De Directeur van den Geneeskundigen Dienst neemt afscheid. Het Betouytijkste 52e Jaargang No. 15714 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 15 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PE^REBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Duiker onder buizen bedolven. Na anderhalf uur hard werken bevrijd. Vrijdagmiddag was een duiker werkzaam op den bodem van het gekanaliseerde Maaspand nabij de sluis te Limmel. Daar de sluisdeuren dringend reparatie behoefden werden voor de sluisdeuren ijzeren buizen geplaatst teneinde het water af te sluiten. De duiker bevestigde deze ijzeren buizen op den bodem van het ka- naalpand. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam beweging in die buizen en vielen deze in het water. De duiker werd er onder bedolven. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. De sluisdeuren werden geopend, zoodat het water aanmerkelijk viel. Na ongeveer ander half uur met man en macht te hebben ge werkt werd de man bovengehaald. In dien tusschentijd was hem door middel van een daartoe bestemd apparaat versche lucht toe gevoerd. Hij bleek geen noemenswaardig letsel bekomen te hebben. Wie kent dat meisje? Zij weigert alle inlichtingen. Een vreemde ondervinding deed Vrijdag ëen automobilist uit Amsterdam in den buurt van Halfweg op. Een naar schatting om streeks 13-jarig meisje hield hem aan en ver zocht met hem mede te mogen rijden naar Amsterdam. Haar vreemd gedrag viel hem op en zij deed alle mogelijke moeite om haar identiteit te verbergen. De automobilist kreeg den indruk, dat het meisje van huis was weg- geloopen en om het zekere voor het onzekere te nemen reed hij met zijn passagier naar het hoofdbureau van politie. Het meisje wei gerde echter hier iedere inlichting te geven die eenig licht op haar identiteit zou kunnen werpen. De politie heeft daarop het meisje onder toezicht van de kinderpolitie gesteld, waar zij zal blijven tot haar ouders of ver zorgers haar op zullen eischen. Het meisje is betrekkelijk klein en is ge kleed in een lichte mantel. Noodlottige botsing. Twee motorrijders gedood. Nabij Zaandam is Vrijdagavond, op don Provincialen weg, een 24-jarige motorrijder D. L. met volle vaart tegen de achterzijde van den stilstaanden vrachtauto van den heer Ewijk uit Zaandam opgereden. De botsing was zoo hevig, dat de heer L, kort daarop overleed. De zwaar gekwetste duorijder, de heer F. N. uit Koog a. d. Zaan, verloor het bewustzijn. De motorfiets was ge heel vernield en de vrachtauto flink be schadigd. De heer N. is in het Zaandamsche zieken huis overleden. Rampokterreur in Madioen breidt zich uit. Weer enkele aanhoudingen. Aneta meldt uit Madioen d.d. 14 Sept.: De rampokterreur breidt zich voortdurend uit. ondanks de maatregelen door den Gou verneur van Oost-Java genomen. Nog steeds vinden nieuwe rampokpartijen plaats. Giste ren zijn zes rampokkers in de dessa Gorang- gareng gearresteerd, onder wie het hoofd van de bende, genaamd Pandjang. Alle gearres teerden bekenden bovendien schuldig te zijn aan den moord op twee dessapolitiemannen in de dessa Denkok, welke moord in den nacht van 21 Augustus j.l. heeft plaats gehad. Hedennacht had een rampokpartij plaats in de dessa Ronowidjojam waarbij een ram- pokker zwaar werd gewond. Contingenteering van steen kolen. Polen vormt bedreiging voor binnenlandschen afzet. Ingediend is een wetsontwerp tot contin genteering van den invoer van steenkool, cokes en steenkoolbriketten krachtens de Crisisinvoerwet. De regeering zet in de toelichting uiteen, dat er practisch geen productieland meer is, dat niet door één of anderen maatregel zijn inheemsche kolenmarkt heeft beschermd. Door de gevoerde politiek om de prijzen zoo veel mogelijk te drukken, zijn de mijnen er in de afgeloopen jaren in geslaagd, de werkloos heid, die in de buitenlandsche mijndistricten tot een ware ramp is uitgegroeid, nog binnen zekere grenzen te houden. In het loopende jaar is echter de toestand in het mijndistrict zeer hachelijk geworden, terwijl de invoer, die in het afgeloopen jaar geleidelijk was gedaald in 1934 weer een stijging vertoont. In het bijzonder de invoer uit Polen vormt op dit oogenblik een bedreiging voor den binnenlandschen afzet. In verband met deze ontwikkeling en met het oog op den steeds ernstiger wordenden toestand in onze mijnindustrie heeft de mi nister een ingrijpen noodzakelijk geacht. Het bunkerbedrijf is geheel buiten den invloed dezer contingenteering gehouden. (Adv. Ingez. Med.) Zwijntjesjacht. Er wordt thans weer door de jagers, Heel wat wild naar huis gebracht. Maar de jacht, dit 't meeste levert, Is misschien de „zwij>nitjes"jacht. Dat is niet de jacht van buiten, Van een knal en plumpje rook, Maar van asfalt, lange vingers, En van vlugge beenen ook. Onbeheerd of onbedamet) Is een rijwiel weggegrist. Men noteert bij de politie: Er wcrdt weer een fiets vermist. Dat blijft altijd maar zoo doorgaan. Zonder dat men eruit leert. Overal staan daaglijks fietsen, Onbedamet. onbeheerd. Maar een fiets is toch geen hondje, Met een toegewijde trouw. En alleen bereid tot meegaan Met den baas of met de vrouw. Fietsen gaan niet lastig janken, Ook al laat men ze alleen- Maar ze loopen. onverschillig. Wie het is. voor iedereen. Als gij het nog niet gedaan hebt, Wordt dan nu nog wijs en kies, Tusschen 't slot. dat diefstal uitsluit. En het slot met een verlies. P. GASUS. De h. o. v. Plannen voor het a.s. seizoen. Binnenkort zal het bestuur der H. O. V. cp ruime schaal een circulaire doen verspreiden, bevattende het werkprogram voor het a.s. winterseizoen dat 15 October begint. Het bestuur heeft zich van de medewerking van de beste Hollandsche. alsmede vooraan staande buitenlandsche solisten verzekeid en heeft, rekening houdende met de gewijzigde tijdsomstandigheden, de abonnementsprijzen zoodanig gesteld, dat het voor velen geen be zwaar zal zijn, zich als lid op te geven. Onge twijfeld zijn er onder de vele I-I. O. V. vrien den dames en heer-en, die zich willen beijve ren genoemde circulaire te helpen ver-sprei den en hierop antwoord te ver-zoeken om aldus mede te werken, een zoo groot mogelijk aan tal leden aan te brengen Hiertoe, alsmede voor aangifte van het lidmaatschap, vervoege men zich tot den administrateur, Bleeken- bergstraat 16 Vier auto's bij hetzelfde punt. Taxi uit Haarlem gekraakt. Bestuurder ernstig gewond. Smokkelaars worden steeds driester. Auto in tank veranderd. Reuter meldt ons uit Brussel: Teneinde het passeeren van Nederlandsche smokkelauto's te beletten, is de Belgische douane er toe overgegaan alle toegangswegen bij de grens af te sluiten met prikkeldraad versperringen. De hoop dat deze voor de auto's onoverko melijk zouden zijn, is echter ijdel gebleken, want een dezer dagen is een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met smokkelvee was geladen, de douanepost op een der hoofdwegen gepasseerd, zonder dat de met groote snelheid rijdende auto ook maar in het minst door de versperring werd gehin derd. Nadat de lading op Belgisch grondgebied was afgeleverd, is de auto langs een anderen weg in Nederland teruggekeerd. De versperring werd toen eenvoudig in de langs den weg loopende sloot gereden, waarbij de kommie - zen niet anders konden doen dan sprakeloos toezien. BLOEMWERKAVOND VAN OUD-LEER LINGEN DER TUINBOUW- CURSUSSEN. Donderdavond 20 September is In Spoor- zicht een bloemwerkavond van den Neder- landschen Bond van Vereenigingen van oud leerlingen der tuinbouwcursussen in Haarlem en Omstreken. Zaterdag 22 September is er een excursie. Dementi van de Chineesche regeering. De beschuldigingen inzake de geleende gelden SJANGHAI. 15 Sept. (Reuter). De Chi neesche minister van financiën toonde zich zeer verwonderd over de verklaringen, die voor de Amerikaansche senaatscommissie tot on derzoek naar de wapen fabricage werden afge legd inzake de aan China geleende gelden voor het koopen van graan. De minister zeide, dat de gelden besteed zijn voor het beoogde doel. MIJ. VOOR TUINBOU WEN PLANTKUNDE VERGADERT. Dinsdagavond 18 September is Lion d'Or een vergadering vanwege de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeeling Haarlem en om streken. Er wordt een speciale dahlia-avond gehouden. BABTISTE GEMEENTE. Ds. A. P Barendregt te Emmer-Erfschel- denveen. heeft het beroep der Baptisten ge meente te Haarlem aangenomen. ZWARE STRAF VOOR BALDADIGE ALARMEERING. De Amsterdamsche kinderrechter heeft Vrijdag een strafzaak behandeld tegen een 17 jarig meisje, dat op de Eilanden kortge leden het glazen ruitje van een brandmelder heeft vernield en zuiver uit baldadigheid de brandweer laten uitrukken. De officier hield een zeer scherp requisitoir, waarin hij ernstige verwijten richtte tegen hen. die op deze wijze het toch reeds zware werk der brandweer belemmerden, hetgeen zeer ernstige volgen kan hebben. Spreker wees erop. dat het euvel der baldadigheid vooral op de Eilanden groote afmetingen heeft aangenomen, waartegen niet sterk ge noeg kan worden opgetreden. De officier eischt in dit geval een maand tuchthuisstraf. De kinderrechter bepaalde cc uitspraak conform den eisch eveneens op één maand tuchthuisstraf. De heer van Konijnenburg voor het laatst met het personeel samen. Een vrachtauto van de firma Groeneveld te Beverwijk, geladen met groente, reed te mond Binnen in de richting Egmond aan den Hoef en wilde op een punt. waar juist een vrachtauto stilstond, een eveneens in de rich ting Egmond aan den Hoef rijdende auto pas seeren. Juist op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Egmond aan den Hoef een taxi. die op den terugweg naar Haarlem was. Er wai-en dus 4 auto's waarvan 1 stilstaande, bij na tegelijk op ongeveer hetzelfde punt van den weg. Hierdoor werd het uitzicht belemmerd en zijn ook, de mogelijk gegeven signalen, niet gehoord. Het gevolg was, dat de Haarlemsche taxi, die volgens ooggetuigen vrij snel reed, op de vrachtauto uit Beverwijk inreed. De taxi werd geheel gekraakt. De vrachtauto werd eveneens zwaar beschadigd. De chauffeur van de taxi, D. van D. uit Haarlem werd deerlijk gewond en op doktersadvies zoo spoedig mo gelijk naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hij ontwaakte slechts een oogenblik uit zijn bewusteloozen toestand. De chauffeur van de vrachtauto werd niet zwaar gewond en kon per autobus naar Beverwijk terugkeeren. TEGEN „WILDE" AUTOBUSDIENSTEN Ged. Staten van Friesland hebben de in dertijd gepubliceerde aanschrijving van hun ambtgenooten van Noord-Holland aan de bur gemeesters in die provincie over het optreden tegen ondernemers van autobusdiensten, die worden uitgeoefend zonder vergunning, aan de hoofden van plaatselijke politie in hun ge west medegedeeld en er daarbij nog eens de aandacht op gevestigd dat herhaaldelijk wordt getracht aan deze wilde diensten het openbare karakter in schijn te ontnemen door de vracht geheel of gedeeltelijk te innen in den vorm van contributie van een z.g. reisver- eeniging of door andere dergelijke ficties. Zij vragen om volle medewerking bij het tegen- 'gaan van deze z.g. wilde diensten. De heer J. van Konijnenburg, die Vrijdag als directeur van den Genees kundigen Dienst afscheid heeft genomen, temidden van zijn personeel. Te Genève is thans volledige overeenstemming over Rusland's toetreding tot den Volken bond bereikt. pag. 4 Chili bestelt geen vliegtuigen meer in Amerika uit verontwaardiging over de wapenenquète. pag. 4 Barthou en Sir John Simon hebben critiek geoefend op Polen's houding op de Assemblee pag. 4 De Indische conversieleening blijkt volkomen geslaagd te zijn. pag. 4 Philips heeft in 1933 gunstiger resultaten be haald. pag. 3 Bepalingen inzake rembourszendingen naar Duilschland. pag. 3 Zes maanden gevangenisstraf tegen Tweede Kamerlid geëischt. pag. 3 Onderscheidingen op de Amato. pag. 3 Onderwijstentoonstelling in de II. B. S. A. PaS- 2 Vrijdagavond zijn bij een botsing tusschen een motorfiets en een vrachtauto nabij Zaan dam twee personen gedood. r. pag- 1 De roeiwedstrijden om den Hollandbeker. Bioscopen. Laatste berichten. pag. 5 pag. 9 pag. ARTIKELEN. ENZ. Dr. W. G. N. van der Sleen: Door de lucht n3ar Spanje. pag. 7 Van den Abeelen: Vliegen bij slecht zicht. pag. 7 Modetips uit de hoofdstad. pag. 7 Plvr.: Langs de Zuidkust van China. J. B. Schuil: Een openluchtopvoering van Wil helm Tell in Zwitserland. Karei de Jong: Radiomuziek der week.Pa pag. 9 rmancieele Kroniek: De Amerikaansche re geering in het nauw. pag. 6 Dr. E. van Raalte: Indrukken van de vijftien de Volkenbondsvergadering. Pag. 3 tan onzen Berlijnsehen correspondent: De partijdag in Neurenberg. pag. 4 Helen: H. D. Vertelling. „Koorts". Het Haarlemsche Stadsbeeld: Kennemerpfein. pag 8 Amerikaansche enquête commissie behandelt den wapensmokkel. Amerikaansche wapens via de Schelde naar Duitschland Vrijdagmiddag heeft de directeur van den geneeskundigen dienst, de heer J. van Konij nenburg, afscheid genomen van zijn perso neel. De heer W. J. H. Maschhaupt sprak den scheidenden directeur het eerste toe. en zeide daarbij dat de heer Van Konijnenburg erop aangedrongen had. dat het afscheid eenvou dig en kort zou zijn, nadat hij aanvankelijk liefst in het geheel niet van een officieel af scheid had willen hooren. Dokter Maschhaupt schetste den heer v. Konijnenburg in zijn werk kring en vooral hoe hem eerlijkheid boven alles ging. Ter herinnering bood hij hem een album aan met teekeningen van Jo Spier over de ge schiedenis van den geneeskundigen dienst met gebeurtenissen uit de laatste jaren, waarbij de directeur een enkelen keer in het ootje is genomen, doch „uw zin voor humor zal u dit wel doen vergeven', zei de heer Maschhaupt. Ook werd dokter van Konijnenburg een foto album aangeboden over de werking van den dienst onder zijn leiding. Namens hen die op het laboratorium wer ken sprak dr. O. H. Dijkstra, die zeide dat de directeurweinig gezien was, in den letter lijken zin van het woord, want de heer Van Konijnenburg kwam er weinig. Dat hij echter de stuwende kracht van het laboratorium was en er de eigenlijke leiding gaf. bewezen de woor den van dank die de heer Dijkstra sprak. De heer Snoeks. ohef van den geneeskun digen dienst, zei dat de heer Van Konijnen- buig het liefste had, dat men niet meer dan drie woorden sprak, weshalve men een prijs vraag heeft uitgeschreven voor de beste toe spraak van drie woorden Het resultaat was dat vijf inzendingen be kroond moesten worden, namelijk: een bekwaam directeur, een knap dokter, een uitstekend organisator, vraagbaak voor iedereen, een goede raadgever. Deze spreker bood den heer Van Konijnen burg het laatste jaarverslag in prachtband gebonden aan, en besloot zijn toespraak met de drie woorden: „Wij danken u". De heer J. van Konijnenburg dankte mede namens zijn vrouw, dochter en zoon, die ook bij het afscheid tegenwoordig waren, en zei dat. nu de geneeskundige dienst 16 jaar be staat, in alle onderdeelen een groote samen werking bestaat en een gevoel van saamhoo- righeid leeft. Niet den directeur alleen komt de lof toe, meende hij, maar allen in de ver schillende takken van den dienst. Hij schetste hoe het laboratorium bij den dienst kwam. daarna de geneeskundige ar men verzorging, de schoolartsendienst en ook de firma Mathot, die dagelijks bij het zieken transport een belangrijke taak vervult, werd met eere genoemd. Tenslotte hoopte de scheidende directeur, dat zijn opvolger vooral dezelfde samenwer king en toewijding zou aantreffen, waardoor het werk hem, den heer Van Konijnenburg, zoo aangenaam is geweest WASHINGTON. 15 Sept. 'Reuter). Voor de Senaatscommissie voor enquête r.aar den wa penhandel legde Iammor. de vertegenwoor diger van de groote Amerikaansche wapen fabrieken Duponi de Nemours de volgende getuigenis af. Hij verklaarde o.a.: Geen fir ma bericht gekregen, dat Duitschland on danks de vredesverdraee op groote schaal ont plofbare stoffen werden samengesteld. Vol gens de Amerikaansche kranten berichten zouden voor de enquêtecommissie brieven zijn voorgelezen, geschreven door den vertegen woordiger van de firma Dupont de Nemours te Farijs. waarin stond, da: in 1932 uit Ne derland werd gemeld, dat de Duitsche poli tieke organisatie, zooals de Nationaal Socia listische bijna alle gewapend waren met Amerikaansche revolvers en Thomson-machi negeweren, en dat er een groote smokkelhan del bestaat in het leveren van handwapens aan Duitschland In een andere brief stond, dat Amerikaansche wapens, die voor Duitsch land waren bestemd, tijdens de vaart op de Schelde in schepen werden geladen, voordait ze Antwerpen bereikten en dat de Nederland sche politie daar machteloos tegenover stond, ofschoon de Nederlandsche autoriteiten alle mogelijke moeite deden cm het smokkelen van wapens te voorkomen. Geen censuur op het gesprokene. WASHINGTON. 15 Sept. (Reutor) Senator Nve. de voorzitter van de enquêtecommissie, inzake de waoenleveranties spreekt ton stel ligste togen, dat als gevolg van de protesten van vijf regeeringen ook iets van het onder zoek zal worden gecensureerd. SCHIPPERSKNECHT OVER BOORD GESLAGEN. Vrijdagmorgen kreeg de 21-jarige schippers knecht G. van Roon afkomstig uit Ter Aar, en varende aan boord van het motorschip „De Goede Hoop" in het Aarkanaal, terwijl hij aan het roer stond, door tot dusver onbekende oorzaak een klap van den helmstok, waardoor hii over boord sloee. HM verdween onmiddel lijk in de diepte. De nolitie slaagde er na drie kwartier in het lijk van het slachtoffer op te halen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1