RUSSISCHE REISERVARINGEN. Intree speechje van voorzitter Ruys. VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Kabinet zal de Staatsuitgaven verminderen. Er wordt geen Staatscommissie benoemd. Vergelijking met den stand van voor 1914. In zake de door de regeering aangekondigde Ingrijpende vermindering van de staatsuitga ven. vernemen wij, dat het niet de bedoeling is, daarvoor een staatscommissie te benoemen, maar dat het kabinet de zaak rechtstreeks ter hand zal nemen. Men stelt zich voor, dit op deze wijze te doen, dat de begrootingen stuk voor stuk wor den nagegaan en daarbij wordt vergeleken de stand van de begrooting en haar verschillende onderdeelen in 1914 en in 1935, en tevens ■wordt nagegaan waaruit de verschillen voort spruiten. teneinde daarin aanwijzingen te vinden voor de toe te passen bezuinigingen. Zooals in de Mil li oenen nota is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, de verschillende maatregelen voor zoover mogelijk in één wets ontwerp op te nemien. Centralisatie van crisisdiensten Thans een Veehouderijcentrale. De Staatscourant bevat een beschikking van den minister van economische zaken, waarbij de stichting Nederlandsche Veehouderij cen trale. gevestigd te 's Gravenhage, onder goed keuring van haar statuten als crisis-organisa tie wordt aamgewezen. De^ stichting treedt in de plaats van de Vereeniging Nederlandsche Varkenscentrale en de Stichting Crisis-Rundveecentrale, welke beide lichamen krachtens beschikking van den minister van heden in liquidatie getreden zijn. Tot voorzitter en directeur der Nederland sche Veehouderijcentrale is benoemd ir. W.' de Jong, te Arnhem, en tot ondervoorzitter de heer P. J. van Haaren, te Tilburg, welke met zes door den minister aangewezen bestuurs leden het. dagelijksch bestuur der stichting vormen. Dit dagelijksch bestuur is verdeeld in twee afdeelingen: de afdeeling varkens en de afdeeling rundvee. Het dagelij ksch bestuur der Nederlandsche Veehouderijcentrale is bij ministsrieele be schikking aangewezen als liquidateuren van de Nederlandsche Varkenscentrale en de Cri sis-Rundveecentrale. De ,kanarie"-handel vlotte niet. Aantal wapensmokkelaars veroordeeld. Zij lichtten een landbouwer op. Donderdag heeft de Groningsche rechtbank uitspraak gedaan over de oplichting van een landbouwer in Oostwold door een aantal wa pensmokkelaars. Dezen hadden den landbou wer voorgespiegeld, dat hij ook deelgenoot zou zijn in hun handel in ..kanaries", zooals in smokkelaarstaal gesmokkelde wapens hee- ten. De landbouwer gaf steeds maar weer geld tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 2300 en de smokkelaars en semi-smokke- laars maakten hiervan goeden sier en gingen autorijden tot ten slotte een vrouw de zaak verklapte. De rechtbank veroordeelde een sigarenma ker te Groningen, die f 160 van den landbou wer had losgekregen, tot 6 maanden gevan genisstraf, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. De hoofdverdachte werd tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De 21-jarige koop man die een deel van dat geld kreeg werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en de persoon, die zich als „agent vr- de wapen fabriek in Brussel" aandiende tot 8 maan den. De laatste verdachte, die van den be vreesd gemaakten landbouwer f 40 wist los te krijgen, werd veroordeeld tot 3 maanden voorw. gevangenisstraf. Deze laatste werd tevens uit de hechtenis ontslagen. AARDAPPELHANDELAREN TELEGRAFEE- REN OVER DE HEFFING OP AARD APPELEN. De Nederlandsche Bond van Handelaren ln Aardappelen heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van Economische Zaken >rAangezien controle onvoldoende is wor den vele partijen aardappelen zonder heffing te betalen in de steden aangevoerd, waardoor toestand voor bonafide handel onhoudbaar is geworden. Verzoeke dringend opschorting dezer heffing". PROF. DE JOSSELIN DE JONGH TREEDT AF. Prof. dr. R. de Josselin de Jongh, hoog leeraar in de medische faculteit aan de rijks universiteit te Utrecht, heeft het voornemen te kennen gegeven medio Januari 1935 zijn hoogleeraarsambt neer te leggen. Op het ge bied der t.b.c. bestrijding en geographische pathologie is prof. de Josselin de Europeesche ^uecialiteit. s HET GRAF VAN J. P. COEN NOG NIET GEVONDEN. De commissie van deskundigen inzake on derzoek van het graf van Jan Pieterz. Cc er- kwam bijeen. Op deze vergadering kwam mer tot de conclusie dat de beenderen, welke z.g. tot het geraamte van den stichter van Bata via zouden behooren, overblijfselen zijn van meerdere personen. Wetenschappelijk onderzoek toonde aan dat de inhoud van het graf bestond uit drie ach terhoofden, drie rechterheupbeenderen, waar van een vermoedelijk van eer. vrouw, zes rech. terschouderbladeneen aantal deelen van eer kindersklet en 't melkgebit van een 10-jarie kind De commissie ontdekte geen karakte ristieke „Coen-kin". FIETSER STOND NAAST DEN WEG EN WERD NOG AANGEREDEN. Donderdag is de 47-jarige wegwerker A. van Anjaarsveld op den Hooge-Biezedijk te IJselstein, waar hij zijn werk verrichtte, aan gereden door een uit de richting Lopik ko mende auto, bestuurd door een chauffeur van de Houtcentrale te Utrecht. Van An jaarsveld had ziich bij het naderen van de auto langs den weg opgesteld, doch de auto reed recht op hem aan. Na de aanrijding kwam de auto aan de andere zijde van den weg in «en sloot terecht. Van A. werd ernstig gewond. De bestuurder van de auto kwam met den schrik vrij. Van A. is naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij is overleden. De overledene was gehuwd en va der van zes kinderen. De auto is in beslag genomen. Thans weer beperking melkpoederuitvoer? Engeland doet voorstellen. Er zijn. naar Reuter uit Londen meldt, door Engeland voorstellen gedaan aan de voor naamste vreemde invoerlanden van ver werkte melk, om tot een verdere beperking van den invoer te komen. Deze voorstellen houden o.a. in een reductie van 30 percent voor gecondenseerde volle en magere melk ge durende het laatste kwartaal van 1934. Voorts een reductie van 25 percent voor melkpoe der, gedurende dienzelfden tijd en van 35 percent voor room gedurende October. Novem ber en December van 1934. Als basis voor de berekeningen worden de Invoeren in de zelfde maanden van het jaar Juni 1932Mei 1933 genomen. Er komt gang in de besprekin gen te Batavia. Voor een waardevast ruil middel. Poging een vereeniging op te richten. Naar wij vernemen, worden er pcgingen in het werk gesteld te komen tot oprichting van een Nederlandsche Vereeniging voor waarde vast geld. in den zin van geld met stabiele koopkracht. Het doel dezer vereeniging zou tweeërlei zijn. In de eerste plaats willen de initiatiefnemers door middel van deze vereeniging de publieke opninie doordringen van hun overtuiging, dat een ruilmiddel, hetwelk aan redelijke eischen van waardevastheid voldoet, een onmisbare voorwaarde is voor een ordelijke samenleving. Voor een doelmatig functioneeren van onze maatschappij, die ondanks alles nog overwe gend berust cp vrij ruilverkeer (vrije besteding van inkomen, vrije belegging van vermogen en grootendeels vrije uitoefening van bedrijf of beroep)is geld met stabiele koopkracht een primaire vereischte. Voor de naastbije toekomst moet deze over tuiging leiden tot de consequentie, dat de nog steeds voortdurende daling van alle waarden, in Nederlandsch geld uitgedrukt, moet worden tot staan gebracht Voor de verdere toekomst leidt zij tot het beramen van middelen om te komen tot een waardevast ruilmiddel in den bovenomschre ven zin en een geldregeling, die de krachten in zich draagt om bij eenige wijziging van koopkracht tot het verlaten niveau terug te keeren. Derhalve willen zij in de tweede plaats in deze vereeniging een samenwerking tot stand brengen van allen, die bovenstaande overtui ging deelen, ten einde door gemeenschaoDelijk overleg te komen tot de noodige eenheid in de verschillende plannen, welke voor het bereiken van waardevastheid van het ruilmiddel zijn opgesteld. In normale tijden zou het voorkeur verdiend hebben een vereeniging op te richten met een zuiver academisch karakter. Nu evenwel de nood van het oogenblik nijpt, achten zij het hun plicht, de publieke opinie er van te door dringen, dat de ontwrichting van het econo mische leven nimmer zoover had 'runnen voortschrijden, indien het mogelijk geweest ware den ontzaggelijken piijsval en het daar mede samenhangende deflatieproces in den aanvang te stuiten, en dat het thans volstrekt noodzakelijk is, aan den verderen voortgang van dit oroces een einde te maken. Tot de onderteekenaars van de circulaire, waarin bovenstaande is uiteengezet, behooren o.a. ir. G H. K°ssler, te IJmuiden en de heer H. Smidt van Gelder, te Bloemendaal. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond vain Gemeente-ambtenaren is besloten, een nota te richten tot alle gemeentebesturen, waarin maatregelen werden aangegeven ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Het Hoofdbestuur was van oordeel, dat het scheppen van werkgelegenheid voor jonge menschen thans van zoodanige be teekenis voor de toekomst der maatschapoij is. dat ook de vakorganisaties de plicht hebben, wegen aan te geven waardoor de jeugd op den duur weer tot geregelden arbeid zou kunnen komen. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Voorstel-De Visser verworpen. Mevrouw de Vries-Bruins toegelaten. Het begon met een korte toespraak van Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck die opnieuw tot voorzitter is benoemd en thans speciaal even in herinnering bracht hoe met betrekking tot de handhaving der orde de President grootere machtsbevoegdheden heeft, gekregen. Hij sprak zijn voldoening uit over het vertrouwen, dat de Kamer blijkbaar in zijn voorzitter stelt, er onmiddellijk aan toevoegende dat hem nog grootere voldoening schonk de omstandig heid, dat tot nu toe de nieuwe scherpere be palingen slechts een zeer beperkte toepassing hebben hoeven te vinden. Tenslotte plaatste hij de opmerking, dat deze voorschriften voor al een preventieve uitwerking dienden te ver- toonen om vervolgens zijn medeleden op te wekken „door waardigheid van toon en sober heid van gebaren, die op den spreker een stempel van zelfbeheersching drukken zonder daarbij aan een boeiende voordracht afbreuk te doen" met verlangen zien wij i-eeds uit naar boeiende parlementaire redevoeringen, die nu eenmaal op ons Binnenhof helaas al te weinig voorkomen den voorzitter het lei den der vergaderingen gemakkelijk te maken. Heel de Kamer de communisten daar gela ten had dezen toespraak staande aange hoord en begroette haar met warm applaus. De communist de Visser bleek plots be hoefte te hebben aan een adres van antwoord op de Troonrede, maar dan ook een, die niet gelijk aan de overzijde, uitsluitend een for meel karakter zou hebben. Neen, het moest als het ware precies het tegenovergestelde in houden van de Troonrede, moest zich richten tegen verdere loonsverlaging, vermindering van werklcozensteun. diende een politiek van bewapening af te wijzen en o.m. op te komen voor de persvrijheid. Het speechje waarin Ir. Albarda aangaf, waarom hij en zijn partijge- nooten aan een dergelijk adres geen behoefte hadden, was even kort als vernietigend. Op merkingen als door den heer de Visser ge noemd zouden in zulk een adres zeker niet kernen te staan: deze punten zoo merkte de leider der s. d. fractie op hooren thuis bij het begroot ingsdebat waarin zij dan ook nas na deugdelijke voorbereiding aan de orde kernen terwijl dan. wat nu cok niet het geval is. eveneens de Regeering aanwezig is en met haar een gedachten wisseling mogelijk zal zijn. Het vcorstel-de Visser haalde slechts de-stem men der 3 aanwezige communisten, die ver moedelijk reeds van te voren niet bepaald op een succes hadden gerekend! Verder hield men zich bezig met de gebrui kelijke samenstelling van allerlei commissies, trekking der afdeelingen, terwijl voorts nog het belangrijkste was de installatie van een nieuw-oud-Kamerlid, mevrouw de Vries Bruins, die dcor de vacature Schaper weer op het Binnenhof is teruggekeerd, waar zij zeker bot de beste zij het ook niet altijd in den strijd aangenaamste krachten behoorde. Haar aan geboren neiging om er vlug bij te zijn sprak zelfs vandaag weer bij de simpele installatie plechtigheid. want nog voor de President het belofte-formulier, waarop zij het ja-woord moest uitspreken, geheel had voorgedragen, was zij daartoe al overgegaan! Ten gerieve van speciaal geïnteresseerden moge hier een opgave van de samenstelling der verschillend" commissies volgen. Commissie voor buitenlandsche zaken: De Geer, Vliegen. Bongaerts. Van Dijk. Bierema en Joekes; commissie voor de Indische zaken: v. d. Bilt, Van Boetze'.aer van Dubbeldam. We ber Cramer. Joekes. Van Kempen en Rutgers. Commissie voor de rijksuitgaven: Febcr, Ke telaar. Vliegen, Van Dijk,. Van Kempen en Teulings. Twee leden der Huishoudelijke Commissie: ge kozen zijn de heeren Van Dijk en Vliegen. Gemengde commissie voor de stenografie: Snoeck Henkemans, Aalberse en Ketelaar. Commissie voor de verzoekschriften: Bak ker, Suring, Cramer, Amelink en Wendelaar. EERSTE KAMER. Kort debaf over het adres van antwoord. Twee subcommissies. Concrete punten aan de orde. Aneta meldt uit Batavia, dat de inleidende besprekingen tusschen de Japansche en Ne derlandsche delegaties zijn gehouden. Na mens de Nederlandsche delegatie waren hier bij tegenwoordig de heer Van Gelderen en dr. P. J. H. Idenburg en van Japansche zijde consul-generaal Koshida en de heer Aneha. Besproken werd de samenstelling van een commissie uit beide delegaties voor de behan deling van concrete kwesties. Men besloot de commissie te splitsen in twee sub-commissies, nl. een voor import en een voor export, te vens voor alle met deze onderwerpen samen hangende kwesties. De eerste zitting zou plaats hebben hedenavond te halfzes. Naar de Krim. Den twintigsten Juli, 's acvonds precies om 10 uur, ver trokken wij uit Tiflis naar Ba- tum. In verband met de groote hitte hadden ,wij ons de luxe veroorloofd en gala-slaap- coupé te nemen. Voor vier Amerikaansche dollars extra hoopten wij ongestoord te kun nen slapen. Dat bleek ijdel te zijn. Onge- wenschte medereizigers hebben ons belet de noodige rust te genieten. De vier extra dol lars werden niet teruggegeven! Urn. landschap tusschen Tiflis en Batum is aanvankelijk .zeer eentonig. Eenige uren vóór laatstge noemd stadje vprandert dat. De kuststrook langs de Zwarte Zee is nl. schilderachtig. Hooge bergketens geven het geheel een bij zonder cachet. De plantengroei is subtropisch. Het groene dek en de wuivende palmen ste ken af tegen de hooge toppen van de Kauka- sus, die op den achtergrond te zien zijn. Nw- Zeelandsche palmen, Japansche mimosa, kamferboomen en bloeiende eucaliptus om ringen ons. Batum. Met dit beeld voor oogen komen wij in Ba tum, een klein stadje. Het hotelletje is uiterst primitief. De ons aanvankelijk toegewezen kamer herbergde te veel muizen, zoodat wij gelukkig konden verhuizen, waarna een Engelschman onze kamer kreeg toegewezen. Langs de boulevard in Batum is het een be drijvig gedoe De Zwarte Zeebooten liggen m de haven. Batum is het administratieve cen trum van de republiek Adjar. De omgeving .biedt volop gelegenheid voor herstel van tu berculose enz. Wij brachten een bezoek aan een groote theeplantage op de hellingen der Zwarte Zeebergen gelegen. Het waren geen theestruiken, zooals wij die het vorige jaar in de Preanger zagen, maar Rusland heeft er voldoende aan en kan daardoor den ir.voer van dit product tot het uiterste beperken. De botanische tuin van Batum is zeer de moeite waard. Het warme, vochtige klimaat is uiterst geschikt voor vruchtencultuur. Niettegen staande de tropische onweders overheerscht het zonnige weer. Het badseizoen duurt er zeven maanden. De beteekenis van Batum ligt in de groote verschepingen van olie. Dit .product komt rechtstreeks van Baku door een groote pijpleiding, die in Februari- 1930 in gebruik Is genomen. Even buiten het stadje ligt een naphtafabriek. Teneinde den lezer een denkbeeld te geven van de afstanden in Rusland wijs ik er op, dat wij van Leningrad, onze eerste standplaats, circa 4200 K.M. in Zuidelijke richting zijn gedaald. Over de Zwarte Zee. De Zwarte Zee-boot, ik herinner er in het bijzonder nog eens aan die op de fol ders van de In tourist er mooier uitziet dan deze in werkelijkheid is. biedt geen of weinig comfort. Dekstoelen ontbreken, gemakkelijke zitjes begeert de Rus blijkbaar niet, alles wat maar aan eenige luxe doet denken is afwezig Tegen de hutten zijn vaste banken beves tigd, waarop het overgroote gedeelte van het reisgezelschap den nacht doorbrengt, helaas niet slapend, doch pratend. Wij varen langs Poti, Sukhum, Gagrij, Sochi, Tuapse en Novo- rossisk. Gewoonlijk is het oponthoud er lang genoeg om den tourist gelegenheid te geven deze plaatsjes te bezoeken. Wat een Duitscli ingenieur mij on derweg vertelde. Een jonge kerel van een jaar of dertig. Zijn naam verzwijg ik. Hij werkt nu drie jaren in de vliegtuigenindustrie en verdient op dit oogenblik zooals ik reeds eens opmerkte 1000 Roebel plus 200 Mark per maand. Hij is een Duitscher en geen Rus. Zijn salaris zou hij gaarne uitbetaald zien in buitenlandsche valuta, doch de Russische regeering heeft daartegen bezwaar. Van de 1000 Roebel leeft hij, de 200 Mark dienen voor een reserve potje. Uren achtereen heb ik met hem zitten praten over de toestand in Rusland en na tuurlijk ook over de toestanden in Duitsch- land. Hij de in Rusland wonende Duitsche ingenieur had de bewondering voor veel, wat den zuiveren opbouw der industrie in Rusland betreft. Daarbij hebben vooral Ame rikanen en Duitschers een rol gespeeld. Van deze feiten heb ik mij zelf voldoende kunnen overtuigen en meer dan eens heb ik daarop in mijn reisbrieven de aandacht gevestigd Zeer opvallend was evenwel zijn oordeel over de Amerikaansche en Duitsche ingenieurs in Rusland werkzaam. Mijn zegsman gaf daar bij de voorkeur aan de Amerikanen. En waarom? Omdat deze in 't algemeen ge woon waren in grooter verband te werken dan de Duitschers. Ik kan mij deze ziens wijze zeer goed verklaren en vermoedelijk zal ieder objectief toeschouwer dat doen, wan neer hij kennis neemt van den omvang der verschillende industrieele bedrijven, waar over men op dit oogenblik in Rusland de beschikking heeft. Volgens mijn Duitschen ingenieur zijn de moeilijkste jaren in Rus land achter den rug, een opmerking, die ik niet voldoende kan toetsen aan wat ik gezien heb. Maar als dat zoo is. dan is daarmede Lenin's en dus ook Stalin's zegepraal over Trotsky voor de volle honderd procent beze geld. Want Trotsky durfde destijds het Rus sische volg geen krachtproef te laten door staan, zooals Lenin ca. zulks wenschten en hebben laten doen. Die krachtproef is groo tendeels ten einde en als het waar is, dat het tweede Vijfjarenplan aan voedsel en klee- dingvoorziening voor een groot gedeelte te gemoet kan komen, dan moge het eerste Vijfjarenplan in menig opzicht niet verwezenlijkt zijn, toch kan dan van een succes gesproken worden. Maar dat beteekent dan tevens* dat de afsluiting van Rusland hoe langer hoe verder voortschrijdt. Zeker, ook in de komende jaren zal Rusland nog ge noodzaakt zijn tal van producten in te voe ren en gebruik te maken van buitenlandsche arbeidskrachten. Maar evenzeer ben ik er van overtuigd, dat Rusland niet zal nalaten daar aan zooveel mogelijk paal en perk te stellen. De autarkie is ginds op komst.. Wie nog wil profiteeren, voordat de Russische deuren geheel dicht gaan, moet zich haasten. In Yalta aan de Russische Riviera. Hotel Leningrad in Yalta was ons home. Gelegen aan een aardige boulevard, voelde men in een andere omgeving te zijn. Meer in geschoten op vreemdelingen. Het hotel was behoorlijk geverfd, de kamers zindelijk, al was het begrip „stroomend water" ook daar nog niet overal doorgedrongen en het eten belangrijk beter dan in menige andere plaats Het plaatsje zelf is zeer klein, langgerekt en beschut door hooge bergruggen. De witte buitenhuisjes en de grootere complexen zijn wat hooger opgebouwd. Het klimaat is heer lijk en het is verklaarbaar, dat men gaarne over de Russische Rieviera spreekt. Maar wie meent, dat deze dus wel zoo ongeveer zal zijn als de Fransche Rivièra, heeft het mis. De streek van de Cote d'Azur is oneindig veel mooier dan de kusten van het Krimschier- eiland. Enkele kilometer buiten Yalta liggen Qrianda en Livadia, beide buitenverblijven van den laatsten Tsaar. Het laatstgenoemde paleis bezocht ik. Het is thans een sanatorium voor Russische boeren Het park gelegen om Livadia heeft een oppervlakte van circa 350 H.A. Er zijn feitelijk twee paleizen. Het nieuw ste is gebouwd in 1911 door den architect Krasnov in Italiaansche Renaissance stijl uit witte Inkerman-steen. De stijl vind ik leelijk, maar dat zal ongetwijfeld aan me zelf lig gen. Van de circa honderd kamers is een klein gedeelte als museum ingericht. Het klei nere paleis is in Oosterschen stijl opgetrok ken. In de onmiddellijke omgeving wordt den bezoeker gewezen op een fontein gemaakt van een mooi gebeeldhouwden marmeren kuip. Het is een oude doodkist, afkomstig uit Italië en door den Poolschen Graaf Potocki. den vroegeren eigenaar van Livadia. daar heen gevoerd. Onder de regeering van den laatsten Tsaar heeft men van dit kunstwerk e enfontein gemaakt, waarmede deze ander maal het bewijs leverde ieder gevoel voor smaak te missen. Het in 1911 gebouwde pa leis was een zomerverblijf voor de laatste Tsarenfamilie. Feitelijk liet Nicolaas H het bouwen voor zijn zoon Alexeï, die ziekelijk was en er dan ook lederen zomer vertoefde. De Tsaar zelf was er alleen in de jaren 1911 1913 en 1914, Ook daar achtervolgde hem de angst. Twee spoorwegverbindingen gaven hem gelegenheid er te komen en angstvallig werd vermeden bekend te maken van welke ver binding hij gebruik zou maken. Eenige jaren na de revolutie zijn door de Wit-Russen veel kostbaaibcden gestolen en per Engelsch schip wt ggevoerd. De Intouristendirecteur vertelt. In den tuin van hotel Leningrad worden de maaltijden genuttigd. In gezelschap van een Fransche sportjournalist, een Canadees van Russischen afkomst en een leerares uit Mi chigan zitten wij te luisteren naar de ver halen van den Directeur van het Intourist- bureau te Yalta, Hij is Oostenrijker. Aan drie fronten heeft hij den wereldoorlog medege maakt. Tegen de Serviërs.'de Italianen en ten slotte tegen de Russen. In 1918 werd hij door laatstgenoemden gevangen genomen en naar Siberië gezonden. Slechte huisvesting en min derwaardig eten waren oorzaak, dat hij dui zenden om zich heen heeft zien sterven. De typhus hield er onbarmhartig huis. Ten slotte redde zijn stevig gestel hem en bleef hij in Rusland hangen Zonder veel moeite ware een brochure te schrijvsn over wat deze man be leefde. Hij had zich in den loop der jaren weten aan te passen en wist niet beter. Hij zag in Yalta een centrum van toeristenver keer en vertelde met trots, dat tal van Euro peanen" jaar in jaar uit de Russische Riviera bezochten, MOLLERUS. Het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede lokte ditmaal een korte discussie uit. Namens de sociaal-democraten kwam nl. mevrouw Pothuis-Smit verklaren, dat haar fractie bezwaar koesterde tegen de voorge stelde paragraaf die een weerslag vormde op wat de Troonrede t.o.v. het ont- en bewape ningsvraagstuk inhield. In de door haar ge- critiseerde zinsneden toch zou de Eerste Ka mer eigenlijk instemming betuigen met het militair beleid der Regeering, d.w.z. met het voornemen van het Kabinet om van de oor spronkelijk voorgenomen bezuiniging op de defensie-uitgaven af te zien in verband met het verschijnsel van den bijna allerwege her leefden drang naar sterke bewapening. Ver bazen deed het de spreekster niet. aangezien, volgens haar nu wel vast stond dat alle bur gerlijke partijen, ook diegenen welke daarover vroeger wel eens anders hebben gedacht, in tegenstelling met de S.D.A.P., ta.v. het mi litaire vraagstuk dezelfde meening zijn toe gedaan als thans de Regeering inneemt. Niet slechts Prof. v. Embden (v.d.» en de heer de Bruyn i.r.k.) wezen mevrouw Pothuys-Smit op de door haar begane vergissing om te mee- nen, dat de bewuste paragraaf een bepaalde zienswijze der Kamer omtrent het punt der bewapening inhield er staat alleen in, dat de betreffende uiteenzetting in de Troonrede „de volle aandacht" der Kamer heeft ook Mi'. Fock 'lib.', betoogde namens de com missie van redactie, dat hiervan geen sprake was en dat men. gelijk steeds, mede in dit onderdeel van het adres van antwoord, lou ter en alleen met een kleurlooze vormelijk heid te doen had. Het is maar goed, dat onze Kamer van Vijftig blijkbaar geen en kel lid in haar midden telt, dat wars is van handhaving van de zedelijke volkskracht en van versterking van de eendracht des volks. Want goed beschouwd heeft onze Senaat zich in het daarover loopende onderdeel van het adres niet volkomen kleurloos geuit, aange zien zij immers de noodzakelijkheid onder schrijft, dat de Regeering hier en overzee, aan deze dingen ernstige aandacht blijve schenken. Nu bleef ons tenminste een debat over deze wèl aanwezige kleurbekenning achterwege en stonden wij binnen een half uur weer op straat, nadat het adres met 32 tegen 11 stemmen (alleen de s.d.) was aan genomen, Hoe vlug dit alles ook in zijn werk ging, twee wel buitengewoon vlugge senato ren waren hem alweer gesmeerd, toen de stemming plaats had! Door even hun hand- teekening op de presentielijst te zetten had den zij zich intusschen met „bekwamen" spoed elk van de f 20 verblijfkosten verze kerd, die buiten Den Haag wonende Eerste Kamerleden voor het bijwonen eener verga dering krijgen. Zeer verheffend doet een der gelijk optreden niet bepaald aan en het zou zeker interessant zijn als het hier bedoeide duo nu eens ronduit zou willen verklaren hoe zij de snelheid, waarmee zij na het plaat sen hunner handteekening er alweer vandoor waren gegaan, meenen te kunnen verdedi gen. Ketel vloog door het dak. Eén gewonde. In het gebouw van de firma Gebroeders Rust. caros9erle- en wagen fabrikanten aan het Boterdiep te Groningen had Donderdag middag omstreeks half vier. door tot nu toe onbekende oorzaak, een ketelontploffing plaats. Een ketel vloog door het dak en kwam op straat terecht De 19-1arige knecht J. T. werd door de ketel getroffen en aan den arm gewond. Het slachtoffer is naar Diaconessen- huis vervoerd. Een begin van brand werd door de brand weer die onmiddellijk gealarmeerd was, ge- bluscht. Winkeldievegge stal 7eIfs een jo-jo. Zij liet haar kinderen mee „helpen". Donderdag stond voor het Gerechtshof te Amsterdam een juffrouw terecht, die er van wordt verdacht, samen met haar kinderen een groot aantal goederen te hebben gestolen uit bazars te Utrecht. De politierechter te Utrecht had haar ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De vrouw gaf de diefstallen voor een ge deelte toe, doch zij zeide de schuld voor de kinderen op zich te nemen. Voorwerpen van allerlei aard waren van haar gading geweest: oaraplules, taschles. odeur, portefeuilles en zelfs eenjo-jo! De procureur-generaal requireerde negen maanden gevangenisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5