De Londen-Melbourne-Race. JONGENSBOEKEN Nieuwe Uitgaven Radio-Procramma WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 H A S R L" E M'S DÏGBCS D" 9 door Col. J. C. Fitzmaurice Niets aan het geluk overlaten. Training en voorbereiding. 1 Vooraf gaande proefnemingen. Draadlooze. Weerkaarten. De Londen-Melbourne-race is evenzeer een proef voor den piloot als voor de machine. In ieder geval is de piloot de domineerende factor. Zijn bekwaamheid, energie, geschiktheid, zal, gecombineerd met het goede vliegtuig, hem in staat stellen, den meesten begeerden prijs te veroveren. De belangrijkste hoedanigheid van een piloot is zijn vlieg-feeling. Laten wij dat eens nader onderzoeken. Er is tegenwoordig geen beroep ter wereld, dat een diepere kennis eischt van de wetenschappelijke ontwikkeling dan dit. Hij moet de theorie van het waarom en hoe een machine vliegt, kennen. Zulks eischt een behoorlijke kennis van de werktuig kunde. De piloot moet de constructie en uit rusting van zijn machine kennen, een vol maakte kennis bezitten van de metalen, die gebruikt worden, spanning, motoren, navi gatie, meteorologie, radio, topografie. Dan moet hij kaart kunnen lezen. Roscoe Turner, die in zijn vrijen tijd leeuwentemmer is. De Londen-Melbourne-Race zal dag en nacht vliegen eischen van de bemanning en slechts enkele rust-oogenblikken op de verplichte lan dingsterreinen toestaan; zoo wordt een uitste kende conditie der piloten allereerst voor waarde. De vraag, hoe een piloot voor zulk een eve nement moet trainen, wordt zeer verschillend beantwoord. Sommige piloten, zooals Wiley Post, die de juistheid van zijn theorieën wat hem persoonlijk aangaat, wel bewezen heeft, meenen, dat het belangrijkste punt bij de training is, zoo weinig mogelijk te slapen Anderen echter vinden, dat men gedurende de training zooveel mogelijk slaap moet heb ben. Dit lijkt het meest logisch, vooral voor piloten, die, zoo niet nerveus, dan toch zeer gespannen zijn, en voor wie slaap vóór een dergelijke onderneming de beste medicijn voor de zenuwen is, aangezien deze hen in staat stelt, de ontzaglijke vermoeienissen van zulk een ondernemen te doorstaan. Ik heb deze kwestie besproken met den ka pitein van een der groote Oceaanbooten en hij erkende, wat zijn eigen ervaringen aangaat opgedaan op de brug van zijn schip, geduren de een periode van vijf dagen en nachten, dat ruime slaap voor de uitoefening van de taak dé juiste manier is, weerstandskracht te ver garen en het noodzakelijk is voor den gemid delden mensch. De eerste proefvluchten worden gemaakt met geringe ballast. Dan volgen zwaardere be lasting tot de maximum-lading. Een vlucht, wordt uitgevoerd, even langs als het grootste traject en onder verschillende klimatologische omstandigheden. Indien mogelijk, moet dit drie maal herhaald worden, teneinde het stij gingsvermogen bij volle lading, de benzine en olievoorziening en de wijze waarop de machine reageert te controleeren. Wat mijn persoonlijke ervaring aangaat, zou ik geen lange-afstandvlucht willen onder nemen, zonder een goed radiotoestel. Hadden wij een radio bij ons gehad, toen wij gehuld waren in mist, sneeuw en duisternis, bij de eerste Oost-West vlucht over den Atlantischen Oceaan met de „Bremen" in 1928, dan zou den wij New York makkelijk in een korteren tijd bereikt hebben, terwijl wij toen gedwon gen waren, in Labrador te landen. Wij vlogen blind en waren hulpeloos, een speelbal der elementen. Radio is het tweede gezicht van den vlieger, een sprookjesfee en stelt in staat met stations in verbinding te treden, terwijl men hulpeloos ronddwaalt. Deze stations voorzien iemand van mede- deelingen betreffende de weersomstandigheden van de diverse trajecten. Deze berichtgeving is van onschatbare waarde, aangezien deze het mogelijk maakt van de koers af te wijken, om slechts plaatsen te vermijden en voordeel van den wind te hebben door van hoogte te veranderen. Radio ging even snel vooruit als de aviatiek. Het moderne radiosein-toestel veroorlooft den piloot, ieder gewenscht oogenblik zijn positie te weten te komen met een vrij groote accuratesse mits natuurlijk op geschikte afstanden radio stations zijn. Deze seintoestellen maken navigeeren aan zienlijk makkelijker. De internationale Q-code heeft het vraagstuk van de verschillende talen voor de piloten, die diverse gebieden vliegen, vereenvoudigd. Iedere groep letters in de q-ccde heeft internationale beteekenis, die te begrijpen is door onverschillig welken lands man. De g-code is het esperanto van de lucht. Je zendt uit; je bericht begint met q en het beteekent hetzelfde voor den Chinees, Duit- scher, Amerikaan en Franschman. Een weerkaart bestaat hoofdzakelijk uit overeenkomstige observatie door een netwerk van stations, verspreid over een groot gebied, gedaan. Het vervaardigen van een dergelijke kaart werd mogelijk gemaakt door een inter nationale organisatie, die den tijd, den aard der observaties, de wijze, waarop zij verzameld moeten worden en uitgewisseld, vaststelde. De observaties bevatten: druk, temperatuur, voch tigheid windrichting en -snelheid, weer, wol kenvorming, hoogte van de wolk en zicht. Zulke kaarten zijn bij iedere controle te verkrijgen, zoodat de piloot, voordat een étappe ingaat, een idee heeft van wat hem te wach ten staat. Iedere plotselinge verandering na de opstijging komt hij door de radio te weten. Maatregelen zijn genomen voor weerbericht- uitzending. elk uur door de voornaamste radio stations op de route. Volgens de reglementen moet iedere machine een noodrantsoen voor drie dagen bij zich heb ben voor het geval dat een noodlanding in dis tricten plaats moet vinden, waar voedsel niet voor het grijpen ligt. Aangezien de afstand tusschen twee controle punten door de groote snelheden in zeer kor ten tijd afgelegd wordt en aldaar voedsel te verkrijgen is, is het extra-provisie, die meege nomen moet worden: een kleine hoeveelheid water, sterke koffie in thermosflesschen, rozijnen en chocolade. Lichte, warme kleeding- is alles wat verder noodig is, met ritssluiting om over warme routes makkelijk te kunnen ventileeren. Een onderneming als dit eischt twee piloten wier vertrouwen in elkaar niet te schokken is. Zonder zulk een vertrouwen kan men een lergelijke tocht evengoed alleen ondernemen Tk zeg dit aangezien ieder slaapje gedurende de zestig a zeventig uur gepakt moet worden ".n de machine overdag. De nacht eischt de onverdeelde aandacht van beide piloten. De piloot.^die geen vertrouwen in zijn mede piloot stelt,' zal de noodige rust niet kunnen vinden. Wij voor ons zijn niet van plan lang achter elkaar aan het stuur te blijven. Om de twee uur zullen wij afwisselen. Aangezien op den tocht de zenuwen tot het uiterste gespannen zijn is slaap even belangrijk als ontspanning. Ik kan, zoodra ik van het stuur weg ben, mij omschakelen, op adem komen zoodat ik «veer met frisschen moed kan beginnen. Wij zullen van Engeland vertrekken, goed uitgerust en wij zullen alles in het werk stel len onze krachten voor de vlucht zooveel mo gelijk te sparen. De vlucht zal moeilijk wor den. Navigatie is een taak voor beide piloten. Terwijl de een aan het stuur zit en radio berichten opvangt moet de andere de berich ten verzamelen en de positie van het vliegtuig op de verschillende oogenblikken vaststellen. Waar de,weg zichtbaar is en kenteekenen' bestaan moet de afwijking nauwkeurig vast gesteld worden. Gedurende den nacht moeten beide piloten aan het werk blijven van de schemering tot den dageraad, want dat is de periode, waarin de. meeste qngelukken kunnen voorkomen en de mensch hét minst fit is. Reizen met dokter Overal, bewerkt door Wouter Hulsteijn (uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar). Na „300 K.M. per seconde met Dr. Overal" heeft Wouter Hulstijn thans de „Reizen met dokter Overal" voor de Nederlandsche jeugd bewerkt. Gemakkelijke lectuur zijn deze in boekvorm uitgegeven microfoon-lezingen van den Duitschen paedagoog, die zich in de radio- omroep verbergt achter den naam Dr. Ueber- all, niet bepaald en de meeste jeugdige lezers, voor wie het boek bestemd is, zullen zeker althans, wanneer zij geen bolleboozen in de natuurkunde zijn dikwijls met de vingers in de ooren ingespannen moeten lezen, wil len zij alles goed in zich opnemen. Maar ik ben er van overtuigd, dat velen dit er voor over zullen hebben. De jeugd van tegenwoor dig heeft nu eenmaal een hevige belangstel ling voor „techniek", zij wil graag de gehei men weten van machines, motoren, locomo tieven, auto's, vliegmachines en luchtschepen en Dr. Overal is de man, die hen deze ge heimen onthult. Hij doet het op populair- wetenschappelijke wijze, misschien wel eens wat te droog, maar helder, klaar en over zichtelijk. Er is romantiek ook in deze reizen met dokter Overal, al is het dan niet de romantiek van de Indianen- en defectieven-verhalenDe jeugd zal het boek van Dr. Overal niet met gloeiende wangen en schitterende oogen op één avond doorvliegen, zooals zij het Karl May doet. Dit boek van Dr. Overal geeft de romantiek van de onbegrensde snelheid, die dezen tijd beheerscht. Een locomotief, een automobiel, een vlieg machine, een luchtschip, ze hebben de be langstelling van de jeugd vooral, omdat ze met zulk een snelheid zich voortbewegen. En daarom zullen zoo velen gaarne Dr. Overal op zijn reizen volgen, omdat zij zich met hem als gids meer bewust zullen worden, hoe het mogelijk is geworden zulke duizelingwekkende snelheden te bereiken. De wonderen der tech niek, Dr. Overal leert ze den jeugdigen lezers eenlgszlns kennen. Maar amusementslectuur, die je door holt, is dit uit den aard der zaak niet. De jeugdige lezers zullen sommige bladzijden bijvoorbeeld die, welke handelen over motoren, machines, turbines en gyroscoop-kompassen wel eens eenige malen moeten overlezen om niet te zeggen „bestudeeren" als zij het fijne» er van willen snappen. Maar dan zal hun kennis ook verrijkt zijn met veel, waaraan zij in hun verder leven, wat zullen hebben En dit geldt eigenlijk niet alleen de jeugdige lezers, voor wie dit boek in de eerste plaats bestemd is. Hoe veel weten de meeste ouderen onder ons van de wonderen der techniek? Laten wij het maar eerlijk bekennen: een schijntje! Hebt u zich bijvoorbeeld niet dik wijls de vraag gesteld, wanneer een trein u in razende vaart over een doolhof van rails 1 TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES "~TE AMERSFOORT, GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK (Adv. Ingez. Mei.) voerde, hoe het eigenlijk mogelijk was, dat die trein zoo zeker zijn weg ging en er geen onge lukken gebeurden. Wij nemen het alles maar aan en vertrouwen op de veiligheid van het spoorwegverkeer, maar toch één oogenblik flitst de gedachte soms wel door ons heen: als de wisselwachter in dat huisje eens slaapt, wat dan? Heel dat stelsel van wissels, veiligheids signalen en seinlichten op de groote spoorweg emplacementen is voor de meesten van ons een raadsel, maar wij geven ons met vertrou wen er aan over, omdat het immers altijd goed gaat. Dr. Overal nu onthult met één enkele teeke- ning en een klare duidelijke toelichting, de geheimen van dit raadsel en geeft ons eenig begrip, hoe veilig het verkeer over zoo'n dool hof van rails en wissels is, zelfs nog als de wisselwachter in dat huisje eens mocht sla pen. Wij rijden vol vertrouwen met de grootste snelheid met een trein door de bochten neen, zonder eigenlijk te weten, hoe de ingenieurs t precies hebben aangelegd om ons niet uit de rails te doen vliegen. Maar na een reis met Dr. Overal weten wij het, al moeten wij ons dan ook even de moeite geven de teekening in zijn boek en de daarbij behoorende toelichting te bestudeeren. De jeugdige lezers, die met Dr. Overal op reis gaan, zitten niet rustig in een hoekje van-een coupé om genoeglijk naar buiten te kijken, ze beleven ook geen avon turen maar zij gaan met hem mee op de loco motief van een trein, in de machinekamer van een grooten oceaanstoomer, in de cockpit van een vliegmachine en hij gunt hun een blik in het hart van de machine opdat zij er eenig be grip van zullen krijgen, hoe het wonder dei- snelheid verkregen wordt. Maar het zijn niet alleen de geheimen der techniek, welke Dr. Overal voor zijn jonge lezers onthult. Hij voert hen ook naar den bodem van de zee, duizenden meters onder de waterspiegel, naar den krater van een vulkaan, naar de Eskimo's op Groenland, de inboor lingen van de Samoa-eilanden, de Berbers en de Sahara, hij neemt ze mee in de gangen van een steenkolenmijn, ja, hij laat- ze zelfs met een raketvliegtuig een tocht maken naar de maan en altijd is het de man van de we tenschap, die hun daarbij als gids dient. Niet en dat is het, dat ik in dit boek mis de man van de fantasie. Dr. Ueberall is een Duit- scher en niet, wat Jules Verne was, een Franschman. Hij blijft altijd en overal de on derwijzer. Eigenlijk was het niet verstandig om in dit boek ook reizen naar de maan en naar den bodem van de zee op te nemen, want juist in die hoofdstukken voelden wij duidelijk het zeer groote verschil tusschen Dr. Overal en zijn genialen voorganger, die behalve man van de wetenschap ook schrijver was en daarom juist zoo ver boven den Duit- scher uitging. De gebroeders Kluitman hebben veel zorg besteed aan deze uitgave en ik twijfel dan ook niet, of het boek van Dr. Overal zal zijn weg wel vinden, vooral, omdat in dezen tijd vele jongens de voorkeur geven aan de tech niek boven de fantasie. J. B. SCHUIL Paul Li, de kleine Chinees, door Henri van Woude. De directie van de N.V. Paul C. Kaiser, bis- kwie-, koek- en beschuitfabrieken te Rotter dam, heeft een nieuw jongensboek uitge geven, getiteld Paul Li, de kleine Chinees door Henri van Woude, met fraaie gekleurde pla ten van Willy Sluiter. De plaatjes moeten als gewoonlijk verzameld en opgeplakt worden. Dit werk beschrijft de lotgevallen van een Chineesch jongetje, dat over Nederland en België zwerft en tenslotte Benito ontmoet (de bekende Benito uit de Benito-serie), waarna beide jongens, die in Volendam een film opneming hebben bijgewoond, als filmacteur verder gaan. Het boek zal ongetwijfeld zijn weg naar de harten der jonge lezers vinden. Het is vlot geschreven en de jongens beleven spannende avonturen. Edwardsgave, Na de nederlaag. Verschenen is in Den Haag bij J. Philip Kruseman het vijfde en laatste deel van den cyclus Edwardsgave. door Gyrithe Lemche, uit het Deensch vertaald door Letta Hingst. De schrijfster is door den koning van Denemar ken voor dezen cyclus bekroond met de me- daill ingenio at arti in goud. Het vierde deel bracht ons tot de nederlaag van 1864, die Denemarken het verlies kostte van Holstein en Sleeswijk tot de Kongeaa. Het vijfde deel schildert de uitwerking van die nederlaag in het land zelf en op het volk. Zelf Boekbinden, door Elisabeth Menalda. ..De schrijfster is er in geslaagd een be trouwbare gids voor het boekbinden samen te stellen. Zij geeft een duidelijke beschrijving van de handgrepen, die noodig zijn bij de vervaardiging van een eenvoudig bandtype met een variatie daarop, en bespreekt de noo dige materialen. De handleiding is voor dilet tanten geschreven". Aldus de directeur van het Instituut voor Kunstnijverheids-onder- wijs in Amsterdam, J. B. Smits, in de inleiding van „zelf-Boekbinaen", door Elisabeth Me nalda. verschenen bij van Holkema en Wa- rendorf N.V. in Amsterdam in de serie Boe ken voor Vrouwenhandwerk, met teekeningen en patronen, onder leiding van Elis M. Rogge. Vele voorbeelden teekeningen en foto's ver luchten den tekst. Aruba. Ter gelegenheid van de viering van den 300-jarigen band tusschep het gebiedsdeel Curasao en Nederland in Juli 1934 is door den heer S. J. Teunisse te Aruba samenge steld en uitgegeven een fraai uitgevoerd al bum van het eiland Aruba, in het Neder- lanasch, Engelsch en Spaansch. Het bevat vele foto's van het West-Indische Eiland. Staatkundige Schetsen door mr. J. Nieuwhof. Bij Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem is verschenen: Staatkundige Schetsen I door mr. J. Nieuwhof, over Goodwill en Dlsmana- ging in Politicis. Hierin wordt het staatsbe stuur van onzei\ tijd getoetst aan de begrip pen Goodwill en Dismanaging. „Onze tijd" wordt dan gerekend aan te vangen met de toepassing der moderne techniek een eeuw geleden en eindigende in den wereldoorlog en de tegenwoordige crisis. Hoe moet ik uitkomen en spelen bij contractbridge? door Ely Culbertson. Bij van Holkema en Warendorf N.V. te Am sterdam is in kloeke uitgave verschenen: Hoe moet ik uitkomen en spelen bij contract- bridge?. een vertaling van „How to lead and play, Ely Culbertson's own Self-Instructor", geschreven door Culbertson zelf. Aan de hand van zeer vele voorbeelden wordt de theorie geïllustreerd. Het is de bedoeling van het boek den speler het noodige inzicht te geven in het accuraat uitwerken van het spel. Vele oefeningen en oplossingen zijn opgeno men. N. E. G. Bij G, Niessen in Delft verscheen voor de N(ieuw) E(conomische) G(roep) voor Ne derland en Koloniën de eerste brochure, geti teld 's Lands Crediet, een schets ter introduc tie van de gemeenschapscrediet, en de voor stellen van C. H. Douglas. Mijn zwerftochten met de Firccrest, door Alain Gcrbault. In de vertaling van J. van Reensema is door Scheltens en Giltay uitgegeven: Mijn Zwerf tochten met de Firecrest door Alain Gerbault. In dit werk heeft de eenzame zeiler zijn avonturen neergelegd aan boord van de ta :1- boot, gebouwd naar de ervaringen opgedaan aan boord van de Firecrest, waarmee hij deze maal de Stille Zuidzee en Polynesië bezocht. Foto's en teekeningen verluchten het boek. Indrukken uit Amerika. Van de hand van Barth. Landheer, die als ..Fellow" van een Amerikaansch wetenschap pelijk instituut eenige economische en so ciologische studiën ging verrichten. is dit boekje verschenen, dat de algemeene indruk ken door den schrijver in zijn eenjarig ver blijf in Amerika opgedaan, bevat. Het werk je verscheen bij Brusse N.V. in Rot terdam. Uit den inhoud noemen wij: Chicago (in cijfers), Amerikaanscne fabrieken, poli tiek, gangs en alcohol, Amerikaansche cul tuur, enz. De Salamander Bij de N.V. Em. Querido's Uitgevers Maat schappij in Amsterdam verscheen een zestal romans, waarvan twee vertaald en vier oor spronkelijk. De titels zijn „Kubinke" door Georg Hermann, „Het vuur' 'door Henri Bar- busse, „Joep's wonderlijke avonturen" van Herman Heyermans. „Carmen" van Johan de Meester, „Op den Drempel vol geheim" van Anna van Gogh-Kaulbach en „De Martelgang van Kromme Lindert" van A. M. de Jong. Deze zes romans maken het eerste deel uit van een goedkoope serie, die onder den naam ,.De Salamander" gaat verschijnen. SCHEEPVAARTBERICHTEN KON. HOLLANDSCHE LLOYD Orania (thuisreis) 1 van Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD Modjokerto (thuisreis) 1 van Belawan. Kota Tjandi 29 v. Batavia n. Rotterdam. Kota Nopan (thuisreis) 2 (II v.m.) v. Port Said. Baloeran (thuisreis) 2 (7 v.m.) te Marseille Blitar (uitreis) 2 te Padang. Garoet (uitreis) pass. 2 (l v.m.) Dover. Siantar 2 van Batavia te Rotterdam. Sitoebondo (thuisr.) 2 te Triest. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salabangka (uitr.) 2 (9 v.m.) v. Ant werpen. Tabian 2 van Batavia te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt 2 v. Batavia te Amsterdam. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 1 v. Be lawan. SILVERJ A V A'PACIFIC LIJN Saparoea, Calcutta n. Vancouver l v. Bela wan. Silverpalm, Calc. n. Vancouver 1 v. Belawan Silverhazel, Calc. n. Vancouver, 1 v. Pa- soeroean. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisreis) vertr. 3 (n.m.) van Antwerpen. Meliskerk 2 Oct. van Beira naar Rotterd. Springfontein 2 van Amsterdam te Ant werpen. Helder 2 Oct. van Amsterdam te Beira. Heemskerk (uitreis) 4 te Port Said ver wacht. Klipfontein (thuisreis) 1 Oct. te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 2 van Amsterdam naar West- Afrika. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Giekerk 1 Oct. van Rotterdam te Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitreis) pass. 2 Oct. Gibraltar. Gaasterkerk (thuisr.) pass. 1 Perim. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisondari 30 van Macassar te Hongkong. JAVA—NEW-YORK LIJN. Saleier, New-York naar Java 1 te Sabang. Kota Radja, Java naar New-York 1 te Bos ton. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajax 30 Sept. van Gijon te Oporto. Bacchus 1 Oct. van Livorno naar Napels. Berenice 1 Oct. van Alicante naar Barce lona. Theseus, 2 Oct. van Stettin te Amsterdam. Vulcanus, Oran naar Rotterdam pass. 1 Gi braltar. Medea, 1 Oct. van West-Indië te New-York. Oberon, 1 October van New-York naar Lon den. Ulysses, Rotterdam naar Tanger 1 (11.26 v.m.) 100 mijl Z.W. van Land's End. Venezuela, West-Indië naar Amsterdam van Havre 3 (1 n.m.) ven. acht. Barneveld, Amsterdam naar Chili pass. 2 St. Michaels. Poseidon 2 van Kopenhagen naar Gdyn'a Juno, 2 van Venetië te Amsterdam. Ganymedes 2 van Amsterdam naar Bre men. DONDERDAG 4 OCTOBER. HILVERSUM 301.5 M. 8.00 Tijdsein Avro-klok. 8.01 Ochtendmu ziek. 9.00 Klassiek-programma. 10.00 Tijd sein Avro-klok 10.01 Morgenwijding. 10.15 Mu ziek ter nabterachting. 10.30 Ochtendconcert, doro het ensemble rentmeester. Intermezzo: Voordracht door Nono, 12.00 Tijdsein Avro- klok. 12.01 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, met tusschenspel van gramo- foonmuziek. gevolgd door de muzikale geluk- wensch. 2.30 Cello-recital door Hein Gebhart. Aan de vleugel Egbert Veen. met tusschen spel van gramofoonmuziek. 3 00 Praatje door Ida de Leeuw van Rees over de a.s. knip- en naaicursussen en de middagjapon van de gratis AVRO-Knippatronen. 3.20 Vroolijke muziek. Gram. muziek). 4.00 halfuur voor zieken en Ouden van Dagen door Ant. van Dijk. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor groo- tere kindei-en. Radiotoneel voor de jeugd. Studio-opviering van „De scheepsjongens van Bontekoe", hoorspel In 12 tafereelen naar het boek van Cor Hermus. Spelleiding Kommer Kleijn. IV. Moeilijke tilden. 5.30 Dinerconcert door het Superkamerorkest olv. Zrahreg Ocin. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Dansmuziek door ..The Ramblers" olv. Theo Udo Masman. 7.30 Pianorecital door Geza Frid. 8.00 Tijdsein OVRO-Klok. 8.01 Nieuws berichten van Vaz Dias. 8.05 Zangplaten van Tito Schipa. 8.15 Concertgebouw. Amsterdam. Eerste abonnementsconcert door het Concert gebouworkest onder leiding van Bruno Walter. Met pauzevulling uit de Studio. 10.30 Café- Restaurant „Haeck" Den Haag. Lajos Kiss en zijn orkest. 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. KRO. 8.00 uur Morgenconcert. NCRV. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. C. Riemers. 10.45 Leger des Heilskwartier- tje. KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje 1200 Politieberichten. 12.15 Het KRO-orkest olv Marlnus van 't Woud. 1.00 De H. Franciscus van Aslsië en de Dieren, door mevr. L X. C. Noble-Lavialle. 1.20 Vervolg Lunchconcert. NCRV 2 00 Cur- cus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Een symph. or kest olv. Prof. Hans Kaappetsbusch. 3.45 Ver zorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. P. Visser. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd, door H. J. Steinvoort: Een leitje. 5.30 Bespeling van het studio-orgel door L. Blaauw 6.15 Londens Symphonie Orkest olv. Albert Voate. 6.45 N.C.N.B.-kwartiertje. Spr. A. Ame- llnk. 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gramofoonmuziek. of een greep uit het Dagelijksch Gebeuren. 7,30 Weekover zicht: Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Grave. 8 00 Uitzending van de sa menkomst in de Oosterkerk, te Groningen, uit gaande van de drie Gerf.. Jeugdorganisaties: Nederlandsche Bond van Jongelingsvereeni- gingen op de Geref. Grondslag in Nederland en Bond voor Geref. Jeugdorganisatie 10.00 Vaz Dias. 10.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG 1304 M. 7.35 Duitscbe avond. Zangrecital door All ee Rosenbaum. 8.20 Vervolg zangrecital. 8.35 Gevarieerd concert door het omroeporkest olv. Henri Pensis. 9.20 Concert van Dultsche werken ol.v. Henri Pensis. 9.50 Vervolg. 10.20 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL 484 M. 12.20 Populair concert. 1,30 Gramofoonmu- zeik. 7.05 mevr. Harvant zingt. 8.20 Sympho- nieconcert. 9.35 Idem. 10.30 Gramofoonmuziek BRUSSEL 322 M. 12 20 Gramofoanmuzeik, 5.20 Idem. 6.50 Vo caal concert gewijd aan St. Franciscus door de Schola Cantorum van Brussel. 8.20 Con cert door de Kon. Harmonie Excelsior van St. Nikolaas olv. Michel Julien. 9.20 Idem. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG 1261 M 12.20 Arnold Nielsen's ensemble uit rest. Ritz. 3.05. 3.05 Willy Rietsch speelt viool. 8.30 van de Big Ben. BERLIJN 357 M. 4,20 Omroeporkest olv. J. Schroder. Ferd Wirsig, viool. 7.20 Concert door Ludwig Hoel- scher en Heinrich Steiner, cello en piano. HAMBURG 332 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 2 35 Idem. 11.20 Adelheid Armhold zingt. 11.55 Kamermuziek. KEULEN 456 M. 12.20 Het groote omroeporkest. 4.20 Gevari eerd concert. 5.40 concert door het omroep- trlo. 8.30 Julius Ceasar, treurspel van Shakes peare. 11.00 Fragmenten uit Joh. Strauss ope rettes. 11.20 Vroolijke muziek van Mozart. DAVENTRY 1500 M. 3.20 Vesperconcert in West Minster Abdey. 4.10 Solistenconcert. 4,35 Het studio orkest van Belfast. 7.40 Gramofoonmuziek. 9.35 Radio Militair concert olv. Walton O. Donell 10.50 BBC Dansorlcest olv. Henry Hall. PARIJS (POSTE PARISIEN) 313 M. 7.09 Populaire gramofoonmuziek. 8.35 Ami- tié, luisterspel. PARIJS (RADIO) 1648 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Idem. 12.20 Populair concert olv. Victor Pascal. 820 Ge varieerd programma. lö.öO Dansmuziek. MILAAN 369 M. 5.30 Gramofoonmuziek. 9.05 Chopin, opera van Orefice. ROME 421 M. 5.10 Vacaal- en instrumentaal concert. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Concert mmv. den violist Gioconda de Vito. 10.20 Populaire en dansmuziek. WEENEN 507 M. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.30 Franz van As- sisl, cantate voor gemengd koor en solokwar tet, sopraan, bariton en vioolsolo, piano van Arthur Scholz. 6.00 Vioolrecital door Georg Steiner. 7.50 Hans Duhan zingt liederen van Schubert. 8.50 Cabaretprogramma. 11.10 Weensche symphonleorkest. 11.45 Gramofoon muziek. WARSCHAU 1345 M. 12.50 Poolsche muziek voor scholen. 7.20 Rudy Wiedoeft speelt saxofoon. 9.20 OmroeD- symphonieorkest. 10.45 Fr. Melodyst' cans- orkest. BEROMÜNSTER 540 M. 7.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Breite Mannen koor.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7