ZOEKT U? hêiém's Broodfabrieken Opcenten. Hit Behuqeiikste 52e Jaargfïng No. 15740 Verschijnt dagelijks, HeKalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: T. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 October. De Groote Luchtrace. As. Zaterdag moeten de vliegtuigen starten voor de groote luchtrace LondenMelbourne. In Engeland hopen ze nog dat 't er vieren twintig zullen zijn. maar blijkbaar is dat wel een beetje erg optimistisch beschouwd, want dit aantal is nog lang niet te Mildenhall bij een en verscheidene Amerikaansche deelne mers zouden over den Oceaan moeten komen. Van de aanvankelijk verwachte grootsche luchtvloot, die den halven omtrek van den aardbol zou „om-racen", en die op zoowat zes tig vliegtuigen geschat werd, zal vermoedelijk hoogstens éen derde aan den start verschij nen. En dan zullen de helft van het aantal deelnemers Engelschen zijn. Tien Engelsche deelnemers staan blijkbaar vast op het pro gramma. De Italianen hebben zich en bloc teruggetrokken en de deelneming van het eenige ingeschreven Fransche vliegtuig is blijkbaar nog steeds onzeker. Het internatio nale karakter van de Groote Luchtrace heeft dus onder al dezen afval ook erg geleden. Voor de overblijvenden zal het een niet minder geweldige onderneming zijn. Het is wel te yerwachten dat de Hollandsche piloten, gezien hun buitengewone ervaring op het grootste deel van het enorme traject, zich daarbij onderscheiden zullen. Als zij tenmin ste van pech bevrijd blijven, als de Fortuin hen een beetje wil toelachen en als het alle maal netjes in z'n werk gaat. Op dit laatste punt is het misschien overbodig, uitweidin gen te gaan houden. Men kan hoop distillee- ren uit het feit, dat de onderlinge geest bij de mannen-van-de-lucht over het geheel ge nomen heter is dan bij eenig ander interna tionaal gezelschap. Toch doet het feit, dat zij thans in een zoo geweldige race tegenover elkaar geplaatst worden, en de tegenwoordig als-maar-laaien de nationale hartstochten zich natuurlijk op iedere echte of vermeende onregelmatigheid zullen werpen, wel eenigen twijfel rijzen. Ook zijn er al bij voorbaat bezwaren gemaakt te gen sommige reglementsbepalingen, Laat ons dus hopen dat het zonder ruzie moge afloopen. Internationale sportieve strijd is schoon, als die in volkomen sportieven geest gevoerd wordt. Dan kan de uitwerking zelfs heel heilzaam zijn. Maar als het tegendeel het geval is. worden die wedstrijden gevaarlijk in een toch al zoo overorikkelde samenleving. Wij hebben in dit jaar nu al het treurige échec beleefd van het wereldkampioenschap voetbal te Rome. en daarna de sportieve mis lukking van den grooten zeilwedstrijd Ame rika—Engeland. Rainbow versus Endeavour. Twee trieste herinneringen. Moge de groote luchtrace niet de derde mislukking van 1934 worden. Dit jaar heeft waarachtig al genoeg teleurstellingen en échecs op velerlei gebied gebracht. Het zou ook, als dit nu wéér misliep, een zooveelste slechte voorbode zijn voor de vol gende Olympische Spelen, die in 1936 te Ber lijn moeten worden gehouden en waaraan men op het oogenblik moeilijk kan denken zender tegelijk de vraag te voelen opkomen: hoe kan dat ooit goed afloopen? Jammer dat zulk voorbehoud gemaakt moet werden bij het aankondigen van sportieve gebeurtenissen. Maar dat is nu eenmaal het onvermijdelijke gevolg van de dwaze en ge vaarlijke nationalistische zelfverheerlijking in zooveel landen die tenslottetoch niet buiten elkaar kunnen R. P. Haarlem en het 60 millioen- fonds. Binnenkort beslissing over de brug over het Z. B. Spaarne. Reeds enkele gemeentebesturen hebben van de regeering toestemming ontvangen om ter bestrijding van de werkloosheid, werken uit te voeren die gefinancierd worden uit het 60 millioenfonds. Over de Haarlemsche objecten is nog geen beslissing genomen. Aan het gemeentebestuur is dit niet te wijten, want Haarlem was een der eerste gemeenten die hun plannen ter goedkeuring inzonden. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat Haarlem 4 objecten laad ingezonden, de twee voornaamste zijn verdere verhooging van de spoorbaan HaarlemRotterdam (van de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoortsche laan) en een nieuwe brug over het Zuider. Buiten Spaarne tegenover de Rustenburger laan. Over het spoorbaan-plan zal voorloopig nog wel geen beslissing vallen omdat daarbij verschillende belanghebbenden betrokken zijn, terwijl bovendien verscheidene moei lijkheden nog ondervangen moeten worden. Iets anders is het met het plan van de brug over het Spaarne. Dit is voor advies in han den gesteld aan eenige leden van het Werk fonds. Te verwachten is, dat die weldra met hun advies zullen gereed zijn. Daarna komt het object in het Werkfonds aan de orde, waarna tenslotte een beslissing genomen moet worden door de regeering. Verwacht werd, dat over een maand de zaak in een stadium voor een beslissing zal zijn gekomen. Voor de Haarlemsche arbeidersmarkt zou dit van veel beteekenis zijn. Niet alleen zou dan de brug gebouwd kunnen worden, maar bovendien zal dan de nieuwe weg aangelegd worden die van de nieuwe brug achter het Slachthuis en het Amsterdamsche kwartier naar den rijksweg Haarlems-Amsterdam zal loopen. Wi| bakken hef fijnste Melk- brood en brengen U het op tijd. HAARLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL (Adv. lnget. Med.) De Haarlemsche schuldenlast In één jaar met 2.620.000 gedaald. Bij de nadere bestudeering van de Haar lemsche gemeentebegrooting voor 1935 bleek ens, dat de schuldenlast der gemeente op 1 Januari 1935 f 44.457.000 bedraagt tegen f 47.077.000 oj 1 Januari 1934. In een jaar dus een vermindering met f 2.620.000. Een resultaat dat vooral in dezen crisistijd tot blijdschap stemt, want daaruit blijkt im mers, dat het met de Haarlemsche gemeen te- fin anciën nog niet zoo slecht gesteld is. Wij hebben ap het Stadhuis nadere inlich tingen ingewonnen. Daarbij bleek ons, dat de vermindering van de schuldenlast een gevolg is van het feit, dat in het afgeloopen jaar zoo veel mogelijk voorkomen is nieuwe kapitaals- lasten aan te gaan. Als men de schuldenlast niet verhoogt en geregeld aflest, dan daalt natuurlijk de schuld. De gemeente lost op haar schuld ongeveer f 2,000.000 per jaar af. In 1934 is evenwel meer afgelost omdat bij het converteeren van een geldleening van 6 millioen meteen de aflossing van 1935 is ver rekend. De daling van de schuldenlast heeft op het bedrag dat jaarlijks voor rente moet worden opgebracht zeer weinig invloed. Als de ge meente kans zou zien elk jaar bijvoorbeeld slechts 1 millioen gulden te leenen tegenover de 2 millioen die wordt afgelost, dan wil dat zeggen, dat de gemeente het eerste jaar f 40.000 rente bespaart, het tweede jaar f 80.000, het derde jaar f 120.000, het vierde f160.000. het vijfde f 200.000, enz. Na tien jaar zou ds rentelast dan met f 400.000 ver minderd zijn. De gemeente heeft in de laatste jaren ver schillende leeningen geconverteerd, waardoor het percentage van de rente op een enkele uit zondering na tot 4 kon worden verlaagd. Ook dit heeft een belangrijke besparing gegeven voor het bedrag dat aan rente moet worden opgebracht. De begrooting voor 1934 werd nog gedrukt door de 4 1/2 pet. rente van leeningen tot een bedrag van ongeveer 15 millioen. De vermin dering dier rente tot 4 pet. geeft alleen reeds een vermindering van rente van f 75.000 per jaar. Éen groot deel van de leeningen die Haar lem heeft aangegaan zijn bovendien voor pro ductieve doeleinden. In het gasbedrijf zit f4.200.000, in het electriciteitsbedrijf f 6.240.000, in het grondbedrijf f 13.170.000, in de waterleiding f 1.625.000 en in het Openbaar Slachthuis f431.000. Het bedrag dat in de winstgevende bedrijven zit is dus in totaal f 25.666.000. Gandhi uit het Indische congres? BENOEMINGEN BIJ DE POLITIE. Bij de politie-administratie alhier zijn be noemd de heeren L. de Fouw en W. J. Goet- geluk, voorheen volontair bij de politie rasp. te Velsen en Middelburg. Gandht. BOMBAY, 16 October (V. D.) Naar ver luidt zou Gandhi voornemens zijn zich na de congreszitting, die tegen het einde van Octo ber te Bombay wordt gehouden, zich uit het Oud-Indische Nationale Congres terug te trekken. Wervelwind woedde boven Manilla. De stad voor een groot deel onder water. MANILLA, 16 October (V. D.) Manilla is heden geteisterd door een hevigen wervelwind, die groote schade heeft aangericht en waar schijnlijk ook verlies van menschenlevens heeft veroorzaakt. Alle verbindingen waren verbroken en een groot deel van de stad werd overstroomd, waar bij het water op vele plaatsen meer dan een halve meter hoog stond. Tallooze hoornen werden ontworteld. Het noodweer zette des nachts om twee in en duurde hedenmorgen nog steeds voort. Het is de hevigste storm die Manilla se dert jaren heeft geteisterd. URKERS VEROORDEELD. AMSTERDAM. Het gerechtshof veroor deelde vandaag de gebroeders G. K. en R. K. ieder tot een maand gevangenisstraf. Toen op zekeren dag de veldwacht te Urk een on derzoek kwam instellen naar een vermeende overtreding van de drankwet in het café van K., waar verlof A was gevestigd, hebben de gebroeders zich tegen dit onderzoek verzet en flesschen stuk geslagen om het onderzoek te bemoeilijken. G. K. had bovendien één der agenten mishandeld. De politierechter te Alk maar had G. K. tot twee maanden veroor deeld en R. K. tot een maand. Insluipers maken f 8000. buit. Brutale inbraak te Amsterdam. AMSTERDAM, 16 October Tijdens afwe zigheid van den bewoner is gisteren tusschen 4 en 8 uur, op de eerste etage van een perceel in de Berenstraat een brutale inbraak ge pleegd. De daders voor wie het niet moeilijk moet zijn geweest van buitenaf binnen te ko men, aangezien de bewoners van drie etages van dezelfde deur gebruik maken en deze dus meermalen geopend wordt, hebben het slot van de deur. die naar de voorkamer van den afwezigen bewoner leidt, verbroken en zich zoo toegang tot de woning verschaft. Blijkbaar hebben zij geweten dat er veel geld in huis moest zijn en waar dit verborgen was. want zonder dat er iets in de kamer overhoop was gehaald, hebben zij een bedrag van niet minder dan f 8000 in bankbiljetten van verschillende waarde, buitgemaakt, welk geld zeer onvoorzichtig in een buffetlade was weggesloten. De bewoner, die wanhopig over zijn verlies is, heeft aan de politie eenige inlichtingen ver strekt, die erop zouden wijzen, dat twee Duit- schers het misdrijf op hun geweten hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. 'Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt dat in 3 jaar tijds het aantal gemeenten, dat geen opcenten op de gemeentefonds belasting heft, is gedaald van 317 tot 81, dat met 80 of meer opeen ten is gestegen van 238 tot 734, met 100 opcenten van 30 tot 426). Dat 's een vroolijk statistlekje, Echt gewas van dezen tijd, Een welsprekend illustratie Van den harden crisisstrijd. De citroenoogst komt steeds schraler, Op 't verarmde land te staan En de fiscus, die moet oogsten, Draait zijn pers steeds nauwer aan. Deze tijd is wel vèr heffend, Maar verheffend is hij niet. Als je 't lijstje der gemeenten Met haar opcentages ziet. 't Is de huiverige kringloop, Dien wij steeds vermoeider gaan, 't Is de vicieuse cirkel, Waarirf niemand stil kan staan. De meedoogenlooze crisis Zet haast alles op z'n kop, De opcenten der gemeenten, Leiden snel tot centen-op. Medeplichtig aan den koningsmoord. Chalny legt een bekentenis af. BARTHOU's LAATSTE GANG. De stoet op weg naar de Döme des Invalides. De kist rust op een affuit en wordt door de Fransche driekleur gedekt. MELUN, 16 October (Reuter). De mede plichtige van den moordenaar van Marseille, zich noemende Chalny, die gisteren in de buurt van Mélun is gegrepen, heeft na een langdurig verhoor bekend, dat hij heeft deel genomen aan het complot tegen koning Alexander. EEN MERKWAARDIG ADVIES. Het „Weekblad voor Christendom en Cul tuur" schrijft onder dezen titel: Onlangs hield Mr. Frank Roscoe, secretaris van „the Royal Society of Teachers", een toe spraak in een vacantie-cursus te Londen. Daarbij zeide hij onder meer het volgende: Wanneer de oorlog nu eenmaal onvermijde lijk is, laten wij dan in den eerstvolgenden strijd gedaan zien te krijgen, dat de leeftijd waarop men verplicht is in dienst te treden, niet beneden de vijftig wordt gesteld. Als legerpredikanten zou men dan eenige Bis schoppen kunnen uitkiezen, die soms zoo bij zonder graag over oorlog en veldslagen spre ken. Gedurende den tijd waarin alle mannen van over de vijftig ten strijde trekken en met den vijand handgemeen zijn. kunnen dan alle jonge menschen, die thuis blijven, redevoe ringen houden, en bijvoorbeeld met klem van redenen als volgt verzekeren: „Ik heb al een schoonvader en twee ooms op het slagveld verloren. Ik offer liever nog een of twee ooms op, dan dat ik den gehaten en afschuwelijken vijand zie zegevieren". De oudere mannen van over de vijftig zou den wij dan dus op wankele wijze naar het slagveld zien marcheeren. Zoodra de eerste felle winternacht over de loopgraven giert, zouden de oude heeren natuurlijk allemaal kou vatten, de grootmoeders of andere aan verwanten zouden hun kruiken voor warm water zenden, en de wapenstilstand zou heel spoedig worden geteekend. De groote verdien ste van deze manier van oorlogvoeren zou zijn, dat niet meer de bloem van de natie vernie tigd wordt, maar de oude mannen de kastan jes uit het vuur halen. Tenslotte voegde Mr Roscoe daar nog aan toe, dat hij deze metho de ook daarom raadzaam achtte, omdat hij dan niet meer gedurende de geheele rest van zijn leven onophoudelijk herinnerd zou wor den aan al die veel belovende jonge kerels aan wie hij eenmaal onderwijs had gegeven, en die nu ergens in de verte begraven lagen. Aldus onze leeraar en opvoedkundige. De scherpte van mr. Roscoe's advies geens zins miskennend, zouden wij er alleen bij wil len opmerken dat de oude veiligheid van de thuisblijvers in een volgenden oorlog volstrekt niet meer zal gelden. De luchtmachten zijn honderdmaal sterker geworden dan in 1914 1918, zoowel in omvang als in bewapening, en de strijdmiddelen zijn honderdmaal wreeder Van veiligheid voor vrouwen en kinderen zal evennfin sprake zijn als van veiligheid voor de oude heeren. Het is zeer wel mogelijk dat de loopgravenoorlog voorgoed heeft afgedaan, omdat juist de enorme snelheid en omvang der luchtmachten het maximum bewegelijk heid van de legers zou kunnen eischen. Zooals men weet achten vele deskundigen het waar schijnlijk, dat het luchtwapen de overheer- schende rol zou spelen, on dat men elkaar zou trachten te vernietigen door onmiddellijk eikaars groote bevolkingscentra te gaan uit moorden. hetgeen vanwege de demoralisatie en desorganisatie, daardoor teweeg gebracht, zeer doeltreffend zou zijn. Intusschen erkennen wij de juistheid van mr. Roscoe's bittere ironie aan het adres van die vele ouderen, die meenen dat zij zelf niet ie minste risico zouden loopen in een volgen den oorlog en die op die basis zoo bar flink er over kunnen praten. Voor alles blijft het noodzakelijk de ontzet tende ramp van een volgenden oorlog te ver hoeden. Dat is mogelijk, en dat zal móeten ge beuren. Chalny, die medeplichtig is aan den moord te Alarseille, is bij Melun gearresteerd. pag. 4 In een Hongaarsche mijn gingen 1500 arbei ders in hongerstaking; gisteren werd door regeeringsvertegenwoordigers overeenstem ming met hen bereikt. pag. 4 Bij een ernstig instortingsongeluk te Katto- witz zijn 90 arbeiders gfcwond. pag. 4 Te Oud-Beierland is een ernstige knoeierij bij margarinebereiding ontdekt. pag. 3 Voor den invoer van groenten in Frankrijk is het invoerverbod tot 15 Maart 1935 opge heven. pag. 3 B. en W. van Amsterdam willen geldleeningen tot een bedrag van 175 millioen gulden con verteeren. pag. 3 De onderhandelingen te Batavia ondervinden weer eenige stagnatie door een vervoer- kwestie. pag. 3 De A. R. Kiesverecniging „Nederland en Oranje" te Haarlem vierde gisteren haar 50-jarig bestaan. pag. 6 De schuldenlast van Haarlem is in een jaar tijd met 2.620.000 gulden verminderd. pag. 1 De heer Ketelaar verlaat Prov. Staten. pag. 1 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De groote luchtrace. pag 1 Van onzen correspondent te Londen: De lucht wedstrijd EngelandAustralië. pag. 13 J. H. de Bois: Haarlemsche schilders van dezen tijd. pag. 9 J. B. Schuil: Jacob van Lennep. pag. 9 Meta Helen Jacobs: Naar cabarets in de Jor- daan. pag. 3 Damrubriek. pag 8 De heer Ketelaar verlaat Provinciale Staten. Blijft wel candidaat voor Amsterdam's gemeenteraad. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Vrijzinnig-Democratische Bond van den heer Ketelaar bericht ontvangen, dat hij een nieuwe candida- tuur voor de Provin ciale Staten niet zal aanvaarden. Op verzoek van dit bestuur heeft de heer Ketelaar zich echter bereid verklaard zich eerlang weer wel can didaat te laten stellen vpor den gemeente raad. De Uiver naar Londen vertrokken. Veel belangstelling op Schiphol. AMSTERDAM, 16 October. Hedenmorgen 3.20 uur is de Douglas. D.C. 2. de P.H.-A.JU. („Uiver"), die over enkele dagen zal deelne men aan de Melbournerace. in den gewonen dienst via Rotterdam naar Londen, vertrok ken. Aan boord bevonden zich 10 passagiers en de vier leden der bemanning, de piloten Parmentier en Moll, de werktuigkundige Prins én de marconist van Brugge. Op Schiphol bevonden zich veel belangstel lenden, die de bemanning een goede reis en veel succes toewenschten. Van Croydon zal de Douglas naar Milden hall worden gebracht. Thea Rasche aan boord. AMSTERDAM. 16 October. (V D.) De Dou glas DC 2 van de K.L.M. de ..Uiver". die zoo als gemeld vanmorgen naar Engeland is ver trokken voor de start van de Melbourne-race, heeft den overtocht in 1 uur 25 minuten vol bracht. hetgeen een zeer goede prestatie is. Aan boord bevindt zich ook de bekende Duitsche aviatrice Thea Rasche. die thans hoofdredactrice is van het Berlijnsche Lucht vaartblad en de vlucht naar Melbourne als passagier zal meemaken. Ook de Panderjager vertrokken. AMSTERDAM. 16 October <V. D.) Heden morgen om 10 47 uur is het vliegtuig de Pan- derjagei- de PH OST van Schiphol vertrokken om deel te nemen aan de Melbourne-race. Ook voor dit vertrek bestond veel belang stelling. Behalve de bemanning, die bestaat uit den eersten piloot Geyssendorfer, Asjes, tweeden piloot en Pronk radio-telegrafist, maakt de constructeur van het vliegtuig, de heer Slot de reis tot Mildenhall mee. Het vliegtuig zal te Croydon 'n tusschenlanding maken en van daar naar Mildenhall door vliegen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1