ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 De bezuiniging bij de N. Z. H. Meening van de Nederlandsche Vereeniging. In het orgaan van de Nederlandsche ver- ëeniging van spoor- en tramwegpersoneel worden nog eenige bijzonderheden medege deeld over de conferentie, waarin de directie haar bezuinigingplannen mededeelde. Daaraan ontleenen wij: De directie zei, na haar uiteenzetting, dat het tekort over 1935 vermoedelijk zal aan groeien tot f 635.000: „Uit het bovenstaande blijkt wel de uiterst moeilijke financieele positie, waarin de maatschappij verkeert, een positie waaruit zij zich met eigen kracht zal moeten zien te be vrijden. Want op de hulp in den vorm van subsidies, die voorheen ter tegemoetkoming in de kosten, welke het gevolg zijn van ver schillende aan de tramwegen gestelde eischen dan wel ter verzekering van een bedrijfsvaar- dig voortbestaan werden gegeven, zal hoe wij hierover ook mogen denken op dit oogenblik niet gerekend kunnen worden". De Directie deelde als haar eigen meening mede, dat de mogelijkheid tot directe dekking is uitgesloten, zij hoopte dat in het belang van het voortbestaan der Maatschappij het mogelijk zou zijn de vaste lasten ver laagd te krijgen, maar ook de exploitatie zal sterk moeten worden bezuinigd. Een aantasting der loonen acht men on vermijdelijk en wel tot niet minder dan 10%. Een verlaging van den stroomprijs zal wor den nagestreefd. Stopzetting van verlies gevende lijnen zal moeten volgen. Bepaalde lijnen zijn nu nog niet aan te wijzen. Dit zal wel het geval zijn indien de autobuslijnen te Haarlem vernieuwing behoeven. Als nieuw en rigoureus middel om directe verlaging der exploitatiekosten te verkrijgen blijft, naar de Directie meent, alleen nog over een vervanging van personeel door goed- koopere krachten. Hierbij wordt gedacht aan de aanstelling van jeugdige mannen of van meisjes als conducteur of in den poetsdïenst. Ik wil U niet verheelen. aldus de heer Bur- gersdijk. dat- dit middel door de omstandig heid. dat vele volwassenen hierdoor weder het reeds zoo groote aantal werkloozen zullen vermeerderen, welk feit slechts ten deele kan worden verzacht door het feit, dat daaren tegen jongere, thans werklooze krachten te werk zullen worden gesteld slechts noode door mij wordt voorgesteld. Hij zou daarom wenschen, dat de finan cieele toestand der Maatschappij het moge lijk maakte, geleidelijk tot een omstelling van het bedrijf in voornoemden zin over te 'gaan. waardoor in de toekomst een zeer aan zienlijke besparing op de exploitatiekosten zal kunnen worden verkregen. Nu die finan cieele toestand echter dit noodzakelijk maakt, zal zulk een geleidelijke overgang, zonder dienstopzegg-'ngen, niet mogelijk zijn. Gedacht wordt thans aan vervanging van ongeveer 80 man door goedkooper krachten. Voor het personeel dreigt dus: 10% ver laging der loonen, ontslag van 80 man en, wijl het in het voornemen ligt de anciënni teit hierbij toe te passen, is de kans op te werk stellen van anderen in lagere functies niet buitengesloten. Aan de eventueel ontslagenen zal de Direc tie de reglementaire uitkeering verstrekken. Zij overweegt de instelling van een z.g. ar beidsreserve. De uitkeering van ieder zal dan afzonderlijk geboekt worden en een bepaald bedrag per week zal worden uitgekeerd. Is er dan werk voor betrokkenen bij de N Z.H., dan wordt dit werk niet direct betaald, maar wordt de duur van de regelmatige uitkeering hierdoor verlengd. Zij, die dat wenschen, kun nen het bedrag in eens ook ontvangen. Het tekort is dan nog allerminst gedekt, 'de Directie zal dan er toe moeten overgaan de afschrijvingen en aflossingen enz. aanmerke lijk te besnoeien, maar het tekort is niet ge heel weg te werken. Deze voorstellen zoo vervolgt het orgaan zijn funest. Enwaar is het einde?? De tekorten zijn immers dan nog niet weg, En als de ontvangsten blijven' dalen en groo- ter worden? Van de N.Z.H. hebben jarenlang de aandeelhouders geprofiteerd. De betrok ken gemeenten en de bouwgrondbezitters hebben de voordeelen genoten. Het personeel dreigt nu de ondergang. Deze voorstellen zijn niet besproken. Dat gebeurt op 6 November. Wij zullen tijdig overleg met onze leden plegen en in gezamenlijk overleg onze hou ding vaststellen. Maar als we in dit tempo naar beneden moeten, dan rijst de vraag, welke belang de arbeiders nog bij het bedrijf hebben. Wij zullen evenwel gezamenlijk te pogen hebben deze zaken onder de oogen te zien". BIJBELLEZINGEN. De heer J. Knecht, leeraar aan de Bijbel- School der Belgische Evangelische Zending te Brussel zal hiertoe uit?enoodigd, een aantal bijbellezingen te Haarlem houden. Zondag 21 Oct. zal er een gehouden worden in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan. Het on derwerp zal zijn: Johannes 17. Tevens zal de heer Knecht Zaterdig 20 October een Bijbelbespreking houden in lokaal Parklaan 21, waar hij ook des Zondagsmorgens om 10 uur den dienst zal leiden. BEGRAFENIS VAN WIJLEN DEN KEER D. A. J. G. L. EGGINK. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan is Vrijdagmiddag ter aarde besteld het' stoffelijk overschot van den heer D. A. J. G. L. Eggink, die op 64-jarigen leeftijd in Den Haag is overleden. De heer Eggink is o.a. hoofdcommies ge weest aan de Provinciale Griffie van Noord- Holland, en daarvoor secretaris van de ge meente Haarlemmermeer. Ook is de overledene een der oprichters ge weest van den bond van leeraren bij het Avond handels- en nijverheidsonderwijs. Namens dezen bond sprak de heer C. A. Beute. te Haarlem, die eveneens lid van het hoofdbestuur is geweest en die zei dat de heer Eggink ten zeerste werd gewaardeerd om zijn groote kennis wat betreft de staathuishoud kunde. De overledene was zeer gezien wegens zijn correct optreden, wellevendheid en vrien delijkheid. „Hij was een hoogstaand mensch". zei de heer Beute. De heer Eggink was de eerste voorzitter van den bond en na zijn aftreden werd hij eere lid, wat na hem nog niemand is geworden. Een zoon van den overledene dankte voor "de belangstelling. N. S. B. en de nieuwe sfeer van het fascisme. De heer Overwijn spreekt in de Concertzaal. Vrijdagavond sprak de heer Overwijn over „Fascisme als nieuwe sfeer" voor de N. S. B. in de Gemeentelijke Concertzaal. De heer Overwijn zei dat het fascisme een sfeer is, een uitvloeisel van een oude traditie, waarvan Hitler en Mussolini de vertolkers zijn, zonder dat men beiden echter in alles met elkander mag vergelijken. Fascisme is een gevolg van het tijdperk van het indi vidualistische liberalisme, dat zich kenmerkt door een grooten materialistischen geest. Dat daartegen verzet moest komen ligt voor de hand. Fascisme wil voor alles een gezonde natie, die niet bedorven wordt door verwarde en vaak ver van elkander verwijderde economi sche stellingen waarmede men de wereld wil genezen van haar ziekten. Dat is allemaal maar half werk, dat veel geld kost en daar van willen de fascisten niets hooren. De slechte toestanden on onze samenlevin; moeten grondig verbeterd worden en dat kan pas wanneer men zich ervan bewust is, dat ons volk een geheel is. en dat alle lagen der bevolking voor elkaar moeten werken en elkander moeten dienen. „Wij zijn allen van elkander afhankelijk", zei de heer Overwijn. „Fascisme is bundeling". Het feit dat ook in Nederland het fascisme groeiend is, is een bewijs dat het volk zich weer krachtig gaat voelen en zich gaat ver zetten tegen dat wat ongeveer sedert 1870 ondermijnd werd: vaste zedelijke normen. Voor alles heeft men tegenwoordig een uitleg ging, alles kan worden goedgepraat, voor al les is een wetenschappelijke verklaring. Het is een wantoestand dat de wetenschap den toon aangeeft en daaraan willen de fascisten een einde maken. De wetenschap is immo reel geworden en het verstand mag niet de eerste plaats innemen, die voor betere dingen als b.v. godsdienst moet worden vrijgehou den. „Ons geestelijk leven moet soberder worden, wij kunnen wel het een en ander missen", zei de heer Overwijn. „Men werpt de N.S.B. wel eens voor de voe ten dat zij zich niet aan normen houdt", haalde spr. aan. Hij verklaarde dit doordat men nu onmogelijk kan zeggen wat morgen zal gebeuren. Wanneer het echter om dingen van eeuwige beteekenis gaat. dan weet de N. S. B. wel welke haar houding moet zijn, en dan zal zij daarvan ook niet afwijken! Doch men moet niet verlangen dat zij zich bindt voor toestanden die eiken dag aan wij ziging onderhevig zijn. „Wij zijn het die inzien dat wij moeten doen, wat voor onze handen ligt om te doen.' zei de heer Overwijn. „Dit in tegenstelling tot wat de internationalisten doen, want hun rijk is er nog nooit geweest en het zal er ook nooit van komen ook!" Over het parlement zei de spreker dat de wil van het volk daar niet tot uiting komt-? want daarvoor heeft de „politiek" wel ge zorgd. De politici beloven wel een heilstaat, maar dat is een onmogelijkheid. Nooit, onder ;een enkelen regeeringsvorm, is een heilstaat mogelijk. Ook besprak de heer Overwijn de crisis maatregelen der regeering. die hij een zuive ren vorm van „staatssocialisme" noemde. Al les bij elkander hebben zij het volk tot nog toe twee honderd tachtig milliaen gekost en ret resultaat is negatief. Wel zouden in een fascistischen staat ook fouten worden gemaakt, maar daar zou men kunnen voorko men dat „men het er opzettelijk op aan stuurt". Immers zouden de corporaties in een fascistisch bestuurd land ervoor kunnen zorgen dat men maatregelen zou nemen, die werkelijk ook zin hadden. Als een voorbeeld van verkeerde crisisbemoeiing van de over heid welke bemoeiing aan politieke stellin gen gekluisterd zou zijn) haalde spr. het feit aan dat Nederlandsche boter in het buiten land goedkooper wordt verkocht dan in het eigen land zoodat de belangen van het eigen volk, die toch voorop dienen te staan, ge schaad worden. Op een dergelijke wijze mag men den export niet bevorderen! Van sommige kanten wordt wel beweerd dat deze crisiswetgeving, waarbij velen aan banden worden gelegd, een „voorproefje" is van wat er zou gebeuren als de fascisten aan de regeering zouden komen. Dat deze crisis wetgeving in de verste verte iets met fascisme te maken zou hebben, ontkende spr. ten stel ligste Ongepaste vraag van kringlid? Na de pauze werden enkele vragen beant woord. Over een eventueele devaluatie van den gulden, zei de heer Overwijn, dat de N. S. B. zich daarover niet heeft uitgespro ken. Wat zij zou doen. is niet bekend, omdat deze uiterst belangrijke kwestie ter overwe ging gegeven zou moeten worden aan de cor poratie van het geldwezen. „Ook over de nieuwe spelling heeft de N.S.B. jeen meening", aldus de spr. Zijn persoon- fijke overtuiging was dat zij „doortrapt or dinair" was en het kenmerk draagt van „een slecht gehumeurde olifant, die in een poree- leinwinkel rondliep". Bovendien is de nieuwe spelling afkomstig uit „de roode hoek" en onze Nederlandsche taal vond de heer Overwijn „te teer. opdat een zoo internationaal gezelschap, als dat wat de spellingskwestie te berde heeft ge bracht, haar zou kunnen behandelen." Een vraag over het verschil tusschen een madhtsstaat en een rechtsstaat, beantwoord de de heer Overwijn, dat beide een eenzijdige staat zijn, die niet op zichzelf kunnen be staan. Een machtsstaat is de macht van het onrecht en de rechtsstaat is het recht van de onmacht. De goede staat is die, welke van beide het beste neemt. Daarna nam de kringleider, de heer Steen- beek nog het woord, die zich zeer verbolgen toonde over een vraag die dien avond was binnen gekomen. Gevraagd was namelijk waarom de functies in de N. S. B. bekleed werden door menschen uit de gegoede kringen en of ook arbeiders en werkloozen deze func ties zouden mogen bekleeden. Ook was de vraag' daai'bij gevoegd wat de N.S.B. denkt te doen voor de ondersteuning van haar werk looze leden. De heer Steenbeek zeide, dat. indien de vraag kwam van een lid van den kring Haar lem. hij op zoo'n lid geen prijs stelde, daar een dergelijke vraag naar het kringhuis ge zonden had moeten worden, omdat de func ties in de N. S. B. voor iedereen openstaan. VOOR UW, N AA «2 GR. H0UTSTR.166 (Adv. lngez. Med.) Hij stelde den vragensteller alsnog in de gele genheid Zaterdagmorgen om tien uur zich aan het kringhuis te melden. Voor de werkloozen leden zal de kring Haar lem dezen winter doen wat hij kan. Na het Wilhelmus ging de vergadering uit een. A. C. Hendriks. Treedt af als hoofd der 1ste Doopsgezinde school. De heer v. B. schrijft ons: Aan den heer A. C. Hendriks is met in gang van 1 November a.s. eervol ontslag ver leend als hoofd der 1ste Doopsgezinde school (Groot Heiligland). De aftredende bereikt den 30sten October den 65-jarigen leeftijd. Hij genoot zijn oplei ding als onderwijzer aan de Haarlemsche Rijkskweekschool en werd na het behalen zij ner acte als onderwijzer te Vijfhuizen be noemd. Al spoedig volgde zijn aanstelling aan de 1ste Doopsgezinde school, hij trad op 1 Maart 1890 in functie. Nadat de heer H. J. Over- beek, hoofd der 1ste Doopsgezinde school op hoogen leeftijd als zoodanig was afgetreden, werd de heer Hendriks als zijn opvolger be noemd. Dit was op 1 Mei 1906 zoodat. nu hij zijn ambt beëindigt, hij zijn school 28 jaren als hoofd gediend heeft. De heer Hendriks heeft steeds de meeste waardeering ondervonden van de Commissie tot de scholen der Vereenigde Doopsgezinde jemeente en toen hij op 1 Maart 1915 zijn 25-jarig jubileum herdacht, is zoowel van deze Commissie als van het Rijksschool toe zicht, zoomede van zijn leerlingen en oud leerlingen van veel waardeerende sympathie getuigd. Dat ook zijn medewerkers zijn lei ding en collegialiteit op prijs stelden, is bij meer dan één gelegenheid gebleken. Zijn heengaan zal niet onopgemerkt voorbij jaan. Op 30 October e.k. zullen de commis sie. het personeel en de leerlingen hem dank mogen brengen voor zijn veeljarigen arbeid, terwijl zij, die hem de hand willen drukken daartoe in de gelegenheid worden gesteld van 's namiddags 4 tot 5 uur in het school gebouw op het Groot Heiligland. Dat de heer Hendriks nog lang moge ge nieten van zijn welverdiende rust! FAILLISSE3IENTEN. Dinsdag j.l. werd door de Rechtbank alhier opgeheven het faillissement van J. Stuur man Pzn„ te Zaandijk, curator Mr. A. Bruch. Met dezen stuurman was niet bedoeld J. Stuurman, wonende te Halfweg, Zwanen- burgerdijk. Gemeentelijk Bureau voor Lich. Opvoeding. Het zwemseizoen 1934 is weer geëindigd. Voor zwemmen en baden is deze zomer min der gunstig geweest, omdat de wind tot in Juli uit Noordelijke richtingen bleef waaien. Het beschikbaar stellen van goedkoope zwem abonnementen is echter oorzaak geweest, dat er toch vrij veel is gezwommen en dat er pe rioden waren waarbij de gedachten aan een hittegolf naar voren kwamen. Het totaal aan tal baden genomen in het tijdvak 15 Mei30 September bedraagt 280.437. De avor.dverlichting in de zweminrichting aan de Delft heeft dit jaar niet. de resultaten oogeleverd. welke er van ver cht werden. Het aanbrengen van de verlichting heeft o.a tot doel gehad, dat zwemliefhebbers en za- kenmenschen na 9 uur 's avonds in de gele genheid konden worden gesteld, zich op war me dagen nog eens te verfrisschen. De koele avonden zijn oorzaak geweest, dat het aantal avondzwemmers minder groot Is geworden. De populaire avondjes bij kunstlicht gege ven en waaraan door alle Haarlemsche zwem- vereenigingen is medegewerkt, zijn voor de propaganda een groot succes geworden. De vereenigingen hebben laten zien wat op zwemgebied bereikt kan worden terwijl het vrooliïke element niet werd vergeten. Het re sultaat is geweest, dat verscheidene toeschou wers de verleiding niet hebben kunnen weer staan en tot beoefening van de zwemsport zijn overgegaan. Het afleggen van de proef als geoefend zwemmen ster) waarvoor een diploma wordt uitgereikt, heeft dit seizoen een record aantal deelnemers opgeleverd waarvan aan 1027 een diploma kon worden uitgereikt. De jongste deelneemster was 5 jaar terwijl de oudste deelneemster 59 jaar was. Een belangrijk aantal deelnemers(sters) aan dit proefzwem- men vormt altijd de schoolgaande jeugd. Deze toch profiteert gedurende de schooluren zoo wel van de droge lessen als van die in het water terwijl de betrokken leerkrachten er voor zorgen, dat vele leerlingen aan het wem men voor het diploma kunnen deelnemen Het aantal schoolbaden bedroeg dit seizoen ruim 32.000. De groote nationale zwemwedstrijden op 31 Augustus gehouden zijn een groot succes geworden. Door deelneming vaii vele eerste klas krachten hebben de toeschouwers kun nen genieten van mooie zwemsport. Voor het seizoen 1935 zal de propaganda voor het zwemmen zoo hoog mogelijk worden opgevoerd: reeds thans bestaat het vooruit zicht. dat het publiek eenige dagen van prima zwemsport zal worden geboden. Hieronder volgt een overzicht van de aan tallen genomen baden en uitgereikte diplo ma's vanaf 1920. het jaar waarin de exploi tatie der zweminrichtingen door de gemeente Haarlem ter hand is genomen. jaar aantal baden aantal diploma's 1920 89.212 134 1921 155667 362 1922 171.281 154 1923 100.293 208 4 1924 149.349 322 1925 192.726 346 1926 167.254 467 1927 199.431 280 1928 257.314 430 1929 284644 640 1930 288.037 686 1931 227.216 620 1932 315.592 938 1933 288.287 812 1934 280.437 1.027 Voor Haarlem's Politierechter. De jongens van de Zane. Als men zich in een bootje laat drijven op de glimmende wateren tusschen de groene weiden bij de Zaan, waar de molenwieken suizen in de eenzaamheid; als men dan den nagalm hoort van het lied: Wij zijne jongens van de Zane", waaruit gehechtheid spreekt aan dat. land vol lucht, licht en ruimte; als daar niets den vrede verstoort, dan kan men zich niet indenken, dat daar nog mensche- Iïjke kleinzieligheid kan blijven hangen Toch is dit wel het geval en hoe ruim het gezichtsveld daar buiten moge zijn, ook aan de Zane zijn er nog velen, die, schoon jon gens van de Zane, den blik niet richten op wat groot is en ruim, maar wat klein is en bekrompen en ze verschillen daarom niet van anderen, die in sloppen of stegen huizen, Zoodoende had de politierechter weer een aantal kleinzieligheden onder de oogen te zien, alle van jongens en meisjes van. de Zane. De Bezem. 't Was of het een achterbuurtje in Am sterdam gold, als men hoorde, hoe een paar buurvrouwen hadden gekeven, omdat- de eene wat vuil water over het straatje van ae andere had geschrobd en hoe toen die ander weer water over net straatje van de eene ging schrobben en hoe toen de man van die eene de andere met 'n bezem had geslagen zoodat er bloed was gevloeid, hetgeen de brigadier naar waarheid kon getuigen. De man van den bezem was niet zoo rondborstig, als -men van een Zaanschen jongen zou mogen verwachten, want hij trachtte er zich door ontkennen uit te red. den en zijn vrouw, die voor deze gelegenheid haar zuigeling had meegebracht, die het heele proces met zuigelingen wijsgeerigheid over zich heen liet gaan, meer belangstelling toonend in de glimmende knoopen van den rijksveldwachter, die juffrouw hielp haar man bij het ontkennen en wou de zaak om draaien. maar het baatte niet; ze moesten samen tien gulden betalen, hij twee gulden meer dan zij, vanwege den bezem. Het Paradijs. Een caféhouder aan de Zaan had zijn établissement „Het Paradijs" genoemd. Mis schien bedoelde hij er mee, dat het voor hem een paradijs was; mogelijk ook, wilde hij de menschen trachten wijs te maken, dat alleen daar bij bier en jenever het ware ge luk was te vinden, wat dan wel een zeer uitzonderlijke meening is, maar genoeg: het café heette nu eenmaal Paradijs en ieder bezoeker had met dien naam rekening moe ten houden. De jongeling die daar gevochten had, bleek dus al heel geen begrip te heb ben van wat daar mag en niet mag. ■Hij had wel een verontschuldiging en dat was, dat hij een man geslagen had, omdat deze met zijn jongelings vader, ruzie had gemaakt, wat ook al niet behoort te geschieden, maar die overmaat van kinder lijke liefde, bezorgde hem f 6 boete. De veerschipper. „Lieve schipper, vaar mij over", zong men vroeger en tegenwoordig roept men: Hé! of men roept niets en stapt eenvoudig in ae schuit. Nu is het natuurlijk wel mogelijk, dat niet ieder tegenwoordig even weinig spraakzaam is en dat, als een juffrouw wil overvaren, zij nog eens het „Lieve schipper, vaar mij over" doet hooren. In zoo'n bijzon der geval zou het geen verwondering baren als de schipper de vriendelijkheid beloonde door te zeggen: „Hou je dubbeltje maar". We weten niet, of het geval zich zoo precies had toegedragen, maar een veerschipper aan de Zaan zou werkelijk de edelmoedigheid gehad hebben van een juffrouw, die hij had overgezet, geen veergeld te vragen en dat werd hem nu door den man van die juf frouw als een ernstig vergrijp aangerekend en die man vond dat gratis vervoer heel onlogisch, want diezelfde schipper had aan den man een rijksdaalder teruggevraagd, dien hij hem geleend had. De man redeneerde zoo Als je van mijn vrouw geen dubbeltje wil hebben, moet je van mij ook geen rijksdaalder willen hebben en daarom verklaarde hij voor den politierechter: „De schipper had de bru talïteit om zijn uitgeleenden rijksdaalder terug te vragen" en dit. gelet op het dubbeltje was aanleiding geweest den schipper zekere bedoelingen toe te schrijven, hetgeen de schipper een beleediging had gevonden. Nu moest de man, diefden rijksdaalder ge leend had en dien hij blijkbaar met van plan is ooit terug te betalen, zich verantwoorden, Hij deed dit, alsof niet hij, maar de schip per de verdachte was en hield hem voor: „Zweer er op, dat je niet gezegd hebt.. Hij werd er aan herinnerd, dat het er alleen om ging wat hij zelf gezegd had en aangezien dit bewezen geacht werd, mag' hij f 6 be talen. De sluwe perenkoopman, We zouden nog kunnen vermelden, dat een Zaanschen chauffeur een collega had ge slagen, omdat deze klanten van hem had ver voerd en dat die eerste nu f 6 boete heeft. Verder zouden we nog melding kunnen maken van een Zaansche juffrouw, die een gewezen buurman voor moordenaar had uitgeschol den, wat haar f 15 kost en indelij k zouden we nog kunnen verhalen van drie Zaansche juffrouwen, die bij ,,De Lelie" werkten toen er daar een staking was, waarom zij .maffers en balletjes gehakt" waren genoemd welke uitdrukking den spreker op een week voorwaardelijk en f 15 boete te staan kwam. Maar we willen nu afscheid nemen van de Zaan en ons nog even bezighouden met een perenkoopman uit Lisse wiens zeer bijzon dere begrippen over handelsmoraliteit wel vermelding verdienen. Die man redeneerde aldus: Ais ik drie pond peren voor een dub beltje verkoop is dat een zeer billijke prijs en dan sla ik mijn concurrenten nog; dus benadeel ik dan het publiek niet. Bied ik echter vier pond voor een dubbeltje dan zul len de menschen harder naar me toe loopen, omdat geen een concurrent de peren tegen dien prijs kan geven. Ikzelf kan dat echter ook niet, maar ais ik ze drie pond geef, heb ben ze voldoende waar voor hun geld. Zoodoende bood hij 4 pond voor een dub beltje, maar hij gaf slechts 3 pond, aangezien hij op de eene schaal op een verborgen plaats een gewicht van 2 ons had bevestigd. Hij woog nu pond voor pond en gaf dus telkens in plaats van 5 ons 3 ons. Vier maal drie is twaalf en met een toeslag werd het vijftien, dat was drie pond. Het werd echter opgemerkt en de man stond thans terecht voor bedrog. De officier en de politierechter vonden het erg, wat de man gedaan had, maar de man vond het heel niet erg. Hij meende, dat hij geen bedrieger, maar een handig koopman was. Hij kon geen vier pond peren voor een dubbeltje geven; daar moest geld bij. Nu gaf hij drie pond en zei alleen maar, dat het i er vier waren. Daar zag hij geen kwaad in. De menschen konden wel denken dat hij 20 pond voor een dubbeltje kan geven. Ze willen veel. De koopman was dus van het principe: De wereld wil bedrogen zijn; bedrieg ze dan maar. De officier vroeg 3 weken gevangenisstraf. „Ik kan er niets aan doen" zei de peren koopman. Dat was zeer juist, want de rechter gaf de drie weken MAATSCHAPPIJ „TOT NUT VAN T ALGEMEEN". Het departement Haarlem van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" hield Vrij dagavond in zijn gebouw aan de Lange Veer- straat een ledenvergadering, die gepresideerd werd door den heer J. Wentholt. Deze sprak een kort welkomstwoord. De secretaresse. Mej. J. Wentholt, bracht het jaarverslag uit. Dit is in een opgewekten toon gesteld, omdat bibliotheek en spaarbank zich in een groote belangstelling mogen ver heugen. Er zijn ook cursussen in vreemde ta len gegeven, die vroeger door de Toynbeever- eeniging gehouden werden. Het Bureau voor Rechtskundig advies bleef ook in het gebouw gevestigd. Door de verlaging der contributie Is het ledental gestegen. Aan verschillende in stellingen werd steun verstrekt Het bestuur heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van ir. P. F. de Bordes. Dankbaar wordt herdacht wat hij als bestuurslid voor het departement gedaan heeft. Ook de belang stelling voor de Volksbibliotheek is groeiende. Er werden 1721 personen ingeschreven, tegen 1499 in het vorig jaar. Ter lezing werden uit gereikt 31.198 boeken, tegen 27.603 in het vorig jaar. De bibliotheek werd verrijkt met vele boeken, die geschonken werden. Ook werden weer eenige werken aangeschaft. Van October tot April werden in de jeugdbi bliotheek uitgereikt 11.381 boeken, tegen 11.794 in het vorig seizoen. Aan de commissie, die hiervoor haar tijd en krachten beschikbaar stelt, wordt dank gebracht. De ontvangsten bedroegen f 202687, de uit gaven f 1788.26, zoodat er een batig saldo is van f 238.61. Ook de Nutskweekschool voor Onderwijze ressen had van de moeilijke tijdsomstandig heden te lijden. Er heeft een ingrijpende ver andering plaats gehad en aan eenige onder wijskrachten moest helaas ontslag worden ge geven. Van de 28 candidaten slaagden 26 voor het examen van onderwijzeres. De verschillende verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Tot commissarissen voor de Bibliotheek wer den benoemd de heeren J. van Drunen en W. de Groot. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering Mej. J. Wentholt en Mr. Julius Hoog. PERSONALIA. De heer R. Sterringa, te Haarlem, Is aan de LeiQsche Universiteit voor het eerste gedeelte van het artsexamen GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN A Korrels, 't Krom 14B. armband, J. Adriaanse, Rüstenburgerlaan 29. bril. Bureau van Politie, Smedestraat. ceintuur. Klingers, Palmstraat 17, hond, H. Blansert, Feithstraat 13, handschoen, Ortt. Karei v. Manderstvaat 11 muts, Roskamp. Godfried v. Bouillonstraat 39, portemonnaie m. i. N. Kauling, Spaavn- wouderstraat 122, rijwielkussen. M. John, v. Loostraat 107. rozenkrans, v. d. Heuvel. Ael- bertsbergstraat 31. rijwielbelastingplaatje. R. de Rooy, Oost-Indiëstraat 134. tasch m. i. J. Hoenderdos. Wijde Geldeloozepad 2. zakmes, H. de Loose, H. v. Alphenstraat 26. vloerzeil. AGENDA ZATERDAG 20 OCTOBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Volksvoor stelling van „Liefdelessen van Molière" door De Hagespelers. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing met film- vertooning door M. H. K. Franken voor de Volksuniversiteit. 8 uur. Palace: „Peenhaar". een kindertragedie. Op het tooneel: Rainbow-ballet. 2 3D. 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Het liefdeleven van Hendrik VIII'. Op het tooneel: 7 Tokayers, wervelwindspringers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De vier nachtle lies". 2.30 en verder doorloopende voorstelling van 7 uur af. Volksuniversiteit, Protestantenbond. Lezing: „Schip in Nood" door M. H. K. Franken. 8 u. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 21 OCTOBER Stadsschouwburg: De Hagespelers: „Als Ouders slapen". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Tante Roosje", met mevr. De Boer-Van Rijk. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Wiener Sangerkna- ben Chor. 8.15 uur. Rozekruisersgenootschap. Liturgische dienst met openbare voordracht. 10.30 uur. Lokaal Parklaan 21: Samenkomst 10 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 105 uur. MAANDAG 22 OCTOBER Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 20 Oct. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 26 Oct. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I. Koster, apotheek. Bosch en Vaart, Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. "1. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. B. K. Blommendaal. Nolf's goedkoope a po- teek, Kruisstraat 26. Tel. 11174. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3, Tel. 12038

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9