Een overpeinzing. Hei Be&eutm&sU 52e Jaargang No. 15729 Verschijnt 'dagelijlcs. behalve op Zon- en Feestdagen" Woensdag 3 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTÏëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend h contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Waterleidingbedrijf licht gemeentebesturen in. Excursie te Alkmaar en Bergen. Tariefsverlaging moet tot bloei van 't bedrijf leiden. Hedenmorgen hebben de besturen der ge meenten in het Noordelijk deel van het gebied van het Provinciaal Waterleiding Net een ex cursie gemaakt naar Alkmaar en Bergen, waar de directeur, de heer J. van Oldenborgh een uiteenzetting heeft gegeven over het bedrijf en de aanstaande tariefsverlaging. In de Harmonie in de Lombardsteeg te Alk maar, kwamen ruim 400 gasten en genoodig- den bijeen. De heer Van Oldenborgh gaf in een heldere voordracht een beeld van het bedrijf, waar bij een en ander met statistieken werd toege licht. Uiteraard was het van het grootste belang dat de besturen der gemeenten met het be drijf kennis maken en weten hoe men het- water wint, waarvoor 's middags de excursie naar Bergen werd gemaakt. Dit is de eerste van een drietal dergelijke bijeenkomsten. De andere zijn in Castricum en in 't Gooi. Rede van den directeur De directeur van het Provinciaal Waterlei ding Net, de heer J. van Oldenborgh, heet de aanwezigen welkom en geeft daarbij zijn ver heugenis te kennen over de zeer groote be langstelling. Hij had niet durven vermoeden, dat, zooals geschied is, 400 leden der besturen van gemeenten, gelegen in de afdeeling Noord van het P. W. N., aan zijn uitnoodiging zou den gevolg geven. Spreker stelt er prijs op de gemeentebestu ren juist nu in nader contact met het P. W. N. te brengen. Immers dit bedrijf is in de nage noeg 15 jaren, dat het thans bestaat, de kin derschoenen ontwassen. Het moge voor de kin derziekten niet gespaard zijn gebleven, gezegd mag worden dat het flink is gegroeid en zich in een krachtig gestel kan verheugen. Tot vol len wasdom gekomen, blikt het slechts een oogenblik achter zich, om met vasten tred de toekomst tegen te gaan. Wat deze toekomst brengen zal? Veel van de toekomst is nog ver borgen, maar één gebeurtenis kon reeds aan gekondigd worden: de ingrijpende tariefsver laging per 1 Januari 1935. Voorwaar een daad. die in de donkere tijdsomstandigheden als een heldere lichtstraal zal worden begroet. De spreker gaat de oprichting van het P. W. N. op 1 Januari 1920 na, welke oprichting wordt ingezet met de overneming der bezit tingen van de Alkmaarsche en de Zaanland- sche waterleidingen. Bij den opzet deden zich in sterke mate een drietal factoren gelden, die op de ontwikkeling en de uitkomsten van het bedrijf van over heerschende beteekenis zijn geweest en waarmede, zooals de re sultaten hebben bewezen, gelukkige gre pen zijn gedaan, n.l. het stelsel der direc te levering, de bevordering der verplichte aansluiting en het syteem om per giro de gelden te innen. Spreker wijst vervolgens op den grooten uitbouw van het hoofd leidingnet, van 220 km. per 1 aJnuari 1920 tot thans ruim 2000 km. Sedert eenige jaren heeft de regeling, in het leven ge roepen om zgn. niet-rendabele uitbrei dingen mogelijk te maken, gunstig ge werkt. In het laatste jaarverslag kon er op worden gewezen, dat daardoor werken tot een bedrag van 6^ ton gouds moge lijk werden gemaakt. Dientengevolge wer den de bewoners van meer dan 1600 per- ceelen in het genot van leidingwater ge steld, die anders niet of althans veel la ter in aanmerking zouden zijn gekomen. Het spreekt van zelf, dat bij de groote ver meerdering van het aantal waterafnemers niet met de waterwinplaatsen en waterwin ningsmiddelen. zooals die werden aangetrof fen te Bergenen Heemskerk kon worden vol staan. De bestaande werken werden uitge breid, nieuwe winplaatsen werden gesticht te Castricum, te Bennebroek en Laren. Ook werd in den loop der jaren een groot kwan tum water van twee andere bedrijven be trokken. In dit verband wenscht spreker spe ciaal melding te maken van de medewerking, welke het P.W.N. steeds van de gemeente Am sterdam heeft mogen ondervinden, een me dewerking, die vooral in de jaren, dat het P.W.N. nog niet over de eigen winplaatsen in het Gooi en te Bennebroek kon beschikken, van groot belang is geweest. Door eenige teekeningen wordt vervolgens een uiteenzetting gegeven van de wijze, waar op het water in en onder de duinen voorkomt en daaruit gewonnen wordt, bij welke gele genheid de voordeelen in het licht worden gesteld van het door het P.W.N. toegepaste systeem (de gesloten winning van diep duin water). Voor de vegetatie, die alzöo gespaard blijft voor den verdrogenden invloed een er bovenwaterwinning, is het toegepaste stelsel van het grootste gewicht. Uit de mededeellng van spreker blijkt, dat de hoeveelheid te Ber gen onttrokken water van 851.167 M3. in 1920 gestegen is tot 5.727.950 M3. in 1933. Ten einde de zekerheid te hebben, dat tot in lengte van dagen over voldoende en deug delijk water kan worden beschikt, kocht de provincie in het vorig jaar ongeveer 1.800 H.A. duingrond aan. welk gebied, vereenigd met het Provinciale Landgoed Bakkum (ruim I.000 H.A.» en de bestaande waterwingebie den bij Bergen en Wijk aan Zee (550 H.A.) onder het beheer van het P.W.N. werden ge steld. Toch wordt voor de toekomstige water winning ook nog het oog gericht op het IJsselmeer, dat geleidelijk aan het ver zoeten is. Spreker gaf vervolgens een korte schets van de organisatie. Het verzorgingsgebied is verdeeld in 3 afdeelingen: Noord, Midden en Zuid. die elk weer onderverdeeld zijn in res pectievelijk 3, 3 en 2 districten. In de hoofd plaatsen dier districten zijn bijkantoren ge vestigd, in de afdeeling Noord te Alkmaar, Hoorn en Schagen. De leiding van den Tech- nischen dienst en van de administratie wordt uit het hoofdbureau Bloemendaal gegeven. Daarin zijn ook onder gebracht de afdeeling Algemeene Zaken, Secretariaat en Personeel, alsmede de afdeeling Scheikunde en Bacte riologie (voor de controle van de hoedanig heid van het water). Aan de hand eener graphische voorstelling, betrekking hebben op het aantal aansluitin gen, het waterverbruik en de inkomsten, wordt de ontwikkeling van het bedrijf ge schetst van de oprichting af tot 31 December 1933. De stand van zaken over 1933 en de op grond daarvan over 1934 te verwachten uitkomsten deden besluiten tot een b-e langrijke tariefsverlaging over te gaan, die het bedrijf rond 4 ton gouds minder inkomsten zal verschaffen. De directeur constateert, dat hiermede zijn streven om het Noord-Hollandsche platteland tegen redelijken prijs goed leidingwater te brengen is ingelost en hoopt thans op de me dewerking van allen om het bedrijf tto verde ren bloei en daardoor tot nog lagere tarieven te brengen. Na deze voordracht vertrok men in auto bussen naar Bergen. Geen fraudes bij de V arkenscentrale. Rapport der commissie van onderzoek gepubliceerd. Zooals eenige weken geleden reeds werd medegedeeld, heeft de Commissie van Onder zoek betreffende Crisismaatregelen haar voor loopig rapport omtrent het door haar inge stelde onderzoek naar de gestie der Nederland- sche Varkenscentrale aan de Koningin inge diend. Thans is dit rapport door den Minister van Economische Zaken, na daartoe van de Ko ningin verkregen machtiging, gepubliceerd en bij de Algemeene Landsdrukkerij verkrijgbaar gesteld. Aan dit rapport, hetwelk slechts voor loopig is. doch waarin niettemin reeds belangrijke conclusies liggen opgesloten, ontleenen wij het volgende. De bij de Commissie ingekomen klachten waren over het algemeen van economischen aard. Rechtstreeksche fraude bij de uitvoering der Crisis-Varkenswet 1932 werd aan de leiden de functionarissen niet verweten en deze is ook aan de Commissie bij haar onderzoek niet in het minst gebleken. Integendeel spreekt zij als haar overtuiging uit, dat van fraude of cor ruptie bij de leiding der Nederlandsche Var kenscentrale, met name ook bij den heer van Zwanenburg als Directeur, geen Sprake is ge weest en dat noch den toenmaligen Minister van Economische Zaken, aan wiens adres in enkele openbare vergaderingen beschuldigin gen waren geuit, noch den Regeeringscommis- saris voor de uitvoering van de Crisis-Varkens- wet 1932 in dit opzicht iets ten laste kan wor den gelegd. Wat daarentegen de economische en organi satorische werkzaamheden der Varkenscen trale aangaat, de Commissie meent uit haar onderzoek te moeten vaststellen dat ongetwij feld in dit opzicht door de Centrale fouten zijn begaan. Zoo meent zij te moeten betwijfelen of de Nederlandsche Varkenscentrale met hare bemoeiing inzake de steun aan de varkens houderij niet te ver gegaan is, waardoor par ticuliere belangen wellicht sterker zijn aange tast, dan de behartiging van de aan de Cen trale opgedragen belangen strikt genomen had vereischt. In dit verband heeft de Commissie nagegaan GUSTAVE LEMOINE, de 32-jarige Fransche vlieger, houder van het wereld-hoogterecord 1933, die verongelukte doordat bij een parachutesprong het valscherm niet ontplooide. of inderdaad het beleid der Nederlandsche Varkenscentrale en wel in het bijzonder het afsluiten van het bekende bacon-contract de bacon-industrie in staat gesteld heeft haar debiet op de binnenlandsche markt ten koste van hare concurrenten uit te breiden. In het bijzonder werd hierbij de vraag onder de oogen gezien of de baconbedrijven de varkens, welke zij van de Nederlandsche Varkenscen trale betrokken, tegen te lage prijzen ver kregen hebben. Een vergelijkend onderzoek naar de inkoopsprijzen van de zoogenaamde „beschutte" en „vrije" bacon-bedrijven bleek voor een. juiste beoordeeling van dit vraagpunt noodzakelijk. De uitkomsten van dit onder zoek zijn binnenkort te verwachten. De Commissie merkt echter reeds thans op, dat de omstandigheid, dat de bacon-industrie zich op de binnenlandsche markt is gaan toe leggen, ook oorzaken heeft, welke geen vel band houden met de uitvoering der Crisis- Varkenswet 1932. Uitvoerig gaat de Commissie voorts de an dere ten aanzien van het bacon-contract ge uite klachten na. Ongetwijfeld acht zij het verwijt gerechtvaardigd, dat de baconfabri- kanten in feite met zichzelf contracteerden, aangezien zoowel de directeur der Nederland sche Varkenscentrale als de meerderheid der bestuursleden bij de bacon-industrie betrok ken waren. Dat het contract hiervan de spo ren vertoont is naar het oordeel der Commis sie niet te ontkennen. Daarentegen valt, naar zij meent, op te merken dat het ontwerp baconcontract ook de goedkeuring heeft verworven, van die leden van het bestuur der Nederlandsche Varkens centrale, die met de bacon-industrie geen re latie hadden, terwijl tevens van te voren het juridisch advies van den Landsadvocaat en het economisch advies van den Regeerings- commissaris voor de varkenhouderij was in gewonnen. Onverwijld na het verschijnen van het rap port, heeft de Minister van Economische Zaken opdracht gegeven, voorzoover aan de door de Commissie gemaakte opmerkingen nog niet reeds uit andere hoofde gevolg mocht zijn ge- gegeven, deze te onderzoeken en verbetering aan te brengen. De vraag in hoeverre de bemoeiingen van de Nederlandsche Varkenscentrale zich verder zullen gaan uitstrekken door den aard der haar ter behartiging opgedragen algemeene belangen strikt wordt vereischt is bij den Mi nister nog in onderzoek, vooral ook in verband met een tot den Minister door de 3 Centrale Landbouw Organisaties gericht verzoek, aan de N.V.C. opdracht te geven zich in de toe komst ook bezig te houden met den binnen- landschen handel in varkens. De Minister wacht de laatste adviezen en zal daarna zijn beslissing nemen. Evenzoo wordt de verhou ding tot diverse binnenlandsche slachterijen thans nader onder de oogen gezien. Een jeugdige kantoorklerk zat kolommen op te tellen, De taak, die hij van dag tot dag zeer plichtsgetrouw volbracht. Maar als men jong is, komt het voor, dat de gedachten snellen In hooge vlucht naar 't avontuur en dit is, wat hij dacht: Het grootste schip der wei-eld liet men pas van stapel loopen, Een reus, die straks gaat varen op den wijden oceaan, (Da's drie, ik hou er vier.hoe kan ik van mijn leven hopen. Met zulk een drijvend zeekasteel ooit zelf op reis te gaan. (Plus vijf is negen, transporteer....) er gaat een expeditie, Van Ellsworth, met een vliegtuig naar de Pool of daaromtrent, Dat is alweer een landstreek, die ik van mijn leven niet zie, (Driehonderdeenenvijftig gulden zesentachtig cent Straks vliegen ze naar Melbourne in een zes of zeven dagen, (Dit kan niet kloppen, even zien, o wacht, ik heb het al Stel, dat ze nu met Smirnoff ook nog mij mee zouden vragen, Ik zie ze nieteens vliegen, dus mezelf in geen geval. Piccard gaat naar de stratosfeer tot dertigduizend meter, Dat is tenminste, naar ik lees, zijn alsmaar- hooger-plan, (Nee, dit moet fout zijn, zeven, negen, zestien, dat gaat beter Die dertig kilometer, daar word ik niet duizlig van. Ik krijg hier op dit muf kantoor geen kans op avonturen. Ik zit maar aan mijn lessenaar en tel mijn cijfers op, Eén lichtpunt is erbij, als na een jaar vol optel-uren. Het saldo een verlies is, dan draag ik ook niet de strop. P. GASUS. Wie is de gelukkige? De honderdduizend is heden in de Staats loterij gevallen op nummer 19122. Insull voor het gerecht. Ontkenning van het hem ten laste gelegde. CHIOAGO, 3 October (VD.) Gisteren begon het proces tegen den Amerikaanschen bankier Samuel Insull, die zich door zijn verblijf in Griekenland geruimen tijd aan vervolging had weten te onttrekken. Tege lijk met hem stonden zestien anderen terecht Het Openbaar Ministerie werd waargenomen dor Dwinght Green, terwijl Floyd Thomp son de leiding had van de met de verde diging belaste advocaten. Insull verklaarde, dat hij nooit iets had aangeraakt van het geld dat hem als fi nancier door anderen was toevertrouwd. Met tien mark de grens over. Het maximum voor Duitsche reizigers. BERLIJN, 2 October (V. D.i In verband met de schaarschte der deviezen zullen rei zigers naar het buitenland in het vervolg slechts tien RM. mogen medenemen. Het Roemeensche kabinet is gewijzigd: de kans op Titoelescoe's terugkeer is groot. pag. 4 In het Kanaal is een Britsch vliegtuig neer gestort waarbij de zes inzittenden om het leven zijn gekomen. pag. 4 Bij het spoorwegongelku in Polen werden tien personen gedood en dertig gewond. pag 4 Een mijnongeluk in Japan eischte 26 slacht offers pap. 4 Weer een levensteeken van kolonel Fawcett? pag. 1 Hauptmann wordt moord ten laste gelegd. pag. 1 Prinses Juliana heeft gisteravond tot het Ne derlandsche volk gesproken. pap 3 Er is een gerechtelijk vooronderzoek gelast tegen pater Buijs en den filmoperateur, be trokken bij den brand te Hilversum. pag. 3 Economische zaken vraagt gegevens betref fende achterstallige vorderingen op Duitsch- land. pag. 3 Geen fraudes bij de Varkenscentrale. bag. 1 Voor den zuivclexport naar Duitschland wordt een speciale regeling getroffen. pag. 3 Voetbalvaria uit Engeland. pag. 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De vijf tiende Volkenbondsvergadering. pag. 4 Col. J. C. Fitzmaurice: De Londen-Melbourne- race. pag- 9 Van den Abeelen: Het Amerikaansche gouver nement en het sportvliegtuig. pag. 11 Van onzen Londensclien correspondent: Sa menwerking der Goudlanden. pag. 4 J. B. Schuil: Jongensboeken. pag. 9 W .L. Warnier: Lichamelijke opvoeding. pag. 8 A. J. C. VI.: Langs de straat. Deskundigen. pag. II Helen: Ik ga verhuizen. pag. 3 H. D. Vertelling. Wilhelmine Baltinester: Het Spelletje. pag. 11 Damrubriek. pag- 8 Gevaarlijke explosiestoffen gestolen. Opschudding in den staat Connecticut. NEW YORK, 3 October tV.D.) Uit Bridge port in den staat Connecticut wordt ge meld. dat uit de ondergrondsche opslagplaat sen van de Remington Arms Company on danks de strenge bewaking tien blikken zijn gestolen met „polnol", naar men zegt het krachtigste explosief dat tot nog toe be kend is. Men maakt z.ch dan ook ernstig ongerust over de mogelijkheid, .dat tie dieven niet met ae explosieve eigenschappen van de springstof bekend zijn, wat tot groote ram pen zou kunnen leiden. Met behulp van de onmiddellijk gewaarschuwde politie is een waarschuwing verspreid. dat de springstof met de grootste voorzichtigheid behandeld moet worden, aangezien de lichtste schokken reeds explosies ten gevolge kunnen hebben van groote vernielende kracht. Hauptmann wordt moord ten laste gelegd. Verklaring van den gouverneur van New Yersey. Bij de verdere behandeling van de zaak- Lïndbergh heeft de gouverneur van den staat New ersey verklaard, dat het onderzoek naar de gedragingen en de positie van Hauptmann over enkele dagen beëindigd zal kunnen wor den. Er is voldoende bewijsmateriaal toten Houtmann verzameld om hem te vervolgen wegens moord. De getuige Denis gevonden. CHICAGO, 3 October (VD.) De in ver band met de zaak Hauptmann gezochte ge tuige William Denis is thans gevonden. Hij verklaarde volgens foto's Hautmann te herkennen als den man, dien hij in den nacht van de ontvoering van de baby van Lindbergh geholpen heeft met het oppompen van een leegen autoband. In de auto zaten een vrouw en nog een derde persoon, die een bundel in de armen scheen te houden. Prinses Juliana met de leden van het Nationaal Crisis Comité bij de uitzending van Dinsdagavond. Levensteeken van kolonel Fawcett? Ontdekkingsreiziger meent contact met hem te hebben gekregen. RIO DE JANEIRO, 3 October (VD.) Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat de ontdek kingsreiziger Angelo Truchi een mededeeling heeft gezonden dat hij verbinding tot stand zou hebben gebracht met kolonel P. H. Faw cett. ae bekende Britsche ontdekkingsreiziger die tijdens een van zijn stoutmoedige toch ten door de Braziliaansche wildernissen van de Matto Grosso verdween, doch omtrent wien sedert zijn verdwijning voortdurend geruch ten de ronde deden dat hij nog in leven moest zijn.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1