WEEK-ABONNEMENTEN Uiver en Panderjager starten onder de eersten. VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Dr. Henri Polak over het Jodenvraagstuk. Ter opening van de reeks cursusvergade ringen van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling werd Donderdagavond in het Vei linggebouw aan den Kleine Houtweg door Dr. Henri Polak uit Laren het onderwerp: „Het Jodenvraagstuk" behandeld. Deze maatschappij zit vol vraagstukken, zoo begon spr. Het Joodsche vraagstuk is in het buitenland meer dan in ons land aan de orde. Spr. ging in groote trekken de geschiedenis der Joden na. Oorspronkelijk vormden de Jo den een volk van landbouwers. Duitschland dankt zijn wijnbouw langs den Rijn aan de Joden. De eerste Rijnschippers waren Joden. Deze feiten dateeren van de middeleeuwen. In de donkerste jaren van die middeleeuwen schreef een afvallige Jood, Jozef Pfefferkorn. monnik geworden, een boek, dat nog steeds aan anti-Semieten materiaal verschaft voor de „wetenschappelijke bestrijding" der Joden. Sedert dien zijn de waanzinnigste beschuldi gingen tegen de Joden geuit en is het Jood sche volk vervolgd. Tot op den huidingen dag zijn die absoluut-onware beschuldigingeri blijven bestaan. Zij hebben aanleiding gege ven tot slachtingen zonder weerga. De Joden moesten wonen in bepaalde stadswijken, Ghetto's, die zij slechts gedurende bepaalde uren van den dag mochten verlaten. Het was eerst in het midden van de 19e eeuw, dat de Joden in Engeland dezelfde rechten kregen als de Engelschen. Vervolgingen en gruwelijke en onverdiende beschuldigingen van de Joden hebben wij in ons land nooit gehad en als gevolg der Fran sche revolutie werd het lot der Joden in Euro pa draaglijk, behalve in Duitschland, waar de Joden wel gelijke staatsburgerlijke rechten kregen als de niet-Joodsche Duitschers, maar toch waren zij in feite van verschillende be trekkingen uitgesloten. Een eeuw lang kende men geen Jodenvervolgingen, maar het anti semietisme sliep geen oogenblik. vooral niet in Duitschland. De „stellingen" van Jozef Pfefferkorn deden nog steeds dienst. Roling was een bekend Duitsch anti-semiet, die -werkte met vervalschte aanhalingen uit den Tadmud, welke aanhalingen hij weer aan an deren ontleende, omdat hij zelf geen He- breeuwsch kende. Overigens moet men de Joodsche wetten beoordeelen naar den tijd, waarin zc werden gemaakt. Niemand zal toch zeggen, dat het Nederlandsche volk een bar- baarsch volk is, omdat in ons land vroeger heksen werden verbrand. Maar zoodra het Joden geldt, oordeelt men anders. Hen be oordeelt men naar dikwijls nog vervalscht weergegeven voorschriften, die 2300 jaren oud zijn! En een wanbedrijf, dat één Jood gepleegd heeft, wordt het geheele Joodsche volk aan gewreven Spr. weerlegde voorts de zoo vast geuite bewering dat de Joden de pers en het finan ciewezen zouden beheerschen en dat de Jo den, door de stichting van groote „warenhui zen" den middenstand zouden belagen en dus vijanden zouden zijn van de Christenmaat schappij en den ondergang daarvan zouden trachten te bewerken. Bij ons en vooral ook in het buitenland zijn vele „warenhuizen" in handen van niet-Joden. De Joden veroorzaakten den oorlog van 1914—1918, aan de Joden is ook de voor Duitschland ongunstige vrede te danken, zoo zeiden de anti-semieten. D^asheid! Bij de anti-semietische propaganda komt zich mi vooral in Duitschland, de rassen kwestie voegen. Weer een aanleiding voor vervolgingen! Spr. spotte wat met deze ras sentheorie: er heeft immers zooveel ver menging plaats gehad in den loop der eeuwen! Men kan spreken van staatkundige eenheden: Frankrijk, Duitschland, maar niet van een Fransch of een Germaansch ras. De Pruisen b.v. zijn geen Germanen, maar Slaven! En het toppunt van dwaasheid is het één ras te beschouwen als hoog uitstekende boven de andere. Elk ras heeft immers zijn groote figu ren of heeft die gehad! En als er in Duitsch land een groote, hoogst belangrijke uitvinding of ontdekking is gedaan, is dit meestal dopr een Jood geschied. De wereld heeft ontzaglijk veel aan de Joden te danken, waarmede spr. volstrekt niet wilde zeggen, dat nu de Joden als een boven alle andere volken staand volk moeten beschouwd worden. Spr. behandelde tenslotte de Zionistische be weging, die Palestina wil maken tot een te huis voor het Joodsche volk, opdat het kan ontkomen aan de anti-Semietische vervol gingen. Spr. is geen Zionist. Hij gelooft niet, dat Palestina alle Joden zou kunnen bevatten, gesteld al dat alle Joden, waarvan millioenen zoozeer „verwesterd" zijn. in Palestina zou den willen gaan wonen. Maar zelfs dit Zionis me wordt gebruikt door de anti-Semieten als wapen tegen de Joden: „Ziet nu eens. hoe heerschzuchtig die Joden zijn: zij willen een eigen Staat stichten!" In den laatsten tijd wordt in ons land door enkele groepen het anti-Semietisme gepre dikt; ook in andere landen. Oy> ossing van het Jodenvraagstuk wordt daardoor moeilijk. Men vraagt zich af: hoe zal er ooit een oplos sing komen? Waarheen moet het nu? Naar spr's meening is de eenige oplossing van het Joodsche vraagstuk gelegen in de op lossing van het kapitalistische vraagstuk, want het kapitalisme is de oorzaak van alle euvelen in de maatschappij. Intusschen mag de strijd tegen het anti-Semietisme daarom niet verflauwen. BAPTISTEN-GEMEENTE. De nieuwe leeraar. De Baptisten-Gemeente te Haarlem deelt mede, dat Ds. A. P. Barendregt van Emmer- erfscheidenveen tot haar is overgekomen als nieuwe herder en leeraar. Zondagmorgen 21 October om 10.30 uur zal de bevestiging geschieden door Ds. L. de Haan te Utrecht. Ds. Barendregt hoopt zijn intree rede uit te spreken des namiddags 4 uur (in de Broedcrkerk, Parklaan). Zoowel de morgendienst als de begroetings- samenkomst 's avonds 7 uur zal gehouden worden in het gebouw „Salem", Bakenesser- gracht 65. ARROND. RECHTBANK. Van boter, die zand was! Een 35-jarige Haarlemsche koopman ver kocht vaatjes boter onder den gewonen marktprijs. Dit kon hij dan ook doen, om dat geen crisiszuivelbelasting betaald was. Verkooper en kooper zouden dus tevreden geweest moeten zijn met den koop en toch kon in dit geval geen sprake zijn van botertje tot den boom. juist omdat er let terlijk geen botertje tot den boom was. Bij onderzoek na den koop bleek namelijk dat slechts het bovenste laagje uit het vaatje over een diepte van 10 cM. boter was en dat daaronder tot den bodem toe slechts kïei, zand en andere waardelooze zaken verbor gen waren. De verkooper had zich voor deze wijze van aflevering voor de rechtbank te verant woorden. Verdachte was, volgens een kooper-getuige, nogal zenuwachtig geweest bij den verkoop. Twee vaatjes waxen gekocht, doch er kon slechts één geleverd worden. Pres., mr. Strick van Linschoten: „Een bof voor den kooper". Verd.: „Voor mij ook. Want ik ben niet te vinden voor het bedriegen van menschen". Pres.: „U was toen zenuwachtig?" Verd.: „Ik ben altijd zenuwachtig. Vooral nu het boter betrof, die geen crisiszuivelmerk droeg". Een andere adspirantkooper had den in druk gekregen, dat verdachte met den in houd der vaatjes op de hoogte was. De koop is afgesprongen, omdat verdachte geweigerd heeft aan den kooper het vaatje mee te geven, om het thuis te onderzoeken. Wel bood hij een onderzoek ter plaatse aan, doch getuige wilde dat niet, omdat het pakhuis slecht verlicht was. Sindsdien boterde het niet goed ineer tusschen beiden, want verdachte heeft getuige eenige malen verweten, dat hij de zaak aangebracht zou hebben, wat ge tuige ontkende. Verdachte bleek een stuk of wat vaatjes „boter" tde president noemde ze: zorgvuldig verpakte klei) verkocht te hebben. Verdachte zelf verklaarde op zijn beurt be drogen te zijn. Pres.: „Door wie?" Verd.: „Ja, door wie? Zijn naam was Knol, maar dat klopt niet. Die man kwam driemaal in de week bij mij, maar nou niet meer, om dat hij zich, nadat deze zaak in de kranten verschenen is, achterbaks houdt". De president zei den indruk gekregen te hebben, dat verdachte het zelf gedaan had. De Officier, mr. A. R. Andringa, eischte een gevangenisstraf van zes maanden. omdat z.i. verdachte geweten had, dat die .boter geen zuivere koffie" was. Van den Grooten Onbekenden, die Knol zou heeten. maar die nergens te vinden is, geloofde hij niets. Mr. B. W. Stomps betoogde, dat de door den Officier aangevoerde gronden geen bewijs opleveren. Als verdachte die boter zélf samengesteld zou hebben, zou hij zich zelf in handen van de justitie gespeeld heb ben en zóó dom was hij niet. Pres.: „Hij ka-n er op gespeculeerd heb ben, dat de koopers uit vrees voor ontdek king van het ontbreken van een merk de politie er wel niet in zouden mengen". Mr. Stomps was van oordeel, dat de mo gelijkheid, dat verdachte waarheid spreekt, bestond en vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Heling van rijwielbelastingplaatjes. Voor de rechtbank had zich iemand te ver antwoorden. die een gestolen rijwielbelasting plaatje geheeld zou hebben. Een 16-jarige jongen is met verdachte in gesprek gekomen, waarbij bleek, dat ver dachte wel rijwielplaatjes gebruiken kon. De jongen had zich al eenige malen schuldig ge maakt aan plaatjesdiefstal met behulp van een tangetje. Het onderhavige geval ging over een bepaald plaatje, dat in Amsterdam ge stolen en verkocht is. Den dag hiervoor had verd. gevraagd, of getuige soms een plaatje voor hem te koop had. Verdachte wilde 3 kwartjes geven, doch getuige moest f 1.25 hebben. Volgens dezen getuige was het vóór den koop aan verdachte bekend, dat hij de plaatjes stal. Wegens deze diefstallen is ge tuige al gestraft in Amsterdam. Verdacht beschuldigt den getuige van het spreken van niets dan onwaarheden. Getuige heeft volgens verd. na den koop van het plaatje pas gezegd, dat hij 't gestolen had. De verdediger merkt op. dat getuige nu weer met andere verklaringen komt dan vroeger. De zaak, die al eerder is voor geweest, wordt nogmaals geschorst voor het hooren van een andere getuige, die thans ziek is, tot 15 No vember. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: P. Romeijn. Berken straat 19, bril. Bureau van Politie, Smedestraat ceintuur. Hubbers. Rozenprieelstraat 60, hond. Kennel van 't Hoffstraat 93, 2 honden. Asyl. Ridderstraat 11, 2 honden; 2 katten. Bureau van Politie, Smedestraat, handschoenen. Ken nel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 3 katten. Cassee, Zijlstraat 26, kruk van een auto. v. d. Walle, Geweerstraat 36. maat. v. Herwaarden, Schreveliusstraat, portemonnaie m. i. Baltes, Leliestraat 40 idem. De Rooij, Eendrachtstr. 12, idem. Bos, Bakkerstraat 5 zwart, para- pluie D. Schekkerman, Ceramstraat 8, rozen krans. Hovenier, Spaarne 26, sleutels aan ring Kan, Oost Indiëstraat 22, schoenen. Bureau van Politie, Smedestraat, sleutel v. e. melk bus. Bartel, Voorzorgstraat 9, schooltasch met inhoud. VROÜWENVEREENIGINGEN PROTESTEEREN Tegen circulaire van minister de Wilde. De Nederlandsche Vereeniging van Vrou wen met Academische Opleiding; de Vereeni ging van Academisch gevormde Christenvrou wen; de Nederlandsche Vereeniging voor Vrou- wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap; de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid; de Nederlandsche Vereeniging van Werkende Vrouwen, en de Nationale Unie van Soropti- mistclubs, hebben een adres gericht tot Ge d. Staten der verschillende provinciën en tot ge meenteraden met meer dan 45.000 inwoners dat zij hebben kennis genomen van de circu laire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 19 Maart 1934, betreffende door strooming in den overheidsdienst in het be lang van de bestrijding der werkloosheid, waar in onder de punten 7 en 8 wordt aanbevolen: „vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek vrouwelijke beroe pen te vervangen door mannelijke arbeids krachten. en dit, voor zoover het betreft ambtelijk aangesteld personeel, geleidelijk te doen geschieden bij voorkomende vacatures, terwijl ten aanzien van vrouwelijk personeel op arbeidscontract werkzaam, zoo noodig on middellijk tot vervanging door mannelijk per soneel kan worden overgegaan". De Vereenigingen achten maatregelen als door den minister aanbevolen, onrechtvaardig. DE OPERETTESANGHERS De Operettesanghers zullen het nieuwe sei zoen openen met een voorstelling op 7 Novem ber in den Jansschouwburg. Het repertoire van de Operettesanghers ver meldt voor dit seizoen o.a.: E enOamavals- nacht, van Ad. Adam, Het Meisje van Elizonde Anne Marie, Het Loterijnummer, Een Bruilofts nacht en De twee blinden, alle van Jacques Offenbach. Bij de openingsvoorstelling aan den Jansweg zal een ballet onder leiding van Tilly Sylon medewerking verleenen ADRES AAN DEN MINISTERRAD VOOR DE WERKLOOZEN. De R.K. Werkliedenvereniging (afdeeling van den R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jo seph) heeft een adres aan den raad van mi nisters gezonden, waarin men instemming be tuigt met den inhoud van de adressen die het R.K. Werkliedenverbond in Nederland aan den ministerraad heeft gezonden, in verband met de crisis en de ondersteuning van werk- loozen, en waarin wordt verzocht de gevraagde maatregelen te willen treffen. Ds. N. Bijleveld, Chr. Ger. predikant te Haarlem, is beroepen te Rotterdam-Zuid. GR.H0UT5TR.hoek GR.MARRT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) HERDENKING RUSSISCHE REVOLUTIE. De Communistische partij en Communisti sche Jeugdorganisatie zullen Woensdag 7 No vember het 17-jarig bestaan van de Sovjet Unie feestelijk herdenken. De propaganda- commlssie heeft daarvoor de groote zaal van het Concertgebouw gehuurd. De heeren Jan Schalker (Comm. Jeugdorganisatie) en Wijn koop (lid van de Tweede Kamer) zullen als sprekers optreden. De heer Wijnkoop heeft eenigen tijd in de Sovjet Unie vertoefd, hij zal een inleiding houden over den. opbouw en de buitenlandsche politiek van de Sovjet Unie. Ook zal de Russische film „Strijd om de Aarde" vertoond worden. Het orkest van den heer de Nijs zal deze film begeleiden. De mu- ziekvereeniging „Voorwaarts", directeur den heer D. Post, zal het verdere gedeelte van de zen avond opluisteren. Het vrouwen strijdcomité organiseert voor kinderen een filmmiddag met als hoofdfilm „Alleen op de Wereld". Een spreker zal ver tellen hoe het kind in de Sovjet Unie leeft. De directeur van het Spaarne Sound theater heeft zijn gebouw voor dezen middag afge staan. DE INTERNATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING FLORA 1935. Het bouwen van een café-restaurant, een bierrestaurant, een theehuis en enkele bij komende werken is door het Uitvoerend Co mité van de Internationale Bloemen ten toon stelling Flora 1935 na onderhandsche aanbe steding gegund aan den laagsten inschrijver de firma J. B. Sluiter te Aerdenhout. De exploitatie der restaurants waarvan het eene rechts voor op het terrein, en het andere aan de Vrijheidsdreef komt, is toevertouwd aan den heer J. Gunters, directeur van het Hotel Groot Badhuis te Zandvoort, dde ook in 1925 de taak van restaurateur op zich nam. ter wij ly het theehuis, dat aan den voet der 'Belvedère geplaatst wordt, zal worden ge ëxploiteerd door de pachters van het Ver- verschingshiuis van Groenendaal, de heeren Uiten daal en Verdonschot, BEDDEGOED EN PETROLEUMKACHEL PASSEN NIET BIJ ELKAAR. In de Dutrystraat bij den Middenweg heeft vanmorgen een afgehaald bed te dicht bij een petroleumkachel gestaan. Het gevolg was: brand op zolder. De brandweer spoedde zich erheen en toen was het gauw afgeloopen ook met den brand. FAILLISSEMENT. De directeur van de N. V. Haarlemsche mineraalwaterfabriek „De Nijverheid" voor heen Ramakers en Van Berkum, verzoekt ons mede te deelen, dat zijn Naamlooze Vennoot schap niets uitstaande heeft met het uitge sproken faillissement betreffende de nalaten schap van Th. P. van Berkum, in leven mi neraalwaterfabrikant, uit gesproken op 16 dezer. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE- INGEZONDEN Als nummer vijf en nummer acht. Aantal deelnemers dreigt nog kleiner te worden. PERSONALIA. Te Leiden Is bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: Het collectieve merk en de merkenbescher- ming in Nederland, mej. B. J. Bellaar Spruyt, geboren te Haarlem. Te Mildenhall zijn nog verschillende vlie gers bezig zich vertrouwd te maken met hun toestel, anderen zijn nog met verschillende onderdeelen bezig, terwijl een derde categorie zich koortsachtig haast hun te zwaar bevon den machines lichter te maken. Daarvoor geeft men alle mogelijke dingen prijs, tot mascottes toe Een lid der eerste groep heeft Donderdag niet veel plezier beleefd van zijn late voor bereidingen De Groene Comet n.l. van den heer Rubin ging bij een landing odor het onderstel, waardoor eveneens de propellers werden beschadigd. Het staat zeer te bezien of het toestel nog in de race zal uitkomen. Ook de Zwarte Comet van het echtpaar Mol- lison-Johnson had een ongelukje bij een landing, dat echter spoedig hersteld kon worden. De loting. Gistermiddag hebben de deelnemers geloot, wie het eerst zal vertrekken. De gelukkige was Jim Moilison, die dus het eerst zal opstijgen, 45 secon den later gevolgd door den Ameri kaan Avent Turner. De jonge Austra liër Melrose, die in zijn Tiny Moth geheel alleen vliegt, sluit de rij van 21 deelnemers. De Panderjager vertrekt als vijfde en de Uiver als achtste. Maatregelen te Bagdad. Op het vliegveld te Bagdad zijn, naar Reu ter ons meldt, machtige benzinepompen op gesteld, in staat om acht machines tegelijk te doen tanken, hoewel een dergelijke samen loop als onwaarschijnlijk wordt beschouwd. Speciale maatregelen zijn getroffen, waar door van alle paspoort- en medische forma liteiten wordt afgezif^i. Volgens deskundigen zouden de vliegtuigen in staat zijn Bagdad reeds na een oponthoud van twintig minuten te verlaten. Toestellen één uur voor de start uit de hangars. De deelnemende toestellen aan de Enge landAustralië-race zullen te Mildenhall Za terdag uit de hangars worden gehaald één uur voordat de eerste machine starten zal om 6 uur 30. Alleen mist of slecht zicht zal de start kunnen vertragen. Wanneer de weersomstandigheden van dien aard zijn. dat om 10 uur des morgens nog geen toestellen vertrokken zijn. zal de start waarschijnlijk worden uitgesteld tot Zondag, aangezien alle deelnemers er waarde aan hechten zoo veel mogelijk bij daglicht te kunnen vliegen tijdens de eerste étappe. Men acht de kansen op goed startweer voor Za terdag en de weerverwachtingen voor geheel Europa op Zaterdag echter gunstig. Hieronder geven wij de afstanden in Kilo meters, dié in de Mac Robertson Race Lon den—Melbourne zullen worden afgelegd. SPEEDLIJN LondenBagdad BagdadAllahabad AllahabadSingapore SingaporeDarwin DarwinCharlesville Charlesville—Melbourne 4000 K.M. 3000 2500 2850 1750 1000 HANDICAPLIJN LondenMarseille Marseille—Rome RomeAthene AtheneAleppo AleppoBagdad Bagdad—Bushir BushirKarachi KarachiJodhpur JodhpurAllahabad Alia habad—Calcu tta CalcuttaRangoon RangoonBangkok Bangkok—AlorStar Alor-StarSingapore Singapore—Baravia BataviaRembang RembangKoepang Koepang—Darwin DarwinNewcastle NewcastleConcurry Concurry—Charlesville CharlesvilleNarramine NarramineMelbourne 1000 K.M. 600 1100 1250 1300 800 1750 600 900 750 1100 600 900 650 950 500 1200 600 500 600 600 500 500 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Smalfilm is steeds onbrandbaar. De filmbrand in Hilversum met de betreu renswaardige gevolgen is een ernstige les voor allen, die films vertoonen of voorstel lingen te controleeren hebben. Hierbij mag één ding niet uit het oog verloren worden: dit ongeval had voorkomen kunnen worden, wan neer inplaats van de zeer brandbare nitro- cellulose-film, (een zusje van schietkatoen) de onbrandbare acetaat-cellulose-film was gebruikt. De meeste normaalfilms zijn van het brand bare materiaal vervaardigd, doch kunnen even goed van onbrandbaar materiaal vervaardigd worden. Smalfilm echter is altijd onbrandbaar. Er bestaat een internationale overeenkomst in dit opzicht, zoodat het absoluut uitgesloten is dat men ooit een brandbare smalfilm zal ont moeten. Prójecteeren van brandbare normaalfilm in lokaliteiten, die hiervoor niet speciaal zijn in gericht, is altijd zeer gevaarlijk. Het is dus zeer juist gezien, dat men aan zulke voor stellingen strenge eischen stelt. Het projecteeren van smalfilm (16 m.m„ 9 1/2 m.m. of 8 m.m.) is altijd volkomen ge vaarloos. De film kan niet branden. Voorstellingen met smalfilm behoeven dus niet aan de beperkende bepalingen onder worpen te worden, die voor de gevaarlijke normaalfilm gelden. Het ligt op den weg van de Nederlandsche Smalfilmliga, (de vereeniging voor amateur- filmers» om op te komen voor de belangen van het groote aantal smalfilmers in Nederland, die door bepalingen, als hierboven bedoeld, onnoodig lastig gevallen zouden worden. De Ned. Smalfilmliga is ten allen tijde be reid inlichtingen over deze materie te ver strekken. Het algemeen secretariaat is geves tigd: Lambertweg 30, Rotterdam. Plaatselijk secretariaat: H. Elsinga, Buiten rustlaan 22 te Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10