h token's WAAROM? Haarlemsche gemeentebegrootina voor 1935 Hel BelcuQtHksU Firma J. J. Driessen Orde op rijm. Broodfabrieken 52e Jaargang No. 15738 VerscKijnt SagelyEs, KeKalve óp Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 GctoKer 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTiëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 October. Een Open Brief. De ..Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Spelling" heeft een „Open Brief aan de Nederlandsche Pers" gecomponeerd, waarin zij erop aandringt dat wij de spelling-Mar- chant in de dagbladen zullen invoeren. Zoo als de lezer weet hebben wij dat tot dusver niet gedaan omdat bijna alle dagbladen een afwijzend advies van het bestuur van de Ver eeniging dc Nederlandsche Dagbadpers aan vaard hebben. Het leidende argument in dit advies was, dat de regeering zelf in de Staats courant en in alle andere officiëele stukken de spelling'de Vries en te Winkel handhaaft. Zoolang de regeering zelf op twee gedachten hinkt, zoolang zij niet ten volle haar maat regel doorvoert en ons dagelijks haar stukken in de oude spelling doet toekomen, gaan wij niet tot de nieuwe over. Zij schijnt de beslis sing in de zaak aan anderen te willen over latendaar gaan wij niet mee accoord. Het is haar taak te regeeren, niet de onze. Wij voelen ook niets voor de kans, binnen af- zienbaren tijd voor een nieuwe partiëele wijzi ging gesteld te worden. Als Den Haag de knoop nu doorhakt, zullen wij erkennen dat de zaak beslist is en daarnaar handelen. Dit is door schrijver dezes al in een vorig artikel in deze rubriek naar aanleiding van het advies van de N. D. P. betoogd. Het standpunt is zeer duidelijk, en de Vereeniging tot Vereen voudiging vhn onze Spelling had zich beter tot de regeering kunnen wenden met het ver zoek, haar nieuwe spelling in haar eigen krant en haar eigen stukken toe te psasen, dan zou de Nederlandsche dagbladpers ongetwijfeld ook volgen. Inplaats daarvan wendt zij zich tot ons. Het is haar goed recht, en we zullen haar Open Brief allemaal met belangstelling lezen. Maar een handig betoog is het niet. De Vereeniging gelooft blijkbaar niet aan onze argumenten en schuift ons andere, van niet zeer verhef fend gehalte, in de schoenen. Ik citeer de vol gende passages uit haar Open Brief: „Misschien was het mogelijk geweest, een kortere weg te kiezen, al staat het te bezien of in dat geval alle groote bladen het onmiddel lijk aangedurfd zouden hebben, de ontstem ming van tal van oudere abonnés te trotsee- ren". ,.Op geprikkeldheid van het publiek moet men voorbereid zijn, maar de practijk bewijst dat deze meestal niet van lange duur is". „Wij zijn dus overtuigd dat menig blad, zon der al te groote schade en zonder al te groot verzet van de lezers, de overgang naar de nieuwe spelling zou kunnen wagen". „Wellicht zullen er bladen zijn, die, ondanks de goede wil van redactie en uitgevers, door het conservatisme van hun lezers of uit vrees voor concurrenten gedwongen worden, voor- loopig de oude spelling te handhaven". Ik geloof dat de Vereeniging tot Vereenvou diging van onze Spelling beter had kunnen zwijgen dan ons dezen brief te sturen. Haar veronderstelling dat de dagbladen niet tot de nieuwe spelling zijn overgegaan uit vrees voor hun lezers en voor concurrenten is onjuist. Ik heb geen van mijn collega's, noch op ver gaderingen waar wij het onderwerp bespra ken, noch in gesprekken die wij erover had den, ooit deze vrees hooren uiten. Bovendien zijn we niet vreesachtig. En met reden. Geen enkel dagbladartikel verwerft ooit de volle instemming van alle lezers hoe zou dat ook kunnen? en het overkomt alle dagbladen vaak dat zij tegen de meening van een deel van hun lezers, soms zelfs tegen die der meerderheid, ingaan. Voor het overige is het niet erg netjes van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging, dat zij ons verkapte motieven toeschrijft die wij nooit geuit hebben. Op zoo'n basis is het slecht wisselen-van-gedach- ten. Men moet beginnen met eikaars argu menten als de inderdaad-bedoelde motieven te aanvaarden. Ter vereenvoudiging van de discussie, en ook vanwege de goede manie ren. Het komt mij voor dat de Vereeniging met dezen brief niet anders bereikt heeft dan de dagbladen te prikkelen. Dat is geen vereenvoudiging van de zaak. Het is niet slim, en mij spijt het. R. P. Droogkamer van Linoleum- fabriek uitgebrand. Brandweer van Krommenie en fabrieks- brandweer bedwingen de vlammen. In den afgeloopen nacht te ongeveer vier uur werd brand ontdekt in de droogkamers van de Nederlandsche Linoleumfabriek te Krommenie. Arbeiders, die werkzaam waren in de zgn. Linoleumfabriek-Noord, het com plex der Nederlandsche Linoleumfabriek dat is gelegen aan de Padlaan. ontdekten tegen vier uur dat rook en vlammen uit de beide rookkamers sloegen. Onmiddellijk waar schuwden zij de brandweer, en alarmeerden de fabrieksbrandweer. De beide droogkamers bleken toen al in lichterlaaie te staan. Het zijn gelijkvloersche gebouwen, die een oppervlakte hebben van ongeveer 75 bij 10 meter waarin bijna afge werkte linoleum gedroogd wordt. Toen de brand werd ontdekt waren beid^ droogkamers met een vrij grooten linoleumvoorraad gevuld. De fabrieksbrandweer was spoedig ter plaatse evenals de brandweer van Kromme nie en met verscheidene stralen werd water gegeven. Men slaagde erin den brand tot de beide droogkamers te beperken, doch niet kon worden voorkomen, dat zij geheel uitbrand den. Van morgen tegen zeven uur kon de brand weer inrukken en de fabrieksbrandweer bleef yoor nablusschen achter. 1874 15 OCTOBER 1954 9 Anegang Haarlem Bij ons 60-jarig jubileum zeggen wij hartelijk dank aan alle cliënten, die ons hun vertrouwen schonken. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het ons een genoegen zijn een zilveren herdenkingslepel te kunnen aanbieden." (Adv. Ingez. Med.) De financieele gevolgen van het Rijks Werkloozen- subsidie-fonds zijn voor Haarlem ongunstig. Tekort op de begrooting van 435.000 (Te Wolfenbüttel is een prijsvraag gehouden, om de politieverorde ningen, die wegens haar ingewik kelde wettelijke taal niet gelezen worden, op rijm te zetten). Ook hier is het des burgers plicht, Dat hij op elk moment, Al valt de taak hem ook niet licht, De wet, waarmee men orde sticht, In heel haar strekking kent. Dat zou misschien ook nog wel gaan, Wanneer althans de wet, Voor ieder duidlijk te verstaan, (Want wie begint er anders aan) Voor ons werd neergezet. In Wolfenbüttel kwam men met Een lumineus idee, Daar werd de plaatselijke wet Geheel en goed op rijm gezet, Zoowat een week gelee.. Dat is nog niet zoo gek gedacht, Al ken 'k de wet niet, die Op goede gronden wordt geacht, Dat zij zich door gedachtenpracht Goed leent voor poëzie. Toch is het wel een nuttig ding, En wel in deze lijn, Het spreekt, dat een verordening Na zulk een taal-veredeling Niet ongerijmd kan zijn. HAARLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL Louis de Vries wilde niet vliegen Maar hij vloog toch! Bij de achtervolgingsopnemingen van de film „Blokkade" moest Louis de Vries vliegen. Het draaiboek schreef voor, dat de chef 'van den geheimen dist (Louis de Vries) den per Dieseltrein ont-vluchtenden Charkof (Jacques Reule) per luchttaxi van de K.L.M., inhaalt. Doch toen De Vries op Schiphol in het ge reedstaande vliegtuig moest stappen, ging hij ostentatief zitten en zei: „Nooit in mijn leven, ga ik de lucht in." En hoe de regisseur en pro ductieleider ook smeekten en jammerden, de acteur vertikte het. Na veel heen en weer gepraat, werd er een compromis gesloten. Louis de Vries zou instap pen en dan eventjes rijden, dan moest de piloot stoppen, en een „stunt" (een plaatsvervanger) metdenzelfden hoed en jas aan, zou zijn plaats komen innemen. Niemand merkte op, dat vlak vóór het begin van de scène, de regisseur Mil- lem van der Hoog, den piloat even apart nam en geheimzinnig met hem» fluisterde. Doch groot was de vreugde van de toeschouwers, toen het-Koolhoventje, inplaats van slechts eenige meters te taxiën, mét Louis de Vries het luchtruim insuisde. De achterblijvers waren uitermate belang stellend, wat er wel zou gebeuren na de lan ding. Doch goedmoedig, met zijn vinger drei gend, kwam Louis de Vries uit het vliegtuig ge klommen, tegen van der Hoog zeggende: „Aai, kereltje, dat zal ik je toch wel eens betaald zetten, heb maar geduld." Even later liet hij erop volgen: „Maar mooi dat het is, daar boven in de lucht! Ik ga nog eens!" De K.L.M. was een bewonderaar rijker ge worden. SLECHTE REMMEN SN STUURINRICHTING Tegen een Amsterdamschen expediteur met een 6-vielïge vrachtauto is proces-verbaal op gemaakt, omdat de voetrem van den wagen onvoldoende en de handrem heelemaal niet werkte, terwijl de stuurinrichting een speling van 172 graden vertoonde. De wagen die op den Rijksstraatweg werd aangetroffen, is naar een garage gesleept. WAARSCHUWING Een bewoner van de Jan Steenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Donderdag twee onbekende personen hem een coupon stof voor een colbertcostuum hebben weten te verkoopen voor 33.50, terwijl later bleek, dat de coupon een waarde had van hoogstens 18.—. (Adv. Ingez. Med.) De Oostenrijksche regeering heeft besloten ter nagedachtenis van den vermoorden bonds kanselier een Dollfuss-postzegel uit te geven. De Haarlemsche Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935 is verschenen. De finan cieele gevolgen van de instelling van het Rijkswerkloozen-subsidiefonds is voor Haar lem ongunstig. Er is een tekort van 435.000. pag. 1 en 2. Het Fransche meisje Violette Nozières, dat haar vader vergiftigde, is ter dood veroor deeld. pag. 4 Novak, de medeplichtige van Kaleraen, heeft een bekentenis afgeiegd. pag. 4 De Crisis-inkomstenbelasting is waarschijn lijk voorloopig van de baan. pag. 3 Een betere verhouding tusschen den invoer van en den uitvoer naar Japan in Ned.-Indië is noodig. pag. 3 Uitstel van behandeling der Onnes-zaak. pag. 3 De heer W. A. J. Bremer Jr. over de zeilsport. pag. 11 Bioscopen. pag. 17 Laatste berichten pag. 15 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Een open brief. pag. 1 Dr. Kurt Schuschnigg: Het Oostenrijksche vraagstuk. pag. 4 Van onzen correspondent te Parijs: Na den moord te Marseille. pag. 9 Van onzen Parijschen correspondent: Indruk ken van den Parijschen automobielsalon. pag. 14 Van onzen correspondent te Stockholm: Het mysterie van den vijfmaster Köbenhavn. pag. 13 Dr. W. G. N. van der Sleen: Gran Canaria. pag. 13 W. SCH. Lutine: Terschelling's mysterie. pag. 3 J. B. Schuil: Ballet Trudi Schoop. pag. 17 K. de Jong: Kerkconcert in de Remonstrant sche kerk. pag. 17 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 1' W. SCH. Voor elk uur een .tafel. pag. Financieele Kroniek: De moord op koning Alexander heeft geen invloed op de beurs. pag. 12 Willy van der Tak: Over philatelie en phila- telisten. pag. 14 Kerst Zwart: Dienaren in den nacht, i pag. 14 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Het Verwulft. pag. 14 B. en W. willen dit dekken door 60 opcenten meer op de Personeele Belasting te heffen. Heden is door B. en W. van Haarlem de ontwerp-begrooting voor 1935 aan de raadsle den gezonden. In hun toelichting schrijven B. en W. o.a.: De moeilijkheden voor de gemeenten Het is den raad bekend, voor hoe groote moeilijkheden de gemeente telkens weer wordt geplaatst bij haar voortdurend streven i om het evenwicht tusschen inkomsten en uit- :aven te bewaren. Immers, beïnvloeden eener- zijds de uitgaven voor werkloosheidsvoorzie ning en armenverzorging nog steeds in ster ke mate de financiën der gemeente, ander zijds vormen de verminderde belastingop brengsten hoewel in verband met de sa menstelling der bevolking niet zoo sterk als in sommige andere gemeenten een voor het gemeentelijk budget bezwarende factor. In dit verband dient ook vooral te worden gewezen op de door de Regeer in g bij de Tweede Kamer aanhanging gemaakte wets ontwerpen, onderscheidenlijk tot wijziging van de wet, houdende herziening van de fi nancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot instelling van een fonds, genaamd We-rkloosheidssubsidiefonds, ter be vordering eener betere verdeeling van de gemeentelijke kosten, voortspruitende uit de voorzieningen terzake van werkloosheid, tus schen de gemeenten onderling en het-Rijk. Ongunstige werking van het Werkloosheidsfonds. De ongewijzigde totstandkoming van be doelde wetsontwerpen zal ten aanzien van deze gemeente een nadeeligen invloed uit oefenen, welke zich op het budget der ge meente steeds ernstiger zal manifesteeren. Met name moet worden gerekend op een lagere uitkeering uit het gemeente fonds ad f 560.000,welke op grond van de opge nomen garantiebepalingen voor gemeenten met een nagenoeg gelijkblijvend inwonertal eerst na. tien jaren ten volle zal zijn doorge werkt, doch die voor Haarlem, in verband met de voortdurende toeneming van het aan tal inwoners, tot gevolg zal hebben, dat de overgang van het bestaande naar het nieuwe stelsel in een korter tijdperk dan tien jaren zal zijn voltrokken. Voorts zal aanneming van het wetsontwerp tot instellmg van het Werkloosheidssubsidie- fonds er toe leiden, dat de inkomsten uit be lastingen aanzienlijk zullen worden vermin- derd. 1933 gaf een batig saldo van f 17.698.17 Dank zij de door den raad en B, en W. ge durende eenige jaren gevoerde bezuinigings- politiek is het tot nu toe mogelijk gebleken, het evenwicht tusschen inkomsten en uitga ven te handhaven. Daardoor o.a. was het mo gelijk. dat de gewone dienst van 1933 kon worden afgesloten met een batig slot groot f 17.698,17, terwijl de dienst 1932. ondanks de reed6 aangebrachte bezuinigingen, een nadee- lig slot van f 229.843,30 liet. Vergelijkingen tusschen 1934 en 1935. Bij vergelijking van de begrooting voor 1935 met haar voorgangster, valt het op, dat het eindcijfer, zijnde f 18.389.971,60, niet onaan zienlijk hooger is dan dat voor 1934, toen het f 16.644.210.67 beliep. Hoewel aan het verkrij gen van een inzicht omtrent de beteekenis dei- tot stand gebrachte versoberingen op de uit gaven eenerzijds en de opvoering van inkom sten anderzijds, door het vergelijken van eind cijfers der begrooting, in het algemeen geen groote waarde kan worden toegekend, thans is zulks zeker niet het geval, nu de uitgaven voor werkloozen anders geadministreerd zijn. De voornaamste afwijkingen zijn: Wat de gunstige invloed betreft het feit, dat de begrooting nu begint met een saldo van f 17.698.17, terwijl 1934 begon met een tekort van 1932 van f 229.843.30. Dit geeft een ver schil van f 247 541.47. Verder de verminderde personeelsuitgaven, I de verlaging van de rentelast in verband met de in dit jaar plaats gehad hebbende conver sie van geldleeningen, de vermindering der kosten van het lager onderwijs, als gevolg van de omstandigheid, dat er thans geen boven tallige leerkrachten meer zijn en voorts dooi de vermindering van het aantal vak-onder wijzers. Daartegenover moeten echter de navolgende, in ongunstigen zin werkende, factoren worden gesteld: Tekort in het Pensioen fonds van bijna 4 mil- lioen gulden. Ie. een annuïteit ad f 198.374. ten behoeve van het gemeentelijk pensioenfonds, hetwelk, blijkens eene samengestelde wetenschappelijke balans, een tekort opleven van f 3.926.366,87. Door de jaarlijksche betaling dezer annuïteit, welke is gebaseerd op een looptijd van 40 jaar en een rentevoet van 4 pet., zal dit tekort in het pensioenfonds kunnen worden aangezui verd. 2e. een lagere uitkeering uit het gemeente fonds van pl.m. f 100.000; 3e een lagere raming van de bijdrage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen, tengevolge van de gewijzigde subsidieregeling. Ook voor 1935 is voorloopig voor de rijks bijdrage een percentage van 85 aangenomen, evenals voor 1934. De gevolgen van het aanhangige wetsont werp op het Werkloozensubsidiefonds konden In de begrooting nog niet worden verwerkt. Verlaging van den druk op de ingezetenen. De omstandigheid, dat gedurende de laat ste jaren verschillende gemeentelijke heffin gen vrij aanzienlijk zijn verhoogd en de be lastingdruk. mede door verhooging van de Rijks directe- en Indirecte belastingen, reeds tot ongekende hoogte is gestegen, heeft B. cn W. geleid tot de overweging, in hoever de mo gelijkheid bestaat om verzwaring van lasten te voorkomen en waar de noodzakelijkheid het gebiedt tot verlichting van lasten voor de ingezetenen te geraken. B, en W. herinneren aan hun reeds door den raad aangenomen .voorstel tot verlaging van den gasprijs. Ook verlaging van het electricit sitstarief Voorts ligt het in het voornemen van B. en W. met ingang van 1 Januari 1935 de tarieven voor het verbruik van eleetriciteit aan eene herziening te onderwerpen. Bedoelde tarieven zouden zij nl. als volgt wenschen te verlagen: a. voor stroom geleverd over den gewonen meter wordt het tarief gebracht van 22 op 21 cent: b. voor stroom geleverd over den munt meter van 24 op 23 ceiit. c. het huishoudtarief van f 2.88 en f 3.ner 10 M2. onderscheidenlijk voor oppervlakten van minder dan 100 M2. en van 100 M2. en daarboven, op f 2.64 per jaar per 10 M2. op pervlakte: d voor muntmeterinstallaties van f 3.12 op f 2.76 per jaar per 10 M2. oppervlakte: e. voor perceelen, waarbij de totaal-opper vlakte 200 M2. (thans 300 M2.) overschrijdt, het meerdere voor de helft in rekening te brengen: f. het winkeltarief van f 15 per Hectowatt tot f 13 20 per Hectowatt per jaar. De Rjjksuitkeering. Als het nieuwe wetsontwerp wordt aangeno men zal de uitkeering verminderen van f 1.083.662 tot f 1.023.557 dus een verschil van f 60.105, waartegenover een hoogere ontvangst Ingevolge het classificatieverschil staat van f 26.000. Voor het tijdvak 193334 en 193435 wer den nog ten behoeve van het gemeentefonds geheven 30150 opcenten op de gemeente- fondsbelasting. Die komen 1 Mei 1935 te ver vallen. In de begrooting Is daarmede reeds re kening gehouden. De gevolgen van het Werkloosheidsfonds. Voorts zullen maatregelen behooren te wor den getroffen voor het nadeel, hetwelk voor de gemeente zal voortspruiten uit de instel ling van het Werkloosheidssubsidlefonds, waar toe de Regeering meent te moeten overgaan, teneinde voor de gemeenten een gelijkmatiger verdeeling van de lasten met betrekking tot de werkloosheidsvoorziening te verkrijgen. Behalve met het op de rij.ksbegrooting voor 1935 uitgetrokken bedrag ad f 46 millioen, zal het fonds worden gevoed met de opbrengst van: le, veertig ten honderd van de hoofdsom der grondbelasting: 2e. tachtig ten honderd van de hoofdsom der personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde, mobilair en dienstboden (de hef fing van die hoofdsom zal, in verband hier mede, geschieden naar de wettelijke tarie ven) 3e vijf en twintig opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting: 4e. tien opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting. Daar de Regeering het niet wenschelijk heeft geacht, dat het gekozen systeem zou lei den tot verhooging van den belastingdruk bo ven het maximum, waartoe de gemeenten vol gens de bestaande wettelijke regeling inzake de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting en de vermogensbelasting mogen gaan, is bepaald, dat de maxima dier heffin gen moeten worden verlaagd met het gedeel te, dat ten bate van het fonds zal worden ge heven. Het aantal ten behoeve van deze gemeente te heffen opcenten op de gemeentefondsbelas ting zal derhalve tot 55 worden verlaagd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1