H. Kwekkeboom DE BILT DANSI NSTITU UT De weg langs het Brouwerskolkje. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 V olksuniversiteit. Het programma voor den nieuwen cursus. Dit jaar, vóór de Kerstvacantie, zullen aan de Volksuniversiteit voor Haarlem en Om streken de volgende luistercursussen worden gehouden De roman in de 20e eeuw. door Dr. P. Endt, directeur der Wereldbibliotheek te Amster dam. In en door het land van den Mika do. van de opgaande zon. Japan, oude en mo derne stroomingen (met lichtbeelden) door J. Dols, oud-zendeling in China en zendeling on der de Chineezen te Katendrecht. Hilligers- berg. Enkele onderwerpen uit de parapsy chologie door Dr. W. H. C. Tenhaeff, docent in de Empirische Psychologie en Parapsycho logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De wereldstad Parijs, met films en lichtbeel den naar opnemingen van den docent, den heer H. C. Verkruysen, te Haarlem. De drie phasen van het religieus bewustzijn (ma gisch, ethisch, mystisc-h) door Dir. J. D. Bierens de Haan, te Aerdenhout. Bach en de violon cello, reeks van drie lezingen met muziek, te houden door Eduard Biele, violoncellist te Haarlem, met medewerking van mej. Suze Wintershoven, pianiste te Haarlem. De werkcursus is de volgende: Cursussen in de Italiaansche taal. door mej. L. L. Bierens de Haan, gedipl. M.O. Italiaansch te Aerdenhout. Verder zullen nog de volgende lezingen voor de leden worden gehouden. Door het oerwoud naar de bronnen van den Nijl, opnemingen van den tocht per auto van Mr. Th. Regout. te Maastricht. ..Schip in nood!" Filmver toon in g, toegelicht door den heer M. H. K. Franken. Zwart en Blank in het Zuiden van Noord- Amerika. met lichtbeelden, door Dr. J. A. W. den Hollander. Voorts is er de Wereldbibliotheektentoon stelling. INSCHRIJVING I UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t Notaris huis" op Donderdagavond: Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Tetterodestraat No. 104: f 3425. Mr. B. E. van Tijn q.q. De villa met bootenhuis, tuin en erf te Heemstede aan den Glipperweg No. 112: f 26 500. Chr. Walter q.q. De villa met erf en tuin te Bloemendaal aan den Rijperweg No. 24: f 6550, Sj. Joustra. Het terrein met garage, gelegen tegenover perceel No. 3 aan den Rijpei-weg: f 5900. E. fihil. Een heerenhuis met schuurtje, tuinhuisje, erf en tuin te Haarlem aan den Kleinen Hout weg No. 129: f 10.700. W. F. Selle q.q. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Wilhelminastraat No. 36: f 10.000, J. W. van Santé. Een heerenhuis met erf en tuin te Haar lem aan de Wilhelminastraat No. 67: f 10.600, C. Blatt. Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin met afzonderlijk opgaande bovenwoning te Haarlem aan de Langedijkstraat No. 6 zwart en rood: f 5750. H. J. Reinierse. Een woonhuis met schuurtje en erf met afzonderlijk opgaande bovenwonmg te Haar lem aan de Westergracht No. 91 zwart en rood: f 5000. J. Hollenberg. Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin te Haarlem aan de Voorhelmstraat No. 62: f 6750, J. Klerk. Een boerenwoning met grond, stalling en schuur te Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan den Lieweg No. 14: f 1900, A. Th. Joosten. Vijf perceelen weilandgelegen als voren: gecombineerd f 15.210. L. G. Prins q.q. Een perceel grond, gelegen als voren: f 330, M. Rutte. Een perceel grond, gelegen als voren: f 250: N. Molenaar. Een huis met afzonderlijke opgang heb bende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Raamsteeg No. 18: f 1725, H. J. van Goor. Het woonhuis met erf, tuin en poort te Vo gelenzang, gem. Bloemendaal aan de Leid- schevaart No. 28 bij de Bekslaan en een Op slagplaats met groote schuur en loods, get. 22. grenzende aan en ten noorden van het vorige perceel: gecombineerd f 6900, J. Heu perman. Een heerenhuis met erf, voor- en achter tuin te Haarlem aan den Verspronckweg No. 66: f 8500. Opgehouden. Een huis met tuin, werkplaats en vrije poort te Haarlem aan de Van Nesstraat No. 22: f 4050, C. H. Kramer. 4°/0 NED.-INDIE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 (Adv. lngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Nor- döjan. Laagste barometerstand 743.1 m.M. te Blacksod. zwakken tot matigen, Zuid-Oostelijken tot Zuidelijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog droog, behoudens kans op onweer. Warm overdag, Uit het Buitenland KANS OP PLAATSELIJK ONWEER. De depressie, welke gisteren in het Zuid- Westen verscheen, nam over de Brltsche Eilanden aanvankelijk sterk toe. maar het dalgebied verwijderde zich nu in Noord-Noord Oostelijke richtingen en de hooge druk nam wel in Scandinavië iets af. maar breidde zich over Midden-Europa nog uit. In verband met de Zuidelijke winden en de hoogere tempera turen. die de daarboven waaiende Westelijke winden vertoonen. is temperatuurstijging te wachten met kans op plaatselijk onweer. Onder den invloed van de ondiepe depres sie. viel in Zweden en Zuid-Duitschland ta melijk veel regen en regent het nog in Oost- Duïtschland. Ierland en Schotland hebben regen in verband met de Westelijke depressie. In Engeland is de temperatuur gestegen en de lucht zwaar bewolkt, evenals in een groot deel van Scandinavië. In West- en Zuid Duitschland komt mist voor. maar zal de dag zonnig en warm worden. Ook in Zuid-Frank rijk zal weer een zeer hooge temperatuur voorkomen. Nederl. Heide Mij. vergadert. De 46ste algemeene vergadering van de Ne derlandsche Heidemaatschappij is in „Kras- napolsky" geopend met een herdenkingsrede van den voorzitter, den heer A. W. J. J. baron van Na geil. Bij de drooglegging en in het in cultuur brengen van den Wieringermeer-polder heeft de maatschappij haar diensten kunnen bewij zen. Bij de drooglegging van uitgeveende plas sen zijn eveneens verscheidene hectaren cul tuurland verkregen. „Wij zijn dankbaar, dat het mogelijk blijkt de taak. die onze maatschappij zich stelt, zich dienstbaar te stellen aan het gemeenebest van ons land, ook in deze donkere crisisdagen, zoo tot zijn recht kan komen en dat door de over heidslichamen zoo veelvuldig van haar dien sten gebruik gemaakt wordt. Maar evenzeer dankbaar zijn wij, dat wij mogen constateeren dat het vertrouwen, dat het werk onzer maatschappij onder de land bouwers en particulieren heeft, zeker zoo sterk is als vroeger. Het aantal werken, voor hen uitgevoerd, was in 1933 weer grooter dan het jaar daarvoor. Dat stemt tot groote vol doening." Aan het verslag van den directeur, den heer Ir. J. S. van Lonkhuyzen. is ontleend, dat door de maatschappij, over het geheele land ver spreid, een zeer groot aantal werken is uit gevoerd, de meeste in werkverschaffing. Uit het bedrag aan uitbetaald arbeidsloon, nl. ruim 22 mïllioen gulden, blijkt wel. dat er zeer vele w.o. ook zeer groote werken, verricht zijn. Vervolgens werden twee inleidingen gehou den wegens het bezoek der vergadering aan het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord-Holland. Het eerste kreeg het woord de heer J. van Oldenborgh, directeur van dit, bedrijf, die een uiteenzetting gaf van de wijze waarop het grondwater in den duinbodem voorkomt en van de winningsmethoden. De heer Vogelenzang hield een inleiding over duinbeheer en over verschillende voor het publiek opengestelde landgoederen. Zeer stellig is het van groot belang, dat de voor waarden waarop het publiek toegelaten wordt, voor de verschillende bezittingen zooveel mo gelijk gelijk zijn. Daarom mag, aldus spreker, de aandacht gevestigd worden op het streven yan den A.N.W.B, in d^ze. richting en voorspelt: Barometer 765 m.M. 768 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit, Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr, Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 7 September: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 69 F. 56 F. 71 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 September. Ondertrouwd 6 September: A. R .P. Jong kind en M. J. H. Roeland; P. A. van Dort en C. v. d. Schaar. Getrouwd 6 September: D. J. F. Bosman en C. R. K. Schouten: N. Kossen en J. M. Lust huis; A. L. H. R. Gerla en H. H. Dingemans; C. Souverein en M. H. Bosschieter; J. Hurk- mans en J. W. ToepoelH. R. N. de Liefde en A. W. Kuijer; D. J de Jong en E. Haan. Bevallen 4 September: H. v. BredaKaasen brood, d.; M. A. K. LangenfeldRutten, z.; H. D. Geukers—v. Lieshout, z.; 5 September: E. v. d. Veen—Dirkse, d.; A. P. KuijpersHer ben, z.; H. M. JonkerVos, z.; W. G. H. Voo- ren—Roest, z.; 6 September: J. Grüter Schaap, z.: A. FernimMakarowsky d.; Overleden 5 September H. A. Luijten Joustra, 46 j., Godfried van Bouillonstraat; S. HovenierLigtvoet, 73 j„ Bantamstraat. Onze nieuwe prospectus is gereed en wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. Nieuwe Gracht 98, Telefoon 13525 (Adv. lngez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 8.15 uur Zondag Ochtendienst te 6.30 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Rosch Haschanah: Avonddienst te 6.55 uur. Ochtenddiensten te 6.30 uur. Maandag predikatie voor Tekieath Sjofar te circa 8.30 uur. Tekieath Sjofar circa 8.45 uur. Middagdiensten te 2 uur. Avonddiensten bij het invallen van nacht. Werkdagen: Ochtendiensten te 6.15 uur. Middag- en avonddiensten te 7 uur. ij Talmoed Thora: Sabbath te 12,30 uur in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. LIJK AANGESPOELD OP SCHEVENINGENS STRAND. Aan het strand te Scheveningen is aan gespoeld het lijk van een man. Signalement: ouderdom circa vijftig a vijfenvijftig jaar, lang ongeveer 1.80 Meter, mager postuur, dun grijs haar, dunne lichtblonde knevel, lichtblauwe oogen, mist een tand in de bovenkaak. Beide pinken waren stijf. Kleeding: zwarte broek (vischgraat), gestreept overhemd, lichte fan tasiesokken, hooge zwarte schoenen, witte slappe boord met bruinen zelfbinder, onder goed ongemerkt, geen jas en vest. Op het lijk werden gevonden een sleutelring met zeven sleutels, een Morsesleutel en een zakmesje met witbeenen heft. Treinen botsten te Glasgow. Twee dooden en veel gewonden. GLASGOW, 7 September (Reuter). Nabij Glasgow zijn Donderdag twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen. Beide loco motieven vielen om van beide treinen werden de voorste drie rijtuigen in elkaar gedrukt en verbrijzeld. 40 reizigers werden gewond; alle ambulance auto's van Glasgow zijn met tal van genees- heeren naar de plaats des onheils vertrokken Twee gedooden blijken een reiziger en een machinist te zijn. Van vier der gewonden is de toestand critiek. DE BRITSCHE ZENDER DROITWICH IN DIENST GENOMEN. De British Broadcasting Corporation heeft Donderdag haar nieuwen zender Droitwich voor de „dual programma's" in dienst geno men. Deze zender zal zooals bekend Daventry 5XX vervangen en heeft een energie van 150 kilowatt. De antennemasten zijn 700 voet hoog. In de volgende vier weken zullen het oude en het nieuwe station beurtelings de programma's op een golflengte van 1500 meter uitzenden. LINKERHAND VERBRIJZELD. Een 38-jarige matroos uit Vianen was op het sleepschip „van Driel 44" bezig toen tij dens het verhalen zijn linkerhand bekneld ge raakte tusschen den staaldraad en den kop van een lier. De hand is zoo goed als geheel ver brijzeld. Politie naar Madioen wegens rampok-partijen. Talrijke voorvallen waarbij soms gewonden zijn. MADIOEN, 6 September (Aneta). In den laatsten tijd zijn in de omgeving van Madioen ram pokpartij en geschied die van zoo ernsli- gen aard waren dat extra-politiehulp moest worden gezonden. Heden worden wederom nieuwe gevallen ge meld, n.l. een overval te Magetan, bij den loerah van Wiroredjo, die zwaar gewond werd. Een rampokker, door een piek gewond, werd gearresteerd. Eveneens had een overval plaats in de dessa Sidoredjo regentschap Madioen waar aan dertig rampokkers deelnamen. Zij maak ten een geldsom van circa f 200 buit en een dessaman werd zwaar gewond. Nog werd een overval gemeld uit de dessa Bandjarredjo, afd. Oeteran, welke echtei' mislukte. De patih te Magetan arresteerde zes ram- pokkters, onder wie de hoofdman der bende, een hadji, oud-dessa-hoofd, drie leden van een dessabestuur en twee dessalieden. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Het aantal bezoeken was in Aug. '34 7690 (vorig jaar 8439) waarvan 3891 (4198) aan de Krantenkamer en 1383 (1613) aan de alge meene Leeszaal. Uitgeleend werden 5240 boe ken (6875). Filiaal Haarlem-Noord: Aantal bezoeken 1685 (vorig jaar 2326) waarvan 821 (988) aan de leeszaal. Uitgeleend werden 1277 boeken (1766). Een begin dat beangst, maar een belofte die bemoedigt. Het afgraven der duinen. Er is, zooals men zich herinnert, van tevoren veel gestreden over de vraag of de weg langs het Brou'werskolkje moest worden aangelegd. Het gemeentebestuur van Bloemendaal was van meening, da.t de weg uit verkeersoogpunt noodig is, omdat er een verbinding tusschen Aerdenhout en den Zeeweg (buiten het dorp O verveen om) moest komen. De Natuurbeschermers kwamen evenwel in aotie omdat zij vreesden, dat de weg het na tuurschoon zou schaden. De quaestie is voor de Kroon- uitgevochten. Het gemeentebestuur ikreeg verlof om den weg aan te leggen. .Gemeentewerken" van Bloemendaal voert het maken van den weg in eigen beheer uit. Er wordt zooveel mogelijk met Bloemendaal- sche werkloozen gewerkt, waardoor op den steun gespaard wordt. Er is in de duinen al heel wat zand afgegraven. Tusschen den Duinlustweg (waar de nieuwe weg op den be- staanden weg aansluit) en de spoorbaan HaarlemZandvoort is het beloop al goed te zien. De spoorbaan (die zooals men weet op dat punt laag ligt) wordt door een viaduct over brugd. Verder kruist de nieuwe weg den Tet terode-weg om langs het terrein van de Haar- lemsche waterleiding op den Zeeweg uit te komen. Het wordt een weg van 16 Meter breedte. Hoe de verdeeling (rijweg, fiets- en wandel pad) precies zal worden, is nog niet vastge steld. Nabij den Duinlustweg wordt thans over het vaartje (dat van Elswout naar de Brouwers vaart loopt) een nieuwe brug gebouwd. Dit werk is aan een aannemer opgedragen, De nieuwe brug wordt ook 16 Meter breed. Het ligt in de bedoeling ook den bouw van het viaduct bij den Tetterodeweg aan te be steden. Met den aanleg van den weg zelf maakt „Gemeentewerken" geen beoaalde haast. Thans zijn- de werkloozen aan asphalfceerings- werken in andere deelen der gemeente be zig, maar als die afgeloopen zijn gaan zij weer naar het werk bij het Brouwerskolkje. Wij hebben het werk in oogenschouw ge nomen om te zien of er reden is om beangst te zijn, dat het natuurschoon door den aan leg van dezen weg inderdaad geschonden wordt. Het is evenwel nog niet mogelijk een beslist oordeel daarover uit te spreken. Zooals de toestand thans bij het Brouwerskolkje is. maken wij ons beangst. De nieuwe weg loopt vrij dicht langs de Kolk. Zoo zou men zeggen, dat de vroegere intimiteit van het Kolkje ge heel verloren gegaan is. Maar toen wij die opmerking tegenover den directeur van ..Gemeentewerken' maakten, stelde hij ons gerust. De heer J. de Jong zei: Als men aan het verhuizen, aan de schoon maak. of aan het verbouwen is, maakt alles een rommeligen indruk. Zoo is het ook hier. Het blijft daar niet zooals het nu is. De aan leg wordt daar anders. Hoe het precies zal worden, kan nog niet gezegd worden, maar wij zullen er. voor zorgen, dat het uitstekend wordt. Ik ben overtuigd, dat als de weg een maal klaar is. iedereen er over verrukt zal zijn. Want het -kan een der mooiste wegen uit ons land worden. Men moet ons ook eenig vertrouwen geven. Daarop mogen wij toch wel aanspraak maken nu wij door den aanleg van den Zeeweg bewezen hebben, dat wij wegen door duinterreinen kunnen aanleggen die het natuurschoon niet schaden, maar het juist toegankelijk stellen. De duinen bij het Brouwerskolkje waren immers vroeger ook afgesloten. De nieuwe weg zal maken dat ook die bewonderd kunnen worden. y/eg -in de nabijheid, yan het Brouwerskolkje. Zij, die ons permanent weten op te lichten Men scheide liefdadigheidsvereenigingen van bedroginstellingen! In het jaarverslag van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te A'dam, welk verslag door den minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen is toegezon den, wordt het volgende vermeld, betreffende misbruiken. In dit jaar kwamen wederom verscheidene gevallen van fraude en.misbruik bij inzame lingen aan het licht. Er waren er bij, die van a tot Zv bedrog zijn. Er zijn z.g. vereenigingen die reeds tientallen jaren niets anders doen dan het publiek oplichten. Veelal werden daar bij namen gekozen, die veel gelijkenis ver toonen met clie van bestaande bonafide ver eenigingen. Men kiest namen als „Werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden. Uitzen ding van kinderen naar buiten, afd. Maat schappelijk Werk of Vereeniging voor Werk verschaffing enz. Het is zaak te letten op de handteekeningen. Misbruik komt ook voor bij overigens bo nafide instellingen, waarvan de bestuurders vaak het fijne gevoel van eerlijkheid missen, dat in het publieke leven noodig is. Het publiek wordt misleid dor het onduidelijk vermelden van den naam der instelling, door het opzet telijk niet vermelden, dat een instelling slechts werkzaam is voor een bepaalde godsdienstige gezindte, door het niet duidelijk aangeven van het doel. warvoor gecollecteerd wordt. Ongewenscht is ook, dat een instelling van plaatselijken aard het geheele land met col lecten afreist of dat instellingen op ruime schaal collecteeren, terwijl het aantal gesteun- den zeer gering is. Ook zijn er vereenigingen, waar het finan cieel beleid veel te wenschen overlaat. Soms is het particulier belang van bestuursleden of collectanten nauw bij de collecte betrokken. Van een bekende vereeniging en op zichzelf geheel bonafide instelling bleek nog weer in dit jaar dat het onkostenpercentage der inza melingen meer dan 60 pet. bedroeg. Zeer ernstige misbruiken komen ook voor bij het aanbieden van kwitanties en lijsten langs de huizen. Deze inzamelingen geschieden z.g. vor evangelisatie of filantropie. Herhaal delijk bleek dat deze collectanten allen ten eigen bate werkten. De diverse nabootsingen van het Leger des Heils (Stichting William Booth) zijn een voortdurende misleiding voor het publiek. Het Nederlandsche Leger des Heils Nationaal Reddingsleger en Heilsbrigade zijn allen imitaties van het Leger des* Heils en naam zoowel als uniform veroorzaken bij het publiek voortdurend verwarring. Er blijft veel van de ingezamelde gelden aan den strijkstok hangen. Er zijn menschen die van collecteeren hun beroep maken. Voor al dezen gebruiken handige trucs, waar het niet-gewaarschuwde publiek wel in moet loopen. De gemeentebesturen hebben, daar er op dit terrein nog zooveel bedrog en misleiding is, dringend behoefte aan de inlichtingen die het Centraal Archief kan geven over alle vereeni gingen, stichtingen en personen ,die in eeni- gerlei vorm een beroep doen op den steun van liefdadig Nederland. Aan het einde van het verslagjaar werd te Amsterdam de vraag actueel of het toelaat, baar is, dat bestuursleden van instellingen van weldadigheid een salaris genieten. Het Centraal Archief onderzoekt en beoordeelt ten deze elk geval op zichzelf. Het heeft zich thans als regel gesteld bij zijn adviezen de gemeente besturen ook in te lichten omtrent het al of niet bezoldigd zijn van bestuursleden. 200 arbeiders gescKorst". Te Dalen zijn circa 200 arbeiders, afkom stig uit de omliggende gemeenten en werk zaam bij de Kanaalwerken ZwenderenCoe- vorden door den Rijksinspecteur geschorst. De arbeiders eischten loonsverhooging erf molesteerden daarbij den opzichter. Behalve veel autoriteiten, kwamen de ma réchaussee van Coevorden en de Rijks- en ge meenteveldwachters van Dalen. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN IN EEN HOL Sedert eenigen tijd bestond het vermoeden dat er eenige geheime distilleerderijen waren. Politie en belastingambtenaren hebben te Zevenhuizen een onderzoek ingesteld en in een hol een distilleertoestel en een hoeveel heid sterken drank gevonden en in beslag ge nomen. Elders is ook een inval gedaan. Daar werd eveneens een distilleerapparaat gevonden en een hoeveelheid gedistilleerd. MR. DE WILDE OPENT DE POSTZEGEL TENTOONSTELLING. Mr. de Wilde, minister van Binnenlandschë Zaken, heeft gisteren in Bellevue te Amster dam de tentoonstelling der verzamelingen van de Nederlandsche Philatelïsten geopend. Onder de aanwezigen waren Ir. Damme, di recteur-generaal van de P. T. T.; Mr. J. F. van Royen, secretaris-generaal en vele bekende verzamelaars. RUSSISCHE STRATOSFEERBALLON GEëXPLODEERD EN VERBRAND. MOSKOU, 6 Sept. (V.D.) De Russische stratosfeerballon „U.S.S.R." is vanmorgen op het vliegveld alhier bij het opstijgen ge ëxplodeerd en verbrand. Persoonlijke onge vallen hadden niet plaats. De ballon was des nachts voor een nieuwe opstijging in gereed heid gebracht om zijn record van ongeveer 18.000 meter te verbeteren. Volgens de offi- cieele mededeelingen schijnt het. dat tech nische oorzaken aan de ontploffing ten grond slag liggen. De ballon was gevuld met 50.000 kubieke meter gas. De plaats des onheils is onverwijld door militairen bezet. Een bijzon dere commissie van onderzoek is benoemd. Door dit ongeval is Rusland voorloopig uit gesloten van den stratosfeerwedloop, daar de tweede ballon, die te Leningrad gebouwd wordt, nog niet gereed is. SPAARNDAM PERSONALLA. Mej. W. van de Velde, tot het vorig jaar on derwijzeres aan de school aan de Pol, is be noemd tot onderwijzeres aan de Openbar^ SchöQl.ite Muiderberg,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2