mÊÈmËWÊfflmfëaf mm. m MM pm&M A Lichaamscultuur en Sport in Sovjet-Rusland. vA-' 'r.huf* m*»sci1e zijn er weer SCHAAKRUBRIEK «H III Fi I i #i 1 i i* I S if M 8 is Qs mi m WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 BILJARTEN. DE NESTOR DER HAARLEMSCHE BILJARTERS 80 JAAR. Heden wordt de nestor van de biljartvereeni- ging „Door Eendracht Sterk" (D. E. S.) 80 jaar. Deze krasse grijsaard neemt nog steeds op gewekt deel aan vele wedstrijden van zijn cïub, niet alleen in Haarlem, maar ook daar buiten. Sedert 15 jaren telt „D. E. S hem onder haar actiefste leden. Geen feestelijkheid heeft daar plaats, of de heer Dekker neemt een eerste plaats in onder hen, die met de rege ling ervan belast zijn. Zijn adviezen bij moeilijke kwesties leggen steeds veel ge- D. Dekker wicht in de schaal. Prettige omgang en joviale manier van wedstrijd spelen hebben hem po pulair gemaakt onder de biljarters. Ook buiten de biljartsport is de heer Dekker geen onbe kende. Hij heeft jaren gewerkt in het bouw vak; menig bouwplan is van hem afkomstig. Hij heeft daarover, ook buiten Haarlem, voor drachten gehouden. Eveneens is hij langen tijd werkzaam geweest aan het tooneel bij de heeren Brinkman hier ter stede. Aan blijken van belangstelling zal het hem heden zeker niet ontbreken. Mogs hij nog me nig jaar in gezondheid zijn geboortedag vieren en met dezelfde opgewektheid en liefde voor de eer van zijn club den strijd op het groene laken aanbinden. WIELRIJDEN. Jan Pijnenburg als redenaar. DAMMEN. Maurice Rajchenbach te IJmuiden. De Fransche kampioen Maurice Rajchen bach, die Zaterdag a.s. te Amsterdam in het Carlton Hotel tegen onze nationalen kam pioen R. C. Keiler den strijd zal aanbinden om den wereldtitel en na afloop van dit tournooi zal deelnemen aan het op 25 Octo ber a.s. aanvangende internationaal dam- tournooi der Damclub „IJmuiden", is thans 19 jaren oud; hij werd in Mei 1915 in Polen geboren. Op zeer jeugdigen leeftijd kwam hij met zijn vader naar Parijs en toen hij 12 jaren oud was maakte hij kennis met het damspel op de 100 ruiten (in Polen speelt men dam op het schaakbord 64 velden). Al spoedig was hij te sterk voor de dam spelers uit het Quartier de la Bastille (de Parijsche jodenbuurt), waarna hij zich aan sloot bij de Damier de la Seine. Hier richtte hij een ware slachting aan onder de spelers der tweede en derde categorie en reeds een jaar later speelde hij in de hoofdklasse, waar hij beslag legde op den clubkampioenstitel. Toen hij ook hier geen tegenstanders van zijn kracht meer trof, kwam hij naar de Damier Parisien, waar hij zich al spoedig onderscheidde in handicap-wedstrijden en in het classement mobile met groote spron gen naar boven schoot. Thans bezet hij ook hier de eerste plaats vóór Marius Fabre, Herm. de Jongh enz. Rajchenbach heeft vele tournées door Frankrijk gemaakt; zijn resultaten in simul- taanséances evenaren die van Springer en Fabre. Twee matches over tien partijen speelde hij tegen Fabre, waarvan de eerste verloren werd met 119 en de tweede gewonnen met dezelfde cijfers. Een match van 10 partijen tegen Weiss gewonnen met 128. Internationaal tournooi Parijs 1931 Rajchenbach was toen 16 jaar) vierde en vijfde plaats met King, achter Fabre, Bizot en Weiss, voor Dr. Maxime Fayet, Garoute enz. Rajchenbach's grootste kracht is de wel haast volmaakte wijze, waarop hij onmid dellijk iederen stand taxeert. Bepaald zwak ke plekken heeft zijn spel niet. Zijn spel is niet ingericht op het uitbuiten van kleine positie-voordeeltjes, doch een aan val weet hij uitstekend te leiden; finesses ontgaan hem niet. „Hoe ik wielrenner werd". Dinsdagavond werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, ge organiseerd door de Amsterdamsche Sport Pers, ten bate van de nabestaanden van Reynders en Hoevens, de wielrenners, die eenigen tijd geleden met hun jeugdigen collega KI. van Nek op zoo tragische wijze om het leven kwamen De bijeenkomst werd geopend door den heer C. H. Geudeker, voorzitter van de A.S.P. Spr. wees met blijdschap op het groot aantal be langstellenden. Meer dan 3000 aanvragen zijn voor dezen avond binnengekomen. Hij dankte Pijnenburg en Polygoon en gaf daarop het woord aan den heer Ochse, directeur van Polygoon, voor een korte inleiding tot de te vertoonen films, die belangeloos beschikbaar zijn gesteld door de Warner Bros, Metro Gold- wyn Mayer en Polygoon. Onder gejuich verscheen Jan Pijnenburg toen op het tooneel. De heer Strengholt heette hem namens het bestuur van de Sportpers welkom. „Je bent", aldus Strengholt, „een goed renner. Je hebt goede spieren, een sterk hart en een goed hart. Een lezing houden is voor jou misschien moeilijker dan het v nen van een Zesdaagsche. Maar je doet het voor de weduwen van je beide sportmakkers". Pijnenburg zei. dat hem bij het verzoek om een lezing te houden, de schrik om het hart was geslagen. Hij is wel fietser, maar geen voordrachtkunstenaar. Zijn eerste kennis making met de wielerbaan maakte Pijnenburg als chocoladejongen op de TWEM-baan te Tilburg. Hij leerde daar groote renners ken nen; Linart was hem tot voorbeeld. Deze is de schuld van alles. In 1923 kocht Pijnenburg de eerste fiets. Hij was veel op den weg, rookte niet, ging vroeg naar bed en kwam toen reeds met vele prijzen naar huis. Als nieuweling won hij in één jaar tijds 32 prijzen. In 1925 werd eigenlijk het koppel Braspenninx-Pij- nenburg gevormd. In 1928 werd Pijnenburg internationaal beroemd, terwijl hij als ma gazijnbediende zijn brood verdienen moest. Er kwam een conflict met zijn patroon, Pij nenburg vond met Braspenninx een baantje in Breda, dat hem veel vrijen tijd liet. In het zelfde jaar werd hij kampioen van Nederland Zijn naam werd meer en meer in de buiten - landsche sportbladen genoemd; in Duitsch- land reed hij in 1929 te Stuttgart zijn eerste Zesdaagsche. Met een beklemd hart nam hij het engagement aan. maar eenmaal op de baan, was het met den angst gedaan. De nieuweling Pijnenburg werd na Van Kempen tweede. De zegetocht begon, ondanks vele moeilijkheden en Pijnenburg reed 32 Zesdaag- schen, won er veertien, en werd in 7 tweede. Straks zal hij weer in een Zesdaagsche uit komen. „Kijk", zoo zei hij met stemverhef fing. „niet al te veel naar de groote sterren, maar ziet vooral naar de jongeren, die er toch ook moeten komen." De Pijn had plezier in zijn loopbaan en soms verdriet. Dan ging hij naar zijn oude moeder en vond bij haar een troost. Wat hij werd, verklaarde Pijnenburg, dankt hij voor een groot deel aan zijn moeder. Met een daverend applaus werd Pijnenburg voor zijn eenvoudige maar sympathieke lezing bedankt. Na de pauze werden nog enkele films ge draaid. De zorg voor het jonge kind; de lichaamscultuur der oudere kin deren en voor de rijpere jeugd. Naar de meening van den heer Kamer, den schrijver van de studie, waarvan de titel hier boven is afgedrukt, is de Sovjet-Unie nog niet genaderd tot volledige consequentie van com munistische opvattingen. Dit zou dan b.v blijken uit de omstandigheid dat de plicht tot verzorging van het jonge kind, die in de U.S. S. R. principieel bij den staat berust, in feite nog tot de gezinstaak behoort. Daarbij zijn dan evenwel van overheidswege instellingen geschapen, om het gezin in die taak te steu nen. Deze toestand zal trouwens ook wel een jevolg zijn van de deelneming van de meeste moeders als arbeidster in de industrie. Om dan de zorg voor het jonge kind buiten het gezin behoorlijk ten uitvoer te kunnen brengen, zijn beschikbaar; crèches (jasli), kindertehuizen en kleuterscholen. In de pro paganda voor de oprichting van deze instel lingen wordt door de schooljeugd en de jeugd bonden een werkzaam aandeel genomen. Be doelde propaganda wordt zeer krachtig ge voerd, omdat daarmede zoowel de emancipa tie der vrouw als de opvoeding tot collecti visme van de kinderen wordt gediend. Voor een deel zijn de jasli ondergebracht in be staande gebouwen, die aan hun vroegere be stemming werden onttrokken, als patriciërs huizen enz. In de nieuw opgetrokken geoou- wen, behoorende bij bepaalde fabrieken, zijn zij in de wooncomplexen opgenomen, evenals sportterreinen en clubgebouwen, waarin een gymnastiekzaal, lokalen voor ontspanning en een centrale eetgelegenheid. In de jasli vindt men afzonderlijke ruimten voor de zuigelin gen, voor de kinderen van 2 en 3 jaar en voor die van 4 en 5 jaar. Voor het in verzorging geven van kinderen moet door de ouders een zeer gering bedrag per dag worden betaald, waarvoor de kinderen dan echter tevens melk en verdere voeding ontvangen. Tijdens hun verblijf aldaar, dragen zij kleeding, die door de inrichting wordt verstrekt. Kinderen van 4 tot 7 jaar worden opgeno men in kleuterscholen. Voor deze opneming wordt aan de ouders 1 Rb. 25 kopeken in re kening gebracht. Ook hier worden den kinde ren maaltijden verstrekt. Hun lichaamsoefe ningen bestaan uit nabootsingsspelen, kring- spelen en vrij spel; voor dit laatste zijn op de terreinen allerlei speeltuinwerktuigen opge steld. Bij de onder leiding uitgevoerde gym nastiek bleken moderne Oostenrijksche in vloeden aanwezig te zijn. Naar de schrijver van meerbedoelde studie ons weet te vertellen, behooren de maatre gelen der lichaamscultuur voor de oudere kinderen en voor de rijpere jeugd voor een deel tot het gebied der school, voor het ove rige deel tot het gebied daarbuiten. De scho len voor alle leeftijden hebben met betrek king tot de lichaamscultuur een opvoedende taak volgens de beginselen van het Marxisme Leninisme,. Dit stelt voorop, dat alle maatre gelen van lichamelijke opvoeding, verzorging, oefening en sport moeten strekken tot het aankweeken van collectivisme, proletarische saamhoorigheid, arbeidsgeschiktheid en pa raatheid tot het oorlog voeren. eD Hooge Raad voor de lichaamscultuur heeft de rege ling en algemeene leiding; het medisch toe zicht berust bij het Commissariaat voor de volksgezondheid. De lichaamsoefeningen op de scholen hebben zoowel een opvoedende als een practische beteekenis; het opvoedende deel strekt zich ook over de karaktervorming uit, waarvoor de richtlijnen zijn het aan kweeken van initiatief, zelfkennis, durf, acti viteit en volharding. De scholing van den wil neemt een groote plaats in. De practische richting der lichamelijke opvoeding wordt vooral beheerscht door het verband, dat ge legd wordt tusschen de lichaamsoefeningen eenerzij ds en arbeid en verdediging ander zijds. Ter verhooging' van de belangstelling in eigen lichamelijk welzijn en voor de metho den om dat welzijn te bevorderen, behoort ook tot de schoolvakken: de kennis van alge meene hygiëne en van de beteekenis der li chaamsoefeningen. De lichaamsoefeningen hebben niet alleen opvoedende beteekenis doch ook groote waarde als correctief middel tegen beroepsziekten. Het Onderricht in lichaamsoefeningen wordt vaak aan jongens en meisjes gezamen lijk gegeven; beide seksen nemen aan de mi litaire oefeningen deel. Voetbal, honkbal, wie- Ier- en paardensport zijn uitsluitend voor de jongens en mannen bestemd. De eischen voor vaardigheid voor candidaten boven de 18 jaar vertoonen geen principieel doch slechts een gradueel verschil ten aanzien van beide ge slachten. Per 10 dagen zijn, binnen de gewone schooltijden, 3 uren uitgetrokken voor licha- melijke oefening. Soms ook worden daarvoor 2 uren genoemd. Bovendien bestaan er even als in de fabrieken ter afwisseling met een bepaald aantal arbeidsuren de dagelijk- sche pauzen van 10 minuten, waarin een ver kort program van oefeningen wordt verwerkt. Waar zooals vaak voorkomt door gebrek aan schoolruimte twee scholen van dezelfde loka len gebruik maken, worden van de op deze wijze ontstane vrije uren er 6 tot 8 per 4 da gen aangewezen voor spel en oefening onder leiding. Voor de toepassing van de gymnastiek bestaat nog geen vast systeem. Er zijn sporen in aan te wijzen van Duitsch turnen, van Zweedsche, Deenscshe en Oostenrijksche rich ting. De turnzalen bevatten bruggen, paar den, klimtoestellen, ladders, rekstokken, rin gen, Zweedsche rekken en bokken. Wat. ons met betrekking tot de leerkrachten wordt medegedeeld, geeft wel een duidelijk inzicht in de nog zeer gebrekkige toestanden in de werkelijkheid, a! is de theorie dan ook nog zoo fraai. Men oordeele zelf: „Zooveel doen lijk tracht men in Sovjet-Rusland de leiding der lichaamscultuur te leggen in handen van in die richting gespecialiseerde leeraren, die in hun taak worden bijgestaan door artsen. Voorloopig zal echter in dit opzicht wel een tekort blijven bestaan. Er zijn heel wat leer krachten noodig voor een volk, waarvan 100 millioen personen beneden 25 jaar zijn. Men tracht zich dus te behelpen met een aantal hulpkrachten. Gebrek aan scholing doet de leiders vaak zondigen tegen de elementairste physiologische wétten, zooals b.v. met betrek king tot het ademhalingsrhythme, hetwelk niet gedoogt, dat men leerlingen, tijdens oefe ningen in looptempo, in koor doet spreken". Het spreekt vanzelf, dat een organisatie, zij moge theoretisch nog zoo goed zijn, staat of valt met het beschikbaar hebben van leer krachten in voldoende aantal en van voor het doel voldoende bekwaamheid. Ook zou men willen vragen, welk percentage van de 100 millioen inwoners beneden 25 jaar krachtens de maatregelen voor de lichaamscultuur wordt bereikt, dus alleen op grond van de or ganisatorische maatregelen en geheel los van de moeilijkheden in het leerkrachten pro bleem. Daar zal wel niemand antwoord op kunnen geven, ook niet in Rusland. Toch zijn wij dankbaar voor de door den heer Kramer tijdens zijn reis verzamelde gegeven en al juichen wij het toe, dat de nieuwe staat aan de lichamelijke opvoeding een belangrijke plaats wil toekennen, ten aanzien van de be oordeeling der resultaten zullen wij nog heel lang een afwachtende houding moeten aan nemen. Overal, waar de lichamelijke opvoe ding te sterk aan de weerbaarheidsgedachte gekoppeld is geworden, heeft zij schipbreuk geleden. Zal zij er beter afkomen, wanneer zij nog inniger vastgeklonken wordt aan poli tieke t endenzen? H. L. WARNIER. (Adv. Ingez. Med.) Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 769*). (No. 7 van den wedstrijd, 30e ladder). M. D. L. Artz (Haarlem). Mat in twee zetten Stand der stukken: Win Kh7. Dd8, Thl. Lc4, Pg2. Zwart: Kg4, Ph2, g3. In dezen stand staat Wit toch iets beter, daar zijn Pd2 niet, zooals Pc6 van zijn tegen stander, de diagonaal aan den Looper ont neemt en bovendien bij gelegenheid dreigt te gaan naar c5. Eerste publicatie. De componist heeft dit probleem bewerkt naar No. 757 en mitsdien opgedragen aan den heer H. W. van Dort, te Haarlem. Wij voegen hier aan toe, dat deze hulde op het juiste ©ogenblik wordt gebracht, waar de heer van Dort heden voor de derde maal prijs- winner is in onzen ladderwedstrijd. „Het zijn de finessen, die het Schaakspel tot die steeds schoonere kunst verheffen, naar mate het menschelijk brein dieper in haar wezen doordringt." Mr. A. RUEB. PARTIJ No. 822. Gespeeld in het meestertournooi te Maribor (Yoego-Slavië), 7 Augustus 1934. Wit: Zwart: V. Pi re R. Spielmann (Maribor). (Weenen). AANGENOMEN DAME-GAMBIET. 1. d2—d4 Pg8 f6 2. Pgl—f3 d7-d5 3. c2-c4 d5Xc4 4. e2—e3 c7—c5 5. LflXc4 e7e6 6. 0-0 Pb8—c6 7. Ddl—e2 a7—a6 8. a2—a3 Goed of slecht, maar In elk geval iets nieuws. Op het gebruikelijke 8. Tfldl zou, zooals bekend is, 8.b7b5; 9. Lc4.d3, c5c: 10. Ld3c2, Pc6b4 kunnen volgen. Nu heeft Wit echter een vluchtveld voor den Looper op a2 en is bovendien d4xc5, gevolgd door b2b4, mogelijk. 8 .b7—b5 9. Lc4—a2 Lc8-b7 De hoofdvariant was wel c5c4. waarna Wit zou moeten bewijzen of de versterking van zijn centrum meer waard zou zijn dan de drei gende opstelling van zijn tegenstander op den Damevleugel. 10. d4Xc5 Lf8Xc5 11. b2—b4 Lc5b6 In aanmerking kwam Lc5el. 12. Lel—b2 0-0 13. Tfl—dl Dd8-e7 14. Pol—d2 TfS-d8 15. Tal-cl Td8-d7 16. La2—bl Ta8d8 17. Pd2-b3 Td7Xdl f 18. TclXdl TdSXdlf 19. De2Xdl Deze ruil was voor Zwart noodzakelijk, want anders zou Pc5 nog moeilijker te pareeren zijn. 19 .e6—e5 20. Ddl - c2 g7-g6 Deze en de vorige zet zijn verzwakkingen, maar vermoedelijk wel noodzakelijk, om de aanvallen op h7, f6 en c5, eventueel ook f5, tegen te gaan. 21. Dc2-c3 De7—d6? Dit is echter de beslissermde foutzet, om dat een gewichtig tempo verloren gaat. Direct Pf6d7 was noodig, met voldoende verdedi ging. 22. Lbl—c2 Pf6-d7 23. Pb3-d2! f7—f6 Ook na Pd7f6; 24. h2h3!. gevolgd door aanval op e5, zou Zwart in een onhoudbare stelling geraken. 24. Pd2-e4 Dd6—e7 25. Dc3—d3 Kg8-g7 Er dreigde 26. Dd3xd7, De7xd7; 27. Pe4xf6L 26. Pe4—dó Lb7a8 27. Pf3-h4! Kg7— f8 Er dreigde zoowel Pf5t als Ph4xg6. Zwart heeft geen verdediging meer. 28. Lc2—b3 28 .Pc6-a7 Na Pc6d8 zou Wit door 29. Pd6c8, De7g7; 30. Dd3d6f een officier winnen; na Lb6c7 zou, evenals in de partij, Ph4xg6i! volgen. 29. Ph4Xg6fI Van de verschillende hier mogelijke manie ren om te winnen, is deze de meest dwingen de. Men zie bijv. 29. Dd3xg6, h7xg6; 30. Ph4xg6t, Kf8g731. Pg6xe7, of 29. Pd6—f5, g6xf5; 30. Ph4xf5, enz. 29 .h7Xg6 30. Dd3Xg6 Opgegeven Want mat op g8, f2 of e8 kan niet worden verhinderd. In bovenvermeld tournooi deelden Pirc en L. Steiner (Boedapesth) den eersten en twee den prijs (beiden 6 1/2 punt)den derden prijs behaalde de vrouwelijke wereldkampioen Miss W. Menschik (St. Leonards-on-Sea) met 5 punten, terwijl F. Rsjfir (Praag) en R. Spiel mann (Weenen) den vierden en vijfden prijs deelden, beiden met 41/2 punt. OPLOSSING PROBLEEM No. 762. (No. 12 van den wedstrijd, 29e ladder). Stand der stukken: Wil: Ke4, Dg4, Tc8, Pd5. Zwart: Kd6, g5. (Samuel Loyd, 1841-1911). 1. Ke4-f5, Kd6Xd5; 2. Dg4-dl+. Kd6-d7; 2. Kf5-e5*. Van wien anders, dan van den onsterfelij ken grootmeester der probleemkunst, kan dit probleem zijn? Zwart is pat! Een zet met het Paard helpt niets. Tb8, om b.v. Dc8 te laten volgen, laat den Koning het oorspronkelijke veld vrij. Dg5: zou resultaat hebben, als de Koning zoo goed zou willen zijn naar e6 te gaan, maar terecht geeft hij de voorkeur aan d7. Het pat zal dus moeten worden opgeheven door een zet met den Koning. Speelt men den naar d3 of e3, dan is er altijd nog een vlucht veld vrij. Blijft dus ten slotte Kf5. De variant, waarin het mat volgt na twee Koningszetten, is zeldzaam mooi. Goed opgelost door; H. J. S. Beck, H. de Ruijter en J. Venneer, allen te Bloemendaal; H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, J. Derogee, C. van Dort, H. W. van Dort, A. W. Face, W. Geuzebroek Jr., F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hceksema, P. A. Hoo- gendoorn, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogsveen, J. ten Hove, K. Koedooder, C. A. Lukaart Jr., H. Meijer, J. H. Meilink, A. J. Mooy, W. Nijen- huis, mej. J. Olde Reuver of Briel. K. H. R. PluimMentz, H. Postuma, P. Rotteveel, J. Schippers, mevr. J. SmitBückmann, B. A. Snelle man, mevr. Spoor, H. J. Steenbergen, C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem, J. E. Baalbergen en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; H. F. An- tonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen twee punten). Voorts: E. G. v. d. Kaag, te Driehuis-Velsen (ook nog no. 761). UITSLAG NEGEN EN TWINTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. De uitslag van onzen tweemaandelijkschen wedstrijd, dat de heer H. W. van Dort, te Haarlem, den JuliAugustusprijs heeft ge wonnen met in totaal 457 punten, is een ver rassing. Immers had de heer J. E. Baalbergen te Heemstede, een voorsprong van 11 punten, doch ditmaal is laatstgenoemde minder ge lukkig geweest en heeft, tengevolge van de zomer vac anti e, een paar problemen niet op gelost, waardoor reeds een achterstand van 7 punten ontstond. En de heer v. Dort, wien wij onze hartelijke geluk wensc hen aanbieden, vooral ook met het feit dat hij de eerste is die voor de derde maal den prijs wint, laat zelden of nooit een steek vallen. Hij maakte dan ook weder een volledige score van 33 punten. Op Dinsdag 8 October 1929, dus precies vijf jaren geleden, begon onze ladderwedstrijd, zoodat de heer H. W. v. Dort in die periode drie maal prijswinner is geworden. Een schitte rende prestatie! Wij verzoeken hem, ons mede te deelen welke keuze hij gedaan heeft uit de bekende prijzen. Het volledig overzicht van den wedstrijd zal in de volgende rubriek worden opgenomen. CORRESPONDENTIE. Haarlem. J. J. H. B. Hoewel uw oplossing van no. 760 inet in ons bezit kwam, zullen wij u alsnog 2 punten toekennen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam, 7 te San Francisco. Binnendijk Philadelphia n. Rotterdam p. 9 Lizard. Damsterdijk Rot>:rdam n. Vancouver 5 van Pta. Arenas (C.R.) Lochkatrine Rotterdam n. Vancouver 8 v. Bermuda. Rotterdam N.-York n. Rotterdam 11 (3 n.m. G. T. vooi'gaats verwacht. Bilderdijk, Churchill n. Rotterdam, 9 Oct. v. Antwerpen en passeerde Vlissingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein 9 van Amsterdam naar Ham burg. Meliskerk (thuisreis) 9 te Dar es Salaam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein 9 van Amsterdam naar Ham burg. Heemskerk (uitreis) 7 van Port Sudan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk thuisreis) 8 van Dakar. Reggestroom (uitreis) 8 van Dakar. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Giekerk 9 van Rotterdam naar Calcutta via Antwerpen. JAVA—NEW-YORK LIJN. Djambi N-York n. Java p. 9 Kaap Bon. JAVA—NEW-YORK LIJN. Eurybates New-York n. Java p. 7 Perim. City of Derby Java n. New-York 8 van Belaw. Talisse 7 van Savannah n. New-York en Java. Saleier New-York n. Java 6 van Penang. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisaroea 7 van Shanghai te Honkong. Tjisadane 8 van Batavia te Shanghai. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Orion 9 van Alexandrië te Amsterdam. Tiberius 9 van Amsterdam te Kopenha gen. Hercules 9 van Amsterdam te Bourgas. v. Rensselaer W.-Indië n. Amsterdam 9 te Lissabon. Nereus 9 van Amsterdam te Stettin. Ulysses 9 van Malta naar Vostizza. Venus Amsterdam n. Vigo p. 7 Dungeness. Ajax 9 van Oporto te Amsterdam. Amor 7 van W.-Indië te New-York. Bacchus 8 van Messina n. Palermo. Euterpe 9 van Bordeaux te Amsterdam. Oberon N.-York n. Londen 9 (1 v.m.) 630 mijl N. v. Terceira. Poseidon 8 van Danzig naar Kopenhagen. Stella, Piraeus n. Amsterdam 8 van Algiers. Alkmaar Chili n. Liverpool en Amsterdam 8 (10,57 v.m.) 470 mijl W. van Land's End. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 8 van iRo Janeiro. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras (thuisr. via Londen) 8 (7.4 v.m.J 50 mijl Z. van Land's End. Salabangka (iutr.) p. 8 Gibraltar. Tabian 9 van Amsterdam te Hamburg. Joh. de Witt (uitr.) 9 te Port Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Clytoneus 9 van Amsterdam naar Hamburg. Peisander, Amsterdam naar Java 8 te Swan sea. City of Norwich, Hankow naar Rotterdam 8 te Suez, Philoctetes, Japan naar Rotterdam 8 ta Singapore. City of Khios, Dairen naar Rotterdam 6 v. Shanghai. Bellerophon, 5 van Cebu naar Samarang en Liverpool. Melampus 6 van Batavia naar Amsterdam. Benvorlich, Japan naar Rotterdam 8 vail Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12