1 n DE DUITSCHE HANDELSBALANS. De Croote Luchtrace. VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Eerste clubavond. Woensdagavond werd de eerste clubavond in tiit seizoen van de Vrijz-.-Dem. Jongeren organisatie gehouden in restaurant Köllin- ger. Mr. L. G. van Dam, algemeen secretaris van den Vrijz.-Dem. Bond, sprak over het onderwerp: .Waarom moeten wij de huidige regeering steunen en wat moeten de doelein den zijn der hedendaagsche staatkunde? Ccnstateerend den nood van ons volk. moet de regeering er op gericht zijn alle opbou wende strevingen te vereenigen. Met achter- uitstelling van eigen verlangens, moet naar samenwerking worden gestreefd. De proble men van dezen tijd worden niet opgelost door leuzen en door dogmatiek; <y; is noodig moeizame arbeid en afweging van alle fac toren. Elke eenzijdige oplossing is onrecht vaardig en het is de groote waarde van het meer-partijenstelsel. dat een eenzijdige wils- oplegging van één groep aan de anderen on mogelijk is. De noodzakelijkheid van overleg dwingt tot het rekening houden met aller be langen en veroorzaakt daardoor een harmo nische behartiging van het algemeen belang. De veelszins tegengestelde belangen van landbouw en industrie, van industrie en handel, van producent en distribuant moeten met elkander in harmonie worden ge bracht. Hoe nauw alles samenhangt blijkt uit de ontwikkeling van de deviezen regeling met Duitschland: de daling van den Duït- schen invoer in Nederland (in het belang der Nederlandsche producenten) maakt mede de betaling van den Nederlandschen invoer in Duitschland (het belang van onzen landbouw en handel) onmogelijk. Het belemmeren van den invoer van Deensch vleesch in Nederland had tengevolge een belemmering van den in voer van Nederlandsche bloemen in Dene marken. Onze zuivelboeren vragen een verbod van margarine, waartegen de belangen van industrie, scheepvaart en industrieelen arbei der zich weer verzetten. Zoo goed mogelijk moet tusschen al deze belangen de Regee ring het evenwicht bewaren en herstellen. Hiertoe behoeft de Regeering groote be voegdheden en een groot algemeen vertrou wen. Vijf partijen hebben hun vertrouwens lieden aan het kabinet afgestaan, dat de wor steling met de moeilijke problemen heeft aangedurfd. Politiek heeft dit kabinet tot taak ons eigen Nederlandsch volkskarakter te behouden. Scherp moet de strijd zijn tegen de ontbin dende elementen. Zij, die nu de volkseenheid ondermijnen en het moeilijke crisiswerk trachten onmogelijk te maken, bedreigen ons eigen nationaal leven. Sociaal staat de Regeering voor groote pro blemen. Spr. is van meening, dat de Regee ring zich er van bewust moet zijn dat alles moet zijn gerioht op het benaderen der sociale rechtvaardigheid. Tal van vraagstukken zijn urgent. Spr. wijst op het middenstands- vraagstuk en op de jeugdwerkloosheid. De Vrijzinnig-democraten hebben op deze^ beide terreinen baanbrekende denkbeelden. In het belang van een rechtvaardiger inkomensver- deeling moet de strijd tegen de cumulatie van inkomens en pensioenen worden aangeboden. De zorg voor de werkloozen is een plicht van de gemeenschap; de plannen van de regee ring zullen werkverruiming brengen. Economisch kan men drie richtingen on derscheiden: vrije economie, geleide econo mie en geordende economie. Spr. keert zich scherp tegen de eerste twee stelsels. De vrije economie, het liberale atomen-stelsel moet worden verworpen, evenals de door den Staat van bovenaf geleide, volkshuishouding. Planwirtschaft is nationaal onmogelijk, maar ook reeds hierom uitgesloten, omdat bijv. de oogst niet door den stqat bepaalbaar is. Wat men moet nastreven is geordende eco nomie, bestrijding van de ongebreidelde con currentie. Dit groote doel is niet uitsluitend door den crisistijd naar voren gekomen; "neb is altijd door de vrijzinnig-democraten ver dedigd. Ordening van het economisch leven is taak van de organen der gemeenschap. De bedrijfsradenwet is er een voorbeeld van, ook de wet op de ondernemersovereenkomsten Voor de ordening moet de organisatie van de bedrijfsgenooten als basis dienen. Op deze wijze wordt een corporatieve maatschappij opgebouwd. Een actueele strijdvraag is de vraag, of wij aan den gouden standaard moeten vasthou den. Zoolang wij dit doen zijn de pijnlijke maatregelen van bezuiniging en versobering noodig; de tegenstanders der regeering erken nen dit ook. Onverantwoordelijk noemt. spr. het petitionnement der S.D.A.P.. die moeu begrijpen, dat de maatregelen der regeering onontbeerlijk zijn, tenzij men den gouden standaard prijsgeeft. De tegenstanders van ae Regeeringspoïitiek: S.D.. Nat. Soc. en cnr. Dem. vereenigen zich op dit punt. Op zich zelf lijkt dat reeds een onwaarschijnlijk mid del. Uit de cijfers van de Int. Kamer van Koophandel blijkt, dat eind Juni 1934 de waarde van de exporten van de landen van het goudblok vergeleken met 1929 minder was gedaald dan die van de Vereenigde Sta ten van Engeland en van Japan. Spr. acht voor ons land een muntdevaluatie zonder in flatiegevaar* welhaast onmogelijk, daar groo te buitenlandsche kapitalen in guldens zijn bele°d en bij devaluatie deze zullen worden teruggetrokken. Het lijkt spr. welhaast uitge sloten, dat inflatie dan vermeden zal kunnen worden. Door contingenteeringen is ook bij devaluatie vrijwel geen uitbreiding van export te verwachten. De ervaring heeft geleerd, dat van inflatie de economisch zwakkeren en de kleine luiden het meeste lijden. Spr. concludeert, dat juist in het behang der economisch zwakkeren, deflatie beter is dan devaluatie. Devaluatie beteekent inflatie en een ramp voor den kleinen man. Men kan ons volk niet genoeg waarschuwen tegen de lichtvaardige demagogie van hen, die thans de regeeringspoïitiek bestrijden. Met een opwekking* het streven tot behoud van een gezond Nederlandsch volksleven en een vooruitstrevende sociale en economische politiek te steunen, besloot spr. zijn rede Een belangwekkelde nabespreking volgde op de rede van mr. Van Dam die door een zeer talrijk gehoor werd gevolgd. Zondagavond zal het Ensemble Esther de Boer-van Rijk zijn nieuwste schlager brengen en wel „Tante Roosje" blijspel in 3 bedrijven, waarin Mevr. de Boervan Rijk de rol van Tante Roosje". de rijk geworden markt koopvrouw. speelt. Te Rotterdam, waar het stuk deze week werd opgevoerd, had het daverend succes, de critiek was ook zeer gunstig. DIJBEEN GEBROKEN. Donderdagmiddag twee uur gooide een 13- jarige jongen met. steenen naar een duiven hok in een poort naast perceel Harmenjans- weg 69. De 75-jarige heer D. van der Moolen, wonende aldaar, verbood hem dit en greep daarbij het stuur van het rijwiel van den jongen vast. Deze rukte het stuur los. met het gevolg dat de oude heer viel en zijn linker dijbeen brak. Hij werd door een dokter en leden van den Ongevallendienst verbonden en daarna per ziekenauto van de firma Mathot naar de Maria-Stichting vervoerd. .HERMAN HEYERMANS" BESTAAT 10 JAAR. Op den 16den Maart 1925 werd de Arbeiders Toon eelvereeniging „Herman Heyermans' te Haarlem opgericht. Zij bestaat dus 16 Maart 1935 tien jaar. Ter herdenking van dit feit zal m Maart worden opgevoerd „De Meid" van den socialis- tischen schrijver Herman Heyermans". Daar om is Woensdag een ledenvergadering geweest voor donateurs in „Olympia". Besloten werd een nieuw standaardvaandel, een lijst met 100 nieuwe donateurs en bloemen aan te bieden. Schouwburg Jansweg. Ensemble Esther de BoerVan Rijk. UITSLAG VEILINGEN. Uitslag van de veiling, gehouden in ,,'t No tarishuis" op Donderdagavond. Een huis, waarin café. met bovenwoning, erf en grond te Haarlem-Noord aan den Rijks straatweg Nos. 291 en 293. J. W. Santé Jr. o.q. f 13000. Een huis en erf te Haarlem aan de Gast huislaan no. 112, A. Herschoe, f 2610. Een huis en erf te Haarlem aan den Rijks straatweg no. 195. C. Duynker q.q. f 6050. Twee huizen en erf te Haarlem aan den Rijksstraatweg nos. 197 en 199. H. J. Peper q.q. f 12.325. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijke opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Spaarn wouderstraat no. 56. J. Walewijn f 5025. Het heerenhuis met schuur, erf en tuin te Heemstede aan den Binnenweg no. 67. A. C. v. Eekhout q.q. f 9555. Het heerenhuis met garage, erf en tuin te Aerdenhout, gem. Bloemendaal, aan de Te- ding van Berkhoutlaan no. 33. A. Vos. f 6900. Het pakhuis met erf en open plaats te Haar lem aan de Anthoniestraat no. 77 en stal mei bergzolder, gelegen achter Anthoniestraat no 79 en het winkelhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Anthoniestraat no. 79. Opgehouden. Een huis en erf te Haarlem aan de Aelberts- bergstraat no. 12. J. E. M. Poulen Jr. f 3380. Een kleine boerenwoning, erf en grond te Haarlem aan den Oude Weg no. 157. C. J. J. Jacques f 2565. Een huis en erf. zéér geschikt voor vereni gingsgebouw of winkelbedrijf, te Haarlem aan de Bakkerstraat no. 17. H. I. v. Goor f 4200. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Raamvest no. 13 a. L. Brunsting q.q. f 8000. Een heerenhuis met grooten tuin. steenen schuur, vrije poort te Haarlem aan den Ver- gierdeweg no. 107. Opgehouden. Een huis met erf en tuin te Haarlem aar de Nieuwe Gracht no. 100. A. Th. Joosten f 5800. LETTEREN EN KUNST FILMKUNST. HENDRIK DE ACHTSTE. Enkele vliegtuigen, die aan ae race imar Meioouine zuuen ueememen. up den achtergrond rechts het toestel van den Amerikaan Turner. MOTORDIENST. Bij beschikking van den minister van de fensie is de sergeant A. Hoogerduijn van de Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem met ingang van 1 November a.s. be noemd bij den Staf der Artillerie tot maga zijnbeheerder der artillerie van de 3e klasse. PETITIONNEMENTSACTIE. Op de drie avonden dat nu voor de petition nementsactie, uitgaande van het N.V.V. ge werkt is, zijn hier in Haarlem 14BO0 handtee- keningen verzameld. In de Rembrandt, Cine ma- en Luxor-theaters zal de aandacht op deze actie nog eens gevestigd worden. FüR DICH, MARIE LOUISE! De Fritz Hirsch Operette komt Zondag avond 28 October in den Stadsschouwburg met: „Für Dich, Marie Louise!", een Hongaar- sche operette in drie bedrijven van Karl v. Bakonyi. met muziek van Emmerich Kalman. De geschiedenis speelt ten tijde van het Kei zerrijk, in Hongaarsche officierskringen. WAALSCHE KERK. Pasteur Auguste Lecerf, professor der theo logische faculteit te Parijs, president van de Société calviniste de France, die zal deelne men aan het internationaal Calvinistisch Con gres, van 23 tot 26 October te Amsterdam, zal Maandagavond a.s., 22 October in de Waalsche Kerk als spreker optreden met het onderwerp: „La Souveraineté de Dieu". DIEFSTAL UIT EEN KLEEDLOKAAL. Vier dames, die Donderdagavond in den Doelen geturnd hadden, deden bij de politie aangifte dat een ongewenschte bezoeker in het kleedlokaal was geweest en haar kleede ren nagesnuffeld had. Vermist worden resp. een portemonnaie met f 9, een portemonnaie met f 4.50, een rijwielplaatje in étui en een los bedrag van f 1.50 Duitschland mag niet als afzetgebied verloren gaan. De moeilijkheden in het betalingsverkeer1 tusschen Duitschland en ons land doen als vanzelf de vraag rijzen: Hoe is de ontwikke ling van de Duitsche handelsbalans in 1934 jeweest? De Duitsche invoer over het eerste halfjaar van 1934 had een waarde van 2302 millioen R.M. tegenover 2087 millioen R.M. in de -overeenkomstige periode van 1933. De waardecijfers van den Duitschen uitvoer be droegen resp. 2i 86 en 2378 millioen R.M. De invoer was dus in deze periode van 1934 on geveer tien procent grooter dan in hetzelfde tijdvak van 1933. Bij een beoordeeling der ge detailleerde cijfers van de verschillende lan den blijkt, dat de niet-Europeesche landen van deze invoervermeerdering meer geprofi teerd hebben dan de Europeesche landen. Dat geldt in 't bijzonder voor Australië, Argentinië, Uruguay en Britsch Zuid Afrika. Deze landen waren in 1934 de leveranciers van ruwe wol, terwijl Canada en de Belgische Congo voor de grootere Duitsche behoefte ian metalen zorgden en Chili voor de salpeter. Van de Europeesche landen hadden Polen en Tsjecho- Slowakije het grootste aandeel in den groote ren houtinvoer, Engeland. Frankrijk, België en Italië voorzagen in textielgoederen, Zwit serland in afgewerkte fabrikaten en het Saar- gebied in ijzerproducten. Ons land voerde in Duitschland in het 'eerste halfjaar 1933 in voor 112, en in dezelfde periode van 1934 voor 127,9 millioen R.M. Er waren ook landen, die de beteekenis van Duitschland als klant zagen afnemen. Zoo bijv. Denemarken voor boter, vet en eieren, Noorwegen voor traan en China voor sojaboonen. De Duitsche uitvoer was over het eerste halfjaar 1934 circa 12 procent lager dan over dit tijdvak van 1933. Deze achteruitgang komt grootendeels voor rekening van Rusland (173,5 tegenover 36 millioen R.M.'). Als bij zonderheid kan nog worden opgemerkt, dat, terwijl ds export in de eerste drie maanden van 1934 van Duitschland naar de Europee sche landen slechts met ongeveer twee pro cent en naar de niet-Europeesche landen met vier procent verminderde, dit percentage in de tweede driemaandelijksche periode steeg tot 12. zoowel voor de Europeesche als voor de niet-Europeesche landen. Onder de eerste groep zijn het vooral Frankrijk, Zwitserland. België, Oostenrijk. Nederland en Polen, welke minder van Duitschland betrokken, verge leken bij 1933. Daartegenover namen Italië, Denemarken, Griekenland en Gr. Brittannië in dit jaar meer af. De verminderde Duitsche export naar de niet-Europeesche landen komt bijna geheel op rekening der Ameri- kaansche landen. De afzet van Duitsche pro ducten naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika daalde tusschen April en Juni 1934 met niet minder dan vijf en dertig procent, vergeleken bij de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Valutaverhoudingen heb- U.L.O.-VEREENIGING „JUNO". A.s. Zaterdagavond houdt de lieer K. van der Veer, ambtenaar van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, voor de Hp.arlemsche Ulo- vereeniging „Juno" een lezing in het gebouw van den Protestantenbond Berkenstr. Haar lem-Noord. Onderwerp van de lezing: ..Onze beschavingstaak tegenover de verschrikkin gen van de wildernis." ben daarbij een rol van beteekenis gespeeld. Wat de Aziatische landen betreft is de positie voor Duitschland in 't algemeen gunstiger. De export naar Britsch Indië en Turkije was in het eerste halfjaar 1934 grooter dan in dezelf de periode van 1933. De Duitsche handelsbalans sluit over het eerste halfjaar 1934 met een invoeroverschot van 216 millioen R.M., tegenover een uitvoer- overschot van 291 millioen R.M. in 1933. De positie is dus belangrijk slechter geworden. Niet minder dan 507 millioen R.M., waarvan 134 millioen R.M. op Russische rekening ge schreven moeten worden. Daarna volgen Frankrijk, Nederland, Zwitserland en België. Alleen Gr. Brittannië maakte een uitzonde ring. Intusschen zijn nadere cijfers gepubli ceerd omtrent de positie van ds Duitsche han delsbalans. Daaruit blijkt dat deze over Augus tus 1934 sluit met een invoeroverschot van 8.6 millioen R.M. De waarde van den Duitschen invoer is in Augustus, vergeleken bij Juli, met 6 procent gedaald en gekomen op 342,5 mil lioen R.M. De waarde van den Duitschen uil- voer is daarentegen van 321 millioen R.M. in Juli tot 334 millioen R.M. in Augustus 1934 gestegen. De vermindering van dezen invoer is in hoofdzaak het gevolg van de sterke da ling van den invoer van levensmiddelen, wel ke 18 millioen R.M. lager was dan in Juli 1934. De beperkende bepalingen hebben ook den invoer van grondstoffen verder doen dalen, al is dit percentage niet hoog. Het zijn in hoofdzaak niet-Europeesche landen, welke bij den verminderden invoer zijn betrokken. Alleen China maakt een uitzondering. De Augustus-uitvoer is gestegen vergeleken bij Juli, maar naar de waarde met ongeveer twintig procent gedaald vergeleken bij Augus tus 1933. Naar Frankrijk, Zwitserland en Ne derland daalde de Duitsche uitvoer in Augus tus j.1.daarentegen nam deze toe naar Zwe den, Italië, Engeland, Denemarken en Rusland. Het Instïtut für Konjunkturforschung komt in het laatste weekoverzicht met de nieuwste gegevens Daaruit blijkt, dat de Duitsche uit voer zich beweegt op het in de eerste maan den van 1934 bereikte laagste ■niveau. De Duitsche invoer is sedert het voorjaar 1934 aan een steeds scherper controle onderwor pen. omdat de beschikbare deviezen niet vol doende zijn om den noodig zijnden invoer te betalen. Van deze omstandigheden kan men helaas ten onzent de uiterst nadeelige gevol gen allerwegen bemerken. Het is en blijft voor ons van het grootste belang, dat Duitschland voor ons als afzetgebied niet verloren gaat. Maar men mag dan ook verwachten, dat Duitschland zijn ontvangen goederen op cor recte wijze betaalt. MOIiLERUS Voorbereidingen te Midden hall. De Hollanders maken een uitstekenden indruk. Vrees voor mist bij de start. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen, 18 October. Zonder ons patriottisme te forceeren kun nen wij zeggen dat de twee Nederlandsche machines en haar bemanningen tot heden in Mildenhall den besten indruk hebben gemaakt De aankomst der toestellen in recordtijd te Croydon wekte algemeene bewondering. En in Mildenhall vandaag Woensdag moest men de kalmte en de onverstoordheid zoeken in het Nederlandsche kamp. De heeren van de Royal Aero Club vertelden ons wij had den er niet om gevraagd dat de Nederland sche deelnemers van officieel standpunt be zien het best voorbereid waren en al geheel gereed waren om de reis te aanvaarden. De Douglas is de grootste machine in den wed strijd en Parmentier heeft wel zeer in tegen stelling met andere deelnemers <die spreken van drie en een halven dag) aan iedereen die het wilde hooren doen weten, dat hij heeft be rekend Melbourne in 5 dagen te zullen berei ken. I>e opzet van de mededinging van de Douglas heeft iedereen er hier van overtuigd, dat een triomfantelijke betrouwbaarheids- tocht meer dan een race het doel is; intus schen achten de beste beoordeelaars de kan sen van de nieuwe machine van de K. L. M. voortreffelijk. Het Pander-vliegtuig eenig in zijn soort wordt beschouwd als een „dark horse dat wil zeggen een toestel welks ver richtingen men niet vooraf kan peilen omdat er geen basis voor oordeel is. Maar Geysen- dorffer staat uiteraard bekend en is hier en daar beschreven als een van de beste piloten ter wereld; en dit gevoegd bij den algemeenen indruk van efficiency en rustige zakelijkheid, welken de Nederlanders maken, doet allen in Mildenhall beseffen dat ook de P. H. O. S. T een kracht is, waarmede ten zeerste rekening moet worden gehouden. Nu de eenige Fransche dfeelnemer als ge volg van ernstige averij bij een landing in Le Bourget is uitgevallen zijn er van de 64 in schrijvers 21 of 22 in den wedstrijd gebleven. De meesten hebben zich teruggetrokken om financieele redenen. Ofschoon voor inschrij ving slechts 10 behoefde te worden betaald bleken voor velen de kosten, die onvermijdelijk uit de mededinging moeten voortvloeien, te hoog. Voor de Britten van deze Eilanden komt dat bedrag wellicht op een 800, hetgeen waar vliegen toch altijd veel geld kost nog niet zoo heel veel is. Voor de buitenlanders moest de rekening van eigen kosten in eenige gevallen ongeveer 2500 hoog zijn, in het geval der Amerikanen wellicht nog hooger. De deelneming uit de Britsche Eilanden is dan ook verreweg het grootst. Terwijl wij dit schrijven heerscht er onder de piloten in Mildenhall onze mannen uit gezonderd nogal wat ontevredenheid. Zij ondervinden dat de afstands-capaciteit van hun machines aanmerkelijk wordt vermin derd door de bepaling, waarbij grenzen wor den gesteld aan het geladen gewicht. Wan neer de machines te zwaar zijn moet dat wor den goedgemaakt door benzine uit de tanks te nemen. De Amerikaansche vlieger Roscoe Turner heeft b.v. geklaagd dat zijn Boeing Transport, die met volle tanks 1600 mijl weg kon komen zonder tusschenlanding,, thans om aan de gewichtsvoorwaarde te voldoen dien af stand teruggebracht ziet tot ongeveer 1200 mijl. De Britsche Airspeed-machine van kapi tein Stack bleek met volle tanks ook te zwaar en heeft voor den wedstrijd een draagwijdte van 1000 mijl, in plaats van de normale 1500 mijl. Zij mopperen dat zij hun reisplan moe ten herzien: maar aangezien de regels van het spel lang tevoren voldoende bekend waren, schijnt hun gemopper wat onredelijk. Wat het weer betreft zijn de vooruitzichten noch te goed noch te slecht. De ernstige be dreiging bij het vertrek der machines op het vastgestelde uur 6.30 v.m„ 20 October vormt een mogelijke ochtendmist. De koude harde wind, met nijdige regenbuien, van het begin van de week hadden vandaag plaats gemaakt voor kalme lucht, zon en wat vorst in den nacht. De weervoorspellers wagen zich niet aan meteorologische aanwijzingen voor over overmorgens, maar zij vertrouwen wel dat het weer op den grooten ochtend vrij gunstig zal zijn. De regeling voor de start draagt een voorloopig karakter, omdat weer en mate van helderheid en het aantal starters verander lijke factoren zijn, factoren nochtans, die op het laatste oogenblik de wedstrijdcommissie moeten doen beslissen. Het doel is de machi nes met een tusschenpoos van ongeveer een halve minuut te doen vertrekken, zoodat ze allen binnen een kwartier in de lucht zullen zijn. Het voordeel van tijdwinst dat aldus ont staat moet worden prijsgegeven in Singapore, waar de piloten die in Milder^^^ttjdvoordeel hebb enbehaald aan de vooj^Jereiding van hun vertrek niet mogen beginnen voordat de mi nuten, die zij aan het begin hebben gewonnen verstreken zijn. A. K. VAN R. Charles Laughton als Hendrik VIII en Binnie Barnes als Katherine Howard. Deze week zal in het Rembrandt-Theater vertoond worden de film Het Liefdeleven van Hendrik de Achtste van Engeland. De roep, die van deze rolprent is uitgegaan, is in zoo verre juist gebleken, dat het een van de wei nige Engelsche films is, misschien wel de eerste die op één lijn kan staan met de _,oede producten uit andere landen, waar de filmindustrie veel ouder is. Weliswaar kan niet gesproken worden van een groot meester werk. want daarvoor is de film te veel aan de oppervlakte gebleven. Nieuwe vondsten zijn er niet gedaan, maar de hand van een knap en degelijk regisseur, d:e de Hongaar Alexan der Koraa toch is. is niet te miskennen. In elk geval mist ze de traagheid der andere En gelsche films. Er is gewerkt met groote bouw werken. maar de pompeuse overdaad en aflei dende massaregie, waaraan een Cecil de Mille bijv. lijdt, is zorgvuldig gemeden. Het is een historische costuumfihn, maar de costuums dringen zich niet overheerschend op: ze blijven achtergrond, scheppen uitsluitend de ver- eischte sfeer, die zeer goed getroffen is. Wat de historische juistheid betreft, deze meenen we althans in details wel wat in twijfel te mogen trekken. Maar wat doet dat er toe. als het maar details zijn? Wat doet het er eigen lijk toe, of in werkelijkheid Hendrik de Acht ste een half jaar getrouwd is geweest niet Anna van Cleef vóór hij zich van haar liet cheiden, en niet zooals de film het voorstelt, deze scheiding reeds op den huwelijksdag be klonken werd? Dat zijn „film-vrijheden", die het tempo slechts ten goede komen en de hoofdzaak is. dat de scheiding ls aangegeven. Misschien door deze vrijheden is het ge vaar van dit gegeven, waarin vijf van de zes huwelijken van Hendrik zijn verwerkt, nl. dat het een serie fragmenten zou kunnen wor den over 't geheel ontloopen. Zoo begint, de film met de terechtstelling van zijn tweede vrouw Anna Boleyn. w-elke dag tegelijk de hu welijksinzegening met zijn derde echtgenoot e Jane Seymour beteekent. Achtereenvolgens komen dan zijn verhouding met Anna van Cleef. Katherine Howard en Katherine Parr, welke laatste volgens Hendrik's woorden, de beste van de zes, maar ook de slechtste voor hem was Van het leven en gewoonten van Hendrik de Achtste geeft de film een bijzonder goed beeld. En in het middelpunt van de belang stelling staat de reus Charles Laughton, een. reus in lichaamsbouw en een reus in actee- ren. Zijn uiterlijk geeft Hendrik weer. zooals wij ons hem hadden voorgesteld en de wijze, waarop hij deze rol vertolkt, stempelt «.em tot een buitengewoon filmspeler. Geweldig is hij in zijn plotselinge uitbarstingen van toorn, geweldig in de harde wreedheid, waar mee hij zijn vrouwen, als ze zich niet meer mogen verheugen in zijn sympathie, van zich stoot, geweldig door ce soberheid zijner mid delen .Den onbeschaafden vorst die alleen maar voor eigen genoegen leefde, teekent hij scherp en wrang. Hier kan van een bijzondere crea tie gesproken worden. Over het algemeen is de zoo gevaarlijke stof kiesch behandeld. De avond na het huwelijk met Anna van Cleef valt daar misschien even buiten, doch stootend is dat gedeelte nog geenszins. Het is een Vim. waarmee de Engelsche film industrie alle eer in legt en het is een genot haar te aansohouwen. A. J. C. VI. HET TOONEEL TWEE VOLKSVOORSTELLINGEN. De Hagespelers zullen twee volksvoorstel lingen in den Stadsschouwburg geven en wel Zaterdag van Liefde-Lessen van Molière en Zondag van „Als ouders slapen", het blijspel waarmee dit gezelschap in Amsterdam zoo veel succes heeft gehad en waarin Louis Borel, die 1 November naar Engeland vertrekt om daar zijn geluk als filmacteur te beproeven, zoo geestig de rol van der. adelborst speelt. Het is Zaterdag reeds de vijfde niaal in dit seizoen dat de Liefde Lessen van Moliere hier in de charmante vertooning van Ver kade gaat. Het lijkt ons wel zeker, dat ook bij deze volksvoorstelling de schouwburg stampvol zal zijn. FRANC NOHAIN OVERLEDEN. Te Parijs is overleden de bekende fabel dichter Franc Nohain, de „Lafontaine van de twintigste eeuw". Franc Nohain, die secretaris-generaal van de „Echo de Paris" was, heeft ook als roman- en tooneelschrijver en librettist bekendheid verworven. PREMIcRE VAN „ROBBEDOES". De Kon. letterlievende vereenislng J. J. Cremer zal op Dinsdagavond 23 October in den Stadsschouwburg de première van ..Rob bedoes" geven, een blijspel in drie bedrijven door Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. STUKKEN VAN HENK BAKKER. Het Cresmernleuws meldt: Het nieuwe stuk van Henk Bakker en Jan Fabricius „Inbrekers gevraagd" is in het Duitsch vertaald door Hermann Quiri"*-' en is reeds in Duitschland ter opvoerin^ i- nomen. Ook is het in het Engelsch ve~*' -'d. Henk Bakker werkt aan de vertaling van „Betie". een vroolijk spel van crisis in drie bedrijven, op verziek van Esther de Boer-van Rijk. Op 1 Januari zal dit stuk zijn première beleven in den schouwburg Jansweg door het de Boer-van Rijk-ensemble.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13