marktnieuws ingezonden HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Rubriek voor Vragen. Radio-Programma WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Het verdrinkingsgeval Zandvoort. Een waarschuwend woord. De heer A. J. Meyerink schrijft ons: Hoevele malen is niet door den Nederland- Schen Bond tot het Redden van Drenkelingen en door de pers gewaarschuwd dat niet-zwem- mers zeer onvoorzichtig handelen door zich te ver in zee te begeven? Door het woord, op het doek en in tal van geschriften is tegen die verregaande roeke loosheid gewaarschuwd en toch slaan velen die woorden en raadgevingen in den wind. Het publiek is wel hardleersch! De mooie Septemberdagen van thans kun nen nog menigeen verlokken tot een bad in de zilte golven en daarom laten we nog eens een waarschuwend woord hooren. De krachtige Westenwind, de brandings- golven doen een niet-zwemmer vaak omrollen. De krachtige stroom naar de kust. keert als onderstroom naar de diepe, kokende zee. Staat men dan tot de schouders of tot den hals toe in het water, dan wordt men gemakkelijk „van de beenen" geslagen, men valt om. het lichaam rolt verder van de kust en verdwijnt in de diepte. Opstaan is meermalen onmoge lijk enhet ongeluk is geschied. Als we nu nog weten dat de zeezijde van de tweede bankenrij (op onze kust zijn vier rijen banken) gewoonlijk vrij steil omlaag gaat, dan is het makkelijk te begrijpen dat een niet- zwemmer of -zwemster daar verongelukt. Niet-zwemmers moeten nimmer verder in zee gaan dan uiterlijk heuphoogte; verder gaan brengt doodsgevaar mee. Het alleen gaan baden op onbewaakte stranddeelen, is nimmer aan te bevelen. Voor haar die helaas heenging is deze waar schuwing niet geschreven, wel voor de hon derden roekeloozen die bleven. Men zij toch voorzichtig! FAILLISSEMENTEN. Door de An-. Rechtbank alhier zijn op 11 September de volgende faillissementen uit gesproken. 1. E. Coster, koopman in galanterieën, wo nende te Zaandam, Ged. Gracht 4850. Cura tor Mr. H. H. Riepma te Edam. 2. A. Baltes, stratenmaker, wonende te Haar lem, Vergierdeweg 113. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 3. G. J. Kol, kruidenier, wonende te Zand voort. Stationsstraat 6. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 4. H. van Wilsem Vos. winkelier In huishou delijke artikelen, wonende te Beverwijk, Gens- straat 7. Curator Mr. L. V. Hoog. alhier. 5. A. Polak, koopman in manufacturen, wo nende te Zandvoort. Stationsstraat 10. Cura tor Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 6. de Handelsvennootschap onder de firma Zeevischhandel GEO, gevestigd te IJmuiden gem. Velsen en hare firmanten: KI. Olden burg, vischhandelaar, wonende te IJmuiden, Aarianastraat 31 en A. Gomes, vischhandelaar, wonende te IJmuiden, Linschotenstraat 3. Cu rator Mi-. J. Deenik, alhier. 7. Rintje van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk, Adrichemstraat 51. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 8. Tjalling van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk, Adrichemstraat 51. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 9. J. van Es. aannemer, wonende te Bloe- mendaal, Kleverlaan 25. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. 10. C. Kraayenoord, gescheiden echtgenoote van J. Koelemeyer, sigarenwinkelierster, wo nende te Haarlem. Middenweg 48. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 11. G. Oostrom, chauffeur, wonende te Haar lem. Voorduinstraat 46. Curator Mr. C. Blan kevoort, alhier. 12. P. Veenis Kzn.. schilder en behanger, wo nende te Assendelft, Stationsbuurt 916. Cura tor Mr. L. Ali Cohen, alhier. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: J. van Slooten, vischventer, wonende te IJmuiden. Curator Mr. W. Veniet, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillissemen ten van: 1. Chr. Sieffers, caféhouder, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 2. C. J. J. Smit, vleeschhouwer, vroeger wo nende te Haarlem, thans te IJmuiden-Oost. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. COMITÉ VOOR NAT. SAAIENWERKING TEGEN TOELATING U. V. S. R. IN DEN VOLKENBOND Het „Comité voor Nationale Samenwerking" gevormd uit vertegenwoordigers uit tal van vereenigingen op nationalen grondslag, heeft zich met het volgende telegram tot de Neder- landsche regeering gewend: ,.Het Comité voor Nationale Samenwerking doet een dringend beroep op de Nederlandsche regeering om zich door haar vertegenwoordigers bij de Volken bondsvergadering ten sterkste te verzetten te gen toelating van Sovjet Rusland tot den Vol kenbond, opdat niet de zedelijke grondslag van den Volkenbond worde ondermijnd er geen steun worde verleend aan het voort schrijden der wereldrevolutie." GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. Cassé, Zijlstraat 84, autodop. S. Simons, Klein Heiligland 51, muts. A. J. Waning, Patri moniumstraat 32, rijwielbelastingplaatje. C. Willemse. Visscherseinde 29, idem. Bureau van Politie, Smedestraat, catalogus; tasch m.i. Dordtmundt, Slachthuisstraat 82 zw., hand schoenen. Petersen, Meidoornplein 1, halsband met penning. Stam, Acaciastraat 76, hond. L. Mulder, Neptunusstraat 42. horloge met arm band. J. Leepers, Reitzstraat 43. horloge met armband. A. de Jong, Groot Heiligland 9, jas. Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 2 kat ten. Balm, Amsterdamschevaart 76, mantel. Post. Teylerstraat 49, manchetknoop. Braak, Teslastraat 16, mouw van kinderjurk. H. Ter- wal, Burgwal 55 g. nummerplaat. J. F. v. d. Drift. Atjehstraat 63. idem. Nat, Riviervisch- markt 1, pakje m. i. S. Weddige, Krocht 12, portemonnaie m i. Roosveld, Orionweg 2. hon denpenning. Smits, Santpoorterstraat 7, rij wielbelastingplaatje. Pennekamp, Zuidpolder straat 123, regenjas. Steenkers. Bakkerstraat 33, rijwiel. Boswinkel, Dickmanstraat 25. idem. v. Engelen, 2e Zuid Polderstraat 22, regenjas. A. T. Kleinst, Houtvaartpad 206, roeiboot. Wild schut, Voox-duinstraat 52, regenjas, jasje, taschje m.i. De Goede. Siriussstraat 35. rij wielbelastingplaatje. Meijers, Slamatstraat 18, regenjas. Vermeer, Soutmanstraat 13, schoen. Coi'nelisse. Saenredamstraat 51 zw., kinder- taschje. H. Heemskerk, Turfmarkt 28, taschje jn.i. Stevens, Tematestraat 13, taschje m.i. Verruiming van den verkoop op Zondag. Adres van sigarenwinkeliers. De Haarlemsche Vereeniging van Sigaren winkeliers en de Hanzebond van Sigarenwin keliers, afd. Haarlem hebben zich tot den Raad gewend met een adres, waarin zij mede- deelen dat zij den raad willen kenbaar ma ken het resultaat van de door belde vereeni gingen gehouden vergaderingen, waarin zij behandeld hebben de door de Regeering in uitzicht gestelde vei'ruiming voor den verkoop op Zondag. Het bevreemdde genoemde organisaties ten zeerste, dat in dezen tijd van organisatorisch overleg het oordeel der organisaties in deze kwestie niet gevraagd Toch willen zij den Raad alsnog hun oordeel over de verruiming van verkoop op Zondag mededeelen. Het ï'esultaat der besprekingen was, dat van eerstgenoemde organisatie zich 80% ver klaarde tegen een eventueele verruiming van verkoop op Zondag, terwijl de andere ver eeniging zich met algemeene stemmen tegen een openstelling op Zondag verklaarde. Adressanten spreken den wensch uit, dat de Raad een eventueele Zondagopening van 4 uur voor hun bedrijf zal verwerpen. (Adv. Ingez. Med.) MAISON DES DAMES. Bij eenige reeds bestaande dameskapsalons heeft de heer B. Prijs, eigenaar van het kap- bedrijf ..Maison des Dames" dezer dagen een nieuw filiaal geopend. Deze salon is geves tigd in de villa Zandvoor.tschélaan 156, in de vroegere zaak van mej. W. Roggeveen. De salon, die van de allernieuwste permanent machines is voorzien, is zeer hygiënisch inge richt. Dat Maison des Dames de voorkeur van vele dames geniet, blijkt wel uit het feit, dat Vrij dagmiddag a.s. ook te Alkmaar een nieuw filiaal zal worden geopend! Wij twijfelen er niet aan dat vele dames zich bij Maison des Dames zullen laten kappen. VRIJZ. DEM. BOND. Maandagavond houdt de afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond in hotel Lion d' Or een ledenvergadering waar de vooi-zitter, Dr. Elzinga, een inleiding zal houden over het on derwerp: „Hoe het volk leefde". Voorts moet in de vacature Mr. L. G. van Dam voor het Hoofdbestuur een candidaat- stelling plaats hebben. Verder zal er gelegenheid zijn tot het stel len van vragen over het beleid van de Raads fractie. Eventueel ingediende voorstellen voor den beschrijvingsbrief voor de algemeene Bonds vergadering zulleix in behandeling worden ge nomen. VERKEERSONGEVALLEN. Te Heemstede. Dinsdagmiddag had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig bestuurd door J. W. H. uit Haarlem en een tweewielig motorrijtuig met duopassagier bestuurd: door G. J. v. L. wonende te 's Gravenhage. Het geval had plaats doox-dat het vierwie lig motorrijtuig plotseling stopte voor een per soon die wilde mederijden. De motorrijder die daar vlak achter reed, trachtte door naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen, doch kwam. daarbij met zijn rechterhand in aanraking met de voor hem rijdende auto waardorr hij het be heer over zijn motoiTijwiel verloor en eenige Meters voor de auto op den weg viel. Het mo torrijwiel werd beschadigd en mej. V. de duo passagier werd slechts licht gewond, zoodat zij zich niet onder geneeskundige behandeling behoefde te stellen. Verder had nog een aanrijding plaats op den Heerenweg tusschen een vierwielig motor rijtuig bestuurd door J. W. uit Sneek, rijden de iix de richting HaarlemBennebroek en een daarachter rijdende auto, bestuurd door J. Ch. D. Het eerste motorrijtuig moest stop pen voor een andere auto dat uit de Laan van Rozenburg kwam. Het achter rijdende motorx-ijtuig kon. door dat het op een afstand van slechts eenige Me ters reed. niet tijdig stoppen en reed achter tegen eerst bedoeld motoriijtuig aan, waar door dit werd beschadigd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. GEDETACHEERD. De sergeant H. J. Ouwerkerk, werkzaam bij den Militairen Geneeskundigen Dienst in het garnizoen Haarlem, zal l October a.s. worden gedetacheerd bij de le Compagnie Hospitaal soldaten te Utrecht tot het volgen van een opleiding tot sergeant-majoor-instructeur. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND. G.A. Afdeeling eiei-en. Aanvoer 210.000 eexid- eieren 1.15 a 2.30. 70.000 Kippeneieren: 70/80 K.G. f3,80 a f4.50; 65 66 K.G. f 330 a f3,60; 63/64 K.G. f3,3 a f3,60; 60 62 K.G. f3,10 a f3,50; 58 '59 K.G. f3,10 a f3,40; 56/57 K.G. f3 a f3,20; 53 55 K.G. f 1.70 a f3; 50/52 K.G. f2,60 a f2.70; 35 '49 K.G. f 1 a f2.60. Afdeeling pluimvee: oude kippen per stuk f 0.40 a f 1,10. Jonge hanen per stuk f0,30 a f 0,90. Oude eenden per stuk f 0,22 a f 0.42 Kilo prijs oude kippen f 0.24 a f 0,35; jonge hanen f0,35 a f0,45 Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De weg langs het Brouwers kolkje. Geachte redactie, In uw blad van 7 September las ik het een en ander over den weg langs het Brouwers kolkje. Gaarne zou ik hierover iets zeggen. In het stuk staat o.a. dat de vroegere intimi teit verloren is gegaan. Inderdaad dit is maar al te waar! Binnenkort kunnen we dan zien hoe auto's over den weg razen en hoe de eens zoo zuivex-e duinlucht bedorven wordt door benzine- en oliewalrn. Ons mooie Kolkje, dat iederen Haaxiemmer lief was, wordt verkxioeid en vei-snipperd. Is het al niet erg genoeg dat er overal huizen ver rijzen en zand afgegraven wordt? Dat moet „wex-kverschaffing" verbeelden Alsof er geen wegen meer zijn, die noodig eens een goeie beurt moeten hebben. Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten, wij rekenen op uw waakzaamheid! Met dank voor plaatsing, C. KONING. Heemstede, 8 Sept. 1934. Rusland's mogelijke toe treding tot den Volkenbond, Geachte redactie, Gaarne zou ik even willen ingaan, op een ingezonden stuk iix uw blad van Vrijdag 7 Sep tember j.l., waarin N. zijn groote verbazing uitdrukt over de mogelijke toetreding van Rus land tot den Volkenbond. Inzender zegt: „Hoe men ook denkt of rede neert, vast staat dat dat land andermans be zittingen eenvoudig heeft „geannexeerd" en toen de gebraden haan is gaan uithangen van andermans spaarpotjes. Dat zou dus, in volks taal gesproken; diefstal op groote schaal zijn". N. spreekt verder in dezen trant over „Branie spelen in geroofde kleeren!" Hij kan rxiet dul den dat die roovers door de voornaamste mo gendheden uitgenoodigd worden, een zetel in te nemen in den Volkenbond. Mijnheer de Re dacteur ik als arbeider kan het mij zeer goed voorstellen dat zij die bij de Russische revolu tie een veer hebben moeten laten, geen vrierx- den zijn van de Sovjet-Unie. Maar N. moet bedenken dat de arbeiders een geheel andere beschouwixig hebben, dan N. en zijn denkge- nooten. Immers de Sovjet-arbeidei's zijn er van overtuigd, dat zij het geroofde hebben terug geroofd! Zij zijn er van overtuigd, dat het verkrijgen van bezittingexi alleen mogelijk is, door je medemensch te benadeelen. De Sovjet-Unie heeft een kras gegeven door de schulden die de kapitalistische regeering huxx had achtergelaten en dus 'den kapitalisten een strop bezorgd. Doch dit kan men toch niet in de schoenexx schuiven van de Sovjet-regeering? Zij de speculanten stexxnden toch 't ge- (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad icorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beanhooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men donkere verf- vleklcen uit licht beige schoenen? Benzine helpt niet. ANTWOORD: Is het olieverf of anilineverf? Zijn de schoenen van zijde of van leer? Dit zijn alle verschillende behandelingen. VRAAG: Hoe reinigt men een witte kinderwa genvacht? ANTWOORD: Met een sterk zeepsopje de haarzijde goed wasschen en daarna met warm water terdege spoelen. Is de vleeschzijde ook nat geworden, wrijf deze dan stevig in met een op lossing van 1 eetlepel zout en 1 eetlepel aluin in X liter warm water. Laat huiten in wind of tocht drogen. VRAAG: Hoe maakt men zoetzuur van prul- men? ANTWOORD: Benoodigd: 150 kwetsen, 30 kruidnagelen, 1 flesch inmaakazijn; 20 gram foelie. 1 K.G suiker en 10 gr. pijpkaneel. Wasch de kwetsen en prik met een zilveren vork ol' beenen priem kleine gaatjes in de schil. Kook terwijl de azijn met de suiker en de krui den (deze laatste vrij los in een lapje neteldoek) tot de suiker geheel is opgelost. Laat bekoelen en giet de vloeistof dan op de kwetsen. Laat een week staan en schud af en toe eens om. Kook daarna voorzichtig de kwetsen in de azijn op, tot zij hun rimpels verloren hebben, maar zorg voor al dat zij niet barsten. Gebruik daarom een pan met grooten bodem en doe daarin de azijn met telkens slechts óón laag kwetsen, zoodat ze ge makkelijk zijn te overzien. Neem elke kwets, die glad geworden is. dadelijk uit het vocht en doe ze in goed schoongemaakte flesschen of potten. Bedek ze met het vocht en sluit goed van de lucht af. VRAAG: Hoe hakt men wafelen? ANTWOORD: Benoodigd: 1 pond bloem, 1 1/2 ons boter, 11/2 ons suiker, 2 eieren en wat water en melk. Maak hiervan eerst een stevig deeg. zon der klontjes. Roer er dan nog zooveel water en melk door. tot gij een vloeibaar deeg hebt. Maak het verwarmde wafelijzer schoon met een stuk grauw papier en wat zout en besmeer den eer sten keer met wat boter. Doe dan wat beslag in het ijzer en bak ze op matig warm vuur of gas vlam aan belde kanten lichtbruin en gaar. Laat uit het ijzer bekoelen. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een rood zijden japon? ANTWOORD: Doop een dotje watten In wasch- benzine; druk het een beetje uit en wrijf daar mee zacht over de vlek. Bestrooi de vochtigo plek dadelijk met magnesia, voordat de benzine ver dampt is. Laat drogen. Als de plek goed droog is, afborstelen. Deze behanding buiten-in de scha duw en vooral geen vuur of licht in de nabij heid! VRAAG: 1. Hoe moet men een wollen jumper (Greta Garbo) wasschen en drogen? 2. Hoe wascht men wollen dekens? 3. Een Leerdamsehe siervaas is door het water van binnen aangselagen, wat met warm water, soda of vim niet weggaat. Weet u een middel? 4. In een donkerroode wollige japon is een vetvlek, Hoe is die te verwijderen? ANTWOORD: 1. In een lauwwarm, neutraal zeepsopje goed wasschen. Tweemaal in schoon, warm water naspoelen en daarna nog eenmaal ln koud water, waarin een weinig mierenzuur is gedaan. 2. In Marseillaansche zeep. Tweemaal flink spoelen in warm water en eenmaal in koud wa ter. 3. Vul de vaas met lauw water en voeg daarbij een theekopje opgeloste overmangaanzure kali. Laat een uur staan. Giet dan leeg en vul de vaas met lauw water, tot de bruine kleur van de over mangaanzure kali geheel is weggetrokken. Met water naspoelen. 4. Doop een dotje watten in wasChbenzine en druk het wat uit. Wrijf dan luchtig over de vlek. Bedek de vochtige plek met magnesia, vóór de benzine vervliegt. Laat drogen en schuier dan na. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van zoete Voorburg uit een wollen stoffen japon? ANTWOORD: Met lauw water afborstelen. Met een "achte zeemleeren lap droog kloppen. De vochtige plek met magnesia bedekken. Laten drogen. Als het goed droog is, afschuieren. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel belasting ls een gehuwd persoon met 3 minderjarige kinderen, te Bloe- mendaal als forens /woonachtig, verschuldigd van een inkomen van 4000? 3, Hoeveel te Haarlem woonachtig als forens? 3. Hoeveel te Amsterdam woonachtig? ANTWOORD: 1. Rijks inkomstenbelasting S9.32. Gem. fondsbelasting 104.40, 2. Resp S9.32 en 1'57.50. 8. Resp. 89.32 en 172.50. Vermoedelijk. Het forens zijn maakt voor de belasting geen ver schil meer. VRAAG: 1. Hoeveel pers. bel. moet ik voor 1934 betalen voor een auto van 50.a GO. waarde, uitsluitend voor werkzaamheden? 2. Ik had deze auto voor genoemde waarde aangegeven, maar bij verkoop heeft zij slechts 35.opgebracht. Maakt dit nog verschil voor de belasting? ANTWOORD: 1. 6.— 2. Neen, de belasting blijft hetzelfde tot bene den 100.waarde. VRAAG: Is het voldoende de kwitantie te be waren van het laatste belastingjaar, ten einde gevrijwaard te zijn voor de kans om per abuis nog eens voor een reeds vroeger betaalden be- lastingpost te worden aangemaand? ANTWOORD: Wenscheïijk is het de kwitanties voor betaalde belastingen 5 jaar te bewaren, om dat de mogelijkheid bestaat, dat men bij het te niet gaan der kohieren bvb. ten gevolge van brand of andere rampen, zou kunnen worden opgeroepen om aan te toonen In hoever men aan zijn verplichtingen heeft voldaan. VRAAG: 1. Hoeveel bedraagt de belasting van een inkomen van 2000 voor een gehuwd per soon met 1 kind?. 2. Hoeveel opcenten worden hierop geheven, resp. door Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, den Haag en Voorburg? 3. Hoeveel bedraagt de pers. bel. bij een huur waarde van 480 te Haarlem? ANTWOORD: 1. Rijks ink. bel. 27.72 (hoofd som en 40 opc.). Gem, fondsbel. 56.70 (idem 110 opc.). 2. Op de Gem, fondsbel. resp. 110, 55, 45 en 95: (Voorburg ons niet bekend). Op de Rijks ink. bel. bedragen de opcenten in Noordholland 40 en Zuid Holland 33. 3. Aangenomen dat de verkoopwaarde van het meubilair op 500.wordt geschat is de aan slag 60.84. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Ik werk op een atelier; verdien per uur, maai" word per week betaald. Wij heb' ben pas twee weken vacantie gehad, waarvan een voor eigen rekening en een uitbetaald gekre gen. Nadat wij weer gewerkt heb'ben, geeft de juffrouw ons weer een week vrij, omdat zij uit moet. Hebben wij nu recht op uitbetaling? 2. Indien men per week verdient, maakt dat nog verschil? ANTWOORD: 1. Ja. 2. De termijn, verstrijkend tusschen twee op eenvolgende betalingen van het loon is alleen van belang. PLANTEN. VRAAG: Ik heb sedert een jaar of drie in mijn tuin, ongeveer 3 M. van elkaar een Claps favorite en een Williams staan. De eerste is prachtig en draagt mooie gezonde vruchten, maar de tweede groeit niet; heeft mooi gebloeid, maar heeft slechts een paar armzalige vruchten, ter wijl de bladeren opgeschrompeld en met zwarte stippen overdekt zijn (zie bijgaande bladeren). Wat is hieraan te doen? 2. Toen mijn perzik met vrucht stond, zaten de bladeren vol gele en zwarte luizen. Welke be spuiting kan daartegen worden aangewend, zon der dat de vrucht er schade van ondervindt? 3. Uit pitten, die met omwaschwater in den tuin terecht zijn gekomen, zijn appel- en peren boom-en en een druif opgegroeid. Kan hier wat goeds van komen? ANTWOORD: 1. De bladeren zijn sterk aange tast door de schurftziekte. Bespuiten met Bouilli Bordelaise vóór de bladeren in het voorjaar vol wassen zijn; daarna zoodra de vruchten gezet zijn en ongeveer vier weken daarna nog eens. 2, Droge perioden en oostenwind bevorderen sterke voortplanting der luizen. Bespuiten met tabaksaftreksel ls het goedkoopste middel en bij eenige herhaling ook afdoende. 3. De zaailingen zijn bijna altijd van zeer slechte kwaliteit. Men noemt ze dan ook wrld- lingen. Deze worden afgeënt met de soort welke men wenscht. VRAAG: Hoe bereidt men een lijmband voor een pereboom? ANTWOORD: Zij zijn in den handel verkrijg baar. Het gaat juist om de soort lijm; ook is ste vig papier noodzakelijk Als gij ze zelf wilt maken, doet gij het beste aan den drogist op te geven, voor welk doel de lijm gebruikt moet worden. DIVERSEN. VRAAG: Welke beteekenis heeft de letter X op nummerborden van auto's? ANTWOORD: De letter X wordt gebruikt voor wagens van Indische verlofgangers, die hun auto hebben meegebracht, zag van het Tsaristisch regiem en het is ge bleken dat de Bolsjewieken sterker waren. Speculatie kan voorspoed en tegenspoed bren gen en wanneer men een strop heeft, dan moet men dat wijten aan zichzelf. N. moet eens met feiten komen, waarin hij de Sovjet-Unie kan ten laste leggen, dat de Sovjet-Unie in gebreke is gebleven de schul den te betalen die zij tijdens haar machts periode heeft gemaakt! Inzender zegt. geen verstand te hebben van politiek, doch dan is N. op een zeer gevaarlijk pad gegaan, met een dergelijk ingezonden stukje in te zenden. „Diefstal en rooven" kan men van twee kan ten bekijken, het is alleen de vraag of men het beschouwt van kapitalistisch standpunt of arbeidersstandpunt. Men moet verder zien dan zijn haat hem ingeeft. De Nederlandsche industrie zou gebaat zijn bij een erkenning door de Nedei'landsche regeering van de Sovjet-Unie. Zelfs zijn reeds thans vele han delsovereenkomsten door verschillende takken van industrie met de Sovjet-Unie gesloten. N. moet eens bedenken dat de geleden schade van enkele speculanten niet goed gemaakt kan wonden met de belachelijke kleinzieligheid van een klein land, om de Sovjet-Unie niet te erkennen, terwijl de grootste en de voornaam ste landen Rusland wel erkennen. Toon mij het nadeel van de erkenning aan en wij kun nen desgewenscht in het openbaar daarover spreken. Met dank voor de plaatsing, Uw abonné A. TEROL. Zwaluwstraat 11, Haarlem-N. Haarlem, 9 Sept. 1934. De begrafenis van Enny Wever Bij de begrafenis van Enny Wever on 11 September 1.1. is mij opgevallen de orde en eerbied langs den weg en op de begraafplaats, althans toen de stoet voorbijging en tijdens de ter aarde bestelling. Ik meen veler gevoelen te vertolken als ik de politie erkentelijkheid betuig voor de uitnemende regeling en in de menschen hun eerbiedige houding op het be slissende oogenblik prijs. G. J. WAARDENBURG. 11 DONDERDAG 13 SEPTEMBER HILVERSUM 1875 M. 8.00 AVRO. Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gi-amofoonmuziek. 10.30 Ka mermuziek door het Diligentiakwartet 11.00 Voordracht door Rob Geraerds. 11.30 Voort zetting kamermuziek. 12.00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door „De Minstreels". 2.30 Voor dracht door Elias van Praag. 3.00 Gramofoon muziek. 3.45 Overschakeling naar den zender Kootwijk. 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramo foonmuziek. 4.45 Radiotoneel voor grootere kinderen. 5.30 Dinermuziek door Kovacs La- jos en zijn orkest 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Gramofoonmuziek. 7.25 Kamer muziek door het Boedapester trio. 8.00 Tijd sein 8.01 Vaz Dias 8.05 Concert door het om roeporkest olv. Albert van Raalte 8.30 „Brü- derlein Fein", Altwiner Singspiei, in één be drijf. Muziek van Leo Fall .9.00 Pianorecital door Egbert Veen. 9.20 Klassiek concert door het omroeporkest olv. Albert van Raalte. So list Fernando Zepparoni, viool. 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijsdein en sluiting. HUIZEN 301 M. 8.00 KRO. Morgenconcert 10.00 NCRV. Leger des Heilskwartiertje. 10.15 Morgendienst door Ds. P. v. Vliet 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 KRO. Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-orkest olv. Marinus van 't Woud. 1.00 Gi'amofoonmuziek 1.20 Vervolg lunchconcert. 2.00 NCRV. Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.00 Pianoi-ecital door Hans de Bock. 3.45 Zender verzorging 4.00 Bijbellezixxg door Ds. Joh. Jansen. 5.00 Cui'sus handenarbeid voor de jeugd door H. J. Steinvoort. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 Liederenrecital door Henk Bor- kent, tenor, aan den vleugel: Chris Veelo. 6.58 Zenderoverschakeling. 7.00 Politieberichten. 7.15 Enkrateiakwartiertje. Spr. Ds. B. E. J. Bik. 7.30 Weekoverzicht door Com. A. Crayé 8.00 Het NCRV Strijkorkest olv. Piet v.d. Hurk Studio-orgel: L. Blaauw. 9.00 Ouderuurtje door L. W. J. van Hasselt 9.30 Het NCRV harmonie orkest olv. Piet v. d. Hurk 11.00 Gramofoon muziek 11.30 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 6.30 Duitsche avond. Gevarieerd concert. 7.30 Gramofoonplatenconcert 8.20 Gevarieerd concert door het omroeporkest olv. Henri Pen- sis 8.35 Gevarieerd concert. 9.30 Duitsch con cert door het omroeporkest olv. Henri Pen- sis. 9.25 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 1.3o Populair concert van Weensche muziek 5.15 Gramofoonmuziek 8.20 Het omroepsym- phonie-orkest 9.35 idem. 10.30 Gramofoon muziek. BRUSSEL 322 M. 1.30 Populair concert 5.15 Het symphonie- orkest 9.20 iaern. 10.30 „Carmen", opera van Bizet (gr.pl.) KALUNDBORG 1261 M. 12.20 Herald Andersen's ensemble 3.20 Teddy Petersen's orkest 8.30 Het omroepsymphonie- orkest olv. Prof. Nikolai Malko 10.50 Dondes' dansorkest HAMBURG 332 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Rokokomuziek (gr.platen) 11.20 Noorsche voksmuziek en lie deren 12.20 Het omroeporkest olv. Gerth. Maasz speelt dansmuziek KEULEN 456 M. 12.20 Middagconcert door een militair orkest 4.20 Het Dusseldoi'fer Concex-torkest olv. Carl Maria Art. 7.50 Het omroepkwixitet 8.50 Ka mermuziek DAVENTRY 1500 M. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. Norman Austin 2.20 Het Western Studio Orkest olv. Frank Thomas 4.10 Solis tenconcert 10.20 Het B.B.C.-orkest (Afd. C) olv. Stanford Robinson 11.15 Jack Jackson en zijn orkest in het Dorchester Hotel. PARIJS (PÜSTE PARISIEN) 313 M. 7.09 Gramofoonmuziek 8.20 Tusschenspel 8.30 Liefdesduetten 9.15 Zigeunermuziek. 10.00 Bretonsche liederen. PARIPS (RADIO) 1648 M. 12.50 Het Victor Pascalorkest 7.05 Gramo foonmuziek. 10.50 Dansmuziek. MILAAN 360 M. 5,30 Populair concert 6.16 gramofoonmuziek ROME 421 M. 5.20 Vocaal en instrumentaal concert 6.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER 540 M. 4.20 Walter Franz bespeelt een eenpoots- orgeltje. 5.20 Karl Schwaller speelt viool 6.20 Gramofoonmuziek 7.25 idem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10