DE BILT KENNEMER BANKVEREENIGING SAFE LOKETTEN DINSDAG 16 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Bestrijding der jeugdwerk werkloosheid. Mogelijkheid om werk te geven wordt onderzocht. Op de vragen van den heer Kupers betref fer.de van Regeeringswege te nemen maat regelen ten behoeve van de werklooze jeugd en het publiceeren van gegevens omtrent den omvang van de werkloosheid onder de jeugd heeft Minister Slotemaker de Bruine o.m. ge antwoord, dat hij ontkennend moet antwoor den op de vraag, of de Overheid verzuimt om te doen wat redelijkerwijs van haar verwacht kan worden gezien de middelen, waarover Rijk en gemeenten nog beschikken kunnen. Hij voegt er bij. dat hij met groote waardee ring kennis neemt van hetgeen door een aan tal maatschappelijke kringen wordt verricht om het ook door l^em betreurde euvel van de jeugdwerkloosheid In te perken. Het bestuur van het Werkfonds 1934 on derzoekt de mogelijkheid jeugdige werkloozen aan werk te helpen. Het oefenen van aandrang op gemeentebe sturen komt voorshands niet noodig voor; op dit gebied ontstaat hoe langer hoe meer be langstelling; regelmatig komen meer gemeen ten met voorstellen ter zake. Reeds met het oog op den benarden staat van de Overheidsfinanciën kan aan het ver strekken van steun aan jeugdige werkloozen in het algemeen niet worden voldaan. Intus- schen moet worden ongemerkt, dat ongehuw de werkloozen, die bij vreemden inwonen (z.g. kostgangers), steun ontvangen, terwijl aan ieugdige werkloozen. die in werkver schaffing te werk gesteld worden, eenige gel delijke vergoeding wordt gegeven. De beoerkte omvang van de werkverschaf fing, welke voor oudere werkloozen kan wor den georganiseerd, vormt als regel een belet sel om jeugdige werkloozen te werk te stellen. Wanneer evenwel plaatselijke werkverschaf fingen voor jeugdigen kunnen worden aange vat. is de minister gaarne bereid, de uitvoe ring van deze plannen, zoo zij zijn goedkeu ring kunnen wegdragen, financieel te steu nen. Dit laatste geschiedt trouwens reeds in verschillende gemeenten. Voor het organiseeren van werk- en leer- kamnen voor jonge werklooze" wordt vanwege brt Deoartemer-t van den miniver geen sub s'die verleend Ten deze is het Nationaal Cri sis-Comité werkzaam. VERBODEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. De Hooge Raad heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van W. V. te Leeuwarden, die indertijd door de rechtbank aldaar is vrijge sproken van de hem ten laste gelegde exploi tatie van een verboden autobusdienst over den afsluitdijk, van Leeuwarden naar Amsterdam. De Hooge Raad vernietigde toen die uit spraak en verwees de zaak naar het Hof te Leeuwarden, dat V. veroordeelde tot f 5 bcete van welk arrest cassatie werd aangeteekend. Dit cassatieberoep werd heden door den Hoogen Raad verworpen. WAARSCHUWING. De commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt ons plaatsing van het volgende: De Brigade-commandant der Rijksveld- wacht te Geldrop waarschuwt, namens den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch te gen de praktijken van zekeren Maehiel Gaar keuken, geb. te Haarlem 6 Juni 1907, wonende te St.-Josse de Noode (B.) Deze geeft zich voor als reiziger der firma Gaarkeuken, Nieuwe Prinsengeracht 98 te Amsterdam en zegt electrische gloeilampen te verkoopen voor de Soleilfabriek, zijnde dit een nieuwe uitvinding en Nederlandsch fabri kaat. Hij bezoekt daartoe hoofdzakelijk kloos ters en dergelijke instellingen. Bij onderzoek is gebleken, dat deze firma aldaar niet bekend is en evenmin de Soleilfabriek. Alvorens met dien persoon in relatie te tre den is het gewenscht zich te wenden tot voornoemden officier van Justitie of tot voor noemden Brigadecommandant der Rijksveld- wacht. TRAPLEER DOOR DE WINKELRUIT Hedenmorgen tien uur moest een glazen- wasscher de pui wasschen van perceel Smede- straat 19. waarin een sigarenzaak gevestigd is. De trapleer gleed uit en kwam terecht te gen de groote winkelruit, die verbrijzeld werd. De glazenwasscher stond er gelukkig nog "niet op. De sigaren en sigaretten in de étalage werden beschadigd. LIJK GEVONDEN. Toen een knecht van den veehouder S. Maandagochtend omstreeks half zeven in het land kwam, gelegen aan de Papenlaan te Mui den. zag hij midden in het land iets liggen. Hij vermoedde, dat het een dood beest was. doch naderbij gekomen, bemerkte hij, dat het een man was, die nog eenige teekenen van leven gaf. Hij ging een wagen halen, waarin hij den man paar de boerderij wilde brengen, doch teruggekomen bemerkte hij, dat de man was gestorven. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die het lijk vervoerde naar het lijkenhuisje. Het vermoeden bestaat, dat de man in een sioot is gevallen, omdat zijn kieeren met sloot- vuil zaten en toen aan de landzijde uit de sluit is gekropen en door het noodweer over vallen, den nacht op het land heeft doorge bracht en daar is gestorven. MARGARINE IN WIKKELS VAN ROOMBOTER. Om de buren of het personeel Naar de N.R.Crt. verneemt wordt den laats ten tijd te Rotterdam herhaaldelijk ge constateerd, dat margarine wordt afgeleverd in wikkelnapieren, die het opschrift room boter dragen. Deze overtredingen komen voornamelijk voor in de wijken, waar de meer gegoeden wonen. Bij onderzoek blijkt dan in negen van de tien gevallen, dat de leveranciers aldus handelen op verzoek van hun klanten, die bijvoorbeeld voor hun burer. of voor hun personeel niet willen weten, da zij margarine gebruiken. Teneinde in dezei tijd geen klant te verliezen, maken de leve ranciers zich dan aan deze overtredir.i schuldig. HOUTPLEIN 8 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 775.8 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstand 740.3 m.M. te Riga. en voorspelt: Matigen tot krachtigen, later afnemenden noordelijken tot Westelijken wind. Tijdelijk op klarend, aanvankelijk nog regen of hagel buien, later iets zachter. Uit het Buitenland VOORLOOPIG GEEN TOENEMENDE KOUDE. De depressie trok verder Oostwaarts. Het hoogedruk gebied verplaatst zich in Zuid- Oostelijke richting. Bij IJsland verschijnt een nieuwe daling. De koude nachtelijke lucht- stroomen brengen sneeuw- en hagelbuien tot in Zwitserland en Zuid-Duitschland. Er is weer zeer veel neerslag gevallen en stormachtige winden waaien nog in het Oost zeegebied aan de Noorsche kust. over de Brit- sche Eilanden en in Zuid-Frankrijk. Op de Britsche Eilanden begint de lucht op te klaren en de temperatuur weer iets te stijgen. In Scandinavië heeft de vorst wei nig te beteekenen en in verband met het krimpen van den wind is hier te lande be houdens nachtvorst voorloopig geen toe nemende vorst te wachten. Barometer Hedenmorgen 10 uur 758 m.M. Stand van gister 746 F. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 16 October: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 50 F. 44 F. 52 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 October. Ondertrouwd 15 October: J. Fluryen J. KI a assen. Getrouwd 15 October: M. J. C. M. van Leu ven en M, H. Schreljers. Bevallen 13 October: J. M. Hartman— Mentjox, d.; G. KijneWiedemeijer, d.; 14 October: G. van BilderbeekMensink. z.; 15 October: P. C. J. LeliveldKerkhof, d.; M. D. M. VersteegHoogland, z.; Overleden 12 October: H. Meijer, 88 j., Lin- schotenstraat; P. BlankertVeenman, 78 j., Tugelastraat. VEREENIGING „SPELLINGVREDE" DEFINITIEF OPGERICHT. Te Amsterdam is definitief opgericht de vereeniging „Spellingvrede" die beoogt de spelling-Marchant over de geheele linie in Nederland en elders te propageeren. De orga nisator van deze beweging, de heer mr. dr. E. W. Catz te Amsterdam is benoemd tot voor zitter van het hoofdbestuur, terwijl als se cretaris werd aangewezen de heer F. A. van Hall. BRANDJE IN DE KLEINE HOUTSTRAAT. Maandagavond kwart over acht is brand ontstaan in het rookhok der firma N.V. Van der Sluijs' Vee- en Vleeschhandel aan de Klei ne Houtstraat 30. Veel had dit brandje niet te beteekenen. Alleen een hoeveelheid spek is ge deeltelijk verbrand. Het vuur is door de brand weer met één straal op de waterleiding ge- bluscht. RAYMOND POINCARé op zijn doodsbed in zijn woning aan de Rue Marbeau te Parijs. De Winkelsluiting op Zondag PROVINCIALE STATEN Nieuwe regeling van 21 October a.s. af. Wij brengen ter kennis van onze lezers, dat de beslissing van den Raad der gemeente op 10 October j.l genomen, beteekent dat gedu rende zes achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur voormiddags en S uur 's avonds geopend mogen zijn de winkels, waar uitsluiteid of in hoofdzaak worden ver kocht: 1. visch, 2. fruit, 3. brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet tezamen met consumptieijs. Winkels met een slijt- of valedige vergun ning ingevolge de Drankwet mogen op dien dag vier achtereenvolgende uren geopend zijn. Wij vestigen er voorts de aandacht op, dat de wet vereischt, dat van dit geopend zijn blijkt door een duidelijke kenniyeying in den winkel opgehangen op een van buiten af goed leesbare plaats. Bedoelde kennisgeving moet door of van wege den Burgemeester zijn gewaarmerkt. Be langhebbenden kunnen zich voor die waar merking met een zoodanige kennisgeving wenden tot het bureau van politie, Smede- straat (alleen op werkdagen van 1012 en 24 uur). De nieuwe regeling treedt voor het eerst op Zondag 21 October a.s. in werking. UITSLAG ETALAGEWEDSTRIJD CRONJé- STRAAT. De uitslag van denétalagéwédstrijd van dé Gen. Cronjéstraat vereeniging was als volgt: le prijs fa. P. v. d. Nouwland, Groentehan- del, Cronjéstraat 137. 2de prijs fa. H. M. Bakker, speciaalzaak in behang, Cronjéstraat 135 3de prijs M. v. Ake, Schoenhandel, Cronjé straat 46. 4de prijs fa. Hogerbeide, kleermakerij, Cronjéstraat 113. 5de prijs fa. B. A. Copini, horlogerie, Cron jéstraat 110. 6de prijs fa. Bosman, fotograaf, Cronjé straat 146. 7de prijs fa. v. 't Hoffcen, ijzerhandel, Cron jéstraat 81. 8ste prijs Winkel's Stoffenhuis, Cronjé straat 79. Eervolle vermeldingen werden uitgereikt aan: fa. J. A. Staats, dames-modes, Cronjé straat 39 Barbers Stoffenhuis, Cronjéstraat 140. Urbach's Stoffenhuis, Cronjéstraat 23, fa. Alb. Kuijken, Bedrijfskleeding, Conjé- straat 6264. fa. Schindeler, Heerenmodes, Cronjé straat 1 B. fa. Korstjens, Rijwdelh.-Haarden, Cronjé straat 82 fa. Conrad Fehn, Kunsthandel, Cronjé straat 51. fa. Keijser, Comestibles. Cronjéstraat 27. ,.Rewo", Comestibles, Cronjéstraat 8. N.V. Matto, schoenhandel. Cror-iéstraat 23. N.V. v. Trommelen, schoenhandel, Cronjé straat 58. fa. Bauer, Huish. artikelen, Cronjéstraat 5. RECTIFICATIE. In ons nummer van Maandag namen wij een foto op van de receptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Doopsgezind Zangkoor op Zondag. In het onderschrift werd de naam van den tweeden penning meester verminkt. Deze moet zijn J. Th. Bontjema. TWEEDE GEWONE ZITTING 1934 HERZIENING SALARISREGELING PROVINCIAAL PERSONEEL. GED. STATEN GEMACHTIGD, IN NADER OVERLEG MET DEN MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN TE TREDEN. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten voor de tweede gewone zitting van 1934 in openbare zitting bijeen. Voorzit ter is Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid Mr. A. J. Honig (vacature wijlen Jhr. Mr. D. E. van Lennep) worden onderzocht en goedgekeurd. De heer Honig (Chr.-Hist.) legt in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Honig geluk met zijn benoeming. Salarisregeling Provinciaal personeel Aan de orde komt het voorstel van Ged. Staten, hen te machtigen om naar aanleiding van de tot de Provinciale Staten gerichte aan maning om vóór 1 December e.k. de salarisre geling voor het provinciaal personeel te her zien op den voet als aangegeven in het Ko ninklijk Besluit van 11 Augustus 1934 (No. 78) omtrent deze aangelegenheid in nader overleg te treden met den minister van Binnenland- sche Zaken. Het is de wensch van de regeering een verder gaande verlaging door te voeren. De heer Polak (S.D.A.P.) herinnert er aan, dat het nog maar een paar maanden geleden is. dat de Prov. Staten het salarisvoorstel van Ged. Staten met bijna algemeene stemmen hebben goedgekeurd en dat op 11 Augustus j.l. hierop de Koninklijke goedkeuring is ver kregen. Het doet spreker genoegen, dat Ged. Staten niet voorstellen, om aan het verzoek van de regeering zonder meer te voldoen. Dit noemt hij de juiste houding, omdat eerst genoemde beslissing na rijp beraad is geno men en met inachtneming van alles wat daarvoor vereischt was. Ged. Staten vragen nu, in overleg te treden met den minister van Binnenlandsche Zaken. Spreker vraagt van welken aard dit overleg zal zijn. Het kan vol gens hem niet anders zijn dan dat Ged. Sta ten het besluit van de Staten van 25 Juli j.l. met kracht zullen verdedigen, want het gaat om hun eigen voordracht. Sindsdien zijn er geen omstandigheden gekomen, die aanlei ding geven om aan het verzoek van de regee ring te voldoen. De financieele toestand van de provincie is, blijkens de ingediende be grooting voor 1935, heel goed. Spreker heeft geen argumenten kunnen vinden om een an der besluit te nemen. De heer Asscher (V.B.) is van meening, dat het college van Ged. Staten voor een der gelijke opdracht zal bedanken. Er kan geen bezwaar tegen zijn, dat nog eens overleg wordt gepleegd met den minister van Binnen landsche Zaken, dien hij als een heel welwil lend man kent. Volgens spreker is de econo mische toestand in ons land zeer verslechterd. Hij acht het niet gewenscht, dat Ged. Staten heel beleefd tegen den minister zullen zeg gen: „Wij doen niets!" Daar zal de regeering zeker geen genoegen mee nemen. Spreker is van oordeel, dat aan het college van Ged. Staten een blanco mandaat moet worden meegegeven. De heer L a m b o o y (R.K.) zegt, dat de re geering nu eenmaal het recht heeft, om een salarisregeling op te leggen. Het zal voor het prestige van de Prov. Staten niet bevorderlijk zijn, om aan de regeering den voet dwars te zetten. Want het zou wel eens kunnen gebeu ren, dat de regeering dan maatregelen zal nemen die voor het provinciaal personeel na- deelig zullen blijken te zijn. Spreker is het daarom eens met den heer Asscher, dat het college van Ged. Staten eens met den minis ter zal gaan praten De mogelijkheid bestaat immers, dat de argumenten van Ged. Staten den minister er toe zullen brengen, met ecu gunstiger beslissing te komen. (De zitting duurt voort) Strijd tusschen stammen op Oost-Flores. Militaire macht grijpt in_ BATAVIA, 16 October (Aneta): De „Java-Bode" deelt mede: In Oost-Flores bestaat sinds vanouds onlerling geharrewar tusschen diverse stammen, welke vele malen geleid hebben tot misdrijven van beide zijden. Sinds Juli is deze wrijving dermate toege nomen dat de resident de hulp inriep van de militaire macht, welke te Larantoeka is gestationneerd. Tor golegonheid Yan hot 50-jarig bestaan von de Anti-revolutionaire klesvereenlging .Nederland en Oranje", had Maandag te Haarlem een herdenking* samenkomst plaats Een overzicht van de autoriteiten onder wie de burgemeester ven Haarlem, de C MooMeKolk (vijkte vee links, vnmud».,;#) ONEERLIJKE SCHOOLHOOFDEN. BATAVIA, 16 October (Aneta): De Raad van Justitie te Batavia ving de 'handeling aan van de zaak tegen J. G. M., hoofdonderwijzer te Meester Cornells, ver dacht van verduistering van gelden tot een bedrag van f 1300. Tegelijk ving de Raad van Justitie te Se- marang de behandeling aan van de affaire A. G. W„ hoofd der school te Semarang, terzake yan verduistering yan een bedrag yan f 1600. School en Muziek. Muzikale ontwikkeling der schooljeugd. De vereeniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd hield Maandagavond een ver gadering in Brinkmann. Deze vereeniging ver richt haar werk hoofdzakelijk in Amsterdam, waar z ijgoede resultaten bereikte. Om nu een afdeeling Haarlem op te richten, heeft zich een commissie van voorbereiding gevormd, waarvan de leden zijn: Mevr. A. SchuilHol en de heeren N. C. Andriessen, Jos, de Clerk, Felix de Nobel, George Robert en Dr. J. H. N. de Smidt. De heer De Smidt opende de vergadering en heette het tamelijk beperkte aantal aanwe zigen welkom. Hij sprak over de moeilijkheid, bij het toch reeds zwaar, zoo niet overbelaste programma bij het Lager en Middelbaar On derwijs muziekonderricht te geven, vooral daar de overheid zich daarmee niet bemoeit. Hoewel in het algemeen niet veel aandacht aan het onderwerp muziek wordt geschonken, waren de aanwezigen door him tegenwoordig heid borg voor een zekere mate van enthou siasme. AI mogen de resultaten niet direct merkbaar zijn, aldus de heer De Smidt, is dit geen reden om geen begin te maken. Hierna begon de heer W. Gehrels, directeur van het Bureau voor schoolmuziek, zijn lezing over „School en Muziek". Deze t.L—in groote trekken de ontwikkeling van de muziek. Dienend in de Middeleeuwen, subjectief en in dividueel worden in de Renaissance, elegant en voor het hof bestemd in de eeuwen daarop (bijv Mozart) en vrij en onafhankelijk ge worden bij Beethoven, heeft de muziek een differentiatie en specialisatie ondergaan in de 19e eeuw. Nu de muziek geen noodzakelijke levensbe hoefte meer schijnt te zijn, verkeeren de or kesten meerendeels in behoeftige omstandig heden. Tusschen den mensch en de muziek is een kloof ontstaan, aldus spreker, hoe die nu te overbruggen en te dempen? Hiertoe dient de muzikale ontwikkeling van de jeugd. Op school wordt aan muziek weinig aan dacht besteed, buiten school nemen andere dingen de jeugd in beslag. Ook zegt men wel: er zijn haast geen muzikale menschen en ten slotte heeft de kunst zichzelf door zelfverheer lijking in de 19e eeuw kwaad gedaan. Hoe het ook zij, de muziek raakt op den achtergrond. Nu is het, volgens spr., de taak van het Lager zoowel als het Hooger Onderwijs voor alge meen ontwikkelend muziekonderwijs te zorgen. De school zal zich daarbij op de muzikaal- gevoeligen moeten instellen, de muzikaal-be- gaafden kunnen lessen krijgen op de volks muziekscholen. Het is nu aan de vereeniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd om door propa ganda het noodige enthousiasme op te wek ken. Reeds is tot stand gekomen het bureau voor schoolmuziek dat een vrij uitgebreide biblio- en discotheek bezit; verder worden jeugdconcerten gegeven door hoogstaande or kesten als het Concertgebouworkest, waarmee veel resultaten worden bereikt. De Muziek- paedagogische Studiekring geeft muziekles sen, er zijn onder af deelingen van de vereeni ging in Leeuwarden en de Zaanstreek. De ervaringen in Amsterdam zijn zeer gun stig, ook wat de jeugdconcerten betreft. Als toelichting op de vragen van enkele aan wezigen, verklaarde de heer Gehrels zich tegen invoering van het cijferschrift op de Lagere Scholen. Aanbeveling verdiende volgens hem het laten improviseeren door de kinderen. Wat de jeugdconcerten voor de leerlingen van het-M.O. betrof, achtte spr. het het beste wanneer van te voren op school de uit te voe ren werken door een musicus werden bespro ken. Hij eindigde met het uitspreken van de beste wenschen voor de oprichting der afdee ling. In een daarop gehouden beraadslaging werd besloten tot oprichting van de afdeeling Haarlem over te gaan. De voorbereidende com missie zal voorloopig als bestuur optreden. SPORT EN SPEL. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor bovengenoemde competitie speelde Maandagavond de Haarlemsche Damclub I tegen „Excelsior" I uit Amsterdam. De gedetailleerde uitslag' luidt als volgt: Haarl. Damclub I. „Excelsior" I. H. G. TeundsseP. M. Scherpenisse 11 J. B. Sluiter Jr.P. H. Hovingh xx P. J. van Dartellen— C. de Gooijer 20 J. W. van DartelenPh. Rost 20 A. de JongW. P. Marijfc 11' J. P. van Eij'kP. H. Pot xx H. GreeuwE. van Zanten 20 H. van Lunenburg Jr.J. Scherpenisse 02 J. van LooijK. Krijger xx P. G. van EngelenJ. Frans 20 Totaal 10—4 De met een x gemerkte partijen werden af gebroken; die worden arbitrair beslist. Vennoe delijke einduitslag 146 voor de Haarlemsche Damclub. Clubkampi oen sch appen Haarl. Damclub. Maandagavond werden in hotel Royal" de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voortge zet. Hieronder volgen de uitslagen; Hoofdklasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van Ph. F. Amelung Sr. Tweede klasse: G. Bakker wint van M. van Leeuwen; Th. Wesselman wint van A. Kiel; I. Risseeuw remise met J. H. Reedijk; J. Wie- lenga wint van I. Ravensbergen; A. Smit re mise met J. J. van Kesteren. Derde klasse: M. Zurel wint van J. J. v. d. Toorn; W. J. A. Matla wint van J. Kuntze; O. T. Glaser wint van W. Jonkhof: J. Pus remise met J. J. Groenewoud; J. J. v. d. Toorn remise met U. H. Jötten; J. J. Aling verliest van E. Sonnega. VOETBAL. HILLEGOM—L F.C. (4—2). De Leidenaars spelen de eerste helft met den wind in den rug, doch weten dit voordeel niet uit te buiten; het is Hillegom dat na 20 minu ten door Schrama scoort als de keeper den bal uit de handen laat vallen. Direct daarop loopt de Hillegom-keeper bij een aanval onoordeel kundig uit en het is 1—1. Een vrije schop wordt kort voor rust door een Leidenaar hard inge schoten. Drie minuten na de rust maakt F. v. d. Hulst weder gelijk. L. Verbeek doelpunt uit een vrije schop het derde doelpunt; F. v. d. Hulst zorgt dan voor nummer vier uit een fraai aangegeven bal van Verbeek. Door den hevigen wind was bal-controle bijna niet mo gelijk,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2