Wat er aan het licht komt Treedt Gandhi af als leider? Variatie. Het Befouftijltste 52e 'Jaargang No. 157Ö5 VerscKijnt 3agelijEs, BeKalve óp Zon- 'en Feestdagen Woensdag 5 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 September. De List van Henry Wood. Hoeveel Russische componisten en roman schrijvers zouden er heusch, echt, in levenden lijve hebben bestaan en nog bestaan? Ik stel deze vraag niet om iets hatelijks over Rusland te zeggen juist nu het in den Volkenbond zal treden. Zelfs de officieele mededeeling dat de Nederlandsche regeering of tegen, of blanco zal stemmen beïnvloedt mij niet. Kunst is im mers internationaal, en verre verheven boven politiek Het hoorde althans zoo te wezen. Maar de kunstenaars houden er soms hun eigen poli tieke trucjes op na, en laat ons erkennen dat de zorgen des practise hen Levens er hen toe kunnen nopen, Als een onvervalschte Hollan der. uit het buitenland repatrieexend, hier ontdekt dat hij onder een interessanten bui- tenlandschen naam wèl goeie engagementen kan krijgen en beroemd worden, maar onder zijn eigen naam niet, is het hem dan nog wel kwalijk te nemen als hij het simpele middel tje toepast? Natuurlijk niet. En desnoods kan hij zich na een poosje bekend maken, zooals Kovacs Lajos, vertaling van Louis Schmidt (zooals iedereen nu weet)Diens vroolijke kunst zou er onder zijn eigen, weliswaar ook onhollandschen maar reeds te zeer als vader - landsch bekenden naam, nooit ingegaan zijn. Het Hongaarsehe etiket werkte probaat. Niet alleen in ons land zijn dergelijke times noodig om succes te behalen. Zelfs de zoo- zelfbewuste Engelschen moeten ofschoon lang niet op ieder gebied met vreemde eti ketten begoocheld worden. Bij tooneelstukken hoeft het niet en is het zelfs ongewenscht ik heb een Nederlandsehen tooneelschrijver gekend die zijn eigen naam en de namen van zijn personages meest verengelschen om zijn stuk in Londen opgevoerd te krijgen. Maar imet muzikale, composities gaat het net an dersom. Zoo is thans ontdekt dat de in Enge land vermaarde Russische componist Paul Klenovsky, beroemd vooral vanwege zijn schit terende orkestbewerkingen, nooit bestaan heeft en de dirigent Sir Henry Wood is. U kent den naam Henry Wood wel: hij is zoo ongeveer de bekendste orkestleider in de En- gelsche hoofdstad, waar zijn „Promenade-con certen" in Queen's Hall bovendien een popu lariteit genieten, die alle orkestbesturen en dirigenten met afgunst kunnen vervullen. Maar ondanks zijn populariteit zag Henry Wood 'toch geen kans zijn composities er in te krijgen onder zijn onmiskentoaar-Engel- Ecbem naam. Hij schiep derhalve Paul Kle novsky, leerling van. niemand minder dan Glazounov, en begon de werken van dezen „jongen Rus" uit te voeren. Het succes bleek zeer groot. Vijf jaar lang heeft de vermaardheid van Glazounov's leer ling zich in Engeland uitgebreid. Toen werd het langzamerhand blijkbaar een tikje te op vallend, en Sir Henry Wood besloot, Klenovsky te doen sterven. Wellicht overwoog hij ook, dat een gestorven jonge componist veel meer indruk op de massa maakt dan een levende. De kennis der massa-psychologie breidt zich in deze wonderlijke tijden zeer uit, en het is begrijpelijk dat ook- dé orkestdirigenten wat trachten te leeren van de voornaamste docen ten in deze inexacte wetenschap (prof. Mus solini, prof. Hitier en anderen). Henry Wood schreef derhalve Klenovsky's 'doodsbericht in een concertprogramma. Aan gezien hij bij vorige gelegenheden ook niet had nageiaten, eenige reclame voor zijn „Rus sisch ik" te maken, zette hij er nu ook maai bij: „Het is heel jammer dat deze jonge man gestorven is. Volgens de meening van zijn leermeester. A. Glaaounov, was hij een der grootste meesters der orkestratie in de jonge Russische school". Het lijkt een beetje erg den naam van Gla zounov hiervoor te gebruiken, ook al rijst vanzelf de vraag: ,.wie is Glazounov zelf?" Het kan toch bijgeval die andere Engelsche diri gent, sir Thomas Beecham, niet wezen? Of dr. Willem Mengelberg zelve? Heeft Glazou nov zich meermalen vertoond? Nu danin vermomming? Men moet slim zijn als men in deze wereld succes en geld wil veroveren. Enfin, Henry Wood had ook wel eenig recht itot trots op Paul Klenovsky, want b.v. diens orkestbewerking van Bach's Toccata en Fuga in D-mineur behaalde reeds in 1929 een zoo danig succes dat- ettelijke menschen Sir Henry schreven of hij de uitvoeringen vooral her halen wou. en het ook in andere Engelsche steden ettelijke uitvoeringen beleefde. Hoe Klenovsky's identiteit tenslotte ontdekt is blijkt niet erg duidelijk, maar bij het ver schijnen van het doodsbericht heeft Henry Wood vermoedelijk zijn lachen niet kunnen houden. In elk geval is de waarheid nu alge meen bekend, en Wood heeft haar beaamd. Hij zal evenwel zijn toekomstige composities onder den naam Klenovsky blijven opvoeren en uitgeven. En gelijk heeft hij, want onder het etiket Henry Wood zou 't vast niet gaan. Ook nu nog niet. De wereld wil bedrogen worden. Engeland ook. Het is dus heelemaal niet boos over de truc van Wood. Maar als u mij vraagt of ik zou durven instaan voor de echtheid van alle Rus sische componisten-namen, antwoord ik haas tig ontkennend. Peter Tschaikovsky, Borodin en Moussorgski kunnen we wel voor echt aan nemen, maar er zijn tientallen andere namen ja, het aantal is ook zoo verdacht-groot. die mij thans met ernstigen twijfel vervullen. En als ze zulke erg-vleiende aanbevelingen in concertprogramma's krijgen, moeten we ze vooral in de gaten houden. Ook de Hongaren, Spanjaarden, Portugeezen, en dergelijke ietwat-verwij derde lieden kun nen, als componist voorgesteld, wellicht het mom van een onvervalschten Hollandschen jongen uit Santpoort, Zwammerdam of zelfs Slootdorp zijn. Het geslaagde voorbeeld van Henry Wood zal ook wel meer nieuwe navolgers doen ont staan. Ik wensch hun veel succes. R. 5. in de moordtuigindustrie. „Zaharoff, de internationale intri gant, is een groot(!) man. WASHINGTON, 4 Sept. (Reuter). Bij het onderzoek der subcommissie uit den Senaat deelde de President der Electric Boat, Carse, mede, dat zijn firma een bepaald percentage ontving van de door Vickers in Europa gele verde duikbooten en van alle over de geheele wereld geleverde duikbooten. Vickers en Electric Boat hadden de wereld feitelijk on derling verdeeld, met het oog op de levering- van duikbooten. Op de vraag van den voor zitter der Commissie, Nye, wie Zaharoff was, antwoordde Carsé, dat het de bekwaamste, schitterendste en grootste man was, dien hij kende. De voorzitter beschuldigde Carse ervan, dat hij Zaharoff had geholpen bij het ontduiken der inkomstenbelasting, wat betreft deze com- missiegelden. Hij wees op de reusachtige winsten, welke op dit oorlogstuig waren ge maakt en dat men, onverschillig voor de be langen van het vaderland of de belangen der landsverdediging, aan alle vreemde staten, zelfs aan Japan had versjacherd alleen om ejgen zak te spekken. Rijtoer van driejarig kind. Op den bumper van een auto. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft een 23-jarig Haarlerasch chauffeur aan het politieposthuis op de Amsterdamsche vaart een driejarig meisje gebracht, dat vaar Am sterdam af met hem was meegereden. Hij was vertrokken uit de Egelantierstraat in Am sterdam naar Haarlem. Op de grens van laatst genoemde stad maakten voorbijgangers hem er op attent, dat iemand achter op z'n wa gen meereed. Hij stopte en zag tot zijn groo- ten schrik een 3-jarig meisje op den bumper zitten, zich vastklemmend aan den reserve band. Het kind was vermoeid, maar overigens ongedeerd. Het kon. nauwelijks nog praten en van het opgeven van een adres was geen sprake. Daarom bracht de chauffeur het naar de politie, die de kleine per auto naar het bu reau aan den Admiraal de Ruyterweg in Am sterdam overbracht, waar reeds de opspo ring van het kind door de ouders was ver zocht. Steekpartij na cafébezoek. Rotterdammer ernstig gewond. Dinsdagavond hebben twee mannen in een café aan de Keizerstraat te Rotterdam ruzie gekregen. Op straat werd de ruzie voortgezet. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de 40- jarige Hanzelman een messteek in de zijde kreeg, waarbij een long werd geraakt. Li ern stigen toestand is het slachtoffer in het zie kenhuis Coolsingel opgenomen. Op aanwij zing van de vrouw van den gewonde kon de politie een 34-jarigen man aanhouden, die in, arrest is gesteld. BOMBAY, 5 September (Reuter). In een interview met Reuter zei Gandhi, dat de kwestie of hij afstand zal doen van de lei ding van het Congres wel besproken wordt, doch dat nog geen beslissing is genomen. Het voornemen van Gandhi om af te treden vindt zijn oorzaak in de meeningsverschillen tusschen de Congres-leden. De avond voor het Openluchtconcert. Generale repetitie op het H. F. C.-terrein. Tusschen de stalen buizen hangen de lam pen en de microfoons. Erboven is het zeildoe ken dak, dat tegen de overdekte tribune aan sluit. Ei-onder haasten zich menschen tusschen stoelen, lessenaars, instrumenten. Voor de tribune nog meer menschen, nog meer stoe len, nog meer instrumenten. Bestuursleden loopen gehaast op en neer. Het is de avond tevoren. De dirigent, de heer F. Schuurman, geeft zijn aanwijzingen. „Hier de bassen, daar een paar hoorns". Langzamer hand wordt cirkelvormig op het vlakke, groene gazon uitgebouwd. Een hobo maakt aanloopjes; eerst schuchter tenslotte zelfs luidkeels. Eenige hoorns trach ten hem in geluid te overbluffen. Ontevreden knort een bas er dwars doorheen. Dan wordt er afgetikt. De ouverture „Freischtitz" van Weber opent het repetitieprogramma. Dadelijk reeds blijkt nu het nut van het ge- improviseerde dek, dat als klankbord fun geert, aan alle zijden van 't veld, op de staan- zoowel als de zittribunes is de muziek gemak kelijk te volgen. Alle instrumenten komen tot hun recht. Het koper is een oogenblik te pro minent, het wordt iets verplaatst en nu is een volkomen harmonie bereikt. Tchaikowski's Ouverture 1312 wordt ge speeld, juist als de ondergaande zon de lucht boven de boomen purpervlammend verlicht. Dan, terwijl men (zeer toepasselijk) aan Wagners marsch. Einzug der Gaste auf den Wartburg bezig is. komen de leden van de verschillende koren. Tien koren zijn er, met tezamen ruim 750 man (dames inclusief). Het levert een fleurige aanblik op. deze honder den menschen in den lichtkring op het veld en onder het tribunedak. Na het instrumentaal gedeelte uitgevoerd door de vereenigde H.O.V.- en V.A.R.A.-or kesten, volgt het vocaal gedeelte van tien koren. Daar zijn ..De Stem des Volks', afd. Haar lem (A. Krelage); het .Doopsgezind Zang koor" (Jac. Zwaan), ,Docv Zang Vriend schap" (F. Polman) en „T/mrlem's Zangge not" (L. Keereweer). Verder zingen „J.O. HE.Z." (J. Scheffer). de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" (F. Schuurman). „Kunst na arbeid" (A. Bak). ..Polyhymnia" (W. Hespe), „Proza en Poëzie (J. Booda) en „Schotens Chr. Gemengd Koor" (Jac. Zwaan). Er wordt gerepeteerd, met geestdrift gere peteerd. Haydn en het Hallelujah-koor uit „Der Messias' van Handel met gemengd, het soldatenkoor uit Faust van Gounod en nog een paar liederen met mannenkoor. Na afloop spreken we nog eenige leden van het bestuur. Zij deelen ons mede. dat naar schatting al een kleine tweeduizend plaats bewijzen zijn verkocht. De dirigent, de heer Schuurman is zeer tevreden over de generale repetities en de geluidssterkte. Het eenïg.e dat mogelijk hinderlijk kan zijn is het verkeer op de Zuiderhoutlaan, doch het bestuur hoopt te kunnen bereiken, dat deze laan tijdens het concert afgezet wordt. Het concert wordt, zooals men weet van avond gegeven. Een bijzondere nieuwe ge beurtenis voor Haarlem! Mooi weer venvacht! Teneinde iedere Haarlemmer in de gele genheid te stellen het Openluchtconcert he denavond op het „H.F.C."-terrein bij te wo nen, heeft het bestuur van de H.O.V, besloten den toegangsprijs te bepalen op heizelfde be drag dat is vastgesteld voor den vóórverkoop. De "generale repetitie is uitnemend geslaagd z-oodat ieder bezoeker een genotvollen avond tegemoet gaat, vooral omdat de weersomstan digheden zich zeer gunstig laten aanzien. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Nos. 7 en 8 .Landerkenung" van dat de Nos. 7 en 8 Landerkennung" van Zweers) van het programma verwisseld zullen worden. DOODELIJK MIJNONGELUK. In de Domaniale Mijnen te Kerkrade is de gehuwde mijnwerker J. Paffen onder vallende steenkolen bedolven. Het slachtoffer kon eerst vele uren later be vrijd worden en bleek overleden te zijn. De generale repetitie van het openluchtconcert op het H. F .C.-terrein. (De Belgische stratosf eervaar der Ir. Max Cosijns, gaat binnenkort naar Joego Slavië, om de daar onlangs ontdekte grotten te on- derzoeken.) Cosijns, de man der stratosfeer, Heeft weer een nieuw idee, Hij gaat niet naar omhoog zoozeer, Ditmaal, als naar benêe. Variatie is des levens zout, En na zijn hooge vlucht, Verlangt een man als Max Cosijns Verandering van lucht. Vandaar zijn nieuw grot-esk idee, Hij zoekt het nu omlaag. Ik krijg een kriebel in mijn bloed, Als ik ervan gewaag. Van zestienduizend meter hoog Naar 't ingewand der aard, Is, zachtgezegd, een heele stap, Maar hij vindt het dien waard. Die man leidt wel in sterken zin Een ongerijmd bestaan, Naar onzen norm, misschien daarom Trekt het mij extra aan. Want ik tob maar zoo'n beetje voort Op den beganen grond. Voortdurend op hetzelfd niveau. Waar reeds mijn wieg op stond. Maar hij vliegt op en hij daalt neer. Hij zoekt zich nieuw domein. Nu grotten, straks weer stratosfeer, 't Is om jaloersch te zijn. Bussen inplaats van trams. Tijdelijke verkeersregeling voor het Stationsplein. Vandaag rijden de trams naar Bloemen daal en naar de Leidschevaart voor het laatst; morgen, Donderdag 6 September, wordt haar taak door bussen van de N.Z.H.T.M. overgenomen. De diensten op beide nieuwe lijnen zullen voor den gewonen dienst worden onderhou den door 15 bussen van dezelfde soort als thans naar Overveen rijden. De nieuwere bus sen hebben recht staande banken (zooals bekend zijn de banken in de thans gebruikte bussen schuin geplaatst). Enkele bussen, thans nog voorzien van banken overlangs, krijigen ook dwarsbanken. Er worden kaartjes en kaarten voor enkele ritten, retours 'en 12 ritten verstrekt, verder dag- en weekkaarten en overstapblljetten, die ook recht geven op overstappen op de lijn Schoten—'Heemstede. Bloemendaal en de bussen. Onze Bloemendaalsche correspondent schrijft ons: Donderdag rijdt de bus. Heden. Woensdag, rijdt de electrische tram naar Bloemendaal voor het laatst en Don derdag zal de bus haar plaats innemen. Wij meenen. dat de tram naar Bloemen daal dan 30 jaren in exploitatie is geweest en herinneren ons nog den tijd, dat zij afreed, ten Noorden van den overgang der spoorbaan bij den Kruisweg. De bussen zijn voorzien van Dieselmotoren. In Bloemendaal volgt zij de route: Iepenlaan. Platanenlaan. Verbindingsweg. Korre Kle verlaan, Bloemendaalscheweg. Rustenburger- weg. Bosch en Duin plein, Sterreboschlaan, Zomerz-orgerlaan. Standplaatsen van autobussen, auto's en taxi's. Men meldt ons: In verband met de voorgenomen wijziging van het Stationsplein, kunnen, met ingang van Vrijdag 7 September a.s. autobussen, auto's, en andere voertuigen tijdelijk niet stationr.eeren vóór of nabij den uitgang van 'net station aar. de zijde van het Stations plein. In verband hiermede, zal van genoemden datum af. zoolang dit noodig zal blijken te zijn. de uitgang van het station aan de zijde van het Kennemerplein den geheelen dag zijn opengesteld. Reizigers, die. bij het verlaten van het station, van bovengenoemde vervoermiddelen gebruik wenschen te maken, moeten zich der halve van den noordelijken uitgang bedie nen. In den uitgangstunnel *abij de trappen zal door het plaatsen van borden enz. voor een duidelijke aanwijzing van het verkeer worden zorg gedragen. De nieuwe busroutes. De bussen zullen van Donderdag af de volgende halteplaatsen hebben: Buslijn A. Station—Leidschevaart— Heemstede. Stationsplein, Kenaupark, Nassauplein, Zijlstraat 'vaste halte), Zijlvest (omgekeerde richting Raaks), Prins Hendrikstraat (vaste halte)Wilsonsplein, Koninginneweg-Tempe liersstraat, Rijks Kweekschool, Schoujwtjes- brug. Kwakel, Leidschevaart (viaduct), Zand- voortschebrug, vervolgens de bestaande hal ten- Buslijn B. Turfmarkt-Overveen (Zeeweg)- Zandvoort. Turfmarkt. Korte Veerstraat. Klokhuis plein, Jansstraat (tusschen Begijnesteeg en Lombardsteeg), Korte Jansstraat/Ridderstr., Een Fransch memorandum inzake de volks stemming in het Saargebied. Pag. 4 Geruchten over een poging tot bevrijding van dr. Rintelen. pag. 4 Een betrokkene bij den overval op de Poel- tener hut in Oostenrijk is geëxecuteerd. pag. 4 Zuid-Amerika heeft het Volkenbondsrapport over den Chaco verworpen. pag. 4 De helft der Amerikaansche textielarbeiders is volgens berichten uit Washington in sta king gegaan. pag. 4 Drie N. S. B.'ers zijn afgeranseld toen zij in een optocht-van -10 man in de Bussumsche „Bolsjewiekenbuurt" colporteerden. pag. 1 Vandaag rijden de trams naar Bloemendaal en de Leidschevaart voor het laatst. pag. 1 Nederland zal niet voor Rusland's toelating tot den Volkenbond stemmen. Tegen-stem- men is echter geenszins zeker. pag. 3 Twee en zeventig menschen verdronken in een maand en 81 werden er gered. pag. 3 De heer Edo Bergsma is 50 jaar voorzitter van den A. N. W. B. pag. 3 Met de stakingsleiding wordt over het con flict te Krommenie niet meer onderhandeld, wel met de vakbonden. pag 3 De regen- en zonmaker Veraart schijnt succes gehad te hebben in de omgeving van Den Haag. pag. 3 „Heeft men iemand plaatsing in een psyeho- patenasvl geweigerd, omdat het te duur was", vraagt de heer Van der Heide aan den minister van justitie. pag. 3 In de reeks der verkeersongelukken neemt de dood van twee kleine kinderen een droevige eerste plaats in. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De list van Henry Wood. pag 1 Jlir. Dr. J. C. Mollerus: Invoerrechten op tuin- bouwartikelen. pag. 3 J. B. Schuil: Een historisch schouwspel van de Chr. Oranje Vcreeniging „Prins Willem I". pag. 2 Parklaan, Stationsplein (omgekeerde richting Kennemerplein, Stationsplein, Parklaan, Kruisstraat - Hema Groote Markt - naast Hoofdwacht -, Staten Bolwerk, Schotersingel tegenover Verspronckweg, Tetterodestraat, Kleverpark, Brederodestraat (omgekeerde richting Kleverparkstraat), Verspronckweg, Adr. Stoopplein, Waldeck Pyrmontlaan. de Meierij, Bloemendaalscheweg, Kweekduinweg, Zeeweg (Witte Huis), Zeeweg alle plaatsen. Bloemendaalsche strand (politiepost'Strand- boulevard (toegang vrije strand), Noorderbad, Bernadette, Brandarls, Kurhaus, Riche, Bad huisplein (binnen vierkante streep), Tram- plein Oranjestraat, Zeestraat. Buslijn C. Overveen (Ramplaan)Haarlem— Bloemendaal. Tuindorp, Rollandslaan, Elswoutlaan, Raad huis, Meidoorn, R. K. Lyceum. Julian al aan, Duvenvoordestraat, Pieter Kiesstraat. Zijlbrug, Raaks. Postkantoor, Groote Markt (VischhaD, Jansstraat (tusschen Begijnesteeg en Lom bardsteeg). Korte Jansstraat Ridderstraat. Parklaan. Stationsplein (omgekeerde richting Kennemerplein, Stationsplein, Parklaan, Kruisstraat Hema. Groote Markt - Brink- mann-), Staten Bolwerk. Schotersingel tegen over Verspronckweg, Tetterodestraat, Klever- park, Santpoorterplein. Molijnstraat. Klever laan. Iepenlaan-Kinheimpark. Platanenlaan, Verbindingsweg. Korte Kleverlaan (alléén richting Haarlem). Mollaan (alléén richting Bloemendaal), Vijverweg Hartelustlaan. Ge- nestetweg, Rustenburgerweg. Bosch en Duin- plein, Sterreboschlaan nabij Zomerzorg eindpunt. Veertig N. S. B.-ers trokken in colonne door Bussum's „Bolsjewiekenbuurt". Drie hunner werden afgeranseld en moesten op het politiebureau worden verbonden. Veertig N. S. B.-ers trokken Dinsdagavond door de z.g.n. bolsjewiekenbuurt van Bussum. Zij liepen in gesloten colonne en ondanks het colportageverbod, zegt de Msb. verspreidden zij Volk en Vaderland, evenals pamfletten. Spoedig ontstonden vechtpartijen waarbij drie N. S. B.-ers werden gewond. Zij moesten op het politiebureau worden verbonden. Politie en marechausee hebben de vechten den gescheiden, en via het dorp trokken de colporteurs naar hun kringhuis. Bij het oude postkantoor begonnen de relletjes voor de tweede keer, waarbij de politie weer met gummistok en sabel heeft moeten slaan. REFERENDUM VOOR WINKELIERS. Wij herinneren nog eens aan het bericht in ons nummer van 3 September, waarin gemeld werd dat winkeliers op Donderdag 6 en Vrij dag 7 September gelegenheid zullen krijgen, hun stem uit te brengen voor of tegen de mo gelijke uitbreiding der verkoopgelegenheid op Zondag.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1