Het $eiQn$ti\kste B2e Jaargang Nb. 15725 VerscKTTnt (JagëTTiEs, BeKalve op Zon- en Feestdagen Vr?j3ag 28 September 1934 HAARLEM'S DAGBLAD *^rectie- p- w- peereboom uitgave lourens coster maatschappij voor en robert peereboom. courant-uitgaven en algemeene drukkerij n.v. Hoofdredacteur: robert peereboom. abonnementenper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.73J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerü: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prys. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlyden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wysvinger 150.-, Elke andere vinger 50-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Kern voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrUgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 September. De Kleine Mogendheden. Tien dagen geleden publiceerden wij in dit blad een artikel van graaf Sforza. vroeger Italiaansch minister van Buitenlandsche Za ken, onder den titel: „Groote en kleine mo gendheden". De schrijver zei daarin o.a. hel volgende: „En toch bevinden wij ons op het oogenblik op den drempel van een nieuwe wereld en het groote vraagstuk is nu het overschrijden zon der geweld te doen geschieden. Een jaar ge leden stelde Benesj een ontstellende vraag: „De kleine volken wenschen te weten, of de Volkenbond bestaat of niet". Op het antwoord wacht men nog steeds. Eén ding kan de internationale gedachte nog redden van het bankroet, dat haar be dreigt: de eensgezindheid der kleine naties om in Europa een nieuwe kracht op te roe pen ton dienste van den vrede en de vrijheid. Zijn het niet menschen als Hijmans vroe ger en Jaspar thans, menschen als Benesj en Unden geweest, die beter dan de leiders der groote staten de urgente behoeften van Europa tot uitdrukking hebben gebracht? De kleine volken bezitten thans reeds het meest geschikte materiaal tot den opbouw en bin nenkort dat voor een georganiseerd Europa, den eenigen vorm, die levensvatbaax-heid zal hebben". Die woorden hebben mij getroffen. Door vertegenwoordigers van de groote- mogendhe den, wanhopend aan hun eigen vergeefsche pogingen om het tot overeenstemming te brengen, is meermalen een beroep op de kleine naties gedaan. En er zijn initiatieven van „de kleinen" geweest. Gezamenlijk hebben zij meer dan eens getracht, voorstellen in Genève in te dienen. En speciaal op economisch ge bied kan men herinneren aan het verdrag van Ouchy en aan Oslo. De herinneringen stem men niet optimistisch. Maar de vraag rijst: is er niet op andere wijze samenwerking te vinden? Dringen de meeningen der kleine naties wel voldoende tot de groote ik be doel dan: van volk tot volk door? Weet men in Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, Polen, wat er in de kleine naties ieeft? Ik betwijfel het op grond van eigen ervaring, en wordt daarin gesterkt door. hetgeen graaf Sforza in hetzelfde artikel opmerkte: „De waarheid zelfs teruggebracht tot haar meest bescheiden afmetingen is. dat de kleine volken oneindig bekwamer zijn in het begrijpen van en het aanpassen aan hun buurstaten. Intelligenter, wijzer misschien? Ik wil het niet bevestigen; maar ongetwijfeld meer vertrouwd met de internationale gedach te, die zooveel minder rijp is bij de groote Europeesche volkeren. Vele Engelschen, Fran- schen en Italianen gelooven, dat zij aan hun eigen cultuur genoeg hebben. Vele Duitschers Amerikanen denken er precies zoo over en meenen zelfs hun land met een Chineeschen muur te kunnen omgeven. De Franschen en de Duitschers begrijpen elkaar nooit; de Franschen en de Italianen begrijpen elkaar dikwijls niet. Maar de Neder landers, de Scandinaviërs en de Tsjechoslo- venen begrijpen de Fransche en Duitsche geestesgesteldheid; de Zwitsers en een groot aantal Joegoslaven begrijpen de Duitschers, Italianen en Franschen opperbest; de Bulga ren begrijpen de Russen en de Turken De kunst zijn buren te begrijpen is meer dan een behoefte voor de kleine naties van Europa; zij is een essentieele voorwaarde voor hun nationaal gevoel. Als een Jadot, een Francqui en andere minder bekende Belgen in China zooveel beter geslaagd zijn dan de vertegenwoordigers der groote staten, is de oorzaak dezelfde; zij waren slechts Belgen, daarom begrepen zij beter." Het is plezierig te lezen dat wij de groote volken zooveel beter begrijpen dan zij zelf elkaar. Maar wat weten zij van ons? Niet veel meer dan van elkaar, of nog minder. En het is opvallend hoe de kleine naties be houdens enkele uitzonderingen die tot „de nieuwe staten" behooren erin falen zich in het buitenland, onder de andere volken zelf, te doen hooren. Wij falen daarin ook. Behalve in officieele vergaderingen en congressen en in wetenschappelijke publicaties die tot een zeer kleinen kring beperkt blijven, verneemt men in het buitenland van de Hollanders bitter weinig. Niet alleen is dat te wijten aan onvoldoende verstrekking van Nederlandsch nieuws aan de buitenlandsche pers een groot gebrek dat zich telkens doet voelen maar ook aan de ouderwetsche en bekrompen organisatie van onze buitenlandsche gezant, schappen. Wij hebben geen persattachés, zooals vele landen met moderne organisatie van hun bui tenlandsche vertegenwoordiging. Wij hebben geen snelwerkenden inlichtingsdienst. Als een buitenlandsch blad, al is het nog zoo invloed rijk, onzin over ons beweert of onze meening negeert, reageeren wij zelden of nooit. Wij blijven in de schaduw, in plaats van aan den weg te timmeren, hetgeen wij gemeen hebben met de Scandinavische landen, met Zwitser land en andere „kleinen". Dat is verkeerd, en het is een tekort. Natuurlijk kost het geld die dingen te verbeteren, maar dat geld zou zijn rente ruimschoots opbrengen. En als er eens een algemeene samenwerking van de kleine naties kon ontstaan, om haar inzichten haar ruimere inzichten, naar bui ten te brengen en haar stem aan andere vol ken te doen hooren. zou het te hereiken voor deel nog veel grooter zijn. In het eigen en in het Europeesche belang. In deze richting zouden de kleine mogend heden, mede staande „op den drempel van een nieuwe wereld", zooals graaf Sforza het uitdrukt, nog veel heilzaam initiatief kun nen nemen. Bk B, De Armenraad. Het bestuur voor de komende vier jaren. Onder voorzitterschap van den Burgemees ter van Haarlem heeft Dinsdag in de Staten zaal (Prinsenhof) de eerste vergadering van den Armenraad plaats gehad, waarin verte genwoordigd zijn 98 instellingen van weldadig heid die armenverzorging buiten gestichten voortdurend ten deel hebben, teneinde voor den nieuw begonnen (zesden) termijn van vier jaren over te gaan tot samenstelling van het bestuur voor dat College. Benoemd of aangewezen werden: a. tot voorzitter: de heer Mr. Dr. W. P. Vis; b. tot bestuursleden: de heeren W. J. B. van Liemt, G. Wolzak Hzn.. E. van der Wall. D. van Egmond, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, J. C. Dirks en P. J. van Kessel. c. tot plaatsvervangend bestuurslid: de hee ren W. Roodenburg, P. Schuuring. P. D. Bar tel, M. Emans. F. J. A. M. Haakman van den Bergh. Jhr. J. van Reigersberg Versluijs en mej. W. G. van Vliet. Prov. Staten van Noord- Holland. Behandeling salarisregeling provinciaal personeel. In de vergadering van de tweede gewone zitting, te houden op Dinsdag 16 October 1934, des voormiddags te half twaalf, zal aan de orde worden gesteld de voordracht van Ged. Staten in zake de salarieering van het Provinciaal pei'soneel, welke, zonder onderzoek in een Commissie, in dadelijke behandeling zal wor den genomen. Voorts zal worden voorgesteld de begroo tingen en rekeningen, met bijbehoorende stukken, naar de afdeelingen te verzenden, over te gaan tot het trekken der afdeelingen en het afdeelingsonderzoek te doen plaats hebben in den namiddag van denzelfden dag. De openbare behandeling van de begrootin gen en rekeningen, met de daaromtrent uit te brengen verslagen van het onderzoeek in de afdeelingen en de memoriën van antwoord van Gedeputeerde Staten, zal plaats hebben op Dinsdag 27 Novembre 1934 en volgende dagen, telkens des voormiddags te half elf. Na afloop van de behandeling der begroo tingen en rekeningen c.a. zal de Zitting wor den verdaagd tot Dinsdag 4 December 1934, des voormiddags te half twaalf, op welken datum de nader te verschijnen tweede punten- lijst aan de orde zal worden gesteld en zal wor den voorgesteld de stukken, welke daarvoor in aanmerking komen, nog denzelfden dag op de gebruikelijke wijze door Commissiën te doen onderzoeken. De Zitting zal vervolgens worden verdaagd tot Dinsdag 18 December 1934, des voormiddags te half elf, op welken datum de openbare be handeling aan de orde zal worden gesteld van de stukken, die op 4 December 1934 door de Commissiën zullen zijn onderzocht. Zoo noodig zal de vergadering op Woensdag, 19 December, des voormiddags te half elf worden voortgezet. De onthullingen in de wapenindustrie. Engelsche kerken elschen streng onderzoek. In de Herfstbijeenkomst van de Congrega tional Union in Croydon is de eisch kenbaar gemaakt naar een onpartijdige en onafhan kelijke commissie van onderzoek naar de fabricatie en verkoop van wapenen, met de bevoegdheid een volledig en openbaar onder zoek in te stellen. Deze eisch maakte deel uit van een resolu tie op initiatief van de Rev. dr. Garvie ge nomen, die inhield, dat de vergadering diep geschokt was door de onthullingen tijdens het Amerikaansche onderzoek naar de prak tijken in de particuliere wapenindustrie. Voorts hield de resolutie een protest in tegen de nieuwe luchtbewapeningspolitiek van de Engelsche regeering en beloofde den steun van de Congregational Churches voor een krachtige Engelsche leiding bij ontwape ning. De resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen. CAFé-REST. „DU COMMERCE". Vanaf Zaterdag 29 Sept. brengen wij U eenige Nieuwe Shows door ons bekend orkest LANCé, Musicale schets „Van alles wat". Wie is Mr. Led-Nor?? Kunst - Zang - Stemming. (Adv. Ingez. Med.) Ontploffing bij vervaardiging van vuurpijlen. Eén persoon gedood, één ernstig gewond. LEIDEN, 28 Sept. Hedenmorgen te onge veer kwart voor negen heeft in de Vuurwerk fabriek van de firma A. J. Kat aan den Haar- lemmertrekweg te Leiden een ontploffing plaats gehad, waarbij een der werklieden is gedood, terwijl een andere zeer ernstig werd gewond. De ontploffing vond plaats in een der huis jes, waaruit de fabriek is samengesteld, nl. in het eerste gedeelte van de drievoudige loods V. Men was daar op het oogenblik bezig met het stampen van sterren, zooals die in vuurpijlen worden gebruikt Het dak van het huisje werd gedeeltelijk weggeslagen. Ook de muren en de verbindingsmuur naar het tweede gedeelte van de loods yrerden vernield. In het huisje werkte zekere van Houten, die meestal alleen zijn werkzaamheden verricht, maar op het moment van de ontploffing werd geassisteerd door den meesterknecht van Wezel. Laatstge noemde werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Van Houten werd zwaar gewond. Met ernstige brandwonden werd hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een begin van brand kon met emmers water worden gebluscht, zoodat de brandweer, die uitgerukt was, niets behoefde te doen. Drama in den trein Ventimisdia- Parijs. Verband met een moord van 11 jaar geleden. PARIJS, 28 September. Een drama in den D-trein Ventimiglia—Parijs, waarin gis ternacht twee lijken werden gevonden, ver moedelijk van kooplieden uit Nice, heeft tot een sensationeele ontdekking geleid. Een der beide dooden, wiens papieren den naam A'.i- bert droegen en in wien men den moordenaar van den ander vermoedde, blijkt volgens het result aat van het politie-onderzoek de in Polen geboren Joseph Ziffer te zijn, die jaren geleden de aandacht van de recherche in alle landen bezig hield. De gebeurtenissen, die ertoe leidden dat Ziffer door de politie in bijna alle landen werd opgejaagd, zijn reeds vrij oud. In Juli 1923 werd op het strand van Tréport bij Dieppe het lijk van een vrouw gevonden, dat vier schotwonden vertoonde. Alle pogingen der politie om de indentiteit van het slachtoffer vast te stellen bleven vergeefs, zoodat de politie de zaak liet loopen. Bijna tien jaar later, juist 19 dagen voor den verjaardag van de misdaad, kreeg de po'.ine een anoniemen brief waaruit zoowel de iden titeit van het slachtoffer alsook die van den moordenaar kon worden vastgesteld. Het slachtoffer bleek Helene Zawuska te heeten en was getrouwd met een broer van Ziffer. I-Iet onderzoek wees verder uit, dat de vrouw was vermoord door haar zwager na een besluit van den familieraad der Ziffers, teneinde haar man in staat te stellen een rijk huwe lijk te doen. De Poolsche politie arresteerde den echtgenoot en diens zuster, die beiden tot langdurige tuchthuisstraffen veroordeeld werden, en tegen den zwager Joseph Ziffer werd door de Fransche politie een arrestatie bevel uitgevaardigd dat echter zonder resul taat bleef aangezien Ziffer kans zag zich aan alle nasporing te onttrekken. Pas zeer kort geleden slaagde de Parijsche recherche erin te ontdekken, dat Alibert. nie mand anders dan Ziffer was en kon zijn ar restatie elk oogenblik verwacht worden. Men vermoedt thans dat de moord in den trein in verband met deze oude moordzaak staat en dat Ziffer zijn reisgenoot vermoordde om een lastigen getuige uit den weg te ruimen doch er daarna den voorkeur -aan gaf zelf moord te plegen. Slachtoffers van den electrischen stroom. Twee arbeiders door hoogspanning gedood. Een ernstig gewond. LOOSDRECHT. 28 Sept. Van morgen zijn onder Tienhoven twee arbeiders in de buurtschap de Egels- hoek door hoogspanning gedood. De arbeiders waren bezig met het leggen van buizen van de waterleiding van het pompstation Loosdrecht naar Tienhoven. De buizen werden gelegd in een gleuf door mid del van een bok op drie pooten. Bij het op vijzelen heeft de bok de punt van de hoog spanningslijn geraakt, daardoor is contact ontstaan, waardoor twee arbeiders uit Brabant die bezig waren met het leggen van de buis werden gedood. Een derde persoon werd ernstig gewond. De lijken van de twee slachtoffers zijn naar Tienhoven vervoerd. Nader vernemen wij dat de werkzaamheden aldaar uitgevoerd werden door de N.V. C. de Ruiter s Aann. Mij te Haarlem. Een dei- slachtoffers is de gehuwde arbeider G. L. uit Giessendam, die reeds ongeveer dertig jaar bij deze firma werkzaam was. Apparaat, dat het ras bepaalt! In gebruik bij de rassenbestudeering in Duitschland. BERLIJN, 27 September (V. D.) Een Ber- lijnsche professor heeft een nieuw instrument uitgevonden, dat gebruikt zal moeten wor den bij de bestudeering der rassentheorie. Het apparaat bestaat uit een metalen plan, welke voorzien is van een wijzer. Het resultaat der schedelmeting zal worden aangegeven op de plaat, welke op deze wijze zal aangeven tot welke ras degene behoort die het onderzoek heeft moeten ondergaan. Het conflict tusschen P. E. N. en enkele gemeenten. Minister tiidens zijn gisterenavond gehouden radiorede over de Rijksbegrooting 1935. Elkaar beconcurreerende Overheidsbedrijven. De burgemeester van Hilversum, de heer J. M. J. H. Lambooy heeft een onderhoud toege staan .aan de Tel. over de kwestie tusschen het P. E. N. en de gemeenten Hilversum, Bus- sum, Alkmaar, Castricum, Naarden en Lim- men over de electriciteitsvoorziening. welke van anderen aard z.i. is dan die met „Zaan land". De heer Lambooy wees erop. dat, indien het platteland voor zijn electrificatie moet worden gesteund, dan de geheele provincie daarvoor moet bijdragen en niet uitsluitend de distribueerende gemeenten. Deze kunnen ook niet de winsten uit de bedrijven missen en de heer Lambooy betwijfelt sterk of het P. E. N. bij overneming der gemeentelijke bedrijven de tarieven belangrijk zal verlagen. „Gemeentelijke exploitatie is goedkooper". aldus de heer Lambooy; „het distributiebedrijf van Hilversum staat onder hetzelfde beheer als het gas- en radiobedrijf. Amsterdam levert ook aan Zaandam, voor 2 1/2 cent per K. W. U„ dit is meer dan de helft lager dan Hilver sum aan het P. E. N. betaalt. Maar zelfs indien de provincie den prijs met enkele centen zou gaan verlagen, dan zullen de inwoners van de gedupeerde gemeenten hiermede niet gebaat zijn. Want zij zullen door verhoogde belasting de winst, die de ge meenten derven, als de provincie de bedrijven in handen krijgt, moeten aanzuiveren. Hoe het conflict zal eindigen, is nog niet te voorspellen. Het contract met het P. E. N. voor stroom- levering was in 1933 afgeloopen; daar geen van beide partijen het hebben opgezegd, loopt het van jaar tot jaar door. De onderhande lingen omtrent de overneming zijn met een tiental gemeenten aangevangen in 1932; in Juli j .1. hebben de Staten den stelpost van een millioen op de suppletoire begrooting gezet. Eind Augustus hebben de betrokken gemeen tebesturen een adres aan de Kroon gericht om goedkeuring aan dezen post te onthouden. c.a. daar mee dit blanco crediet kapitaalsver nietiging wordt beoogd. In het normale maat schappelijke leven zijn, zoo betoogen zij, geen voorbeelden bekend, waarbij op dezelfde niets ontziende directe of indirecte wijze iemand met afgifte van zijn bezit wordt bedreigd. De vijandelijkheden zijn inmiddels van de zijde van het P. E. N. reeds ingezet. Volgens een clausule in het nog loopende contract kan het P. E. N. aan afnemers, die meer dan 20 E. P. K. gebruiken, rechtstreeks leveren. De gemeente had met een koffiehuishouder, die daarvoor in aanmerking kwam. een kwestie over toepassing van het tarief. De onderhan delingen werden echter afgebroken daar de afnemer triomfantelijk kon mededeelen, dat het P E. N. hem door middel van een apar- ten kabel tegen een goedkooper tarief, zou voorzien. Zulke verheffende gevallen van elkaar be concurreerende overheidsbedrijven zijn straks bij dozijnen te wachten, indien het geschil niet wordt opgelost, in dezen zin, dat de ge meenten in het bezit blijven van de moeizaam opgebouwde bedryven die in dezen tijd een on misbare stut voor de gemeentelijke schatkist zijn1'. In den Volkenbondsraad is gisteren de Saar- stemming behandeld. pag. 4 De gearresteerde Hauptmann is gisteren met Lindbergh geconfronteerd. pag. 4 Midden Japan wordt thans door hevige regen val zwaar getroffen. pag. 4 De staking in de mijnen in Wales gaat ver moedelijk niet door. pag. 4 Minister Oud heeft gisteravond voor de radio gesproken. Hij zcide o.m.: „Een deel der la ding moet worden uitgeworpen". pag. 3 Er was te Hilversum wel een vergunning ver leend, doch de voorwaarden zijn niet nage leefd. pag. 3 Hedenmorgen zijn te Loosdrecht. doordat een ijzeren bok met een hoogspanningsdraad in aanraking kwam, twee arbeiders gedood. pag. 1 De politie heeft een Muidenaar gearresteerd, die in het bezit was van valsche kwartjes. pag. 2 Te Leiden is een arbeider gedood en een ander ernstig gewond bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek. pag. I Hoe in Heemstede aan Flora 1935 wordt ge werkt. pag Arrondissementsrechtbank. pag. 6 De benefietwedstrijden op de Stadionbaan. Van den Heuvel snelste der sprinters. pag. 8 Laatste berichten. Mr. F. A. Davidson over het cricketseizoen. pag. 8 pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De kleine mogendheden. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Russische reiserva ringen. pag. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: De Duitsche boeren. pag. 4 J. B. Schuil: Liefdelessen van Molière. pag. 15 K. de Jong Fritz Hirsch Operette. pag. 15 B. Serphos: Het systeem in de voetbalsport. pag 8 Shamrock V volgende uitdager van de America Cup? Amerikaansch publiek sympathiseert met Sopwitli. Richard Fairey, Britsch luchtvaartexpert en een van de rivalen van den heer Sopwith In Engeland, wordt hier genoemd als de waar schijnlijke uitdager van het volgend Jaar voor de America Cup, schrijft de correspondent van de News Chronicle te New York. Hij is de tegenwoordige bezitter van de Shamrock V dat vroeger eigendom was van wijlen Sir Thomas Lipton. Mr. Fairey, die tijdens de serie zeilwedstrij den, welke met de overwinning voor de Rain, bow eindigde, te Newport vertoefde, lachte geheimzinnig toen hem naar zijn feitelijke plannen gevraagd werd. Ofschoon de kapitein van de Endeavour zoo misnoegd is over de behandeling, die hij van de New York Yacht Club Race Committee ont ving. dat hy besloot zich nooit meer 'in den strijd te begeven, is het mogelyk dat de sympathieke houding van een groot deel van t Amerikaansche publiek het voor een ande ren mededinger gemakkelijker maakt bin nen betrekkeiyk korten tyd naar de Vereenig- de Staten te komen. Het oordeel van vele sportjournalisten wordt opgesomd door Joe King, medewerker op zeil- gebied van de World Telegram, die schrijft: „De Amerikanen kunnen slechts weinig roem putten uit deze onbevredigenden wedstrijd, die een van de ongelukkigste beslissingen in houdt in de 83 jarige historie van den Cup. Steeds meer blijkt thans, dat terwijl de heer Vanderbilt den beker voor Amerika behield, het overgroote deel van het sportieve publiek sympathie uitgaat naar Engeland. De heer Sopwith is overstroomd met vriendelijke- en het wcdstrydcomité met vyandelijke brieven en telegrammen. DE PAKOE ALAM ERNSTIG ZIEK. SOLO, 28 September (Aneta). Volgens de laatste berichten is de Pakoe Alam van Solo, die lijdend is aan suikerziekte, plotseling in gestort. Niemand mag by hem worden toege laten GEZONDHEIDSTOESTAND IN WEST-JAVA. BATAVIA, 28 September (Aneta). De Pro vinciale Raad van West-Java, onder leiding van Gouverneur van der Hoek, besprak de begrooting voor het jaar 1935. Hierbij vestigde de regent van TJiamis er de aandacht op, dat de malaria thans meer slachtoffers eischt dan de pest, in verband waarmede hy maatregelen verzocht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1