VRTJDXC 5 'OCTOBER T934 RSSRCE M'S ÜÏCBCSÖ 9 De algemeene staking in Spanje. Madrid, een doode stad. ONTSLAG AAN DEN HEEK DOUWES DEKKEK BANDOENG, 5 October (Aneta) Op ver zoek is eervol ontslagen als directeur-leeraar bij de moderne middelbare handelsschool, het Kesatrijan-instituut. de heer Douwes Dekker. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Pufkus. vroeger leider van het H.BjS.-filiaal te Ban doeng. thans waarnemend directeur der handelsschool. In deze laatste functie is be noemd de heer Van der Paardt. vroeger waar nemend directeur van de Algemeene Middel bare School te Batavia. Telefonische verbindingen verbroken. MADRID. 5 Oct. In den afgeloopen nacht hebben de vakbonden de algemeene staking afgekondigd als antwoord op het optreden van den president der republiek, die den weg heeft vrijgemaakt voor een ontwikkeling naar rechts en voor een anti-Marxistische regee ring. Madrid lijkt een doode stad. Zoowel het verkeer van de trams als van den ondergrond is volledig gestaakt en men vreest dat ook de vitale bedrijven in den loop van den dag zul len worden stopgezet. Het is uiterst moeilijk nog telefonische verbindingen met het bui tenland te krijgen. Voorts verwacht men, dat de kranten niet meer zullen verschijnen. MADRID, 5 October (Reuter). De eerste schietpartijen tusschen de politie en links ge oriënteerde groepen zijn begonnen en duur den den geheelen nacht in verscheidene stads buurten voort. Reeds zijn drie dooden geval len en bovendien zouden vele deelnemers ge wond zijn. Ongeveer 200 personen zijn gearresteerd. De politie heeft groote hoeveelheden wape nen en munitie in beslag kunnen nemen. Men rekent er niet op, dat de ochtendbla den nog zullen verschijnen. De uitbreiding der algemeene werkstaking wordt verwacht, en komt reeds tot uiting in het feit, dat taxi's, trams en ondergrondsche treinen niet rijden. MADRID, 5 October (Reuter). In verschei dene steden van Spanje is de algemeene sta king doorgevoerd ,o.a. Sevilla en Cordova. Volgens nog niet bevestigde geruchten heb ben ernstige onlusten plaats gehad te Sevilla en Barcelona. In de provincie Asturias zijn de telefonische verbindingen verbroken. Vijf jaar wegens moord op zijn meisje. Vonnis tegen tuinman te Huizen. AMSTERDAM. 5 October (V.D.) De recht bank veroordeelde vandaag den 23-jarigen tuinman H. V., woonachtig te Huizen, wegens doodslag tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De officier van justitie had tien jaar gerequireerd. De jongeman had op 24 Januari toen hij op bezoek was bij zijn meisje in de Bonairestraat vier schoten op haar gelost. Het meisje was op slag dood. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf waai-bij hij zwaar gewond werd. De jongeman voerde aan, dat hij eerst op zichzelf had geschoten. Zijn meisje had hem bij de arm gegrepen en was daardoor ook geraakt. Kapitaalvlucht uit Californië, Gevolg van Upton Sinclair's candidatuur. NEW-YORK 5 October (V.D.) Uit San Francisco wordt gemeld, dat de banken me- dedeeling doen van een kapitaalvlucht uit Californië sedert de democraten de vorige maand hebben besloten den bekenden sehrij ber Upton Sinclair candidaat te stellen voor het gouverneurschap van Californië. Sin clair's program bevat o.a. een plan tot op heffing van de werkloosheid door staats exploitatie van leegstaande boerderijen er fabrieken, en- heffing van reusachtige per centages op groote vermogens en inkomens. Het totaal bedrag aan ingelaste staatspapie ren zou reeds 50.000.000 dollar bedragen. Hooger beroep in Scottsboro- zaak afgewezen. Twee terechtstellingen op 7 December? Portugeesche koninklijke paleis door brand verwoest. Vermoedelijk niets van den kostbaren inboedel gered. LISSABON, 5 October (Reuter). Het Ko ninklijk Paleis te Queluz, het „Versailles van Portugal" is gisteravond door brand vernield. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een groote collectie kostbare schilderijen, en beeldhouwwerken zijn naar men vreest ge heel vernield. De schipbreuk bij Den Helder, Kapitein de eenige geredde. (Vervolg van pag. 1). DEN HELDER, 5 October (V. D.) Naar wij nader vernemen is de geredde van de Charles José de kapitein van het schip. Deze schijnt tot het laatste toe aan boord te zijn gebleven en toen alleen in een kleine reddingboot ge gaan. Hij heeft het geluk gehad met deze boot te worden opgepikt en hij is thans op weg naar Hamburg. Om een huurschuld. Man lost twee schoten op zijn medebewoner. HEERLEN, 5 Oct. iV.D.) Alhier is ge arresteerd en naar Maastricht overgebracht een zekere M. K.. die den medebewoner van zijn huis, O., tweemaal beschoot uit een met scherp geladen revolver, omdat O. nog huur schuld had. De revolver' waarop nog vier patronen zaten, is in beslag genomen. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t Notaris huis", alhier, Een arbeiderswoning en erf te Haarlem aan het Z.B. Spaarne No. 34 h: f 2165 Z. v. Wave ren. Een arbeiderswoning en erf te Haarlem aan het Z.B. Spaarne No. 34 i, f 1000 J. Schouten q.q. Een arbeiderswoning en erf te Haarlem aan het Z. B. Spaarne No. 34 j., f 1000, J. Schou ten q.q. Een gebouw, bestaande uit een woonhuis met bergplaats, wasehinrichting met daarin aanwezige machinerieën en erf te Haarlem aan het Z. B. Spaarne No. 32, f 7435, J. Schou ten q.q. Het winkl- en woonhuis te Haarlem aan de Anegang No. 42: f 16.350, H. N. Verdel q.q, Een woonhuis met fotografisch atelier en erf te Haarlem aan de Raamvest No. 27: f 4975 Mej. M. v. d. Pol q.q. Een woonhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Acaciastraat No. 43: f 2650, A. Th. Joos- ten. Een woonhuis, erf en gang te Haarlem aan de Leliestraat No. 23 d: f 355, C. J. J, Jacques. De werkplaats met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Burgwal No. 94 zwart en rood: f 3525, H. I. van Goor. Een huis en erf te Haarlem aan de Greb- berstraat No. 21: f 3260, J. E. M. Paulen. Het heerenhuis met voor- en achtertuin te Haarlem aan de Amaryllislaan No. 4: f 5700, J. Tromp. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de Doelstraat No. 35. Opgeh. Een huis en erf te Haarlem aan De Clercq- straat No. 82, f 3650. J. A. Hessels. Een huis en erf te Haarlem aan de Burg wal No. 77 zwart en rood en 79 zwart en rood. f 3750. L. J. Nelis. NEW-YORK, 5 October (V.D.) Het Hooi Gerechtshof van Alabama heeft gisteren het verzoek om revisie van het vonnis tegen Hey- wood Patterson en Clarence Norris, twee van de negen jeugdige negers uit de Scottsboro- zaak, tegen hun ter dood veroordeeling in Juni jl. afgewezen en gelast dat de terecht stelling op 7 December a.s. zal geschieden. De eenige kans die de twee jeugdige \f.T- oordeelde thans nog hebben is. dat het Opperste Gerechtshof der Vereenigde Staten te Washington het vonnis vernietigt zooals een vorige keer is geschied, of dat de gouver neur van Alabama gebruik maakt van zijn recht tot gratieverleening. Ontslagen bij de H. V. A. In 1935 wordt niet gemalen. SÖERABAJA, 5 October (Aneta). De H.V.A. ontsloeg 70 employés met ingang van 30 November a.s., daar de fabrieken van de PI. V. A. in 1935 niet zullen malen. De „Millpool" als verloren beschouwd. „Ainderby" op weg naar Queenstown of Cardiff. NEW-YORK, 5 October (Reuter). Het En- gelsche vrachtschip „Millpool", dat in een storm noodseinen gaf en niet gevonden werd door te hulp snellende schepen, wordt met zijn bemanning van 26 koppen als verloren beschouwd. Van het andere Engelsche s.s. „Ainderby" dat ook in den storm in nood verkeerde is thans geseind, dat de kapitein en de beman ning het schip moeten verlaten. Een later radiobericht van de „Ainderby" meldde, dat de bemanning er in geslaagd was het water uit het schip te pompen. Het is thans mogelijk het schip drijvende te houden. De „Ainderby" zet koers naar Queenstown of Cardiff, en hoopt de haven veilig te bereiken. BEBOUWING ZUIDZIJDE DAMSTRAAT. B. en W. stellen den Raad voor, te beslui ten: le. Terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf het perceel aan de Berkerode- steeg no. 9 tegen de geschatte waarde /an f 2760.65. 2e. Aan de bouwonderneming J. H. Felix, te Amsterdam, tegen den prijs 'van f 50 per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de zuidzijde van de Damstraat, groot 348 M2, met bestemming om op dien grond te bouwen drie winkel woningen, elk bestemd ter bewo ning door niet meer dan één gezin. onderbeen, vond deze het raadzaam den ge troffene zoo spoedig mogelijk naar een zie kenhuis te doen vervoeren. Per zieken-auto werd hij daarna naar het St. Elisabeths Gast huis gebracht. Zijn toestand hoewel ernstig, was heden morgen niet levensgevaarlijk. IJMUIDEN (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCIIE CHRISTEN VROUWEN-BOND De afdeeling Haarlem en omstreken heeft weer een serie winterlezingen georganiseerd. 1-Iet programma luidt: Maandag 8 October „Lion d'Or", Ds. J. Smelik te Loosduinen-Den Haag over: ..Wereldgelijkvormigheid". Don derdag 24 Januari '35 „Blauwe Kruis" Ds. A. K. Straatsma te Den Haag over: „Het leven in Rusland, volgens den modernen Russischen roman". Donderdag 14 Febr. '35 in het Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104: Ingenieur A. Ingwersen te Amsterdam: „Wij en ons huis". Vrijdag 15 Maart '35 in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 Dr. K. H. Miskotte te Haar lem: „Het gezin en de staat". BAKENESSERKERK. In verband met den grooten toeloop om de gerestaureerde Bakeneesserkerk te bezichti gen, deelen Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem mede, dat dit kerk gebouw ook nog opengesteld zal zijn de vol gende week Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag des avonds van 7 tot 9 uur.. ASPHALTWEGEN IN HAARLEM NOORD. De brede, voor één-richtingverkeer aange legde Orionweg, werd direct van asphaltdek voorzien en werd hiermede een van de mooi ste straten in Haarlem. Onlangs werd begonnen met den aanleg en tegelijkertijd de asphalteering van de even eens mooie en breede Delftlaan. .Deze ver keersweg aan de Westgrens van Haarlem volgt de Delft tot ongeveer het kleine water gemaal van den Schoterveenpolder. Dan buigt de weg naar het Noorden en Oosten om ein delijk aan te sluiten op den Orionweg. Bij het kruispunt zijn weer andere straten in aan leg, die eveneens worden geasphalteerd. En nu kan de woningbouw aan deze nieuwe stra ten een aanvang nemen- eenige perceelen zijn reeds in aanbouw. Stadsbibliotheek en Leeszaal. De directeursbenoeming. Zooals wij op pagina 2 van dit num mer hebben medegedeeld, staat Mej. E. Dronckers No. 2 op de voordracht voor be noeming tot directeur van de Stads-Biblio- theek en Leeszaal alhier. Zij heeft het as sistent- en directeursdiploma van de Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen be haald. Mej. Dronckers werd 5 Juli 1889 te Middel burg geboren. Zij genoot haar opleiding aan de Middelbare Meisjesschool aldaar en stu deerde oorspronkelijk voor het onderwijs. Daarna studeerde zij talen en maakte eenige buitenlandsche reizen. Op 15 November 1924 werd zij tot bibliothecaresse aan bovenge noemde vereeniging benoemd. VELSEN VERKEERSMIDDAG Gistermiddag is voor onderwijzeressen en onderwijzers een verkeersmiddag gehouden waar o.a. de heer Drayer uit Haarlem heeft gesproken. BENNEBROEK VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuiskomende voor de Zaterdagmarkt-: Hrcules IJM 196, vangst 400 manden dichte makreel, 100 manden gestripte makreel en 450 manden diversen. De Amsterdam kan tengevolge van slecht weer de Zaterdagmarkt niet halen en markt Maandag. MARKTPRIJZEN TarfcDt per K G. f 0,85—f 0,50 Griet per 50 K.G. f 30—f 15 Tongen per K.G. f 120f 0,90 Zetschol per 50 K.G. f22 Kleine schol per 50 K.G. f 13,50—f 4,80 Klein poon per 50 K.G. f7,50—f3.60 Middelschelvisch per 50 K.G. f 35—f 27 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f24—f 17 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 17f 5,50 Kabeljauw per 125 K.G. f45 Kleine gullen per 50 K.G. f 9 Wijting per 50 K.G. f4,50f3 (Adv. Ingez. Med.) AMSTERDAMSCHE BEURS VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM BEZWAREN TEGEN UITBREIDINGSPLAN NOORD. Tegen het nieuwe ontwerp voor het uitbrei dingsplan in „Noord", waarin een grooter op pervlakte voor „verkeersoplossing" is genomen, zijn bezwaren ingekomen. De heer Th. S. J. Janzen in Bloemendaal richt zich tegen de z.i. te kleine oppervlakte, waarvoor het plan zal gelden, en als gevolg daarvan tegen het tekort aan voor bouwterrein aangewezen gronden. Voorts zou het grootste deel worden afgenomen van erf en boomgaard van een daar gelegen boerderij, welke te dicht bij de bebouwing zou komen te liggen, waarvan z.i. funeste gevolgen te wachten zijn voor de exploitatie der boerde rij. B. en W. stellen voor deze bezwaren voor kennisgeving aan te nemen, daar zij onge grond zijn. Voorts kwam in een adres van mevr. G. J. A. Janzen geb. Kraakman te Bloemendaal, die bezwaren maakt tegen het in het ontwerp-plan voor verkeersoplossing gereserveerde ruimte. Het plan voldoet door de reserveering van gronden voor de zooeven genoemde bestem ming niet aan het bepaalde bij art. 36 Wo ningwet, en voorts wordt de gereserveerde ruimte voor wat betreft de exploitatie van hare gronden in een ongunstige positie ge bracht door deze geprojecteerde bestemming. B. en W. stellen voor, ter tegemoetkoming aan dit bezwaarschrift te bepalen, dat de N.W. be grenzing van het sub 3 vastgesteld uitbrei dingsplan aangegeven zal worden op de aldaar reeds getrokken zwarte lijn. Aangezien het voor B. en W. niet mogelijk is om voor die oplossing thans reeds een uit gewerkt plan samen te stellen, komt het aan bevelenswaardig voor om de voor die oplossing aangewezen gronden in het thans vast te stel len plan niet op te nemen. Te zijner tijd zal voor dat gedeelte dan een nieuw ontwerp wor den gemaakt. VOETBAL. R. C. H—FEIJENOORD. Voor dezen wedstrijd is het R.C.H.-elfta! als volgt samengesteld: G. Kos. N. N. C. Prevost Sr. Joh. Berg, A. Ruis, D. Prevost Jr. J. v. d. Meulen, J. Houkes. J. v. d. Horst. A. Martin, C Hartendorp. Het medespelen van Krom is nog steeds dubieus. Z. V. V.—E. D. O. Het elftal van E. D. O. is als volgt: De Waard, K. Zandstra, H. Boeree, Perukel Sr., Koppen, Oomen, Nottrot, Van Geemen, Goemaat, Perukel Jr., J W. Koene. ZEEBURGIA—BLOEMENDAAL. Bloemendaal verschijnt in de volgende op stelling: De Haas. De Wilde, Immer, Röbken, Beyk, Leemhuis. Kammeijer, De Bock, Kohier, Van Gelder, Van Leuven, H. F. C. 2—R. C. H. 2. R. C. H. 2 komt als volgt uit: P. v. Gendt, P. Kaestner, J. Kedde Sr. P. Kok, C. v. Eek, C. Waalewijn, J. Paape, W. Kedde Jr., B. Ruygrok, A. Slot, C. Meyer, Deze wedstrijd heeft 's morgens half elf plaats. E. D. O. 2—HAARLEM 2. Zondagmorgen half elf heeft bovengenoem de wedstrijd plaats Het E.D.O.-elftal is als volgt: Van Roon, G. Zandstra, J Steffens, Jansen, v. d. Putten, Bos, Kollerie, H. Koene, Kloos, Kelder, Spek. RIPPERDAT. H. B. T. H. B. verschijnt met: Van den Berg, Spierdijk. Dijkstra. Van der Horst, Kluën, Ruiten. N. N„ Van Straten, Veltmijer, Van Rootselaar. Vellinga. RAADSVERGADERING. Donderdagavond vergaderde de Raad on der voorzittemchap van den burgemeester mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek. 0.a. werd behandeld het verzoek van A. Weijers om een toeslag bij de aannemingsom voor het ophalen van vuilnis. Op billijkheids- gronden, in verband met de groote toeneming van het aantal woningen werd besloten een toeslag te verleenen van f 30. Een verzoek van de caféhouders om ver laging van ae personeele belasting zal behan deld worden bij het vaststellen van de be grooting 1935. Aan de Bloemententoonstelling „Flora" in 1935 te Heemstede te houden werd een sub sidie toegekend van f 50 Besloten wordt bij de Bank voor Nederl. Gemeenten rekening-courant te openen maximaal f 25.000 voor de financiering van den verbouw van de school met den Bijbel. De politieverordening wordt aangevuld met de bepalingen: a. dat autos op verlichte wegen tot 12 uur 's nachts onverlicht mogen parkeeren. b. een verbod tot parkeeren op of bij hoe ken van straten. De vleeschkeuringsverordening en de ta rieven voor vleeschkeuring worden in overeen stemming gebracht met de thans in Haarlem geldende voorschriften. Overeenkomstig den uitslag van 't referen dum onder de winkeliers wordt besloten de verkoopsgelegenheid op Zondagen voor alle daarvoor in aanmerking komende zaken te verruimen. De heeren Dubbis en de Blinde stemmen op principieele gronden tegen. Vastgesteld wordt de salarisverordening voor den veldwachter evenals een tweetal wij zigingen in de begrootingen van 1933 en 1934. Tenslotte worden vastgesteld de rekenin gen 1933 van het Wegenfonds met een batig slot van f 210; de rekening van het woning bedrijf met een nadeelig slot van f 1180, en de gemeenterekening met een nadeelig slot van f 650 voor wat den gewonen dienst en met een voordeelig slot van f 6100 voor wat de kapitaaldienst betreft. In de rondvraag verzoekt de heer Dubbis af doende maatregelen tegen het 's nachts onbe heerd laten staan van autos op voetpaden. Spr. vraag opruiming van de rails uit den Rijksweg en verbetering van de Laan. De voorzitter antwoord dat een en ander de aandacht van Burg. en Weth. heeft. De heer v. Bakel wijst op de nieuwe steun regeling voor de bollenstreek en vraagt of deze ook van toepassing is voor Bennebroek. De voorzitter zegt toe te zullen onderzoe ken. Staats). BLul. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 SANTPOORT POSTAUTO VERONGELUKT. Hedenmorgen is op den Rijksstraatweg de postauto die op weg was van Amsterdam naar Alkmaar door de gladheid van den weg ge slipt. De chauffeur werd aan zijn linkerbeen gewond. Na door M. verbonden te zijn is hij per auto naar het Wil'nelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. De auto, die over den kop sloeg, werd ernstig beschadigd en is later weggesleept. ZANDVOORT Door electrischen stroom getroffen. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur kwam de monteur A. V. in dienst bij het P.E.N. er wonende te Haarlem, terwijl hij in het trans formatorhuisje aan de Zeestraat eenige werk- volt. Met den draad in zijn hand viel hij be wusteloos op den betonnen vloer neer. Pa: nadat op het hoofdkantoor de stroom wa: uitgeschakeld kon de man uit zijn benard< positie bevrijd worden. Per politie-brancard werd hij vervolgen: vervoerd naar Dr. Tichelaar, die de eerste hulp verleende. Met het oog op de ernstige brandwonden, voornamelijk aan boven- 4 pCt. ld. 1933 II 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 11 Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 1930( Younglcen.) 21-*a t pCt, Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheep v. Mi jen. 4H 31 Stoomv. Mij. Ned. 30 Indnstr, Blnnenl. Alg. K4z\jde Unie... 33K- h A. N. I .E. M. (Nat 198 v. Berkel's Patent - Cert, Calvé Delft.... 213H Ned. Ind. Gas (Nat. 103 Gem. Beb, Philips 203 70 69*4 Industr. Buitenland. Anaconda Copper 6%-Vê Bethlehem Steel 16% 1*4 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation 2H 14*4 North Amer. Cy. Standard Brands 3* Banken Binnenl. Koloniale Bank 38 Cert. Handel MIJ. 67 Banken Buitenl. iJuutsche Relchsb. Petrol. Mij. BInl. Kon. Petroleum 42 86 Petrol. Mij. Buitenl. 93/, Cultuur Mijen. 159 158 N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 123 153 6 Tabak Mijen. Dell Batavia Tabak 143H 124 133 Rubber Mijen, A'dam Rubber Deli Bat. Rubber..,. 70 Ned. Ind, Rubber Koffie 87 Ver. Ind. Cult. Ondern. 71 Spoorwegen Buitenl. 30H Comm Wilwaukee 2 6 pet. Adj. Milwaukee 3 Missouri Kansas Texas l 59H Prolongatlekoeia -

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 15