De beteekenis van de auto voor het platteland. De Herfstzitting van het Internationale Arbeidsbureau. Violette Nozière voor de rechtbank. WOENSDAG TO OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Vijf brandhaarden en nog niet voldoende vuur Geheels woning rook naar petroleum. Man en vrouw verdacht van brandstichting gearresteerd. Dinsdagmorgen brak brand uit in een per ceel in de Vrolikstraat te Amsterdam. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse; het bleek dat in de woning, waarin een winkeltje is gevestigd vijf brandhaarden waren. En kele plaatsen waren met petroleum gedrenkt. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en Dinsdagmiddag 'nebben rechter commissaris mr. J. Meihuizen en de officier van justitie een onderzoek ter plaatse inge steld. Ook de politiedeskundige, dr. van Led den Hulsebosch, was hierbij aanwezig. De justitie vond aanleiding, zoowel de man, een winkelier, als zijn vrouw aan te houden. Beide personen zijn in politiebewaring ge steld. Omtrent den „brand" vernemen wij nog het volgende: Toen de motorspuit en de ladderwagen van de Achtergracht en de motorspuit van de Dapperstraat korten tijd later na de alarmee ring voor het bewuste perceel verschenen, behoefden zij al geen dienst meer te doen. De winkelier en zijn vrouw waren al druk aan het blusschen en met een paar emmers wa ter kon het gevaar bezworen worden. Het viel onmiddellijk op, dat de brandweer hier met een ongewoon geval te doen had. In het sousterrain waren een houtbetimmering van de schoorsteen, vloerplanken en een divan door het vuur aangetast, doch ook op de bel étage was een bed in brand geraakt en er werden in totaal vijf brandhaarden aange troffen, terwijl de woning naar petroleum rook. Het bleek, dat de brandhaarden rijkelijk vooraf met petroleum waren begoten. Een en ander was voor de politie aanleiding een na der onderzoek in te stellen. De winkelier en zijn vrouw ontkennen alle schuld; de man voerde aan dat hij bezig was geweest het vuur te blusschen. Hoe het ont staan was, konden noch de man, noch de vrouw zeggen Voorts was een 15-jarige zoon In de woning, die echter sliep, toen de brand Uitbrak. De inboedel was op beurspolis verzekerd tot een bedrag van f 2000. Beide verdachten zijn ingesloten in het politiebureau aan de Lin— naeusstraat. De katoenindustrie heeft het zeer slecht. Verlenging contingenteering van den invoer noodzakelijk geacht. Beperking van het veredelingsverkeer. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bontgeweven, gebleekt en ongebleekt katoen. Aan de memo rie van toelichting wordt onleend, dat bij Kon. besluit van 28 Augustus 1934 de beper king van den invoer van manufacturen, stof fen en weefsels van katoen wederom ver lengd is, zoodat thans indiening van een wet- voorstel in dit verband noodzakelijk is. De Nederlandsche katoenindustrie verkeert nog steeds in een zeer selchten toestand. Welis waar werden door de contingenteeringen van gebleekte en eenige bontgeweven katoe nen manufacturen in Nederlandsch-Indië voor de Nederlandsche katoenindustrie nieuwe exportgebieden geopend, maar deze wegen niet op tegen den nog steeds afnemenden ex port naar de andere buitenlandsche markten. De werkgelegenheid, welke gedurende 1933 eenigszins toenam, is de laatste maanden wederom verminderd. Desbetreffende cijfers worden in de memorie van toelichting gege ven. Evenals zulks reeds het geval was tijdens de afgeloopen periode, zal onder de verlengde contingenteering wederom het passieve ver edelingsverkeer worden betrokken. Dit heeft zulk een omvang aangenomen, dat inzonder heid de contingenteerin van bedrukte katoe nen manufacture niet het effect heeft gesor teerd, dat hiervan aanvankelijk werd ver wacht. De minister van economische zaken zal daarom gedurende de loopende contingentee- ringsperiode het veredelingsverkeer aan zoo danige grenzen binden, dat eenerzijds aan de Nederlandsche drukindustrie de gelegenheid wordt geboden tot een normale ontwikkeling te komen, maar anderzijds wordt voorkomen, dat de witwevers, die het ruwdoek, bestemd voor de veredeling in het buitenland, vervaar digen. daardoor te ernstig worden benadeeld In verband met handelspolitieke overwe gingen worden de percentages over deze con tingenteering thans wederom lager gesteld.. INVOER NIET-HOUTVORMENDE SIER GEWASSEN, ENZ. Verdere contingenteering. Ingediend is een wetsontwerp regeling van den invoer van niet-houtvormende siergewas sen, alsmede van Azalea Indica en Hortensia. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat de voor de contingenteering van dezen invoer gestelde termijn afliep op 31 Augustus jl. Bij Koninklijk besluit van 28 Aug. 1934 werd deze invoer voor den duur van één jaar wederom beperkt. De maatregelen heb ben voor een groot deel aan hun doel beant woord. Een niet onbelangrijk deel van de werk gelegenheid, verbonden aan het in bloei trek ken der groene planten, kon voor de Neder landsche kweekers worden gereserveerd. Het aandeel van de bloeiende planten in den to talen invoer is echter ook thans nog te groot. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op de Paul Krugerlaan, hoek Chr. de Wett- straat in Den Haag, is Dinsdagmiddag, de 15- jarige S. die per rijwiel was, door tot nu toe onbekende oorzaak overreden door een vracht auto. De jongen, die een schedelbasisfractuur had opgeloopen, bleek bij aankomst van den Geneeskundigen Dienst te zijn overleden. CONTINGENTF F I? I \*G WOLLEN EN HALF WOLLEN DEKENS. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de bij Kon. besluit van 28 Augus tus jl. ingevoerde contingenteering van den invoer van wollen en half wollen dekens door de wet te bekrachtigen. (Van onzen Parijschen correspondent) Heden, Woensdag, na bijna twee jaren in voorarrest te hebben gezeten, moet Violette Nozière voor het Parijsche Assisenhof ver schijnen. In totaal zal een vijftigtal getuigen worden gehoord, zoodat men berekent, dat het proces meer dan vier dagen zal duren. Vier dagen, waarin de rechters en de jury leden zullen trachten uit te vinden in hoe verre het jonge meisje schuldig is aan den moord op haar vader en een poging om ook haar moeder te vermoorden. Er is veel tegen strijdigs in hetgeen de moordenares ver klaarde en hetgeen uit het voorloopige ver hoor van de getuigen bleek. Het lezen van de acte van beschuldiging al leen zal reeds meer dan een heele zitting du ren. Daarom zijn we er op uitgetrokken om uit die acte de voornaamste punten te lich ten. Op de zittingen zelf, wanneer de moeder van Violette zal verschijnen om haar dochter aan te klagen, zal er niet veel gelegenheid toe bestaan nog eens uitvoerig de debatten weer te geven, want helaas moet men de meest dramatische tafereelen voorzien. Alles hangt natuurlijk af van de houding van Violette. Of ze houdt haar beschuldiging te genover haar vader vol. als zou hij getracht hebben haar aan te randen en zulks met toe stemming van haar moeder, of ze verdedigt zich dat ze gehandeld heeft uit vrees, dat men haar toestemming voor haar verloving zou weigeren. Er is in deze affaire zooveel immoreels en zooveel wanhopig triests, dat men zich afvraagt hoe de rechtbank het aan durft deze zaak niet met gesloten deuren te behandelen, wanneer Violette haar vader blijft beschuldigen. Hoe het zij, het wordt nu reeds als zeker aangenomen, dat de advocaat- generaal Gaudel onverbiddelijk de doodstraf zal eischen. uitbreiding en bedrijfsrisico's worden ver minderd. De geschiedenis leert ons dan ook, dat eer. bepaalde verkeersvorm. al heeft deze in het verleden nog zulke groote verdiensten gehad, heeft plaats te maken voor een nieuwen, in dien deze dezelfde aaak op een betere wijze kan vervullen. Resumeeren we thans de eindelooze acte van beschuldiging. Violette, die thans slechts twintig jaar is, is de dochter van een machinist van de spoorwe gen, die uitstekend stond aangeschreven bij zijn chefs en zijn kameraden. Daar hij zeer ruim in het onderhoud van zijn gezin kon voorzien, aarzelde Nozière geen oogenblik zijn eenige dochter naar een duur lyceum te zenden, temeer daar hij haar wilde onttrek ken aan een zekeren invloed waaronder het meisje stond in die kringen waarin ze gebo ren was. Uit het onderzoek is n.l. gebleken dat Violette, zoodra ze met vacantie in haar ge boortedorpje kwam, omging met daglooners en dat ze zich, heel jeugdig reeds, misdroeg. Is de luxe van het deftige lyceum, de om gang met meisjes van voornamer stand haar naar het hoofd gestegen? Kon ze niet langer het bescheiden interieur van haar ouders in de Rue de Madagascar verdragen? Raadsels. De eerste poging tot moord op haar ouders dateert van begin 1933. Ze vertelt aan haar ouders, dat ze aan een ernstige ziekte lijdt en dat ze zich dagelijks moet laten behandelen. De dokter, zoo zegt ze, heeft me een poeder gegeven en gezegd dat u dat ook moet innemen om zoo mogelijke besmet ting te voorkomen. De ouders gelooven haar, nemen 's avonds het door Violette meege brachte poeder in en ze vallen in diepen slaap. Het is een krachtig slaapmiddel en als ze den volgenden ochtend nog niet zijn ont waakt, steekt Violette de gordijnen in brand. Als de kamer vol rook staat, gaat ze kalm een buurman waarschuwen, dat er bland is en ze hoopt, dat haar ouders gestikt zijn in den rook. De hulp komt te vroeg en dien zelfden ochtend verneemt de dochter, dat haar plan mislukt is. De eerste poging was dus gefaald, maar nog geen twee weken later deed ae ontaarde GELDSCHIETERS VRIJGESPROKEN. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uit spraak gedaan in de zaak tegen de echtelie den C. K. en C. J. K. van den A., tegen wie het O. M. een geldboete van ieder f300 subs. 30 dagen hechtenis heeft geëischt, wegens over treding van de Geldschieterswet. De rechtbank heeft C. K. vrijgesproken en C. J. K. van den A. ontslagen van rechtsver volging. De drie verdachten A. J. de L., directeur eener coöperatie, genaamd „Aller Belang", de zich noemende rechtskundige A. H. R., huis vrouw van B., en M. W. K.. huisvrouw R., die eveneens had terechtgestaan wegens overtre ding van de Geldschieterswet en tegen wie het O. M. vier maanden gevangenisstraf had ge- requireerd, werden door de rechtbank van rechtsvervolging ontslagen. dochter een tweede poging. Ze kwam 's avonds thuis met drie pakjes poeder. Eén der pakjes, dat voor haar zelf was bestemd, was met een kruisje gemerkt: de andere twee. bevattend een zwaar vergif, waren voor haar ouders. Ze zette haar verklaring, dat vader en moe der dit moesten innemen kracht bij, door een brief te toonen (een- door haar zelf opgesteld valsch schrijven) van een geneesheer die ernstig aanraadde om dit middel in te nemen, teneinde besmetting te voorkomen. Als bewijs stortte Violette den inhoud van het gemerkte pakje, dat slechts wat toiletpoeder bevatte, in een glas water en nam dat in. De twee an dere pakjes echter, die een doodelijk vergif bevatten, werden door Nozière en zijn vrouw ingenomen. Dat de moeder niet aan de ge volgen overleed, zooals de vader, is alleen daaraan te danken, dat de maag het vergif niet verdroeg en gedeeltelijk terugzond. Toen Violette in dien nacht zag. dat haar beide ouders nog maar nauwelijks ademhaalden, zoodat elk oogenblik de dood kon intreden stal ze duizend francs, die de moeder, in een ceintuur, op zich droeg en twee duizend francs die in een kast waren gesloten. Zonder zich verder om iets te bekommeren ging ze uit, sliep dien nacht in een hotelletje in het Quartier Latin en ging den volgenden morgen, in gezelschap van een vriendin, japonnen koopen. 's Avonds zag men haar in een dan cing, in gezelschap van jongelui en eerst tegen één uur keerde ze terug naar de ouder lijke woning. Om aan een ongeluk te doen gelooven, draaide ze alle gaskraantjes open en toen het appartement vol gas stond en zc kalm had toegezien hoe haar vader dood op zijn bed lag en haar moeder geheel buiten bewustzijn was, ging ze een buurman waar schuwen. Dienzelfden dag verdween Violette en begon een ongeregeld leven, waaraan eerst een einde kwam, toen een kameraad het ont zettende drama aan de politie verklapte. „Mijn vader dwong me tot niet te noemen handelingen", zoo verweerde ze zich toen de rechter van Instructie haar ondervroeg. En op deze verschrikkelijke beschuldiging, waarvan echter niets door feiten wordt bewezen, heeft de ongelukkige moeder zich civiele partij ge steld om zoo de nagedachtenis van haar man te verdedigen tegen hun eigen dochter. Dat is in hoofdtrekken het een Balzac waar dige drama, dat heden. Woensdag, in behan deling komt. HENRY A. TH. LESTURGEON Ook met betrekking tot de mijnwerkers conventie van 1931 tot regeling van den ar beidstijd in de mijnen hebben de leiders der vakvereenigingen wederom blijk van prak- tischen zin gegeven. Deze conventie, die den maximum-arbeidstijd in de mijnen per dag op 7 3/4 uur vaststelt, kon nog steeds niet in werking treden, omdat de voornaamste steen kolen-voortbrengende staten van Europa, op wier medewerking het vooral aankomt, slechts ratificeeren willen, indien zij allen het gelijktijdig doen. Daar echter de Belgische en de Britsche regeeringen achteraf verklaarden de confentie niet te zullen ratificeeren, tenzij zij op enkele punten wordt gewijzigd, is een herziening der conventie onvermijdelijk ge worden, waarbij dan ook een wensch der Ne derlandsche regeering met betrekking tot den vrijen Zaterdagmiddag in de mijnindustrie zal worden onder de oogen gezien. De Raad van Beheer heeft nu in zijn herfstzitting besloten de herzieningsprocedure in beweging te zetten. Weliswaar was de arbeidersgroep, zooals men begrijpen kan, niet weinig erover ontstemd, dat een met zooveel moeiten 'en dankzij heel wat concessies der mijnwerkers- groep!) eindelijk in 1931 tot stand gekomen conventie nog steeds dood papier gebleven was en thans eerst nog eens zou moeten her zien worden, voordat zij eindelijk praktische beteekenis zou krijgen, doch ook ditmaal leg den Jouhaux en de zijnen zich bij het onver mijdelijke neer. Als concessie verkreeg de ar beidersgroep de toezegging der regeeringen, dat dezen bij de herziening tevens zouden overwegen, of de maximum-arbeidstijd van 7 3'4 uur per dag niet nog wat zou kunnen verkort worden. Een interessant debat vond nog plaats over de arbeidstoestanden in Japan en de gevolgen daarvan voor de Europeesche landen. Een hoofdambtenaar van het Internationale Ar beidsbureau, de heer Maurette, had een stu diereis naar Japan gemaakt en in zijn rap port zijn overtuiging uitgesproken, dat de veelal geuite beschuldiging, dat Japan door een opzettelijk „dumping" zich een groot af zetgebied voor zijn lndustrieele producten tracht te veroveren, ongerechtvaardigd is. De lage prijzen der Japansche artikelen zijn het normale gevolg van de geringe levensbehoef ten der Japansche arbeiders, wier loonstan- daard daardoor veel lager is dan die der Europeesche arbeiders Het Nederlandsche Kamerlid Kupers en andere vertegenwoordigers der arbeidersgroep merkten terecht op, dat het den Europeeschen arbeiders vrij onverschillig kan laten, of zij tengevolge van opzettelijk „dumping" dan wel door normale lage arbeidsloonén der Ja panners hun afzetgebied verlieZfen en dus door werkloosheid getroffen worden! Zij drongen dus op de vaststelling van een Inter nationaal minimum-arbeidsloon aan. De Ja pansche regeeringsgedelegeerde toonde erNter weinig lust aan dezen wensch der Eu :":e- sche vakvereenigingen te voldoen. Men :.;n den thans tevreden Japanschen arbeiders toch geen hoogere levensbehoeften opdwin gen!, was zijn antwoord, dat weinig hoop op een spoedige verslapping der Japansche c >n- currentie gaf. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Om verschijnselen uit het heden beter te kunnen begrijpen is het vaak noodig een blik te slaan in het verleden om uit den gang der geschiedenis de toekomstige ontwikkeling af te leiden en door verstandige maatregelen deze in de juiste, natuurlijke banen voort te bewegen. fDeze algemeen© regel laat zioh met vrucht toepassen op de geschiedenis van het ver keerswezen. Een juist inzicht ten deze geeft waardevolle richtlijnen voor een verstandige verkeerspolitiek, in het belang der gemeen schap. Toen men hier te lande in de tweede helft van de vorige eeuw den aanleg van spoor wegen krachtig ter hand nam. had men daar bij voornamelijk op het oog de verbinding van de groote centra onderlinge en met het bui tenland. Het kon niet anders of het gevoilg daarvan was, dat tal van grootere en kleinere plaatsen van een spoorwegverbinding versto ken bleven. Dat dit bezwaar aanvankelijk niet zwaar werd gevoeld, laat zich gemakkelijk verklaren uit den toestand, waarin zich het platteland in die dagen bevond. Deze kan niet beter worden aangeduid dan met den naam .sta tisch". Zoowel cultureel als economisch vorm de het platteland een gebied, dat nog niet in de volksgemeenschap was ingeschakeld. Daarin kwam langzamerhand een grondige verandering. Economisch ging het platteland zich emancipeeren. Het kreeg behoefte om zijn surplus-productie op een vlotte wijze af te zetten om deze te kunnen ruilen tegen in- dustrieele artikelen van buiten. De daardoor geschapen hoogere levensstandaard der lan delijke bevolking schiep vanzelf de behoefte om door contact met de buitenwereld het cultureele leven op een hooger peil te brengen. Het spreekt vanzelf, dat aan deze elemen taire levensbehoeften slechts kon worden vol daan. doordat een net van verkeersmiddelen het platteland opnam in de groote volksge meenschap. Toen deze er eenmaal waren, ont stond een wisselwerking in dien zin, dat eener zijds de verkeersmiddelen aan elementaire cultureele en economische behoeften hebben voldaan, anderzüds deze laatste door de ver keersmiddelen zijn gewekt en versterkt. Zoo is het gemakkelijk te verklaren, dat na den spoorwegaanleg een tweede phase in de verkeerdentwikkeling zich aankondigde, nl. den aanleg, behalve van paajrdetramwegen van een groot aantel stoomtram- en locaal - spoorwegen. Dat voor den aanleg van deze laatste veelal belangrijke financieele offers van de betrok ken streek werden •gevraagd, is volkomen juist. Maar evenzeer is het waar, dat de belang rijke economische taak, die de locaalspoor- en tramwegen hebben vervuld, heeft gemaakt, dat deze offers niet tevergeefs zijn gebracht. Zij hebben het platteland aanvankelijk op geheven uit een langdurige periode van de pressie en daarna in een tijdperk van voor uitgang zeer sterk stimuleerend gewerkt. De bloeiperiode van de locaalspoor- en tramwegen duurde ongeveer tot den grooten oorlog. De ontwikkeling stond bij den locaal spoor- en tramweg echter niet stil. Nieuwe tijden stellen nieuwe eischen en slechts wie daaraan voldoet, kan zichzelf on peil houder. Ditzelfde geldt op verkeersgebied. Slechts door het verkeersaooaraat steeds aan de eischen des tjjds te doen aanpassen krijgt men een geheel, dat zijn dienende taak in het economisch leven cp de meest econo mische wijze kan vervullen. De ontwikkeling van de techniek deed een nieuwe periode voor het land vei-keer aanbre ken. Het is vooral de autobus, die het verkeer tusschen stad en platteland en omgekeerd heeft bevorderd. Zij heeft talrijke afgelegen streken uit hun isolement verlost en het na tuurschoon van ons land nader 'tot de stads bewoners gebracht-, wat odk de nationale volkskracht en volksgezondheid ten goede komt. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat -genoemd verkeersmiddel in zoo korten tiid zulks een belangrijke plaats in het verkeerswezen heeft veroverd. Daarnaast kan de economische beteekenic van de vrachtauto voor het platteland niet hoog genoeg worden aangeslagen. Wij hoeven slechts te wijzen op de beteekenis van het soepele motor-wegverkeer voor land- en tuin bouw. pluimveeteelt en visscherij. Snel aan bederf onderhevige waren kunnen per auto ook naar ver verwijderde consumptiegebieden worden vervoerd De markt van en daarmede de vraag naar dergelijke producten vindt zoo MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL HAARLEM. De volgende afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Bouwkunde de heeren: J. M Jakma, als opzichter bij de firma J. D. Ellmann te Zaandam; A. J. B. van Huissteden als opzichter bij architect J. C. Brand te Aer- aenhout. Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde de heeren: D. G. van Bruchem, als toezicht- hebben bij den Rijkswaterstaat teMoerdijk; N. Klein Schiphorst, als hulpuitvoerder bij de N.V. Gewapend Betonbouw „De Kondor" te Amsterdam; J. Kuiper, als teekenaar bij de .Geruischlooze Weg" te Heemstede; L. J. Nij- hof als toezicht hebber bij denRijkswaterstaat te Zutphen; C. Roozing. als opzichter bij de Rijkswaterstaat; S. Sybrandy, bij de Amstcr- damsche Ballast- Maatschappij. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde de heeren: J. M. Assies, bij den Rijkswaterstaat te Rotterdam: C. H Drees, bij de N.V. Holl. Ing. Mij., Holima, te Amsterdam; M. A. de Jong. bij de Nederl. Röntgenapparaten Fa briek te Delft: A. W. Kuyvenhoven. als con structeur bij de firma N.V. Hazemeyer en Co. te Helgelo (O.); G. Lutje Schipholt, als tee kenaar bij de N.V. G. Dikkers Co.. te Hen gelo (O.); J. Ledder. bij de N.V. Philips' Gloei lampenfabriek te Eindlwven; F. C. J. Marga- dan.t, als adsp.-officier vlieger bij de Zee macht. J. Raap, bij de garage „Den Hout", te Haarlem; G. W. Resoort, bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven; Ir. H. K. Volbeda, bij het Irs. Bureau E. Hijmans te Laren. Van de afdeeling Electrotechniek de hee ren: J. T. H. Brouwer, bij het Algemeen Han delsblad te Amsterdam; B. Th. de Bruin, bij de firma J. P. Cremer te Amsterdam; H. A. van Dijk, bij de N.V. Jaffa, Machinefabriek te Utrecht; J. Chr. Jüncker, bij de Nederl. Rönt- genapp. Fabriek te Delft; J. P. Posthuma als E. T. A. bij de P. T. T. te Den Haag; S. J. M. Quax, als vertegenwoordiger bij de N.V. Al ma ra te Amsterdam; G. Swüste, bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven: J. Wensink, als opzichter bij den Rijkswaterstaat BUITENLAND Spanje. Azana gearresteerd. Volgens een Havas-berieht uit Barcelona, zou de vroegere minister-president Azana, die per vliegtuig naar Frankrijk zou zijn ge. vlucht zijn gearresteerd. Doodstraf werd ingevoerd. Met algemeene stemmen werd gisteren in de Cortez een voorstel gedaan, waarbij in Spanje de doodstraf weer wordt ingevoerd. Deze straf zal worden uitgesproken, wanneer vergrijpen tegen 'de wapenwet gepleegd wor den en in gevallen van efr.stigen roof. Portugal. Militair complot tegen de regeering ontdekt. De politie te Lissabon heeft een militaire samenzwering ontdekt, die ten doel had de huidige regeering omver te weipen. Eenige personen, onder wie verscheiden Portugeesche officieren, zijn gearresteerd. In verband met de gebeurtenissen in Spanje is de reorganisatie van den Portugeeschen mi nisterraad, die in October zou plaats hebben, voorloopig uitgesteld. De telefonische verbin dingen met Madrid zijn opnieuw verbroken. Naar nader gemeld wordt, zijn ook de di recteur-generaal der Posterijen. Bagalar. en de directeur der gevangenis, Olwada. gevan gen genomen. Beide mannen zijn op den voor grond tredende fascisten en persoonlijke vrienden van den Portugeeschen premier. De regeering ontkent, dat de thans getroffen maatregelen een uitvloeisel zijn van de ge beurtenissen in Spanje. (Reuter) Zullen Amerika en Sovjet-Rusland een vasten zetel in den Raad van Beheer innemen? Een nieuw plan ter verkorting van den arbeidsduur. En de mijnwerkers-conventie van 1931? De concurrentie van Japan tegen de Europeesche industrie. (Van onzen Geneefschen corerspondent). GENèVE, October 1934. De herfstzitting van den Raad van Beheer over het Internationale Arbeidsbureau is dit maal reeds in de laatste dagen van Sep. tember begonnen, dus een maand vroeger dan gewoonijk. Eén der redenen, die hiertoe leidden, was. dat de directeur Harold Butler naar de Vereenigde Staten van Amerika moest vertrekken, waar hij op uitnoodiging der Amerikaansche vakvereenigingen een reeks voordrachten gaat houden, opdat de Amerikaansche arbeiders op de meest be trouwbare wijze omtrent het werk der Ge- neefsche internationale arbeidsorganisatie worden ingelicht, waarvan sinds Augustus ook de Vereenigde Staten van Amerika of ficieel lid zijn geworden. Al heeft president Roosevelt in Augustus de uitnoodiging aangenomen, die de Inter nationale Arbeidsconferentie in Juni tot hem richtte, om zyn land tot de Internationale Arbeidsorganisatie te doen toetreden, en al is sinds half September ook Sovjet Rusland lid van deze groote Geneefsche sociale in stelling geworden, daar het lidmaatschap van den Volkenbond van zelf ook het lidmaat schap der Internationale Arbeidsorganisatie medebrengt, toch waren Amerika en Sovjet Rusland in de herfstzitting van den Raad van Beheer nog niet vertegenwoordigd. Zul len Amerika en Sovjet Rusland in Januari, in de winterzitting van den Raad van Be heer, aanwezig zijn? Dit is één der punten, die directeur Butler bij gelegenheid van zijn Amerikaansche voordrachtenreis met presi dent Roosevelt hoopt te bespreken. Volgens het Statuut van de Internationale Arbeidsorganisatie bestaat de regeerlngsgroep van den Raad van Beheer uit de vertegen woordigers van de 8 voornaamste industrieele staten en van 8 andere staten, vrij door de Internationale Arbeidsconferentie gekozen. Nu behoort Amerika ongetwijfeld tot de 8 voornaamste industrieele staten. De moeilijk heid is echter, dat men het in den Raad van Beheer, die deze staten aanwijst, wellicht niet eens zal kunnen worden over den staat die thans zal moeten afvallen. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italiè en Japan be- hooren ongetwijfeld met de Vereenigde Staten van Amerika tot de voornaamste in dustrieele staten der wereld. Doch wie van de andere drie, die -thans eveneens hiertoe behoren, zal zijn zetel aan Amerika moeten afstaan? België, Canada of Britsch-Indlë? Geen van deze drie schijnt lust te hebben zichzelf als de onbelangrijkste der drie op industrieel gebied te beschouwen. Wanneer de Raad van beheer hierover niet tot eenstemmigheid zal kunnen komen, zal de Volkenbondsraad de beslissing hebben te geven, welke staten thans de 8 voornaamste industrieele zijn. Doch zal de Amerikaan- sche regeering voor den Volkenbondsraad willen verschijnen en uit zijn handen het brevet willen aanvaarden, dat aan Amerika een permanenten raadszetel in den Raad van Beheer over het Internationale Arbeidsbureau verschaffen zal? Het zal Butler misschien wel eenige moeite kosten president Roosevelt er toe te overreden, om in deze procedure voor den Volkenbondsraad toe te stemmen! Wat Sovjet Rusland betreft, schijnt de SoVjetregeering voorloopig nog hoegenaamd geen lust te hebben een actief aandeel in het werk der Internationale Arbeidsorgani satie te nemen. Vermoedelijk vreest zij, dat de sociale toestanden ln Sovjet Rusland dan al te vaak het onderwerp eener hartstochtc- ijke bespreking zouden gaan vormen. Ver moedelijk zal de Sovjetregeering voorloopig dus geenerlei aanspraak op een zetel in den Raad van Beheer maken en zelfs in het geheel niet aan de Internationale Arbeids conferentie deelnemen! Twee onderwerpen, die op vrijwel iedere agenda der raadszittingen der laatste jaren vermeld stonden, vormden ook thans weder het voornaamste onderwerp van bespreking: de verkorting van den arbeidstijd in de in dustrie en de conventie van 1931 over den arbeidstijd der mijnwerkers. Wat het eerste onderwerp betreft, wil men thans langs een anderen weg trachten toch nog eenig succes te behalen. Nadat het op de Intern. Arbeidsconferentie van 1934 ondoen lijk bleek tot een algemeene conventie tot in voering der 40-urige arbeidsweek in de geheele industrie te komen, heeft de meerderheid van den Raad van Beheer (gevormd door de ver tegenwoordigers der regeeringen en die der arbeiders) tegen den zin der werkgevers, die het geheele onderwerp hadden willen begra ven, besloten, dat de Internationale Arbeids conferentie van 1935 een poging zal doen, cm althans voor enkele bijzondere takken van industrie een internationale regeling tot- ver korting van den arbeidstijd tot stand te bren gen. Men wil thans aan de Arbeidsconferen tie van 1935 een spiksplinternieuwe uitvin ding voorstellen»- het aannemen van eer. zoo genaamde „beginselen"-conventie, waarbij de staten de wenschelükheid der 40-urige ar beidsweek uitspreken, doch die slechts eer.ige praktische beteekenis zal verkrijgen, wanneer een aanvullingsconventie verklaard zal heb ben. dat voor een bepaalde industrie de tijd reeds rijp is, om dit beginsel te verwezenlij ken Deze aanvullingsconventie zal voor die bepaalde industrie dan ook de bijzonderheden der verwezenlijking van het beginsel moeten vastleggen. Men hoopt zoo achtereenvolgens tot internationale afspraken inzake de 40- urige arbeidsweek in de voornaamste takken van nijverheid te komen. Dat dit een langzame methode is, Is echter duidelijk. Men kan dan ook de aarzeling der arbeidersgroep begrijpen, voordat zij hun toe stemming tot dit nieuwe plan gaven, dat vooral door de Fransche en Italiaansche re geeringen werd verdedigd als de eenige methode, om tot eenig praktisch resultaat te komen. Tenslotte hebben Jouhoux. Merrons, Kupers, Serrarens en andere leiders der vakvereenigingen het echter hun plicht ge acht hun toestemming ertoe te geven, dat deze laatste poging zou worden ondernomen, opdat de jarenlange bespreking In de Inter nationale Arbeidsorganisatie over verkorting van den arbeidstijd althans niet met een volslagen negatief resultaat zouden eindigen! Een vreeselijke beschuldiging.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7