Londen-Melbourne-Race RUSLAND EN DE VOLKENBOND. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Uitnoodiging heeft den Russen reeds bereikt. Scherpe commentaren in de Oostenrijksche en Japansche pers. t,Bom in den Volkenbond HET BELANGRIJKSTE NIEUWS RUSLAND. Dinsdagavond Is een groot aantal staten, leden van den Volkenbond te Genève het eens gewonden over den tekst voor de uitnoodiging aan Rusland, die naar verluidt., den Russen door Fransche bemiddeling reeds is voorge legd. Liitwinov zou zich in de nabijheid van Ge nève op Franschen bodem bevinden. Boven dien bevindt zich reeds een tusschenpersoon voor Rusland te Genève. Het wachten is thans dus op het antwoord van Rusland. In dit verband wordt verzekerd, dat de te Genève aanwezige juristen den Russen zelf een antwoord hebben doen toekomen, dat aan alle eischer. zal voldoen. De uitnoodiging zal gegoten worden in een vorm. die door alle mogendheden aanvaard kan worden. In der. namiddag weid van Portueeesohe zijde verklaard, dat Portugal met ..Neen" zou stemmen, hoewel de delegatie gisteren ver klaard heeft zich van stemming te zullen ont houden. Op het Raadsbesluit met betrekking tot den permanenten zetel voor de Sovjet-Unie wordt door de Fransche pers niet veel nieuwe com mentaar geleverd, want de bladen waren bij voorbaat reeds overtuigd dat dit besluit zou worden genomen. De ..Petit Parisian" schrijft- „Nu de onderhandelingen tusschen Warschau en Meskou de resutlaten 'hadden opgeleverd, welke Polen wenschte. kon dit land niet lan ger doen alsof het zijn grooten buur voor de deur wilde laten staan. Minister Beek heeU dat begrepen en het feit, dat hij te elfder ure niet terugdeinsde voor de verantwoordelijk heid. eert hem". Naar Reuter uit Tokio meldt oefenen som mige bladen bittere commen taar oo Rusland- aanstaande toetreding tot den Volkenbond Zoo schrijft de „Jomioeri": „De Sovjets zou den in den Volkenbond wel eens een bom kunnen blijken, die elk oogenblik kan ontobf- fen"; verder meent het blad, dat de interna tionale bond thans een bond den* Europsescbe volken is geworden. In officieele Japansche kringen denkt men niet. dat de toetreding van de Sovjet-Unie Japans invloed in het Oosten of dien van Duitschlard in het Westen zal remmen, zooals in sommige kringen is ge- opoerd. De Weensche .Reich^pest' schrijft, „dat Ruplands toetreding tot den Volkenbond een direct gevaar voor Furopa beteekent. De Vol kenbond verplicht zich cm de beschaving en dm godsdienst der memebbeid te beschermer en te eerbiedigen. Dn rezeering te Moskon e-Mer staat in openlijken strijd met het Christendom en verklaart dat naastenliefde maar een hinderpaal is voor ce revolutie. Me* de aelof'e van haat op de lipnen sluiot d? Sovjet-Unie nu een instelling binnen, die tot zeeen der menschheid meet dienen. Men vraagt zich af. wat Stalin en Litwinof er to* brengt, om plotseling van koers te veranderen en in de voetstappen te treden van de onlau^- nog veroordeelde imperialistische politiek, ho* wel zij kort geleden met den Volkenbond non den snot hebben gedreven. Elke handehnr e'ke actie van Sovjet-Rusland d^ent slecht' voor dit eene doel: de we,-nldvovolutie en de heerschappij van den anti-ChTist. Er valt niet aan te twijfelen, dat de Sovjet-Unie van haa" macht in den Volkenbond gebruik zal maken om haar denkbeelden be verwezenlijken". Geen sprekers op de Assemblee De zitting der Assemblée, die was vastge steld voor Dinsdagmiddag, is uitgesteld, daar zich geen enkel spreker had laten inschrijven. De gisteren benoemde subcommissies heb ben zich reeds geconstitueerd. Italië. Incident met generaal Balbo in Dalmatië. Generaal Balbo heeft tijdens een bezoek aan Solit een toespraak gehouden voor de leden der Italiaansche kolonie, die na afloop luidruchtige ovaties brachten op Balbo. Mus solini en de vereeniging van Dalmatië met Italië. Er vormde, zoo meldt Reuter, zich op straat een oploopje van voorbijgangers, die een tegendemonstratie op touw zetten tegen Italië. Balbo zag zich genoodzaakt, ijlings te vluchten naar zijn jacht in de haven. Het diner, dat te zijner eere zou worden gegeven. Is niet doorgegaan. Het gebouw, waar Balbo heeft gesproken, en het Italiaansche consu laat werden herhaaldelijk door demonstran ten bestormd. De politie, die beide gebouwen bewaakt, heeft ettelijke aanvallen afgeslagen en verscheiden betoogers gearresteerd. In Joe goslavische pol'tleke kringen wordt Balbo's 'bezoek aan Split en vooral de houding van de Italiaansche kolonie zeer ontactisch ge noemd. Nader meldt Reuter uit Belgrado: Officieele kringen ontkennen, dat te Split een demon stratie tegen maarschalk Balbo heeft plaats ge had. Een aantal nationalisten heeft eenige anti-Italiaansche leuzen geroepen als protest tegen de manifestatie van de Italianen. Balbo werd in het geheel niet nageroepen of belee- dlgd en hij werd niet gedwongen Split te ver laten. Graaf Ciano minister voor pers en propaganda. De schoonzoon van Mussolini, graaf Galeaz- zo Ciano, is bij decreet benoemd tot minister voor de pers en propaganda. Het nieuwe mi nisterie zal direct onder den Duce staan. Tiaid* Amerika, Het rrtenrden in den Chaco gaat voort Het Boliviaansche departement van oorlog maakt in een communiqué melding van een groote overwinning op de troepen van Para guay in den sector van Carandaiti. Nader wordt medegedeeld dat in dit ge vecht het zesde groote offensief van Para guay in 1934 gebroken is en dat duizenden bui ten gevecht zijn gesteld. Het doel van dit offensief van Paraguay was Villa Montes aan te vallen van de noordoostzijde, daar de Boli- vianen te Fort Ballivian nog steeds standhou den en den Paraguayschen troepen het vei*der oprukken beletten. Acht Paraguaysche regi menten, tezamen 7500 man werden vernietigd. Generaal Enrique Peneranda meldt, dat dui zenden vijanden gedood of gewond zijn en dat een groot aantal krijgsgevangenen zijn ge maakt. Van Paraguaysche zijde is de Boliviaansche overwinning niet tegengesproken, doch wor den alleen kleinere overwinningen der Para guaysche troepen in andere sectoren bekend gemaakt. Genève. Bulgarije. Macedoniërs bedreigen Georgief c.s. met den dood. Alle leden van het Bulgaarsche kabinet Georgief en verscheidene hooge ambtenaren hebben bericht gekregen van de „Macedoni sche revolutionnaire organisatie'dat zij ten doode zijn opgeschreven, meldt Reuter uit Sofia. De organisatie zegt hiertoe besloten te heb ben, omdat de regeering haar onderdrukt en groote sommen gelds, benevens wapens en bezittingen in beslag heeft genomen. De re geering heeft geantwoord, dat indien getracht wordt aan dit voornemen gevolg te geveii, zij zekere Macedonische leiders, die zich in hech tenis bevinden, terstond zal laten terecht stellen. De brand op de „Morro Castle". Bemanning in gebreke gebleven. Relaas van een passagier. NEW YORK. 11 September Uit het onder zoek naar de oorzaken van de ramp van de Morro Castle, dat is ingesteld door de scheep vaartinspectie. is gebleken, dat de beman ning is afgeweken van de traditie der zee vaarders bij een scheepsramp de vrouwen en kinderen voor te laten gaan. Zelfs de officie ren zouden hun ondergeschikten in den steek hebben gelaten. Deze verklaringen zijn afgelegd door den eersten machinist E'oen Abbott en Anthony R. Bujia een der machinisten. Voor de groote „jury" verklaarde de radio telegrafist George Rogers, dat noodseinen zijn uitgezonden drie kwartier voor het schip stopte. Andere getuigen verklaarden dat het schip reeds gedurende twee uren in brand stond vcor dat de passagiers werden gewaar schuwd, Deze getuigen verklaren, dat de leden der bemanning als „amateurs" den brand be streden. Abbott sliep toen de brand uitbrak. Hij werd wakker door het algemeene alarm en telefo neerde zijn mannen, net zoo lang stand te houden, totdat de rook hun het verder werken onmogelijk zou maken. Met 30 leden der be manning en slechts twee passagiers in hij aan land gekomen. Zijn voornaamste assistent Bujia kwam met een andere reddingsboot aan land. Op de boot van Bujia bevonden zich 19 leden der bemanning en slechts een passa gier. Aangezien de leden der. bemanning zelfs niet konden roeien, nam Bujia zelf een riem. De waarnemend gezagvoerder Warms is thans eveneens door de groote jury gedag vaard. Een der overlevenden heeft naar Reuter verneemt verklaard, dat er na het uitbreken van den brand geenerlei alarmbel geluid is. De overlevende, die deze mededeelingen deed. is een chirurg, dr. Phelps, de eerste pas sagier. die voor de commissie van onderzoek van het departement van handel een getuige nis aflegde. Phelps zeide, dat er geen poging is gedaan om de passagiers, die door een pa niek waren bevangen, in de reddingbooten to plaatsen. Mijn vrouw, zeide hij, heeft mij ge wekt, met de mededeeling, dat er brand was; er drong veel rook de hut binnen. Mijn vrouw, mijn zoon en ik gingen aan dek. waai* wij de passagiers gillend en schreeuwend van angst aantroffen. Mijn vrouw vroeg aan een officier wanneer de reddingbooten zouden gestreken worden. Volgens Phelps antwoordde de offi cier: .zoodra wij bevel van de commando brug krijgen". Phelps, zijn vrouw en zijn zoon sprongen vervolgens in zee en werden later geholpen. Er werd geen poging gedaan om reddingsgordels uit te deelen aan de passa giers, zeide Phelps en volgens hem was het, bij den loeienden wind en het verschrikke lijke geraas van de vlammen, dwaasheid om te spreken van het afwachten van bevelen van de commando-brug. Verder zijn nog drie officieren van de Morro Castle voor den Raad van de Scheepvaart on dervraagd. Ook zij bleken brandstichting te vermoeden omdat elke andere onderstelling niet een brand van zulk een omvang ten ge volge had kunnen hebben. Een der officieren protesteerde tegen de be richten in de bladen over de dronkenschap der passagiers en de tuchteloosheid der be manning. Het was de laatste avond voor de ple zierreizigers en zooals op alle vacantietochten gebruikelijk is. wordt die eenigszins luidruch tig gevierd. Het was waar dat een paar passa giers iets boven hun theewater waren en een paar jonge meisjes zich wat aangesteld heb ben, maar van dronkemanstooneelen was geen oogenblik sprake geweest. De bemanning had ook een extra oorlam gekregen maar er was niets gebeurd dat tegen de tucht of de scheeps wetten indruischte. „Morro Castle" te bezichtigen. De strandboulevard te Ashbury Park, waar bij het wrak van de „Morro Castle" gestrand is en waarheen tienduizenden komen kijken, is afgezet en slechts tegen entrée wordt men toegelaten. De Bellanca, het toestel waarmee col. J. C. Fitzmaurice aan de vlucht zal deelnemen. door Col. J. C. Fitzmaurice. Col. Fitzmaurice, de beroemde Iersche vlieger, bekend door de eerste Oost-West vlucht over den Oceaan met de „Bre men" in 1928, heeft een avontuurlijk leven achter den rug. Soldaat op zijn 15de jaar; oorlogsvlieger; chef van de Iersche luchtmacht-, schrijver-; dichter; acrobaat-vliegerOngetwijfeld is hij één van de karakteristiekste persoonlijk heden, die deelnemen aan de Londen Melbourne luchtrace om den 10.000 pond- prijs. door MacPherson-Robertson be schikbaar gesteld. In een serie artikelen zal Col. Fitz maurice vertellen, wat er gedaan is en gedaan wordt voor de voorbereiding van 'dezen grootsten wedstrijd, dien de we reld kent. Hij zal de machines beschrij ven en aantoonen hoe de winnaar van de race alle records moet breken, om de voorafgaande wapenfeiten in de schaduiu te stellen. De grootste luchtproef ter wereld. Londen-Melbourne. Zijn de opofferingen gerechtvaardigd? De burgerlijke luchtvaart is 25 jaar oud. Een verbazingwekkende en nooitgedachte ontwikkeling heeft zij doorgemaakt, sedert Biériot over het Kanaal vloog in zijn merk waardig bouwsel vart hout en stof. Over de wereld ligt een net van luchtvaartlijnen; vliegtuigen leggen ieder jaar millioenen mij- 1 enaf met de regelmatigheid van een klok. De beginjaren van de luchtvaartgeschiedenis zijn gekenmerkt door de tallooze slachtoffers. De strijd van mensch en machine, om de zege op de wolken te behalen is lang en hard ge weest. Nog dagelijks vallen er slachtoffers. Iedere dag aviatiek eischt- menschenlevens, maar iedere dag vliegen brengt groate zekerheid. Laboratoria met hun windtunnels, de moedige invliegers met hun uiterst ontwikkeld vlieg- gevoel, de piloten, die met hun machines op lange trajecten vliegen, zij allen vergaren waardevolle gegeven, die er toe bijdragen, een volmaakt vliegtuig te construeeren en de orga nisatie te verbeteren. Waarvoor dan deze Londen-Melbourne- race? Vóór mij ligt een artikel, dat een aan val bevat op de race, door mijn vriend Tony Fokker geschreven, die de ontwerper is van een der populairste machinetypen, die er belangrijk toe bijgedragen hebben, de bur gerlijke luchtvaart veiliger te maken. Fokker valt de lucht-race aan, omdat hij vreest, dat hier slachtoffers zullen vallen. Hij staat niet alleen. Tallooze menschen hebben mij geschreven; zij meenden, dat. wanneer vliegers als Sir Ross en Sir Keith Smith, Cobham, Kingsford Smith, de Mollisons en Ulm deze route met succes hebben afgelegd, de race geen reden van bestaan heeft. Dit moet lk ontkennen. De strijd, die in October ter gelegenheid van het eeuwfeest van de stad Melbourne om de McPhersonRobertson prijs zal plaatsvinden, is de belangrijkste ge beurtenis. die in de wapenfeitenrijke lucht vaartgeschiedenis te staven valt. Het is de eerste race van dit soort, maar het zal niet de laatste zijn. Veeleer zal deze vlucht de voor- looper van talrijke andere zijn. Ik beschouw het als een wetenschappelijk experiment, teneinde te kunnen vaststellen, welke type vliegtuig op de luchtlijnen van Col.. J. C. Fitzmauricede bekende Oceaan vlieger, die aan de LondenMelbourne-race deelneemt (schrijver van deze artikelen). de wereld-van-morgen gebruikt moet worden. De natie, die de machine bouwt, die het eerste Melbourne bereikt, zal de wereld een belangrijke stap verder gebracht hebben. Dit beseffen de vliegtuigbouwende landen ook; dit is de reden, waarom honderd piloten met machines uit veertien landen door de lucht zullen razen, vastbesloten, het eerst Mel bourne te bereiken. Ik behoor tot hen. Bekijk eerst de auto van 1900 en bewonder dan één van de fraaie gestroomlijnde, die heden door de straten glijden; welk een ont wikkeling! De evolutie van het vliegtuig is echter nog vlugger gegaan. De ontwikkeling van de auto werd gestimuleerd door de po gingen van mannen als wijlen Sir Henri Segrave, Henry Rolls, Parry Thomas en Sir Malcolm Campbell. Zij allen waren vastbe raden, sneller vooruit te komen dan anderen, door het breken van records; zoo ontdekten zij verrassende dingen. Voor een bevrediging van ambitie waren proefnemingen en onder zoekingen in alle richtingen noodzakelijk. De hieruit voortvloeiende ontdekkingen leidden tot een perfectie van den gewonen toerwagen, dien U en ik dagelijks gebruiken. De vooruitgang van de aeroplaan is even eens te danken aan mannen, die aan het ex perimenteeren sloegen en aan de snelheids pioniers als Kinkhead, die den dood vond bij een poging met een Schneider Trophy machi ne het snelheid-wereldrecord te verbeteren. Hinkler viel op de route, die thans ook gevolgd zal worden; mijn vriend Jimmy Weddell, die sneller vloog met een landvliegtuig dan ooit iemand voor hem, hij bereikte de verba zingwekkende snelheid van 310 mijl per uur verongelukte bij het onderwijzen van een zijner leerlingen te New York. Een dergelijke ontwikkeling is een normale en logische schakel in de keten van den voor uitgang. Voortdurend wordt er kritiek uitgeoefend op onze nationale luchtvaart en deze kritiek ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Na 2 dagen hard werken slaagden ze er in het toestel zoo goed en zoo kwaad als het ging te herstellen en ze maakten eerst een proefvlucht boven de plantages, die gelukkig goed afliep. Ze stapten dus maar weer in en ver trokken, na een hartelijk afscheid, in de richting van Wobosoekoe, Na eenige uren vliegen zagen ze een groot, uitgestrekt meer en ze besloten hierop neer te strijken. De drijvers, onder aan het vliegtuig werden weer omlaag gelaten en in eeu üjoeie glijvlucht kwamen ze op het water neer, is wel degelijk gerechtvaardigd. Andere naties beschouwen de Britsche aviatiek als een cari- catuur door de lompheid der machines en de lage snelheid. De Engelsche autoriteiten, die wel toe moeten geven, dat Amerika ons mijlen vooruit is, meenen dit te kunnen vergoeilijken door erop te wijzen, dat de noodzakelijkheid van zulk een ontwikkeling bij ons niet voor handen is. terwijl dit bij het uitgestrekte Ame- rikaansche continent wel het geval is. Maar hoe staat het met onze LondonCapetown- en LondenIndiëMelbourne-lijnen? Hebben wij niets gepresteerd op de LondenOttawa-lijn? Dit zijn de langste en belangrijkste routes ter wereld. Onze luchtvaart naar ce Dominions heeft een bewonderenswaardige betrouwbaar heid getoond en onze Kanaaldiensten geven de wereld een indruk van stiptheid en veilig heid, maar wij moeten verder gaan. Wij moe ten de massa het voornaamste geven, wat de luchtvaart aan te bieden heeft snelheid. De Engelsche ontwerpers behooren tot de beste der wereld, maar het ontbreekt aan gelde- lijken steun. Moedigde men hen aan en zou men hen financieel steunen, dan zou het Britsche Rijk den prachtigsten luchtvaart dienst ter wereld bezitten. De twaalfduizend mijlen tusschen Croydon en Melbourne zijn ongetwijfeld het moeilijkste zaakje, waarop vliegers en luchtvaart een aanval kunnen ondernemen. Een bende moei lijkheden zullen te overwinnen zijn. Noem het de Grand National van de lucht, wanneer U wilt. Onmogelijk is de wedstrijd niet, wel moeilijk. De route bezit ieder klimaat, dat den piloot kan tergen. De grond, waarover gevlogen wordt, is eveneens zeer gevarieerd. De eerste sprong naar Bagdad leidt over de bergstreken van Midden-Europa door den mistgordel naar het wisselvallige klimaat van het nabije Oosten. Van de bergen naar de woestijn: een enorme route, die afgelegd moet worden. Een noodlanding zou hier steeds moeilijk zijn, maar met een zwaar beladen machine wordt het drie keer lastiger. De piloot, die zoo onfortuinlijk is, op het eerste traject een nood landing te moeten maken, zal waarschijnlijk niet meer opstijgen. Land veilig te Bagdad met een groote kruis snelheid en je bent een flink stuk op weg naar de zege. Het vliegen van twaalfduizend mijlen is geen kleinigheid. Vliegmachine en motor doen hier niet alles; de piloot moet niet alleen wakker blijven en vliegen; er moet genavigeerd wor den. Met het oog op mist en storm zal er vaak „blind" gevlogen moeten worden, zal de piloot op zijn instrumenten moeten vertrouwen. Dit is een veel handigheid vereischend, moeilijk werk, dat uiterste concentratie eischt en nauw keurigheid; het is ongemeen moeilijk, wanneer men vermoeid is. Wind verandert; zicht verschilt; landseinen kunnen uitgewischt zijn alleen zij, idie er varing hebben van lange-afstand-vluchteni kunnen U vertellen, wat deze dingen beteeke- nen. Nachtvluchten leveren niet méér moei lijkheden op dan dagvluchten. Sommige vlie gers zijn er niet al te zeer op gesteld, maar het moet meer een routine worden dan een nood geval. Het moderne vliegtuig is uitgerust met instrumenten, die vliegen absoluut veilig ma ken mits de piloot met overleg te werk gaat. De automatische controle of „Iron Mike", waaiwan ik later de bijzonderheden zal ver melden, is een uitvinding, die het werk aan zienlijk verlicht. Een dergelijke uitrusting zal in de race goed van pas komen. De machine, die den wedstrijd wint. zaï waarschijnlijk met een snelheid van 250 mijli per uur vliegenof zelfs sneller. Op dit oogenblik haalt de sterkste burger lijke machine een kruissnelheid van 200 mijl per uur. Engeland beschikt niet over een der gelijk toestel in dé handelsluchtvaart. Men kan vragen, waarom indien er reeds dergelijke vliegtuigen bestaan menschen levens in deze race gewaagd moeten worden. Een reden is, te onderzoeken, of deze snel heden veilig en practisoh zijn. De race zal alles uit de machine hal.en. De bekwaamheid en het uithoudingsvermogen zullen uiterst scherp op de proef gesteld worden. Sommige machines zullen constructiefouten hebben, die in deze race aan het licht komen en uit den weg geruimd zullen worden dooï de ontwerpers van de vliegmachines. (Nadruk verboden). Brandstichting op de „Santa Rita"? „Werk van internationale radicale organisatie". De officieren van de „Santa Rita", die met brand in een der ruimen te Balbao (Panama) is binnengeloopen, verklaarden: „Deze brand is evenals die op de „Morro Castle" het werk van een internationale radicale organisatie." Het schip ligt thans in een dok en de brand is gebluscht. Toen het vuur werd gesignaleerd, waren de passagiers reeds naar bed en zij hebben van den brand niet gemerkt. BALBOA. 11 Sept. (Reuter). Hedenmid dag brak de brand aan boord van het schip „Santa Rita" wederom en nu zeer ernstig uit. Daar er eenigen tijd geleden moeilijkheden onder de bemanning waren, gelooft men in derdaad met het werk van extremisten te doen te hebben. KRANKZINNIG GEWORDEN S.A. LEIDER DOODT TWEE PARTIJGENOOTEN. United Press meldt aan de Tel.: In het tentenkamp te Neurenberg, waarin een afdeeling der S.A. ter gelegenheid van het partijcongres gelegerd is, heeft een leider der S.A. plotseling het verstand verloren. Met ge trokken dolk wierp hij zich op zijn kampge- xxooten, waarbij twee S.A.-lieden werden ge* dood en verscheidene gewond. Voordat men kans zag. den krankzinnige te overweldigen, had hij zich met zijn dienstdolk reeds zware verwondingen toegebracht. AANSLAG OP AMERIKAANSCHEN GEZANT VERIJDELD. HAVANA, 11 September (V. DJ Militairen hebben heden een communistische vergade ring doen eindigen. Het vergaderlokaal werd omsingeld en 27 personen zijn gearresteerd. Op de vergadering zouden plannen zijn ge maakt voor een aanslag op den Amerikaan- schen gezant. Plan tot ontvoering van premier Bennett. Verscheidene arrestaties te Ottawa. OTTAWA. 11 September. De Canadee- sche politie heeft een plan ontdekt tot ont voering van den min.-pres. Bennett na zijn terugkeer uit Genève m Canada. Men zou den premier slechts tegen losgeld weer vrij laten. Hier zijn verscheidene personen gearres* teerdf

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6