Bevrijding. De B.B.C. zender te Droitwich. Hei Bdaupqkste 52e Jaargang No. 15710 Verschijnt dagelijtës, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0 60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-, Aües indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Hoofddorpsche verdachten blijven ontkennen. Gedoode electricien begraven. Omtrent den te Hoofddorp op den 43-jari- gen electricien J. T. van Brussel gepleegden moord (of doodslag), vernemen wij, dat beide verdachten, bij het Maandag voortgezette verhoor bij hun pertinente ontkenning, iets van dit misdrijf af te weten, zijn gebleven. Maandagmiddag werd het stoffelijk over schot van het slachtoffer onder veel belang stelling en in tegenwoordigheid van naaste familieleden, op de algemeene begraafplaats te Hoofddorp ter aarde besteld. De beide verdachten zijn vanmorgen naar Haarlem gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het Huis met de Luifel. De hekjes gaan weg maar de luifel blijft! Het „Huis met de Luifel", zooals het er thans nog uitziet. Het alom ook buiten Haarlem bekende „Huis met de Luifel" in de Kruisstraat, No. 37, wordt inwendig gemoderniseerd en zal ook uitwending een verandering van beteekenis ondergaan. Zooals bekend heeft de gemeente het perceel gekocht (juist heeft Maandag de overdracht plaats gehad) en deze zal nu ver schillende veranderingen en verbeteringen doen aanbrengen. De voornaamste verbetering in wel, dat de hekjes vóór de winkelramen zullen verdwij nen. Voor zoover een hekje met een steen mag worden vergeleken, kan gezegd worden, dat met die hekjes, die een deel van het trot toir in beslag namen en voor het voetgan gersverkeer in de op dat punt toch al zoo smalle Kruisstraat zeer lastig zijn, „steenen des aanstoots" zullen worden weggenomen, Ter geruststelling van hen. die aan het oude hechten, zijn vermeld dat het Huis met de Luifel (eertijds wel aangeduid als „de beroemde Halletjeswinkel over het Logement De Leeuwerik"), al krijgt het moderne win kelramen, een nieuwen vloer in den winkel, glazen prismategels voor licht in de bakkerij (die onder den winkel gelegen is en waarvan het er heen leidende trapje aan de straatzijde zal worden weggebroken) stofvrije étalages, enz. enz., „een huis met een luifel" zal blij ven! Uitwendig wordt zoo weinig mogelijk veranderd. De in dit perceel gevestigde zaak is al eenige eeuwen oud. Blijkens aanteekeningen uit het archief der gemeente Haarlem is de eerst bekende eige nares van het „Huis met de Luifel" in de Kruisstraat, met zijn aardigen halsgevel en oud-Hollandsch stoepje met hek, geweest de weduwe van Evert Lomans. In het Verpon dingskohier van 1734 staat het huis op haar naam. Evert Loman is getrouwd in Augustus 1693 en gestorven in Januari 1728. De weduwe verkocht het huis in December 1750 voor f 1050 aan H. de Vos, die sedert 1737 was op genomen in het Haarlemsche „Koekebakkers- gilde". In de betreffende verkoopacte wordt het huis- aangeduid als „Vanouds genaamt den Blaeuwen Oven". In April 1752 werd het huis verkocht aan W. van Limburg voor f 1360, wiens weduwe, later hertrouwd, in December 1796 de zaak van de hand deed. Kooper was P. Giljouw. In October 1810 kwam het perceel in handen van H. van der Toek; in 1822 werd het verkocht aan P. de Nijs, in 1882 aan S. Stam en op 1 Juni 1907 aan den heer F. du Maine, die er nog steeds zijn be drijf in uitoefent en van wièn de gemeente Haarlem het nu heeft gekocht. Binnen afzienbaren tijd zal nu de heer Du Maine zijn zaak heropenen (het bedrijf wordt intusschen in hetzelfde perceel voortgezet i in een moderner Huis.... nóg met een Luifel! (Te Praag is een anti-schoot- hoiidjesbond opgericht T^en ik van dien anti-schoothondenbond las, Toen was 'k met de beestjes begaan, Het leek mij wel erg, zelfs dit vriendelijk ras, Werd nu al bedreigd in 't bestaan. Het heerlijke luierend leventje uit, Op eenmaal niet langer verwend, Het ras ,leek me wel door dit wree.de besluit In al zijn verdiensten miskend. 'k Was gisteren juist bij een tante te gast, Die zich aan een schoothondje wijdt, Een woordje van meegevoel leek mij gepast, Een zachte betuiging van spijt. Het dier keek me aan met een zielvollen blik, Die heeft mij het inzicht verschaft: Zijn standpunt was juist andersom, voelde ik, Als had het de woorden geblaft: Hoera, daar begint de victorie in Praag, Ik spring uit mijn schootsvel van vreugd, In plaats, dat ik mij over wreedheid beklaag. Begroet 'k de bevrijding verheugd. Denk jij. dat het leuk is. die liefkoozerij, Dat weeïge woordjes-gedoe? Dat is me geen leven, dat is slavernij, Ik haat al wat schoot is en hoe! Terwijl daar een kat door den achtertuin sluipt, Word ik overvoed en verwend, Denk jij, dat geen trek in een been mij bekruipt, Al heb ik nooit kluiven gekend? Dit leven van ons is een hondenbestaan, Naar menschlijken zin van het woord. Als ik ooit eens prettig aan 't vechten wil gaan, Wordt steeds mijn ambitie gesmoord. Ik mag nooit eens zwemmen, want dan vat ik kou, Men gunt me geen poot in een plas. En als het wat killer wordt, wikkelt de vrouw Mij in een bespotlijke jas. De mensch stelt zijn schootshoek volkomen verkeerd, Daarop geef 'k je ernstig mijn poot. Geloof me. een hond die zichzelf respecteert. Legt niet graag den kop in den schoot. P. GASUS. Van auto op straat gevallen. Vrachtrijder ernstig gewond, doordat een touw los schoot. Maandag was de zoon van den vrachtrijder Eigenbraad te Rijnsburg om een vracht bollen te laden en per auto te vervoeren. Toen de vracht geladen was klom hij achter op de auto om de touwen aan te trekken. Toen hij flink kracht wilde zetten, verloor hij zijn evenwicht waarschijnlijk doordat een touw los schoot en viel achterover van den wagen. Li bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar den dokter vervoerd vanwaar hij later per auto naar zijn woning te Lisse werd ge bracht. Hij heeft een zware hersenschudding en kwam 's middags even tot het bewustzijn. Volgens den dokter is de toestand ernstig. Verkoopgelegenheid op Zondag. Pastoor Reijnenberg volgt pastoor v. d. Valk op. Pastoor Roorda neemt zijn plaats in. Pater Chrysanthus Th. H. Roorda O.F.M., te Rotterdam is benoemd tot pastoor te Haarlem, parochie Antonius van Padua. In 1911 werd hij tot priester gewijd, waarna hij assistent-pater te Woerden werd. in 1917 werd hij benoemd tot kapelaan te Rotterdam, waar hij tot nog toe is gebleven. Pastoor Roorda neemt in Haarlem de plaats in van pastoor J. P. Reijnenberg, die sinds 10 November 1917 hier pastoor is. Pastoor J. P. Reijnenberg is benoemd aan de kerk van het H. Hart aan het Kleverpark als opvolger van pastoor Van der Valk, die nog in het klooster te Megen is. Zijn gezondheids toestand dwingt hem nog geruimen tijd rust te houden. Hond vindt gestolen park. goed Arrestatie van een inbreker. Maandagavond omstreeks 9 uur ontdekte een agent van de hondenbrigade, op surveil lance in het Zuiderhoutpark een man, die zich daar op verdachte wijze ophield. De hond snuffelde even ter plaatse en bleef toen blaf fend staan voor een koffer, diie onder (blade ren verborgen was. De koffer bevatte heeren- costuums en heerendassen. De agent hield den man aan, die een 31-jarig chauffeur uit Heemstede bleek te zijn. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de costuums in den kof fer ontvreemd waren uit een perceel aan de Spaarnelaan, waar tijdens de afwezigheid van de bewoners een inbraak heeft plaats gehad en waar 38 dassen en 4 heerenpakken zijn gestolen. De chauffeur ontkende iets met deze inbraak te maken te hebben. Gebleken is ech ter, dat de aangehoudene zich schuldig heef! gemaakt aan andere inbraken, die in den 1 laatsten tijd gepleegd zijn in Bloemendaal. De man is in bewaTing gesteld. Het referendum. Naar wij vernemen heeft het op 6 en 7 Sep tember 1934 te Haarlem gehouden referendum inzake al dan niet uitbreiding van de ver koopgelegenheid op Zondag voor enkele groe pen van winkels den navolgenden uitslag gehad 1. Winkeliers, die uitsluitend of in hoofdzaak visch verkoopen: voor 13, tegen 2 totaal 15. 2. Winkeliers, die uitsluitend of in hoofd zaak fruit verkoopen: voor 18, tegen 10, to taal 28. 3. Winkeliers, die uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk of chocolade verkoopen: voor 62, tegen 10, totaal 72. 4. Winkeliers, die uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen verkoopen: voor 59, te gen 59, totaal 118. 5. Winkeliers met een vergunning ingevolge art 1, sub e- en g der Drankwet voor 26, tegen 2, totaal 28. Hieruit blijkt, dat de meerderheid der win keliers behalve die, welke tabaksartikelen verkoopen vóór uitbreiding der verkoop gelegenheid op Zondag is. Dertig personen ziek na het eten van gebak. Hun toestand ernstig. SOMMELSDIJK, 11 September. (VD.) Te Den Bommel zijn Zaterdagavond ongeveer 30 personen na het eten van ondeugdelijk gebak plotseling ernstig ongesteld geworden. Dr. Oosthoek constateerde vergiftiging. De toe stand van alle 30 personen is ernstig. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. ONGELUK OP DE VELSERPONT WORDT OVER EENTGE.N TIJD BEHANDELD. Naar wij vernemen is de behandeling van de zaak voor de Haarlemsche rechtbank over het ongeluk op de pont te Velsen niet heden, doch over eemgen tijd. Brand in de Wijngaardstraat. Bovenverdieping geheel verwoest. In den afgeloopen nacht heeft in- de Lange Wijngaardstraat een hevige brand gewoed. Omstreeks 3.20 uur meldde een los werkman, die genoemde straat passeerde, dat er in per ceel 16 rood brand was. Het huis was bewoond door een 26-jarig chauffeur met zijn gezin, bestaande uit vrouw en twee kinderen, en door een 36 jarigen monteur met echtgenootoe. De brand is ontstaan doordat de vrouw van den chauffeur een brandend petroleumlampje heeft laten vallen, waarmee ze naar de voor kamer was gegaan om zich even met een harer kinderen, die daar sliepen, bezig te houden. Er is geen electrisch licht in die kamer. Een paar overgordijnen vatten vlam en het vuur greep zóó snel om zich heen, dat er voor de bewo ners aan blusschen niet te denken viel. Onder wijl waren de huisgenooten wakker geworden en allen snelden de straat op, zonder iets te kunnen redden. De monteur echter viel bewus teloos in het brandend perceel neer. Buren wisten hem gelukkig nog ter rechter tijd uit de woning te halen en in veiligheid te bren gen. Spoedig is de man bijgekomen. De chauffeur was niet verzekerd. De eerste verdieping is onbewoond, en op den beganen grond is een koek- en beschuitfabriekje. Het perceel behoort aan de gemeente Haarlem, De tweede verdieping is geheel uitgebrand. De brandweer heeft met vier slangen op de water leiding het vuur gebluscht, en was dit meester om kwart over vier. De waarnemend commis saris van politie, hoofdinspecteur Woud, was op het terrein van den brand aanwezig. Een nieuwe sterke lange-golf-zender. (Van onzen Londenschen correspondent) De British Broadcasting Corporation heeft gisteren met een minimum van drukte haar nieuwen sterken lange golf-zender te Droit wich ingewijd. Zij had binnenlandsche en buitenlandsche journalisten uitgenoodigd er getuige van te zijn. Een extra-trein bracht hen van Londen naar het bij Birmingham ge legen plaatsje, dat eens slechts wat binnen landsche bekendheid genoot als oord voor ge nezende pekelbaden maar dat thans als zetel van een nieuwen beroemden radio-zender in ternationalen roep heeft gekregen. Dat Droit wich voor zijn stem internationale aandacht verwacht blijkt uit het embleem in steen, bo ven den ingang van het machinegebouw aan gebracht <de eenige versiering aan een pret tig aandoend gebouw in eenvoudige utiliteits architectuur, opgetrokken van beton, gemo delleerd en gekleurd op aangename wijze), waaronder men met hoop en instemming den volgenden tekst leest: NATION SHALL SPEAK PEACE UNTO NATION. Li elke stadsstraat zou dit bouwwerk ook door zijn afmetingen een imposanten indruk maken. Hier. op de wijde golvende grasvelden van Worcestershire en aan de voeten van twee antenne-masten die zich 210 M. hoog in de lucht verheffen, lijkt het van eenigen afstand bezien laag en onaanzienlijk. De B. B. C. heeft deze zend-installatie die meer dan 200.000 heeft gekost laten bouwen teneinde nagenoeg alle bewoners van de Brit- sche Eilanden op een lange golf (1500 M-200 kilocycles) goede radio-ontvangst te geven. De zender heeft den ouden zender van Da- ventry i5xx> vervangen en werkt met een uit stralingsvermogen op de antenne van 150 Ki lowatt. Uit de deskundige voorlichting, welke de 200 bezoekers gedurende een rondgang, voor afgaande aan de eerste uitzending, ontvingen konden zij leeren dat zij omringd waren van de supreme scheppingen van radio-vernuft Tot voor kort leende de lange golf minder dan de gemiddelde golf zich tot transmissie, van muziek en zang omdat hooge tonen in het eindstadium der transmissie niet tot hun recht kwamen. In de nieuwe installatie is een modulatie-apparaat toegepast .een in- genieuse noviteit in radio-techniek dat be werkt dat de klank van de viool hoog op de toonladder, die van de fluit en de piccolo aanzienlijk dichter bij zijn natuurlijke waar de komt dan tot heden bij ontvangst op lange golflengte het geval is geweest. Intelligente waardeering aan hetgeen hier technisch is volbracht kan een leek uiteraard bij een rondgang niet geven. Hij heeft ver nomen dat de dynamo's, gekoppeld aan reus achtige Dieselmotoren een stel van vier 20.000 volt spanning kunnen ontwikkelen. Uit het vertrek waar het vermogen wordt ge wekt, komt hij in de zalen waar het ge vangen wordt gehouden of vrij wordt gelaten om dienst te doen langs streng afgebaande wegen. Electrische kracht van deze grootte moet stevig geboeid en gekooid worden om ze in toom te kunnen houden. De boeien en de kooien zijn van dik spiegelglas, van vlekloos blank metaal en van glad geslepen steen. Zoo krijgt men daar in dat gebouw in de wijdte van het landschap van Worcestershire een interieur van op het oog technische perfectie en voor het oog perfecte schoonheid-in-tech- niek. De 25 zendlampen, die de trillingen der klanken electrisch moeten meedeelen aan de antenne, worden door water en lucht koel ge houden. Er zijn er bij die meer dan 80 K.G. wegen en voor haar koeling 125 L. water per minuut noodig hebben. Water is de eenige stof, welke het station van dag tot dag van buiten-af moet ontvangen. Er zijn twee bak ken, die 30o ton oliebrandstof bevatten, vol doende om den zender drie maanden lang op volle kracht te laten werken. Elk apparaat heeft zijn duplicaat. Droitwich kan daarom in tijden van spanning en onrust, van oorlog of burgerkrijg drie maanden lang nationale voor lichting blijven geven, aannemende dat geen vernietigende machten tot dit in het hart In een geheime zitting van den Volkenbonds raad is besloten tot Rusland's toelating. pag. 4 De waarnemend commandant van de „Morro Castle" heeft verklaard, dat z.i. brandstich ting de oorzaak van de ramp is geweest. pag. 4 Een verzoek van munitiefabrikanten om hun verklaringen voor de Amerikaansche Staats commissie geheim te mogen houden, is af gewezen. pag. 4 B. en W. van Haarlem hebben bij den Gemeen teraad een voorstel ingcdic.iul het uitbrei dingsplan voor Haarlem „Noord" vast te stellen. pag. 5 De 31ste Jaarbeurs is geopend. pag. 3 Hoe de betalingen voor Duitsche goederen moeten plaats hebben. pag. 3 De beslaglegging op de acthergids is ge handhaafd. pag. 3 Wanneer in Hekelingen politieke debatten ge voerd wordten. pag. 3 Dertig personen ziek na het eten van gebak. pag. 1 Hoofddorpsche verdachten blijven ontkennen. pag. 1 Haarlem is kampioen der eerste klasse honk bal. Het protest tegen Blauw-Wit ge wonnen. pag. 2 De wielrenner Van der Linden verbeterde het wereld-record over 14 Engelsche mijl. pag. 9 Metcalf loopt dc 200 M. in 20.2 sec. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Ge- ncefsch voorspel. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De B. B. C. zender te Droitwich. pag. 1 van het land liggend orgaan voor propaganda en publiciteit kunnen doordringen. De constructie der masten verschaft een verrassend effect. Deze ontzagwekkende ge vaarten zijn opgebouwd in stalen latwerk, vierkant en over de gansche lengte van de zelfde dikte.... met uitzondering van de ba sis die den vorm heeft van een pyramide op haar top gezet, en deze top is verankerd in een zwaar blok van beton. Zoo maken de masten den indruk van potlooden die op hun punter in evenwicht staan. Onze eerste kennismaking met hetgeen Droitwitch voor radio-ontvangst kan doen had plaats onder ongunstige omstandigheden Sprekers voor de weergeving van de muziek, die werd gespeeld in een Londensche studio, waren opgesteld op de galerij van het machi negebouw waar het gcdruisch van de loopen- de dynamo's de lucht vulde. De keuze van de muziek voor de eerste uitzending deed veronderstellen dat de B. B. C. opzettelijk aan de gelegenheid een plechtig of historisch belangrijk karakter wilde onthouden. De regionale zender voor de Midlands wordt ook naar Droitwich verplaatst. Toen men tot het besluit was gekomen den nieuwen Droit- wich-zender van 150 Kilowatt te bouwen was de opzet de secundaire zenders, drie in getal, die op de gemiddelde golf het nationaal program van Daventry 5xx voor Londen, West-en Noord-Engeland uitzonden, af te schaffen. Hit is echter niet zeker dat Enge land de ruimte, die hierdoor in den ether be schikbaar zou komen, prijs zal geven. Indien het dit wel deed zou de ontvangst van buiten landsche zenders om en nabij die golflengten beter worden. Het voordeel voor de Engelsche luisteraars is vooral dat het nationaal pro gram in hun huizen beter 'ook qualitatief beter) zal worden gehoord. En er is reden te veronderstellen dat dit ook zal gelden voor hen in Nederland, die het Engelsch nationaal program volgen. A. K. v. R. Londen, 7 September 1934 CHOLERA-EPIDEMIE TE CONSTANTZA BOEKAREST, 10 September (V. D.) On der de manschappen van twee regimenten te Constantza is cholera uitgebroken. Reeds zijn veertig man door de ziekte aangetast van wie acht zijn overleden. Alle schepen In den haven van Constantza zijn in quarantaine gelegd. Het misdrijf in de Anegang. Meer moordplannen van den dader? DE BRAND OP DE „MORRO CASTLEEen langs telegrafischen weg over gebrachte foto van de vuurzee op het Amerikaansche passagiersschip. De dader van het misdrijf in de Anegang is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hij maakte tijdens het verhoor een zeer on verschilligen indruk en van berouw over zijn daad is niets gebleken. Dc politie heeft hem steeds moeten bewaken, omdat men vreesde dat hij de hand aan zichzelf zou slaan. Hij heeft echter rustig zitten lezen. De Tel. weet te vertellen dat de dader óók nog het plan had een meisje in Amsterdam te dooden. Na den moord op het Haarlemsche meisje kwam bij hem het plan op, naar hij bekend moet hebben, om ook een kennis in Amsterdam van het leven te berooven. Hij heeft haar in de omgeving van de Halvemaan steeg gezocht, doch. gelukkig voor het meisje, haar niet kunnen vinden. Het gestolen bedrag van ongeveer 135 is vrijwel geheel opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1