ONDERZOEKT FRANKEN'S Wiener Waltz. H KEIP! Hei 3etott$tijftste NEDERLANDERS WAREN KLAAR. 52e Jaargang No. 15744 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 20 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT FfcfcRtBUU.U ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 October. Concentratie. Wat Karei Lotsy voor ons voetbal Is, dat is Gerard J- Scheurleer, in ietwat milder toon, voor ons tennis: de psycholoog en concen trator. In mijn jeugd hadden we niet het flauwste vermoeden dat de sport ooit derge lijke psychiaters zou behoeven, en als iemand het ons voorspeld had zouden we hem luidkeels uitgelachen hebben. Maar het is zoo geworden. Ver zijn de dagen van den eerste-klas-voetballer, die het bestond jolig tegen zijn voorzitter te zeggen: „Jan, ik speel Zondag niet. Ik heb geen zin." Even ver zijn de dagen van den voorzitter, die daarop luch tig antwoordde: „Nou, dan laat je het. Kees, kun jij soms Zondag mee?" Gij ziet. tegenwoordige eerste-, tweede-, derde-, vierde- en vijfde-klas voetballers, hoe misdadig het "verleden van uw sport was. Als ik Karei Lotsy lees voel .ik altijd neiging het Wilhelmus te gaan zingen, en als ik G. J. Scheurleer lees schieten mij de Haagsche ro mans te binnen, van Couperus, die als hij een lezing moest houden éen fauteuil op het po dium liet zetten met een „mimi'tje" er naast u weet wel. zoo'n heel kiein tafeltje met een slankhalzig vaasje er op, waarin éen or chidee. Hij kan zoo prachtig schrijven, die Scheurleer, over spelers die „mentaal loom" zijn en zich daardoor „niet geheel kunnen geven", waardoor ,,de concentratie faalt". In den euvelen tijd van mijn jeugd zouden wij gezegd hebben: „Word 'es wakker, luie blik sem" of iets dergelijks, en daarmee de ge spannen electrisch geladen sfeer van twee tot het uiterste kampende psyches wreedelijk hebben verstoord. Wat wisten wij van sport psychologie? Thans valt mijn oog op Scheurleer's be schouwing over een aanstaande finale om het kampioenschap van Engeland (overdekte ba nen)' tusseben Bunny Austin en Jean Boro- tra (houder), en ik lees met die overgegeven aandacht, die de moderne sport-psychiater Immer weet af te dwingen: „De verwachting is dat de atmosfeer gela den zal zijn. Beide spelers achten het aan 2ichzelf verschuldigd dezen wedstrijd te win nen. Het is altijd moeilijk tegen Borotra te spelen. Zijn persoonlijkheid is zoo sterk en zoo exuberant, zelfs als hij zijn mond houdt, dat het zijn tegenstanders uiterst moeilijk valt hun concentratie te bewaren. Austin is in zijn spel een en al concentratie zooals zijn academie-vriend Ollif vrij juist van hem schreef en toch is ook bij hem de maat ver leden jaar overgeloopen. De populariteit van Borotra. die juist altijd in Engeland zoo groot was, is in de laatste jaren door de vele klachten van zijn tegen standers wel aan het wankelen gebracht. Dat is jammer en bovendien onrechtvaardig, maar toch wel begrijpelijk. Een karakter als Borotra zal er zich nooit toe verlagen zijn te genstander opzettelijk uit zijn spel te bren gen door andere middelen dan hem door de regels van het lawntennisspel ten dienste staan. Maar hij zal nu om bij het Engelsche publiek in de gratie te blijven een deel zijner eigen concentratie moeten opofferen om die van Austin niet in de war te brengen. De strijd zal er des te spannender om wor- den". t Dit staat in de Tel.. en ik vermoed dat alle lezers van het blad er door ontroerd moeten zijn. Stel u den toestand voor van den uit- bundigen Bask ik heb hem immer be schouwd als een der weinigen, die nog wer kelijk heelemaal voor hun plezier spelen nu hij op grond van sportieve overwegingen gedwongen is „een deel van zijn eigen con centratie op te offeren". Het lijkt mij erg moeilijk. „Welk deel?" zal Borotra vragen. „En hoeveel percent? En hoe doe je het?" De hemel weet hoe je het doet: ik ben blij dat ik Borotra niet ben. In deze" tijden schijnt het eenvoudiger krantenman te wezen of schoon dat ook niet zonder complicaties is dan beroemd tennisser. Wees nu eens zooals de arme Jean, die toch ook niet helpen kan dat „zijn persoonlijkheid zoo sterk en exuberant is, zelfs als hij zijn mond houdt", hetgeen den teergevoeligen Bunny in de war brengt. Wij in onzen laakbaren tijd zouden gezegd heb ben: „Jan, je kunt 'm hebben, 't lijkt nogal een sloomeduikelaar". Niets daarvan in dezen tijd. Nu mag Jean zijn sterke persoonlijkheid niet bezigen om de minder sterke persoon lijkheid van Bunny van haar concentratie te berooven, en zijn zwijgende exuberantie moet- ie zeker omlaag schroeven Ach ach. Zou het zonder dit precieuse gedoe niet aardiger en vooral pootiger wezen? Het is maar zóo'n ouderwetsche gedachte, uit dien afkeurenswaardigen tijdNeemt u 't mij niet kwalijk. EN FRANKE N'S MELKBROOD ZAL HET WINNEN R. P. De Gemeentebegrooting. Bespreking in de afdeelingen. Op Woensdag 31 October zal de Gemeen tebegrooting in de afdeelingen van den ge meenteraad worden behandeld. Provinc. Staten-verkiezingen. S. P. Doek, candidaat der S. D. A. P. Naar wij vernemen zal de heer S. P. Doek, voorzitter der federatie Haarlem der S.D.A.P. en onderwijzer aan de Oi. school aan de Noormannenstraat. door de S.D.A.P. candi daat worden gesteld voor de a.s. verkiezing der Provinciale Staten. BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Te Weetien is in een boekwinkel een bundel van 200 walsen van Johann Strauss ontdekt, die 60 jaar geleden zijn uitgegeven, maar vol komen in het vergeetboek geraakt.) Er is een korte tijd geweest, Misschien een jaar zes zeven, Dat onze oude brave wals Voor altijd scheen verdreven. 't Was tango, charleston, foxtrot, steps, Naar Amerikaansche mode, Men" walste slechts in Boston stijl, Zeer langzaam en slechts noode. Toen kwam de wals, de oude wals, Weer plotseling in eere, De oudren dansten haar nog best, De jeugd ging haar zelfs leeren. En, wordt aan rumba en aan fox De grootste plaats gegeven, De wals stijgt weer naar hooger rang En zal ze overleven. Nu komt het onverwacht bericht, Dat men in 't hart van Weenen. Tweehonderd walsen heeft ontdekt, Sinds zestig jaar verdwenen. Tweehonderd melodieën van Een vorst der componisten, Op 't vlotte Weener walsgebied, Dat is, wat wij nog misten. Vooruit dan, engagez vos dames, 't Is muzikaal in orde, Het is genoeg, meer dan genoeg, Om draaierig te worden. P. GASUS. MELBOURNE-MACHINES ZIJN IN DE LUCHT! In 17 minuten alle toestellen los. De Nederlandsche vliegers startten bijzonder goed. MILDENHHAiLL, 20 October (Reuter). Gedurende den nacht waren duizenden toeschouwers bij het vliegveld tezamen stroomd om getuige, te zijn van den start van de groote luchtrace naar Australië. Een aantal dames en heeren in avond' toilet trachtten den tijd te korten met zingen en dansen op de muziek van gramofoonplaten Tot mijlen in den omtrek hadden de wegen een enorme verkeersdrukte te verwerken. Den geheelen nacht hebben monteurs met koorts- achtigen haast gewerkt aan verschillende vliegtuigen, die nog niet geheel startklaar waren. De piloten gunden zich slechts een korten slaap.' Om vier uur hedenochtend wei-den de machines uit de hangar gebracht en langs de startlijn, opgesteld, waar de laatste voorbe reidingen werden getroffen. Het echtpaar Mollison zou het eerst starten om 6.30 uur, waarna de andere machines met tusschenpoozen van 45 seconden zouden starten. De promotoren van de eerste Bellanea- machine, die zich gisterenavond in verband met het groote gewicht had teruggetrokken hadden aangekondigd dat de machine zoo spoedig mogelijk na de race naar Australië zal vliegen teneinde de capaciteiten dei- machine aan te toonen. Om 6.30 uur startte het echtpaar Mollison en om 6.47 uur waren alle vliegtuigen in de lucht. De Engelsche kapitein Neville Stack kwam na met zijn Airspeed ongeveer 150 yard te hebben gevlogen naar de startlijn terug en startte 13 1/2 minuut later. De reden van zijn eerste korte vlucht was het opnemen van een film van het vertrek, welke hij te Melbourne zal afleveren. Het teeken tot vertrek van de vliegtuigen werd gegeven met een witte vlag door Mr. Alfred Bower den plaatsvervangenden Lord Mayor van Londen. De twee Nederlandsche vliegtuigen maak ten een schitterenden start, die de bewonde ring opwekte van de toeschouwers. Geyssen- dorffer ging als vierde de lucht in en was heel vlug los. De Uiver met Parmentier aan den stuurknuppel startte als zevende. De Britsche vliegers Jones en Waller konden met hun Co rnet-vliegtuig de eerste maal niet van den grond los komen en moesten een nieuwen start maken, die toen gelukte. De geheele start van de Meibourne-race heeft dus een zeer vlot verloop gehad. De menigte, die naar het vliegveld was ge komen, wordt op zestig duizend personen geschat. Ongeveer 8000 automobielen bevonden zich in de omgeving van het vliegyeld. Stack moest om half negen landen. Volgens een te Croydon ontvangen bericht was de Britsche deelnemer aan de Melbourne- race Neville Stack door slecht weer genood zaakt te Abbeville te landen om 8.35 uur. Om half negen: Uiver bij R eims en Pander bij Dort mund. Volgens een te half negen ontvangen draad loos bericht van het K.L.M. vliegtuig Uiver Douglas), bevond het toestel zich toen twin tig kilometer ten Noord-Noord-Westen van Rheims. De Panderjager bestuurd door Geyssendorf- fer en luit. Asjes bevond zich te half negen Amsterdamschen tijd ongeveer 24 Kilometer ten Noordwesten van Dortmund. De Panderjager te Leipzig geland De Pander jager was om 9.20 uur op het vliegveld Halle-Leipzig geland. Nog een noodlanding. PARIJS. 20 October. (Reuter.) De Britsche deelnemer aan de Londen Melbouma race Brook is door slecht weer gedwongen in het departement Seine et Loire te dalen. KEULEN. 20 October. (Reuter.) Uit draad- looze berichten blijkt dat verscheiden deelne mers aan de race den weg kiezen, welke de K. L. M. kiest voor de" AmsterdamBatavia vlucht. et behoud van Uw ogen Een bril van Gr. Houtstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) De start van de Melbourne race heeft een vlot verloop gehad. pag. 1 Overste generaal Von Kluck, bekend uit den slag aan de Marne, is overleden. pag. 4 De Raad der Kleine Entente en van den Bal kanbond bespreken den moord te Marseille. pag. 4 Frankrijk heeft uitlevering van den in Turijn gearresteerden dr. Pavelitsj gevraagd. pag. 4 De goudbloklanden eonfereeren te Brussel. pag. Slechte verlichting kost een doode- pag. 3 De laatste dag op het vliegveld te Mildenhall. pag. 3 Amsterdamsche bloemenventers staken nog. pag. 3 De bezuiniging bij de N. Z. H. pag. 5 Bioscopen. pag. 14 Laatste berichten. pag ARTIKELEN ENZ. R. P. Concentratie. pag. 1 Onze Londensche correspondent over de laat ste uren van de start voor de Melbourne race. pag. 1 Mr. E. Elias: Menschen en dingen uit mijn buurt. pag. 3 Van onzen Brusselschen correspondent: De' vèze en Nuyten. pag. 4 J. B. Schuil: Een Nationaal Congres van Ama- teurs-Tooneelvereenigingen. pag. 14 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 14 Dr. W. G. N. van der Sleen: MarseilleTunis in zeven uur. pag. 13 Financieele Kroniek: De zilver experimenten van Amerika. pag. 17 Helen: Later, als ik groot ben.... pag. 13 L. S.: Van warm en zuur, scherp en bijtend. pag. 13 Voor de Jeugd pag. 15 en 16 MELBO URNE-RA CE. Hun zekerheid wekt vertrouwen. Anderen verbeterden aan hun toestellen tot 't laatste oogenblik. Onze correspondent te Londen meldt over de luchtrace naar Melbourne: Terwijl we dit schrijven, een half etmaal voor het uur van vertrek, wordt in Mildenhall nog hard gewerkt aan eenige machines om ze gereed krijgen voor den grooten tocht. In het Nederlandsche kamp, waar men reeds eenige dagen gereed is geweest, heerscht kalmte en vertrouwen. Eenige Amerikaansche en Engelsche deelnemers, die last hebben ge had om te voldoen aan de gewichts-bepaling, hebben zich moeten neerleggen bij het voor hen teleurstellende feit dat hun benzinevoor raad is verminderd en daarmede de reikwijdte van hun machines. Het spreekt vanzelf dat zoo nabij den aanvang van de grootste wed vlucht welke de wereld ooit heeft gekend de spanning op Mildenhall niet gering is. Alge meen wordt betreurd dat de Fransche machi nes, die oorspronkelijk waren ingeschreven, als gevolg van opgeloopen averij niet meedoen. Óok wordt betreurd dat er geen Duitsche ma chine in de race is. Deze feiten verminderen uiteraard de internationale beteekenis van den wedstrijd. Men kan verwachten dat eenige machines zeer snelle tijden zullen maken. Dat ook de organisators dit verwachten blijkt uit het vaststellen der handicap-tijden. De Nederlandsche Pander en de Engelsche Airspeed A.S. 8 (bestuurders T. N. Stack en S. L. Turner) zijn de scratch machines. Haar handicap-tijd is 66 uur 45 minuten 36 secon den. De machine met de grootste voorgift is de Desoutter Mark II van den Deen M. Han sen wiens handicap-tijd 108 uur en 48 minuten is. Hij heeft dus een voorgift op de snelste machine van meer dan 42 uur. De handicap-tij den zijn als volgt: 1. J. A. Mollison en Mrs Mollison (D.H. Comet), 67 u. 21 m. 2. Col. Roscoe Turner en Clyde Pangborn (Boeing Transport). 3. Col. J. C. Fitzmaurice en E. W. Bonar (Bellanca). 4 Cathcart Jones en K. F. H. Waller (D. H. Cornet) 67 u. 21 m. 36 sec. 5. D. L. Asjes en G. J. Geysendorfer (Pan der). 6. Capt. T. Neville Stack en S. L. Turner (Airspeed) 66 u. 45 m. 36 sec. 7. C. W. A. Scott en T. Campbell Black (D. H. Cornet) 67 u. 21 m. 8. K. D. Parmentier en J. J. Moll (Douglas) 73 u. 16 m. 48 s. 9. Miss Jacqueline Cochran en Wesley Smith (Granville). 10. John H. Wright (Lambert). 11. Flying Officer C. G. Davies en Lt. Comdr. C N. Hill (Fairey III) 83 u. 56 m. 24 s. 12. Flying Officer H. D. Gilman (Fairey Fox). 13. J. Woods en D. C. Bennett (Lockhead „Vega"). 14. J. D. Hewett en C. E. Kay (DÜ. Dragon) 87 u. 54 m. 15. R Parer en G. E. Hemsworth (Fairey Fox), 85 u. 51 m. 16. Lt. M. Hansen (Desoutter Mark II) 108 u. 48 m. 17. H. L. Brook (Miles „Falcon"). 18. Sqdn. Ldr. Malcolm MacGregor en Hen ry Walker (Miles Hawk) 102 u. 7 m. 48 sec. 19. Fit. Lt. G. Shaw (British Klemm) 106 u. 40 m. 12 s. 20. Sqdn. Ldr. D. E. Stodart en K. G. Sto- dart (Aii-speed Courier). 21. C. J. Melrose (D. H. Moth) 107 u 43 m. 48 s. De mededinger die op zijn handicap den meesten tijd wint wordt winner. De volgorde van het vertrek is als volgt: Mr. and Mrs. Mollison. Gr. Brittannië: Colo nel Roscoe Turner. U. S. A.: Colonel J. C. Fitz maurice, Iersche Vrijstaat; O. Cathcart Jones, Gr. Brittannië; G. J. Geysendorfer, Holland; Captain Neville Stack, Gr. Brittannië; C. W. A. Scott, Gr. Brittannië; K. D. Parmentier, Holland; Miss Jacqueline Cochran, U. S. A.; John H. Wright. U. S. A.; Flying Officer C. G. Davies, Gr. Brittannië; Flying Officer H. D. Gilman, Gr. Brittannië; J. Woods, Australië; J. D. Hewett, nieuw Zeeland: Ray Parer, Australië; M. Hansen. Denemarken; H. Brook. Groot Brittannië; Squadron-Leader M. Mc Gregor, Nieuw Zeeland; Flight Lieut. G. Shaw, DR. KARL MUCK, de beroemde Duitsche dirigent, die vooral met zijn Wagner-uitvoe- ringen groote vermaardheid verwierf, wordt 22 October 75 jaar. Gr. Brittannië Squadron-Leader D. Stodart, Gr. Brittannië; C. J. Melrose, Australië. ,De eenigen die vannacht in de omgeving van het vliegveld Mildenhall hebben geslapen, zijn misschien de aan de luchtrace deelne mende piloten, die gisteravond laat. nadat de laatste formaliteiten waren vervuld, nog een korte rust namen", bericht een speciale ver slaggever van Vaz Dias. In vele gevallen ble ven de technische helpers der piloten ook ge durende deze uren van de rust voor de deel nemers nog aan het werk om de laatste hand te leggen aan de machines waai-van aanstonds een groote prestatie zou worden eeëischt. De beide Nederlandsche vliegtuigen genoten echter een zelfde rust als hun bemanning, want reeds gisteren toen aan elke machine nog koortsachtig werd gewerkt, stonden zij kant en klaar gereed voor den start. De guns tige indruk, die dit op het publiek maakte, was mede oorzaak dat laat in den avond de stand der weddenschappen tien tegen een voor de Uiver. de groote Douglas machine der K. L. M. werd. Den geheelen nacht door arriveerden duizen den belangstellenden voor den start, die te recht vreesden, dat zij vroeg in den ochtend geen behoorlijke plaats om het vertrek te volgen, meer zouden kunnen vinden. Uit Lon den reden extra treinen naar Suffolk en het locaaltje van Cambridge, dat het dichtst het afgelegen Mildenhall nadert, werkt boven zijn kracht. Duizenden autos en autobussen ston den langs de wegen rondom het vliegveld en tienduizenden waren reeds gisteravond aan wezig en brachten den geheelen nacht bij het vliegveld door. Op vele plaatsen tusschen de wachtenden was ruimte gemaakt voor een k.offergramo- foon en men kortte zich den tijd zingende. Gelukkig was het een mooie herfstnacht en was de temperatuur zacht. Tegen vier uur begint de aandacht zich echter op het vliegveld zelf te concentreeren. Het veld werd door schijnwerpers vrij goed verlicht, en de eerste machines werden naar buiten gereden en geleidelijk aan stelden zich de twintig toestellen langs de startlijn op. Het werd drukker op het veld van officials, bemanning en technisch personeel. De aller laatste voorbereidingen werden getroffen, aan wijzingen gegeven, afspraken gemaakt. Wie op het veld niets had te maken werd er streng geweerd, en als men niet van de noodige pa pieren waarmede de Aeroclub zeer spaarzaam was, was voorzien kon men de machines on mogelijk naderen. De menigte rondom het vliegveld was in middels aangegroeid tot naar schatting 150.000 menschen. In het Zuid-Westen hing een zware wolkenbank, doch daaronder zag men de zon boven de horizon komen. Behoudens deze wolkenbank was de hemel licht bewolkt en op sommige plaatsen geheel klaar. Er was bijna geen wind en het was ook niet opvallend koud: prachtige Octobermor- gen. Naar mate het startuur begint te naderen vervulde meer en meer het geronk der moto ren de lucht. Alle machines lieten hun moto ren warm draaien, gaven meer gas en dros- selden bij en naar ons bleek deed zich geen enkele storing voor. De start nadert! Het is zes uur geweest en de deelnemers, de meesten gehuld in hun zware vliegpakken en de kap reeds op het hoofd, nemen afscheid en drukken handen. Persfotografen en film operateurs doen hun werk en geleidelijk bege ven de bemanningen zich naar hun toestel len aan de startlijn waar thans nog slechts enkele mecaniciens en leden van 't personeel van het vliegveld staan. Er is nu spanning overal op en om het vliegveld en men zou wat het publiek betreft van een ademlooze stilte kunnen spreken in dien deze beeldspraak geen inbreuk maakte op de werkelijkheid waarin van stilte geen sprake is, maar slechts van een oorverdoovend gedonder der meer dan dertig motoren, die nu op volle kracht draaien. Te zes uur dertig precies gaat 't eerste toe stel de lucht in. Onze jongens, die onzichtbaar voor ons in de cockpit van den Panderjager zitten zijn aan de beurt van starten. Zij zijn blijkbaar niet voornemens om te wachten zooals voor hen is geschied, want als de vijf en veertig seconden van het vertrek van hun voorganger voorbij zijn, geeft Geyssendorffer gas en weg schiet de zilveren vogel even over het veld, en dan zonder dat hij overtrokken wordt, gaat hij schuin de lucht in en is in een oogwenk in Zuid-Oostelijke richting uit het gezicht ver dwenen. Precies 6.34 uur 30 sec. start de Uiver. Na het moeilijke loskomen van de voorgaande twee kleinere machines, die pas na een zeer ruimen start van den grond kwamen, gaat een kreet van verbazing op als het machtige Douglas verkeerstoestel, bestuurd door Par mentier. na een opvallend korten aanloop los blijkt te zijn en dan snel de hoogte in, weg schiet in Zuid-Oostelijke richting. De start van de beide Nederlandsche machines heeft op alle deskundigen een buitengewoon gunsti- gen indruk gemaakt. Vlot vertrekken dan de andere toestellen. Alleen de Fairey Fox moet eveneens opnieuw starten omdat hij niet gauw genoeg los komt. Precies 17 minuten na het vertrek der Molli sons vertrekt de laatste deelnemer, de jonge Australiër Melrose.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1