WEEKABONNEMENTEN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Bijzonder onderwijs. Haarlemsche Gemeenteraad. Wat de gemeente betalen moet. Overeenkomstig art. 103 der Lager Onder wijswet 1920 werd aan de besturen der bijzon dere lagere scholen over het jaar 1930 een voorschot verleend op de vergoeding in de kosten van instandhouding hunner scholen. Nu de rekening over 1930 van de gemeente Haarlem door Gedeputeerde Staten is geslo ten, kan bedoelde vergoeding definitief wor den vastgesteld. In totaal moet door de gemeente uitgekeerd worden f 131.457. Bovendien nog voor het vakonderwijs aan die scholen f 69.887. Nat.-Soc. Beweging. Ds. Van Duyl aan 't woord. Donderdagavond hield de afd. Haarlem van de Nat. Soc. Beweging een openbare vergade ring in de groote Gem. Concertzaal, die ge heel gevuld was. Spreker was Ds. Van Duyl, die beeon met te zeggen, dat hij klaarheid zou verschaffen over de waarheid betreffende het nationaal- socialisme en daarna een scherpen aanval deed op wat hij noemde de ..zoogenaamde neutrale pers", die het goede volk van Neder land verleugent en bedriegt, aldus spr. (ap plaus en bravogeroep). De N.S.B. is gegrond op waarheid; zij wil eerlijkentrouwen arbeid. Onze tijd lijdt gewis aan mannen van sta vast; dit is wel gebleken in de zaak van de muiterij op de Zeven Provinciën. Hoe anders handelde indertijd Van. Speyk! Als Potgieter thans nog leefde en schreef, had hij het jong ste kind van Jan en Jannetje niet genoemd: Jan Salie, maar: Jan Snert. De N.S.B. ziet tegenover zich een geheel leger van tegenstanders. Waarom aaa-t men zoo te keer tegen de N.S.B.-'ers? Niet omdat Zij nullen en prullen zijn. Spr. wil geen kwaad zeggen van mannen ais Colijn of Marchant. maar hij vraagt: noem mij één daad van Colijn. waaruit diens groote kracht blijkt? Stel daartegenover een man als Mussert. die in zijn leven de gemeenschap gediend heeft en thans weer volk en vaderland dient in de N.S.B. De N.S.B. wil alle ..rommel en chaos" opzij zetten; zij heeft daarbij niet te strijden tegen theorieën, maar tegen de zelfzucht van de partijen. Haar strijd is er een voor verhooging van het zedelijk peil van het volk. Men wil de N.S.B, wurgen, maar zij heeft zooveel gezonde lucht in de longen, dat zij het lang kan uit houden. ook met een dichtgedrukte keel. De nat. soc. staat zal een machtstaat zijn. zeggen de tegenstanders. Inderdaad, hij is dat. aldus spr.. want hij zal macht hebben, om waarheid en gerechtigheid door te voeren. Al tijd waren macht en recht verbonden. Het nat. socialisme is bescheiden, het houdt op met zijn eischen bij zijn eigen grenzen. Het staat eerbiedig tegenover het vreemde, tegen over het andere. Dat doet de democratie niet. Nooit is eerbied in de Nederlandsche pers ge toond voor wat in Italië en in Duitschland is geschied onder Mussolini en Hitier. De liefde tot het eigene is de oorsprong ge weest van het nat. socialisme, dat ook groote achting en liefde heeft voor den boer, voor den arbeider. Liefde, band. eenheid en begrip van alles wat er leeft in de natie zijn noodig. Het nationaal socialisme is geboren uit de diepste emotie, uit de bekommernis om ons volk ien ons vaderland. (Luid applaus). Men heeft het druk over „vrijheid", maar men weet niet wat de echte vrijheid is. Hij alleen gevoelt zich vrij, die zich ergens thuis gevoelt, die in een saamhoorigheid leeft. Als allen zijn ingevoerd in de nat. soc. volksge meenschap, dan eerst zal men zich waarlijk, innerlijk vrij gevoelen. Wanneer ergens con centratiekampen zijn ingericht dan moet men in aanmerking nemen den tijd waarin wij leven. „Gij weet niet", aldus spr.. „hoeveel moge lijkheden het nat. soc. in zich heeft". Het nat. soc. is niet meer te keeren. Zij die in de N. S. B. zooiets zien als de anti-christ, vergissen zich. De kerkelijke ambtsdragers, die woeden tegen de N.S.B. zijn niets anders dan agenten van politieke partijen. Aan spr. is een geval bekend van een geestelijke, die een jongen vader den doop van zijn kind ontzegde, om dat hij N.S.B 'er was. ('Geroep: foei!) Spr. deelde mede. dat hij eens te Haarlem in een kerk een dienst zou mogen leiden. Maai bij ontving een brief, waarin hem geschreven werd. dat hij maar niet moest komen, omdat men vreesde voor relletjes in en buiten de kerk! Spr. heeft toen geantwoord, dat hij hierdoor slechts versterkt werd in zijn nat. soc. overtuiging, opdat op den duur die vrees niet zou behoeven te bestaan. Waarheid is dat het nat. socialisme in al Zijn vezelen religieus is. Spr. wekte op tot zelfcritiek. tot het met eerbied het hoofd buigen voor hóóger kracht en tot strijd niet met de kerken, maar vóór de kerken. Met de betuiging dat de NS.B. het Oranje huis lief heeft, niet om opportuniteitsredenen. mara om Oranje zelf. omdat er een mystieke band bestaat tusschen Nederland en Oranje, eindigde spr. De N.S.B. heeft niets dan min achting voor hen. die zeggen dat de N.S.B. boven onze Koningin haar leider zou willen plaatsen. Moge het aan de Koningin en Prin ses Juliana gegeven zijn, dat zij den dag mo gen zien dat met toestemming van de Ko ningin het zwart-rood van vandaag moge ver anderen in oranje-zwart! (Donderend ap plaus). Na de pauze behandelde de inleider eenige Ingekomen vragen en vond daarbij gelegen heid o.m. op te merken, dat in den fascisti- schen staat het kapitaal wel niet zai worden afgeschaft maar dienstbaar zal worden ge maakt aan het algemeen volksbelang. In -den fascistischen staat zullen de kerken het recht- hebben, critiek te oefenen op handelingen van den staat, die volgens die kerken in strijd zouden zijn met den geest van het Evangelie, maar streven naar macht door de kerken zal niet geduld worden. Tot redding van Europa is een geest van vertrouwen noodig. Misschien komt er nog een tijd dat geheel West-Europa één leider heeft en dat door de 12 nationaal-socialistische leiders in de verschillende landen overleg wordt gepleegd. Ds. van Duyl eindigde met het voordragen van een gedicht van een Haarlemsche N.S.B.- sche. aldus eindigend: ..Wij strijden, tot. van heel ons volk, de mannen achter Mussert staan!" Met het zingen van het Wilhelmus werd de Vergadering gesloten. Vaste commissies. In de raadszitting van a.s. Woensdag moe ten ook de vaste raadscommissies benoemd worden. Aftredend zijn: De Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd (art. 197 Gemeentewet). Mr. Dr. F. A. Bijvoet. Mr. L. G. van Dam, J. A. Schol). G. Wolzak Hzn. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Financièn: Mr. C. Blankevoort. J. Ph. H. Castricum. J. Joosten, G. Wolzak Hzn. De Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken: H. Heidstra. H. J. L. Klem Schiphorst, M. A. Reinalda, J. Visser. Ch. C. Wolff. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-bedrijven: Mr. C. Blankevoort, M. de Braai. Mr. L. G. van Dam, M. H. Groe- nendaal. J. Joosten, M. L. A. Klein, J. H. Nie- möller. G. Wolzak Hzn. De Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plant soenen; J. G. van Kessel. A. Mars. De Commissie van bijstand voor Arbeids- en Pensioenzaken: M. de Braai. J. H. J. Huls man, H. J. Kuiper, A. Mars, Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema—Conradi. De Commissie van bijstand voor Openbare Gezondheid: M. de Braai, M. L. A. Klein, Mw. M. MaarschallKomin, Mw. E. W. Venema van Doorn. De Commissie van bijstand voor Onderwijs zaken: Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi: J. A, Scholl, G. H. Weustink, G. Wolzak Hzn. De Commissie van bijstand voor Maatschap pelijk Hulpbetoon: Mr. L. G. van Dam. M. L. A. Klein, Mej. W. G. van Vliet, G. Wolzak Hzn. (Adv. Ingez. Med.) Voormalige Buiten Sociëteit Verlaging van huur. De huurder van de voormalige Buiten sociëteit van „Trouw moet Blijcken" in den Hout, heeft in verband met de minder gun stige exploitatie-uitkomsten tot B. en W. het verzoek gericht den huurprijs met f 1.500 te verminderen. Bij raadsbesluit van 25 April j.l. is de huur prijs met ingang van 1 Mei d.a.v. van f 3.500 per jaar teruggebracht tot f 2.750 per jaar. Op grond van de thans door hem overgelegde cijfers komt het B. en W. gewenscht voor om den huurder over het huurjaar 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935 bovendien nog tot een bedrag van f 750 kwijtschelding van betaling van huurpenningen te verleenen. B. en W. stellen den raad voor hiertoe te be sluiten. ARROND.-RECHTBANK ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEES KUNDE. Eenige maanden geleden veroordeelde de kantonrechter alhier het echtpaar W. hier ter stede wonende, tot 3 en 8 geldboeten van f 25 terzake het onbevoegd uitoefenen der genees kunde, hetgeen in hoofdzaak bestond in mas sage zonder voorschrift of tegenwoordigheid van een geneeskundige. We gaven indertijd een verslag van de recht zitting en herinneren er aan, dat een aantal getuigen verklaarde baat bij de behandeling te hebben gevonden. Tevens bleek toen. dat de vrouwelijke verdachte behalve massage ook het voorschrijven van een leefregel had toe gepast, dat zij de urine somtijds onderzocht, den bloeddruk opnam en zekere geneesmidde len aanraadde. De veroordeelden waren van het vonnis in hooger beroep gekomen en thans diende de zaak voor de rechtbank. Slechts enkele getuigen woren gehoord en de rechtbank zag op verzoek van den verde diger van het hooren der meeste getuigen af, omdat zij niets nieuws naar voren konden brengen De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis, aangezien hij van oordeel was. dat massage zonder geneeskundig voorschrift of bijstand als zelfstandig uitoefenen der ge neeskunde beschouwd moet worden. De verdediger Mr. Nord Thomson hield in hoofdzaak het zelfde pleidooi als voor het kantongerecht-, waarin hij betoogd had, dat massage niet als uitoefening der geneeskunde beschouwd moet worden, aangezien geen ge neeskundige masseert. Hij betoogde verder, dat het begrip noodzaak, waarvan in de wet sprake is, zoo opgevat moet worden, dat de patiënten wel genoodzaakt waren naar ver dachten te gaan, omdat er geen dokter was, die hen wilde of kon masseeren. De president merkte op, dat pleiter van de onbewezen stelling uitgaat, dat massage noo dig was, waartegen pleiter aanvoert, dat uit de resultaten is gebleken, dat zij massage behoef den. Verdachten zijn, zei pleiter, geen kwak zalvers. maar fatsoenlijke menschen, die zon der geheime middelen werken en die de lijden de menschheid helpen. Hij verzocht daarom vrijspraak subs, een lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. SLOOPEN VAN HUIZEN AAN DE RAAKS. Het is gewenscht de perceelen aan de Raaks nos. 24 B. 26 en 23 rood te doen sloopen. Zoo lang de voorgenomen verbreeding van de Raaks nog niet tot stand wordt gebracht kan het vrij komend terrein bij het ter plaatse aanwezige ;emeente-erf worden gevoegd. In verband hiermede zullen genoemde per ceelen per 1 Augustus 1934 uit het gemeente lijk woningbedrijf moeten worden teruggeno men. De terugneming kan geschieden tegen een bedrag van f 1.570.60. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Woonwagens en woonschepen Vaste verblijfplaats. Nu reeds geruimen tijd hier ter stede een behoorlijk ingericht woonwagenpark bestaat en binnen afzienbaren tijd ook voor de woonschepen een speciale haven in het noor den der gemeente gereed zal komen, is het ter verzekering van een ordelijken toestand in erband met art. 31 der Wet op Woonwagens en Woonschepen en het bepaalde in de artt. 30 en 145 der Algemeene Politieverordening noodig, dat door den Raad de plaats worde vastgesteld, welke voor woonwagens en woon schepen bij verblijf binnen dê gemeente als aangewezen standplaats resp. ligplaats moet worden aangemerkt. Met het oog daarop stellen'B. en W. voor bijgevoegd ontwerp-besluit te bekrachtigen, waarbij in het algemeen voor de woonwagens wordt aangewezen het terrein aan den Oude- weg en voor de woonschepen, zoolang de spe ciale haven in den Waarderpolder nog niet in orde is, de Oostersingelgracht en het Noorde.r Buitenspaarne. In verband met het feit., dat zich bij zondere gevallen kunnen voordoen, welke een tijdelijke uitzondering wettigen B. en W. denken hierbij b.v. aan wagens of schepen bestemd voor huisvesting van personeel werk zaam bij wegen- of bruggenbouw, een circus e.d. verdient het echter aanbeveling B. en W. te machtigen voor dergelijke gevallen een andere piaate toe te staan. Over Lode wijk van Deyssel. In den Nieuwen Gids van September wijdt Aegidius een artikel aan „(mijn) ouden vriend", Lodewijk van Deyssel. De schrijver haalt allerlei jeugdherinnerin gen op. vertelt, hoe Van Deyssel hij droeg t-oen witte pakken en parfumeerde zich sterk als jong criticus gevreesd werd (hij schreef tooneel-recensies in de Groene) en gehaat was bij de Amsterdammers over zijn verachting der conventies. Ziehier een staaltje van de wijze waarop Van Deyssel in zijn cntieken kon uitpakken: „Lach nu", schreeuwde hij. „lach nu, ten Brink, lach Vosmaer. lach van Hall. Zegt, dat ge niet eéns leest, wat ik over u schrijfzegt dat ik gek ben. zegt dat het malle praatjes zijn. zegt dat ik brutaal en onbeschoft en jaloersch ben op u N.B. Zegt wat ge wilt.Maar ik verzeker u dat ik woorden zal weten te vinden, die uw geest meer pijn doen dan een hamer slag uw hoofdGij glimlacht over mijn schrijven, maar ik zal vondsten hebben van toorn en van ergernis, die uw huisgezin in droefheid zullen doen neerzitten. Als uw bruid of uw vrouw of uw dochter, die u achtte of liefhad, u platseling eens met twijfelend oos zal aanzien, als gij een blik van verwonde ring of een trek van minachting zult zien in het gelaat uwer naaste liefsten, dan zal 't een mijner woorden wezen dat als een pak op dat hart is gevallen, als een steenklomp, voor al tijd". Zulke taal zette van Deyssel zijn lezers voor. smakelijk gekruid met bitteren hoon, scherpe scherts en fel-gepeperden haat en begoten mét den vurigen wijn van zijn koninklijken harts tocht. Wij ouderen hebben zoo oneindig veel geluk en blijdschap aan hem te danken", aldus de schrijver van het artikel in de ...Nieuwe Gids". Zijn grenzelooze liefde voor onze prachtige Hollandsche taal, heeft op den wildstam onzer taalkennis de edele takken geënt die ontbloeid zijn in de jonge lente onzer nieuwe literatuur. Welk een kleurrijke bloesem van nieuwe beel den, nieuwe vergelijkingen, nieuwe woorden!" En verder: „Wie persoonlijk met hem heeft omgegaan, zal de herdenking daarvan altijd weer met genoegen in zich voelen opkomen Het was een feest, als hij kwam logeeren, te luisteren naar zijn verhalen en de geestige manier, waarop hij zijn avonturen vertelde". Ziehier hoe van Deyssel eens aan de ontbijt tafel zijn vertrek aankondigde: „Zeer tot mijn leedwezen zal ik aan dezen welvoorzienen disch morgen niet meer aanzitten. Ik zal mij van u allen moeten losscheuren! De door mij enoten gastvrijheid was in geen enkel opzicht te overtreffen. De uitnemendheid mijner ap partementen, de voortreffelijkheid hunner ac comodate, de uiterst gesoigneerde rijke maal tijden. de allervriendelijkste (met een lichte hoofdbuiging en de hand op het hart) ont vangst. dit alles apprecieer ik ten hoogste, maar ik vrees, dat de zoozeer gewaardeerde beminnelijkheid der gastvrouw niet dien in vloed zal hebben op de respectievelijke hanen in deze zoo aangename landelijke omgeving, dat zij hun zal kunnen beletten uiting te geven aan hun luidruchtige, ai matineuze vroolïjk- heid. die mij. helaas!, het noodzakelijke rus ten op de overigens zoo verlokkende legerstede belet". Afschaffing der particuliere wapenindustrie. Voor een actie. Het comité „Afschaffing der part. wapen industrie" deelt in een schrijven aan de hoofd besturen van de Vredesorganisaties in Neder land mede. dat op 19 Juli j.l. de eerste verga dering gehouden werd voor de gezamenlijke actie „Afschaffing der particuliere wapen in dustrie". Door de vacanties waren verschillende or ganisaties verhinderd een afgevaardigde te zenden, doch zonden bericht dat zij met de actie sympathiseerden. Mevr. M. v, d. Colk-Schmidt, afgevaardigde van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, van welken Bond het initiatief voor deze actie is uitgegaan, ontvouwde een algemeen plan van actie. De besprekingen, dien avond gehouden, leid den ten laatste tot de vorming van een voor- loopig comité der vertegenwoordigende orga nisaties, waaruit weer een voorloopig dage lij ksch bestuur werd samengesteld, bestaande uit Mevr. M. v. d. Colk-Schmidt en den heer G. Schoorl, terwijl aan dit voorloopig dage- lijksch bestuur de heer W. A v. Sonsbeek ais secretaris werd toegevoegd. Besloten werd het „Plan van Actie" ter ken nis van alle bekende Vredesorganisaties in Nederland te brengen en dan in September opnieuw bijeen te komen tot het samenstel len van een definitief comité en dagelijksch bestuur. De bedoelde vergadering wordt gehouden op Donderdag 27 September in gebouw „De Nij-, verheid^ Jansstraat te Haariem, dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. ARCHAEOLOGISCHE VONDST VAN VERSTREKKENDE BETEEKENIS Te Mottalciata, niet ver van Turijn zijn, naar men ons meldt, fragmenten van een Ro- meinsch grafmonument aan h'et licht geko men. Uit de inscriptie blijkt, dat het hier het graf van een zekeren Ahta, den majordomus van Vibius Crispus. een tijdens de regeering van Keizer Domitianus vermaard redenaar betreft. Een deel van een gevonden zuil is van fraaie basreliëfs voorzien, waarop jachtta- freelen zijn afgebeeld. Het vermoeden, dat deze Noord-Italiaansche streek in de eerste eeuw van onze jaartelling een belangrijk cen trum van Romeinsche beschaving is geweest,' wordt door deze vondst aanmerkelijk ver sterkt dan zal Rusland worden toegelaten. Anders niét. Omtrent de ingewikkelde politieke fac toren. die zich daarbij doen geiden, zal nog wel meer blijken In het algemeen zij opgemerkt, dat Europa op den duur toch weer tot samenwerking met Rusland, op verlerlei gebied, zal dienen te komen. Zooals den geachten inzender bekend zal zijn drijven zeer vele particuliere firma's, ook in ons land. alweer sinds jaren handel met Rusland. Red. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Heemsteedsche Kleedingfonds. Het bestuur van het Heemsteedsch Klee dingfonds heeft gelezen dat het Leger des Heils van plan is een Bond van Barmhartig heid te stichten. Op zich zelf een zeer loffe lijk initiatief, voor plaatsen, waar de zorg voer onzen misdeelden evenmensch niet of niet vol doende geregeld is. De bedoeling is ook „huis aan huis. in alle plaatsen van beteekenis. dus ook in Heemstede, kleeren, dekens, schoeisel enz. in ontvangst te nemen, die dan, na be hoorlijk onderzoek, gedistribueerd zullen wor den aan gezinnen, waar de nood 't hoogst is.' En ziet, geachte Heemstedenaren, dit is een werk, dat ons „Heemsteedsch Kleedingfonds reeds ianger dan 2 jaar uitvoert. Wij zijn met alle behoeftige gezinnen bekend en velen hunner mochten reeds de bovenbedoelde klee- dingstukken en dekens ontvangen. Wij werken samen met het crisis-comité, dat ons gere ild bijspringt. Onze verwachting van uw milddadigheid in het afstaan van nog bruikbare kleeren en schoeisel en het teekenen op onze lijst, is hoog jespannen. Laat ons toch uw „klandiziebe houden, welke wij op hoogen prijs stellen en die wij zeker niet kunnen missen! Kijkt U dus uw garderobe nog eens na? Al licht valt er wat voor ons af. Gaarne verwach ten wij een telefoontje aan Mevr. G. Chabot- van Gasteren no. 29335, Achterweg 22 of aan Mej. L. Hillen, no. 28016, Raadhuisplein 8 en we komen uw gave in ontvangst nemen. HET BESTUUR. De Volkenbond. Ruslands mogelijke toetreding. M. de R. Met klimmende verbazing om maar geen ander woord te gebruiken volg ik de ver schillende besprekingen en beschouwingen in zake Rusland's toetreding tot den Volken bond. en nu ik heden lees dat Zwitserland cordaat zijn „neen" zal laten hooren. ging bij mij een zucht van verlichting op. dat er althans nog ergens op de wereld geweten wordt wat moraliteit is. <of vroeger was??). Hoe toch men ook denkt of redeneert: vast staat dat dat land andermans bezittingen eenvoudig „geannexeerd" heeft en toen den bram is gaan uithangen van andermans spaarpotjes) geld dus in volkstaal gespro ken: diefstal op grooten schaal Nu is het volstrekt geen kunst branie te spelen in ge roofde kleeren! Maar dat men nu zulk een staat voor heen werden de wanbetalende landen overal uitgeschakeld met veel gedoe en gelonk een zetel in dien bond aanbiedthet is voor mij totaal onbegrijpelijk! Vermoedelijk ben ik (gelukkig?) te oner varen op politiek gebied en ik zou u vriende lijk willen vragen mij eens duidelijk te maken hoe dat gedoe in elkaar zit en hoe het is goed te praten. Misschien dat u mij zoudt kunnen doen begrij pen dat eerlijkheid en goede trouw deugden zijn die steeds in den voltooid verleden tijd moeten worden vervoegd. Voorshands echter hoop ik van harte, dat ons land evenals het kordate Zwitserland een fier en krachtig „neen" zal laten hooren. H. B ij s c h r i f t: Wij meenen dat „heilige verontwaardiging" over de wijze waarop Rusland zijn financieele verplichtingen verzaakt heeft verscheidenen anderen staten niet bepaald zou passen, aan gezien zij hetzelfde hebben gedaan, zij het dan op verschillende manier. De gevolgen voor de betrokkenen waren even erg. Wij kunnen er trotsch op zijn dat Nederland niet tot deze staten behoort. De geachte inzender kan er voor het overige wel zeker van zijn dat dergelijke moreele over wegingen bij de vraag van de al of niet-toe- lating van Rusland tot den Volkenbond niet den minsten invloed doen gelden. Het zal hem niet ontgaan zijn, dat bij alle internationale onderhandelingen nog steeds het eigenbelang der verse!-illende staten den doorslag geeft. Komt het eigenbelang van een meerderheid van 2/3 overeen met de toelating van Rusland, Op voor meer welvaart! Geachte redactie, Het zij mij vergund, op bescheiden wijze, hier enkele gedachten te ontwikkelen ter verkrijging van meer algemeene welvaart, in aansluiting op een drietal brochures, welke wij over dit onderwerp mochten schril ven. Vooraf moeten wij het feit constateeren. dat er nog steeds groote nood is. Het enorme aan tal werkloozen is m ons land niet noemens waard verminderd of vermeerderd. (Hoe on natuurlijk is eigenlijk die massa-werkloos heid. als we bedenken welk een arbeid er nog verricht kon worden in de groote menschen - maatschappijen, zóóveel, dat er handen te kort zouden schieten!) De duizenden kinde ren en jongemenschen. die van de lagere-, middelbare- en hoogere-soholen komen, kun nen geen emplooy vinden, hun perspectieven, zijn weinig of geen. Vooral ook de midden stand. (winkeliers en andere zakenmenschen) heeft het zeer zwaar te verantwoorden. Na de reeds minder goede jaren schijnt men hu aan de bepaald slechte toe te zijn. De omzetten, der zaken zijn in de laatste tijden met één derde verminderd. Ziehier de bedroevende toestand van thans. Daar vallen geen doekjes om te winden. Zoo zijn de feiten, droevig maar waar. De hoofdzaak van deze wereldcrisis achten wij nog steeds den onmenschelijken dommen oorlog. En nóg zijn er lieden, die half op een nieuwen oorlog hopen, omdat er dan ten minste weer een tijdelijke opleving zou ko men. Zij vergeten echter, dat die opleving zeer kunstmatig zou zijn en een ergere ineen storting tengevolge moet hebben. De economen zijn het voorts over de indi recte oorzaken van de crisis wel eens. Daar is in de eerste plaats de vergane wereldhandel, waarvan, zooals iemand terecht schreef, het skelet nog slechts over is. Een internationale confei/-ntie om den we reldhandel te doen herleven liep op niets uit. Toch zouden we als eerste poging tot het verkrijgen van meer welstand met kracht wil len bepleiten nieuwe internationale handels- conferenties. maar dan liefst van éérst be langhebbende, van de zakenmenschen der ge- 'neele wereld. Een ander groot middel óók helpend te gen de voortschrijdende mechanisatie zou zijn een verkorte werkdag, internationaal doorgevoerd, met maatregelen tegen dum ping van niet-sociale landen. Voorts zou er o.i. veel voor te zeggen zijn, vervroegd pensioen toe te kennen, waardoor de jongeren een plaatsje konden bemachti gen. Dit lijken ons drie groote middelen voor meer welvaart. Wat kunnen wij méér doen dan deze nog eens met warmte bepleiten, vooral bij hen. die machtig zijn ze een kans van verwezenlijking te geven. Voor het verkrijgen var. meer welvaart zijn. echter nog andere middelen, die. nationaal, dichter bij de hand liggen Het is bekend, dat in ons land nog veel kapitaal aanwezig is. Aan geld alleen hebben we echter niets. Geld moet nu eenmaal rollen Een nationaal her stelmiddel en we .zullen vooreerst het herstel wel landelijk moeten zoeken lij kt ons nu. dat alle geldbezitters van de klein sten tot de grootsten van de laten we zeg gen duizend-guldenbezitters tot de milllon- nairs, een tiende van hun bezit in roulatie brengen, d.w.z. daarvoor werk laten verrich ten en goederen koopen. Op deze wijze en op deze wijze alleen brengt men den welvaartssneeuwbal aan het rol len. Als men zóó handelt geeft de schilder b.v., die wat huizen op te knappen kreeg, weer meer uit aan den manufacturiev. Deze besteedt van zijn meerdere Inkomsten wat extra's aan den timmerman, die wat meer voor den schoenwinkel over heeft enz. enz Zoo gaat het in elk geval den goeden, ja den noodzakelijken kant uit. Doet men zulks niet. blijft men met halstarrigheid potten, bezuinigen en versoberen, dan zal zulks niet nalaten op allen een fatalen invloed uit te oefenen en de wereld onnoodig hoe langer hoe armer en armzaliger te maken, zoodat wij ons geleidelijk naar den kelder zullen, hebben bezuinigd! Komt er meer koopkracht dan komt er meer werk. méér welvaart voor allen ook voor den fabrikant, den midden stander. den arbeider, den ambtenaar. Men krijgt zijn geld zeker terug en men behoeft niet verder tot maatregelen van uitschakeling der werkkrachten over te gaan. die ongewild toch zoo wreed en harteloos zijn. Men leeft weer en laat leven! Nog mogen we bij alle misère van geluk spreken dat van natuurcatastrofen, waar.e- gen de menschen machteloos staan, geen sprake is. Met verheugenis kan worden ge constateerd, dat er goederen zeer voldoende zijn op de wereld en werkkrachten tc over. Zouden er dan bij alle mogelijke inspanning geen middelen te vinden zijn om de algemee ne demoralIseering en verarming tegen te gaan, ook nationaal? Dit moet kunnen, dit zal zeker zoo zijn! Moge er dan uit deze enkele gedachten, hier ontwikkeld, vele en betere voortkomen tot redding van onze in nood verkeerende medemens/hen, tot aller welvaart en geluk! KO DE HAAN. ACENDA vRIJDAG 7 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Rubber". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Optreden van Pro fessor Melachini. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Popje". Op het too- neel: Frankly's four Dancing Ladies. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Spionnen aan het werk". Op het toonecl Dumas. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Voartivluchtigen". In het voorprogramma. Laurel en Hardy. Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Circus Amanda Roberti, Pretoriaplein. 8 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Westminsterkoor. 8 uur. Pretoriaplein Circus Roberti 3 en 8 uur. BioscoopvoojrsteJJiQgcn 's middags en des AYOOgfi.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9