RUSSISCHE REISERVARINGEN. „Een deel der lading moet worden uitgeworpen". Zaterdag HANDELSBLAD „TREFFERS" VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 HA ARE EM'S DAGBLAD' 3 BINNENLAND Anders komt de veiligheid van den Staat in gevaar aldus minister Oud. Vergelijking met de begrooting van 1914. De minister van Financiën Mr. P. J. Oud. Donderdagavond heeft de Minister van Financien, mr. P. J. Oud, in een radiorede een toelichting op de rijksbegrooting voor 1935 gegeven. De cijfers der Millioenen- nota, aldus minister Oud zijn dor, doch zij zijn de uitdrukking van zaken, die het volksleven diep kunnen beroeren. Het belangrijkste cijfer der nota over 1934 ■was 190 millioen, zijnde in ronde cijfers het geraamde tekort. Dekking zou worden be proefd door tweeërlei middelen: verhooging van belastingen (105 millioen) en beperking Van uitgaven (84 millioen). De verhooging der belastingen, tot dusver verwezenlijkt, bedraagt 92 millioen. Er is. naar de Minister berekende, aan be lastingen minder tot stand gekomen: 14 mil lioen. Ook de uitgavenbeperking, ging hij voort, Is niet volledig verwezenlijkt. De uitgavenbeperking leverde 30 millioen minder op en de ontvangsten 14 millioen min der, samen 44 millioen. Er zou dus over 1934 een tekort overblijven van 44 millioen, ware het niet, dat de conver sie een voordeel oplevert van 14 millioen. Er blijft dus een tekort van 30 millioen. Dit tekortcijfer, zeide de bewindsman, is het ramingcijfer. De werkelijke uitkomst, zal daarvan verschillen, vooral omdat de mid delenopbrengst beneden de raming zal blij ven. De voornaamste oorzaak hiervan is, de om zetbelasting. Zeer zorgvuldige raming De opbrengst der directe belastingen zal waarschijnlijk hooger zijn, een gevolg der uiterst voorzichtige raming. De vraag is opgeworpen, of de raming voor 1935 niet te hoog is. Zij is, aldus de minister, aan de hand der thans beschikbare gegevens met groote zorg vuldigheid geschied. Indien alle omstandigheden gelijk waren zou dus 1935 een tekort moeten vertoonen van 30 millioen. Het vertoont er één van 92 millioen. Van waar dit verschii? De minister gaf het ant woord op deze vraag evenals op de vraag hoe dat bedrag moet worden gevonden. Er wordt geen nieuwe belasting voorgesteld. Alleen wordt gerekend op totstandkoming van het geen thans bij de Kamers aanhangig is. Het leeuwenaandeel moet worden verkre gen door vermindering van uitgaven. Zij be staat uit een vermindering van den pensioen last met 3 millioen en uit een bezuiniging op onderwijs van 10 millioen. Dit is het deel dei- verleden jaar aangekondigde bezuiniging van 15 1 2 millioen, dat nog niet is verwezenlijkt De nieuwe regeling der financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten be spaart 20 millioen. Invoering van het Verkeersfonds, genaard gaande met maatregelen tot vermindering van het spoorwegtekort levert een verminde ring van uitgaven van 17 millioen. Overgang tot een ander stelsel van finan ciering der invaliditeitsverzekering en verlen ging van den termijn der stortingen in het Ouderdomsfonds geeft een besparing van 14 millioen. Bezuiniging op de landmacht be spaart 5 millioen. Bij de totstandkoming van deze maatregelen zal het tekort eedekt zijn. Tengevolge van de crisis drukken ou onze begrooting extra uitgaven voor de noodlijden de gemeenten, voor de werkloozenkassen, voor de steunuitkeeringen en de werkverschaffing, voor het Spoorwegtekort, voor de rente van het 60-millioenplan, voqr het tekort in het gemeentefonds. Alles tezamen vormen deze uitgaven tenminste een bedrag van 100 mil lioen. De Regeering is doende plannen uit te wer ken voor een verdere verlaging der uitgaven Vergelijking met 1914. Daarbij gaat zij na de ontwikkeling van het budget sedert het uitbreken van den oorlog. In dit verband liet de Minister enkele globale mededeelingen omtrent die ontwikkeling vol gen, waarbij als voorwerp van vergelijking was genomen de laatste begrooting voor den oor log (1914i en de begrooting van het loopend jaar (19341. In 1914 was de totale begrooting (zonder de uitgaven voor de Staatsschuld) 184 millioen. Sedert vermeerderde de bevolking met on geveer 13. hetgeen een stijging der begrooting wettigt van 61 millioen. Het indexcijfer steeg inmiddels tot 140. wat neerkomt op een stijging der uitgaven met 98 millioen. Te zamen 343 millioen. De uitgaven voor de Staatsschuld die in het bijzonder in de oorlogsjaren sterk zijn geste- gen (in 1914 waren zij 38 millioen) bedragen 168 millioen. De meerdere uitgaven door de crisis bedra gen ten minste 100 millioen. Het totaal zou dus te stellen zijn op 611 mil lioen. In werkelijkheid beloopt de begrooting 1934 742 millioen. Verschil 131 millioen. Dit bedrag geeft ongeveer aan, hoeveel onze uitgaven liggen boven het peil van 1914. wan neer men den invloed van de crisisuitgaven en de uitgaven voor de Staatsschuld uitscha kelt Het demonstreert, hoe zij, die spreken van een verlaging van ons budget met eenige hon derden millioenen, bijv. tot 400 millioen, de realiteit uit het oog verliezen. Bij deze uiteenzetting, merkte de Minister op, is geen rekening gehouden met de uiitga- ven voor het Wegenfonds en het Landbouw crisisfonds. Het omlaag brengen der begrooting zoo concludeerde de Minister is niet zoo'n een voudig werk als sommigen wel schijnen te meenen. Een ingrijpende vermindering, die echter volstrekt noodzakelijk is, zal moeten leiden tot afschaffing van veel, dat ons dierbaar is. Wanneer de Regeering straks die afschaf fing zal moeten voorstellen is dit niet, omdat zij aan deze zaken geen waarde zou hechten. Wij bevinden ons in de positie van den soheeps kapitein, die een deel zijner lading moet uit werpen. Niemand zal hem verwijten mogen dat hij de uitgeworpen goederen niet op prijs stelt. Men weet, dat hij het alleen doet. om te voor komen, dat geheel zijn schip, met bemanning en lading, een prooi der volven wordt. Zoo moet ook de Regeering handelen. Wan neer zij straks goederen gaat uitwerpen, zal •het alleen zijn, omdat zij dit onvermijdelijk acht om het schip van Staat door de bran ding van den tijd in behouden haven te bren gen. Plafond hing slechts aan enkele spijkers. Daardoor stortte het naar beneden. Aneta uit Semarang, dd. 27 Sept.: Gistermiddag is het cementen plafond in de bibiliotheek en museumzaal van het proef station Midden Java ingestort. Het cementen plafond woog 1500 K.G. Toen men het gevaar zag aankomen, werd de zaal onmiddellijk ontruimd: de mandoers (inlandsche opzieners) konden hierbij ter nauwernood het veege lijf redden. Door deze maatregelen hadden echter geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade, aan kasten en museum stukken toegebracht is aanzienlijk. Het gebouw behoort aan de N.V. Mestfabriek Java en in de bovenverdieping van dit ge bouw is het proefstation gevestigd. De bouw van het geheel had in 1920 plaats. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de bevestiging van het plafond dat slechts aan enkele spijkers hing, onvoldoende was. Men heeft uitgere kend, dat o.a. een gewicht van 100 K.G. slechts aan vier spijkers was bevestigd. Naar de Ukraine. Einde Juli vertrokken wij uit Sebas topoi naar Odessa. Het is een betrekkelijk korte reis per Zwartezeeboot. Wij gaan de Ukraine tegemoet, een gedeelte van Rusland, dat een geheel afzonderlijk voorkomen heeft en ook weder een rol op zich zelf heeft gespeeld. De korenschuur, een land vol romantiek. De bakermat van tal van bekende schrijvers en schilders, waaronder Gogol, Korolenko, Shev- chenko en van de tweede groep Repin en Semiradski. Ook musici hebben de Ukraine bezongen. Musorgski en Tsjaikovski gebruik ten de melodieën uit deze landstreek voor hun eigen composities. Na 1917 is de beteekenis van dit landsdeel sterk toegenomen, hetwelk nu gevormd wordt door een tweetal auto nome republieken: Ukraine en Moldavië. In het Westen wordt het land doorkruist door de Dnjepr; een gebied met rijke ertslagen. Wij zijn in een landsdeel met een zeer wispel turig klimaat. De lente komt laat, de zomer is warm, in het zuidelijk gedeelte zelfs zoo. dat er katoen kan groeien. Omstreeks mid den December vriezen de rivieren dicht én ontdooien niet voor half Maart. De bevol king van de Ukraine bedraagt ongeveer twin tig procent van de geheele bevolking van de^ Sovjet-Unie. Behalve Ukraïners, Russen, Joden, Polen, Duitschers en Grieken wonen er Tataren, Tsjechen, Bulgaren, Wit-Russen enz. Tot voor korten tijd was Charkov de hoofdstad van dit landsgedeelte, doch juist in den tijd, dat wij er waren, werd Kiev uit verkoren. Kiev. „De moeder der Russische steden", gelegen aan de Dnjepr, in een zeer boschrijke om geving en in een gebied, waar akkerbouw en vruchtenteelt in de behoeften van duizenden voorzien. Bovendien is Kiev een cultureel centrum. Aan de twintig technicums en tien instituten van hooger onderwijs studeeren circa 60.000 studenten. Het is de oudste Rus sische stad. Reeds Herodotus schreef 2400 jaar geleden over de gebieden, waar thans Kiev ligt. Voor 1500 jaar lag Kiev op den hoofd weg tusschen Europa en Azië en was een be langrijk handelscentrum. In de Scandinavi sche sagen wordt over de stad aan de Dnjepr gesproken, want Kiev dreef zoowel handel met Zweden als met de landen om de Middelland- sche Zee. In de 10e en lie eeuw was Kiev een stad met wereld-beteekenis. Het was de eer ste stad in Rusland, die door muren werd omgeven, en een toevluchtsoord voor een ieder. Vandaar den bijnaam van de Moe- Zaterdag is er collecte, Dan gaan weer in onze stad Collectant en collectrice Van het Brokkenhuis op pad. Zaterdag is er collecte En dan komt men aan uw deur. Vol vertrouwen, want men weet het, Dit doel stelt men niet teleur. Nu de zomer weer voorbij is En de winter meldt zich aan, Moet er door het Brokkenhuis weer Heel veel worden opgedaan. Strakjes komen toch de armsten Ernaartoe in groot getal, Om wat beddegoed en kleeding Die hun warmte geven zal. Maar daar heeft men geld voor noodig, Als nu iedereen wat geeft, Ruim of weinig, naar vermogen. Staat het vast, dat men het heeft. Als u uitgaat: laat wat achter, Als u thuisblijft: geef dan wat, Helpt elkaar is een traditie Onzer goede oude stad. Geef dan tevens uw adres op. Door welk feit nog wordt bepaald: Hier kan ook wat kleeding, schoeisel, Of een deken afgehaald.... Zaterdag is er collecte En dan komt men aan uw deur, Om voor 't Brokkenhuis te vragen, Neen, geen mensch stelt dat teleur. P. GASUS. Groote belangstelling voor vredesactie. Twee zalen noodig om de hoorders te bergen. De Jongeren Vredes Actie (J.V.A.)), afdee- ling Amsterdam heeft Donderdagavond in Bellevue een bijeenkomst gehouden, welke bedoeld was om getuigenis af te leggen van den onwrikbaren wil tot den vrede, welke den jongeren bezielt. De toeloop was zoo groot, dat in het Cornelius Broerehuis een tweede ver gadering moest wordt belegd, waar de zaal eveneens geheel bezet was. De voorzitter, de heer Hein van Wijk uit Heemstede zeide, dat er een groote verwarring heerscht op het gebied van de oorlogsbestrij- ding. Daartegenover wenschen de jongeren demonstratief een getuigenis af te leggen en pal te staan tegenover den oorlog. Thans is er eenheid bereikt inzake een manifestatie van wat wij niet willen. Te hopen is, dat de een heid van actie spoedig mogelijk zal zijn. Het woord werd hierna gevoerd door Fedde Schurer, mevr. SmitSchuckink, dr. Garmt Stuiveling, G. J. Huitman en ds. A. R. de Jong. zijn kleine ADVERTENTIES a f t.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REED zijn altijd r£ak. (Adv. Ingez. Med.) der der Russische steden. Onder Vladimir Yaroslav bereikt Kiev een hoogtepunt. Bij- zantijnsche kooplieden, die de stad bezochten, spraken over een Tweede Konstantinopel. Na de bloeiperiode brak een tijdperk aan van woelingen. Ruziemakende prinsen bestreden elkander, de nomaden verwoestten gedeelten der stad. In 1240 werd Kiev plat gebrand onder leiding van den Tataar Khan Baty. Nog geen honderd jaar later, toen de stad in handen was van den Lithauschen Koning Vitovte. was Kiev de belangrijkste stad van Rusland; welke positie verloren ging in de volgende eeuwen door de opkomst van Mos- cou. In 1654 was de Russische Tsaar heer en meester in Kiev en werd de stad versterkt tegen eventueele aanvallen der Tataren. De 18e eeuw kenmerkte zich door tal van bran den, waardoor de vele houten gebouwen ver woest werden. Nieuwe steenen gebouwen wer den opgericht om omstreeks 1850 was een her_ schapen Kiev ontstaan, met gebouwen zooals die in de moderne steden te vinden zijn. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was juist een aanvang gemaakt met de vestiging van industriëele bedrijven. Gedurende de oorlogs jaren werd niet minder dan dertien maal van bewind verwisseld, doch de fraaie gebouwen waaronder in de eerste plaats de Sophia Kathedraal hadden gelukkig niet te lijden. De Sophia Kathedraal. Ik geloof niet, dat ik bij al mijn omzwer vingen ooit een kerkencomplex gezien heb. hetwelk mij zoo heeft getroffen als de Sophia Kathedraal in Kiev. Deze dateert van een duizendtal jaren geleden en is uit architecto nisch oogpunt, een combinatie van Bijzan- tijnschen. Sirischen. Perzischen en Romein- schen sttijl. De mozaïken zijn bewaard ge bleven en van een wonderbaarlijke schoon heid. De beroemde fresco's uit de 11e eeuw herinneren aan oude tijden. Naast het altaar staat een sarcophaag uit de 12e eeuw. In de onmiddellijke omgeving, hoog op een heuvel, treft ons de Kiev-Pechersk Larva, die uit den zeilden tijd dateert als de Sophia Kathe draal. Oude kunst uit de Ukraine is in deze kerk te bezichtigen. Een netwerk van cata- coben. waar wij gewapend met brandende kaarsjes doorheen trekken, diep onder de bedding van de Dnjeper, toont ons een ge deelte van het leven en het bestaan der monniken. Niettegenstaande hier en daar de electrische gloeilamp in deze onderaardsche gangen aan moderne tijden doet denken, blijft het geheel huiveringwekkend. In de graven liggen de gemummificeerde monniken, in diepe uithollingen schedels en beenderen van Militair vliegtuig verongelukt. Commandant van Soesterberg gewond. In de buurt van Elspeet heeft een ongeluk plaats gehad met een militair vliegtuig, dat gezien de omstandigheden, buitengewoon goed is afgeloopen. De commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. luitenant-kolonel P. W. Best was met een legervliegtuig vertrokken van de legerplaats Oldebroek met bestemming naar het vliegkamp Soesterberg. Het toestel werd bestuurd door luitenant Koenen. De start geschiedde vlot, doch even boven Saxen- heim, een gehucht in de buurt van Elspeet, zag de bestuurder dat er vlammen uit de mo torkap sloegen. Hij sloot direct de benzine leiding af en trachtte een landingsterrein te vinden. Hij ontdekte een betrekkelijk klein terrein, tusschen de bosschen, dat later een slecht onderhouden voetbalterrein bleek te zijn. Bij de landing raakte het toestel de toppen der boomen en stootte op het veld bovendien op een stuk hout. Het toestel sloeg over den kop en kwam plat op den rug te liggen. De bestuurder die niet gewond werd, kon zichzelf bevrijden. Luitenant-kolonel Best zat zoo opgesloten, dat hij uit 't toestel moest worden bevrijd. Hij had eenige verwondin gen opgeloopen. Het toestel werd ernstig beschadigd en moet gedemonteerd worden. 25 JAAR SCHEEPVAARTINSPECTIE. Gisterennamiddag heeft ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan der scheep vaartinspectie in het gebouw der inspectie aan de Koningskade te 's-Gravenhage de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de gep. vice-admiraal C. Fock, een receptie ge houden in tegenwoordigheid van het geheele personeel van het bureau van den inspecteur- generaal en van de inspecteurs voor de scheep vaart uit Rotterdam, Amsterdam en Gronin gen. De receptie werd bezocht door den Minister van Waterstaat, ir. Kalff, die den inspecteur- generaal en zijn personeel toesprak, gewa gende van de waardeering van zijn departe ment voor de wijze, waarop de scheepvaart inspectie haar taak verdicht ten bate van de veiligheid ter zee. De heer Fock dankte, de gebrachte hulde overdragende op zijn personeel. Onder de zeer velen, die ter reeprif?» ver schenen, werd opgemerkt het bestuur der vereeniging van reeders van visschersvaar- tuigen. DREIGEND CONFLICT LANDBOUWBEDRIJF BIESBOSCH. De samenwerkende landarbeidersbonden (Chr. R.K. en Mod.) en de Werkgevers ver eeniging Werkendam en de Werken hebben thans een tweetal besprekingen gehouden over de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden van de landarbeiders in den Biesbosch e o. Deze besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. De landarbeidersbonden overwegen thans om op korten termijn een staking af te kondigen. Hooibroei oorzaak van grooten brand. Drie woningen in de asch gelegd. Donderdagmiddag is brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Klinkers te Beek (L.) aan de Stegen. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en vond gretig voedsel in den opgeslagen oogst. Door den wind sloegen de vlammen over naar het aan grenzende woonhuis van K. Voorts breidde de brand zich nog uit tot twee landbouwerswo ningen van Bovens en Limpens. De drie wo ningen brandden tot den grond toe af. De geheele schade, de oogst inbegrepen wordt geraamd op 18.000 gulden. Alles was ver zekerd. De oorzaak van den brand is vermoe delijk hooibroei. Een der bewoners bekwam een lichte blessure aan het been. Verdere persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. hen, die in vroeger jaren hier werkten. In kleine cellen toont men den bezoeker de verblijfplaats van hen, die het licht nooit meer zouden zien. Kortom een beeld, hetwelk men nimmer zal vergeten. Odessa. Nog enkele opmerkingen over Odessa, de stad die wij bezochten voordat wij in Kiev kwamen. Wij bereikten per Zwarte Zeeboot van Sebastopol uit deze groote havenplaats. Zij heeft een „Europeesch" voorkomen. In betrekkelijk korten tijd ontwikkelde Odessa zich tot een belangrijke stad. Aan het einde van de 18e eeuw lag op de plaats van de tegenwoordige stad nog slechts een kleine Turksche vesting Thans vindt men er breede boulevards, groote bankgebouwen, een eigen universiteit, verschillende musea en een bij zonder mooi operagebouw, dat wat uitrusting betreft tot de goede van Europa gerekend kan worden. Naar huis. Op 30 Juli 's morgens om elf uur vertrokken wij uit Kiev naar Polep's hoofdstad Warschau. Een langer verblijf in Rusland zou ook niet mogelijk geweest zijn, omdat het Russische visum ons slechts een verblijf van 31 dagen toestond, 's Avonds om zes uur waren wij aan de Rüssische grens bij Shepodovka. Van de douane hadden wij alle medewerking Wel werd ons geld nauwkeurig bekeken en geteld en werden al mijn couranten en brochures, die de Kamer van Koophandel mij had ge geven, stuk voor stuk nagekeken en moesten wij onze rekeningen toonen van de gekochte ikonen en andere Russische herinneringen, maar moeite hadden wij gelukkig niet. Drie uren later bracht de boemeltrein ons van het Russische naar het Poolsche grensstation Andermaal een inspectie onzer koffers, een controle op alle gedrukte stukken en een scherp toezien op onze paspoorten. Van des avonds tot den volgenden ochtend 8 uur reis den wij naar Warschau, 't Was een jacht naar de slaapwagens, waarvan alleen de opge slagen bedden bovenin gelegenheid geven voor nachtrust en de banken onderin vrij moeten blijven voor zitplaatsen voor den komenden en gaanden man. In Warschau zelf genoten wij in Hotel Bristol van de zoo geheel andere omgeving. Op den lsten Augustus om 11 uur 's morgens bracht een ranke Fokker ons naar Berlijn, waar wij om half drie aan kwamen. zonder dat in Polen onze koffers „open" geweest waren. Anderhalf uur-latei- stegen wij in. in de bekende Zilvermeeuw en om zeven uur ston den wij op Schiphol. De Russische reis was ten einde MOLLERUS. Er was te Hilversum vergunning verleend. Doch de voorwaarden zijn niet nageleefd. Justitie zal strafvervolging instellen. B. en W. van Hilversum hebben een com muniqué het licht doen zien, waarin zij. na uiteengezet te hebben, welke voorwaarden bij den bouw zijn gesteld, verklaren, dat. ware bekend geweest, dat in het gebouw regelma tig bioscoopvoorstellingen zouden worden ge geven geheel andere en strengere eischen zouden zijn gesteld, zooals zulks voor biosco pen steeds geschiedt. Aan den eisch, dat alle zaal- en buitendeu ren naar buiten draaiend moesten zijn. is voldaan. Ofschoon op zichzelf met een en kele handgreep de deuren konden worden geopend, is het een fout geweest, dat deze sluiting zoodanig was geconstrueerd, dat de deuren konden worden afgesloten met een sleutel. Aan de voorwaarde, dat er bij den uitgang een brandbluschapparaat moest worden op gehangen, was niet voldaan, terwijl in afwij king van de toezegging, dat geen buffet zou worden geplaatst toch een buffet aanwezig was in den achtergang, die daardoor waar schijnlijk niet meer de vereischte breedte had. Overigens is aan de voorwaarden op be hoorlijke wijze voldaan. De aanvrage voor de filmvoorstelling. Wat nu aangaat de politioneele vergun ning voor het geven van de filmvoorstelling is gebleken, dat daarvoor op verschillende data twee aanvragen van verschillende zijden zijn ingediend. De eerste aanvraag kwam op 17 September j.l. bij de politie in. Daarop is gunstig beschikt. Deze aangelegenheid was door den inspecteur van dienst behandeld. De commissaris was daarvan onkundig en vernam zulks eerst later Aan de vergunning werden, gelijk dat bij filmvoorstellingen in lokalen, welke niet in het bijzonder daarvoor zijn goedgekeurd, de navolgende voorwaar den verbonden, nl. dat tijdens de film vertoo ning een emmer water en een dweil onder het onmiddellijk bereik van den operateur aan wezig is en dat de films voor en na het ge bruik in de daarvoor bestemde koffers zijn geborgen. Bovendien is de leider van de filmvoorstel ling door een agent van politie mondeling op de naleving van de voorwaarden 'n emmer met water en een dweil beschikbaar te hou den, gewezen. De vergunning is door den aan vrager rechtstreeks naar Uden gezonden, zoodat de verklaring, dat de leider deze ver gunning in zijn bezit had, als Juist moet wor den aangenomen. De tweede aanvraag kwam bij de politie in op 20 September j.l. Hierover was aan den commissaris van politie een rapport in gun- stigen zin uitgebracht, waarbij in overweging werd gegeven de vergunning te verleenen on der de gebruikelijke voorwaarden voor even tueel brandgevaar, maar daarop was nog geen beschikking afgegeven. Door het bovenstaande wordt verklaard, dat de commissaris, die alleen maar oog had op laatstbedoelde aanvrage, in de meening verkeerde, dat nog geen vergunning was af gegeven. Vast staat intusschen, dat de toorstelling slechts mocht plaats hebben met inachtne ming van de aan de eerste vergunning ver bonden voorwaarden. Vervolging door de Justitie. De Justitie zal een vervolging instellen te gen de personen, die voor den brand verant woordelijk moeten worden geacht. Behalve pater Buys zijn naar het oordeel der Justitie ook anderen aansprakelijk o.m. broeder Duymel. De commandant van de Am- sterdamsche brandweer zal een rapport over het gebeurde uitbrengen. Toestand van de slachtoffers. De toestand van enkele slachtoffers blijft nog zeer ernstig, Donderdagmiddag heeft de vicaris van het aartsbisdom Utrecht een be zoek gebracht aan de patiënten in de R.K. Ziekenverpleging. Aan de 9-jarige J. Mangin en de tienjarige A. Jongerdan, zijn de sacramenten toege diend. DIRECTEUR EEN OOG UITGESLAGEN. Acht jaar gecisclit. De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle eischte tegen den verpleegde van de Rijks-psychopateninrichting te Avereest H P. L wegens zware mishandeling een gevange nisstraf van 8 jaar. Op 8 Juni van dit jaar had L. den directeur dezer inrichting den heer M. Westerterp eenige malen met een schaar in het gezicht geslagen, waardoor deze het linkeroog moest missen. Vastgestelde prijzen voor spijsoliën. Om de vlucht van de boter- consumptie te remmen. Minimumprijzen met ingang van Maandag a.s. Het Nederlandsche Weekblad voor Kruide nierswaren meldt, dat tusschen de fabrikan ten van en handelaren in spijsoliën een over eenkomst is aangegaan, waardoor in de ver koopvoorwaarden van deze oliën verschillende wijzigingen worden gebracht Deze overeen komst draagt den naam Spijsolieconventie. Zij is niet van kracht voor raapolie en ruwe soja- olie, maar wel voor boterolie en geraffineerde soj a-olie. Daar de conventie is gesloten met mede weten van de Crisis Zuivel-Centrale zal iemand worden aangewezen, die namens de regeering overleg pleegt omtrent verschillende aange legenheden. Het blad meldt verder, dat de nieuwe regeling a.s. Maandag zal ingaan. De opzet der regeling is eenerzij ds om aan den chaotischen toestand in het bedrijf een einde maken, terwijl aan den anderen kant de re geering de vlucht van de boterconsumptie naar de eetbare oliën wil remmen. De vast te stel len prijzen zijn minimumprijzen, welke elke week zullen worden vastgesteld. Voor de week, welke Maandag a.s. begint, zal de minimum prijs voor slaolie worden vastgesteld op 55 cent per flesch plus 5 cent staangeld per flesch. Voor losse slaolie is de prijs, voor dezelfde hoe veelheid als een flesch inhoudt, bepaald op 421/2 cent.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5