Hei BeioHQtiikste „LOS VAN ROME." 52e Jaargang No. 15733 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOML ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.32, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels f 0.30. elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 October. Oude Brieven In een Fransche krant schrijft de journalist Lucien Descaves over oude minnebrieven. Vijftienduizend brieven!.... vijftienduizend, in een halve eeuw tijds door Juliette Drouet geschreven aan den dichter, prozaschrijver, agitator, politicus.... bovenal romanticus: Victor Hugo. „Quinze mille lettres d'amour brülant de la même au même".... schrijft Descaves. Er zijn er maar enkele van gepubli ceerd, en dat vindt hij nog teveel. Maar hij zelf, die sinds jaren weet waar deze brieven- schat bewaard is, onderneemt vaak pelgrims tochten daarheen om er zich aan te verkwik ken en „zijn atmosfeer te verfrisschen". Ken merkende getuigenis van een man van dezen tijd. werkend middenin de jacht, den twijfel, de desillusies van dezen tijd. Juliette Drouet schreef haar eerste brieven aan Victor Hugo in 1833. toen hij 31 en zij 27 was. Haar laatste dateeren van 1882, geschre ven met bevende hand door een oude. oude vrouw. Enkele jaren geleden gingen een Fran sche schilder en zijn vrouw, gewaarschuwd door een vermelding in den catalogus van een boekhandel, naar het Hotel des Ventes, koch ten daar voor een ronde som al de brieven van Juliette aan Victor Hugo en verzekerden zich van een wonderlijk kostbaar bezit. Want het is goed en weldadig te kunnen droomen en de wereld te vergeten in de tallooze stille getuigen van een zoo groote liefde, die twee menschenlevens zóó heeft vervuld. Hugo en Juliette Drouet hebben volstrekt niet vijftig jaar lang gescheiden van elkaar geleefd. Zij schreef hem, of zij verre van elkaar waren of samen onder hetzelfde dak woon den, voortdurend. Vaak meermalen per dag. Eiken morgen ontving hij een briefje van haar. zij leefde door en voor hem alleen. Zij schreef hem „Hij zal komen, ik verwacht hem", nog op het moment vlak voor zijn komst en hij las het even later, gebukt over haar schouder. Al wat zij dacht, al wat zij voelde voor hem wilde zij hem mee doen beleven. Victor Hugo's brieven aan haar, die in de Fransche Bibliothèque Nationale berusten, zullen naar Descaves meedeelt niet vóór het jaar 1963 gepubliceerd worden. De prachtige verzen die hij aan haar wijdde vergoeden het gemis voor diegenen, die in staat zijn een der gelijke romantische herinnering uit het ver leden te beleven. Wonderlijke herinnering, in zulk een tijd als de onze. Toch beleefde ook Victor Hugo tijd perken van groote ontwrichting. Toen kon dat toch geschieden, toen kon een zoo groote lief de in een halve eeuw van volmaakte devotie voortleven. Misschien zouden veel jonge menschen van dezen tijd erom lachen, en de gedachte aan Juliette's vijftienduizend brieven ronduit be spottelijk vinden. Als zij dat deden, zouden zij ongelijk hebben, en alleen eigen armoede toonen. Maar ik twijfel of zij het wel zouden doen. Niet als zij even nagedacht hadden, als zij zich even hadden béproefd voor te stellen wat tusschen Juliette Drouet en Victor Hugo moet hebben bestaaneen wonder der liefde zooals alleen het Leven op zijn aller schoonst en allerrijkst brengen kan, en waar bij het lawaai, de jacht op succes, de machte loosheid in het bereiken-van-iets-groots, die dezen tijd kenmerken, als zielige vulgariteiten verbleeken. R. P. De schuldenlast der gemeente. Verlaging der rente. De gemeente Haarlem heeft haar groote geldleeningen reeds geconverteerd, waardoor de rentelast belangrijk verlaagd is. B. en W. hebben zich ook met de geldgevers van eenige kleine in verbinding gesteld, ten einde verlaging van rente te verkrijgen. Met betrekking tot de leeningen, waarvan de geldgevers niet genegen zijn aan een rente verlaging mede te werken, komt algeheele af lossing aan B. en W. gewenscht voor. De directie van de pensioenfondsen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtena ren is bereid de met haar aangegane 47 8 pCt. hypothecaire leening, pro resto groot 97.500.om te zetten in eene onderhand- sche rechtstreeksche 4 pCt. leening, waarin dan tevens, uitgezonderd het in 1935 af te lossen bedrag, de voor algeheele aflossing in aanmerking komende leeningen kunnen wor den opgenomen. Van de andere kleine leeningen wordt de rente verlaagd tot 4 1/4 en 4 3/8 pCt. Haarlemsche gemeenteraad. G. Oversteegen bedankt. De pont over het Noorder - Spaarne. Zondagmorgen gezonken. Zondagmorgen is de gemeente motorveer- ponit aan het Noorder Spaarne door tos nu toe onbekende oorzaak gezonken. Deze pont, die langs een ketting dwars over het Spaarne wordt bewogen, lag nabij den wal vóór de Veerpolderstraat dwars in het Spaarne en is in dezen stand gezonken. Het Spaarne is daar diep, zoo;'at het vaartuig geheel onder water ligt; slechts de licbtenmast steekt half boven water uit. Een roode vlag, aan dezen mast aangebracht, wijst de plaats aan, waar de boot onder water ligt. Bewoners van de straten bij de gasfabriek èn vele kinderen toonden den geheelen Zondag veel belang stelling in het vergaan van „hun" pontje. Maandagmorgen is direct een begin ge maakt met het lichten van de boot. Men hoopt met dit werk in den loop van den dag gereed te komen. In den dienst wordt door een andere pont yoorzien. Zaterdagmiddag heeft de heer C. Overstee gen. in verband met zijn bedanken voor de Communistische partij, ook bedankt als raadslid. Wij herinneren er aan, dat de heer Over steegen 7 jaar geleden op een vrije lijst tot raadslid gekozen werd. Hij had van te voren verklaard, dat het zijn bedoeling was „herrie in den rgad te schoppen". Hij zou op klompen en met een hoogen hoed op naar de vergade ringen gaan. Slechts één keer is hij zoo in den raad verschenen. Na eenigen tijd is de heer Oversteegen overgegaan naar de Com munistische Partij. In 1931 werd hij met den heer L. Peper op die lijst als raadslid herko zen. De heer Oversteegen heeft den volgenden brief aan den raad gezonden: Edelachtbare Dames en Heeren. In verband met mijn bedanken als lid van de Communistische Partij Holland, meen ik dat het juist is u even mede te deelen, dat waar de kiezers hun stommen hebben uitge bracht op de lijst van genoemde partij, het ook niet meer dan billijk is, dat ik mijn zetel ter beschikking stel van mijn opvolger, als zoodanig door meergemelde partij aangewe zen. Hierbij past natuurlijk een woord van dank aan de dames en heeren uit uw college, met wie ik ondanks alle meeningsverschillen, dik wijls op aangename wijze in het belang van de burgerij mocht samenwerken. Voorts meen ik bij mijn afscheid van uwen Raad. een woord van dank en erkentelijkheid te moeten brengen aan de hoofdambtenaren en ambtenaren van de verschillende diensten der gemeente Haarlem, welke mij zeven jaar lang met talrijke inlichtingen en gegevens, noodïg voor het uitoefenen van mijn functie als raadslid, trouw ter zijde hebben gestaan. Vertrouwende dat mijn opvolger dezelfde medewerking deelachtig moge worden, verblijf ik met de meeste hoogachting, (W.g.) GEORGE OVERSTEEGEN. Het moet de bedoeling van den heer Over steegen zijn zich uit de politiek terug te trek ken. zich op het verkrijgen van werk toe te leggen en te gaan studeeren. De heer J. Bijl, opvolger van George Oversteegen. De heer J. Bijl, die den heer Oversteegen als raadslid zal opvolgen, is 10 Februari 1897 te Arnhem geboren. Sedert 1919 woont hij in Haarlem, en daar voor was hij werkzaam in Schagen, eveneens als machinist bij de Nederlandsche Spoorwe gen. welke betrekking hij nog bekleedt. Voor zijn lidmaatschap van de Communis tische Partij Holland, was hij iïd van de So ciaal Democratische Arbeiders Partij en on geveer elf jaar geleden is hij naar de C.P.H. overgegaan. Tot 1931 was hij lid van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpesroneel, waarvan hij werd geroyeerd. Van 1915 was hij lid van deze vez-eeniging. en dus aangesloten bij den Modernen Vakbond, het N.V.V. De heer Bijl is nu lid van de Internationale Arbeiders Hulp, de Internationale Roode Hulp. de Vereeniging van Vrienden der Sovjet Unie. Wat betreft het lidmaatschap als arbeider, deelde de heer Bijl ons mee aangesloten te zijn bij de Algemeenè Oppositie en den Centralen Bond, welke laatste neutraal is. Catalonië nog nief tot rust gekomen. Versterkingen naar Barcelona. VORST BISSCHOP VAN SALZBURG OVER LEDEN WEENEN, 8 October «D.NB.) De vor"- bisschop van Salzburg, dr. Ignatius Rieder, is hedenochtend overleden. Hij vierde in 1931 zijn gouden priestejfeest. Azana naar Frankrijk gevlucht. (Zie eerst pag. 4) MADRID, 7 October «Reuter). Het schijnt, dat bij de onlusten in Barcelona 50 a 60 per sonen zijn gedood en 150 a 200 zijn gewond, terwijl 500 arrestaties zijn verricht. Nog steeds wordt hier en daar in Catalonië gevochten. Alle scholen zijn tot nader order gesloten. Te Gerona zijn de autoriteiten den toestand meester, na een verbitterd gevecht, waarbij vijf personen zijn gedood. Over het algemeen schijnt de toestand in Spanje thans kalm. behalve te Catalonië. Te Madrid ""'heeft een demonstratie vóór de regeering plaats gehad, waaraan duizenden deelnamen'. Lerroüx werd luide toegejuicht. De regeering gelastte, dat te Madrid Maan dag alle winkels en werkplaatsen weer ge opend moeten worden. Te La Corogne werd de leider van den op stand in een schermutseling met de politie gedood, terwijl twee politiemannen werden gewond. Te San Sebastian werd gisteren den ge heelen dag geschoten, vermoedelijk werden twee personen gedood en talrijke gewond. De opperbevelhebber van de regeeringstroe' pen te Barcelona heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij aan de werklieden wordt gelast Maandag het werk te hervatten: zij die wei geren zullen streng worden gestraft. Te Henaay hebben een groot aantal spoor weg-arbeiders zich weer op hun werk gemeld, doch het normale spoorwegverkeer kon nog niet worden heyvat. MADRID. 8 October (Reuter). Gisteravond werden eenige schoten gelost op de woning van Lerroux. zonder evenwel iemand te tref fen. Men schat, dat bij de onlusten in geheel Spanje 300 peisonen zijn gedood en 700 ge wond. Gisteravond trachtte te Madrid een groep opstandèlingen het Noorder-station te bestor men, doch zij werden door de politie terug geslagen. Op de boulevards hadden verscheidene vuurgevechten plaats tusschen politie en op standelingen, waarbij talrijke gewonden vie len. Te Lienares en La Carolina zijn eveneen? talrijke dooden en gewonden gevallen. Te Alicante is de socialistische Cortes-af- gevaardigde Louis Romero gearresteerd. Bij de gevechten te Ledrida zijn zes burger- gedood en drie soldaten en 12 burgers gewond Omtrent de gevechten in Madrid gisteravond wordt thans gemeld, dat wederom enkele tien taden dooden zijn gevallen. In de provincie Albaoete zijn zes personen ^edood en 25 gewond, de leider van de op standelingen heeft zelfmoord gepleegd. De regeering heeft den civielen gouverneur Blanco, van zijn functie ontheven. Uit Gyon wordt gemeld, dat de opstande lingen zich met wapens en munitie terug heb ben getrokken op den berg Sancta Catalina: deze wordt thans door den kruiser .Eibertad" ebombardeerd. Ook in de provincie Leon hebben gewapen de opstandelingen zich in het gebergte terug getrokken. Kolonel Jimenez Arenas is belast met het bestuur van de generaliteit Catalonië. Companya en de gearresteerde burgemees ter stellen zich absoluut verantwoordelijk voor de gebeurtenissen. BARCELONA. 8 October iReuter). Thans wordt gemeld, dat Azana de Fransche grens is gepasseerd, teneinde een arrestatie te ver mijden. Tegen het vallen van den nacht werd het schieten te Barcelona weer heviger, terwijl reeds gedurende den dag de artillerie te hulp was geroepen. Door het artillerievuur is brand ontstaan in de katoenpakhuizen. Omstreeks vijf uur in den middag ontstond een geregelde veldslag welke twee uur duurde. De" leden van de Iberische Anarchistische Federatie verklaren dat zij zich nooit over zullen geven. Van gisteravond 19 uur af tot hedenochtend 7 uur was alle verkeer op straat verboden, ook mochten de bewoners niet op hun balcons verschijnen. Het spoorwegverkeer is stil gelegd. In de haven liggen drie oorlogsschepen, die steeds door hun zoeklichten over de stad la ten spelen. De opperbevelhebber van de regeeringstroe- pen te Barcelona generaal Bata. verklaarde, dat gebruik zal worden gemaakt van strijd gassen, als de opstandelingen zich niet over geven. Naar verluidt zijn de regeeringstroepen te Barcelona vrijwel uitgeput, zoodat versterking dringend noodig is. Als zoodanig wordt een bataillon infanterie een compagnie van het vreemdelingenlegioen en een escadrille vliegtuigen verwacht, ter wijl bovendien nog oorlogsschepen in aan tocht zijn. Ontbinding der vakver- eenigingen? MADRID. 8 October (Reuter). Volgens offi- cieele berichten zijn de regeeringstroepen den toestand in Asturie meester. Men verwacht te Madrid, dat de socialisti sche vakereenigingen zullen worden ont bonden. De staking duurt hedenochtend te Madrid De Vliegende Hollanders, Juist vijftien jaar geleden is de K.L.M. gesticht, Dat is geen tijdsverloop voor jubileeren, Maar 'k acht het mij intusschen tot een aangename plicht, Het feit toch eventjes te memoreeren. De K.L.M. is vluchtig, maar ook stevig als een rots, Gedurende die vijftien jaar gebleven, Zij wekte met haar groeikracht onze nationale trots, Haar voorbeeld steunt ons in ons eigen leven. Wanneer je zoo eens ziet, hoe in die simple vijftien jaar De K.L.M. reeds wist t' evolueeren, Dan sla j' als vastegrondmensch toch je handen in elkaar. En denktook in de lucht kan het verkeeren. De leus is thans: de vlieger van de K.L.M. gaat op. Zelfs ondanks storm en zware onweersbuien, De vogels blijven niet op 't nest, de diensten staan niet stop, Naar d' Oost, naar 't Noorden, Westen en het Zuijen Wanneer wij ook eens hooren, wat de vreemdeling wel zegt, Van onzen dienst, naast dien van andre volken. Dan voelt men, hoe door Neerland daarmee eer wordt ingelegd. Dan zijn wij, met de vliegers, in de wolken. De K.L.M. heeft waarlijk dus al vijftien jaar bestaan, Zij kan op prachtige prestaties bogen, Geen wonder, dat die tijd zoo schielijk is voorbijgegaan, Met haar is hij naar waarheid.omgevlogen. P. GASUS. nog voort, in den afgeloopen nacht poogden de opstandelingen door heftig geweer- en mi- trailleurvuur de bevolking te verontrusten: tegen den ochtend trokken sterke benden sta kers zich samen bij de fabrieken, om de werk willigen te beletten den arbeid te hervatten. Ook op andere plaatsen duurt de staking nog voort, doch in Catalonië is de arbeid we der hervat. Genietroepen herstellen de vernielde tele foon- en telegraaflijnen. Het spoorwegverkeer is nog grootemdeels ge stremd, aangezien op vele plaatsen in de pro vincie de rails zijn opgebroken. Uit de provincie Albacete wordt gemeld, dat daar vele kerken in brand zijn gestoken. Socialistische leiders gearresteerd. In den afgeloopen nacht zijn ten huize van een socialistisch kunstschilder de leiders var de socialisten gearresteerd. Zij hebben zich hier vier dagen verborgen gehouden. Fransche schepen voeren in verboden water. Turkije wenscht vriendschappelijke oplossing van het incident. (Vervolg van pag. 4) SMYRNA, 8 October. (Reuter.) Naar ver nomen wordt wenscht de Turksche regee ring, ofschoon zijn protesteert tegen de schen ding der territoriale wateren door de Fransche oorlogsschepen in de verboden zone van Smyr na, welke vaartuigen daarbij beschoten wer den. het incident op vriendschappelijke wijze te regelen. VERKEERSONGEVALLEN. Te Heemstede. Zaterdagavond te omstreeks half 12 reed mej. L. Verbeek uit Hoofddorp en in dienst betrekking in Heemstede langs den Heeren- weg. Tegenover de buitenplaats „Kennemer- duin", waar geen i'ijwielpad is. reed zij in de richting Haarlem op de kleine steentjes naast dexx bitumenweg. Eveneens in de richting Haarlem naderde eexx 4-wielig motorrijtuig, bestuurd door D. C. D. uit Amsterdam. De bestuurder, volgens zijn verklaring ver blind door een tegenligger, zag de juffrouw niet en reed haar van achteren aan. Zij kreeg eexx lixxkeronderbeenbreuk, een ernstige wonde aan het achterhoofd en een lichte hersen schudding en was ook aaxx haar arm gewond. Zij verloor veel bloed. Per ziekenauto van Mathot werd zij naar het St. Elisabeths gasthuis vervoerd. Haar rij wiel werd zeer ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. De toestand van mej. V. was hedenmorgen bevredigend. Zondagmiddag reed de heer S. S. uit Rotter dam met zijn vrouw en kinderen op den Heerexxweg in een auto, gelukkig met een ma tigen gang. Tusschen de Ritsema Boschkade en de Jac. Thijssenlaan sprong een achter band. De wagen begon te slingeren, en sloeg een slag onx. Hierdoor brak het rechter achter wiel. waardoor de auto van den weg afraakte Tenslotte kwam de wagen tot stilstand. Andere autobestuurders konden nog tijdig stoppen, zoodat aanrijdingen uitbleven. De heer S. en zijn gezin konden, na van den schrik bekomen te zijn, met een andere auto den terugweg naar Rotterdam aanvaarden. De Spaansche regeeringsgtroepen zijn er in ge slaagd den toestand in Catalonië meester te worden. pag. 4 Zaterdag is over geheel Spanje de oorlogs toestand afgekondigd. pag. 4 In Duitsehland wordt de stichting van een Duitsch-Katholieke kerk, los van Rome, voor bereid. pag- 1 Bij eenn scheepsbotsing in de Zee van Mar mora zijn 33 personen verdronken. pag. 4 Aan de Turksche kust heeft zich wederom een incident voorgedaan, thans met Fransche torpedojagers. pag 4 Gisteren zijn onder Stompwijk een motorrij der en zijn verloofde op een onbewaakten overweg onder Stompwijk tegen den trein gereden en gedood. pag. 3 De Haagsche crisiscollecte is een succes ge weest. pag 3 De heer G. Ovei'steegen bedankt als lid van den Haarlemschen gemeenteraad. pag. 1 De schuldenlast der gemeente Haarlem. pag. 1 De crisiscollecte te Haaslem heeft ruim f 4700 opgebracht. pag. 1 De kunstschilder I. Israels is gisteren te 's Gravenhage ovei'leden. pag. 11 Haarlem wint op eigen veld den eersten voet balwedstrijd tegen D. F. C. pag. 6 V. S. V. wint met 51 van H. F. C. pag 6 Laatste berichten. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Oude brieven. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Lon- den's tentoonstelling van uitvindingen. pag. 4 Col. J. C. Fitzmaurice: De Londen Melbourne Race. pag. t J. B. Schuil: Als ouders slapen. pag. 11 H. G. Cannegieter: Pension Zonneschijn. pag. 11 Vlinders vliegen over den Oceaan. pag. 9 Stichting van Duitsch-Katholieke Kerk in voorbereiding. Er is, naar Reuter uit Berlijn ver neemt, een organisatie opgericht, die ten doel heeft een nationale Duitsch- Katholieke Kerk te stichten, die los zou staan van Rome. De zetel der or ganisatie bevindt zich te Essen. Eexx bericht aaxx de Maasbode uit Essen, meldt hierover xxog: Met zetei te Essen is een missioneele katho lieke kerk gesticht, die een beweging omvat, welke ten doel stelt een xxationale kerk los van Rome te vormen, De beweging zoekt klaarblijkelijk aanslui ting bij de Oud-Katholieke kerk van Duitseh land, welke zich xxa het Vaticaansche concilie van Rome heeft afgescheiden. Ook de nieuwe beweging wil de katholieke liturgie handhaven, den dienst echter in de Duitsche taal laten houden. Polen wint de Gordon Bennett" vlucht. De Kosziusko legde 1331.80 K.M. af. WARSCHAU, 7 October. <V.D.) Na een nauw keurig onderzoek door de Poolsche Aeroclub van de ontvangen logboeken en ingeleverde barographen is thans de volgende officieele uitslag van de Gordon Bennett-vlucht bekend gemaakt. 1. Kosziusko (Polen) 1331,80 K.M 2. Wars- zwawa (Poleni 1304.76 K.M. 3. Belgica (Bel gië) 1172.43 K.M, 4. Polonia (Polen) 1138.54 K.M 5. Zurich III (Zwitserland) 1051.40 KM. 6. Basel (Zwitserland) 910.58 K.M. 7. Lorraine (Frankrijk) 890.80 K.M. 8 L'Aigle (Frankrijk) 867.80 K.M. 9. Dux (Italië) 846 80 K.M. 10. Buf falo Courir Express (Vereenigde Staten) 821,31 K.M. 11. Deutschland (Duitsehland) 800 K!M. 12. Wilhelm von Opel (Duitsehland) 799.40 K.M. 13 U. S. Navy (Vereenigde Staten) 761.62 K.M. 14. Stadt Essen (Duitsehland) 759.83 K.M. 15. Brussel (België) 700.13 K.M. 16. Bra tislava (Tsjecho-Slowakije) 296.71 K.M. De collecte van het Crisis-Comité. Opbrengst ruim ƒ4700. Naar wij vernemen heeft de collecte, die Zaterdag in de stad door het Crisis Comité is gehouden, ruim f 4700 opgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1