Het Amerikaansche Gouvernement en het Sportvliegtuig. WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD II Vergelijkend Concours met de kans op een opdracht voor 25 stuks. Zal het sportvliegtuig de auto vervangen of althans daarmede gelijk komen? Ziedaar een vraag, welke in alls luchtvarende landen in de breinen van belanghebbenden en -stellenden leeft; een vraag, welke ontegenzeggelijk ge makkelijker gedaan dan beantwoord wordt. Zulks is niet te verwonderen, aangezien de oplossing van zoo zeer vele, uiteenloopende factoren afhankelijk is. We moeten beginnen met het constateeren van feiten en wel in de eerste plaats, dat ondanks de allerwege be staande, zeer zeker druk besproken, slechte tijden, de particuliere vliegerij zich gestadig heeft ontwikkeld en zich ook blijft ontwikke len. Kijken wij slechts naar eigen land. voor gegaan door de Rotterdamsche Aero Club. op gericht in 1926 zien wij onder de ausDiciën van de later opgerichte Nationale Luchtvaart- school, waarin de Nederlandsche particuliere vliegerij culmineert, in den tijd van 8 jaren achtereenvolgens de Delftsche, de Twentsche, Noord Brabantsche, Noord Nederlandsche en Amsterdamsche Aeroclubs ontstaan alle met een flink (werkend) ledental. De vliegterrei nen in Nederland nemen, dank zij den steun van gemeenten, gaandeweg tos; het wordt de moeite waard per toestel te reizen; alle dee- len des lands zijn te bereiken. De groote be- drijfsstoffen firma's hebben hum service gron dig geregeld voor hare luchtvaartcliënten; verrekening gaat als lid van een club al zeer eenvoudig. Eenzelfde proces heeft zich alge- teekend in de ons omringende landen; inter nationale meetingen, wedstrijden geven fleur aan het luchttoerisme. Men ziet en spreekt elkaar; de formaliteiten worden vereenvou digd; de benzinedistributie gaat internatio naal al even vlot als ware men in eigen land. We zijn alzoo cp den goeden weg, alleen, het Is nog duur. Zoowel opleiding, als het nader hand houden van een sportvliegtuig liggen nog niet zco binnen het bereik van den enthousiast. De hoeveelheid automobielen, welke op eiken zcnnigen feestdag de wegen be rijdt ook wel onveilig maakt, zie de Maandagochtend-edities doet met eenigen grond aannemen, dat het met automobielen gunstiger gesteld is of dat althans een afbe talingssysteem ter zake functionneert. waar door de auto binnen veler bereik is gekomen. De algemeen geldende vraag is naar een oeccnomisch in bedrijf te houden en goedk op aan te schaffen sporttoesbelletje, want deze factoren beheerschen het vraagstuk; enthou siasme is er voldoende aanwezig. Het is aan de vliegtuigindustrie die vraag te beant woorden. In de Vereenigde Staten is het vraagstuk en gros aangepakt. Mr. Vidal, directeur van Ihet Departement van Handel, heeft een refe rendum gehouden en de posterijen bezorgden achtereenvolgens 15.000 antwoorden, waarin op welsprekende wijze werd uiteengezet dat er een belangwekkende clientèle zal zijn voor een sportvliegtuig van 700 dollar. Edcch. al.zal die markt er zijn, de construc teurs mceten, het probieem nog oplossen, want aan het toestel zijn eischen gesteld; men mag maar niet „wat bouwen". Het toestel moet plaats bieden voor twee personen. „Conduite intérieure", geheel van metaal en met een motor van 100 p.k. zijn uitgerust. Teneinde het geven van een oplossing te bevorderem en aan te moedigen heeft het Amerikaansche gouvernement besloten een serie van 25 stuks te bestellen volgens de vol gende eischen, waarvan wij de voornaamste weergeven. LANGS DE STRAAT. Deskundigen. De katrol piepte, en wat erger en ook ge vaarlijk was, de hijschbalk boog eenigszins door. Men stelle zich deze buiging vooral niet voor, zooals zich in teekenfilms dergelijke toestellen kronkelen om daarna met een ele- ganten zwaai zeer zware lasten als spelend op te trekken. Dit was slechts een hautain knik je, een deftige, nauw merkbare neiging, die echter experts ge enzand in de oogen kon strooien omtrent het gevaar, aan een zooda nige hijschbalk een gewichtige brandkast te willen ophijschen. De deskundigen eenige voorbijgangers, die een oogenblik bleven kij ker» naar genoemde experimenten stonden op een der schilderachtige grachten van oud- Amsterdam tegen een brugleuning, handen in de zakken, een sigarettenpeukje aan de onderlip gekleefd. „Dat gaat nooit goed," meende een hunner, zijn hoofd schuddend, „dat kènnie goed gaan met soo'n swak balkie". „Het moest verbojen worde an sukke luci fers een zware geldkast op te hale" oordeelde een ander. „Waarvandaan weet jij, datter geld in sit?" Het antwoord op deze vraag werd ingeleid met een ironisch uitgesproken: „Linkmichel!" Vervolgens werd het sigaretteneindje op den grond geworpen en uitgetrapt en de rest van het antwoord gegoten in den vorm van de volgende vraag: „Wat denk jij dan, dat er in soon kassie zit? Een soute haring of een broodje-rauw? O, so! Der sit peen in, en anders niks". „D'r sit niks in en anders niks", besliste een derde. ..Ik sal je vertelle, als i k soo'n ding had en het moest worde opgehesche. dat ik dan eerst de poet eruit zou hale. En ik sou in elk geval een steviger balk motte hebbe." „Hm!" mengde zich wat voorzichtig een ander In het gesprek. „Ik weet nog niet of soo'n kissie wel groot genoeg voor mij sou wezeMaar ook ik sou 't niet durreve wage met dit balkie. Dat houdt nooit. Je siet het nou al telkens een tikkie doorzwiepe". Men zweeg, overtuigd, dat de balk het zou begeven, en daarop wachtend. Het gebeurde, toen de brandkast ongeveer ter hoogte van de eerste verdieping was. Eerst brak één touw. Tijd om de last naar beneden te laten zakken was er toen niet meer, want het tweede touw knapte vlak daarop af en de kast kwam vanzelf naar omlaag, begeleid door een kreet: „Van onderell" Boem! Daar lag ie. En: „Zie je wel?" zeiden de deskundigen tevre den tegen elkaar. „Heb ik het niet gezegd?" Er was er geen een. die naar de balk wees, die nog ongeschonden uit den gevel stak. Een stuk gerafeld touw bungelde als een kwispelende staart naar beneden. A. J. VL. De eischen. De algemeene inrichting is hiervoor reeds vermeld; wij voegen hier nog aan toe dat een afneembare dubbele besturing aanwezig moet zijn. Berekend op 2 personen van 77 K.G., 2 valschermen van S K.G en 18 K.G bagage, moet het mede te voeren gewicht een actie radius waarborgen van 500 K M. bij een tegen wind van 16 K M. u. De snelheid moet ten minste 177 K.M., de minimum snelheid ten hoogste 56 K.M. u. bedragen. Voor een veilig vertrek en een veilige lan ding zijn bijzondere eischen gesteld. Een hin dernis van 10 M. hoogte moet zonder bezwaar kunnen worden ..genomen", wanneer wordt gestart bij windstil weer op een afstand van 250 M. van het obstakel. Bij het binnenkomen op een vliegveld moet het toestel stilstaan op 120 M. van een even hooge hindernis, waar over men in de plané binnenkomt. Hierbij mag men van de remmen gebruik maken. Door deze eischen te stellen, opent men de moge lijkheden van een intensief verkeer, immei*s zoodoende worden de afmetingen van de lan dingsterreinen tot normale proporties terug gebracht en kan het aantal terreinen grooter worden. Een veilige navigatie wordt vastgesteld door de instrumenten nauwkeurig voor te schrijven; al is het vliegtuig klein, de uitrusting moet volledig zijn- Bij de beoordeeling van de ontwerpen zal in het bijzonder gelet worden op de onder houdskosten. De beoordceling. De inzendingen worden beoordeeld naar de berekeningen enz. welke bij de ontwerpen moe ten worden overgelegd. Wanneer de kapi- taalfahige antecedenten van den aanbieder met gunstig resultaat zijn onderzocht, wordt de opdracht gegeven aan den constructeur, die de beste condities aanbiedt. Alzoo niet op een aan te bieden type „in natura" doch uit sluitend op zijn aanbieding. Na het geven van de opdracht heeft de constructeur nog vijf maanden voor den bouw van het eerste toestel; de overige wordisn pas geleverd na goedkeuring van den eersteling, echter moet dit verloopen in 4 maanden tijd. De betaling geschiedt per vliegtuig. Voor het niet nakomen van het contract, zijn verschil lende strenge bepalingen gesteld. Mocht geen der vliegtuigen aan de eischen voldoen, dan worden reducties op den prijs toegepast, welke afhankelijk zijn van de mate, waarop van de eischen wordt afgeweken; bijv. voor 'edere voet Langoren uitloop wordt 0.5 pet. korting toegepast. Uit de wijze van behandelen van deze aan gelegenheid blijkt wel dat het Amerikaansche Gouvernement de luchtvaartindustrie vol doende ontwikkeld acht, om te worden be schouwd als elke andere industrie. Men doet haar vragen en stelt de eischen. alsof het be trof de levering van een wagon of een boot. Wanneer op ruime schaal de industrie het in haar gestelde vertrouwen niet beschaamt, is zij inderdaad, al betreft het slechts een sport vliegtuigje, op een hoogen trap van ontwik keling. Aan de sportvliegerij en dat is de hoofdzaak komt zulks in elk geval zeer ze ker ten goede. VAN DEN ABEELEN. NED. VER. VOOR VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. Het bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstreken verzoekt ons mede te deelen dat Zaterdag 6 October van drie uur af tot Zon dag 7 October des middags vier uur, een con ferentie over vrouwenarbeid gehouden zal worden in de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Verscheidene vooraanstaande sprekers en spreeksters zullen het onderwerp beschouwen van juridische, economische en maatschap pelijke zijde, waarna telkens gelegenheid tot gedachtenwisseling zal gegeven worden. DOOPGSGEZIND ZANGKOOR. Op Dinsdag 9 October bestaat het Doops gezind Zangkoor 40 jaar. Als herdenking wordt op dien avond een uitvoering gegeven in de Doopsgezinde kerk. De eere-voorzitter Ds. J. M. Leendertz, zal spreken. Als solisten verleenen hun medewerking Nel Takken (oud leerling van de Doopsgezinde School) piano en Jacob Bijster (organist van de Doopsgezinde Gemeente) orgel. Er worden werken uitge voerd van Bach, Handel, Mozart, Haydn, Be- noit, César Franck en H. Andriessen. De uit voering staat onder leiding van den directeur Jac. Zwaan. Door Gosse Kroese worden enkele koren begeleid. Het Spelletje door WILHELM! NE BAL TINES TER. Vandaag is het de groote dag. Frau Adele Bonnich, die vijftig jaar geleden twintig was, en haar even oude vriendin en buurvrouw Raute Ebbel, maken zich mooi alsof ze beide de bruid waren. Ten slotte is men ook op zijn zeventigste jaar nog vrouw, en elk van hen zou op dezen middag graag het mooist willen zijn. Frau Bonnich is al een uur lang druk in de weer, om haar dik, bleek gezicht de rose gloed van een zeventienjarige schoone te geven. Frau Ebbel. die kleine, ronde, rose oude dames-koontjes heeft, worstelt met haar cor set cm haar wat al te weelderig figuur in de rechte banen te leiden. Want dit is een belangrijke middag. Robert Wimpel, de grijze vrijgezel, die de allerbeste jeugdvriend van beide dames is. komt thee drinken; en omdat mevrouw Bonnich"s huis een klein tikje mooier is dan dat van Raute Ebbel, zal het feest bij haar plaats vinden. Een maal in het jaar komt de ziekelijke oude heer de beide dames opzoeken, en daarvoor verlaat hij den leunstoel, waarin hij nu al sinds jaren zijn dagen slijt, en sleept zich op twee stokken naar Adele en Raute, om onder lanezame, be dachtzame gesprekjes, bij een kopje geurige thee en een schaal gebak, zoo broos, dat zelfs een oude tandelooze mond er zonder bezwaar aan knabbelen kan. een gezellig middagje door te brengen. Een in-gezellig middagje, dat stee vast besloten wordt met een soellet-je kaart, en waarbij Robert Wimpel getrouw aan de oude. galante gewoonte de beide dames beurteling winnen laat. (Niemand hoeft te we ten, dat dat laten winnen sedert jaren geen gevolg meer is van ziin eigen vrije wil. maar van onvermogen. En het voriee jaar gebeurde het. dat hii. zonder het te willen of te weten, goed sueelde en won. waarover hij zelf dan ook meer dan verbaasd en bovendien ere ter neergeslagen was, want dat hij. Robert Wim- oel. het van dames won, was nog nooit in zijn leven voorgekomen). Frau Raute Ebbel gaat. in het aangenaam bewustzijn er van haar leven nog niet zoo slank te hebben uitgezien, vroeg naar Frau Bonnich. De goede Adele heeft zwakke oogen en daarom heeft ze op haar ééne wang veel meer rouge opgelegd dan op de andere, wat Frau Ebbel de opmerking ontlokt: „Lieve Adele. een mensch zou bijna denken, dat Ro bert Wimpel er al geweest is en je in je ééne wang heeft geknepen! Hij ziet vuurrood." Ja, ja, ze kunnen elkaar al vijftig jaar en langer niet goed zetten, en geven zich al vijftig jaar lang voor vriendinnen uit.... Er wordt gebeld Meneer Wimpels trouwe knecht staat op de stoep. Zijn breed gezicht staat werkelijk somber en bezorgd. Het weer is zoo slecht, en meneer Wimpel heeft de heele nacht lang rheumatiek gehad en kan waar schijnlijk niet komen. Hij heeft al drie maal tevergeefs geprobeerd uit bed te komen, maar de pijn was te erg. Nu heeft hij een bijna on geoorloofd sterke dosis medicijnen genomen en hoopt, als dat begint te werken, toch nog in staat te zullen zijn op te staan en te komen, Maar heelemaal zeker was het helaas niet. De dames zijn bitter teleurgesteld. „Maar we kunnen het toch ook wel tot mor gen uitstellen!" vindt Frau Ebbel. „De koekjes blijven wel versch." „Best mogelijk, mijn lieve Raute. maar van daag is vandaag! En ik zou het toch wel erg waardeeren, als Wimpel toch vandaag nog komt!" onderwerp van gesprek gehad er zijn ver scheidene venijnigheden gevallen. Hun neuzen zyn wit, hun wangen, geschminkt of niet ge schminkt. vuurrood geworden. De voordeurbel luidt. En werkelijk Wim pel is opgestaan en toch gekomen! De belde dames stralen. „Je knecht is toch werkelijk uitstekend! Hij heeft dus zijn boodschap goed overgebracht!" zegt Frau Adele. en geleidt den ouden, op zijn stok leunenden heer liefdevol naar de achter kamer. Meneer Wimpel toont achter zijn blauwige, slappe lippen drie lange, gele tan den. en knikt met voorovergebogen, bevend hoofd de beide dames toe. „Ik ben blij werkelijk heel blij, mijn bei de vriendinnen te zien!" Zijn tong beweegt zich nog maar moeilijk en langzaam, maar voor mooie vrouwen heeft hij nog steeds een galant woord over. „O. dank je. dank je zeer! Maar waarom nu juist in den zachtsten stoel? Ah,zitten is toch bf ter dan staan. En hoe gaat het met de dames? Steeds jonger, steeds jonger! Ik hou me werkelijk aanbevolen voor het recept! Nee geen suiker, lieve ik moet sacharine gebruiken van mijn dokter. Ik heb het bij mij. Hij straalt als een pasgeboren baby. die op den eersten lentedag in de warme zonneschijn te koesteren wordt gelegd. Frau Raute Ebbel brengt haar voornaamste onderwerp van gesprek op het tapijt, name lijk haar in het buitenland wonenden zoon Zij wil zijn laatsten brief laten zien en gaat even naar huis om hem te halen. Als ze buiten is, buigt Frau Bonnich zich teeder over haar Robert Wimpel: „Vandaag vieren we een gouden feestWeet je nog?" „Maar natuurlijk, lieve'" knikt 'ni.i en streelt, langzaam zijn koekje mummelend, haar mollig handje. Hij heeft er geen notie van, wat zij bedoelt, maar dat geeft niets, ook zonder dat schijnen ze elkaar uitstekend te begrijpen. Raute Ebbel komt met den brief. Als ze hem begint voor te lezen, staat Frau Adele op en gaat naar de keuken om de taartjes te halen. Ach. Frau Adele kent dien vervelenden brief allang, ze heeft hem al tien maal moeten aan hooren. Als ze buiten is, onderbreekt Frau Raute het voorlezen, en buigt zich over tot Wimpel: „Je hebt mijn briefje toch wel begrepen, niet?" vraagt ze en kijkt hem in de tranende oude oogen. „Maar zeker, lieve!" knikt hij vol begrip 'de knecht heeft het hem heelemaal niet ge geven omdat er geen fooi bij was) en streelt haar hand. Hij heeft zijn ruim hart door de jaren heen behouden. Frau Adele brengt de taartjes. Raute leest nog voor en tot haar tevredenheid zit Wim pel afwezig voor zich uit te staren. Hoe kan hij zich nu ook interesseeren voor Raute en haar aangelegenheden! Ach, meneer Wimpel is inderdaad erg ge- preocupeerd, want heel achter in zijn mond heeft hij nog een kruimel gevonden, die hij nu met zijn tong te voorscijn haalt daarbij heeft hij al zijn aandacht noodig! Na de taartjes ruimen de dames de theeta fel af, en brengen de speelkaarten en de fi ches. Meneer Wimpel krijgt die met de roode harten. „Zie je!" zegt Frau Adele. Haar mollige vin ger wijst op het hart. „Zie je!" zegt op hetzelfde oogenbilk Frau Raute. en haar nog molliger vinger ontmoet midden op het roode hart die van Frau Adele. Een seconde lang kruisen de blikken van de twee vrouwen elkaar als twee venij nige stralen hun oude doffe oogen kijken elkaar plotseling aan met het felle wantrou wen. de achterdocht van twee jonge meisjes. Langzaam trekken hun vingers zich terug. Herr Wimpel schudt langzaam en bedacht zaam de kaarten. Het spelletje kan beginnen. Sportterreinen in het Noorden zaken met behoud van den wijd en zijd ver maarden naam Hope Co. voort. Als assiciés werden in de nieuwe zaak door Baring aangenomen de Hamburger Jérome Sillem; Adriaan van der Hoop en F. T. Lesta- pis uit Béarn. In 1844 toen het prentenboek met buitenplaatsen door Ludgers verscheen, woonde de weduwe er nog. De vergrooting van. het heerenhuis en de aanleg der plaats gelijk mede de bouw van de Zwitsersche Boerderij zijn door architect Jan David Zocher be stuurd. In genoemd boek toont het huis Spa renhoven hetzelfde karakter als nu nog Bloe- menheuvel en Sparrenheuvel te Bloemendaal. Zes pilaren staan aan het front, terwijl twee vleugels van het gebouw iets terug wijken. De Alkmaarsche straatweg liep door het buiten heen. Ter weerszijden daarvan ziet enen wei land, maar dan die weiden naar alle zijden door bosch afgesloten, zooals de plaat „Gezigt uit de hofstede Spaar en Hove" duidelijk doet zien. Ook daar ziet men de Zwitsersche boer derij te midden van het groen met de duinen op den westerachtergrond. Wat maakt de Schoterweg daar een heel anderen indruk. Smal, weinig vertier, geen boom en. Toen nog een speelwagen met vroolijke be zetting en nu dag en nacht autogedaver en motorgeronk! De Heer en Mevrouw PENTER MANX-HOENDERKEN geven mot blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon OTTO JANNES. Heemstede, 2 October 1934 Zomer laan 11 De teraardebestelling van mijn te Bandoeng op 24 Juli j.l. overleden echtge noot Dr. Jamei Adam zal plaats vinden op de be graafplaats Drlehuls-tVes- terveld. Vrijdag den 5den October a.s. na aankomst van trein 14.14 uur. Uit aller naam: O. M. ADAM—HILBERT O verveen, 2 October 1934 Lonbar Petrilaan 16. Heden overleed te Am sterdam onze zeer geliefde Broeder en Oöm Godefridus Johannei v. Thiel in den ouderdom van 90 jaar. A. M. BOTMAN— v. THIEL C. G. POORT—v. THIEL C. F. POORT S. P. v. THIEL C. v. THIEL— DE JONGE E. P. M. SORGDRAGER- v. THIEL P. VAN THIEL L. S. v. THIEL—V. d. VEN en Neven en Nichten. Haarlem. 3 Oct. 1934 Heden overleed door een noodlottig ongeval onze innig geliefde Man en zorg zame Vader Pieter Honderdori In den ouderdom van 36 Jaren. D. HONDERDORS— BLOM BAREND PIETJE Spaarndam, 3 Oct. 1934 IJdijk 26 Eenige en algemeene kennisgeving De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 6 October a.s. des v.m. 12 uur op de begraafplaats te Spaarndam. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze lieve Zoon, Broeder, Oom en Zwager Pieter Honderdori in den ouderdom van 36 jaren, Spaarndam: B. HONDERDORS A. HONDERDORS— NOOY P. VISSER M. VISSER—- HONDERDORS NELLY HONDERDORS Heemstede: E. HONDERDORS C. B. HONDERDORS— HEIJDEMAN Haarlem: R. BLOM J. BLOM—DE NIJS H. J. BLOM R. BLOM—BOON A. BLOM J. BLOM—BOS Monnikendam: D. BLOM A. BLOM—DE WAARD Zwolle: C. M. BOGAERT—BLOM P. J. BOGAERT 3 October 1934 Regen- en Motorkleeding moet betrouwbaar zijn, dus van Het Amerikaansche Hnii Groote «oricering voor Da mes, Heeren en Kinderen. Op eigen ateliers vervaar digd. Desgewenscht maat werk 24 BARTELJORISSTR. 24 Telef. 13130 Jack Morris Onderdanig en vertrouwelijk staat de knecht in de kamer en kijkt van de een naar de ander. Waardig en met nadruk wendt Frau Bon nich zich tot hem; „Zegt u, dat we er niet aan zouden willen denken, meneer Wimpel te dwin gen maar dat net ons een buitengewoon genoegen zou zijn hem vandaag toch nog te zien!" Frau Adele wil hem werkelijk op dezen dag bijzonder graag zien, want vandaag is het vijftig jaar geleden, dat hij haar op een tuin feest gekust heeft. Daarom heeft z.e dit jaar dezen datum voor Wimpel's bezoek bepaald. Het is een jubileumsdag, het gouden jubileum van een kus, waar weliswaar ncoit meerdere kussen op volgden, maar die toch in haar her innering eeuwig warm en liefdevol is ge bleven Frau Ebbel is intusschen als een katje zoo stil naar de kleine schrijftafel geslopen, heeft daar een blaadje van den kalender afgetrok ken en on de achterzijde ve'-rabbeld„Juist vandaag zou ik je willen zien!" De knecht buigt gedwee. Frau Ebbel volgt hem door de donkere voorkamer en drukt hem daar het briefje in de hand. De goede Adele is zen kionig, die ziet toch niets! Want ce waarheid moet gezegd worden: Robert Wimpel heeft altijd een zeer ruim hart gehad 'en or> het bewuste tuinfeest heeft hij ook Frau Ebbel gekust. De eene vriendin heeft zelfs geen kans op de andere voor; maar toch is het misschien maar goed, dat elk van hen zich de bevoorrechte voelt. Een uurtje gaat voorbij. De twee dames neb ben in dien tijd alles, wat ook maar eenigszins aanleiding tot gekibbel zou kunnen geven, als HOOG WATER IN SCHOTLAND In de omgeving van Inverness zijn groote stukken land overstroomd, zoodat men het verkeer nog slechts met groote moeite gaande kan houden. En het vroegere buiten „Spaarnhoven". E. D. O. heeft nieuwe terreinen nabij de Jan Gijzen vaart en de Delft, n.l. benoorden -TUB(dounf aan ua uauu2 Jat si^H soen. Nog is men er aan het werk. Over de sport en de sportterreinen zullen wij het ver der niet hebben, maar een Noorderhout van de grootte van den Hout komt er niet. Wel zien we op het terreinkaartje een vijver uit gespaard. een speelweide en een villapark. Om er te komen gaat men met de buslijn Midden weg mee. Deze stopt vlak bij de Aart van Nesstraat, welke aan den Schoterweg begint en zal uitloopen op de Delft nabij de jeugd herberg. Wandelaars staan in 3 minuten voor het midden van de goed verzorgde sportterreinen, op welks achtergrond de Zwitsersche boeren woning welke de leden van de voetbalclub Haarlem heel gced kennen. Die boerderij is het eenig overgeblevene van de Hofstede Sparen Hoven dat nog goed her kenbaar is en.... zal gehandhaafd worden De lezer kent natuurlijk de Spaarnhoven- straat 'Schoterweg-Watersportgebouw Noor der Buiten Spaarne), maar de Spaarnhoven- weg is al lang vervallen, werd een straat. Wij hebben dien weg met zijn struikgewas aan den Zuidkant en later het sportveld gekend. Dat was ten zuiden der Overtonschool waar nu de Egmondstraat is. Ook hebben wij de boerderij Sparenhoven gekend, welke stond ongeveer op de plaats van de gewezen buiten plaats, maar de steenen hebben het van de graszoden gewonnen. Wie weet er nog dat hier ruim 70 jaar geleden twee groote buitens waren! Spaarrjjk ten Noorden en Spaarnho ven ten Zuiden der Jan Gijzenvaart? Oude platen op het Stadsarchief toonen wat een prachtig panorama men in die lang vervlo gen dagen had op Schoterkerk en de duin streek. Het was een landschap vol afwisseling en leven, dat tevens eenig denkbeeld gaf van den rijkdom van Kennemerlands veestapel, terwijl ge nu het aantal koei kunt tellen. Het geslacht, dat de buitenplaats Spaarn hoven in zijn glorie gekend heeft, is uitge storven. maar sprak nog jaren van de „Plaats van Sillem" en de groote tentoonstelling, die daar in 1861 is gehouden. Deze tentoonstelling ging uit van de Maatschappij van Nijverheid en was tevens een soort jaarbeurs, maar ook het amusement werd niet vergeten. We zullen niet alle bewoners nagaan, maar het alleen hebben over Sillem. Vóór de groote revolutie was het huis Hope een der grootste geldschieters van dien tijd. De Napoleontische tijd had dit huis groote schade berokkend. Toen Keizer Napoleon Mei 1814 ten val was gebracht, was het huis Hop? al vijf jaar aan het liquideeren der tevoren door haar tot stand gebrachte leeningen. Het zag toen geen kans meer, de vroegere leidende positie in de financieele wereld te hernemen. De naam Hope is onafscheidelijk verbonden aan Haarlem. Was het niet een Hope van oorsprong Engelschman. die ons Paleis in 't Bosch, nu gebouw der Staten liet bouwen0 Toen de firmanten van dit huis, die allen in Engeland woonden daarin geen lust ble ken te hebber, kocht de Londensche bankier Alexander Baring een zwager van Pierre César Labouchère de firma van hen en zette haar

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3