HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/35 INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 10 DINSDAG 16 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Voor Haarlem's Politierechter. Opstandigheid. De Officier van Justitie Mr. Roeters van Lennep legde een deel van het Nederland' sche volkskarakter bloot, door er op te wijzen dat de Nederlander in het algemeen gauw op zijn teenen getrapt is en in opstand komt wanneer iemand hem zelfs al is hij in zijn ongelijk, op een fout opmerkzaam maakt. Zonder in een beoordeeling van die karakter trek te treden, vond de officier het echter geraden, om als particulier niet zelf een over treder van eenige wettelijke bepaling daar over lastig te vallen, doch de politie er van in kennis te stellen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat iedere Nederlander ge laten een op- of aanmerking van de politie slikt, het tegendeel is waar en we zullen het bewijs hiervan zoo dadelijk leveren, maar zei de officier, als men zijn ontevredenheid tegenover de politie lucht in woorden of daden, is de justitie daar om de politie te beschermen op een wijze, die de lust voor herhaling does vergaan en het publiek be spaart zich onaangenaamheden, wanneer het de op- en aanmerkingen aan de policie overlaat. De verdediger van den chauffeur, die een taxi-ondernemer een paar gemeene scheld, woorden naar het hoofd had gegooid, omdat deze tegen den chauffeur had gezegd, dat hij als vijfde man niet voor het station mocht parkeeren, hetgeen den officier tot de ver melde beschouwing had gebracht, die ver dediger nam het eenigszins voor de opstan digheid op, want het was een bewijs, dat ons volk geen slaafschen geest had. De politie rechter kon echter niet dwepen met een dergelijke uiting van een anti-slaafschen- geest en gaf f 5 boete. De volgende gevallen betroffen utinigen van den opstandigen geest, gericht tegen politie manen en, zooals de officier reeds voorspeld, had, werden deze niet licht opgenomen. De aanleidingen waren al even onbedui dend als in de eerste zaak. Zoo was er een jonge man, die te IJmuiden een voorliefde getoond had voor straathoeken en het daar bij politieverordening verboden op straathoeken post te vatten. Hij was daar voor bekeurd, maar keerde toch weer naar zijn straathoek terug. De agenten wilden hem nu definitief verwijderen, maar de jongeling was zoo aan zijn hoek verkleefd, dat hij de agenten te lijf ging en ze ten val bracht. Er kwam nog een jongeling bij, die thans be weerde, dat hem het grootst mogelijke on recht werd aangedaan, want hij was, zei hij, toegesneld om de agenten te helpen, welke hulp daxi hierin bestaan zou hebben, dat hij een der agenten een schop tegen het been gegeven had. Ondank is 's werelds loon, want nu moest hij ook terecht staan. De jongeling van den straathoek, die er nog eenigszins prat op scheen te gaan. dat hij de agenten over elkaar had gelegd, kreeg een maand gevangenisstraf, de ..helper" van de politie 14 dagen, conform den eisch. De fiets zonder licht. Een Haarlemmer, die een glaasje bier te veel en een fietslicht te weinig.had, slingerde op den laten avond met zijn rijwiel over de Zandvoortschelaan in gezelschap van een vriend en een vriendin, hetgeen de aandacht trok van een surveilleerend agent. Deze zette het drietal na en sommeerde om af te stap pen, maar de man die zonder licht reed, zei, dat hij met den agent niets te maken had en reed door. De agent reed hem in de flank en daarop stapten allen af. „Geef je naam maar op", zei de juffrouw en meteen onthief ze haar vriend van dien last door aan den agent te vertellen, dat de man zonder licht. Van Dijk heette en in de Jansstraat woonde, wat echter niet waar was. De agent wist dat niet, maar toen de man zelf daarop een anderen naam opgaf, rees er bij den agent gerechte twijfel om trent de identiteit en de man moest mee. Hij liep weg, maar de agent die de revolver al in de hand had, zulks omdat de andere man, naar hij zei, er hoogst verdacht uitzag, hief dreigend zijn wapen op en de vluchte ling bleef staan. Zoo waren ze dus weer met hun vieren vereenigd en men zou naar den politiepost trekken, doch toen de agent den overtreder beet pakte, kwamen vriend en vriendin ter hulp en werd het eeu rukken en trekken aan den arrestant, die tenslotte toch aan den post kwam, waar bleek, dat hij zijn goeden naam had opgegeven. Nu stonden ze alle drie terecht en de poli tierechter wees er op dat de juffrouw, dooi den onb es taanden Van Dijk erbij te halen, eigenlijk de oorzaak van de narigheid was. Waarom deed je dat?, vroeg de rechter. „Ik was buiten bewustzijn", antwoordde de juffrouw, wat dan een allerzonderlingste bewusteloosheid is geweest, want zij had niet alleen kunnen praten, maar ook den agent een stomp tegen de borst gegeven en in het algemeen een buitengewone levendigheid aan den dag gelegd. Wat de vriend gedaan had. die er zoo ver dacht uitzag, dat de agent het geraden vond zijn revolver te trekken? Niets, zei de vriend Hij had alleen niet weg willen gaan. want hij huldigde de leer: „Sa men uit, samen thuis". De officier vond de taak van den politie man, die daarbuiten in den nacht met drie personen te maken heeft, moeilijk en eischte tegen den overtreder drie, tegen de twee an deren één week gevangenisstraf De rechter deed er voor den eerste een week af. De laatste opstandige. Als we zeggen: „de laatste opstandige" be doelen we geenszins, dat de politie in het ver volg slechts welwillendheid zal ondervinden: het was de laatste uit de rij der opstandigen, die thans terechtstonden. Hij had tegen een rijksveldwachter gezegd: „stuk ongel-uk, je bekeurt maar raak; je hebt communistische streken" en zoo al meer. Hij beweerde, dat hij alleen maar gezegd had: „je bent een com munist" en hij grondde die overtuiging dan hierop, dat de veldwachter, die had gemeten, hoe breed de auto van verdachte was. dit niet van achteren maar van voren had gedaan. In hoeverre dit op communistische beginselen wijst, werd helaas niet uitgelegd. De veld wachter had den maatstok bij de cabine aangelegd omdat de wagen daar de grootste breedte had, want daarop kwam het aan, daar het de vraag betrof, of de wagen een be paalden weg zou mogen passeeren, die smal was. De politierechter vond het dan ook zeer lo gisch, dat het breedste gedeelte was gemeten en begreep de verbolgenheid van den be stuurder niet. Het was weer het opstandige in onè volks karakter. De officier vond het nogal erg en eischte 7 dagen gevangenisstraf, maar de rechter geloofde in de zenuwachtigheid van verdachte en zijn overigens goed gedrag, waarom hij f8 boete oplegde. DE WINKELWEEK IN DE CRONJéSTRAAT. Een abonné maakt er, naar aanleiding van de winkelweek in de Gen. Cronjéstraat, aan merking op. dat die winkelweek zal worden opgeluisterd dor een muziekgezelschap uit Haarlem. Haarlem-Noord heeft toch ook eigen muziekcorpsen, die gaarne willen mede werken en dit ook bij andere gelegenheden hebben getoond. Bovendien zullen de leden van bedoeld Haarlemsch muziekcorps wel niet hun inkoopen in Haarlem-Noord doen, ter wijl de leden van de Noordelijke corpsen dit wél zullen doen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Fa. v. Dam, Groote Houtstaat8, armband; Bureau van Politie, Smedestraat, kerkboekje en notitieboekje: cein tuur; hoed; tasohje; L. Kuiper, A. L. Dyssrinck straat 90, boek en knippatronen; P. v. Galen, Kerkhofstraat 31, borstelTack, Ds. Scbaep- manstraat 117, bril; A. v. Werden, Lange Hee renstraat 14 rd., ceintuur; Belasting-kantoor (Loket 55), Klein Heiligland 84. foto's; Roest, Bakkumstraat 8. hondenpenning; Rutgers, Paul Krugerstraat 51, handschoenC. J. Liek- man. Houtvaart 32 A. hond: J. v. Veen, Ken- nemerplein 1, handschoenen; H. Werner, Frans Halsplein 2, handschoenen; Nijhuis. Kruistochtstraat 50, handschoenen; A. Burg stede, Kampersbraat 66, handschoenen; Kennel Fauna, Friesohe Varkensmarkt, hond; kat; K. v. d. Hout, Reguliersstraat 18, handschoenen: Verbeek, Badhuisstraat 28, kaarten v. d. inva liditeitswet; v. Baar, Raadhuisplein 24. kiel; v. Dijk, woonschip 3618 (Oostvest), kat; C. W. Pater, Zomervaart 60, muts; P. v. d. Heijden, Thorbeckestraat 42, medaillon; v. Ee. Gen. de la Reystraat 69, portemonnaie m. i.; J. Dekker, Klarenbsekstraat 58 rd.. postduif; P. v. Steij- nen. Brouwersstraat 62. portemonnaie m. i.; Raayer, Brouwersplein 15."portemonnaie m. i.; N. Stauder, Ten Katestraat 3, portemonnaie m. i.: Bolland, Z. B. Spaarne 130 rd., porte monnaie m. i.; De Geus, Z. B. Spaarne 166, portemonnaie m. i.: S. Kroon, Lambrecht v. Dalslaan 15, rijwielbelastingplaatje; A. Koster, Schoterstraat 11, rozenkrans; J. Mulder, Fran- kestraat 15, regenjas; J. H-ofsté, Dijkstraat 2 rd regenpijpen: Zwarter, Rozen prieelstraat 36 B, rijwielbelastingplaatje; Hubert, Celebesstraat 31, rozenkrans; De Gauw, Vinkenstraat 12, rij wiel; G. Veefcen. Kleine Houtstraat 57. rijwiel belastingplaatje: J. Kmif. Elzenplein 41 schoenen; Termets, Plataanstraat 47. schortje; F. Pauw, v. Nieveltstraat 21, shawl; H. v. Hel den, Brouwerstraat 112, tasch m. i.; Aalders, Slamatsbraat 13, tennisracket; W. Martelaar, Nassaustraat, 21. kindertasohje; Hultzer. Schulpweg 3 (Aardenhout), vulpen: v. Dijken, Allanstraat 78, vulpotlood; E. A. Meyer, Sta- tenbolwerk 2 a, knot wol. R. de Boer. Kempstraat 25, armband, v. Vliet, Spaarnwouderstraat 14, bril. Ter Metz, Kam pervest 3a rood. dekzeil, Hoetjes, Jan Steen straat 61, handschoenen, Kennel, Van 't Hof straat 93, hond. Bureau van Folitie, Smede straat. hoed. sleutels v. auto. ventvergunning, v. Lam. Bakkerstraat 4, hoed, Been Rijksstraat weg 312, hoed. v. Rijswijk- Borneostraat 38, kwast en zeef, v- Kessel, Lombokstraat 26. nummerplaat, v. Puivelde. Laurierstraat 52, portemonnaie m. i., Steijl, Kamperstraat 31, idem, Plas, J. v. Vlietstraat 92, ring, Plantinga, Godfried v. Bouillonstr. 57 zw.. rijwielbelasting plaatje, Brederode, Donkere Spaarne 6, trek pen, v. Drie, Elzenplein 8, vacht. TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES IE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK (Adv. Ingez. Med.) A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Viering van het 50-jarig bestaan. NED. PROTESTANTENBOND. De afdeeling Haarlem-Noord van den Ned Protestantenbond houdt Vrijdagavond haar jaarvergadering in het gebouw aan de Berkenstraat. O.m. moet, wegens periodiek aftreden v£- de dames mevr. De Veer Blok Wybran* mevr. De GraafKeuning en den heer H. Peschar, de verkiezing van drie bestuurs leden plaats hebben. Behandeld zal worden dei beschrijvings brief voor de bondsvergadering, welke op 22 en 23 October wordt gehouden te Schiedam, VOLKSUNIVERSITEIT. Od Zaterdagavond 20 October zal de heer M. H. K. Franken in den Protestantenbond een lezing houden met filmvertooning van „Schip in Nood", voor Volksuniversiteit Haar- en <^mstreken. In November zal dr. W. H. C. Tennaeff een cursus houden over Parapsy chologie (o.a. telepathie, helderziendheid, be zetenheidsverschijnselen) en zullen Eduard Biele en Suze Wintershoven een cursus hou den over Bach en de Violoncello. Bij genoeg zame deelneming zal het bestuur een cursus inschakelen over de Speïling-Marchant. waar in dan de grondslagen worden behandeld van de spelling de Vries en Te Winkel, de wijzigin gen, de verdediging en bestrijding van de systemen, enz. VEREENIG ING VAN JONGE LIBERALEN. Mr. A. J. R. Mauritz, te Aerdenhout zal voor bovengenoemde vereeniging een reeks praat avonden leiden, die als algemeenen titel zal dragen: Crisis en Arbeidsvraagstukken. Het ligt in de bedoeling een vijftal dezer avonden te houden, waar behandeld zal wor den: 1. Actueele vragen voor Nederland: Loonpolitiek. Gouden standaard. Werkloos heid-bestrijd in g. 2. De verhouding van staat en bedrijfsleven onder het naoorlogs-kapitalisme. Terug wij ken van de socialisatie-gedachte. De crisis in de sociaal-democratie. Opkomst van de „cor poratieve gedachte". Positie en politiek der vakvereenigingen. 3. Organisatorische verhoudingen onder het nationaal-socialisme en het fascisme. 4. Europa's levenstandaard bedreigd? De ontwikkeling van de industrie in Japan Ar- beidsverhoudingegn in Japan Economie en politiek aan de. Pacific. V. Perspectieven voor het liberalisme in Europa. Indamming van het interventionls- me? Massa, persoonlijkheid en moraal. Een verbreed en verdiept liberalisme als waker voor de Europeesche cultuur. De eerste avond vindt plaats: Dinsdag 23 October te 8 uur in gebouw Rosehaghe, Hoof- manstraat. Mr. A. Bruch. In de groote Gem. Concertzaal, die geheel gevuld was, werd Maandagavond het 50-jarig bestaan gevierd der A.R. Kiesvereeniging .Ne derland en Oranje", alhier. De meesten der aanwezigen waren met een bloem getooid. Nadat gemeenschappelijk Ps. 89:8 gezongen was, ging de voorzitter, Mr. A. Bruch voor in gebed, waarna hij Ps. 89:8 voorlas en in 't bij zonder den burgemeester, den heer C. Maar schalk en mevrouw, welkom heette en hun dankte voor het bewijs van medeleven, dat zij door hun tegenwoordigheid gaven. Mr. Bruch sprak hierna een openingswoord, daarbij herinnerend aan de oprichting van ..Nederland en Oranje" te Haarlem, nu 50 jaar geleden. De vereeniging is in de hevige bran ding van den politieken strijd ontstaan. Van de oprichters noemde spr. in 't bijzonder Ds. R. Mulder. De 86-jarige heer R. Baas Azn. te Bloemendaal, eveneens een der oprichters en voortrekkers, is nog in leven. Met Mr. Bruch's huldigende woorden, tot dezen veteraan ge sproken, stemde de vergadering met handge klap in. Spr. gaf hierna een overzicht van de ge schiedenis der vereeniging. Eerste A.R. raads lid was de heer J. Klein, wiens schoonzoon, de heer K. Brants, onlangs zitting in den tegen- woordigen Raad heeft gekregen. In 't bijzon der noemde spr. nog den heer M. de Braai, die sindc 1900 onafgebroken lid van den Raad is geweest. Hij was steeds een trouw A.R. raads lid (applaus). Voorts herinerde spr. aan wat zoovelen (zooals de heeren A. Gravestein, H. B. Weyland en G. WolzakVvoor de A.R. beginselen te Haarlem hebben gedaan. Voor het werk der propagandaclub moet de partij erkentelijk zijn. De Kiesvereeniging telt thans ruim 800 leden. Er is alle reden voor dankbaarheid. Maar de druk der tijden is zwaar en juist in zulke tijden is de verantwoordelijkheid van den Christen groot. Het dubbel kwartet, door den heer G. A. Goldschmeding op het orgel begeleid, zong onder leiding van den heer D. Hogenbirk Jr. Wilhelmus van Nassauwe, Loflezing en Psalm 75. vers 1 en 4. De voorzitter deelde mede, dat een telegram van gelukwensch was ingekomen van de R.K. Kiesvereeniging, dat met een dankschrijven zal worden beantwoord. Spr. uitte er verder zijn vreugde over, dat ook de Chr. Hist. Kies- vereen, vertegenwoordigd was, als ook de A.R. Kiesvereenigingen te Zandvoort, Bloemendaal, Aerdenhout, Bennebroek en Heemstede. Besloten werd een huidetelegram aan de Koningin te zenden en een telegrafische trouwbetuiging aan den voorzitter van den Ministerraad, Dr. H. Colijn. Tenslotte las de voorzitter een telegram voor van den heer De Wit. Hierna was het woord aan den heer J. Schouten, voorzitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen en van het Eere- Comité en lid van de Tweede Kamer, die na mens het Centraal Comité hartelijke woorden van gelukwensch sprak. Spr. prees de groote activiteit van de Haarlemsche Kiesvereeniging en had ook veel lof voor wat de voortrekkers en oprichters hebben gedaan. De jongeren weten niet wat „strijden" geweest is in de dagen, waarin de Haarlemsche A.R. Kiesver eeniging werd opgericht. Smaad, hoon en ver drukking was daaraan verbonden. In onzen tijd nemen onzekerheid en twijfel toe; nu er in de toekomst zal moeten blijken, of de jonge A.-R. in staat zullen zijn, te wor stelen en te werken met Gods hulp zoo als het vorige geslacht dat gedaan heeft; of zij zullen staan voor hun beginselen. Het Schip van Staat is in een hevigen storm, in het grootste gevaar. De moeiten des levens nemen toe. Meer dan ooit moet nu het be ginsel in het centrum van het openbare leven staan. Want de massa's trekken op en wenden zich tot de overheid, die het Schip van Staat door de branding van onzen tijd moet heen sturen. De A.-R. partij zal eerlijk en verant woordelijk de dingen van ons leven en van on zen tijd moeten zien. De ontbindende mach ten in het leven van ons volk moeten weer staan worden. één vers van: „Zij zullen het niet hebben" van Da Costa. Vervolgens sprak nog zeer kort de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen ln Noord-Holland, die er de aandacht op vestigde, dat er van de A.-R. partij in d.e gemeente Haarlem een groeiende invloed uitgaat. Dit is voor een belangrijk -deel te danken aan den voorzitter, Mr. A. Bruch, die hoe hoog ook geklommen, zich met het eenvoudige werk van de Kiesvereeniging heeft willen blijven bezig houden (applaus) Spr. wekte op, deel te nemen aan de politieke actie, waarin toch waarlijk niets minderwaar digs is, zooals helaas nog wel eens gedacht wordt. Van de A.-R. zal groote krachtsinspan ning worden gevraagd in dezen tijd. De partij zal zware slagen hebben op te vangen, maar zij krijgt ook kansen, als misschien nooit te voren. Er is geen behoefte aan één „sterken man" maar aan vele sterke mannen en vele sterke vrouwen. Velen, die nu het stuur kwijt zijn", aldus spr., „zullen ons misschien willen volgen". Na een korte pauze zong het dubbel kwar tet Nacht" en „Aanbidding". Mr. Bruch bracht leider en kwartet dank. Het slotwoord werd gesproken door Mr. H. Bijleveld. secretaris van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen en oud-minister van Marine die ook gewaagde van den moei lijken strijd in het begin en er met nadruk op wees, dat er een erkenning is gekomen Wie nu voor Gods naam wil opkomen, wordt niet meer op zij geduwd of geschopt. Dat deze erkenning is gekomen, dat is Gods werk. Van twee kanten, uiterst links en uiterst rechts, wordt in onzen tijd gegrepen naar het gezag. Tusschen deze beide uitersten staat als een levend stuk de A.-R. partij, In 1903 was de A.-R. partij tot middel in de hand des Heeren om het gezag te redden. En in 1913 hield een revolutionnaire beweging op bij onze grenzen. Spr. vestigde verder de aandacht op de waarde van het verleden, maar een verleden heeft alleen waarde, als het tevens is: pro fetie. De strijd bij de verkiezingen gaat weer be ginnen. Dat die strijd vurig en waardig wor de gestreden. Trouw aan het beginsel is noo- dig en absolute geloofsgehoorzaamheid. Luid applaus klonk na deze geestdriftige toespraak. De heer Wolzak dankte ook namens de hee ren Baas en De Braai voor de woorden, tot hen door den voorzitter gesproken, dankte Mr. Bruch voor zijn leiding en wenschte hem een lang politiek leven. De heer Schouten sloot hierna de bijeen komst met dankgebed. Luchtpostdienst. Verzending van correspondentie met Mac Robertson-race EngelandAustralië. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de laatste buslichting ten hoofdkantore voor de verzending van ge wone correspondentie voor Nederlandsch-In- dië en Australië per vliegtuig van de K.L.M.. hetwelk zal deelnemen aan de Mac-Robertson- race Engeland—Australië, zal plaats vinden op 19 October a.s. te 7 uur 30. De aangeteekende brieven, briefkaarten en andere stukken, welke met deze gelegenheid moeten worden verzonden, behooren uiterlijk op 18 October a.s. te 19 uur 30 ter post te zijn bezorgd. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Vrijdagavond wordt in het gebouw van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" Dept. Haarlem, aan de Lange Veerstraat 16 een ledenvergadering gehouden, waar de jaarverslagen zullen worden uitgebracht, een afgevaardigde en zijn plaatsvervanger ter algemeene vergadering en twee commissaris sen zullen worden benoemd voor de biblio theek. FEESTAVOND „DE OOSTHOEK". Bovengenoemde vereeniging hield in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw haar tweeden Maandelijkschen feestavond, waai de Oosthoek-tooneelclub haar medewerking verleende. „Een man voor Anneke" en „Een knap stel", welke stukken vlot werden gespeeld, on der leiding van den heer J. v. d. Heuvels. In de openingsrede gaf de voorzitter de heer Helder een kort overzicht van het ver dere rijk ingedeelde win terpro gamma waar in aardige oude Provinciale gebruiken voor komen. De prettige stemming die deze vereeniging kenmerkt zat er al weer heel spoedig in en er is dan ook weer geschaterd van het lachen. Het bekende accordeon orkest „La Argen- tiena" onder leiding van den heer Kuvener verzorgde het muzikale gedeelte en wist den moed tot het laatste oogenblik er in te houden. Ook de solo's van enkele leden van dit orkest vielen bijzonder in den smaak. De voorzitter bood den medewerkers met een toepasselijk woord een klein souvenir aan. De avond werd weder besloten met een gezellig bal. De Oosthoek kan weer met trots op deze geslaagde avond terugzien. Chr. v. d. Heuvel Spr. waarschuwde voorts tegen den roep die tegenwoordig zoo vaak gehoord wordt: „Schaf de partijen af!" Die roep is onjuist, want hel is. zooals Groen gezegd heeft: slechts wie zich bij een partij aangesloten heeft is onpartij dig. Spr. riep daarom de aanwezigen op, par tijmannen en -vrouwen' te zijn en gehoor zaam te buigen voor God's souvereiniteit en de dingen in het leven zóó te aanvaarden, dat God er door verheerlijkt wordt. De banier van het A.-R. beginsel moet steeds hoog gehouden worden! (Luid applaus). Hierna werd gemeenschappelijk gezongen KENNEMER FOTOKRING. Er wordt een vergadering gehouden op Woensdag 24 October in de Sociteit Vereeni ging. De agenda vermeldt o.a. Voordracht van den heer J. J. Hens, bondsvoorzitter, voor zitter der A.A.F.V. te Amsterdam; onderwerp: „Het fotografeeren bij kunstlicht". Techni sche bespreking door den heer J. J. Hens van een serie zijner foto's. Projectie en beoor deeling 50 punten lantaarnplaatwedstrijd. Proefprojectle. Op 14 November zal zeer waarschijnlijk een extra vergadering worden gehouden; dan be gint een nieuwe wedstrijd, n.l. een 50-pun- ten-vergrootingswedstrijd. i Nederl, Bijbelgenootschap de Waalsche Kerk. Binnenkort is er huiscollecte. In de Waalsche kerk hield de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap Maandagavond een samenkomst. Prof. dr. A. A. van Schelven, die met ge bed de bijeenkomst opende, zeide dat het werk van het genootschap dagen van voorspoed be leeft. Doch er is geld noodig opdat het werk in vollen omvang uitgevoerd zal kunnen blijven worden. Een dames-comité heeft zich gevormd en aan de huizen zal gecollecteerd worden. Pastor P. A. Lehmann sprak naar aanleiding van de tekst: ..Doe uw mond wijd open en ik zal hem vervullen." Nog geldt dit voor hen. die de zending weer hebben aangevat en God's woord uitdragen. De spreker vertelde van de moeilijkheden der zendelingen, huh werk onder de heidenen en hoe het geschreven woord in hun eigen taal van de grootste waarde is. Zelf is hij der tig jaar zendeling geweest. Onder leiding van mej. Cor Igesz en met orgelbegeleiding van mej. Bets Nederkoorn zong het Overveensch dameskoor liederen ter afwisseling van de toespraken mej. Kltty Ne derkoorn vervulde in een der liederen de solopartij. De volgende spreker was Ds. P. J. Boeke. die als tekst had gekozen: 2 Kronieken 17:3 e.v. Ds. Boeke ging terug tot het ontstaan van de predicatie, de preek en het godsdienst onderwijs. En juist zooals zending en bijbel bij elkaar hooren, zoo zijn ook kerk en bijbel een. Een bijbelgenootschap is noodig voor de verspreiding van den bijbel. Niet omdat de kerk het niet zou kunnen maar aan de kerk is de bediening des woord bij alle gelegenheden. Het genootschap geeft dit woord in bijbels in verschillende vormen en lettergrootten uit. Dat is haar speciale taak. Ook voor de blin den wordt gezorgd. Ds. C. J. v. Paassen. die het laatst sprak als sluiting, zei dat de Protestantsche kerk de kerk van het woord is. Over den bijbel zei hij dat het opvallend is, hoe weinig menschen zelfshet titelblad van den bijbel kennen. ,.Er staat heel wat op!zei Ds. van Paas sen, die nogmaals de aanwezigen aanspoorde het Nederlandsch Bijbelgenootschap te -steu nen. PERSONALIA. De heer P. Jouges, cand. te Haarlem, heeft het beroep door de Ned. Herv. Gem. te Zwar- tewaal op hem uitgebracht, aangenomen. GEREFORMEERDE BOND NED. HERVORMDE KERK. Morgen, Woensdagavond 8 uur zal voor de zen bond in het gebouw de Nijverheid in de Jansstraat als spreker optreden Ds. W. J. van Lokhorst te Hilversum. HAARLEM Noord, TEL. 10726 Berekent thans nog voor een geheel -1 mot garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunittand. I 3. Iedere Tand meer f 1.7S Porcelein of Zilvervulling f 3 Goudvulling vanaf. f 9. Goudkroon vanaf (15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen tm 912 ea t«b 1-4 onr Zaterdag» -ran 9-12 aar AVOND SPREEKUUR Dinidag, Woemdag en Donderdag 7-9 u«r. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING doorN.d.rl.ndsohTan(Jarts (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too- neel met Smaadschrift. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Concertgebouworkest uit Amsterdam o. 1. v. Bruno Walter voor de Bach- vereeniging. Bazar Wijk I der Ned. Herv. Gem. in het gebouw Ged. Oude Gracht 104, van 2.305.30 en 7.3010 uur geopend. Luxor Sound Theater: „De raadselachtige Mr. X." Doorloopende voorstelling van 7 u. af. Palace: „Schandaaltjes", de eerste non stop revue. Op het tooneel: Manning en Class, draadact. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De zoon van Kong". Op het tooneel: Vier Plastics, jeux Olympics. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 105 uur. WOENSDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch operette: Wir Walzen in den Himmel hinein. 8 uur. Bazar Wijk I der Ned. Herv. Gem. in het gebouw Ged. Oude Gracht 104, van 2.305.30 en 7.3010 uur geopend. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur. Heemstede: De Oude Beuk, vergadering N. S. B. 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10