I ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 LAATSTE BERICHTEN Goering maakt bezoeken. Zijn gevolg legt kransen op graven van Duitschers en Serviërs. 1 BELGRADO. 19 Oct. (D.NS.) De Pruisische minister-president, generaal Goering, bezocht hedenmorgen minister-president Uzunowitsj, die onmiddellijk de kabinetszitting welke den heelen ochtend had geduurd onderbrak en een onderhoud van twintig minuten met generaal Goering had. Vervolgens begaf Goering zich naar het mi nisterie van oorlog, had een onderhoud met den minister van oorlog Milanowitsj en voorts met generaal Meditsj. Daarna begaf hij zich naar het oRemeensche gezantschap, waar hij zijn naam schreef in het boek van bezoekers van koning Carol. Het gevolg van Goering legde intusschen twee kransen op de graven van gevallen Duit- sche en Servische soldaten. Des middags begaf Goering zich naar de koningin-weduwe Maria. Verbanning der Katholieke bisschoppen uit Mexico? Motie in het parlement. MEXICO CITY, 20 October (Reutor) De Kamer heeft een motie aangenomen, waarin den president verzocht wordt alle Katholieke bisschoppen en aartsbisschoppen uit Mexico te vrbannen als eindelij ke oplossing van het Katholieke probleem. Marquet in conflict met de neo-socialistische partij. Aftreden als minister? PARIJS, 19 October (Reuter). Aan den vooravond van de bijeenkomst op Zondag van den centralen raad van de Neo-Socialis- tische partij rees de vraag of de minister van arbeid Marquet genoopt zal worden zijn ontslag te nemen of dat hij buiten de neo- socialistische partij zal worden gesloten, doordat hij zijn portefeuille wil behouden. T-'n bureau der partij is hedenavond bijeen gekomen om de positie van Marquet te on derzoeken. Op de in Juli gehouden verga- dering van den raad der partij werd besio. ten, dat de minister van arbeid, in wien men zijn vertrouwen uitsprak in de regeering zal blijven voor het op stapel zetten van een program van groote werken tegen de werk loosheid. De minister vroeg dezen avond aan zijn collega, hem dit vertrouwen te blijven ver- leenen, maar verscheidene invloedrijke leden der partij zeiden niet te willen dat Marquet aan het ministerie van arbeid blijft. Daar zij van meening zijn dat onder de huidige omstandigheden de eenige taktiek van de partij is oppositie tegen de regeering- Doumergue. Een der leden der partij Tama- dier, heeft dan ook aan Marquet gevraagd zijn portefeuille terug te geven, er bij voe gend dat Marquet anders uit de partij moet woraen gezet. Naar het schijnt is Marquet vast besloten zijn portefeuille in ieder geval te behouden. Als de centrale raad der partij hem Zondag zal viagen af te treden, zal hij verklaren, dat hij 'net als zijn plicht beschouwt zich niet los te maken van de regeering. Rooverbende overvalt station. En neemt de kas mee. BOEKAREST. 19 October (Reuter). In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een rooverbende de beambten van het station Radiumare gevangen genomen en de trein reizigers geplunderd. Met medeneming van de stationskas verdwenen de bandieten in het bosch. „Sluit de gelederen". Film van den B. V. L. De film als propagandamiddel is thans ook in dienst gesteld van den Bijz. Vrijw. Land storm. dank zij de Nationale Landstormcom missie. die den heer W. P. Sohefer van de H. A. V. O. te Voorburg opdracht gaf het ont staan en de ontwikkeling van dit nationale veiligheidsinstituut aldus vast te leggen. Na dat de heer J. D. A. Verkrulssen het scenario had geschreven en de heer S. W. Wertheim de illustreerende muziek had gecomponeerd, ging men aan den slag, waarbij ir. C. A. van Diggelen de geluidsopname verzorgde. Vrijdagavond is het resultaat van hun ar beid, de kiankfilm „Sluit de gelederen", in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage vertoond. Onder de zeer talrijke aanwezigen werden opgemerkt de minister-president, dr. H. Co- lijn en de ministers Deckers en De Wilde. De a-vond werd geopend met een rede van den voorzitter der Nat. Landstonmcom-mis- sie, luit.-generaal L. F. Duymaer van Twist, die namens de N. L. C. allen hartelijk welkom heette op deze buitengewone samenkomst van den B.V.L., in het bijzonder dr. Colijn, de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Defensie en den burgemeester van 's-Gra venhage. Na zijn rede. die met een langdurig ap plaus werd bezegeld, verhieven allen zich van hun zetels en klonk uit tweeduizend kelen het Wilhelmus. Als de laatste klanken in de groote zaal zijn weggestorven worden de lichten ge doofd. Dan knerpt de geluidsinstallatie. De film draait. En niemand minder dan minister De Wilde introduceert. Hij getuigt van den goeden geest, die hem telkens opnieuw treft, wanneer hij onder de landstormers vertoeven mag. Ernstig en vastberaden onderstreep'; spr. nog eens het doel van den B. V. L. en d< noodzaak daarvan. De film brengt diverse episodes uit den mo bilisatietijd in beeld. Vervolgens: November 1918. Op dit moment, waarmee de eerste acte van de film eindigt, houdt mr. W. C. Wen- delaar een korte toespraak. Vervolgens de heer Snoeok Henkemans. Daarna komt generaal Duymaer van Twist weder aan het woord, thans ojn een exposé te ven van de ontwikkeling in 15 jaren van den B. V. L., welks 80.000 leden zijn onder gebracht in 21 gewestelijke verbanden en 1277 afdeelingen. Dan wordt de aandacht gevraagd voor den m luister ^president, dr. Co-lijn, die eveneens het goed recht van den B. V. L. bepleit. „Oranje en Nederland" is de titel van de laatste acte. welke wordt ingeleid door het bekende „Wilt- heden nu treden". Kapitein Nijland van den Vaartuigendienst is de ver tolker van den inhoud. Na deze filmvertooning was het woord aan het lid der Nat. Landstormcommissie, gene- raal-majoor H. de Iongh, die de slotrede hield. Lloyd's register of Shipping. Classificatie-lichaam bestaat 100 jaar. Een lichaam van wereldnaam: Lloyd's Re gister of Shipping, herdenkt Zondag den hon derdsten verjaardag van zijn reconstructie op zijn huidige basis. Want ofschoon ten behoeve van assuradeu ren. het register in den vorm van met de hand geschreven „scheepslijsten" in het jaar 1760 het levenslicht zag in het door Ed ward Lloyd onder de regeering van Karei II te Londen opgerichte koffiehuis, zouden er nog ruim zeventig jaren voorbij gaan vóór de onderneming optrad als een maatschappij. op de bres stond voor de belangen van assu radeuren. kooplieden en reeders. Van 21 October 1834 af is Lloyd's Register werkzaam als een publiek lichaam, dat niet anders beoogt dan de behartiging van het algemeen belang. Zijn inkomsten worden tot de laatste penny! in het belang van de scheepvaart besteed voor de uitbreiding van zijn staf van surveyers en voor de per- fectionneering van zijn organisatie. Het vertrouwen der reeders van de geheele wereld wordt wel zeer duidelijk aangetoond door het feit dat in Groot Brittannië en Ier land 95 pCt. van de totale scheepstonnage ge bouwd is onder toezicht en volgens classifi catie van genoemd lichaam, tegen 75 pCt. van de wereldtonnage. Het Lloyds' merkteeken 100 A 1. ten bewijze dat een schip is gebouwd volgens de hoogste klasse van Lloyd's Register of Shipping, verleent zulk een vaartuig een degelijkheidsbrevet van de eerste orde! De nog in aanbouw zijnde schepen inbe grepen, bedroeg het totaal aantal met Lloyd's Register geklasseerde en nog te klasseeren schepen einde Juni jj. 9263 oftewel bijna 32.000.000 ton. Practisch komt dit neer op de helft der wereldscheepvaart. Dooden en gewonden tusschen wrakstukken van auto. PARIJS, 20 October (Reuter). Op een spoorwegovergang in de nabijheid van Bor deaux werd een vrachtauto waarin zich acht personen bevonden, gegrepen door een motor- trein. die een snelheid van 70 K.M. had. De vrachtauto werd 150 meter meegesleurd en tusschen de wrakstukken van de vernielde auto werden vier zwaar gewonden en vier dooden aangetroffen. De toestand van twee der gewonden is van dien aard dat alle hoop op herstel moet worden opgegeven. AMNESTIE VOOR VEROORDEELDEN ZEVEN PROVINCIëN BEPLEIT. Wetsvoorstel door com munisten ingediend. De leden der Tweede Kamer R. Effendi en L. L. H. de Visser hebben een wetsvoorstel in- ediend betreffende amnestie aan al degenen, die behoorendc tot de Nederlandsche krijgs macht buiten Europa, zich in den tijd tusschen 3 en 11 Februari 1933 hebben schuldig gemaakt aan een van de misdrijven, vermeld in de ar tikelen 108 tot 128 van het Wetboek van Straf recht. In de Memorie van Toelichting merken de voorstellers op, dat het gewenscht is, dat aan de opvarenden van het oorlogsschip De Zeven Provinciën, zoowel Nederlanders als in- heemschen, die wegens een der misdrijven tegen de ondergeschiktheid, genoemd in den Vierden titel van het Wetboek van Militair Strafrecht tot voor -het meerendeel zeer zware straffen zijn veroordeeld amnestie verleend wordt. Alg. Vereen, voor Bloem, bollencultuur. Buitengewone algemeene vergadering. Moet de teeltbeperking gehandhaafd blijven? De 174e (buitengewone) algemeene verga dering der Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur zal worden gehouden op Maandag middag 5 November a.s. in het Krelagehuis. Het Hoofdbestuur stelt o.m. voor, dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur machtigt, de wenschen der algemeene verga dering met betrekking tot de sanerings maatregelen voor 1934-1935 ter kennis van den minister van Economische Zaken te brengen, overeenkomstig de beantwoording door de algemeene vergadering van de vol gende vragen: 1. Moeten de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd blijven? 2. Moe ten de minimumprijzen gehandhaafd blij ven? 3. Blijven maatregelen ter controle van den uitvoer noodzakelijk? In een toelichting zegt het hoofdbestuur o.m., dat in toenemende mate bezwaren ge rezen zijn, die het noodig maken zich ern stig te bezinnen over de al dan niet voortzet ting der maatregelen in de naaste toekomst. Een kleine minderheid van het hoofdbe stuur staat op het standpunt, dat onverwijld aan alle saneringsmaatregelen een einde moet worden gemaakt en ziet alleen heil in volledige vrijheid van teelt en handel. De meerderheid acht het oogenblik voor loslating van het stelsel nog niet gekomen. Ten opzichte van de minimumprijzen is de meening van het hoofdbestuur verdeeld. Het meent daarom zich te moeten bepalen tot leen uiteenzetting der vóór en nadelen en geen advies in een bepaalde richting aan de algemeene vergadering te moeten voorleg gen. De voorstanders der minimumprijzen be toogen, dat daardoor teelt en handel nog eemgszins loonend zijn geweest en prijs inzinking en dumping voorkomen werd. Bij vrije prijsvorming zou. naar hunne meening Engeland onmiddellijk door contingenteering en (of) verhooging van invoerrechten on zen invoer belemmerd hebben. Ofschoon zjj niet blind zijn voor de nadeelen aan de mi nimumprijzen verbonden, zouden zij huiverig zijn om thans reeds tot de afschaffing der minimumprijzen over te gaan. De tegenstanders der minimumprijzen vree zen, dat bij handhaving de teelt van bloem bollen. die in Engeland reeds op groote schaal wordt uitgeoefend, en in mindere mate in Duitschland en België nabij de Neder landsche grens, zich in toenemende mate naar het buitenland zal verplaatsen. Zij achten voorts de minimumprijaen wegens de onmogelijkheid van afdoende controle, een bron van toenemend geknoei en een ernstig gevaar voor de handelsmoraliteit. Zij meenen dat door afschaffing der minimumprijzen de normale gang van zaken het spoedigst her steld zal kunnen worden. Voor- en tegenstanders der minimumprij zen in het hoofdbestuur zijn beiden be ducht voor de enorme lasten die aan het bloembollenlbedrijf uit hoofde van de sanee ring zijn en zullen worden opgelegd. Tenslotte acht een sterke meerderheid in het hoofdbestuur maatregelen van controle op den uitvoer noodzakelijk, waaronder voor namelijk is te verstaan het voorkomen van den uitvoer van plantgoed naar het buiten land, het tegengaan van het zenden van bloembollen naar aucties in het buitenland, het beletten van dumping en leveren aan bui- tenlandsche wanbetalers. De 175e algemeene vergadering. In December a.s. zal de 175e algemeene ver gadering worden gehouden. Aan de orde komt daar o.m.: de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur ter voorziening in de vacatures, die per 31 De cember a.s. in het hoofdbestuur zullen ont staan door de periodieke aftreding van de le den Jos. M. J. Braam te Heemstede en W. Kooiman P.P.zn. te Andijk-Oost. Deze perio diek aftredende leden zijn niet terstond her kiesbaar. HEEMSTEDE A.R. KIESVEREENIGING. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier een vrij goed bezochte ledenvergadering. Nadat gelezen was Ps. 125 en de vice-voor- zitter in gebed was voorgegaan, v'olgde eenige mededeelingen. o.a. van het overlijden van den heer Wiersema, een der ijverige bestuurs leden .die zeer veel voor de partij heeft ge daan. Als bestuurslid werd gekozen de heer F. Minnema. Een vacature werd aangehouden tot de eerstvolgende jaarvergadering in Februari. Vervolgens werd de voorloopige groslijst vastgesteld voor de eerstkomende Statenverkiezing. Hierna kreeg Drs. F. Minnema het woord voor het houden van een rede over „Onze bezwaren tegen de Chr. Democratische Unie", waarvan spr. de meer principieele kant wilde belichten. De C.D.U. dankt, volgens spr., haar groei aan de tijdsomstandigheden. De dema gogie, die zij toont, is voor de A.R. niet on gevaarlijk. Uitvoering ging spr. het program der C.D.U. van 1933 na. en vergeleek het met het anti-revolutionnaire program. Tenslotte zeide spreker, dat de naam C. D U. niet klopt met het programma. De naam Christen-Socialist zou beter zijn. De leiders der C.D.U. zijn allang vervreemd van de ware Christelijkheid toen zij hun partij stichtten. Zij hebben het Christendom niet geheel afgeworpen, maar zij stellen de rechten van den mensch op den voorgrond. Nadat verschillende vragen waren gesteld en beantwoord ging Ds. Dondorp voor in dankgebed. VELSEN Een streekplan voor den IJmond-Noord. Gemeenschappelijke regeling voorgesteld met Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, met de Raden der gemeenten Be verwijk. Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin een gemeenschappelijke regeling te treffen betreffende het ontwerpen en vaststellen van een streekplan voor het gebied dier gemeenten voor zoover dit is gelegen benoorden het Noordzeekanaal. Bij het voorstel is gevoegd een toelichting, opgemaakt door de Vaste Commissie voor uit breidingsplannen in Noord Holland. Zij volgt hieronder: Toelichting. In de laatste kwarteeuw heeft zich in de streek benoorden den mond van het Noord zeekanaal een belangrijke industrieele ont wikkeling voltrokken, die van verstrekkenden invloed is geweest en zal blijven op het karak ter van de streek, terwijl niettegenstaande de weinig gunstige omstandigheden der laatste jaren op de mogelijkheid van een verdergaan de ontwikkeling moet worden gerekend. Daarnaast is ontwikkeling van het thans in deze streek nog in een beginstadium verkee- rende forensendom te verwachten. De verbe tering van de verkeerswegen en verkeersmid delen (zooals in deze streek de electricificatie van de spoorlijn, de aanleg van den Rijksweg AmsterdamVeisen, de verbetering van de pontverbinding, de te verwachten omlegging van den Rijksweg VelserpontAlkmaar) maakt het wonen op grooten afstand van het werk steeds beter mogelijk. De neiging om in een landelijke omgeving of een aan natuur schoon rijke streek te wonen neemt meer en meer toe. De afschaffing van de forensenbe lasting heeft een tot dusver bestaande belem mering weggenomen. Een sterke toeneming van de bevolking der streek is van deze veranderde omstandighe den het gevolg geweest en is, zoolang de eco nomische wereldgebeurtenissen niet een voor Nederland te ongunstige wending nemen, ook in de toekomst (in een meer of minder snel tempo) te verwachten. De bebouwing breidt zich dientengevolge allerwege uit. Het natuurschoon, waarvan het behoud aandacht vraagt, zoowel met het oog op het belang van de streek zelve, die immers voor een deel haar bloei dankt en zal danken aan de aanwezigheid van natuurschoon (bad plaats, forensen), als in verband cnet de groeiende behoefte aan recreatiegebied, wordt èn door industrie èn door bebouwing meer en meer bedreigd. De bestaande wegen zijn voor het toenemen de verkeer onvoldoende en zullen dat in de toe komst in steeds hoogere mate worden. Een aantal hiermede verband houdende en in elkaar ingrijpende vraagstukken zullen, niet voor elke gemeente afzonderlijk, doch vcor de streek in haar geheel, moesten worden onder het oog gezien en. voorzoover mogelijk, opgelost, teneinde de noodige grondslagen te verkrijgen, waarop de gemeentelijke uitbrei dingsplannen of herzieningen van die plannen, waaraan behoefte en hier en daar zelfs drin gende behoefte bestaat, tot welker vaststelling een deel der gemeenten zelfs sedert geruimen tijd wettelijk verplicht is en die niettemin we gens het ontbreken van die grondslagen thans niet kunnen worden opgemaakt, behooren te berusten om een harmonisch en organisch ge heel te doen ontstaan. Een. door de gemeenten Beverwijk, Heems kerk, Veisen en Wijk aan Zee en Duin in on derlinge samenwerking op te maken gemeen schappelijk streekplan voor het gebied be noorden het Noordzeekanaal (waarbij uiter aard het verband met het gebied ten zuiden daarvan niet uit het oog wordt verloren) is het eenig middel om tot dergelijke behoorlijk gefundeerde uitbreidingsplannen te geraken. Weliswaar is nog steeds geen beslissing ge vallen over de omlegging van den Rijksweg, diie een der belangrijkste onderdeelen van het streekplan zal komen te vormen, doch deze omstandigheid behoeft geen beletsel te zijn om reeds thans met het overleg over de sa menstelling van het streekplan een aanvang te maken, opdat na die beslissing de vaststel ling zoo spoedig mogelijk plaats heeft en de totstandkoming van de wettelijk verplichte herziening van het uitbreidingsplan niet lan ger wordt opgehouden dan strikt noodzake lijk is. Het ligt voor de hand, dat de Vaste Com missie voor Uitbreidingsplannen in Noord holland, die door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 30 December 1925 is ingesteld om het Provinciaal Bestuur en de gemeentebe sturen van advies te dienen over de gemeen telijke uitbreidingsplannen en in het bijzonder over hun ouderlingen samenhang en het ont staan van een goed gewestelijk geheel, in dit overleg betrokken dient te worden. Op verzoek van Gedeputeerde Staten zijn B. en W. reeds eenigen tijd geleden met de Commissie in overleg getreden over de te vol gen werkwijze. Een concept voor een naar het oordeel van B. en W. aanbevelenswaardige regeling voor een op grond van artikel 45 van de woning wet in te stellen streekplancommissie met ver tegenwoordigers der 4 betrokken gemeenten als leden, enkele leden der Vaste Commissie als adviseerende leden en de beide betrokken Inspecteurs voor de Volkshuisvesting als me dewerkers, wordt hierna opgenomen. De aan het opmaken en vaststellen van het streekplan verbonden kosten hangen uiter aard samen met de keuze van den ontwerper. Wanneer de opdracht voor het opmaken van het plan zou worden verstrekt aan het bureau der Vaste Commissie een oplossing, die waar de Commissie in verband met haar taak over het noodige inzicht en over een aantal gegevens beschikt en reeds geruimen tijd haar aandacht aan de ontwikkeling van de ver schillende deelen der provincie, waaronder ook dit belangrijke gedeelte, heeft gewijd, aan bevelenswaardig lijkt zou dit een gunstigen invloed hebben op de kosten, alsook op den voor het opmaken van het plan benooöigden tijd. De kosten, bestaande uit salaris voor een teekenaar, bureaukosten, eventueele kosten voor publicatie van kaarten en rapporten en. voor wellicht noodzakelijke deskundige ad viezen. zijn teschatten op een bedrag van pl.m. f 4000.per jaar of omgeslagen overeenkoms tig artikel 16 van vorenbedoelde concept-rege ling op pl.m. f 0,15 per inwoner per jaar. Te verwachten is, dat de werkzaamheden niet langer dan 2 jaar zullen vorderen. De in het streekplan neergelegde grondsla gen en hoofdlijnen zullen dan in de gemeen telijke uitbreidingsplannen nader moeten worden uitgewerkt om tezamen met hetgeen daarin verder behoort te worden geregeld, een duidelijk beeld te geven van de toekomstige ontwikkeling der gemeenten. Volgens de gemeenschappelijke regeling zal de Commissie, die wordt ingesteld en aan welke de voorbereiding en de vaststelling van het streekplan wordt opgedragen, den naam voeren van „Streekplancommissie voor den IJmond-Noo<rd" en haar zetel hebben ten Raadhuize te Beverwijk. Zij bestaat uit negen leden en zeven advi seerende leden, waarvan de Raad der gemeen te Veisen drie en de Raad der drie andere ge meenten twee benoemen, alsmede drie resp. twee plaatsvervangers. Tot lid zijn alleen be noembaar de Burgemeesters en de leden van den gemeenteraad. SANTPOORT SANTPOORTS BLOEI. Gisterenavond hield de vereeniging „Sant- poorts Bloei" onder voorzitterschap van den heer Joh. van Beem een ledenvergadering in „Zomerlust'. In zijn openingswoord drukte de voorzit- er zijn spijt over uit, dat onder de vrij talrijke aanwezigen er zoo weinig neringdoenden waren, menschen dus, die direct belang had den bij het werken van „Santpoorts Bloei". Voorts wekte de voorzitter de leden op krachtig mee te werken aan den opbouw van „Santpoorts Bloei" en niet in de ver onderstelling te verkeeren, dat alleen het be stuur het werk voor zijn rekening moet ne men. Hierna las de 2de secretaris de uitvoerige notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens deed de voorzitter verschillende mededeelingen. Hij memoreerde o.a. dat de trottoirs aan het Zuidelijk deel van de Hoofdstraat voor fietspad zijn aangewezen, dat de telefooncellen weliswaar geplaatst zijn, doch dat nu een donkere wolk dreigt in den vorm van tariefsverhooging voor ge sprekken buiten Santpoort, dat er stagnatie was gekomen in den bouw van de muziek- nis. dat „Santpoorts bloei" op prettige wijze had samengewerkt met het 175-jarige „Sant poorts Ringrijden", dat „Santpoorts Bloei" bij Gedeputeerde Staten had aangedrongen op het geven van toestemming aan de auto- bus-maatschappij „Stormvogels" tot het exploiteeren van een autobus-dienst IJmui- denAmsterdam, dat de excursie naar Rot terdam buitengewoon geslagd was enz. Het volgend punt: .Bespreking betreffen de ons verzoek aan het gemeentebestuur om invoering van het vastrechttarief voor gas", bracht de tongen geducht in beweging. Tenslotte bleek, dat het grootste deel der aanwezigen er tegen was, dat het bestuur in dezen zijn plannen verder uitwerkte. Wel werd een voorstel aangenomen om er bij het gemeentebestuur op aan te dringen den gasprijs te verlagen en te vragen den huur voor den z.g.n. „tweeden meter" af te schaffen. Ook het punt: „De muzieknisbouw" werd uitvoerig behandeld. De voorzitter memoreer de eerst in 't kort de oorzaak van de stag natie in den bouw, waarna de heer Wester hoven een voorstel toelichtte om te besluiten naast de toegezegde f 750 een bedrag van f 300 tegen rente beschikbaar te stellen. „Vox Humana" zou dan op dezelfde voor waarden f 300 willen leenen. Verschillende leden gaven nog hun meening ten beste. De heer Enzerink wilde, dat „Sant poorts Bloei" de gevraagde f 500 niet leende, maar haar subsidie aanzienlijk verhoogde Tenslotte werd besloten de zaak aan te houden en eventueel op een aparte vergade ring en anders op de jaarvergadering af te handelen. Op verzoek van den voorzitter gaven een 4-tal leden zich op voor het winnen van leden onder hen, die zich hier ter plaatse komen vestigen. Bij het gemeentebestuur zal er op worden aangedrongen den naam van den Brederood- scheweg te wijzigen, aangezien er verwarring ontstaat met den Brederodeweg te Bloemen- daal. Bij de rondvraag werd allereerst het be stuur dank gebracht voor wat 't had gedaan inzake den Brederoodscheweg. Vervolgens werd geklaagd over het ontbreken van wan delpaden langs den Rijksweg, het heffen van omzetbelasting door het P.E.N. en de „ont— bossching" van onze plaats. Tenslotte werd besloten zich aan te sluiten bij de actie tegen de huidige P.E.N.-tarieven. IJMUIDEN VEEL HOUT AANGESPOELD. De laatste dagen spoelt hier veel hout aan, dat bij de strandvonderij wordt afgegeven. Dit hout is wel afkomstig van deklasten, welke in den storm door houtbooten verloren zijn. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.25—f 0.75. Griet per 50 K.G. f32—f 17. Tongen per K.G. f 1.80—f 1.15. Zetschol per 50 K.G. f 17.50. Kleine schol per 50 K.G. f 18f 6.60. Schar per 50 K.G. f 11—f 2 50. Rog per 20 stuks f 19f 11. Vleet per stuk f 2.50. Kleine poon per 50 K.G. f 7.20f 6.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 18.50f 17. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 17— f 13. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f 8.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 48f 43. Groote gullen per 50 K.G. f 20. Kleine gullen.per 50 K.G. f 12.50—f 10.50. Wijting per 50 K.G. f 5.80—f 1.85. Makreel per 50 K.G. f 5.40—f 3.30. - Heilbot per K.G. f 0.62—f 0.46. Leng per stuk f 1.30f 0.70. Koolvisch per stuk f 1.15f 0.21. Versche haring per kist f 3.70—f 1.75. BESOMMINGEN. Trawler: Adelante IJM. 19 800 manden f 3790. Loggers: KW 124 f 1140, KW 42 f 830, KW 44 f 990, KW 24 f 1110. Versche haring: LT 53 f 940, LT 758 niet bekend, KW 97 f 380, KW 20 f 410, KW 195 f 1110, KW 130 f 700, KW 57 f 690. ZANDVOORT HOUT AANGESPOELD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag spoelde aan strand voornamelijk bij den Zee weg. een groote hoeveelheid zwaar hout ge merkt P W of N B aan, waarschijnlijk af komstig van een Woensdag te LTmuiden bin nengekomen Noorsch schip, dat een gedeelte van de deklast verloren had. Ongeveer een wagenvracht battings, waarbij er zijn van 6 M. lengte en 17 cM. breedte, werd door den strandvonder, den heer P. v. d. Mye, geborgen. Vele Zandvoorters poogden ten eigen bate een balk weg te sjouwen. Dit snoode voorne men werd meestal door de politie voorkomen, waarna de eerlijke jutters hun koers wijzigden en met hun vrachtje naar den strandvonder stevenden, waardoor zij het recht verkregen bij verkoop van het hout een gedeelte der op brengst voor zich op te eischen. WATERSTANDEN H.W. Strand berijdö. H.W. Zat. 1.— van 6.00—11.15 13.15 Zond. 1.40 640—12.00 14.00 Maand. 2.15 7.15—12.40 14.40 Dinsd. 2.50 8.00—13.00 15.05 Woensd. 3,30 8.30—13.45 15.45 Dond. 4.00 9.00—14.15 16.15 Vrijd. 4.40 9.40—15.00 17.00 BLOEMENDAAL WAAROM DE BRANDWEERCOMMANDANT OOK VERTOONING VAN SMALFILMS GEVAARLIJK VINDT. In het raadsverslag van gisteren stond dat de commandant afwijzend had geadviseerd voor de toelating van vertooning van z.g.n. smaifiims zonder de vereischte voorzorgsmaat regelen in verband met brandgevaar. De mo tiveering was, zooals de burgemeester zei. dat de geleidingen die in de kamers van het stop contact naar het toestel loopen, altijd brand gevaar opleveren. Uit het raadsverslag zooi men onder geleidingen iets anders kunnen verstaan, daar de woorden „van het stopcon tact naar het toestel" zijn weggevallen. Be doeld werden natuurlijk: losse draden, e. d. OVERVEEN GESLAAGD. Te A. verdam is geslaagd voor Apotheker assistent mej. J. Fonkert te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10