, Het dagelijksche leed van den weg opgesomd. Ongelukken door onachtzaamheid en force majeure. Te Eindhoven werd een meisje doodgereden. Een 11-jarig meisje wilde de Hoogstraat te Eindhoven oversteken. Het kind. dat blijk baar geen acht sloeg op het verkeer, werd door een personenauto, die een voor hem rijdende auto wilde passeeren gegrepen. Het meisje kreeg ernstige wonden en is naar het ziekenhuis overgebracht, waar het direct na aankomst is overleden. Bij Harlingen reed een auto tegen een boom. Op den Rijksstraatweg nabij Harlingen is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, komende uit de richting Franeker. botste tegen een langs den weg staanden boom. De oorzaak van het ongeluk is onbekend Ver moed wordt, dat de stuurinrichting defect is geraakt. De auto is geheel vernield. Van de twee inzittenden werd de bestuurder ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Harlingen vervoerd. De andere inzittende werd licht gewond. Tc Blerick viel een boerin van een kar. Maandagmiddag is de 50-jarige landbou wersvrouw G. Joosten uit Blerick, toen zij op een met paard bespannen boerenkar naai de akker reed, tengevolge van het schichtig worden van het paard van de kar gevallen. De vrouw werd bewusteloos en hevig bloe dend langs den weg gevonden. Zij is in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. In Kralingen slipte een auto tegen de tram. Een 29-jarige onderwijzer uit Amersfoort reed op den Ouden Dijk in Kralingen, waar hij plotseling moest remmen voor een fietser, die voor zijn auto kwam. Daar het pas ge regend had. slipte hij en botste tegen een pas- seerenden tramwagen. De bestuurder is met een zware hersenschudding en een hoofd wonde in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Te Amsterdam viel een groente handelaar van zijn fiets. Op de Koningskade te Amsterdam viel Zondagavond een 47 jarig groentehandelaar, wonende aan den Schenkweg. van de fiets. Nadat men den man. die bewusteloos was, in het Wachtje had binnengedragen, bleek hij reeds te zijn overleden. Bij Zevenhoven werd een vracht autochauffeur gewond. Een autobestuurder uit Nooddorp is op den Nieuwen Nieuwveenscheweg bij Zevenhoven met zijn vrachtauto tegen een boom gereden. Per brancard werd hij naar de woning van dr. Nout vervoerd. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. Tusschen Limmen en Uitgeest sloeg een auto over den kop. Door het springen van een bdnd is tusschen Limmen en Uitgeest een auto over den kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. Van de drie inzittenden werd een nogal ern stig gekwetst, de beide anderen licht. Motorrijder rijdt over gevallen fietser. De Eindhovensche politie werd gewaar- waarschuwd, dat op den Geldropscheweg een man lag. Het bleek dat door onbekende oor zaak een man van zijn fiets gevallen was en op den weg was blijven liggen. Een passee- rende motorrijder zag den man pas, toen hij hem op twee meter genaderd was, Een aan rijding was toen niet meer te voorkomen. De aangeredene is zeer ernstig gewond. Te Amsterdam reed een auto in de gracht. Een auto, bestuurd door iemand uit Belling- wolde is in de bocht van den Amsteldijk naar de Stadhouderskade geslipt, met het gevolg, dat de wagen over den trottoir-band gleed en door het ijzeren hek gedeelte in de Buiten singelgracht kwam. De voorkant van de auto was zoover weggezakt dat de bestuurder nog net het hoofd boven water kon houden. Toe vallig was een goed zwemmer in de nabijheid, die zich gekleed te water begaf en den be stuurder door het portier op het droge bracht Chauffeur, die schuld had, liet de menschen te water liggen. Maandagavond wilde een personenauto met vier inzittenden op den weg Bodegraven— Gouda een andere auto passeeren. Deze haalde om onbegrijpelijke redenen te ver uit. zoodat de eerste auto naar den kant werd gedrongen. De voorbumper raakte een boom De auto kwam toen in de vaart terecht. Eerst 30 Meter verder in het water kwam de wagen tot stilstand; men kon alleen het bovenste gedeelte van de kap nog boven water zien steken. De auto, die het ongeluk veroorzaakt had, stopte. De bestuurder liet den toestand zoo als hij was en reed door, zonder ook maar één hand ter redding uit steken!! Een 18-jarig meisje uit Bodegraven, begaf zich onverwijld te water en het mocht haar gelukken, een der portieren van de auto te openen. Twee heeren uit Bodegraven, hadden zich inmiddels ook te water begeven en met ver eende krachten gelukte het, alle inzittenden ongedeerd op het droge te helpen. Huizen zendt niet meer. Na 1 Januari zal Kootwijk het werk overnemen. Van 1 Januari af zal de lange-golf-zender te Huizen buiten gebruik worden gesteld. Ook overdag zullen dan de uitzendingen via den rijkszender Kootwijk geschieden, tot t.z.t. de Nederlandsche zenderquaestie definitief zal Arbeiderspers eischt 10.000 van den heer Baars. De zaak is nu geschorst wegens faillissement. Men zal zich herinneren dat de N.V. de Ar beiderspers tegen den heer J. Baars een vor dering had ingesteld tot schadevergoeding van lo.OOO op grond van uitlatingen van den heer Baars over de Arbeiderspers. De Haagsche «rechtbank heeft op 14 Juli in deze zaak interlocutoir vonnis gewezen, waarbij boekenonderzoek werd gelast en waarbij tot deskundigen werden benoemd de heeren A. Schildt. J Morel Sr. en J. Robin. De Arbei derspers teekende tegen dit vonnis hooger be roep aan. dat Maandag in het gerechtshof in Den Haag werd behandeld. Het Hof heeft evenwel op verzoek van appellanten de zaak geschorst wegens het faillissement van den heer Baars. Sluimerende wetenschap 7 Student verminkte musschen! In een huis aan den Gruttersdijk heeft de politie een luchtdrukpistool in beslag ge nomen, waarmee een 24-jarig student zich amuseerde door op musschen .te schieten zonder deze beesten evenwel te dooden, doch ze slechts te verminken. Tegen dezen held is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmis handeling. Roover graait 890.weg. Nachtelijke overval in Alkmaar. Te Alkmaar is een overval gepleegd op den alleen wonenden, bejaarden landbouwer Hop man. die in zijn slaap is overvallen door een onbekende. Deze had met een paal het raam ingedrukt, was naar binnen geklommen en regelrecht op de bedstede toegeloopen, waar de oude man sliep. Hij pakte hem bij de keel, zoodat hij geen geluid kon geven en greep onder het hoofdkussen een pantalon weg. waarin zich 890 gulden bevond. Hij is daarna op dezelfde wijze verdwenen Toen de roover weg was. heeft de oude man de buren geroe pen. die de politie hebben gewaarschuwd. Weinig regen in onze provincie Constateert De Bilt over Augustus. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Augustus de ochtendtemperatuur ongeveer normaal: in de eerste decade een halve graad boven normaal, in de tweede en derde decade normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 8en en 31en resp. 3 graden boven en 3 graden beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was een halve graad boven nor maal. Te De Bilt kwamen drie dagen voor met een maximum-temperatuur boven 25 graden, tegen 4 normaal, De neerslag was in Zuid-Limburg ongeveer 50 pet. beneden normaal, in het Noorden en Zuidwesten 20 tot 30 pet. beneden normaal, in Utrecht en Gelderland 15 tot 20 pet. bo ven normaal en overigens normaal tot 20 pet. daar beneden. Te De Bildt werden 194 uren zonneschijn waargenomen tegen 190 normaal. Auto's, die men opzettelijk in de diepte liet verdwijnen. Bij een demonstratie van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Onder groote belangstelling, o.a. van vele autoriteiten heeft Zaterdagmiddag de Neder landsche Bond tot het Redden van Drenke lingen gedemonstreerd het hulpverleenen aan automobilisten die te water raakten. Dit ge schiedde op het terrein en de haven van de N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek aan de Hembrug te Zaandam De heer H. W E. Struve, bestuurslid, gaf een uiteenzetting van het doel van den middag, waarna de heer A. J Meijerink. een overzicht gaf van de vele auto's die in ons waterrijke land te water reden gedurende het tijdsbestek van 28 Juli tot 28 Augustus. Na dit officieel gedeelte verkreeg de heer E. J. van Thiel. hoofdingenieur van de Am- sterdamsche brandweer, het woord, die met laboratoriumproeven aantoonde, dat de por tieren van een auto in de meeste gevallen on der water wèl te openen zijn. als de inzitten den het hoofd koel houden en even wachten tot. door het halfvol water loopen van de auto een evenwichtstoestand is ingetreden. Nu kwam de praktijk; hoog zwaaide een auto. hangend aan een reuzekraan over de diepe haven. In den wagen zat. voorzien van een ademhalingsapparaat een matroos uit Den Helder; boven op de auto stond een twee de. beiden geoefende duikers. Alles verdween in de diepte, angstige spanning was op menig gelaat te lezen.7, 8. 9 M onder water! De minuten leken uren. Duidelijk zag men de lucht uit de auto naar de oppervlakte komen. Plots beweging in het water; de kranige kerels hadden de portieren weten te openen en konden zich veilig stellen. Daverend ap plaus steeg op toen het gevaarte met de ge opende deuren boven de oppervlakte ver scheen. Weer nam ons dapper tweetal plaats in en op den wagen, nogmaals werd deze te water gelaten Meters diep verdween hij ook nu weer; ditmaal werd het schuifdak geopend en de helden van den dag kwamen boven. Hierna demonstreerden leden der Amster- damsche Brigade op den wal de vervoer- en bevrijdïngsgrepen; daarna sprongen 14 te water en werden de oefeningen in het natte element herhaald. Weer gingen de marinemannen in de auto, die ditmaal in schuine richting werd neerge laten, ongeveer in den stand als bij het stor ten van een dijk. Daar bij proeven gebleken was. dat de achterzijde bij ongevallen altijd vrij blijft, was het achterraampie ultneem- baar gemaakt; de inzittende maakte met een enkele beweging deze opening vrij en kwam vlug boven. Tenslotte werden zware duikpoppen ge plaatst in een vrachtautocabine. De auto zwaaide over de haven en verdween ongeveer 5 M. onder water. Amsterdamsche bigadeleden gingen met hurkval te water, zwommen naar de plaats des onheils en doken. Het gelukte hen. de portieren te openen en de zware pop pen boven water te brengen. Voor allen is dit een uiterst leerzame mid dag geweest!

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5