Artikel 289 strafrecht D* verjaardag-staart van Australië. Ramsay Macdonald, de Engelsche minister-president heeft in het ^jj»tralië-huis te Londen de verjaardags-taart ter gelegenheid van het eeuwfeest van den staat Victoria De werkzaamheden aan het Sportfondsenbad te Haarlem vorderen goed. Een kijkje van het keuring var> de baan voor den aanstaanden zesdaagschen in het R. A. T-gebouw te interieur Amsterdam had Vrijdag plaats. Het meten van een der bochten De Wiener Sangerknaben maken weder een tournee door ons land. Een scene uit de kinderopera, welke tot het programma behoort Een der merkwaardigste gebouwen uit het Gooi, het paviljoen .Laenberg" met zijn uitzichttoren zal bin nenkort verdwijnen. Reeds Is men met het sloopen begonnen FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman, door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 16) „Voor de quantitatievë bepaling moet de ver warming nog eenige uren worden voortgezet, want, ofschoon het blauwzuur zeer vluchtig is duurt het gewoonlijk geruimen tijd, voordat het geheel is uitgedreven! We zullen dus het I zaakje maar rustig laten staan'. 1 Na dezelfde proeven ook nog met enkele i andere pillen uit het monsterdoosje genomen te hebben waarbij eveneens blauwzuur werd aangetoond, begaven de heeren zich naar j beneden, teneinde den commissaris met den uitslag op de hoogte te stellen. HOOFDSTUK XIII. VERGIFT. De rechter-commissaris bij de Arrondisse- ments-Rechibank van Elkendam, van wien, naar aanleiding van het vinden der vergifti ge pillen, door den officier van justitie een onverwijld gerechtelijk vooronderzoek was ge vorderd, ontving een week later het navol gende verslag van het gerechtelijk scheikun dig onderzoek, betreffende het lijk van Jo hannes Anthonius Janssen, geboren te Bouw- kerken 3 Februari 1874, zonder beroep, wo- 1 nende Bechsteinlaan 25 te 's Torenbosch, on der verdachte omstandigheden overleden op '15 Juni 19— in het logement „De Arrestee" aan de Baanvegersgracht 74 te Elkendam: Dokter Gernard Schneiderbusch, hoog leeraar aan de universiteit te Selburg en Jo hannes Pieter Poogstra, apotheker aldaar, kregen van den rechter-commissaris op dracht het lijk van Janssen te onderzoeken. Zij concludeerden dat: 1ste. dat alleen in de maag en den dunnen darm een vergift kon worden aangetoond: 2de: dat dit vergift is cyaanwaterstofzuur (blauwzuur) of een cyanide, waaruit dit zuur gemakkelijk kan worden afgesplitst. .,Een eigenaardige geschiedenis1', mompelde de rechter-commissaris, nadat hij het verslag teneinde had gelezen. „Het zal me benieu wen of we van deze zaak nog een dader krij gen en welk motief de moordenaar gehad moet hebben! Wellicht zal de opening van het testament voldoende aanwijzing opleve ren". Hij schrok uit zijn gepeins op, toen er ge klopt werd een rijksveldwachter een be zoeker aankondigde. Op het visitekaartje stond: ,,K. H. Lietsen. Inspecteur van Politie - Julianastad.' „Laat mijnheer meteen maar komen!" zeide hij opstaande en direct daarop stapte de aangekondigde bezoeker het ambtsvertrek binnen. Na de gebruikelijke kennismaking en hand druk, vertelde Lietsen aan mr. Daunanbron uitvoerig, wat hij omtrent de affaire Janssen wist. Natuurlijk was hij zeer ingenomen met de mededeeling van den rechter-commissaris dat in het lijk inderdaad blauwzuur was aan getoond. Hij verzocht, in verband met een en ander nadrukkelijk, bij de opening van het geheime testament aanwezig te mogen zijn. De rechter beloofde hem, het verzoek aan den kantonrechter over te brengen. Zoowel de justitie- als de politie-ambtenaar opperden nog eenige veronderstellingen, waar mede de zaak wellicht te verklaren zou zijn, doch ten slotte kan klaarblijkelijk geen van beiden tot een juiste oplossing van het raad sel komen. Uit een onderzoek, dat bij de firma. Rijnhaven waft ingested, was geble ken, dat deze firma er onmogelijk verantwoor delijk voor gesteld kon worden, dat in een ha- rer monsterdoosjes blauwzuurhouden.de pillen waren aangetroffen. Trouwens, het doosje vertoonde bij nader onderzoek teekenen, dat het na opening toch nog weer opnieuw dicht geplakt geweest was. alvorens de fatale pillen er uit waren gehaald. Aan den deskundige Borgheze kwam de eer toe, dit door aantoo- nen van andere lijm, dan die welke door de firma Rijnhaven voor het sluiten werd. ge bruikt, te hebben bewezen. Een eventueele zelfmoordtheorie kwam hierdoor eveneens te vervallen, want waarom zou Janssen dan de moeite hebben gedaan, het doosje na vulling met giftige pillen, weer dicht te plakken? Er bleef dus geen andere conclusie over. dan dat iemand aan Janssen het monsterdoosje had toegestuurd, waarschijnlijk wetende, dat hij een maagpatiënt was en deze in goed ver trouwen op de bekende naam der firma, twee of drie pillen had ingenomen. De dosis moest zoo sterk geweest zijn dat de dood bijna on middellijk intrad. Welk motief de toezender er mede had ge had, moest nu nader worden onderzocht. Het was daarom niet te verwonderen, dat de beide heeren in dit opzicht veel waarde aan den in houd van het testament hechtten! Nog voor hij de werkkamer van den rechter commissaris in het Paleis van Justitie ver iaten had, had hij van dezen gedaan weten te krijgen dat hij het verzoek tot bijwoning van de opening, telefonisch aan den kanton rechter had doorgegeven en van dezen eer. toestemmend antwoord, had gekregen. HOOFDSTUK XIV. OPENING VAN HET TESTAMENT. In den vroegen ochtend van den 26stei Juli, den dag van de testamentsopening, ont waakte Lietsen in het heerlijke bed van zijn fraaie hotelkamer. Hij was den yorigen avond pas heel laa,t In geslapen, doordat de spanning over den in houd van het testament hem danig parten gespeeld had. Tenslotte had hij van vele gruwelijke din gen gedroomd. Nu hij weer behouden daaruit wakker werd, voelde hij zich werkelijk op gelucht en tevreden lag hij de lambrizeering van de kamer te bestudeeren, terwijl hij met volle teugen de uit den tuin opstijgende zomer geuren, welke door de geopende balcondeuren binnenstroomden, inademde. Het was nu juist een maand geleden, dat het ongeluk in de Brandeleerstraat gebeurde en hij had een week tevoren, na een tele fonisch onderhoud met zijn commissaris in Julianastad, van dezen toestemming gekre gen, zijn verlof tot onbepaalden tijd te ver lengen. Hij was nu alweer 10 dagen in Elkendam en van zelfsprekend had hij in dien tijd niet stilgezeten. Aan zijn doorzetten was het te danken ge weest dat commissaris Frankenhof een nader proces-verbaal met uitslag van het pillen-on- derzoek had toen toekomen, waarna door den rechter-commissaris sectie op het lijk gelast werd met het bekende resultaat. Veel var. wat tot op het moment geheel duister was, zou nu wellicht door den inhoud van het testament worden verklaard. Het meest benieuwd was hij naar de wijze van op treden der Elkendamsche recherche, nadat Tanssens erfgenamen bekend zouden zijn. Behageliik strekte hij zijn ledematen uit. sloeg de deken terug en sprong elastisch uit het bed. Na zich zorgvuldig gekleed te hebben ver toefde hij een oogenblik op het balcon, van waar hij genoot van het heerlijke uitzicht over de uitgestrekte tuinen van het hotel. Aan het ontbijt zaten op dit vroeger uur nog slechts enkele gasten, wat de inspecteur altijd prettig vond, omdat hij dan meer ge legenheid had, zijn gedachten ongestoord den vrijen loop te laten Hij liet zich het ont bijt goed smaken en wandelde daarop de stad 'in. Het was inmiddels 9 uur geworden. Nog slechts twee uur scheidden hem dus van het tijdstip van de openbaarmaking van Janssen's laatsten wil. Plotseling passeerde hem een heer wiens gezicht hem zeer bekend voor kwam. Hij merkte hem echter te laat op en t£*n hij zich omdraaide zag hij hem nog slechts op den rug. Daar hij toch het gevoel niet van zich af kon zetten, dat de man op de een of andere manier in de zaak betrokken was, liep hij door eenige zijstraten snel terug en wandelde daarna rustig over het trottoir denzelfden weg weer langs. Het geluk diende hem. Daar zag hij den man al aankomen. Oogen- schijnlijk verdiept in het beschouwen, van een winkeletalage, kon hij hem nu beter op nemen en vaststellen, dat het zonder twijfel van den Binnenbogaard, Janssens huisbe waarder was. „Ah, juist Die kwam natuurlijk ook op de erfenis af. Toch eens kijken waar hij blijft." dacht Lietsen en rustig, onopvallend volg de hij den man. Deze scheen haast te hebben. Na straat in, straat uitgeloopen te zijn, waar bij het hem, in het steeds drukker wordende verkeer moeilijk viel hem niet uit het oog te verliezen, sloeg hij tenslotte den weg in, die naar de Baanvegersgracht voerde. Thans ging den inspecteur een licht op en begreep hij waarheen de man voor hem zijn schreden richtte: het logement „De Arreslee"! Het ter rein van den moord! Werkelijk verdween hij evzn later in de localiteit en was zijn ach tervolger genoodzaakt, buiten te wachten. Lang duurde dit echter niet, want reeds na ongeveer 10 minuten verliet van den Binnen bogaard het perceel weer en begaf zich daarna, vele straten doorkruisende, in de richting van het gebouw, waar ook de In specteur ten 11 ure moest wezen: nl. het Kan tongerecht. CSw .(Wordt vervolgd.); j Aan den Moerdijk heerscht thans groote bedrijvigheid in verband met de uitgebreide werken. Een kijkje op het werk aan het Zuidelijk landhoofd

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 18