Brand weren Hoe Amsterdam aan zijn schouwburg kwam. De dood VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 spuiten. Vlammen blijven meestal de baas. Vader moest met het kind door het zolderraam vluchten. Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in een huis aan de Rijnstraat te Lienden. De brand greep met zulk een snelheid om zich heen, dat de bewoner zich slechts met groote moeite met zijn kinderen in veiligheid kon stel len. Toen hij zich op den zolder van het fel brandende huis bevond, om nog een zijner kinderen te redden, werden zijn haren door de verzengende hitte geschroeid en was hij genoodzaakt, met het kind op den arm, door een zolderraam, waartegen intusschen door buren een ladder was geplaatst, het branden de huis te verlaten. Eenige huisraad uit de benedenvertrekken kon worden gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Landhuis met riet brandde af. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een zware brand ontstaan in een landhuis, toebe hoor en de aan den heer Miel Hamers, staande aan den Sophiaweg 83 te Nijmegen. Het vuur, dat ontstaan is in het met zgn. brandvrij riet bedekte dak, heeft het geheele landhuis verwoest. Drie vrachtautos vernield bij boerderijbrand. Er is brand uitgebroken in de boerderij, be woond door den heer Elgersma te Hauw onder Makkum. De brandweer van Witmarsum kon niet ver hoeden, dat de stallen en de schuren tot den grond zijn afgebrand. Drie vrachtauto's ver brandden eveneens. De boerderij behoorde aan de Doopsgezinde gemeente te Makkum en was verzekerd. Varkens en vrachtauto's verbrandden ook. De boerderij „Hou" te Hou (gem. Wonsera- fleel), bewoond door de familie Elgersma, is door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De aangebouwde arbeiderswoning ging mede in de vlammen op. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, moesten met achterlating van hun bezittingen, in aller ijl het brandende pand verlaten. Behalve een groote voorraad hooi, kwamen vier varkens in de vlammen om. Van vier vrachtauto's, welke zich in de boerderij bevonden, kon er slechts één worden gered, waarbij de chauffeur brand wonden aan de handen opliep. Verzekering dekt de schade, behalve van de vrachtauto's, die niet verzekerd waren. De brandweer uit Witmarsum kon weinig tegen de vuurzee uitrichten en is den geheelen nacht met de nablussching bezig geweest. Twee huizen brandden uit in Limburg. In de woning van den vischhandelaar de Wit te Stein, in Limburg, brak brand uit. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat ook de naastgelegen woning van den heer Heijnen spoedig werd aangetast. De vlammen werden direct met slangen op de waterleiding bestre den, doch de brandweer kon niet verhinderen dat beide woningen totaal uitbrandden. De meubels konden grootendeel worden gered. Arbeider zou hebben gerookt. Gisteren is te Oude Pekela brand ontstaan in afdeeling vetterij van de touwslagerij "De Volharding". De brandweer was na eenige uren het vuur meester. De fabriek kan door werken. De politie heeft een der arbeiders in verhoor genomen die. hoewel er een streng rookverbod in de fabriek is, een sigaret zou hebben gerookt. Wie schoot op den strooper? Het lijkt een tweede „geval Nieuwkoop". Eerst thans wordt bekend dat eenigen tijd geleden een schietpartij is geweest in Snelre- waard. die herinneii; aan de gebeurtenis te Nieuwkoop. Het U.D. maakt gewag van een schot dat gelost is op een inwoner van Gouda die bezig was vischstekken op te halen'in den polder Noord Linschoten. Toen hij met dit strooperswerk bezig was. werd hij door een schot hagel in heup en bovenbeen getroffen. Hij sleepte zich naar Oudewater, waar een inwoner hem heeft verbonden. Toen hij weer in Gouda kwam bleek dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar de hagel korrels verwijderd werden. De politie onderzoekt deze geschiedenis. Kermis, alcohol, broodmes. Aalsmeerder steekt zijn vriend. Twee jonge mannen uit Aalsmeer, die beiden onder den invloed van sterken drank waren, kwamen van de kermis in Hoorn. Zij kregen een woordenwisseling, die op een vechtpartij uitliep. De oudste haalde een broodmes uit zijn zak en stak zijn kameraad daarmee in de zij. Hevig bloedend wist de getroffene zijn woning te bereiken. Gevaar voor het leven is niet uitgesloten. De dader is in arrest gesteld. loodgieter vergat den stroom af te sluiten. Een loodgietersknecht uit Zeist is bij werk zaamheden in den kelder van een pand aan de Heerenstraat te Hilversum door den electri- schen stroom, dien hij vergeten had af teslui- ten, getroffen. De man werd bij den val ernstig gewond en kreeg een hersenschudding. Generaal Tonnet gaat proce- deeren tegen dokter. Op wiens advies hij destijds werd opgesloten. Voor de Arnhemsche rechtbank is aange bracht de civiele zaak. ingesteld door den ge- pensionneerden generaal Tonnet, tegen Dr, Schnitzler, psychiater te Arnhem, op wiens advies de generaal voor eenigen tijd in een krankzinnigengesticht is opgesloten geweest, een en ander in verband met diens actie in de kwestie Boeyink. De heer Tonnet eischt schadevergoeding. Chauffeur wierp 'n bed weg. Waardoor een ander naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Een 38-jarige man uit de Newtonstraat in Den Haag was Woensdagmiddag bezig op het terrein van de reiniging uit een vuilniswagen een paar ledige blikjes te halen. Op een gege ven moment werd hij getroffen door een stuk van een ijzeren ledikant, dat door den chauL feur van den vuilniswagen, die niet zag dat de man op den wagen stond, werd weggewor pen. De getroffene kreeg een wonde aan het hoofd en een hersenschudding, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. „Zóó vervoer je 'n kalf," loog de dierenmishandelaar. Een bekeuring was het antwoord van Rotterdamsche rechercheurs. Rotterdamsche rechercheurs hebben een vrachtauto aangehouden. Zij dachten dat er goederen werden vervoerd, die zonder gelei- debiljet waren, en de verschillende crisis maatregelen maken controle nu eenmaal nood zakelijk. Zij onderzochten den wagen, die bestuurd werd door een koopman uit Rokanje. en be halve enkele kisten vonden zij een dichtge bonden zak. Toen deï" zak werd geopend, zagen zij dat er een kalf in lag dat, met voor- en achterpoo- ten uitgestrekt vast gebonden was. Het beest kon zich geen centimeter verroeren. „Dit is de eenige manieir om een kalf te vervoeren" meende de dierenmishandelaar nog te moeten opmerken en de rechercheurs gaven hem een bekeuring. Was het dan niet voor het gemis van een geleidebiljet, dan voor het gemis aan wat anders: kennis van het spreekwoord „Behan del de dieren met zachtheid EEN GESTROOMLIJNDE MOLEN De bekende watermolen van den polder „De Lage Hoek" onder de gemeente Hoogwoud en Opmeer is gemoderniseerd volgens het systeem-Dekker. Het is de eerste molen in Noord Holland die van zoogenaamde stroom lijn wieken wordt voorzien. Purmerend viert feest. Minister Oud herdenkt het 450-jarig bestaan der markt. De feestelijkheden te Purmerend ter ge legenheid van het 450-jarig bestaan van de markten zijn begonnen. Duizenden menschen waren van heinde en ver gekomen, vooral van Amsterdam, om de verschillende tentoonstel lingen te bezoeken. 's Morgens sprak burgemeester Cranwinkel van het historische slot Purmerstein de wel komstrede uit. waarna de algemeene voorzit ter der feestcommissie, wethouder Blaar, de beteekenis uiteenzette die de markten voor Purmerend hebben en hebben gehad. Hierna nam de minister van financiën, mr. P. J. Oud, als oud-stadgenoot, het woord, om de feestelijkheden te openen. Hij hield een lange rede en zei het zeer toe te juichen, dat in dezen tijd Purmerend den moed en de ener gie had deze herdenking op zoo grootsche en luisterrijke wijze te vieren. Hierna begaven zich de minister en de com missies de stad in, om de verschillende tentoon stellingen te bezoeken. „Industrialisatie beteekent: minder werkloozen." „IJmuidensche visschersvloot moet gemoderniseerd." Aller wege wordt getracht de gevolgen van de crisis te ondervangen. Dr. m. de Hartogh, Amsterd. gemeenteraadslid, die twee weken geleden op verzoek een vergadering heeft ge leid waarin de nood der werklooze intellectu- eelen werd besproken, heeft, aldus de Tel. eenige plannen, die de werkloosheid onder de intellectueelen zouden kunnen verminderen opgeworpen. Hij noemt: de omroepvereeni- gingen zouden meer gebruik kunnen maken van degenen, die thans werkloos zijn. zoodat deze ook eens aan het woord komen. Er zit misschien eenig risico in, maar de werklooze intellectueel zal ongetwijfeld zijn uiterste best doen. In de tweede plaats. Er zijn tallooze perso nen met een positie bij het middelbaar onder wijs, die b.v. lessen geven of werkzaam zijn bij de Volksuniversiteit of opleiden voor examens. Laat men dit voortaan eens over laten aan degenen, die afgestudeerd, thans zonder betrekking zijn. Dat is ongetwijfeld nadeelig voor degenen, die nu profiteeren. maar offers zullen nu eenmaal toch gebracht moeten worden. Het derde punt is: velen zijn op 55-jarigen leeftijd al vermoeid, maar zij kunnen niet met pensioen. Laat men de 55-jarigen. die dit wenschen, met pensioen gaan, dan komt er meer werkgelegenheid: men kan dan het ver schil tusschen salaris en pensioen aan de werklooze intellectueelen geven met het voor uitzicht vast te worden aangesteld. In Het Volk lezen wij andere plannen, die tot leniging de werkloosheid zouden kunnen leiden, waarbij men uitgaat dat in ons land zelfwerkzaamheid, dié een natie alleen kan helpen, vooral industrialisatie beteekent en men somt op: de stichting van een walswerk in aansluiting op het hoogovenbedrijf; het vervaardigen van ijzeren balken, stalen pla ten. gas-, waterleiding- en rijwielbuizen, rub berartikelen. Bevordering van den scheepsbouw. Niet minder dan 90 pCt. van de IJmuidensche vis schersvloot is hopeloos verouderd. Buiten- landsche visschers verdringen ons. Er lcome een technologisch instituut, dat de mogelijkheden van nieuwe industrieën moet onderzoeken en er kome een Industriebank, die de financiering ter hand neme. De Troonrede in den aether. 18 September uitzending van Den Haag over de heele wereld. Op 18 September den derden Dinsdag van de maand, zal de Troonrede wederom worden uitgezonden, nadat vóór de komst van H M. voor de Ridderzaal, de heer D. Hans, voor zitter van den Ned. Journalisten Kring en hoofdredacteur van de Avondpost, een ver slag zal hebben gegeven van de gebeurtenis sen op het Binnenhof. Het verslag van den heer D. Hans zal door de Phohi worden ver breid naar o.a. Oost- en West-Indië. Het uitzenden van de Troonrede en het ver slag worden nu technisch en journalistiek niet alleen door de AVRO verzorgd. De Rijks tele graaf dienst za'. namelijk voor de ..techniek'' zorgen. Deze dienst zal microfoons en ver sterkers ter beschikking stellen van de om- roe pvereenigingen. zoodat thans de KRO. een verslag zal uitzenden, dat. door de zenders van Kootwijk naar Overzeesche gewesten zal wor den verbreid. 636.000.000 noodig Dm al onze wegen te verbeteren. De commissie-Stieltjes, die de bestudeering van de financiering en verbetering der ter tiaire wegen op zich heeft genomen, heeft rapport uitgebracht. Een tertiaire weg moet een tertiaire weg blijven", meent de commis sie en zij heeft zich een eenvoudige verbete ring gedacht, door deze wegen een verharde breedte te geven van 3.50 tot 5 meter, zoo- noodig met uitwijkplaatsen. Voor elke pro vincie is een plan gemaakt, en in totaal zou den de kosten moeten bedragen 72.000.000, wat 12.000 per kilometer beteekent. De gelden uit het wegenfonds zijn bestemd, zooals bekend is, voor verbetering en onder houd van primaire en secundaire wegen. Ons land telt. buiten de bebouwde kommen, ongeveer 25.0n0 K.M. verharde' wegen; hiervan zijn 3.30Ö K.M. primaire wegen en 4.400 K.M. secundaire wegen; voor de overige 17.300 K.M. wegen worden dus geen gelden uit het We genfonds beschikbaar gesteld, althans voor- loopig niet. De commissie heeft een omschrijving gege ven van „tertiaire wegen", n.d. die wegen, ge legen buiten de bebouwde kommen en niet behoorende tot de Rijks- en Provinciale we genplannen. die voor het interlocale verkeer van beteekenis zijn en direct of indirect aan sluiting op de wegen van de Rijks- en Provin ciale wegenplannen geven. Zij raamt de lengte dezer wegen op 6.000 K.M. Zij heeft verder de financiering der ter tiaire wegen beschouwd in verband met de financiering van het Rijkswegenplan en Yan de Provinciale Wegenplannen. Voor het eer ste schat het rapport de kosten op 339 mil- lien, voor de secundaire wegenplannen op 205 millioen. Deze cijfers hebben betrekking op de aanleg- en verbeteringskosten na 1 Januari 1935. De commissie meent dat zij die nu voor het onderhoud der wegen moeten zorg dragen ook in de toekomst hun deel zullen blijven betalen en komt dan tot deze samenvatting: Voor de primaire wegen (Rijkswegenplan), zal noodig zijn voor aanleg en verbetering 359 millioen, vopr onderhoud en beheer 2.965.00(1 per jaar. Voor de secundaire wegen 'Prov. wegen plannen) voor aanleg en verbetering 205 millioen voor onderhoud en beheer 2.662.000 per jaar. Voor de tertiaire wegen, voor aanleg en ver betering 72 millioen, voor onderhoud en be heer 1.200.000 per jaar. Totaal voor aanleg en verbetering 636 mil lioen, voor onderhoud en beheer 6.827.000 per jaar. Voor een bedrag van 636 millioen, bere kend van 1 Januari '33 zouden dus het Rijks wegenplan, de Provinciale wegenplannen en nog 6000 K.M. tertiaire wegen kunnen wor den verbeterd. Eerst was het een houten kast", die verbrandde. De verhuring: een jarenlange zorg van het gemeentebestuur. De Amsterdamsche Stadsschouwburg, die thans 40 jaren bestaat, welk jubileum Zater dagavond feestelijk herdacht wordt, verrees zooals algemeen bekend is doordat zijn voorganger op 20 Februari 1890 door brand verwoest werd. Van dien voorganger, 'dien de ouderen onder ons. nog gekend hebben), willen wij thans het een en ander verhalen, en moeten daarvoor teruggaan tot de 18e eeuw. Het was in 1774. dat (nadat twee jaren tevoren de éérste schouwburg, die Amsterdam gekend heeft en die op de Keizersgracht stond eveneens door een zwaren brand vernield was)op het Leidscheplein een nieuwe schouw burg verrees, die geheel van hout werd opge trokken. Niet. omdat het Leidscheplein (toen een uithoek der stad. zooais straks nader zal blijken) tot de ..verboden kringen' behoorde, waar alleen houten ..bouwsels" mochten ver rijzen. maar omdat de. door de gemeente Am sterdam beschikbaar gestelde gelden, niet toe reikend waren, een steenen tempel der Muzen te bouwen. Onze voorouders uit de 18e eeuw wisten zich echter ook met minder tevreden te stellen wanneer het betere niet te bekomen was. en achtten den houten schouwburg die later nooit anders dan „de houten kast op 't Leid scheplein" genoemd werd, in vele opzichten een meesterwerk van bouwkunst. Maar, niettegenstaande deze schouwburg, die op de plaats stond, waar thans nog de 40- jarige jubilaris, uit architectonisch oogpunt aan vele eischen kon voldoen, liet hij in an der opzicht veel te wenschen over. Vooral de entrée. corridors cn de koffiekamer ontlokten veel critiek, doch in twee opzichten muntte dit bouwwerk van den bouwmeester J. E, de Witte bijzonder uit. Men kon er namelijk overal goed hooren en goed zien. Ongetwijfeld twee belangrijke factoren voor een schouwburgzaal. Toch werd een verbouwing, wegens de be hoeften. welke ook onze overgrootouders reeds hadden, alleszins wenschelijk geacht, (zelfs nu is er nog een gebrek aan een goede berg plaats voor de décors). Herhaaldelijk werden plannen tot een ver bouwing gemaakt, maar alles bleef bij het oude. en het scheen alsof men in 1775 onge- hjk zou krijgen, toen men schreef: ..De Houten Schouwburg blijft niet staan Hij zal eerlang hervormd in steen, van leest en leden Veel schooner dan hij plag, te prijk staan voor 't gezigt. Nu als een feniks uit zijn assche weêr ver rezen. Die London nog Parijs niet zwigt". Maar in 1870 werd de heer Johannes Hilman lid van de stedelijke schouwburg-commissie. Op zijn aandringen werd door de stadsbouw meesters B. de Greef en W. Springer een plan ontworpen tot verbouwing van de „houten kast". De Amsterdamsche gemeenteraad was met de teekeningen zoo ingenomen, dat er zoo waar bijna twee en een halve ton voor gevo teerd werd! Op 23 Mei 1872, direct na de sluiting van het speelseizoen, begon men met het groote werk en op 28 Augustus van dat jaar had de plech tige eerste steenlegging plaats door een zoontje van den, toenmaals populairen Amsterdam- schen burgemeester, Mr. C. J. A. den Tex. De verbouwing had een vlot verloop en reeds einde December 1873 was de nieuwe schouwburg gereed. Wel ontbraken nog de basreliëfs en de beelden, die de bouwmeesters zich er op gedacht hadden, maar die zouden nog heel wat jaren achterwege blijven. Rondom de houten kast waren muren op getrokken en de geheele schouwburg was ver groot. De zaal was nog geheel ingericht als vroeger, doch was veel fraaier geworden. Het merkwaardige van deze zaal is altijd geweest, dat er, niettegenstaande de groote gaanderijen geen enkele pilaar in voorkwam, die het ge zicht zou belemmeren. Klaarblijkelijk vond men dat in die dagen iets heel bijzonders. Met bewondering was men ook vervuld voor de maatregelen, die genomen waren, ter beveiliging voor brandgevaar. Wij lezen in de beschrijving van den schouwburg •n de Tooneel-almanak: „Verder bevinden zich op de zolders groote bassins, welke altijd met water gevuld zijn en in geval van brand hun inhoud door pijpen oogenblikkelijw door het geheele gebouw kunnen uitgieten. Achter het tooneel is steeds een brandspuit gereed en vertoeven gedurende de voorstelling een paal mannen van de brandweer: na afloop van de voorstelling doen zij de ronde door het gebouw en verlaten dit het laatst van allen. Er zou dus al zeer weinig gevaar voor een ernstigen brand bestaan als men niet tot heden verzuimd had, een paar bliksemafleiders op het dak van den. aan den uithoek der stad gelegen Schouwburg te plaatsen. Mogen zij er spoedig komen!" Ondertusschen was de vraag gerezen, wie den nieuwen schouwburg bespelen zou, en op welke voorwaarden. De gemeenteraad van Amsterdam wilde geen subsidie aan den toe- komstigen troep verleenen, en evenmin, zooals de laatste jaren geschied was, den schouwburg gratis afstaan. Men wilde eenige rente trek ken van het uitgegeven kapitaal, welke om standigheid Wijbrands deed schrijven „Waar lijk. als de stad haar geld op rente wil zetten waarom bouwt zij niet liever een grooten krui denierswinkel of fraai koffiehuis; daarvan zou nog meer geld te trekken zijn. Na eenig onderhandelen met Fransche en Vlaamsche directeuren, vond men tenslotte een gezelschap bereid, den schouwburs te pachten voor den tijd van 3 jaren, en wel tegen een bedrag van f 10.000 per jaar. Het was een der beste toenmalige troepen, nl. ..de Rotterdammers", onder directie van Albregt en van Ollefen. namen die later in de tooneel- wereld een vermaardheid hebben gekregen. Daarmee" aldus de geschiedschrijver ..was het onbekookte en belachlijke plan van sommigen, om den schouwburg per dag te verhuren, aan ieder die hem maar hebben wilde, bij de geboorte reeds gesmoord." (Het toenmaals zoo scherp gelaakte systeem van verhuren „per dag", zou een halve eeuw later tóch toegepast worden, toen nl. voor het sei zoen 1923-1924, B. en W. van Amsterdam be sloten. den schouwburg inderdaad op die wijze te verhuren.) Den 2en Februari 1874 werd de nieuwe schouwburg feestelijk ingewijd. Het program ma vermeldde: „Amstels Schouwtooneel". his torische schets van den Amsterdamschen schouwburg, geschreven door W. N. Peypers, met levende beeldgroepen en koren. Het programma werd besloten met „Uit gaan" van Glanor. Zoo was dan de lang gewenschten steenen schouwburg op het Leidscheplein verrezen. Met de opening daarvan, achtte men destijds, een nieuw tijdvak geopend in de geschiede nis van het Nederlandsche Tooneel. „Niet we gens de verbouwing op zichzelve. die. hoe gewichtig voor den tijdgenoot, voor de his torie minder belang heeft. Maar die verbou wing was wij laten nu weer even Wij brands aan het woord een der vele uitin gen. en ik meen wel de krachtigste van het nieuwe leven, dat zich alom in de laatste ja ren op het tooneelgebied begint te vertoo- nen. Vandaar, dat in latere jaren de ge schiedschrijvers van ons Tooneel een nieuw hoofdstuk zullen beginnen met 2 Februari 1874". Slechts 20 jaren heeft de „ommuurde hou ten kast", die tot steen geworden was. den kunstenaars gelegenheid geboden, hun proe ven van artisticiteit te toonen. Den 20sten Februari 1890 vloog de schouwburg in brand, vermoedelijk ontstaan doordat vonken van tooneelvuurwerk den avond tevoren ontsto ken ter gelegenheid van den laatsten ver jaardag van Koning Willem III, bleven smeu len. Op de plaats, waar toen het vuur zijn ver nielenden invloed deed gelden, werd de schouwburg gebouwd, die thans jubileert. JOH. CHR. WLJNAND. begeleidt het verkeer. En neemt er, telkens weer Een autoband sprong op den Amsterdamschen weg. Op den Amsterdamschen straatweg bij Am sterdam voorbij den tweeden molen is een per sonenauto tegen een vrachtauto gebotst met het gevolg, dat een naast den bestuurder zit tende passagier uit den wagen geslingerd werd en op den weg bleef liggen. Een particuliere auto heeft het slachtoffer, dat vrij ernstig gewond was. naar het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een der banden van de personenauto lek werd, waardoor de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. Motorfiets kon niet snel genoeg stoppen. Op den Rijksstraatweg tusschen Abcoude en Baambrugge ter hoogte van de voormalige kortwerken nabij Abcoude is een ernstige bot. sing geweest tusschen een motorfiets, bestuurd door den heer Bloemendaal uit Maarssen en 'n vrachtauto. Nadat de motorfietser een voor hem rijden de personenauto voorbij gereden was, kwam hij achter een vrachtauto. De chauffeur van dezen wagen meest plotseling krachtig rem men, De motorrijder, die hierop niet bedacht was, verloor de macht over het stuur en sloeg over den kop. Ook de duopassagier, een broer van den bestuurder werd van den motor ge slingerd en kreeg ernstige wonden aan het hoofd. Nadat beiden ter plaatse verbonden waren zijn zij per auto naar huis vervoerd. Boer door eigen kar doodelijk gewond. De 52-jarige landbouwer Broeren te Rucphen is nabij zijn woning op den rijks weg toen hij met paard en kar van den akker kwam «doordat het paard plotseling op hol sloeg), door zijn kar overreden, waardoor hij zware inwendige kneuzingen opliep. Een uur na het ongeluk is hij aan zijn verwondingen overleden. Auto rijdt na aanrijding een tweede dame aan. In de Phoenixstraat. tegenover de School straat, te Delft is een ernstig ongeluk ge beurd. waarbij twee dames werden gewond. In de nauwe straat, waar de electrise he tram rijdt, moest een auto uitwijken voor de tram. Hierbij reed hij een fietsende dame aan. Met eenige kneuzingen en hevig bloeden de werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De auto reed na de aanrijding het trottoir op en smeet een bankje van de schoonheids- vereeniging „Delvia" omver, waarop twee da mes zaten. Een wist nog tijdig: van het bankje te springen, de andere, een bejaarde dame, viel en moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. Doodelijk gewond na botsing met een boom. In het Belgische grensplaatsje Poppel Is de heer v. d. Eynden uit Tilburg terwijl hij met zijn auto op weg was van Turnhout naar Til burg, tegen een boom gereden en doodelijk gewond. Hoe het ongeluk geschied is heeft men nog niet vast kunnen stellen, Fietser wilde nog voor dc tram oversteken. Een ongeveer dertigjarige fietser is door een tramwagen van lijn 16 te Amsterdam aange reden. Met een schedelbasis-fractuur heeft de Geneeskundige Dienst hem naar het Tessel- schade-Ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk is aan eigen schuld te wijten, aangezien het slachtoffer geprobeerd had vlak vóór de tram de rails over te steken. Twee auto's botsten. Op de Groote Markt, hoek Raamstraat in Den Haag zijn twee personenautos gebotst. Een dame kreeg inwendige kneuzingen cn is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd Motorfiets slipte in volle vaart. Op den Rijksstraatweg onder Wijchen slipte een motorrijder uit Nijmegen juist op het oogenblik dat hij een personenauto voorbij reed. In volle vaart botste de bestuurder van het motorrijwiel tegen de auto en sloeg toen tegen den grond. Ernstig gewond werd hij op genomen en naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Motorrijder gedood bij botsing 0 met een auto. Tusschen een auto en eer. motorfiets is te Sas van Gent een botsing gebeurd, waarbij de laatste in het kanaal Terneuzen-Gent is te recht gekomen. De bestuurder van het motor rijwiel de heer M. Meuleman. rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwegen, word bewuste loos uit het water opgehaald. Kunstmatige ademhaling, die onmiddellijk door eenige doktoren werd toegepast mocht niet meer ba ten. In de auto zaten een aannemer uit Sas van Gent en zijn ongeveer 16-jarig zoontje. Hij was op weg naar Selsaete en toen hij op het z.g. Stuiver reed kwam uit een der nauwe zijstraten de motorfiets. Volgens sommige ooggetuigen zou de wa gen in brand zijn geraakt, alvorens op het motorrijwiel te zijn gereden. De motorfiets vloog bij de botsing met den berijder het wa ter in, terwijl de auto tegen een telefoonpaal werd gesmakt, die daarop is afgeknapt. De wagen reed vervolgens in de richting van het kanaal doch is met de achterwielen boven het water blijven hangen. Buurtbewoners, die on middellijk toesnelden, konden den motorrij der gemakkelijk uit het niet zeer diepe water ophalen. De aannemer had een groote hoofd wonde opgeloopen en is in een nabij zijn de woning binnen gedragen. Zijn zoontje werd slechts licht gekwetst. Autobestuurder, die een beroerte kreeg, gedood. Op den Leidschestraaitweg tusschen de Boorlaan en de Laan van N O. Indië is een oersonenauto. bestuurd door een 49-jarigen inwoner van Den Haag. vermoedelijk doordat de bestuurder een toeval heeft gekregen, te gen een boom gebotst. De heer f. was onmid dellijk dood.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5