1 Groot enthousiasme over de Uiverbemanmng. Kan de Uiver beide races winnen? MAANDAG 22 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Batavia ontvangt de Nederlandsche Melbournevliegers „Wij hebben geen slaap. „En de K. L. M. had overal voor prachtig weer gezorgd", voegt hij er aan toe. Het is nu 10 minuten voor half zeven en de schemering op het vliegveld is geheel geval len. Duidelijk dragen de aethergolven het ge roezemoes van de menigte over. terwijl de verslaggever even zwijgt en aldus het publiek aan het woord laat. (Aneta Copy-right). De Uiver heeft den afstand LondenBata via in den recordtijd van 2 dagen, 4 uur en 21 minuten afgelegd. De Pelikaan maakte de vlucht in ruim 4 dagen en 4 uur. De prestatie van de Uiver is buitengewoon ook in vergelijking met de Cornet, aangezien de Uiver het eerste ver keersvliegtuig met post en personen aan boord is dat het traject in dergelijke tijden heeft afgelegd. Het ooggetuige verslag van Aneta over de N.I.R.O.M. dal heden over Ned.-Indië werd verspreid, weTa door de samenwerking van.de Rijkszenders en de omroepvereenxgingen ook in het Moederland hoorbaar gemaakt. Te 10.20 Amsterdamsche tijd hoorde men ae N.I.R.O.M.-omroeper mededeelen dat alle bij de N.I.R.O.M. aangesloten zenders de uitzending van de aankomst van de Uiver op Tjililitan zouden relayeeren. Hij richtte zich tot alle luisteraars in Ned.-Indië en het Moederland en vroeg de aandacht voor het ooggtuige-verslag dat thans door den hoofdre dacteur van Aneta, den heer Van Bovene, zou worden uitgesproken. Vervolgens kwam de Aneta-ooggetuige aan het woord. Hij schil derde de bijzondex-e aanblik van het vlieg veld Tjililitan, waar de belangstelling gewel dig groot was. De weersomstandigheden zijn uitstekend. Alles is in gespannen verwachting voor de aankomst van de Uiver. Het vliegveld is on der militaire bewaking gesteld, om de service zoo snel en vlot mogelijk te doen geschieden. Ooggetuige beschrijft, hoe een nieuw model Shell-tankwagen gereed »staat waarmede men in staat is in enkele minuten een enorm aan tal liters te tanken. Rondom Tjililitan is een cordon getrokken. Een viertal viegtuigen van de Luchtvaax-tafdeeling staat op het veld ge reed. In verband daarmede doet de Aneta- verslaggever eenige mededeelingen over het heden morgen in zee gevallen militaire vlieg tuig, een type V 4, dat geheel vernield is. De bemanning is ongedeerd. Spreker somt vervolgens de vier deelnemex-s aan de Melbourne-race op die volgens hem de beste kansen maken en wel Scntt. die op dit oogenfolik boven Timor is, de Uiver, die Ba tavia nadert en vervolgens Turner en de Mol- lisons. Van al deze vliegtuigen kan men straks ech ter alleen de Uiver te Batavia zien. Spreker kondigt thans aan dat de „Uiver" zoo spoedig mogelijk door zal vliegen. Com mandant Parmentier heeft dit zooeven in een radiotelegram gemeld. Hij seint er bij dat hij niet zal stoppen in Soerabaja, maar van Ba tavia in één ruk zal doorvliegen naar Ram- bang. Op Tjililitan zijn thans vrijwel alle plaatse lijke autoriteiten aanwezig. Uit Bandoeng ar riveerde een speciaal vliegtuig met K.L.M. personeel om hun collega's te begroeten. Ook alle officieren van de Luchtvaartafdeeling voor zoover beschikbaar, zijn aanwezig. Daar komt weer een radiogram van de „Uivei£. binnen. Het luidt: „Zijn vol goeden moed, slapen zoo af en toe een uurtje". Het «is nu op slag van zessen. Het zicht begint al minder te worden door de invallende schemer. De „Uiver" kan thans elk oogenblik worden verwacht. Een telefoontje„De „Uiver" is op de kust gesignaleerd". Hij kan nu elk oogenblik komen. Daar davert de „Uiver" boven het geboomte aan. Het publiek is razend van enthousiasme. De troepen moeten optreden om de menschen in bedwang te houden. Het gejuich is nu niet meer van de lucht, en er zijn reeds een paar zoeklichten ontstoken omdat het donker begint te worden. Het cordon is nu gevormd. De groote gele tankwagen is bij de hand. De machtige vormen van de ..Uiver" worden zicht baar. Aller oogen en aller hoofden reiken in de richting van de stad. waar nu de Douglas duidelijk zichbaar is. Wij zien hoe het lan dingsgestel wordt uitgetrokken. Lager en lager komt de Douglas. Hij is nu vlak boven de hangar. Zelden zag spreker een vliegtuig zoo statig en mooi aankomen. Nu is hij voor ons, de „Uiver". Royal Dutch Airlines, zeggen fier de letters op den grooten romp. op vleugels en staart. Hij is geland, en vrijwel onhoorbaar. Het toestel draait nu en taxiet naar het stationsgebouw. De mededeelingen van den Aneta-man wor den nu telkens overstemd door het gejuich van het publiek. Duidelijk hoort men het draaien van de schroeven. Spreker deelt mede hoe in de lichte schemering de vlammen uit de uitlaatpijpen zichtbaar zijn. En dan juichen, juichen, eindeloos juichen van enthousiaste Nederlanders daarginds op duizenden kilometers afstand in rechtmatigen trots over deze groote nationale gebeurtenis. En nu krijgt de ooggetuige gelegenheid om rustig verder te vertellen wat er op Tjililitan gebeurt. Het klinkt bijna huiselijk, echt nuch ter Hollandsch, wanneer hij rustig vertelt, dat de inzittenden van de „Uiver" frisch en monter naar buiten komen gestapt, alsof ze een reisje van Singapore naar Batavia achter den nxg hadden. Aneta stelt nu pogingen in het werk om een interview te verkrijgen met een van de ,.Uiver"-viigers. De mecaniciens zijn natuurlijk dadelijk aan den gang gegaan om het toestel in orde te maken. Inmiddels wordt de post van boord gehaald. Het publiek is nu, na het hartstochtelijk gejuich, stil geworden en kijkt zijn oogen uit. Plotseling xxieuw gejuich. Daar heeft men de marconist voor de microfoon gehaald en we hoorden verklaren dat ze een heel vlotte reis hebben gehad, dat zij geen moeilijkheden heb ben ondervonden en dat ze in Alor Star in de gelegenheid zijn geweest een bad te nemen. „We hopen een uur of vier te vliegen tot Rembang" zegt Pronk en dan komt de nuch tere. desondanks bijna verbijsterende me- dedeeling. dat zij in 52 uren van Mildenhall tot Batavia zijn gekomen. ..We hebben heelemaal geen slaap, want we slapen cm beurten", zegt Pronk ook nog. „De mecanicien slaapt onderweg en werkt als we op den grond staan." Dan haalt Aneta de Duitsche passagiere Thea Rasche voor de microfoon en zij zegt: „Ich freue mich dass ich hier bei sein darf". Dan hoort men de stem van gezagvoerder Parmentier. die voor de belangstelling be- dan1,f Het soiit hem dat hii niet langer kan bi»v°^ went hij moet er nu weer spoedig van door. Over een paar dagen, hoogstens over een week, komt hij echter op de thuisreis weer langs. En dan weer een passagier. Het ls de heer Domini, die bedankt voor de schitterende ont vangst, die hem overal ten deel is gevallen. Scott vergde teveel van zijn toestel. Nader wordt gemeld, dat een der motoren van de Comet is vastgeloopen. Naar aanleiding van de motorpech" van het Cornet-vliegtuig verklaarde de heer Spit, chef van den technischen dienst van de K.L.M. aan een verslaggever van het persburfeau Vaz Diaz, dat het vastloopen van den motor na tuurlijk iedereen kan overkomen en dat het buitengewoon jammer voor de kranige Engel- sche vliegers bou zijn. wanneer zij zich op deze wijze de overwinning zouden zien ontgaan. Al zou een overwinning van de Uiver natuur lijk groote vreugde in Holland brengen. Met het oog op de mogelijkheid van vast loopen was het verstandig wanneer men zijn motor niet overbelastte door ze voortdurend op volle toeren» te laten draaien. Uit de be richten over de snelheid kreeg men den in druk, dat Scott en Black voortdurend hun maximum sxxelheid hebben gevlogen. De Douglas heeft voor zoover men kan nagaan gemiddeld 300 K.M. gevlogen en een reserve van 50 K.M. gehouden. Men moet er niet aan denken wat er in een dergelijk geval met het éénmotorige vliegtuii kan gebeuren. Het uitvallen van de Cornet verhoogt, de mogelijkheid, dat de Uiver zoowel de snel heids- als de handicaprace wint. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE HEEMSTEEDSCHE REDDINGSBRIGADE. Woensdag 31 October begint de H.R.B. wederom haar cursus eerste hulp bij onge lukken in de Gemeentelijke School aan den Voorweg onder leiding van Dr. Hubert. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heernstede gehouden op Donderdag 25 October 1934, des avoxids om 8 uur. „HEEMSTEDE'S BELANG". B. en W. stellen den Raad voor. onder in trekking van de voordracht van 27 September j.I., aan de Woningbouwvereniging „Heem- stede's Belang" een gevraagd tweede voor schot toe te staan van f 20.000. om de wonin gen der vereeniging verhuurbaar te maken als middenstandwoningen. Indien de Raad zich hieimede vereenigen kan zullen dadelijk in alle perceelen die verbe teringen werden aangebracht, die direct nood zakelijk zijn en voorts aan een groep woningen bijzondere verbeteringen. DE 40-JARIGE CHRISTELIJKE JONGE MANNEN VEREENIGING. Had de vorige Zondag de officieele viering plaats in de Ned. Herv. Kerk, voor de intieme viering was ..Irene" van Meer en Bosch dispo nibel gesteld. De belangstelling was bijzonder groot. De heer A. van Dijk, de nog fungeerende voor zitter liet den avond openen met het zingen van Psalm 103 vers 1, waarna hij de aan wezigen welkom heette, en den wensch uit sprak dat het voor allen een ware feestavond zou worden. Allereerst bracht daarna het trio mej. Alphën!Tar, piano, mej. Mohringer viool en de heer v. d. Leek cello, zeer verdienstelijk ten gehoore Allegretto van Mozart en „Agnes Dei" van Bizet en oogstte zeer veel bijval. Vervolgens voerden eenige leden van 't too- neelclubje eerst uit Pyramus „Thijsbe", wat zeer goed gespeeld werd. De clou van den avond was de opvoering van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Hol land gevrijd werd". Dank zij de uitstekende vertolking viel dit stuk zeer in den smaak. De lach daverde gedurig door de zaal en na afloop klonk een warm applaus. Vervolgens hield de heer De Mol een declamatie, getiteld: de kist. Tusschen de bedrijven door maakten de vrienden uit Halfweg, die deze avondfeesten mede opluisterden, zich zeer verdienstelijk met hun Jazz-instrumenten. Zij oogstten veel succes In de pauze werd door verschillende „Drie hoekmeisjes" thee geschonken. Om half twaalf dankte de voorzitter allen voor hunne welwillende medewerking. Aan de dames wer den bloem enaangeboden. De feestavond werd gesloten met gebed waarna allen voldaan huiswaarts keei'den. Met groote voldoening kan dan ook de jonge mannenvereeniging op de viering van haar 40-jarig bestaan terugzien. AERDENHOUT INBREKERS AANGEHOUDEN. Zaterdagnacht omstreeks half vier werden door een agent van politie en een nachtwaker in een tuin bij e enfamilie te Aerdenhout drie personen aangetroffen die zich verdekt had den opgesteld. Bij hun aanhouding werden een partij inbrekers werktuigen op hun bevonden, hoewel enkele werktuigen reeds waren weg gegooid. De inbrekers werden voorloopig alhier in arrest gesteld om later voor den Officier van Justitie te Haarlem te worden geleid. Zij zijn allen Amsterdammers die dikwijls met de politie in aanraking zijn geweest. (Adv. Inc/ea. Med.) IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75—f 0.52. Griet per 50 K.G. f33.—f 16.— Tongen per K.G. f 1.30f 1.10. Groote schol per 50 K.G. f 38. Middelschol per 50 K.G. f 33. Zetschol per 50 K.G. f 22.f 19. Kleine schol per 50 K.G. f 15.—f 5.70. Schar per 50 K.G. f 14.—f 6.50. Rog per 20 stuks f 18.f 7.50. Vleet per stupk f3.f0.50. Kleine poon per 50 K.G. f 8.10f 3.90. Groote schelvisch per 50 K.G. f 30.f 19. Middelschelvisch per 50 K.G. f 27.50f 17. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22. —f 11.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 14.f 5. Kabeljauw per 125 K.G. f62.f34. Groote gullen per 50 K.G. f 17.50f 12.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 12.50f 6.90. Wijting per 50 K.G. f7.—f 1.10. Makreel ,per 50 K.G. f 5.30f 0.60. Heilbot per K.G. f 0.66—f 0.62. Leng per stuk f 1.25f 0.38. Koolvisch per stuk f 1.f 0.13. Versche haring per mand f 2.50f 0.50. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 54. Klein hake per 50 K.G. f 35. BESOMMINGEN. Vios II IJm. 96 66C manden f 2490. Azimuth IJm. 195 570 manden f 2840. Ita IJm. 22 160 manden f 1280 Petten IJm. 49 950 manden f 4430. Irene IJm. 89. 175 manden f2630. Leentje Elizabeth IJm. 155, 115 manden f 1740. Gezina Kath. IJm. 50. 90 manden f 1500. Limburgia IJm. 54, 305 manden f 2030. Alcmaria LJm. 23, 95 manden f 1690. Maria IJm. 95 350 manden f 2620. ZANDVOORT TOONEELVEREENIGING PHOENIX. Zaterdag 3 November speelt de tooneelver- eeniging Phoenix in den Schouwburg Jans- weg te Haarlem voor de leden van de Ned Reisvereeniging, afd. Haarlem. Opgevoerd wordt „Hans Hopper maakt carrière", blijspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. HAARLEMMERMEER ONDEUGDELIJK VLEESCH IN HAAR LEMMERMEER IN BESLAG GENOMEN. De keurmeesters van den Haarlemschen keuringsdienst hebben bij den slager H. Haarlemmermeer een partii vleesch ontdekt, dat niet gekeurd was. Het bleek van een zieke koe afkomstig en ondeugdelijk voor de con sumptie te zijn. Bij onderzoek en verhoor van den slager, kwam aan het licht, dat het vleesch beschik baar gesteld was door een collega uit Haar lem, die 't liet thuis bezorgen bij H., terwijl deze afwezig was. Toen H. thuis kwam en het vleesch bekeek, zag hij dat het niet gestempeld was en er allesbehalve frisch uitzag, hetgeen voor hem aanleiding was, om den Haarlemschen slager te laten weten, dat 't moest worden terugge haald. Toen dit niet gebeurde is H. zoo on voorzichtig geweest om toch een hoeveelheid van het vleesch te verkoopen. De keurmeesters hebben den bij hem nog aanwezigen voorraad in beslaggenomen en ter verder onderzoek naar het openbaar slacht huis ln Haarlem vervoerd, terwijl proces-ver baal werd opgemaakt. Voorts hebben ze zich met de personen die van het vleesch hadden gekocht, in ver binding gesteld, teneinde ook dit voor zoo ver zulks nog mogelijk was in beslag te nemen. Van ziekteverschijnselen bij hen, die van 't vleesch vermoedelijk reeds hadden ge geten, werd tot heden niets vernomen, zoo dat er wel reden is om aan te nemen, dat d onvoorzichtige handelingen der betrokken slager geen ernstige gevolgen voor consumen ten zal hebben. BLOEMENDAAL GEERT DILS IN HET JEUGDHUIS. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Jeugdwerk kwam de bekende minstreel Geert Dils Zaterdagavond in het Jeugdhuis, om aan de padvinders en de trekkers liedjes te leeren. Hoezeer deze jeugdbeweging in Nederland groeit bleek uit de overgx-oote opkomst van jongens en meisjes uit den geheelexx omtrek. De heer Dankbaar hoopte dat deze avond er toe zou bijdragen, dat de mooie liederexi van de trekkers zullen klinlten langs onze wegen en in de Jeugdherbergen, als in het voorjaar het nieuwe trekseizoexx begint. Verder deed de heer Dankbaar de toezegging dat deze eerste poging in November zal wor den herhaald. Geert Dils is voor dit pionierswerk wel zeer geschikt. Op geestige manier wijst hij op de verdiensten, op de bedoeling van het lied. op de waarde van het rhythme. Een lied door hem gezongen en begeleid op de luit heeft een eigen karakter; als voorbeeld noemen wij „Het nestje" en „De boerenbruiloft". Een ding moet de jeugd nog leeren in deze massa-bijeenkomsten en dat is rust. Zij maakte het den leider niet bepaald ge makkelijk. In totaal werden een 12-tal liederen ingestudeerd. De heer Dankbaar sprak den heer Dils en de jeugd een hartelijk: „tot weerziens" toe. PERSONALIA. De heer J. M. Bijle uit Haarlem is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School voor U.L.O. aaxx den Vijverweg. STROOPER AANGEHOUDEN. Zaterdag werd door de politie in de duinen alhier aangehouden de 20-jarige S. wonende te Haarlem, die in het bezit was van een fa zant. Bij zijn aanhouding verzette de man zich hevig, hij werd evenwel toch naar de politie post te Overveen overgebracht, waar de fazant in beslag werd genomen. Tegen S. is proces verbaal opgemaakt wegens strooperij en ver zet tegen de politie. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 22 OCT. 1934 OPGEGEVEN DOOK DE ROTTERDAMS CITE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM Ds. J. C. Brussaard. Zijn zilveren jubilé als predikant. Woensdag 24 October is het 25 jaren gele den, dat Ds. J. C. Brussaard, predikant van de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal, zijn predikambt aanvaardde. Daar dit zilveren jubileum samenvalt met zijn 25-jarig huwelijksfeest, zijn het drukke dagen in de pastorie, mede doordat de jubilaris zijn aandacht en tijd in zoo velerlei richting in beslag ziet genomen. Woensdagavoxxd wordt in het vriendelijk kerkgebouw aan den Vijverweg het jubileum herdacht; Ds. Brussaard zal Zondag 28 Octo ber een herdenkingsrede uitspreken. Johannes Cornelis Brussaard werd op 26 Juli 1884 te Dordrecht geboren en vertrok na het Gymnasium aldaar doorloopen te hebben naar Amsterdam, waar hij studeerde aan de Vrije Universiteit. Na zijn studiën in 1909 voltooid te hebben werd hij op 24 October van dat jaar als predi- kant bevestigd te Tienhoven bij Utrecht door zijn schoonvader Ds. A. Knoll. In 1912 vertrok Ds. Brussaard naar Meppel en in 1918 naar Bloemendaal, waar hij beves tigd werd door Prof. Dr. W. Geesink. Na dien is Ds. Brussaard herhaaldelijk be roepen naar andere gemeenten als Rotterdam, Utrecht. Amsterdam, Batavia, maar steeds heeft hij voor een beroep bedankt, omdat de kleine kerk met haar intiem gemeenschaps leven hem aantrok en hij voor de groote ge meenten alleen heil zag in het parochie-stelsel. Herhaaldelijk is Ds. Brussaard afgevaardigd naar particuliere synodes en is hij deputaat geweest van de Generale Synode voor Radio- Kerkdiensten. Van zijn arbeid buiten de gemeente noemen wij zijn functies als Leeraar aan 't Chr. Lyceum te Haarlem in Godsdienstleer, en Hebreeuwsch; Reserve-Vlootpredikant (omstandigheden heb ben gemaakt, dat hij nog nooit een reis heeft meegemaakt); voorzitter van de Commissie van Toezicht op het L.O.; bestuurslid van de Chr. School te Bloemendaal; bovendiexx hield hij allerlei cursussen en conferenties voor stu denten, winter lezingen enz. Van zijn publicaties noemen wij: verschillen de preeken (apart en in de serie: „Menigerlei Genade"). Brochures: Hoog belang der Chris telijke Ziekenverpleging: Gereformeerde be schouwing over Schriftgezag: „Bezwaar er Antwoord", naar aanleiding van de Geelkerk- quaestie; Hoofdartikelen in het door hem op gerichte „Woord en Geest". Zooals bekend mag worden verondersteld heeft de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal een eigen Radio-uitzending. OPENBARE VERGADERING. D» N.S.B., leider Ir Mussert. houdt een "e vergadering op Dinsdag 23 Octob.-r eeburg. Spreker is Ir. w. J. G. Paardekooper over: Fascisme-synthese. Staatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. ld. 1933 II 1017/g 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 20M 1930(Youngleen.) pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Mijen. 4 Scheepv. Unie 32 Stoomv. Mij. Ned. 32 Industr. Binnenl. Alg. KLzyde Unie.... A. N. I .E. M. (Nat. Bezit) 197 v. Berkei's Patent Cert. Calvé Delft.... 45 K Nederl. Ford 218 Ned. Ind, Gas (Nat, Bezit) 1Ï2 Gem. Beb, Philips WH 72^ Industr. Buitenland. Anaconda Copper 6% 22H 9% Bethlehem Steel m 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation Intern. Nickel 147/g North Amer, Cy. Standard Brands 20 Banken Binnenl. Koloniale Bank Cert. Handel Mij. - Banken Buiten!. sutsehe Reichsb, 47 'otrol. Mij. Binl, Kon. Petroleum 146 Vs 84 Petrol. Mij. Buitenl. 9B/e 37/g Cultuur Mijen. H. V. A 159 72 N. I. S. U 67 Vorstenlanden 14 Mijnbouw Mijen. Alg, Exploratie 133 287 166 5^ Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak 143*i 124 60 131 Rubber Mijen. A'dam Rubber "*1 lA 9U Dell Bat. Rubber.... 69 Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. 68 Spoorwegen Buiten). 32 Comm Wilwaukee 2 5 pet. Adj. Milwaukee 3 Missouri Kansas Texas Union Pacific 62 L* Prolongatiekoers I

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8