15 October Bescherming^™ griep, Gebruikt in Uw soepen HGNIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Christelijk Filmcomité. Druk-bezochte voorstelling in gebouw St. Bavo. Toen de heer C. Overbeek Dinsdagavond het programma inleidde, dat door het Chris telijk Filmcomité Haarlem was samengesteld, wat de groote zaal van gebouw St-Bavo aan de Smedestraat geheel gevuld met belangstel lenden. „Er zullen vertoond worden belangrij ke gebeurtenissen uit den laatsten tijd", ze epr., „en ook veel schoons uit de Natuur. Dit zijn schijnbare tegenstellingen, maar God is dn beide te vinden". Nadat de heer Overbeek in gebed was voor gegaan werd begonnen met het programma, dat ingezet werd met de In Memoriamfilm en de film van de plechtige uitvaart van wijlen Prins Hendrik. Voorts werd de opening der Staten-Generaal en de Nationale Luchtvaart dag voor de ooge-n der aanwezigen ver toond. Deze groote gebeurtenissen van dezen Zomer vonden uit den aard der zaak een bij zonder aandachtig onthaal. De hoofdschotel van het programma was ongetwijfeld de film van onzen stadgenoot, de heer J. C. Moï, over Wonderen der Natuur. En men moet deze films gezien hebben om tenvolle de groote schoonheid daarvan te be seffen. Het is verwonderlijk en verbijsterend, als men wat dieper doordenkt, om te kunnen zien, wat bijv. een waterdruppel bevat. Fraaie opnemingen van bloemen en haar vrienden worden eveneens vertoond, en een tocht door het Aquarium in Artis, met de vreemdsoortige visschen en andere bewoners volgt dan. Ten slotte heeft de heer Mol opgenomen het open bloeien van planten en haar bewegingen en deze beeldjes, die met eindeloos geduld zijn opgenomen op een normale filmsnelheid af gedraaid zoodat iets waar misschien weken over gewerkt is. in weinige minuten aan uw oog voorbij rolt. Het was een zeer geslaagde avond. HAARLEMSCHE BESTUURDERS BOND. De Haarlemsche Bestuurdersbond houdt in verband met zijn actie voor betere werkloo- zenzorg een algemeene ledenvergadering op Vrijdag 12 October in de Gemeentelijke Con certzaal. De heer B. de Vries, secretaris van den A.B.B., zal een rede uitspreken. De bij eenkomst wordt opgeluisterd met muziek van de Arbeiders Muziekvereeniging „Excelsior" directeur de heer M. J. Peeters. Mej. Bep de Vries zal declameeren. ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 11 October 1934 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Programma: 1.a. Benedictus b. Gloria F. Couperin. 2. Praeludium et Fuga e kl. t. J. S. Bach. 3.a. Ich ruf' zu Dir. b. Vater unser im Himmelreich J. S. Bach, 4. Fuga über den Namen B.A.C.H. R. Schumann. 5. Improvisatie over een Poolsche kerkzang. M. Surczynski 6. Noël Th. Dubois. 7. Erschienen ist der herrlich Tag. S. Karg-Elert. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand September 1934 was: Baden Badhuis: Man. Vr. Schoolb. werkl. Totaal Koudenhorn Leidscheplein Schotersingel Hofdijkplein 1225 524 85 1834 1680 807 283 115 1954 979 880 133 3946 1853 723 1346 133 4055 v. Egmondstraat 2061 1132 1007 264 4464 FAILLISSEMENTEN. De Arrondissemen ts-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen op 9 Octo ber uitgesproken: J. H. Rekoert,zonder beroep, wonende te Haarlem, Lorentzkade 130. Curator Mr. Dr. A. F. H. Scheurs, alhier. H. de Weers, aannemer en heier, wonende te Haarlem, Johannes de Breukstraat 29. Cura tor Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. J. Jongebloet Jr., winkelier in manufactu ren, wonende te Zandvoort, Dr. Gerckestraat 97. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. J. Wiedenhoff „Het Patronenhuis", van be roep etaleur, wonende te Haarlem, Kinderhuis singel 28. Curatrice Mevr. Mr. E. J. Scheltema Conradi, alhier. De Handelsvennootschap onder de firma Gebrs. Kleyn, gevestigd te Zaandam, Westzij de 218 en hare firmanten: Jelle Kleyn, koopman in schelpen en kip penvoer, wonende te Zaandam, Westzijde 218 en Gerrit Kleyn, koopman in schelpen en kip penvoer wonende te Zaandam, Plataanlaan 43. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. J. Dalmeyer, thans zonder beroep, wonende te Haarlem, Kruisweg 28 r. Curator Mej. Mr. M Kluitman, alhier. Rechter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: A. W. Breurkes te Haarlemmermeer. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. L. Straathof te Hillegom. Curator Mi'. Dr. W. P. Vis, alhier. J. van Es te Bloemendaal. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. H. van Wilsem Vos te Beverwijk. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. M. van Tol te Haarlemmermeer. Curator Mr. P. Tideman, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: de N.V. W. A. de Winter's Eloembollenkwee- kerij en Handel, gevestigd te Heemstede. Cu rator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. H. H. Gehner te Haarlem. Curator Mr. F. M. Hagemeijer, alhier. I. Frank te Haarlem Curator Mr. F. J. D Theyse, alhier. G. Gaarthuis te Heemskerk. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. G. P. H. Tielens te Hoensbroek Curator Mr. Mej. M. Kluitman, alhier. de N.V. Bevcrwijksche Beurtdienst te Bever wijk. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Bever- Srijk. Benoeming lid van den Gemeenteraad. J. Bijl opvolger van G. Oversteegen. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem heeft den heer J. Bijl benoemd verklaard als lid van den Gemeente raad, noodzakelijk geworden door het bedan ken als zoodanig van den heer G. Oversteegen. DE COLLECTE VOOR HET CRISIS-COMITé. Het Crisiscomité te Haarlem schrijft ons: De collecte voor het Crisiscomité heeft op gebracht f 4789.05 1/2 (vorig jaar f 4737.78) Het stemt tot blijdschap, dat de opbrengst der collecte, die van het vorige jaar noj overtroffen heeft, terwijl de tijdsomstandig heden voor tal van gevers zooveel slechter zijn geworden. Hieruit blijkt wel, dat het werk van het Crisis-comité door groote groepen van onze Haarl. Burgerij zeer ge waardeerd wordt. Het Comité wil langs dezen weg zijn hartelijken dank uitspreken aan alle gevers en geefsters en bovenal aan de collectanten en collectrices, die met zoo'n enthousiasme aan de collecte hebben meegeholpen. KON. ERK. TOONEELVEREENIGING „DOOR INSPANNING UITSPANNING". Op de j.l. gehouden vergadering van boven genoemde vereeniging werd door de be noeming van den heer Hoeben als eere voorzitter het bestuur als volgt samengesteld: P. Wouda, voorzitter, J. van Dam, secretaris, A. Mourik, penningmeester, D. Klaver en W. Plantenga, commissaris. Besloten werd in studie te nemen: „De Dorpsdokter" een tooneelspel in 3 bedrijven van Jan Fabricius, in een nieuwe bewerking van het bekende „De Koekoek", door den zelfden auteur. De regie is in handen van mevr. Johanna Opdam. ,,'N GEFORCEERD HUWELIJK" DOOR DE TOONEELGROEP „HET MASKER". De Tooneelgroep „Het Masker" (directie: Jan Musch en Ko Arnoldi), zal Zondag 14 dezer in den Stadsschouwburg alhier, de première voor Nederland geven van ,,'n Ge forceerd Huwelijk" (Double Harness) spel in 3 bedrijven (6 tafereelen) van Edward Poer Montgomery, dat reeds maanden achtereen volle zalen trekt te Londen. Hierin zal Vera Bondam haar eerste rol bij „Het Masker" ver vullen. Voorts zullen in ,,'n Geforceerd Huwelijk" optreden 'in volgorde van opkomst): John Gobau, Ank van der Moer, Jacques de Haas, Ko Arnoldi, Lize Servaes, Corry Schiller Italiaander, Georgette Reyewsky, Hesje Rij kenvan Rijk, Loes Meelis, Ad van Hees, Mary Smithuysen, J. Brand en G. J. van Staalduijnen. De regie is van Ko Arnoldi de decors zijn ontworpen door Paul Bromberg. Aanvang aeizoen 1934-1935 Sprtckunr dag. van 2-5 en 7-9 Schagchelitraat 29 - Tel. 10806 (Adv. Ingez. Med.) VEREENIG ING „BELLAMY". In het gebouw van den Protestantenbond aan de Berkenstraat (Haarlem-Noord) werd Dinsdagavond eer. propaganda vergadering ge houden van de afdeeling Haarlem der Int. Ver „Bellamy" onder leiding van den heer Zijlstra, die in korte trekken doel en streven der ver eeniging uiteenzette. Hierna was het woord aan mevr. Heuff. presidente van het Centr. bestuur te 's-Gra- venhage. In een goed gedocumenteerd betoog wees de spreekster op de noodzaak, te komen tot een beter georganiseerd economisch stel sel. zooals Edw. Bellamy reeds omstreeks 1880 beschreven heeft in zijn werken: „Looking Backward" en ..Equality" welke ook in het Hol- landsch onder den titel „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen" zijn verschenen. Met citaten uit bovengenoemde werken toonde snr. aan, dat ruim 50 jaar geleden E. Bellamy reeds het falen van dit op winst gebaseerde econo misch stelsel heeft voorzien en tevens een nieuwe maatschappelijke orde heeft voorspeld van economische gelijkheid van alle men- schen. De heer Bouwmeester, als volgend spreker, toonde de ongerijmdheid aan van een maat schappelijk stelsel, dat niet weet wat het met zijn productie moet aanvangen en gedwongen is deze te vernietigen, op een oogenblik waar in onder de massa's honger, werkloosheid en ellende heerschen en stelde daartegenover een maatschappij van geordende productie zoo- als Bellamy heeft beschreven. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen waarvoor in de geheel gevulde zaal veel animo was. TOURNEE LOUIS DAVIDS. Na zijn successen in zijn Kurhaus Cabaret in Scheveningen, zal Louis Davids met zijn troep op Zaterdag 13 October in den Stads schouwburg alhier optreden. Het wordt een dolle avond van vroolijkheid, waaraan o.a. medewerken behalve de leider Louis Davids, Johan Kaart Jr., (de bekende tooneelspeler en de „Schele" uit de film de Jantjes), Matthieu van Eysden, de populaire revuekomiek, en een keur van Nederlandsche art is ten. Opgevoerd zullen worden schetsen, scènes z.g. „horts", en Lopls Davinds zal zijn laatste liedjes en praatjes doen hooren. Gaarne wekken wij onze lezers op. dezen vond van vroolijkheid niet te verzuimen. keelontsteking en verkoudheden MUZIEK. Bij apotheker» «n drogisten (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM'S SALONORKEST. Het zat er nog ln zijn volle getalsterkte, het salonorkest dat aan zoo velen ln deze stad vreugde geeft, en 't gold als de uiting van een blij weerzien, toen het bij zijn aantreden werd begroet met een gul applaus. Met den pretti- gen H.S.O.-marsch van onzen stadgenoot W. de Vries dankte het voor die ontvangst, en zoo werd dan de ceremonie der begroeting meteen de inleiding tot een avond waar hartelijkheid hoogtij vierde. 't Mag wel wonderlijk heeten hoe in deze orkestbezetting, die uit den aard der zaak zich tot het meest noodzakelijke moet beperken, een ouverture „Piqué Dame" nog zoo goed weet te voldoen. Natuurlijk houdt de erken ning van dit feit een niet gering te schatten lof in voor de musici, die onder de geanimeer de leiding van den heer Jack Stoffer een zoo goed ensemble wisten te vormen. Maar met een dient dan gezegd te worden, dat elk der mannen (het orkest telt verschillende leden der H.O.V.) instaat voor de volle honderd procent. Een uitvaller zou den dirigent tot wanhoop brengen, maar dit feit deed zich de zen avond gelukkig niet voor. 't Was natuurlijk heel den avond niet al leen serieuze muziek, maar prettig was het zeker. Een stuk van Landsey-Theimer was b.v. al overwaard er naar te luisteren, al moest het eigenlijk dienen om overgang naar het dansprogramma voor te bereiden. Want naar ouden trant ('t was immers een amusements avond voor de leden) was er ruim gelegenheid om een dansje te maken. Dan verdwenen een oogenblik klarinet en fluit van het podium om plaats te maken voor het koor der saxo's, en werd aan de drum een eereplaats inseruimd. Variatie was er overigens genoeg. Want als de heer Max Nabano naar vermogen had bij gedragen om de tongen wat los te maken en zijn programma uitgenut raakte, stond daar al weer de heer Jan Gerritsen klaar, om ons allen te verbluffen door zijn grenzenlooze vir tuositeit op de Marimba. Wonder was 't niet. dat hij deze „Stepping Out" tweemalen moest spelen, prettig was 't wel: want nu hadden we nog weer de gelegenheid, zijn buitengewone trefzekerheid en dito beheersching te bewon deren. Laat ons inmiddels den dirigent niet verge ten. die zich door zijn plaats ln de H.O.V. heeft ingeleefd in de geheimen van het or kest, waar die zich als vertolker der gesynco peerde muziek intusschen als een veelzijdig musicus deed kennen, 't Mag toch bekend worden geacht, dat bedoelde muziek behalve de goede muzikale vorming een zekere natuur lijke geaardheid veronderstelt bij den leider, die hem den weg wijst, om de nieuwe klank- mogelijkheden van het orkest op vele wijzen te ordenen en op 't juiste moment gelegen heid te laten tot vrij improvlseeren. Stoffer is ln dit opzicht veelzijdlger geworden, en met zijn dirigeergebaar bereikt hij meer en beter nu. Op 't laatst van den avond kwamen er voor de vele aanwezigen amusante oogenblikken. toen bij loting een drietal onder de hoorders werd aangewezen, om in een zelf te kiezen stuk het orkest te leiden. Een soort dirigeer- wedstrijd werd het dus. De dame die als num mer één op 't podium kwam, had al heel gauw alle schroom overwonnen; het was merkwaar dig, hoe zij bij onze dirigenten veel dingen had afgekeken. Vooral het groot koper had haar sympathie, en de trombonist kon eigen lijk niet goed van haar afkomen en werd uit- genoodigd, nog meer en langer te spelen dan in zijn partij stond. Tot opeens bij de violen een trekje op de g-snaar haar belangstelling had en zij zich herinnerde, hoe Mengelberg hier een breed en zwaar vibrato elscht. Zooals Mengelberg dirigeerde zij uit het hoofd, maar dit was haar geen beletsel, om ook het slag werk goed te verzorgen, vooral toen zij ver moedde, dat na twee, drie heftige bekkensla gen er nog meer zouden volgen. Ook ln het aanroepen der muzen bleek zij een onnavolgbaar navolgster en 't had succes ook, want het orkest speelde dadelijk daarop als geïnspireerd. En tot slot liet zij. bij 't on bedaarlijk applaus het orkest staande danken. Hoewel ook de beide heeren. die na haar kwamen, een groote veelzijdigheid aan den dag legden in de manier om hun bedoelingen over te brengen op het orkest, kreeg toch de dame den eersten prijs en de f eestarrangeur Robert Speakman zorgde wel. dat dit ter hand stellen van dien prijs niet maar zonder meer voorbij ging. Hij schonk ook bijzondere aan dacht aan het feit, dat bij dezen wedstrijd de meening van het publiek geheel overeenstem de met die der jury. die zich echter (je kon nooit weten D verdekt had opgesteld. Zoo kon ook dit gedeelte van het programma een blij einde hebben en de samenstellers daarvan mogen overtuigd zijn, dat deze achtste avond weer bij leden en genoodigden blijde herinne- ringen zal nalaten. Q (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de 'Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antiooorden ivorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan men een vuile grijsbruine gummi jas schoonmaken, of moet die wellicht ge stoomd worden? ANTWOORD: Gij zoudt kunnen probeeren de jas met een lauw sopje goed af te boenen: daar- tweemaal warm spoelen en glad ophangen. Stoomen is natuurlijk beter: dit heeft mooier re sultaat. VRAAG: Hoe kan men geel geworden piano- toetsen wilt maken? ANTWOORD: Inwrijven met een lapje met waterstof peroxyde 3 pCt., maar zorgen, dat de looistof alleen den bovenkant raakt, Laat een poosje nat. Herhalen tot zij blank zijn. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit een fluitketel? ANTWOORD: Doe ln den ketel 200 gram ruw zoutzuur en evenveel water. Laat dit aan de kook komen en een kwartier zacht doorkoken. Giet den ketel leeg en spoel hei-haalde malen goed met schoon water. Het ketelsteen laat dan lang zamerhand los. Gebruik het eerste water, dat gij er daarna in kookt, niet voor consumptie. VRAAG: 1. Hoe maakt men borstplaat? 2. Hoe roomborstplaat? ANTWOORD: 1. Bcnoodigd: 1/2 pond suiker, 3/4 dL. melk of water (melk maakt de borst plaat zachter): ocnlge druppels essence of een scheutje koffio-extrnct of marasquin of 3/4 eet lepel cacao. Kook van de suiker met de melk (of het water) een dun stroopje, waarvan de laatste druppel, die van den lepel valt, in een draadje trekt. Voeg een smaakje toe en laat het stroopje goed roerende, zoover bekoelen, tot de suiker ondoorschijnend wordt. Gist de massa dan zoo vlug mogelijk in de beboterde ringen, die op een beboter vel papier zijn gezet. Laat bekoelen; lceer dan de vormpjes en verwijder papier en ringen. Voor chocoladeborstplaat moet de choco lade dadelijk meekoken. 2. Benoodigd 150 gram suiker; 2 eetlepels room: een weinig water, zooveel dat de suiker vochtig ls. Bewerking als onder 1. VRAAG: Hoe maakt men een vuil geworden lichtgrijs bont weet schoon en glad? ANTWOORD: In zuivere waschbenzine goed kneden en wasschen. Een kwartier toegedekt la ten staan; nog eens goed spoelen; stevig uit wringen en uitkloppen: glad ophangen. Deze be handeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe maakt men goudkleurige fran je van een lampekap schoon? ANTWOORD: In zuivere waschbenzine flink doorslaan: een kwartier dichtgedekt laten staan: goed naspoelen in versche waschbenzine; uitslaan en glad ophangen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de na bijheid. In plaats van waschbenzine kunt gij ooi trichlooraethyleen nemen; dit is niet brandbaar en evengoed voor het doel; het is echter iets duurder. VRAAG: Hoe bakt men wafelen? ANTWOORD: Benoodigd: 1 pond bloem, 1 1/2 ons boter: 1 1/2 ons suiker; 2 eieren: water en melk. Maak van de eerste vier bestanddeelen met wat water en melk een stevig deeg, zonder klontjes. Roer er zooveel water en melk door, tot gij een dun. vloeibaar deeg hebt. Maak het verwarmde wafelijzer schoon met een stuk grauw papier en wat zout en besmeer het den eersten keer met wat boter. Doe voldoende beslag in het ijzer en bak de wafelen op een matig vuurtje of gasvlam aan beide kanten lichtbruin en gaar. Laat uit het ijzer bekoelen. VRAAG: Een nachtkastje zit vol houtworm. Hoe krijg ilc die weg? ANTWOORD: Vul een machinespuitje met kajapoetolie en spuit alle gaatjes vol. Herhaal dit eens na een week en gij zult er wel geen last meer van hebben. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoe worden te Volson voor het be lastingjaar 1934/35 van de gem. fondsbelasting de „overige algemeene opcenten" en de opcen ten voor de gemeente (kolom 8 en 9) berekend voor inkomens van 2000 tot 3000? ANTWOORD: De opcenten zijn voor alle In komens van 2000 tot 3000 gelijk. Kolom 8 wijst aan de hoofdsom met 30 opcenten en ko lom 9 de 100 gemeente opcenten. De „overige algemeene opcenten" onder b in kolom 8 bedoeld, worden pas geheven bij inko mens boven 30.000. VRAAG: Hoeveel ink.bel. moet een gehuwd persoon zonder kinderen te IJmuiden betalen van een inkomen van 1S50. ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 27.72 Gcm. fondsbelasting C9.Bij samenwoning met andere belastingplichtige personen is h&t laatste bedrag hooger. VRAAG: Ik ben gehuwd, heb geen kinderen en ben te Velsen naar een inkomen van 152S. aangeslagen, als volgt: inkomstenbelasting 17.64; fondsbelasting 27.30, opcenten 21. Is dat juist? ANTWOORD: Ja. yRAAG: Ik verwoon te IJmuiden £.50 a.w, en heb 3 kinderen. Mijn aanslag Is berekend naar een huur van 32 5.huurwaarde 7.54; meu bilair 0.S7 en opcenten 12.61. Is dat goed? ANTWOORD: Ja, de berekening is juist. VRAAG: Hoe wordt in Haarlem de tweede grondslag, meubilair, voor de pers. bel. bere kend? Wijkt Haarlem hierin af van het rijks tarief en zoo ja, kunt u mij dan een staatje ge ven, waarin de tarieven vermeid worden? ANTWOORD: De belasting op het meubilair bedraagt te Haarlem 50 pCt. meer dan het rijks tarief. Het rijkstarief is 1 1/2 pCt. van de ver koopwaarde na aftrek van 100. VRAAG: 1. Een gehuwd man, zonder kinderen wil te Santpoort een huis koopen met een huur waarde van 420.p. j. Hoeveel pers.bel. moet hij betalen, als hij te Haarlem voor meubilair 5.betaalt? 2. Hoeveel grondbelasting; dezelfde huurwaar de; huis met tuin 385 M2.? 3. Als 2, maar oppervlakte 765 M2.? 4. Hoeveel straatbelasting bij dezelfde huur waarde? ANTWOORD: 1. 68.75. 2. Ongeveer 45.Het bedrag der huur wordt bij schatting bepaald 3. Dit maakt weinig verschil. 4. Geen straatbelasting. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Kan een Duitsch meisje, dat al meer dan 6 jaar in Holland is. zich laten natu- raliseeren? 2. Welke maatregelen moet zij daartoe nemen? 3. Hoeveel bedragen de kosten? 4. Hoe lang duurt het? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Zich bij verzoekschrift wenden tot Hare Majesteit de Koningin. 3. Afhankelijk van het inkomen van 200. tot 1000.—. 4. Niet te bepalen VRAAG: Een gescheiden vrouw, wier uitkee- ring 100.p. m. bedroeg, maar die deze na jaren, door de tijdsomstandigheden vrijwillig heeft teruggebracht tot 30.heeft een werk kring gekregen. Is zij nu volgens de wet ver plicht haar vroegeren echtgenoot daarmede in kennis te stellen? ANTWOORD: Neen. PLANTEN. VRAAG: Wanneer moet men rozen insnoelen? ANTWOORD: In de tweede helft van Maart of begin April. DIEREN. VRAAG: Mijn jonge kippen leggen steeds wind eieren (le leg). Zij hebben reeds veel schelpen in de ren en krijgen kalk in het oohtendvoer. Wat kan ik r nog meer aan doen? ANTWOORD: Voer het ochteadvoer warm en vermeng het met een theelepel goede levertraan per kip, DOOPSGEZIND ZANGKOOR KERKUITVOERING. Het veertigjarig bestaan van het Doopsge zind Zangkoor werd Dinsdagavond in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente her dacht. Ditmaal viel er niet, als den vorigsn avond bij het Kerkconcert in de Ev. Luther - sche Kerk. over gebrek aan belangstelling te klagen: het kerkgebouw was tot de laatste plaats toe bezet. Doch we willen er terstond aan toevoegen, dat de omstandigheden niet gelijk waren: het kerkconcert van Maandag avond kwam niet zooals de kerkuitroering van Dinsdagavond, uit den boezem aer Ge meente zelve voort. Met de Doopsgezinde Ge meente is het zangkoor innig verbonden. De predikant Ds. J. M. Leenderts heeft in de toe spraak, die hij hield, dat niet verzwegen, en we mogen wel aannemen dat zoolang het D. Z. een zóó kunstzinnig en nuziekliefhebbend man als Ds. Leendertz tot eerevoorzitter mag hebben, die band zeker niet zal verslapoen. Maar toch was van de toespraak van Ds Leendertz de verhouding van Zangkoor en Ge meente niet het leidmotief. „Muziek en Gods dienst" was zijn rede betiteld en wat hij over dit onderwerp zei was het beluisteren ten volle waard. Ds. L. wilde geen herinneringen ophalen, temeer daar hij zich nog te korten tijd hier wist om veel uit persoonlijke ervaring te kun nen herdenken. De groote 'oeteekenis eener herdenking ligt ook meer in het zich bewust worden van de taak die, als resultaat van het voorbijgegane, ons nog wacht. Voor de Doops gezinde Gemeente heeft het zangkoor den band tusschen de Muziek en den Godsdienst gelegd, en daarover wilde hij het een en ander zeggen. In de R.K. Kerk heeft die band altijd bestaan. Het streven naar eenvoud bracht echter de oude Doopsgezinden er toe alle pracht en alle kunst uit de godsdienstoefening te weren. In Amerika is dat nog zoo. Maar spr. vraagt zich af, wat er eigenlijk tegen is. Wel iswaar komt men niet in het bedehuis samen om mooie kunst te genieten. Want kunst is een menschelijke uiting en zij wekt licht per- soonsbewondering en ijdelheid. We kunnen dus de houding der oude" Doopsgezinden ver staan, maar op hun starfdpunt blijven staan kunnen we niet. Want ook het zingen behoort toch tot de schoonste gaven van God. Israel zong, Paulus zong en de oude Doopsgezinden zongen tot zelfs op den brandstapel den lof des Scheppers. Voor de overtuiging, die uit dat zingen spreekt is de schoonheid er van geen ihaatstaf. Maar dat wil niet zeggen dat men God door minderwaardig gezang moet eeren. Slordigheid in den Godsdienst bewijst gebrek aan eerbied. Er bestaat schoonheid, die genieten doet en die ijdelheid kweekt, maar er bestaat ook schoonheid die ons bo ven de aardsche dingen verheft. En de mu ziek is immer tot haar hoogste schoonheid ge stegen wanneer zij aanbidding bedoelde. Ik heb getracht dat wat mij het essentieele van Ds. Leendertz' rede scheen in deze korte woorden weer te geven. Voor mijn gevoel was zij het belangrijkste deel van den avond. De door het koor gezongen nummers vulden haar aan met wisselenden uitslag. De koren uit „De Schepping" en uit „De Messias" verlangen de medewerking van een orkest of minstens van het orgel om tot hun machtige werking te komen; de pianobegeleiding klonk daar voor veel te dun. Het slotkoor der Rubens- Cantate van Benoit, dat ook onlangs bij de herdenking van dezen Belgischen componist gezongen is, had wel den steun van het door Jacob Bijster bespeelde orgel, maar deze mu ziek klinkt te zeer verouderd en haar pathos is voor onze ooren te zeer uiterlijk, dan dat het onzen geest omhoog zou kunnen voeren. Zoo bleven voor mij de a capella gezongen liederen uit den Doopsgezinden Bundel de meest zuivere illustraties van Ds. Leendertz' rede, al mag ik niet verzwijgen, dat de melodie van Gezang 35 wat erg alledaagsch klinkt. Voorts kreeg ik den indruk dat de sopranen in het koor te zeer overheerschen, en dat ze, zoo als in de derde strofe van Gez. 56 het geval was. neiging tot zakken toonen, wanneer ze zacht moeten zingen. De instrumentale nummers van het pro gramma sloten zich bij den zin van Ds. Leen dertz' rede weinig aan. De Sonata da Chiesa van Hendrik Andriessen, een reeks in harmo nisch opzicht zeer interessante variaties op een eenvoudig thema werd door Jacob Bijster voortreffelijk vertolkt, maar onze aandacht bleef te zeer tot de muzikale eigenschappen van stuk en vertolker beperkt dan dat er van eenige geestelijke verheffing sprake kon zijn. En bij de pianovoordrachten /an mej. Nel Takken was daar nog veel minder sprake van. In 't algemeen behoort de piano in de kerk niet thuis; zij is huis- of concertinstrument en de aard van haar klank en techniek kan ons slechts zelden een. indruk van wijding ge ven. Ik-zou in de klavier litteratuur slechts weinig werken weten te noemen, die den hoorder tot het bovenaardsche kunnen opvoe ren; de Arietta van Beethoven's laatste So nate is er een van. Maar dan eischen ze nog de meesterhand, die de techniek geheel onder geschikt aan de devotie der uitdrukking weet te maken. De op virtuositeit gerichte Sonate K. V. 576 van Mozart is zulk een werk niet. En Franck's Prelude, Choral et Fugue bevat de vote momenten, maar eindigt in banale schit tering. Mej. Nel Takken beschikt over een flinke dosis pianotechniek, al Is die nog niet onfeilbaar, maar de overtuiging eener per soonlijkheid spreekt niet uit naar spel. Zoo bleef het in haar vertolkingen bij de noten, en wei-den soms hoofdzaken door bijzaken verdrongen; tot een machtigen opbouw kwam het niet. Gosse Kroese begeleidde enkele koor frag menten verdienstelijk; dar ook hier de piano te weinig macht bezat, vermeldde ik reeds. K. DE JONG. PERSONALIA. Tot bestuursleden van de Centrale Kunst organisatie A. zijn o.m. beroemd dr. Th. de Cr?uw. Kunst aan het Volk. Haarlem en drs. G. D. Rasch, Heemsteedsche kunstkring, Heem stede.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10