Delicatesse-film. Scott heeft pech. De tijden van de Uiver. Het Bê&OHêdikstc 52e Jaargang No. 15745 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 22 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 rand. ƒ0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100,-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere Yinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 October. De Groote Luchtrace. De geweldige prestaties van de Engelsche en Nederlandsche vliegers op het fantastische race-traject MildenhallMelbourne vervullen de wereld met een belangstelling en bewon dering, die haar voor eenige dagen zegenrijk verlost van de rampspoeden dezer tijden. Men zou een schoon symbool kunnen vinden in dezen heroïschen strijd, die alle landsgren zen negeert en ver uitgaat boven al het be krompen en egoistische gedoe, dat al de el lende veroorzaakt. Wellicht voelt het publiek dit symbool, want het grootste financieele schandaal, de gruwelijkste moord op een staatshoofd, de ergste mislukking van de voortdurend-vergeefs-onderhandelende staats hoofd, de ergste mislukking van de voortdu- rend-vergeefs-onderhandelende staatslieden genieten veel minder belangstelling dan deze race. Gelukkig, gelukkig gebeurt er eindelijk weer eens iets waarin we ons allemaal royaal verheugen kunnen. Inderdaad geweldig zijn de prestaties van het leidende race-vliegtuig, de ..Comet" van de Engelschen C. W. A. Scott en T. Campbell Black, en het leidende verkeersvliegtuig, de ,.Uiver" van onze Hollandsche K.L.M.-vliegers K. D. Parmentier en J. J. Moll (plus beman ning en passagiers). Vanmorgen te 11.28 kwam Scott reeds te Port Darwin in Australië aan; te 11.18 vertrok de Uiver uit Batavia, dat het Douglas-vliegtuig bereikte in 52 uur vliegens! Het is inderdaad een wonder. Er blijkt uit dat de record-prestatie van de Pelikaan, die in vier dagen naar Batavia vloog en in denzelf den tijd terug, nog geen jaar geleden, nu al weer tot het verre verleden behoort. In ruim twee dagen hebben Parmentier en Moll het 'm gelapt! Dat de andere verkeersvliegtuigen in den wedstrijd aan deze prestatie niet tippen kunnen, en dat de meeste racevliegtuigen er ook ver bij achter blijven, bewijst wel opnieuw de prachtige qualïteit van de K.L.M. vliegers, gebaseerd op gTo'ote ervaring en duchtige voorbereiding, en de groote betrouwbaarheid Van de Hollandsche luchtvaart. Tegelijk moet enen zijn eerbied betuigen voor de kolossale snelheid en eveneens volko lmen regelmatige race van de „Oomet" van Scott en Campbell-Black, die op het moment dat ik dit schrijf met meer dan tweeduizend K.M. voorsprong op de „Uiver" de leiding hebben. Als pech hun bespaard blijft is het Zeker dat zij de race zullen winnen, en bin nen zooiets als 21'2 dag Melbourne bereiken, terwijl ons verkeerstoestel dat zou kunnen leveren in iets meer dan drie dagen Of de Uiver in dat geval ook tweede in de race zcu zijn staat nog niet vast, maar is toch waarschijnlijk gezien den achterstand van Cathcart Jones en Waller (eveneens op een Comet) en Roscoe Turner en Clyde Pangborn (op Boeing). De overigen lijken volstrekt niet meer in het stuk voor te komen. De Mallasons, op de derde Cornet, hebben den strijd opgege ven toen zij te Allahabad voor de tweede maal pech kregen, en onze Bostjager, die op dat cogenblik vlak achter de Uiver ziat, heeft door defect aan het landingsgestel eveneens te Allahabad den strijd moeten cpgeven. Jam mer van het eenige in Nederland gebouwde toestel, dat aan den strijd deelnamJammer ook voor die dappere vechters Geysendorffer en Asjes. Weer heeft het nocdlct de Postjager, die nu toch wel bewezen heeft, een geweldig snel toestel te zijn, getroffen En toch! Zal uit dezen wedstrijd niet de conclusie moeten worden getrokken, dat de speciale race-toestellen technisch nog niet de ontwikkeling bereikt hebben, vereischt voor een wedstrijd over zoo geweldigen afstand? Met uitzondering van de Comet van Scott, zijn zij tot dusver alle ver achtergebleven bij het verkeerstoestel van Parmentier en Moll, dat zooiets als 100 K.M. per uur meer af legt dan zij. Verscheidene zijn gestrand. Het vliegen met intrekbare landingsge stellen en zonder radio, plus andere restric ties terwille van de snelheid, blijkt al te groo te bezwaren op te leveren. Te verwonderen behoeft dat eigenlijk niet. De verkeerservaring op zulke trajecten bestaat. Vooral bij onze Hollandsche vliegers. De race-ervaring op zulke trajecten ontbreekt. Des te bewonde renswaardiger is de prestatie van Scott en Campbell-Black: laten we het tenvolle er kennen. Merkwaardig is wel het feit dat „het veld zoo ver uit elkaar geslagen is". Het ligt duizen den en nog een duizenden kilometers uiteen. Het nieuwe van een zoo enorme krachtmeting doet zich wel sterk gevoelen. Een volgende zal natuurlijk al veel minder achterblijvers bren gen. maar men kan zich op het moment weinig illusies maken van het percentage dei- twintig gestarte vliegtuigen, dat Melbourne bereiken zal. Laat ons hopen dat de Uiver, die thans op een traject vliegt, dat niet tot de ervaring der K. L. M.-vliegers behoort, van pech ver schoond zal blijven en dat het Parmentier, Moll, Van Bruggen en Prins gegeven moge zijn hun reeds schitterende prestaties te vol tooien en als eersten in de handicap (zij het dan als tweeden in de race) Melbourne te be reiken. Het zal een nieuwe glorie voor onze vliegerij en voor de K. L. M. zijn. R. P. Na het schrijven van bovenstaande bereikte ons het bericht, dat Scott te Port Darwin reeds 2 1/2 uur is opgehouden door motorpech. De gasprijs verlaging te Haarlem. Naar wij vernemen zijn er, nadat de ge meenteraad van Haarlem besloten heeft met 1 November a.s. den gasprijs te verlagen, nog wel aanvragen om afsluitingen ingekomen, maar in verhouding is het aantal dat binnen komt toch belangrijk minder aan het wor den. (In een Amsterdamsche bioscoop worden wekelijks korte films ver toond, waarin het bereiden van bepaalde gerechten in klank en beeld wordt gedemonstreerd door een leerares van een huishoud school). Op het punt van variatie Is de bioscoop paraat, Zelden is er een programma, Waarop geen surprise staat. En de bioscoopbezoeker In de hoofdstad, hoeft voortaan, Als het uit is, ook al niet meer Onbekookt naar huis te gaan. Beter kon men wel niet kiezen. Volgende de politiek, Dat men de programma's opstelt, Naar den smaak van het publiek. Men ziet bakken, braden, stoven, Maar men hoort ook, wat men eet. Jammer, dat men 't niet kan ruiken, Dan was het finaal compleet. Lippen likkend, watertandend, Ziet en hoort men 't filmpje aan, In de zaal zijn vele magen Die een beetje knagen gaan. Ga, wanneer het vet der aarde U wat schaars wordt toebedeeld, Bioscopieus dineeren, Zij 't alleen in klank en beeld. P. GASUS. LONDEN-MELBOURNE. PARMENTIER OPTIMISTISCH. Reeds van Batavia vertrokken. SCOTT VERBETERT EEN RECORD. (Zie ook pag. 3). AMSTERDAM, 22 Oct. Zeer snel gaat de vlucht van de deelnemers aan de Londen Melbourne-Race, voor zoover deze tot de lei dende groep behooren, in de richting van het doel: Melbourne. De meeste belangstelling bestaat uit den aard der zaak voor de prestaties van het Douglas-toestel van de K.L.M.. de „Uiver" be stuurd door Parmentier en Moll. Zooals ge meld landde de „Uiver" te 7.02 uur A. T. he denochtend te Singapore. Twee en vijftig mi nuten later startte het toestel weer voor de volgende étappe, naar Batavia. Waarschijn lijk zal Scott met zijn Cornet-toestel, die te Singapore reeds een voorsprong van ruim 8 uur had. niet over Batavia vliegen, doch recht streeks over den Indischen Oceaan naar Koe pang vliegen, waardoor hij zijn voorsprong nog zal vergrooten. (Dit heeft hij inderdaad gedaan. Red.) De Douglas, gebouwd als verkeersvliegtuig, kan dezen afstand niet in één vlucht afleggen. Aan de telegrammen omtrent de vlucht van de „Uiver" ontleenen wij nog, dat Parmentier bij aankomst te Rangoon verklaarde, dat hij en zijn metgezellen een schitterende vlucht hadden gemaakt boven het door de maan verlichte gebied. Parmentier was zeer opti mistisch gestemd omtrent het verdere verloop van den tocht. Scott had bij aankomst te Singapore ver klaard. dat gedurende het laatste deel van de vlucht het zicht zeer slecht was. Met vol doening zeide hij, dat hij de eerste is geweest, die rechtstreeks de sormachtige Golf van Bengalen heeft overgevlogen. Het weer hij Singapore is minder gunstig. Er wordt storm achtig weer gemeld, zoodat de ..Uiver" hier van de moeilijkheden ondervindt, hetgeen echter dank zij de radio-installatie aan boord en de ervaring van onze Indië-vliegers geen bezwaar voor Parmentier was om nog binnen het uur weer van Singapore te vertrekken. Scott te Port Darwin. De Comet met Scott en Black zijn te 11.23 uur te Port Darwin geland. Hij heeft hierme de het record EngelandAustralië, dat stond op 6 dagen, 17 uur 45 min. gebracht op 2 da gen 4 uur 38 minuten. Motorpecht deed de Mollisons falen. De Mollisons hebben op het vliegveld Job- bolpore moeten landen. Om zich te orientee- ren waren zij met een motor naar Allahabad gevlogen. De andere motor weigerde. Ver schillende zuigers hebben opgehouden te wer ken. Toch wil het echtpaar Mollison naar Austra lië verder vliegen, zoodra er onderdeelen zijn die voor de reparatie onmisbaar zijn. PORT DARWIN, 22 October (Reuter). Scott/ heeft gedurende 2 1/2 uur op één motor moeten vliegen. Het is zeer twijfelachtig, of de reparatie nog op tijd verricht kan worden. De mogelij kheid bestaat dus, dat de „Uiver" den wedstrijd wint. POSITIE DER VOORNAAMSTE DEELNEMERS. De tijden van de Uiver in de Melbourne-rece zijn: Mildenhall gestart 6.34; geland Rome 12.30; gestart Rome 13 54; te Athene 15.31; van Athene 15.52; te Bagdad 24 00; Zondagmorgen 2.05 (Nederl. tijd) vertrokken uit Jask; te Karachi 14.20; uit Karachi 14.40; te Allahabad 19.41; te Calcutta 23.40; te Rangoon 23.07; te Alorstar 3.47 (Amsterdamsche tijd); te Singapore 7.02; te Batavia 10.54; uit Batavia 11.18. Volgens de laatste berichten was de positie der voornaamste deelnemers; Cornet (C. W. A. Scott en T. Campbell Black) 11.28 Port Darwin. Uiver (K. D. Parmentier en J. J. Moll) 10.54 te Batavia 11.18 weer vertrokken. Boeing (Col. Roscoe Turner en Clyde Pang born i passeerde 8.30 uur Victoria Point. Comet (de beide Moilisons) te Allahabad op gegeven. Geruchten doen de ronde „Hallo! Is het waar dat de Uiver bij Bang kok verongelukt is?" „Is het waar dat Scott motorpech heeft en een noodlanding heeft moeten maken?" „Ik heb gehoord, dat al één toestel voorbij Indië is gevlogen." „Is het juist, dat de Panderjager op één mo tor is verder gegaan?" Deze en nog veel meer vragen werden ons Zondag telefonisch op de redactie ge steld, toen er nog geen vliegtuig in Indië was aangekomen, tcsn de Paudefjager r.og lang niet in Allahabad was aangekomen, toen de Uiver en de Comet van Scott nog rustig doorvlogen. En Maandagmorgen „Heeft de Uiver een noodlanding moeten maken?Is Scott door de Douglas gepas seerd? Jammer voor de Mollisons'n-Bof voor ons, de geschiedenis met de Mollisons. Zou Scott nog ingehaald kunnen worden? Voor onze borden in de Groote Houtstraat verdringen zich voortdurend de talrijke nieuwsgierigen. In spanning volgen ze. den gang van zaken' die geregeld op ae nieuws- borden en de kaart worden bijgehouden. ..Je zult zien dat de Uiver zich spaart en ten slotte met groote snelheid het laatste stuk aflegt." „Let op mijn woorden: met die Comet van Scott loopt het nooit goed af Wat men wenscht en waar men heimelijk op hoopt, dat spreekt men zoo graag als voorspelling uit Er ontspint zich een uitgebreide discussie over het al of niet sportieve van deze hoop. „De Panderjager had maar niet mee mos ten doen, die heeft immers altijd pech!" ..Ze konden 'm beter de Pechjager noe men." „En er zijn er meer, die pech hebben. In Athene zit zelfs nog een toestel." ,Dat maakt er zeker een Zesdaagsche van!" „Evengoed een prestatie om met een ge woon lijntoestel. als de Douglas toch is, in ruim twee dagen van Londen naar Batavia te vliegen!" De heele stad, ons heele land, de heele we reld om zoo te zeggen leeft mee met deze geweldige race. Langdurige gesprekken tus- schen meer of minder deskundigen, tusschen meer of minder op-de-hoogte-zijnden, worden gevoerd. En wat eiken Zondagavond en Maandagmorgen het belangrijkste is, de sport, is thans absoluut niet in tel. De over winning van Haarlem wordt nauwelijks be sproken, het wereldkampioenschap dammen valt in het niet bij deze wereldrace voor vlieg tuigen, iedereen is er vol van. En we worden opgebeld door een huisvader die om derwille van den vrede thuis, waar verschil van meening bestaat omtrent de snel heids- en handicaprace naar Melbourne ons komt vragen, wat precies het onder scheid daartusschen ts De Merapi nog steeds onrustig. Hoog aantal trillingen geregistreerd. BANDOENG. 22 October (Aneat). De lava- massa van de Merapi schuift nog steeds vooruit. Een nieuw verschijnsel bij de werking 4s het optredien van sterke onrust-in het vul- kaanlichaam. hetwelk blijkt uit de registratie van de seismograaf te Babadan. Een buiten gewoon groot aantal trillingen komt voor. Van de twee Nederlandsche vliegmachines, welke aan de LondenMelbourne race deel nemen. heeft de Panderjager moeten opge ven. De Uiver ligt met behoorlijke voorsprong op nummer drie op de tweede plaats. pag. 3 De breuk in de Duitschc Evangelische kerk is thans definitief. pag. 4 De Joego-Slavische regeering is afgetreden; Oezoenowitsj is opnieuw belast met kabinets formatie. pag. 4 Bij een ontploffing in een Japansche mijn zijn vermoedelijk 48 personen om het leven gekomen. pag. 4 Een mijnongeluk te Essen eischte zeven dooden Dag. 4 Op de goudblokconferentie is men tot resulta ten gekomen. pag. 4 De stand van de clearingrekening op 15 Oc tober. pag. 3 Voorstanders van waardevast geld vereenigen zich. pag. 3 Zaterdagmiddag is in het Sportfondsenbad een gedenkstee voor Dr. W. E. Merens ge plaatst. pag- 2 Rajchenbach wint den titel wereldkampioen dammen. pag. 7 De schaakmeester Liliënthal speelt simultaan te Haarlem. pag. 8 H. F. C. lijdt een groote nederlaag tegen Ajax pag. 6 Haarlem wint met 43 van Z. F. C. pag. 6 Laatste berichten. pag. 10 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De groote Luchtrace. pag. 1 Van onzen correspondent te Parijs: Poincaré's uitvaart. pag. 11 J. II. de Bois: Herinneringen aan professor Aarts. pag. 2 G. J. Kalt: Het muziekconcours te Hillegom. pag. 9 K .de Jong: Wiener Sangerknaben. pag. 9 II. G. Cannegieter: De Boer-van Rijk-ensemble pag. 9 H. G- Cannegieter: „Die goeie oude tijd." pag. 9 Spionnage ten gunste van Duitschland. Drie personen gevonnist. MOSKOU, 22 October (V. D.) Naar eerst heden wordt gemeld, is tien dagen geleden vonnis geveld tegen drie van militaire spion nage ten gunste van Duitschland vervolgde personen. De Duitsche monteur Kurt Fuchs werd veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf de Oostenrijker Kotgarse tot zes jaar gevan genisstraf, terwijl die Rus Berchovsky ter dood werd veroordeeld wegens militaire spionnage zoowel bij de vloot- als bij de luchtmacht ten gunste van Duitschland. Ernstig conflict in de N. S. B. De heer Tusenius legt zijn functie als gewestelijk leider neer. Naar wij vernemen is in den boezem van de opperste leiding der N.S.B. een ernstig con flict ontstaan en wel tusschen de heeren Tusenius en Geelkerken. In afwachting van de terugkomst van den leider Ir. Mussert heeft de heer Tusenius zijn functie als gewestelijk leider van Noord-Holland neergelegd. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit conflict niet anders opgelost kunnen worden dan door uittreding van een van genoemde heeren, zoodat de heer Mussert zal moeten kiezen. Dit conflict is als 't ware te beschouwen als een conflict tusschen de linker- en rechter vleugel van den N.S.B. Omroepvereenigingen contra uitgeverij. Uitspraak in kort geding. Scott in de „Cornet", De President der Haarlemsche Rechtbank Mr. G. Sluis, heeft vonnis gewezen in het kort geding tusschen de A.V.RO. N.C.R.V., K.R.O. en V.A.R A. cenerzijds en de N.V. „De Spaarne- stad" anderzijds terzake van het afdrukken van verkorte radio-programma's in het week blad „De Humorist". Bij dit vonnis is aan de „Spaarnestad" bevolen met het afdrukken van de Ned. Radio-programma's „in welken vorm ook" op te houden, onder verbeurte eener dwangsom aan de omroeporganisaties te bota- 'en voor elk nummer, dat in strijd met het echterlijk bevel zou verschijnen. Tevens is bepaald, dat de omroep-organisaties de zaak binnen 4 weken voor den gewonen rechter moeten brengen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1