De restauratie van de Bakenesserkerk. Millioenendans. BERICHT MAATREGELEN MïT LIOEN TE VINDEN. Hei Befanpiiikste 52e Jaargang No. 15717 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 19 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 September. De Mlllioenen-Nota. Minister mr. P. J. Oud heeft zijn staatsbe- grooting en zijn millioenen-nota ingediend. Hij is ietwat opwekkender. in dit laatste docu ment, dan de geheele regeering zich toont in de sombere Troonrede. Hij zegt tenminste „ongetwijfeld is sinds de indiening van de vorige begroeting veel verbeterd" en men her ademt als men het leest. „Het begrotingste kort is tot heel wat geringer proporties terug gebracht diain verleden jaar". Nog een blij moedig woord. Na deze troostende verzekerin gen schrikt men niet zoo erg meer van het feit dat de minister 93 millioen heeft moeten „vinden" en van de opmerking: ..Dat het doel, dat de regeering zich heeft gesteld nog bij lange na niet is bereikt, daarvan geeft de mi nister zich ten volle rekenschap". Het vinden van de 93 millioen. het „dek kingsplan", of als u 't gemoedelijker uitge drukt wilt zien: het „stoppen van het gat" stelt de minister van Financiën voor in de vol gende maatregelen: 1. vermindering van las ten inzake pensionneering: drie millioen; 2. besDaring cp het hoofdstuk Onderwijs: tien imillioen en twee ton; 3. wijziging financieele verhouding van Rijk en gemeenten: 20 1/4 cnillioen: 4. verhoogde heffing motorrijtuigen, 7 1/2 millioen en vermindering spoorweg te kort: 10 millioen; 5. verlaging van door het Rijk aan Invalid: t e i Son ds en Ouderdom fonds te betalen annuïteiten; 14 millioen; 6. oezui- nigingen op Defensie door invoering van capi- tulantenstelsel, afschaffing van vcorcefenings- instituut en van het gebruik van burger- corveërsvijf millioen. Dat zijn de verminderingen op de uitga ven. die in totaal zcowat zeventig millioen be dragen. Wat de middelen betreft raamt de minister drie millioen extra uit belasting op het vermogen in de doode hand. en 19 1 4 millioen uit omzetting van de (tot nog toe ten bate van het gemeentefonds geheven) crisis- opcenten op de gemeentefonds belasting en op de vermogensbelasting in een ten bate van het Rijk komende heffing van opcenten op Rijks inkomstenbelasting en op Vermogens belasting. Het is duidelijk genoeg dat in het alge meen het hoofdstuk Onderwijs en in de twee de plaats het gemeentebeheer voor zware nieuwe inkrimpingen gezet worden. Nieuw is diat niet; we wisten het al. Uitdrukkelijk verklaart de Millioenen-nota, dat aan het verlaten van den gouden stan daard door de regeering. niet wordt gedacht. Even uitdrukkelijk wordt gezegd, dat zij de belasting-grens bereikt acht. En op dit laatste punt begeeft minister Oud zich in beschou wingen. waarin hij den nadruk legt op de verminderde (en nog steeds verminderende) koopkracht der bevolking. Hij wijst er cp dat men met het uitgaven-niveau wel omlaag móet, omdat men dat on het huidige peil slechts zou kunnen handhaven door het hef fen van steeds talrijker en dikwijls zeer zwaar drukkende belastingen. Mogelijk had de minister dit nog krasser kunnen uitdrukken. Het volkomen bereiken van de belastinggrens beteekent immers, dat men moet stoppen omdat de invoering van nieuwe heffingen zou leiden tot bezuinigingen en inkrimpingen-van-bedrijven door de belas- tingbetalers-zelven, die tengevolge zouden hebben dat men de geraamde extra-op brengst ook niet meer bereiken zou. Deze factor is ongetwijfeld al in zoo sterken mate opgetreden, dat men mag aannemen dat een poging om een groot deel van de te „vinden" 93 millioen uit nieuwe belastingen te krijgen eenvoudig zou mislukken. Het is er niet meer uit te halen. Stel dat men de Wegenbelasting verdubbelde. Het gevolg zou ongetwijfeld zijn. dat zooveel menschen hun auto's af schaften. dat het kohier der Wegenbelasting niet of nauwelijks zou stijgen. De belangrijk mindere opbrengst der Om zetbelasting over het jaar 1934 (dat zonder die daling te rekenen reeds een tekort van dertig millioen zal aanwijzen) geeft een zeer duidelijke aanwijzing hoe de belasting-grens is bereikt. De algemeene richting die deze Millioenen- nota aangeeft is heel duidelijk: verlaging van levensstandaard. Niet alleen voor den Staat, ook voor zijn burgers. Feitelijk kunnen wij het woord .crisis" wel loslaten, na deze vijf jaren van daling, en het feit vaststellen dat de geheele samenleving op een lager levens niveau is beland en daarop voor onafzienbaren tijd zal blijven. Oritiek op het financiëele regeeringsbeleid zal niet uitblijven, maar zich vrijwel zeker be palen tot onderdeelon. Men kan zich in de huidige omstandigheden niet voorstellen hoe de regeering op dit oogenblik in hoofdlijnen een andere koers zou kunnen volgen. R. P. De in- en uitvoer van bloembollen. Toeneming in Augustus. Blijkens een officieele opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek aan het Week blad voor Bloembollencultuur zijn de cijfers betreffende den in- en uitvoer van bloembol len in de maand Augustus belangrijk hooger dan in Augustus 1933. De invoer bedroeg in Aug. 1933: 75.313 K.G. 47.714); in dezelfde maand van 1934: 183 565 K.G. 91.461). De uitvoer bedroeg in Augustus 1933 9 827.888 K.G. f 4.401.280); in Aug. 1934: 14.611.085 K.G. 7.309.962), In ons vorig nummer hebben we reeds een en ander medegedeeld over de restauratie der Bakenesserkerk" die gereed gekomen is. Hier boven een afbeelding van het fraaie oude ge bouw na de restauratie. Doordat eenige per- ceelen in de buurt gesloopt zijn. heef: men aan de achterzijde een veel beter uitzicht op de kerk gekregen, vooral op den ronden koor kant. MAATREGELEN VOOR HUUR VERLAGING GEVRAAGD. Ook het dagelijksch bestuur van de huur- dersvereeniging „De Haarlemsche Woning stichting". waarvan de leden allen huurders zijn van de arbeiderswoningen der ..Haarlem sche Stichting voor Woningverbetering" heb ben een adres gezonden aan B. en W. waarin zij er op aandringen, een zoodanige verlaging van de huren van bovengenoemde woningen te bewerken, dat de huren komen binnen de draagkracht der huurders. De collecte van het Haarlemsche Crisis-Comité. Op 6 October a.s. De secretaris van het Haarlemsch Crisis- Comité schrijft ons: Het is de laatste jaren de gewoonte gewor den, dat het Haarlemsche Crisis Comité één maal per jaar een beroep doet op de Spaar- nestadbevolking, teneinde in de komende maanden zijn werk te kunnen voortzetten. Op 6 October 1934 zal het Comité zich weer aanmelden. Een nieuwe winter staat voor de deur. Veel leed zal geleden worden, veel leed zal ook ver zacht kunnen worden, indien wij den noodi- gen steun ondervinden bij ons werk. In de eer ste plaats hebben wij collectanten en collec- trices noodig. Honderden. Op 6 October 1934 kan ons Comité daar niet buiten. Medewerking voor het gebruikmaken van zittinglokalen ondervonden wij reeds in rui me mate. Daarvoor zijn wij uiterst dankbaar. Enkele firma's hebben ons ook reeds haar steun aangeboden. Zij zijn onze goede vrin den, waarop wij ieder jaar weder kunnen rekenen. Op 6 October 1934 moet het echter van duizenden komen. De Haarlemsche bevolking verzoeken wij dan om een geldelijke bijdrage. Laat een ieder een kleinigheid geven. Moge hij daarbij bedenken, dat hij de moreele plicht heeft zijn medemensch te steunen. Vele kleintjes maken één groote. Met uiterste zorgvuldigheid wor den zij geholpen, die daarvoor het eerst in aanmerking komen. Op 6 October 1934 verdient dat werk steun van allen. Zijn er dan geen critici? Genoeg. Een uiterst klein gedeelte komt slechts voor het voetlicht. Daarin schuilt juist de groote moeilijkheid. Wij kunnen de critici alleen te wcrord staan, indien zij hun kritiek uiten. Laten zij daar toe in ieder geval besluiten en hun bezwaren schriftelijk aan ons bestuur ter kennis brengen, indien zij anders hun medewerking op 6 October 1934 zouden weigeren. Op 6 October 1934 heeft ons Comité een ieder noodig. De werkloosheidscijfers leeren ons, dat het Crisis Comité op dit oogenblik zijn werk nog niet als beëindigd mag beschouwen; de ko mende wintermaanden zullen ongetwijfeld moeilijk zijn. Vandaar dan ook, dat wij dit maal niets ongedaan mogen laten om onze collecte te doen slagen. Op 6 October 1934 moeten wij ons weer voor twaalf maanden waarborgen, dat voortwer- ken mogelijk is. Ons Bureau in de Lange Begijnestraat 13 rd. verstrekt alle inlichtingen. Wij zijn daar te bereiken onder telefoonnummer 14505. Zij die helpen willen bij de collecte, gelie ven zich aldaar op te geven, met vermelding van naam. voornaam, adres, leeftijd, perio de <n>, waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de v-èprkeur geeft. De collectedag wordt vefueeld in vier perio den, n.l.: van 911 uur, van 111 uur, van 1—3 uur en yan 3—5 uur. Haarl. Vereen, voor Zieken verpleging. Afscheid mevr. WestermanKoch. Gisterenmiddag waren ten huize van mevr. Everwijx Lange in het Florapark, het bestuur en de Zusters van het Bureau van de Haarlemsche Vereenigmg voor Ziekenverple ging tezamen gekomen, om afscheid te nemen van mevr Westerman-Koch, die als presidente en bestuurslid aftrad. Dr. Joosten Hattink dankte in hartelijke be woordingen voor alle moeite en zorg, die de scheidende presidente gedurende 32 jaren aan deze zoo nuttige instelling heeft besteed. On der haar leiding is het Bureau geworden tot een onmisbaar onderdeel van de Haarlemsche ziekenverpleging. Met flinkheid en tact wist zij steeds, ook in moeilijke omstandigheden, de belangen zoowel van de zieken als van de zusters te behartigen. Namens het bestuur en de Zusters werden aan mevr. Westerman bloemen en eenige geschenken aangeboden. Tweede Kamerlid vrij gesproken. Dinsdag heeft de Arnhemsche rechtbank bij vervroeging uitspraak gedaan in de straf zaak tegen het lid der Tweede Kamer den heer J. J. W. IJ. De rechtbank heeft ver dachte vrijgesproken van al het ten laste ge legde. t.w. Ie. verduistering van f 500. subs, heling, meer subs, bedriegelijke bankbreuk; 2e verduistering van f 195 subs, heling, meer subs, bedreigelijke bankbreuk; 3e verduiste ring van f 100. subs, heling, meer subs, bedrie gelijke bankbreuk. De officier van Justitie had zes maanden gevangenisstraf geëischt. Meer gebruik van eigen boter. Door verkoopbeperking eetbare oliën. Naar het ,.Ned. Weekblad voor Zuivelberei ding" verneemt, zijn verschillende maatre gelen aanstaande, die dienen moeten om het binnenlandsch gebruik van boter te sti- muleeren. Tot deze maatregelen behooren o.a. verkoopbeperking voor eetbare oliën en vet ten), terwijl zeer vermoedelijk een minimum verkoopprijs voor flesschen slaolie zal worden overeengekomen, die flink boven de bestaande prijszetting ligt. Mr. D. HUDIG OVERLEDEN. In den ouderdom van 62 jaar is te Amster dam overleden, mr D. Hudig, secretaris-di recteur van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. De heer Hudig is werkzaam geweest bij het Centraal Bureau voor sociale adviezen, waar van 10 jaar als directeur. In 1918 werd het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting opgericht van welk lichaam hij voorzitter werd. Daar treedt minister Oud naar voren, Omgeven door het kabinet. Hij maakt zijn buiging voor de massa, En heeft den eersten voet gezet Op '.t slappe koord van de begrooting, Waarop hij strakjes dansen zal; Zal hij het evenwicht bewaren. Of komt hij smadelijk ten val? Men nam, om hem te ondersteunen, Wel voorzorg voor zijn veiligheid, Want onder hem blijft, sterk verbonden, Een stevig kabi-net gespreid. Dat geeft natuurlijk zelfvertrouwen, Al is het koord bedenklijk slap, Al is 't gerafeld en versleten, En kraakt het luid bij eiken stap. Wij kijken wat beangst naar boven, Wij hebben hoog entree betaald, Nu willen w' ook een mooien dans zien, Niet een, die halverwege faalt. Sta vast, Minister Oud. dan lukt het. Al is de toer bijzonder zwaar, En, ook al mag men critiseeren. Wie onzer speelt het beter klaar? Critiek is makkelijk geleverd. Maar 't kunststuk eischt een kunstenaar. P. GASUS Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Tegemoetkoming gemeente lijke werkloosheidskosten. Wetsontwerp ingediend tot vorming van een fonds. Billijke verdeeling der lasten. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kos ten van werkloosheidszorg. Voorgesteld wordt een fonds in te stellen, waarvan de inkomsten worden aangewend ter tegemoetkoming aan de gemeente in haar uitgaven voortspruitende uit de voorzieningen ter zake van werkloos heid. De regeering betoogt in de Memorie van Toe lichting, dat aanvankelijk de algemeene rege ling der financieele verhouding, waarbij de uit gaven van de werkloosheid een onderdeal vormden van de formule volgens welke de uit- keering, aan de gemeenten uit het gemeente fonds te doen, wordt berekend, aangevuld met rijksbijdrage in bijzondere gevallen hier vol doende was. Dit stelsel is echter niet te hand haven sinds, ten gevolge der subsidleering, de rijksuitgaven voor dit doel, in korten tijd met tientallen van millioenen guldens omhoo; gingen. De regeering heeft gemeend voor het jaar 1933 die hooge bijdrage, die in totaal vermoe' delijk een bijdrage van ongeveer 75.000.000 zal vorderen te moeten geven, omdat op de be grootingen van dat jaar geen ingrijpende maatregelen meer konden worden toegepast. Zij heeft toen echter aanstonds op gewe zen. dat op de rijksbegrooting voor 1934 voor werkverschaffing en steunverleening geen hoo- De Regeering hoopt het tekort van bijna 95.000.000, hetwelk de Rljksbegrooting voor 1935 aanwijst, te kunnen opvangen door: INKOMSTEN. 1. Omzetting van tot nog toe ten bate van het Ge meentefonds geheven crisisopcenten op de Ge meentefondsbelasting en op de Vermogensbelasting in een ten bate van het Rijk komende heffing van opcenten op Rijksinkomsten en Vermogensbelasting 19.260.000 2. Belasting op vermogen in de doode hand 3.000.000 UITGAYEN. 1. Vermindering van lasten ter zake van pensionneering 3.000.000 2. Besparing Onderwijs 10.200.000 3. Wijziging financieele verhouding Rijk en gemeenten 20.270.128 4. Krachtens het in te stellen Verkeersfonds: a. verhoogde heffing motorrijtuigen:7.500.000 b. vermindering spoorwegtekort: 10.000.000 5. Verlaging van door het Rijk aan Invaliditeitsfonds en Ouderdomsfonds te betalen annuïteit14.000.000 6. Bezuiniging op Defensie 5,000.000 Totaal ƒ92.230.123 De Rijksbegrooting is Dinsdag bij de Staten- Generaal ingediend. Zij is tot een bedrag van drie kwart millioen sluitend gemaakt. pag. 3 en 4 De Assemblee heeft gisteren tot Rusland's toe lating besloten. pag. 8 Argentinië beklaagt zich te Washington over de wapenenquete. pag. 8 De stad Nome in Alaska is door brand verwoest pag. 8 De lieer Schaper is door den voorzitter der Tweede Kamer herdacht. pag. 4 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem heeft Dinsdagavond vergaderd. pag 6 De opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. pag, 4 Tegemoetkoming in de gemeentelijke werk loosheidskosten. pag. 1 De restauratie van de Bakenesserkerk. pag. 1 Auto-ongevallen eischten dooden. pag. 11 De Pers over de Troonrede. pag- 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Millioenennota. pag. 1 Van onzen W'ecnschen correspondent. Een merkwaardige clown overleden. pag 8 Col. J. C. Fitzmaurice: De Londcn-Mclbourne- race; route en indeeling. pag. 8 J. B. Schuil: Tooneel te Amsterdam: Belas tingontduikers. pag. 11 ger bedrag zal kunnen worden beschikbaar ge steld dan 46.000.000. Uitgestooten bedragen. Het totaal bedrag, dat door de gemeenten terzake van de werkloosheidslasten aanvanke lijk als niet te dekken was opgegeven, kon met een zekere som worden verlaagd terwijl ander zijds door de maatregelen der regeering het totaal der werkloosheidslasten kon worden ver minderd. Niettegenstaande deze maatregelen is een uitgestooten bedrag van circa 25.000.000 overgebleven. Het wetsontwerp beoogt de instelling van het werkloosheidssubsidiefonds. De uitkeering uit 's rijks schatkist is voor 1935 op 46,000.000 bepaald. Het totaal der andere hierboven ge noemde inkomsten van het fonds kan worden gesteld op ongeveer 1/4 deel van de belasting capaciteit van alle gemeenten. De verdeeling der middelen van het fonds zal geschieden op een zoodanige wijze, dat zoo mogelijk geen enkele gemeente een tekort zal behouden uit hoofde der werkloosheidsuit gaven. In bepaalde gevallen zullen die uitgaven zelfs tot 99 pCt. kunnen worden vergoed Gemeen ten. die ondanks deze maximum bijdrage haar budget niet kunnen doen sluiten, moeten als noodlijdend worden behandeld. De bijdrage uit het fonds zal normaal maxi mum 90 pCt. van de gemeentelijke uitgave voor werkloosheidsvoorziening bedragen De werkingsduur der wet is voorloopig ge dacht voor de jaren 1935 en '36. De ministers Oud, De Wilde en Slotemaker de Bruine, die dit wetsontwerp hebben inge diend, wijden voorts nog enkele beschouwin gen aan de financiën van het werkloosheids subsidiefonds. Daaraan wordt ontleend dat aangenomen wordt, dat de inkomsten van het fonds met inbegrip van de rijksbijdrage een totaal van ongeveer 90.000.000 zullen bedragen. De uit gaven der gemeenten ter zake van steunver leening worden geraamd op 11.000 000. Van integrale vergoeding der gemeentelijke uit gaven kan dan ook geen sprake zijn. Nog meer bezuiniging op onderwijs. Niet te Haarlem? De regeering heeft aangekondigd, dat voor het sluitend maken der begrooting nog meer ingrijpende bezuinigingen noodig zijn en dat ook het onderwijs daar weer in betrokken zou moeten worden. Belanghebbenden bij en vrienden van ons onderwijs slaat bij zulke mededeelingen de schrik om het hart. Zal het onderwijs, dat al zoo .stevig" Is aangepakt, nu nog meer „veeren moeten laten"? Wij meenen hen. die dit vragen, gerust te kunnen stellen voor wat Haarlem betreft. Onlangs meldden wij reeds, dat verdere be zuiniging op het onderwijs te Haarlem niet te verwachten was. Inderdaad moet men zich afvragen wat op het Haarlemsch onderwijs nog verder bezuinigd zou kunnen worden. Het aantal leerlingen kan niet grooter wor den; daar zijn de lokaliteiten niet op be rekend. Zeer waarschijnlijk met zekerheid is over deze dingen in onzen onzekeren tijd natuurlijk niets te zeegen zullen de door de regee- ring aangekondigde verdere bezuinigingen dan ook niet op Haarlem betrekking hebben. Misschien dat de regeering in 't algemeen bezuiniging zal trachten te verkrijgen door de opheffing van kleine scholen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1