Balineza ZIET Nieuwe Oogst put vak det Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD PASTOR WILLIAM FETLER. Zooals wij meldden zal op Donderdag 4 Oc tober en Zaterdag 6 October a.s. in het ge bouw van de Haarlemsche Jongemannenver- eeniging spreken Pastor William Fetler, di recteur van het Russisch Zendingsgenoot schap. Pastor William Fetler is de bekende stich ter en leider van „The Russian Missionary Society", waarvan het hoofdkwartier is ge vestigd in de hoofdstad van Letland. Riga. Vroeger was hij predikant van een Evangeli sche gemeente te St. Petersburg; daarna kwam hij te Riga, daar hij uit Rusland is verbannen. Evangelisten van bovengenoemd Genoot schap. dat Engelscn-Amerikaansch van oor sprong is. werken op 't oogenblik in Rusland. Polen, Estland, Letland, Lithauen en Mands- joerije, terwijl ook gearbeid wordt onder de uitgeweken Russen in Boelgarije. Tsjecho- Slowakije, Roemenië, Zuid-Amerika (Argen tinië) en Frankrijk (Parijs). Zooals bekend leven alleen al inhet laatste land een half millioen Russische'emigranten. Parijs telt er ruim 80.000, waaronder er velen zijn. die on der het oude Czaren-regiem belangrijke po- soties hebben ingenomen, maar die nu armer zijn dan menig Parijsch bedelaar. Tevens ondersteunt het Genootschap noodlijdenden in Rusland, onderhoudt een weeshuis in Polen voor meisjes (Constantin, bij Warschau) en geeft tijdschriften uit in verschillende talen (acht verschillende bla den). Ds. Fetler, de Zendings-Directeur (hij is dit reeds meer dan 25 jaren) heeft een veelbewo gen leven achter zich. Als jongeling vertrok hij van Riga. dat toen nog tot het groote Russische Czarenrijk be hoorde, naar Londen, om daar te worden op geleid tot predikant aan de beroemde Bijbel- school van Charles Haddon Spurgeon. Enkele jaren later keerde hij naar Rusland terug en begon den Evangelisatie-arbeid in de hoofdstad St. Petersburg. Het tegenwoordige Centrum van Ds. Fetler's arbeid is gelegen in Riga. In 1927 werd daar een groote Heilstempel geopend, die in het voorjaar van 1934 met 500 zitplaatsen moest worden uitgebreid. Daar Pastor Fetler Russisch, Lettisch, En- gelsch en Duitseh spreekt zal wat hij zegt worden vertaald. CREMATIE D. HOORN. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft gistermiddag in het crematorium te Velsen. de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer D. Hoorn, commissaris en oud-directeur der N.V. Dek- ker's Houthandel te Zaandam, overleden al hier. Aanwezig waren directeuren en commissa rissen der N.V. Dekker's Houthandel, de heer J. Simonsz Jr., namens de N.V. Houthandel v.h. H, Simonsz en Zn.. W. Amons, lid dei- firma Prins de Jong, Amons en Co., carga doors; J. Sijdses, van de fa. Sijdses en Co. cargadoors, allen te Zaandam; M. W. Brandrs cargadoor te Amsterdam, bijna het geheele personeel van de N.V. Dekker's Houthandel e.a. Namens de familie heeft gesproken Dr. M. A. Huender, die een woord van dank en er kentelijkheid sprak. Spr. zeide dat de overle dene een man was, die het leven grondde op waarachtigheid n daardoor de sympathie en vriendschap van velen mocht ontvangen. De heer J. D. de Vries Lentsch, oudste di recteur der N.V. Dekker's Houthandel, sprak een woord van dank voor wat de overledene als directeur en commissaris der vennoot schap was geweest. Hij was een man van groote ijver en onkreukbare eerlijkheid. Spr. was dankbaar bijna 30 jaar met hem te heb ben mogen samen werken. Met het persoieel kon hij uitstekend omgaan en velen geden ken hem dankbaar. Nadat de kist onder 't spelen van Handei's Largo was gedaald, heeft een zoon dank ge zegd voor de groote belangstelling. FAILLISSEMENTEN. Door de Arronaissements-rechtbank te Haalem zijn de volgende faillissementen op 2 October uitgesproken: 1. J. van Waard, poelier, wonende te Haarlem. Brouwersvaart 14. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. 2. Kr. Vens Joh. Azn., aannemer van grondwerken, wonende te Zaandam, Govert Flinckstraat 29. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. 3. H. van Nimwegen, sigarenfabrikant, wonende te Krommenie (Weiver). Curator Mr. Julius Hoog, alhier. Rechter-Commissiaris Mr. A. L. M. van Ber- ckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. P. J Maas, vrachtrijder te Santpoort. Curator Mr. A. van Leyenhorst, alhier. 2. T. Edelman, boekhandelaar te Heem stede. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. 3. N. Huyg, expediteur te Beverwijk. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sicca- ma, alhier. 4. J. Huisman, te Purmerend. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 5. De Handelsvennootschap onder de firma Hendriks en Berkhout, gevestigd te Benne- broek en hare firmanten K. A. Berkhout en C. Jansen-Hendriks, beiden wonenden aldaar. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslïjst de faillissementen van 1. H. Boogaard te Haarlem. Curatrice mevr. Mr. J. H. G. Schutte- Struick, alhier. 2. J. van Winterswijk, handelende onder den naam Conservenfabriek Hollandia. Curatrice mevr. Mr. J. H. G. Schutte- Struick, alhier. 3. Mevr. M. J. L. van Schaik, te Haarlem. Curatrice mej. Mr. M. Kluitman, alhier. „KUNST ZIJ ONS DOEL' Dezer dagen vond in het Waaggebouw een ledenvergadering plaats van bovengenoemd teekencollege. Aan de beurt van aftreden als bestuursleden waren de heeren H. F. Boot, R. Heiloo Jzn. en Jan Wiegman (respectievelijk voorzitter, pen ningmeester en commissaris van ae kunstbe schouwingen) die weder als zoodanig herko zen werden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeni- ging zich in een toenemenden bloei verheugen mag. Het aantal werkende leden is gestegen tot negentig. De teekenavonden vangen weder Zaterdag 6 October aan. ORGANISATIE VISCH- EN HARINGBEDRIJF Dezer dagen vergaderde de Haarlemsche kleinhandel- in het vischbedrijf om ve komen tot stichting van een organisatie. Nadat eenige ■bestuursleden van de Amsterdamsche- en IJmuidensche visehhandelvereenigingen, het woord hadden gevoerd, werd er spontaan be sloten tot het oprichten van de Haarlemsche vereeniging voor den kleinhandel in het vischbedrijf. Besloten werd als naam te kiezen Een dracht maakt Macht. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren P. H. Reira, voorzitter, B. J. M. Roosloot, Frankenstraat, secretaris en H. Ko ning, penningmeester. HEDEN ONZE SPECIALE BALINEZA. ETALAGE!! kei fycmcL dcc tcbpCH D-C-M Deli-Zandnlad. - Fraaie modellen van 6, 8, 10 en 12 ct. per stuk. - Men taxeert iedere sigaar minstens een prijsklasse hooger! Alleenverkoop: GR. HOUTSTRAAT 81 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijJ. Bulters, Brouwers vaart 6 e, autorol; C. Kleijn, Santpoorterstr. 9, bril; Wesselink, Bisschop Ottostraat 5, boe ken; Best, Nagtzaamstraat 2 rd., boekje; v. Pelt, Zijlweg 25. boek; Bureau van Politie. Smedestraat, bal; dop v. e. benzinetank; Op- zeeland, Zijlstraat 2430, ceintuur en camera; Saarloos, Tuchthuistraat 12, duif; J. West dorp, Rijksstraatweg 37, hond; Scheffer, Dor reboomstraat 13. halsketting; v. Laarschot, Voorzorgstraat 49, hoed; R-oozen, Korte Wol straat 11, hond; v. d. Bosch, Schouwtjesplein 65, hond; Kennel Fauna, Klaverstraar. 2. hond; 6 katten; Pijbesma, Pieter Kiesstraat 48, muts; Blankert, Lange Raamstraat 25 rd„ muts; Bierenbroodspot, Schouwtjesiaan 46, portemonnaie; Zwart, Zijlweg 167, portemon- naie m. i.; A. v. Winterswijk, BTouwerskade 77, polis; S. Otte, Gasthuislaan 9, portemon naie m. i.; Verdonk, Semarangstraat 7, plaats bewijzen; Dietz, Dokter Schaepmanstraat 8, rijwiel; Van Bree. Vooruitgangstraat 2 zw.. regenjas; A. W. Troll, Lakenkooperstraat 2. rijwielbelastingplaatje; D. Roode, Pijislaan 122. rijwielbelasfcingplaatje; Mooijen. Kritzinger- straat 25, rijwielbelastingplaatje; De Paus, Bakkerstraat 18. rijwielbelastingplaatje; M. Keesmaat, Dennenstraat 3, rijwiel pomp; v. d. Putton, Vooruitgangstraat 7. rijwielbelasting plaatje; P. Klerk, Pretoriaplein 4, sokken: Karrebelt, Kolkstraat 28 rd„ schroevendraaier Wed. Paap, Klarenbeekstraat 40 rd., trekkar; Wesseling, Bisschop Ottostraat 5, theeblad; Ter Smitte, Diepenbrockstraat 107, kinder- taschje; Broekman, Oranjestraat 169. taschje m.i.; Wensveen. Gen. De Wetstraat 33. t-aschje m. i.; v. Wijk, Zuidpolderstraat 62 rd., pakje wol. Van Lije, Van Oosten de Bruijnstraat 213, armbandhorloge; v. d. Lugen, Cornells Schoon straat 3, sleutels: P. J. van Zutphen, Vinken- straat l, cape; C. Lauwerens. Brouwersstraat 84. horloge; Kennel Kleist, Houtvaartpad 206 hond; J. v. Delden, Lange Lakenstraat 31 rd., ketting; C. Burggraaf. Thorbeckestraat 50, mes: M. Kraak. Potgieterstraat 36. oorbel; A Schriks, Pepijnstraat 39, pincet; Bureau van Politie. Smedestraat, portemonnaie; F. J Da- man, Nic. v. d. Laanstraat 1. portemonnaie m.i.: T. Kruijd, Oranjestraat 60, rozenkrans; Brandt. Kennemerland 34, regenjas; J. v. Ko peren. Gasthuislaan 48. rozenkrans; J. Vos- kuijl. Nic. v. d Laanstraat 2a,idem; regen jas; v. d. Velden. Bakenessergracht 75 rd.. 'kinderschoen; Hartendorp, Linschotenstraat 20, slinger van een auto; v. d. Kort, Nassau- straat 14a zw. taschje. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Over Sept. 1934 (en vorig jaar). Aantal bezoeken 10429 (vorig jaar 11097), waarvan 5101 (vorig jaar 6201) aan de Kran tenkamer en 1992 (vorig jaar 2142) aan de al- gemeene Leeszaal. Uitgeleend werden 6435 boeken (vorig jaar 7509). Filiaal Haarlem-Noord: Aantal bezoeken 1684 (vorig jaar 2153) waar van 732 (vorig jaar 1033) aan de leeszaal. Uitgeleend werden 1348 boeken (vorig jaar 1478). De Mac. Robertson-race. Verzending per luchtpost. Aan de in de tweede helft van de maand October te houden Mac Robertson-race Enge land—Australië, zal worden deelgenomen door een vliegtuig van de N.V. Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën. De gelegenheid wordt opengesteld om in Ne derland ter postbezorgae volledig gefrankeerde gewone en aangeteekende brieven, briefkaar ten en andere stukken, bestemd voor Neder- landsch-Indië en Australië, met vorenbedoel de bijzondere vlucht te doen overbrengen. Brieven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten zijn van dit luchtvervoer uit gesloten. Zoowel voor de verzending naar Neder- landsch-Indië als voor de overbrenging naar Australië zal, naar wij reeds gemeld hebben boven de gewone porten en rechten een lucht recht verschuldigd zijn van f 1 per 10 gram. Vorenbedoelde verzending zal uitsluitend op risico van de afzenders plaats vinden. Ten blijke van het verlangen om correspondentie met den onderwerpelijken vliegtocht te doen vervoeren, behooren het luchtrecht en de ge wone porten en rechten althans gedeeltelijk te zijn voldaan door middel van oer, voor bij zondere postvluchten bestemde driehoekige luchtpostzegel ad 30 cent. Stukken, waarop dit bijzondere zegel niet voorkomt, worden in geen geval met het aan de Mac Robertson- race deelnemende vliegtuig verzonden. Voorts moet op de stukken de aanwijzing „Per Mac Robertson-race" worden gesteld. Personen, welke geen relatie hebben in Ne- derlandsch-Indië en Australië kunnen hun correspondentie, waarvoor terugzending aan den afzender wordt verlangd, adresseeren aan het Hoofd van den Post-Telegraaf- en Tele foondienst te Bandoeng, c.q. aan „The Re presentative of the ,,K. L. M." Royal Dutch Air Lines, 255 St. George Street, Sydney, Australia". In dat geval behoort een omslag voorzien van het adres van den afzender en een antwoord-coupon voor de terugzending in de met de Mac Robertson-race te vervoeren zending, te worden gesloten. Voor zoover de aan het Hoofd van den P. T. T. dienst te Ban doeng gerichte stukken betreft, kan de ant woord-coupon achtei-wege blijven, indien de voor de terugzending verschuldigde frankeer 'kosten in Nederlandsch-Indische frankeer- en (of) luchtpostzegels op den ingesloten om slag zijn s gekweten. De terugzending uit Australië zal niet met het vliegtuig van de Mac Robertson-race, doch uitsluitend met de gewone middelen van vervoer geschieden. De terugzending uit Ne- derlandsch-Indië .zal met de gewone maü plaats hebben, tenzij, behalve het gewone port. het voor de overbrenging met den luchtdienst BandoengAmsterdam verschuldigde lucht recht op den vorenvermelden ingesloten om slag is voldaan of het bedrag in antwoord coupons is bijgevoegd. De met de Mac Robertson-race te verzen den stukken worden ten Expeditie-bureele Amsterdam CS van een bijzondere stempel afdruk voorzien. Omtrent het tijdstip, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post bezorgd moet zijn. volgt nog nader bericht. In verband met het vorenstaande wordt het luchtpostzegel voor bijzondere vluchten voor het publiek verkrijgbaar gesteld van 1 Octo ber af tot een nader te bepalen datum. A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" Jl'BILEUMFONDS PERSONEEL X/.H.T.M- Aan het jaarverslag van het Jubileum fonds van Personeel der N.Z.H.T.M. dat over twee jaren loopt, ontleenen wij, dat, in de bestaansjaren 1929 tot 1933 90 jubilea plaats hadden. Aan 7 scheidenden werden geschen ken aangeboden. Dankbaar wordt de mede werking en steun van de directie en den raadsman, mr. Immink gememoreerd. Op 1 Juli bedroeg het aantal leden 725 en het aan tal begunstigers 207, achteruitgeloopen sinds 1 Jan. 1932 respectievelijk met 62 en 32. Het batig saldo over 1932, 1933, bedroeg f 4.600. Geraamd wordt over 1934 een bedrag aan in komsten van f 2800, ovenals de vorige jaren. In November zal een ledenvergadering plaats hebben. Op de in Lisse gehouden ledenvergadering van het Jubileumfonds in Juli, werd besloten het aftredend bestuur te herkiezen. Het bestuur werd uitgebreid met één lid, met het oog op de toetreding der Waterlan ders. De haltechef, Edam, J. J. Jonker, werd gekozen. De huldigingsvergaderingen dit jaar zijn vastgesteld op 19 October in Leiden en op 29 October in Haarlem. Voor 1934 gaat de huldig- diging van alle jubilarissen op denzelfden voet als voorheen door. Later kan nog anders wor den beslist. Het 50-jarig bestaan. Maandag 15 October zal c A.-R. Kiesver eeniging te Haarlem 50 jaar bestaan, ter ge legenheid waarvan een herdenkingssamen- komst belegd zal worden in de Gemeentelijke Concertzaal. De heeren J. Schouten, voorzitter van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenlgingen, het Tweede-Kamerlid Chr, van den Heuvel en de oud-minister Mr. H. Bijleveld, zullen dien avond spreken. De leiding van den avond be rust bij den voorzitter Mr. A. Bruch. lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. GELOOF EN WETENSCHAP OPENT HET SEIZOEN. Geloof en Wetenschap heeft Dinsdagavond het seizoen geopend met een voordracht: „Chesterton, de apostel van het gezond ver stand", gehouden door den heer Willem Nieuwenhuis. Mr. F. Vorstman, voorzitter der afdeeling Haarlem, sprak in zijn openingsrede zijn ver trouwen uit in de toekomst der vereeniging, wier ledenaantal ondanks de tijdsomstandig heden ongeveer gelijk is gebleven. De heer Nieuwenhuis zei in zijn voordracht dat men de schrijvers kan verdeelen in een groep die wacht op de inspiratie, en zij die veel produceeren. Chesterton kan men grootendeels tot de tweede groep rekenen, vooral door zijn acti viteit en veelzijdigheid. De Engelschman die in Mei zestig jaar is geworden heeft op het Katholieke leven groo- ten invloed gehad, en in een figuur, die juist wegens zijn veelzijdigheid in óns land een zeldzaamheid is. In al zijn werk treft men echter één ding aan; het gezond verstand. Daarom is Ches terton voor de Katholieke litteratuur van groote beteekenis. ALGEMEENE VERGADERING V. D. J. O. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie zal hara Algemeene Vergadering houden op Zaterdag 6 en Zondag 7 October a.s. in het Bondshuis van den Nederlandsche Protenstantenbond te Soesterberg. in welk gebouw de deelnemers aan deze vergadering tevens onderdak zullen vinden. De vergadering vangt aan op Zaterdag middag omstreeks vijf uur. Nadat een broodmaaltijd gebruikt zal zijn, wordt in de avondvergadering het woord ge voerd door Dr. A. J. van Leusen, arts te Velsen, terwijl daarop de deze zomer opge nomen kamp- en landdagfilm der V.D.J.O. voor de eerste maal vertoond zal worden. Zondagsmorgens om tien uur wordt de vergadering voortgezet, terwijl in een open bare middagvergadering, na de gemeenschap pelijke warme maaltijd, dr. S. Elzinga, inspec. tem- van het Middelbaar en Gymnasiaal On derwijs te Haarlem, zal spreken over: „De zegeningen der Democratie". (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antiooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben in pension voor 10.p. w. en ben aangor.iiisen naar een inkomen van 37 0 voor: inkomstenbelasting 3.36; fondsbelasting 15 CO; opcenten 12.—. Klopt dit volgens U? ANTWOORD: Ja, dat klopt, als liet betreft een ongehuwd persoon, die met een anderen belas tingplichtige in gezinsverband samenwoont. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 2 jonge kin deren. Hoeveel Ink.bel. 1934/35 moet ik te Velsen betalen: 1. van een inkomen van 499 8.en 2e. van een inkomen van 419S. ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting 135.24; gem. fondsbelasting 271.40. 2. Resp. 101.08 en 200.10. VRAAG: Ik ben ongehuwd: kostganger woon in Velsen. Inkomen 20.Hoeveel ink.- be-1. moet ik betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 4.20. Gem. fondsbelasting 29.90. Voor de gem. fonds- belasting is aangenomen dat gij met 1 ander be lastingplichtig persoon samenwoont, VRAAG: Ik ben gehuwd en woon te IJmuiden. Ik heb 2 kinderen van 19 en 24 jaar. De laatste is aangeslagen naar een inkomen van 990.- voor 34.en ik naar een inkomen van 1000.- voor 23.Is <lat juist? ANTWOORD: De opgegeven cijfers zijn niet juist, maar de verschillen tusschen den aanslag van vader en zoon komen wel ongeveer uit. zoon wordt in de gem. fondsbelasting naar een hooger inkomen aangeslagen dan de vader, om dat deze voor zijn 19-jarigen zoon vermoedelijk kinderaftrek geniet en de zoon als onge huwd hooger wordt beiast. Het maakt bovendien verschil met hoeveel belastingplichtige personen men samenwoont. In de rijÏEsink.bel. wordt de aanslag van den •ader door der. kinderaftrek lager. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb 2 minder jarige kinderen. Ik ben aangeslagen naar een inkomen van 1400.voor 28.50. Is dat juist? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben ongehuwd. Hoe groot moet mijn inkomen zijn om in de belasting te vallen? 1. Te Haarlem? 2. Te Beverwijk? ANTWOORD: 1 .Voor de rijks inkomstenbe lasting S00.voor de gem. fondsbelasting 500.—. 2. Resp. 800 en 400. Voor de gem. fonds- belasting is aangenomen dat u met een belasting plichtig persoon samenwoont. RECHTZAKEN VRAAG: A. is aan B. 10.— verschuldigd cn deze heeft de vordering in handen gesteld van een Incassobureau. Van dit bureau ontving A. een schrijven het verschuldigde uiterlijk 2 Octo ber te voldoen, maar dit is hem onmogelijk. Wel zou hij in termijnen van 1.kunnen betalen. 1. Moet de schuldeischer daar genoegen mee 2. Zoo niet, kan het bureau dan machtiging tot: rechtsvervolging aanvragen. ANTWOORD: 1. Neen. 2. Het kan doen dagvaarden namens den schuldeischer. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men een grijs vilten heerenhoed schoon? 2. Hoe krijgt men dan den rand weer stijf? ANTWOOT-tD: 1. Met een harden schuier met. waschbenzïne goed afborstelen en met een bad handdoek afwrijven, met de pool of draad n Buiten in de schaduw en geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Leg den rand op een strijkplank goed glad: leg er een vochtigen doek over en strijk met een niet te warmen bout uit. VRAAG: Hoe kan men bij het .wasschen van een donkerbruine wollen jumper met witte en roode biezen het doorloopen voorkomen? ANTWOORD: Zet de jumper dichtgedekt een kwartier in een steenen kom of pan met ruim waschbenzïne; dan goed kneden en wasschen en glad ophangen in de tocht. Deze behandeling bulten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een ijsvlek uit een lichtblauw cracalé japonnetje? 2. Hoe een vetvlek uit een donkerblauwe hee renpantalon? ANTWOORD: 1. Luchtig wrijven met een dotje watten, in waschbenzine gedrenkt en dadelijk daarna bedekken met een laagje talcum. Stil laten drogen en eerst afschuieren, als het door en door droog is. Mocht er een plek achterblij ven, dan op dezelfde wijze behandelen met lauw water en weer poetleren. 2. Als onder 1, met waschbenzine. Benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijden, men een levertraan- vlek uit een katoenen divankleed? ANTWOORD: De vlek stevig schuieren met perchlooraethyleen, stevig afwrijven met een badhanddoek: de vochtige plek bedekken met talcum: stil laten liggen en als het door en door droog is, afschuieren. De gele vlek, die ontstaa* Is, schuieren met lauw water, waarin een paar druppels mierenzuur, Droogkloppen met bad handdoek en weer poederen. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van rij- wïelolie uit een lichtbeige wollen mantel? ANTWOORD: Afborstelen met benzine en da delijk daarna bedekken met een laagje magne sia of talcum. Stil laten liggen tot de plek door en door droog is en dan het poeder afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en voor- a lgeen vuur of licht in de nabijheid! Op den drempel van een nieuwe wereld. Geachte redactie. In uw nummer van 28 September komt een stukje voor over de kleine mogendheden, waar in u zegt, dat de naties moeten leeren elkander beter te begrijpen, en in verband hiermede overeenkomstig te handelen, zoodat in deze richting de kleine mogendheden staan op den drempel van een nieuwe wereld. In verband hiermede 't volgende: In een nieuwe wereld moet allereerst komen een nieuwe gedachte en levensopenbaring: het wars zijn van alle geweld. Men begint ge lukkig hoe langer hoe meer in te zien, dat 't geweld zich keert tegen hen die 't geweld ge bruiken. Dat is een vaste wet van oorzaak en gevolg; wat men zaait, maait men. Zou men in een volgenden oorlog, dank zij techniek, gif gas zaaien, dan zullen daardoor bij duizenden en tienduizenden dooden gemaaid worden en dit van beide zijden. Hier vallen alle verdedi- gingsgrenzen weg. Maar voorkomen is beter dan genezen zegt een bekend spreekwoord, en met recht. Daarom moet deze nieuwe gedachte doordringen tot ieder mensch. Het gaat niet aan, zich aan 't oude vast te houden en maar te zeggen: God heeft toch den oorlog altijd goed gevonden en 't zal altijd wel zoo blijven. Dit heeft men misschien in den tijd van den slavenhandel ook gezegd, maar de wereld is er toch van verlost. Zoo ziet de wereld ook uit naar verlossing van het oorlogsmonster. Het is een gedachte die reeds in duizenden harten leeft en tot openbaring moet komen. Terloops moet ik opmerken dat deze gedachte voor dezen tijd nieuw is, maar inderdaad is zij reeds oud. Reeds eeuwen geleden kwam deze ge dachte tot ons met deze woorden: Vergeld geen kwaad voor kwaad. Indien 't mogelijk is, houd vrede met alle menschen. Wreek niet maar geef den toorn plaats. Indien uw vijand hongert, spijzig hem, heeft hij dorst geef hem te drinken. Word van het kwade niet over wonnen, maar overwin het kwade door het goede. Hier vallen ook alle grenzen weg. want deze levensopenbaring kent geen grenzen. Het is niet mijn bedoeling, met eenigen nieuwen godsdienst te komen, daar heeft de wereld als zoodanig geen behoefte aan, doch de wereld met al zijn gejaagdheid en jagen naar geld, roem, eer en macht moet terug naar Gods woord; dit woord moet voor ieder een licht op 't levenspad worden. De vrucht daarvan is: blijdschap en vrede en hierdoor leeren wij leven niet tegen maar vóór elkander, want God is liefde. Dan zal de wereld tot inzicht komen, dat verbetering niet door kracht of geweld, maar door Gods geest geschieden moet. Dit is de nieuwe wereld welke voor ons ligt. Wan neer wij dit allen trachten te bereiken dan behoeft gij moeders uwe kinderen, gij vrou wen uwe mannen, gij jonge dochters uw ver loofden niet meer aan dit oorlogsmonster af te staan, want dan zal er geen oorlog meer ge leerd worden, 't Begint te dagen, maar.... 't is nog nacht. Met dank voor de plaatsing, P. y. AMERSFOORT, Cheribonstraat 12. PLANTEN. VRAAG: Mijn boerenkool komt met rups. Wat Is daartegen te doen? ANTWOORD: Het eenige middel ia de rupsen zoo spoedig mogelijk op te zoeken en te dooden. Alle middelen die -gebruikt worden om rupsen te dooden, bevatten in meer of mindere mate ver gif, waardoor de kool voor consumptie onge schikt wordt. Nationaal Crisis-Comité. Afdeeling Haarlem. Er is, nadat eenige jaren zegenrijk werk is verricht door het Crisis-Comité, voor ver schillende groepen der burgerij, nog steeds aanleiding dit werk voort te zetten. De gevolgen van de nog voortdurende groote werkloosheid en de daarmede gepaard gaande crisisgevolgen voor vele andere mede burgers zijn, sinds het Crisis-Comité zich tot taak stelde deze gevolgen te bestrijden, nog niet verminderd. Hoe langer deze toestand voortduurt, hoe ernstiger de behoefte aan steun zich doet ge voelen. De periodieke giften waarvoor het Comité dankbaar is, zijn toch niet toereikend voor het Comité om zich behoorlijk van zijn taak te kunnen kwijten. Vele stoffelijke en moreele behoeften zul len in den komenden winter weer om voor ziening vragen. De Overheidsmaatregelen zijn daartooe niet in staat. Zal het Crisis-Comité eenigszins aan zijn taak kunnen beantwoorden, dan kan zeker de op 6 October te houden collecte niet wor den gemist. Gaarne doe ik dan ook een beroep op de burgerij van Haarlem om op dien dag van haar sympathie voor het werk van het Crisis-Comité te doen blijken door de col lecte met milde gaven te steunen. E. O VERBEEK. Lid en voorzitter v. d. Haarl. Chr. Best. Bond. NB. Daar wij nog dringend verlegen zijn om collectanten verzoeken wij u vriendelijk zich aan ons bureau. Lange Begijnestraat '3rd., telefoon 14505, op te geven, met ver melding van naam. voornaam, adres, leef tijd, periode(n), waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10