RDAGAVOND MODETIPS Door de lucht naar Spanje. VLIEGEN BIJ SLECHT ZICHT. uit de hoofdstad. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD' 7 He, who will thrive, must rise at five. He, who has thriven, may lay till seven! De Pyreneeën op hun mooist. De luchtvaart Is een jong bedrijf en dus moeten wij vroeg op. Ons vliegtuig vertrekt om 5 uur van Marignan, het groote vliegveld, waai de Pelikaan ons neerzette. Dat is drie kwartier rijden, maar de Franschen. die den naam van beleefdheid hebben, halen eerst de passagiers op, dan de post, wat meestal een kwartier tijd kost. daar de chauffeur de zakken zelf uit het postkantoor moet sleuren, dan halen wij den piloot op en die alleen weet de mecanicien te wonen, waarvoor wij weer vijf minuten terug moeten en dan gaat het naar het vliegveld, o neen, eerst nog naar een stationnetje, waai de nachttrein uit Parijs gelukkig met slechts 10 minuten vertraging aankomt! Onder een prachtigen sterrenhemel worden wij en onze koffers enz. uitgeladen en staat het toestel te wachten. De Air France gebruikt op deze belangrijke internationale lijn, die ge deeltelijk over zee en dan 2000 M. hoog over de Pyreneeën gaat één-motorige Latecoère vlieg tuigen, zooiets als onze D.O. en D.X. die op Vlissingen en Twente vliegen, maar een beetje kleiner. Ze ontwikkelen een snelheid van on geveer 200 K.M. per uur, maar stijgen dunkt mij langzaam. Ik ben de eenige passagier. Voor in de cabine zit de marconist met zijn appa raten. Af en toe klimt hij op den rechter voor sten zetel, opent een luikje boven in den voor wand, wringt daar zijn bovenlichaam door heen en geeft zoo boodschappen door aan den piloot. Beneden ons duiden lichtrijen de wegen, vlekken van tintellichtjes de dorpen en zwaaiende vuurtorens de kapen en rotsen aan. De lucht begint lichter te worden schuinsch achter en al spoedig teekenen zee en land zich als donkere en lichtere vlekken af. Niet lang echter. Een lichte nevel vormt zich onder ons en verdikt zich tot een wolkenlaagje, dat een paar honderd meter boven de plassen en moe rassen der Rhónedelta hangt en zich een klein eindje in zee uitstrekt. Achter ons teekenen zich de van ouds bekende lijnen van het ge bergte af, vóór ons boven de wolken zee als een donkere band tusschen grijze wolken en grauwe lucht de Pyreneeën. Het is prachtig stil weer. Wij hangen rustig in de lucht. Nu eens de eene vleugel dan de andere op den horizon. Slordig noem je dat, dweilen door de lucht en als de wolken wat hooger stijgen en een beetje beweging veroor zaken valt dat nog veel sterker op. Geen fijn vlieggevoel. Geen corrigeeren van de beweging, van de afwijking van de horizontale op het oogenblik zelve dat die ontstaat, zooals wij dat van onze vliegers gewend zijn. Maar al gauw heb ik geen oogen meer om op dergelijke klei nigheden te letten. Achter ons kleurt de lucht; het komende licht brengt meer en meer tee- kening in de wolkenzee. De schaapjes scharen zich in rijen om de zon te begroeten en de slor dige rotsmuren aan den overkant rekken zich hooger en hooger uit om als eersten de dag- vorstinne te verwelkomen en kleeden zich in sluiers en gewaden van sneeuw. Hoe meer licht, hoe helderder de sneeuw zich afteekent van de rotsgevaarten. Kwart voor zes begint mijn Contaxcamera zijn dagwerk, vijf minuten latei- de Agfa-movex, smalfilmcamera en dan blijft het heen en weer hollen van linksachter naar rechtsvoor met geelfilters en telelenzen om dat prachtige op plaat en rolfilm vast te leg gen; de spierwitte, zonovergoten wolkenzee. opbruisend, neen, opwuivend tegen de donkere rotsgevaarten of grijze wolkenlagen, verdoeze lend en grauw, doezelig overgaand in fel- zwarte rotswanden, waarop glanswitte sneeuw- tongen omlaaglekken, naar de grauwe damp- massa's beneden. Als wij op 2000 M. over de Oostelijke Pyre neeën Spanje's lucht bevliegen (ik had eerst willen schrijven Spanje's grondgebied gaan betreden, maar je moet zoo op je woorden passen in de lucht) blijven de wolken achter ons. De Zuidkant der Pyreneeën is geheel hel der, alleen nog niet zoo mooi verlicht als zoo even de Noordzijde was. Al verder wijken de sneeuwbergen terug en het eerste wat wij van Spanje zien lijkt op wat aardrijkskunde boe ken schreven: een hoog plateau, diep uitge sneden rivierdalen. Verspreid liggende armoe dige dorpen. En als wij Barcelona naderen, komt een lichte nevelsluier het land bedekken. Om straks de verrassing des te grooter te doen zijn als wij tot de conclusie komen dat Spanje een moderne staat is geworden met alle ge makken en voordeelen van dien. Maar wij zijn er nog niet! Wel boven Bar celona. De kerktorens boren door den nevel heen; de zee is helder, de heuvels achter de stad baden in het zonlicht, maar een nevel sluier ligt in de breede vallei en bedekt juist het vliegveld der Air France; bedektdat is te zeggen. Ik zie den windzak en het dak yan Cc hangar, maar het veld zelf zie ik niet, i ja toch, daar is het midden vrij, nu het Oos telijk einde. Wij zwerven rond op 200 M. hoog te. Een gat in de nevelmassa drijft langzaam aan, passeert het heele vliegveld in de lengte, alles lijkt vrij. Maar de piloot blijft rond zwie ren. Ja. komt de marconist vertellen, de piloot is er pas één keer geweest en dat is 2 jaar gele- t en. en er kunnen boomen geplant zijn.Smirnoff zou hem er allang ingeprikt hebben, ook zon der aansporing van Soer. Volle vijf kwartier hebben wij daar rondgeslingerd en gezwaaid, drie keer de landing geprobeerd, den 4den keer lukte het en kon hij net zijn zwaai nemen op 20 M. afstand van het einde van het veld. Als onze militaire vliegers 15 jaar geleden het zoo deden kregen ze veertien dagen provoost. Onze piloot kreeg een standje van 1312 minuut van den welbespraakten Franschen manager van het vliegveld en door al die vertraging, kwam ik te laat voor de luchtvaart acrobatiek- wedstrijden ter besluiting van het Lentefeest en had de keus tusschen den schoonheids wedstrijd der bloemstalletjes tmaar er waren meisjes bij) of een snelheidswedstrijd voor fietsers. De keus was niet moeilijk want na afloop ging alles weer samen naar het eve nement van de feestweek: Het stierengevech: met den beroemden toreadorweet ik veel hoe die man heette. Ik had nog luist peseta's genoeg voor een plaatsje heel bovenaan de schaduwzijde, maar wat hindert dat in de eeuw- der kijkers en tele-objectieven. En mijn Zeiss kijker had druk werk hoor! Een prachtige op tocht. Als de deuren van de arena openvliegen komt in gestrekte draf een eskadron cavalerie binnen in prachtige uniformen, rood, wit, goud. koperen helm met haneveeren; het es corte van den Gouverneur der Provincie. Dan zijn rijtuig en een tiental volgtrijtuigen, je reinste bloemencorso. Prachtige bloemen, prachtige meisjes, prachtige paarden. Ik had het nog maar half gezien, toen ik alweer er gens anders heen moest kijken. Al dat moois had zich rond de arena opgesteld en daar kwamen plotseling twee cowboys te paard binnen galoppeeren. Steigeren, boksen, dan sen of ze een hobbelpaard ingeslikt hadden. Zoo'n steigersprong uit volle ren moet je dan mooi vinden al wordt het arme paard er zoo wat bij uit elkaar getrokken. Ik wou dat de teugel gebroken was. wat zou die vent er dan afgezijn (ik waag mij niet aan één letter meer!). Toen verdween al het moois uit arena en alleen een cowboy bleef over en pas nadat Gouverneur en dames hun zitplaatsen hadden ingenomen stoof de eerste stier de arena in. De cowboy was intusschen gewapend met een houten stootspeer van 1 M. lang en een lemmet van een voet. blinkend staal. Toen begon een aardig maar wreed spel. De rijder liet zijn paard steeds vlak voor den uitvallen den stier langs rennen en trachtte hem dan den speer in den rug te stooten. Gevaarlijk spelletje, althans voor het paard, al liep het deze keeren goed af. Je krijgt trouwens zeer sterk den indruk dat ook het gevaar voor den toreador te voet niet groot is. De stier char- jeert den rooden lap en die houdt de moedige man altijd zuinig naast zich. In Peru hadden de toreadors tenminste een rood pakje aan maar dat was hun blijkbaar ook te gevaarlijk hier. Zoo werd het geheel een laffe vertoonin; voor wie niet geleerd heeft te applaudisseeren als anderen het ook doen. Neen hoor. ik heb mijn laatste stierengevecht gezien, tenzij ik een volgenden keer zelf mee vecht. Dat zou ik wel eens willen probeeren, maar dan eerst met een beetje 'n tamme! Dr. W. G. N. v. d. SLEEN. Het probleem van een nauwkeurigen hoogtemeter. Een van de belangrijkste problemen voor de lucht-navigatie is, op elk gewild oogenblik nauwkeurig te weten op welke hoogte het vliegtuig zich boven de aarde bevindt. Het vasthouden aan de route, het binnenloodsen boven een luchthaven, in nevel, mist, bij nacht: het zijn alle problemen, welke langs radiotelegrafischen weg met voor de veilig heid voldoende middelen zijn opgelost. Dit is nog niet geval met een tot enkele meters nauweurig werkenden hoogtemeter. Algemeen wordt de barometrische hoogte meter nog gebruikt en nu is het wel mogelijk tijdens de vlucht door het vragen van ge gevens, met den barometerstand van de plaats van bestemming rekening te houden, doch de nauwkeurigheid tot enkele meters, waar het bij de landing om gaat, vormt een nog niet opgelost vraagstuk. De phenomenale landing van de Pelikaan-vliegers op den Schipholschen mistavond ligt ons nog allen in het geheugen en dat dit gelukte is prachtig werk geweest, docht het instrumentarium is nog niet van dien aard, dat het tot systeem kan worden verheven. Elke vlieger wenscht zich een apparaat, dat hem in staat stelt voortdurend te kunnen aflezen, op welke hoogte hij zich boven het onder hem zijnde terrein bevindt en dit bij voorbeeld voor hoogten van 5 tot 300 M. Dat instrument moet voorts eenvoudig en ligt zijn. niet te veel plaats innemen en niet veel geld kosten. Eerst dan kan hij veilig met mist vliegen of in een stikdonkeren nacht. Helaas, dit probleem is zeer gecompliceerd. Zij die bzich op de oplossing hebben gewor- jVn en het zijn er velen zijn vrijwel unaniem tot de conclusie dat de verwezen lijking van het denkbeeld alleen te bereiken is door het gebruik te maken van de terug kaatsing van geluiden. Daarmede was het vraagstuk nog allesbehalve opgelost. Immers zij kwamen te staan voor een geweldige moei lijkheid: gebruik maken van teruggekaatste zwakke geluiden in een „zeer lawaaiig milieu", namelijk in een vliegtuig met (een) volop draaiende in) motor (en>. Voor acoustische hoogte-meting moet men een zeer kort en zuiver geluidssignaal geven, de echo van de aarde ontvangen en den tijd meten welke verloopt tusschen het geven van het signaal en de ontvangst van de echo. Daar de snelheid van het geluid constant is kan de tijdmeter direct als hoogteschaal wor den ingedeeld. Met meet dus de zuivere ver- ticule afstand tusschen vliegtuig en aarde. Op kleine hoogten en die wil men juist zoo graag meten zijn de te meten tijden wel zeer kort; op 5 M. bijvoorbeeld is de duur van het zenden en ontvangen 10/340 seconde of onc-eveer 0.03 sec. Wil men een nauwkeurig heid van 5%, en minder mag men niet toe laten, dan moet de tijdmeter nauwkeurig zijn tot duizendsten van seconden. Voorwaar geen eenvoudige opgave, wanneer men bedenkt, dat in kritieke vliegomstandigheden een voortdurende, aaneenschakeling van metin gen gewenscht wordt. Als met een gewonen hoogtemeter moet de vlieger tot in meters nauwkeurig zijn vliegtuig kunnen controlee ren. Het. is noodzakelijk een geluidssignaal af te geven van ten hoogste 0.02 sec. van groote in tensiteit; scherpe sirene-stooten elke secon de herhaald geven bijvoorbeeld een continue meetbereik. En aan al deze eischen moet worden voldaan door een licht, niet te groot apparaat! Aan boord van de „Graf Zeppelin" is een dergelijke hoogtemeter met succes toege past, d.w.z. het geluidssignaal werd verkregen door het afgeven van schoten. Evenwel, men was niet zoozeer gebonden aan gewicht en afmetingen. Voor gebruik in vliegtuigen was deze installatie niet geschikt. Een Fransche poging het probleem op te lossen. Twee Fransche technici M. M. Laboureur en Dubois hebben een installatie ontworpen, welke bij de beproeving bevredigende resul taten heeft gegeven. Voor de geluidssignalen maken zij gebruik van sen sirene, welke wordt bediend door samengeperste lucht; op de schijf van de sirene wordt met tusschenpoo- zen van 0.02 sec. een luchtstoot uitgeoefend, hetgeen weder wordt verkregen door een elec- trisch werkende klep. Het teruggekaatste ge luidssignaal wordt opgevangen in een koker, waarin een microfoon Bij het uitzenden van het signaal wordt een néonlamp ontstoken, welke bij de geluidsontvangst weder wordt gedoofd. Een bijzondere inrichting maakt het mogelijk de voortdurende metingen af te lezen op hoogteschalen, zonder dat de wijzer telkens op nul terugkeert. Men heeft voor het gemakkelijk aflezen 2 schalen; één voor kleine hoogten 5 M. tot 60 M. en een tweede met een meetbereik van 10 tot 250 M. De vlie ger kan met een manette een der meters in werking stellen. Het hieronder staande schema geeft een overzicht van de montage van het apparaat. Montage-schema van een hoogte-meter. Practische resultaten. Inderdaad heeft men het apparaat reeds bij verschillende vluchten beproefd. Het was mogelijk bij de daling metingen te doen tot 3 Meter en bij het stijgen tot 330 Meter. Bij de proeven werd de reeds bestaande meening bevestigd, dat de resultaten van de hoogte meting door middel van geluid in sterke mate afhankelijk is van de bodemgesteldheid. De zee, een onbegroeid en vlak terrein zijn de beste geluidsweergevers; weiland en bouw land en bosch absorbeeren ongeveer 50% van het geluld; rotsen leenen zich slecht voor ge luidsweergave; heuvel- en berghellingen kun nen goede echo's geven mits zij vlak zijn en niet begroeid. Met het apparaat LaboureurDubois is al- zoo wel een begin bereikt. Het apparaat zal krachtiger geluidssignalen moeten kunnen geven, zonder dat het gewicht, dat thans reeds 25 KG. bedraagt, behoeft te worden verhoogd. Zooals wij hierboven reeds opmerk ten, een dergelijke nauwkeurige hoogtemeter is voor een veilige navigatie een belangrijke steun en daarom is elke poging om tot een oplossing te komen, niet anders dan toe te juichen. VAN DEN ABEELEN. Hoewel de bladeren nog niet vallen, en men op de caféterrassen 's morgens, 's middags en 's avonds nog voor het meerendeel luchtige lichte zomerjaponnetjes aantreft, komt de be drijvigheid, die reeds maanden in de groote modehuizen heerscht, nu al tot uiting. Enkele aankondigingen over de nieuwe herfstmodel- len verschijnen, en de eerste uitnoodigingen voor shows en exposities bereiken ons. Schuch ter duikt hier en daar een nieuwtje op en me nigeen gaat zich afvragen wat de herfst- en wintermode ons dit keer brengen zal. Vooral in de haute couture hebben enkele nieuwtjes hun intrede gedaan. De groote vraag blijft natuurlijk of deze er bij ons zullen in gaan. Kenmerkend is vooral het korter wor den van de rok van mantelpakjes en niet- gekleede middagjaponnen, terwijl het sleepje bij de avondtoiletten opnieuw een poging om erkenning waagt. Mantels, vooral voor de herfst, zijn 3 4 lang en ruim gebleven. Een zeer nieuw materiaal er voor is het z.g. „tissus bryks", een handgeweven ruige wollen stof, die zeer veel mogelijkheden biedt: soms ver werkt op een wijze die aan grof egaal breiwerk doet denken, soms gecombineerd met een zijden draad tot een jeugdige fleurige japon- stof. Maar ook van origineele tricot- of jersey- stoffen worden japonnen en complets met 3 4 mantel, of mantelpakjes gedragen. Evenals de wintermantels, die over het al gemeen even lang als de japon zijn, zijn de japonnen en rokken zeer nauw en strak, en kleeden glad af. Alleen de mouwen zijn ruim, in tegenstelling met he vorige jaar echter niet meer bij den schouder en bovenarm, maar meestal rond den elleboog, of bij onderarm en pols. Bij sommige modellen sluit deze mouw op elastiek aan den pols, zonder garneering van manchet. Vooral bij de avondjaponnen brengt de nauwe rok moeilijkheden met zich mee. We zien hier dan ook bij alle modellen een split aangebracht, soms middenvoor of midden achter. dikwijls tot aan den knie toe. soms ook aan één kant op zij, iets naar achter, zoodat hoofdzakelijk één der kuiten bij elke bewe ging zichtbaar is. Héél statig, en héél mooi zijn deze nauwe modellen, voor slanke figu ren.... vooral wanneer zij stil staan. Het bij iedere beweging openwaaiend split kan over het algemeen minder bekoren. Ook in de kortere rok. sportief of voor den middag bedoeld, is verscheidene malen een split-verwijding toegepast, maar meestal in bescheidener vorm, slechts enkele centimeters diep. Voor mantels wordt behalve de nieuwe handgeweven stoffen, ook veel bont verwerkt, voornamelijk korthang. dikwijls in combina tie met stof in dezelfde kleur. Maar ook vos blijft een geliefkoosde dracht. In dezelfde kleur geverfd op een fluweelen avondmontal zagen wij een bizonder mooie combinatie in licht- marineblauw. Voor de gekleedere namiddag- en voor de avondjaponnen is taf een dankbare stof. Zoo wel effen in felle en zachte tinten, als in ruit- variaties ziet met het dragen. Zwart is de meest voorkomende ondergrond, waarop ruiten worden aangebracht door dunne gouden, zil veren. of gekleurde lijnen, die er in verf op gespoten schijnen te zijn. Maa.r ook fijne in geweven zijden streepen, of zelfs streepen en ruiten van angorawol zijn zeer up-to-date. Moiré, lamé en kant blijven ook nog in trek. De betrekkelijk weinige wijdere rokken be staan haast allemaal uit taf. de ruimte ont staat meestal door aan den achterkant inge zette klokken, soms verwerkt als strik of vlin der. Veel fluweel zal er gedragen worden. Een zeer geraffineerde fluweelen japon met sleep van dezelfde stof. was met taf gevoerd, wat aan deze soepele sleep een ruischend ritselend effect gaf. Veel vierkante halzen ziet men, en de deze zomer al dikwijls toegepaste van voren slui tende hals, en van achter diep décolleté, is thans nog strenger doorgevoerd. De eenvoudige eigengemaakte mutsjes heb ben plaats moeten maken voor de baret, bij voorkeur groot, van fluweel of soepel vilt; ze staan voorover, diep in het gezicht, en kun nen buitengewoon flatteerenmits boven een niet al te bol-rond, jeugdig gezichtje. De hoeden laten trouwens allemaal het achter hoofd en op zij een paar haarlokken vrij. Wij zien weer het ehasseurtje, en de three-corne- red-hat, maar ook een model dat veel aan een Tiroler hoedje doet denken, hoewel de rand meestal breeder is, vaak met koord of gevloch ten lint gegarneerd. Nieuw zijn voorts de reusachtige corsages op de avondjaponnen, meestal in verschillen de contrasteerende kleuren, maar ook vaak in drie of vier nuances van dezelfde kleur; ze brengen een feestelijk, en dikwijls geestig ef fect te weeg. Wat- kleuren betreft, krijgt men sterk den indruk dat er gezocht wordt naar een plaats vervanger voor zwart. Heel diep donkerpaars. het z.g. corinthe. of cassis, en donker-donker- blauw wordt als zoodanig verwerkt. Een spe ciale modekleur schijnt er niet (of nog niet?) te zijn, hoewel mij opviel dat vaak nuances groen, van geel-groen tot bijna zwart-groen gebruikt worden. Ook de vroolijk-aandoende honingkleur zal speciaal voor de herfstklee- ding goed bruikbaar zijn. De gameering is nog steeds een zeer belang rijk punt. Voor de meer gekleede modellen hebben de strasz-sieraden hun plaats behou den, aardig toegepast als bladeren en bloem takken, en heel origineel, soms wel 10 a 12 e.M. groot, als haak en oog. om voor sluiting te dienen. Bij sportieve japonnen ziet men nog veel metaal, bronzen of zilveren, meestal handsmeedwerk, gespen en knoopen. Ook de armbanden zijn van dit materiaal, of van hout gemaakt. Kettingen ziet men betrekkelijk weinig, een aardige vondst is de vrij lange snoer van flu weelen „kralen", dezelfde stof die als garnee ring voor manchetten en ceintuurtje diende op een wandeltoiletje. Ook diademen en haar bandjes worden weinig gedragen, en de lange oorhangers schijnen thans allen door de en kele oorknop verdrongen te zijn. De handschoenen zijn nog steeds van groote kappen voorzien. Bij een black-and-white ge kleed japonnetje van zwart fluweel met witte kantgarneering zagen wij zwart glacé hand schoenen dragen, waarbij alleen de vingers en binnenkant van leer waren, en de rug met de kap uit dezelfde witte grove gesteven kant bestonden. Een alleraardigst effect! STUDIO SNUFJES. Door de Majestic-film wordt een muzikale film vervaardigd, waarin als hoofdfiguur de walskoning Johann Strauss speelt. De rol van Johann Strauss zal door Paul Hönbiger ge speeld worden, die aan deze figuur, doordat hij zelf Weener is. het juiste karakter zal kunnen verleenen. De film. die den titel .Die Zaubergeige" (De tooverviool) zal dragen, wordt vervaardigd naar den roman ,.Ein Wai- zer aus Wicn" van Paul Hain en geregisseerd door E. W. Emo. Voor deze film werden o.a. reeds geëngageerd de bekende zangeres Eliza llliard en Theo Lingen. De muziek van Jo hann Strauss zal een hoofdbestanddeel van deze film uitmaken. In de film Music in the Air. naar een gege ven van Jerome Kern en Oscar Hammerstein, die geregisseerd wordt door den Duitse hen regisseur Joe May, onder productie-leiding van Erich Pommer voor de Fox. zullen John Boles. Gloria Swanson en Douglas Montgo mery de hoofdrollen spelen. Greta Garbo is begonnen met haar ver tolking in The Painted Veil. waarin zij met Herbert Marshall samenspeelt. Deze bewer king van Somerset Maugham's roman wordt geregisseerd door Richard Boleslavsky, Cecilia Parker speelt in deze productie een zusterrol van Garbo. Jean Hersholt maakt eveneens deel uit van de rolbezetting van The Painted Veil. Willy Forst is door de Metro Goldwyn Co. als regisseur geëngageerd en vertrekt binnenkort naar Hollywood, meldt het Hbld. Het beroemde verhaal van Michael Arlen: The green hat zal worden verfilmd. De hoofd rol wordt vervuld door Constance Bennett. Werner Richai'd Heymann, die de muziek componeerde voor de eerste Erik Charell pro ductie „Caravan", welke in de Fox-produc tie 1934 1935 in Nederland zal worden uit gebracht onder den naam „Karavaan" heeft de „Candideprijs" uitgeloofd door het Fransche blad „Candide", gewonnen voor de „beste operette-muziek". Aline MacMahon zal de sterrollen vervullen in „While the patient sleeps" en in ,.The pa tient in room 13" twee novellen,, waarvan de filmrechten door Warner Bros zijn aange kocht van de schrijfster Mignon G. Eberhardt. Leon tine Sagan, de zeer bekende regisseuse van Maedchen in Uniform, is door David O. Selznick voor Metro Goldwyn Mayer ge- engageerd. Het trio: Edmund Lowe, Victor McLaglen en Raoul Walsh, dat zulke groote successen boekte in ..What price glory" en „The cock eyed world" zal wederom een film maken ge naamd; „Dames is dynamite"

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13