UIT HET BUITENLAND Devèze en Nuyten Een jeugdig frisch uiterlijk d crênvz ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De Raad der Kleine Entente en de Balkanbond bijeen. Moord te Marseille in behandeling. „Internationale anarchie, die poogt de samenwerking te verzwakken". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS JOE/GO-SiLAVIë. De Raad van de Kleine Entente en die van de Balkan-staten hebben Vrijdagavond twee gelijkluidende communiqués gepubli ceerd, waarin o.m. wordt verklaard: Met het oog op het ongeluk, dat Fran krijk en Joegoslavië heeft getroffen heeft de Raad (resp. der Kleine Entente en van de Balkanstaten) op 19 October een zitting ge houden. De Raad is tot de slotbom gekomen, dat de moord te Marseille een misdaad is. welke op het gebied der buitcnlandsche politiek be trekking heeft en gepleegd is onder den in vloed van krachten, die op internationaal ge bied werkzaam zijn. Den laat sten tijd heeft een groot aantal daden van terreur plaats gehad, met het doel zekere landen in hun internationale positie te verzwakken. Deze internationale anarchie heeft haar hoogtepunt bereikt met den moord op den grooten koning. De' permanente Raad der Kleine Entente acht het onder de tegenwoordige omstan digheden noodzakelijk, dat alle landen zonder uitzondering samenwerken in den geest van vrede en met rust en objectiviteit opdat de wederzijdsche verantwoordelijk heden kunnen worden vastgesteld. Voorns ts het wenschelijk maatregelen te oemen om m de toekomst een herhaling van dergelijke daden te verhinderen. De permanente Raad der Kleine Entente is van meening, dat nog ernstiger conflic ten zullen plaats vinden, indien geen inter nationale maatregelen worden getroffen of indien deze maatregelen niet in alle loyaliteit en in alle gevallen zouden worden toege past. De regeeringen der staten der Kleine En tente verklaren plechtig toe te stemmen in dergelijke maatregelen. Alle bij verdrag aan gegane verplichtingen. welke deze staten onderling hebben aangegaan, moeten worden nagekomen. In een toespraak tot de vertegenwoordigers voorspelde Titoelescoe een zeer ernstig con flict in Europa, tenzij direct internationale maatregelen worden genomen tegen de ter roristen. Koning Carol en prins Paul hebben de be sluiten van den Raad goedgekeurd. De volgende gewone bijeenkomst van den Raad der Balkanstaten, zal op 30 October as. bijeenkomen. Engeland. Sir John Simon over den moord te Marseille. Gisteravond heeft Sir John Simon te Northampton een redevoering uitgesproken waarin hij te spreken kwam over den aan slag te Marseille, en de houding van Enge land met betrekking tot den' onmiddellijken Europeeschen toestand. Hij zeide: Moord is niet alleen de schan delijkste. maar bok de domste der politieke misdaden. Hoe zelden in de geschiedenis, vanaf den moord op Julius Caesar tot den moord op Engelbert Dollfuss, heeft politieke moord zijn beoogde resultaat bereikt? Het «as niet te vermijden, dat toen dit schok-, .rende nieuws voor het eerst ter oore van hut puliek kwam, de menschen zich den moord te Serajewo herinnerden. Ik kan er niet genoeg op wijzen dat dcz- beide gevallen geen parallellen zijn, doch contrasten. In het eerste geval betrof het een strijd tusschen een groot en een klein land, waarin de andere landen zich spoedig aan weerszijden schaarden. Zoo iets kaï thans niet gebeuren. De invloed en het overleg van lederen staatsman in Europa, naar ik vertrouw ge bruikt worden om iedere mogelijke herhaling tegen te gaan. Toen waren er gewapende en vijandige naties, die gereed waren elkander naar de keel te vliegen. Thans hebben we de bittere ervaring van vier jaren oorlog en wanneer wij dat overzien, gevoelen wij niet alleen afschuw voor, doch zien wij tevens de nutteloosheid in van een afslachting. De methode om bloed te laten vloeien als ge neesmiddel voor een nationale koorts, wordt niet alleen door het geweten, doch ook door de ondervinding van de menschheid verwor pen. De internationale politiek werd geleid volgens een systeem van bondgenootschap pen en speciale combinaties met weinig ge legenheid voor vriendschappelijk en snel algemeen overleg. Thans heeft voortdurend internationaal overleg plaats en dit is overal ten dienste van den vrede. De waarde van den Volkenbond kan niet alleen worden afgemeten door het. opstellen van een lijst met tastbare successen en nv .ukkingen, doch door te realiseeren, hoe :r hij bijdraagt tot een goed weder zij begrip en hoe hij het den Euro- peescnen staatslieden mogelijk maakt on- derling^ contact te houden. Simon constateerde dat het bezoek van koning Alexander aan Frankrijk een verdere stap in de richting van een algemeene over eenstemming was. Joego-Slavië. is thans een groote staat, welke geschapen is door de combinatie van elementen, die na den oorlog onder een souverein bijeen kwamen. Een krachtig, vereenigd. welvarend en te vreden Joego-Slavië is van zeer groot belang voor Europa. Frankrijk, Wordt dr. Pavelitsj uitgeleverd? De rechter van instructie, die in Marseille de aanslag op koning Alexander behandelt, heeft een bevel tot voorgeleiding uitgevaar digd tegen den in Turijn gearresteerden dr. Pavelitsj. Men hoopt thans te kunnen bewerkstelli gen. det dr. Pavelitsj naar Marseille zal wor den uitgeleverd. Naar verluidt zou het thans vaststaan, dat Pavelitsj op 3 OSeptember. vergezeld van een vrouwelijk persoon, die in Zwitserland wordt opgespoord, in Marseille heeft vertoefd. De Fransche veiligheidspolitie heeft naar Turijn een vertegenwoordiger gezonden om Dr. Pavelitsj en Kwaternik, een verhoor af te nemen. De Matin meldt, dat de Italiaansche politie met een beroep op de Internationale usance den Franschen politie-ambtenaar niet tot de gevangenis heeft willen toelaten, Nadere in lichtingen zijn bovendien geweigerd, aldus vervolgt het blad, volgens uit Rome ontvan gen instructies. Joegoslavië, Belgrado zal geen ultimatum stellen. V. D. verneemt uit Belgrado: Er is geen enkel ultimatum tot Boedaoest gericht door de regeering van Joego-Slavië. Categorisch wordt het uit vreemde bron afkomstig bericht tegengesproken, volgens het welk een ultimatum zou zijn gezonden, waarin zekere satisfactie zou zijn gevraagd naar aanleiding van den moordaanslag te Marseille. In politieke kringen te Belgrado is niet een dergelijke stap onder oogen gezien. Men blijft kalm en er zal geen enkele demarche worden gedaan voor het onderzoek definitief zal zijn afgesloten en de verantwoordelijk heid zal zijn vastgesteld. In goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat het zelfs onwaarschijnlijk is, dat de kwes tie voor den Volkenbond zal worden gebracht. Hongarije, Het onderzoek naar Georgief. Het Hongaarsche Correspondentiebureau is gemachtigd te melden, dat de bevoegde autori teiten onverwijld een onderzoek hebben in gesteld op grond van de te te hunner kennis gebrachte bijzonderheden van den pleger van den moordaanslag te Marseille en diens mede plichtigen. Het onderzoek heeft nqg geen wijzingen opgeleverd voor de conclusie, dat Wladimir Georgief eertijds in Hongarije zou zijn ge weest. Overste generaal Von Kluck overleden. Generaal Von Kluck. De bekende Duitsche generaal uit den we reldoorlog, overste-generaal von Kluck is Vrij dagmiddag in zijn woning te Berlijn Gruene- wald verleden. Hij was 20 Mei 1846 te Munster in West falen geboren. Op 20-jarigen leeftijd nam hij als vrijwilliger dienst in het infanterieregiment No. 55. Als vaandrig nam hij deel aan den veldtocht van 1866 naar den Main. In het zelfde jaar werd hij officier. De Fransch- Duitsche oorlog maakte hij als luitenant mee. In 1889 werd bataillonsccmmandant en in 1893 commandant van het Landwehr-district I te Berlijn. In 1909 werd hij in den adelstand varheven. Nadat hij in 1913 inspecteur generaal van de achtste leger-inspectie was geworden werd hij in Januari 1914 benoemd tot overste generaal, in welke functie hij den oorlog meemaakte. Ln de dagen van 23 tot 25 Augustus 1914 ver sloeg hij de vereenigde strijdkrachten der Engelsohe en Franschen bij Jamappes, Fra- meries en Mons en eenige dagen daarna be haalde hij een overwinning op de Engelschen bij St. Quentin. Het waren de ruiters van von Kluck's cavalerie, die tot dicht bij de Fransche hoofdstad doordrongen. Toen echter de krijgs kans keerde, trok hij zijn troepen op het be- slissenideoogeniblik terug en bepaalde hij zich tot verdedigen, waardoor hij de poging tot omsingeling van den rechtervleugel van het Duitsche leger door de troepen van generaal Galllénl in den slag bij de Marne verijdelde. In October 1916 trad bij uit dén militairen dienst. In 1920 verscheen van zijn hand „De op marsen naar Parijs en de slag aan den Marne in 1914". De universiteit van Jena verleende hem het eeredoctoraat in de rechten. bezit het kind van nature, 2^2 S Moeder door (Adv. Ingez. Med.) Bandieten eischen 20.000 dollar losgeld. Ontvoering in het Amerikaansche district Bronx. De familie van den 23-jarigen Exposito, een zoon van een groothandelaar in lompen in het Amerikaansche district Bronx, die. zooals ge meld. is ontvoerd, heeft aan de politie mede gedeeld, dat door de ontvoerders een losgeld van 20.000 dollars is geëischt. RUMOER RIJ DE VERTOONING VAN ,.JUD SiiSS" TE WEENEN. Het D.N.B. meldt: In eenige bioscopen te Weenen is het tot levendige betoogingen en tumult gekomen naar aanleiding van de vertooning van de film „Jud Süss" naar den roman van Lion Feuchtwanger, HAUPTMANN'S APPèL NOG NIET IN BEHANDELING. James M, Fawcett heeft gisteren voor het ODoerste Gerechtshof zijn beroep tegen de uitlevering van Hauptmann naar den staat New Jersey niet kunnen toelichten, aangezien de rol zoo uitgebreid was. dat het gerechts hof zijn verzoek niet in behandeling kon ne men. MINISTER LéMERY OVER DE STAVISKY- AFFAIRE. De voorzitter van de parlementaire commis sie van onderzoek naar de Staviskv-affaire heeft blijkens een Reu ter-bericht uit Parijs een langdurige bespreking gehad met den nieuwen Franschen minister van Justitie, Lé- mery, omtrent hetgeen de commissie verder te doen staat. De minister gaf den voorzitter de verzeke ring, dat deze op zijn volle medewerking kan rekenen, en dat hij al zijn gezag zal gebrui ken om volledige klaarheid in de affaire te brengen. De leden van de commissie komen spoedig bijeen, om het program samen te stellen voor de komende zittingen, die 25 dezer weer aan vangen. Poincaré krijgt een monument. Te Straatsburg. De vereeniging van vrienden van de univer siteit van Straatsburg, van welke Poincaré voorzitter was. heeft besloten eën monument voor den overleden staatsman op te richten. VADER EN VROUW VAN ROBINSON OP VRIJE VOETEN. NEW-YORK. 19 October. (Reuter). De va der en de vrouw van Robinson, die in verband met de ontvoering van mevrouw Stoll in hechtenis waren genomen maar verklaarden hieraan geen deel te hebben, ziin na een borg- storting van 25.900 resp. 50.000 dollar op vriie voeten gesteld. Robinson, de ontvoerder zelf. wordt door verschillende staten gezocht. LAATSTE STELLINGEN DER SPAANSCHE OPSTANDELINGEN GEVALLEN? HENDAYE. 19 October. (Reuter! Reizigers uit Süanje mieden. dat de revolutionnaire be weging vrijwel geëindigd is. Het laatste cen trum der rebellen in Asturie. Ederes, zou in hinden van de regeeringstroepen zijn. Te Oviedo zou men volgens reizigers uit Spanje 1.000 lijken tellen: in het dorp Luarca werden 300 rebellen begraven. Er worden ge vallen van wreedheid verteld van de rebellen tegen de gardes, rechtsche politici en geeste lijken. EXPOSITIE VAN....DEN LUIERMAND VAN ADMIRAAL NELSON. Ter gelegenheid van Trafalgar-Day zal Vrij dag, zooals ieder jiaa/r het geval is, in het Royal United Service Museum te Londen de luier mand van admiraal Nelson worden tentoon gesteld. Het eerste hemdje, dat Nelson in zijn eerste levensweken heeft gedragen, zal er naast an dere voor een zuigeling onmisbare uitrusting stukken worden geëxposeerd, o.m. een paar gebreide kousjes, die de sporen toonen van veelvuldige reiniging. Deze garderobe van Nelson is thans 176 jaar oud. Generaal contra Minister. (Van onzen Brusselschen correspondent). BRUSSEL, 18 Oct. Ook al heeft men daaromtrent alle berich ten in de pers gelezen, dan nog valt het moeilijk om zich een juisten indruk te vormen van het conflict DevèzeNuyten, dat in deze dagen het middelpunt der Belgische politiek vormt. Het is ook veel meer dan enkel een kwestie van personen en daarom is het van belang om een korte samenvatting van het geval te geven. Dr. Albeit Devèze is de tegen woordige liberale minister van landsverdedi ging en generaal Nuyten was tot voor enkele dagen chef van den generalen staf en dus de hoogste autoriteit des lands. Nu een drie weken geleden deden geruchten omtrent een aanzienlijk tekort op 's rijks bud get de ronde. Deze bleken waar te zijn en de regeering. welke zooals men weet, over pleins- pouvoirs beschikt, zocht ijverig naar midde len om dit tekort zooveel mogelijk te beper ken. Alle ministers moesten eenige veeren laten. De heer Devèze echter verklaarde in een redevoering, in een interview en in den ministerraad, dat het hem onmogelijk was om ook maar een centime van het militaire bud get te laten vallen. Deze verklaringen wekten hetgeen te begrijpen was, eerst verbazing, daarna critiek, vooral van de linkerzijde. Het liep zelfs zoo hoog dat de heer Devèze zeide heen te zullen gaan wanneer zijn begrooting niet in haar geheel geaccepteerd werd. Toen gebeurde het wonderbaarlijke. Generaal Nny- ten begaf zich niet naar zijn chef, dr. Devèze, maar naar graaf de Broqueville, minister-pre sident en deelde hem mee, dat er wel degelijk vele tientallen millioenen te bezuinigen zouden zijn en volgens betrouwbare berichten zou hij te verstaan hebben gegeven, dat hij bereid was. die bezuinigingen door te voeren als op volger van Devèze. Enkele uren na dit onder houd deelde de heer Devèze aan den eersten minister mede, dat het hem in weerwil van zijn pertinente verklaringen toch gelukt was vele millioenen op zijn rekening te schrappen. De heer Devèze bleef dus aan en het departement van oorlog draagt dus ook zijn deel bij in de algemeene bezuiniging. Hierna was echter het conflict Nuyten Devèze niet opgelost, dat een breeder bet eeke nis dan een conflict tusschen twee personen en twee ambities had. De zaak is deze: kan men het in een ordelijken democratischen staat dulden, dat een generaal buiten zijn minister om en tegen zijn minister in, handelingen met een politieke strekking verricht? We zagen nu dat bijvoorbeeld de socialistische pers, die de bezuinigingen van generaal Nuyten en de beginselen waarop die berusten van harte moesten toejuichen, met ongekende felheid partij koos tegen den generaal en vóór den minister. Wat het zwaarst is moet het zwaai'st wegen en de onaantastbaarheid der grondwet telijke orde gaat vooral in deze tijden boven een systeem van bezuinigingen, hoe aanlok kelijk dit ook zijn moge. De daad van generaal Nuyten was, dat is buiten kijf, een revolution- neire daad en die revolutionnaire daad moest gestraft worden, geheel afgescheiden van het feit of de berekening die hij maakte, of de principes die hij verdedigde juist en goed waren. In dit geval heeft de autoriteit gezege vierd. Generaal Nuyten is wat men met een Ffansch woord noemt „gelimogeerd". (Tijdens den oorlog werden generaals die aan het front niet voldeden naar Limoges verplaatst). Voor generaal Nuyten bestond de straf daarin, dat hij ontslagen werd bij de staf en het bevel kreeg over een legercorps in de provincie. Hij accepteerde dit echter niet en verliet den militairen dienst. Een tweede vraag is nu, hoe is het mogelijk, dat een minister, een liberaal burgerminister nog wel, zoo oneindig veel hooger militaire eischen stelt dan de chef van den generalen staf. Ook dit is misschien wel summier te verklaren. Er bestaan naast elkander twee be schouwingswijzen omtrent de verdediging van het Belgisch grondgebied. De eene partij, en daartoe behoorde generaal Nuyten, is van oordeel dat men het probleem van de Belgische verdediging als een nationaal probleem geheel en al op zichzelf moet beschouwen. Men moet dus uitgaan van het principe dat België aan zichzelf overgelaten bloot komt te staan aan aanvallen van drie landkanten en dat het zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat daartegen moet kunnen verdedigen. De andere partij, waar de heer Devèze bij behoort, stelt zich op het standpunt, dat wat er ook gebeurt België altijd en alleen maar als Bondgenoot van Frankrijk in een oorlog betrokken kan worden. Men voelt welk een groot verschil dit maakt. Frankrijk nu ziet alleen maar een oorlog met Duitschland onder het oog. Geleerd door de ervaringen wil het zoo mogelijk een inval in het noorden beletten en tegelijkertijd het strijdfront verkleinen. Het stuk BazelBet- tenburg is volkomen gebetonniseerd. Nu wenscht men, en men is er al druk mee bezig, de lijn BettenburgVisé eveneens zóó te ver sterken dat het Duitsche leger er op zijn minst twee dagen door opgehouden wordt. In die twee dagen heeft Frankrijk dan gelegenheid om zijn volle macht in de provincies Luxem burg, Namen en Luik te werpen. Het plan Devèze, uitgedacht door generaal Gallet, eischt enorme kosten voor vaste verdedigingswerken, die weliswaar niet afdoende zijn, maar wel voldoende om den noodigen tijd te winnen. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Het plan Nuyten, dat geheel op bewegelijke verdedigingslinies gebaseerd is, vraagt veel minder bouw en betonwerk en is daardoor zoo oneindig veel goedkooper. Het spreekt van zelf dat de problemen welke ik hier tegenover elkaar stel in werkelijkheid oneindig inge wikkelder zijn. Ik geef slechts een schema op dat een ieder het principe begrijpe. Het ligt niet aan ons uit te maken wie van de twee tegenstanders gelijk heeft. Daarover zijn de militaire geleerden het zelf niet eens. Wij constateeren alleen dat het plan Nuyten oneindig veel goedkooper schijnt te zijn, het geen ook met het oog op de crisis gewicht in de schaal legt, maar wij constateeren ook, dat het niet aangaat dat een officier, ook al ge looft hij gelijk te hebben, tegen zijn chef in trigeert en zichzelf aanbiedt om hem te ver vangen. De afloop van deze geschiedenis is bevredi gend. Door het optreden van den heer Nuyten heeft de heer Devèze zijn onwrikbaarheid ver loren en toegestemd in krachtige besnoeiingen en het gelijk is gebleven aan constitutie en overheid. J. GRESHOFF. Australisch vliegtuig vermist. Tien personen aan boord. Een Australisch passagiersvliegtuig, waarin behalve de bestuurder, negen personen geze ten waren, is naar Reuter meldt als vermist opgegeven. Het toestel deed dienst op de lijn LauncestonMelbourne. Bazar voor „Zonnestraal" In gebouw St. Bavo. Steeds verder gleed Piet langs de zandige helling en waar hij tenslotte terecht kwam raad je in geen honderd jaar. Piet kon zijn oogen niet gelooven. toen hij zoo maar een havenstad binnenrolde. Hij krabbelde beduusd over eind, scharrelde wat rond en bleef plotseling stom ver baasd voor een stapel kisten staan, waar Rotterdam op gedrukt stond. Die kisten gingen dus naar Nederland! Hij klom tegen den stapel op en keek in de bovenste kist. Mooi zoo! Die kist is leeg! Straks wordt ie vol geladen en dan gaat het huis-toe. Hoera! Hij kroop in de kist en trok het deksel weer boven zich toe. Hij zat een tijdje stil, toen hij opeens voelde, dat hij opgetrokken werd, terwijl een gerammel van kettingen klonk Vrijdagavond werd de bazar voor „Zonne straal", die op 19, 20. 21 en 22 October wordt gehouden, geopend. Mevr. A. de Vries-Sieverts sprak in enkele woorden haar dank uit voor de medewerking, die het Bazar-Comité mocht ondervinden van de vele werkers en werksters aan de voorbereiding en inrichting van den bazar. Ook de Haarlemsche en Heemsteed- sche winkeliers, die prijzen beschikbaar heb ben gesteld, dankte zij. Daarna was het woord aan Mr. J. Gerritsz, wethouder die namens den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, die verhin derd was te komen, een korte toespraak hield. Mi-. Gerritsz wees er op, dat alles wat men om zich heen ziet bij dezen barzar een deel uit maakt van den grooten strijd, die tegen de t.b.c. gevoerd wordt. Deze strijd is in Neder land eerst aangebonden, aldus spr., nadat de statistische gegevens van de actie in Duitsch land dertig a veertig jaar geleden op gunstige resultaten wezen. Heden ten dage lijkt het ieder van zelf spre kend, dat de lijders van de vreeselijke ziekte worden geholpen en verpleegd, doch dit is niet dan na jarenlange inspanning voor het mooie doel bereikt. De hoopgevende resultaten, die nu, ook in Nederland worden bereikt, geven anderen moed om zich ook met alle kracht aan de tu berculosebestrijding te geven. Niet alleen ge nezend werkt de „Zonnestraal". Zij oefent ook een preventieve werking uit. In den grooten keten van bestrijdingsmiddelen vormt Zon nestraal een belangrijke schakel, zegt spreker. Het is aller taak dezen schakel in stand te houden, vooral nu de omstandigheden dit streven moeilijker maken. Mr. Gerritsz sprak, mede namens de Haar lemsche gemeente autoriteiten de beste wen- schen uit voor het slagen -van den bazar. Vervolgens was het woord aan den heer Jan A. van Zutphen, voorzitter van het be stuur van „Zonnestraal". Deze begon met het uitspreken van zijn dank aan verschillende bekende werkers voor Zonnestraal. Daarna richtte hij een woord van dank tot het gemeentebestuur. Wanneer bij opening van een bazar als deze een dergelijke belang stelling blijkt van de zijde der overheid, dan moet deze zeer zeker sympathie hebben voor het streven van de vereeniging. De aanwezig heid van autoriteiten is volgens spr. een be wijs van den groei der vereeniging. De belangstelling van de overheid was in vroeger jaren, zoo zeide de heer Van Zutphen, minder dan matig. Dit is wel veranderd, maar toch staat de t.b.c. bestrijding, wat belang stelling van de overheid betreft, bij vele an dere instellingen achter, Toen in 1882 Prof. Koch's ontdekkingen een ware revolutie in de geneeswijze van de toenmaals ongenees lijke ziekte teweeg brachten en spr. zich opti mistisch uitliet over eventueelen steun van overheidswege, werd hem dit optimisme door iemand verweten. Deze zeide toen (in 1882), dat wanneer de geneeswijze 25 jaar eerder was ontdekt door Kóch, er in 1882 toch nog geen steun van regeeringswege was gekomen. En thans in 1934. zoo zeide spreker, is er nog geen enkel sanatorium in Nederland, dat re- geeringssteun geniet. Een der grootste rijkdommen van een volk, de volksgezondheid, heeft dus nog niet vol doende belangstelling van de overheid. Verder zeide de heer Van Zutphen, dat de samenstelling van het comité hem zoo zeer verheugde. Menschen uit verschillende le- vensmilieux, met verschillende politieke en religieuze levensopvattingen hebben hier sa mengewerkt aan de soc. bestrijding. Dit is voor een vraagstuk als dat der volksgezond heid van zeer groot belang. Zij vormen een weerspiegeling van het werk van Zonnestraal. Spr. ontkende de waarheid van de nog steeds, zij het in mindere mate, bestaande le gende, als zou het bestuur van „Zonnestraal" in een bepaalde politieke richting werken en alleen de aanhangers van die richting steu nen. Iedereen kan weten en weet, dat Zon nestraal altijd openstaat voor ieder, van welke overtuiging dan ook. Dit was ook de inhoud van de belofte, die het bestuur aflegde, toen de stichting het buiten „Berg en Bosch" ont ving en het meent zich altijd aan die belofte te hebben gehouden. Spreker dankte alle medewerkenden voor hun toewijding. Daarna -verklaarde mevr. de Vries den ba zar voor geopend. Er zijn zeer vele attracties op dezen bazar. We zullen de opsomming er van beperken tot vermelding van de volgende tenten en stands. Een lederwaren- en een handwerktent, een vischtent, een boekentent en tenten voor byou terieën en zeep. Verder is er in andere tenten gelegenheid tot ballenwerpen, ring- en schijf- werpen. sjoelbakken. Ook kan men grabbelen in den grabbelton en in den gaper, terwijl on ontbeerlijke attributen als een rad van avon tuur etc niet ontbreken. „The Jazz-brothers" zorgen voor muzikale opluistering van den bazar.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6