US100 FRANKEN'S Drukkersexpositie. De laatste loodjes van de Uiver. Hei Be&akQtijksU 52e Jaargang No. 15746 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 23 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.26, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15954 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 130.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 October. Wij U'weren Nederland uivert vanmorgen, zooals het zelfs nimmer gepelikaand heeft. Scott en Campbell- Black hebben de race gewonnen met grooten voorsprong, maar ons gewone verkeerstoestel- met-passagiers moet het wonder volbrengen alle andere deelnemers, de racers incluis, ver achter zich te laten. En natuurlijk ook de han dicap winnen. Het ongeduld stijgt met de mi nuut, de telefonen op het redactiebureau rin kelen per tien seconden, de menigte buiten roezemoest steeds dringender. Hoe langer die vervaarlijke race duurt, hoe langzamer 't schijnt te gaan. Zoo onredelijk praten we, ter wijl ongekende wereldrecords gevestigd wor den. Was-ie er nou maar! En er hapert blijk baar iets in de opgaven, want om 3 uur 55 vanmorgen is de Uiver boven Cloncurry ge signaleerd, te 9 uur 5 arriveert-ie pas in Char- lesville. Hoe kan dat nou? Vijf uur over 600 K.M.? Het kan niet. Om 10 uur 5 vertrekt de Uiver uit Charlesville. Waarom is-ie daar zoo lang gebleven? Niemand heeft tijd erover na te denken, dat de uitrusting van het vliegveld te Charlesville, ergens diep in Australië, na tuurlijk niet te vergelijken is met die van Schiphol, Croydon of Le Bourget. Dan ontstaat weer onrust vanwege een of ficieus bericht. De Uiver zou ergens voorbij Charlesville in een plaats met een onbeken den naam geland zijn. Wat? Toch geen nood landing? Ontsteltenis. Nerveuze menschen bellen erover op. We werken al met dringen de verbindingen. Stel je voor dat notl nog Iedereen rilt ervan. Het zou zooiets als een nationale ramp wezenDe hemel zij ge dankt, er komt een tegenspraak. Niks van waar, evenmin als van dat andere officieuse bericht gisteren, dat Scott naar Port Darwin zou zijn teruggekeerd. Wij rekenen u dat de Uiver voor wij ter perse gaan moet aankomen. Het jongste redactie lid spreekt te dezen aanzien zijn volste ver trouwen in Parmentier en Moll uit. „Te laat voor ons? Dat zulleii zij ons niet aandoen", zegt hij en u ziet hoe moeilijk het voor ge wone aardwormen is, zich snel in de ge dachten van wereldvjiegers te verplaatsen. Want bij nadere beschouwing lijkt het niet waarschijnlijk, dat zij zich op dit moment bekommeren over de versehijningsuren van de vaderlandsche avondbladen. Zouden zij zelfs beseffen hoe heel Nederland in tril lende spanning het bericht van hun aan komst staat af te wachten? Het is zeer hard dat wij soms een paar uur lang niets van hen hooren. De volgende maal moet meneer Hollander maar mee, en dan alsmaardoor te gen ons praten via een. extra-zender of zoo. Die techniek staat tegenwoordig toch voor niets meer. Op het moment dat ik dit schrijf is het aankomst-bericht er nog steeds niet. Zal het half twee worden? Twee uur? Dan hebben ze 't nog gedaan in minder dan 3 1/2 dag. Zal er over een jaar één binnen een dag naar Bata via vliegen? Best mogelijk. Dit luchtvaart tempo is zoo vervaarlijk snel geworden, je kunt het niet meer bijhouden. Als je nog heesch bent van 't juichen over 't vorige re cord (bij wijze van spreken) wordt het al weer gehalveerd. We zijn zoo in spanning, allemaal, dat er haast geen tijd overschiet om hulde aan Scott en Campbell-Black te uiten. Toch moet dat gebeurïn. Geweldige kerels, die een schitte rende race gevlogen hebben met z'n beiden en op hun lange trajecten een bewonderenswaar dig uithoudingsvermogen getoond Maar waar is de Boeing? Zeventienhonderd K.M. achter? Die haalt ons niet meer in. Als er maar niets gebeurt, geen pech komt „Waar zit de Boejing?" vraagt de openbare meening. die den mallen naam nu eenmaal zoo uitspveekt, telkens over de telefoon. ..Ver achter, meneer. Geen kans, mevrouw. 1700 Kilometer De spanning stijgt. Tot het ondraaglijke. Nog een uur? Straks moet een geweldig ge juich over 't heele land losbarsten R. P. LADING HOUT BEGON TE SCHUIVEN. Chauffeur verliest de macht over zijn stui/r. De chauffeur Ter Beek, die voor den vrachtrijder S. uit Oldenzaa! Maandagmid dag een lading hout naar den bouw van een nieuwe brug over het kanaal AlmeloNord- horn, nabij Denekamp bracht, moest vlak voor een brug, aan genoemd kanaal, een scherpe bocht maken. Bij het maken van deze bocht begon de lading te schuiven, waardoor Ter B. de macht over zijn stuur verloor. Hij reedu tegen de brug, waarvan de leuning in het water stortte. Zwaar beschadigd kwam te auto tot stil stand. De chauffeur bekwam een zware hersen schudding en is naar het R.K. ziekenhuis te Denekamp overgebracht. Zijn toestand is ernstig. BELANGEN VAN CAFé-RESTAURANT- BEDRIJVEN INZAKE 3VIUZIEK- AANGELEGENHEDEN, Dezer dagen hield de Vereeniging tot be hartiging van de belangen van café-restau rantbedrijven in Nederland inzake muziek- aangelegenheden een bijeenkomst te Utrecht, waar verslag werd uitgebracht inzake de ge voerde besprekingen met het Departement van Sociale zaken, betreffende de tewerk stelling van vreemde arbeidskrachten. Besloten werd zich wederom te wenden tot den minister van sociale zaken, daar als de uitvoering inzake het Koninklijk besluit tot tewerkstelling van vreemde arbeidskrachten zoo kan worden uitgevoerd, de café-restau rantbedrijven ten doode zijn opgeschreven. BROODFABRIEKEN HET MELKBROOD VAN FRANKEN IS PRACHTIG! (Te Utrecht wordt een groote drukkerstentoonstelling gehouden). De drukker drukt in droeven druk, Zoo schreef eenmaal een dichter, En. vergeleken bij dien tijd. Werd hem de druk niet lichter. Hij drukt nog steeds en onder druk Van zorgen in zijn zaken, Hij kan nog altijd heel veel druks, Maar weinig drukte maken. Zijn vak is een bijzonder vak, Men moet hem druk werk geven, Op dat hij drukwerk maken kan En zonder druk kan leven. Hij drukt van alles, wat men wil, Het zal hem altijd lukken, Alleen de crisis die hem drukt. Vermag hij niet te drukken. Thans wordt zijn werk tentoongesteld, Gij zult hem zeer vereeren. Wanneer gij eens bekijken gaat, Wat hij kan produceeren. En als gij er dan zijt geweest. Kunt gij ervan gewagen, Niet slechts hoe hard, maar ook hoe schoon De druk is dezer dagen. P. GASUS. Frauduleus ingevoerd vleesch verkocht. Voor (consumptie absoluut ongeschikt. Aan controleeren de ambtenaren van het Openbaar Slachthuis en van invoerrechten en accijnzen in samenwerking met de politie van Haarlem, Haarlemmermeer en Zandvoort is het gelukt, een uitgebreide smokkelhandel in fraudeleus geslacht vee, tot klaarheid te brengen, waaromtrent wij gisteren reeds ver schillende bijzonderheden hebben gemeld.. Het bleek dat een op 4e veemarkt te Pur- merend gekochte ziek rund naar een kleine boerenbehuizing in voormalig Zuid-Schalk wijk was vervoerd en aldaar, toen het dreigde te sterven, in allerijl was geslacht, teneinde het daarin vastgelegde kapitaal van zegge f 17.50 nog zoo goed mogelijk rendabel te maken. Na de slachting werd den bewoner de or ganen voor varkensvoer aangeboden. Deze wilde er echter zijn varkens wegens de zelfs voor een leek zichtbare slechte hoedanigheid van het vleesch, niet aan wagen. Hij gaf aan begraven dezer organen de voorkeur. Het vleesch bleek te Haarlem, Zandvoort en Hoofddorp te zijn verkocht. Het werd aldaar in beslag genomen, afgekeurd, wegens gevaar voor de menschelijke gezondheid en vernie tigd. Dat smokkelaars vleesch verkoopen. waar zelfs een leek zijn varkens niet aan wil wagen is ergerlijk. Tot zoover de ons verstrekte mededelingen. Wij vernemen nader, dat een Haarlemsche slagersknecht het stervende rund in boven genoemde boerenbehuizing geslacht had. Het vleesch werd aan drie slagers, resp. to Haar lem, Haarlemmermeer en Zandvoort verkocht De organen werden in de aarde begraven. Dit laatste had de aandacht van bovengenoemde ambtenaren getrokken, die zoodoende op het spoor van deze niet alleen onsmakelijke, maar ook gevaarlijke smokkelarij kwamen. Deze drie slagers, die onmiddellijk hebben moeten constateeren dat het vleesch voor de con- 1 sumptie absoluut ongeschikt was, hebben een j hoeveelheid er van aan klanten verkocht. Dit j vleesch kon gelukkig nog achterhaald wor den. 1 Tegen dezen slagersknecht en de drie sla gers is proces-verbaal opgemaakt. MELBOURNE-RACE. RECEPTIE AUG. KIEHL. De tooneelspeler Aug. Kiehl die 26 October a.s. tachtig jaar wordt, zal dien dag recipiee- ren in café Neutraal te Amsterdam. Groot enthousiasme in Australië. Jones en Waller teleurgesteld. Een groote menigte was op het vliegveld te Melbourne aanwezig, die, toen Scott en Black uit het toestel stapten, in een enthousiast gejuich losbarstte. Den vliegers werden bij hun aankomst bloemen aangeboden. Scott en Black, die Zaterdagochtend te 6.50 uur Amsterd. tijd van Mlldenhall waren ver trokken, hebben de snelheidsrace over 15.100 K.M. afgelegd in 71 uur en 5 minuten, waar mede alle bestaande records voor vluchten naar Australië werden gebroken. Zij maakten op hun vlucht tusschenlan- dingen te Bagdad, Karachi. Allahabad, Singa pore. Port Darwin en Charleville. Het vliégterrein was bij aankomst van de Cornet geheel afgezet en eerst toen het toestel was geland, werden de autoriteiten toegelaten. De eerste ,die de vliegers gelukwenschte. met hun overwinning was de Nieuw Zeelandsche aviatrice Jeanne Batten. De officieele tijd, waarop de landing ge schiedde, was te 5.54 uur Dinsdagochtend Am- ster damsche tijd. De overige toestellen Turner landde met de Boeing Transport hedenmiddag te 4.15 uur plaatselijke tijd te Port Darwin. Hij zal de vlucht zoo spoedig mogelijk voortzetten, doch het is onwaar schijnlijk, dat hij nog voor de „Uiver" te Melbourne zal aankomen. Volgens een Aneta-Vaz Dias bericht was hij te 11.00 plaatselijke tijd van Koepang ver trokken. Volgens hetzelfde telegram zijn Jones en Waller, eveneens met een Cornet-vliegtuig, te 7.43 uur hedenochtend Amsterdamsche tijd te Batavia aangekomen De Deen Hansen is gisterenmiddag te Bushir aangekomen, en nog niet weer vertrokken. De Lambert Monocoupé van Wright is van Aleppo vertrokken. De Miles Hawk, bestuurd door Mac Gregor en Walker zijn hedenochtend te 7 uur Am sterd. tijd te Calcutta aangekomen. Uiver van Charleville vertrokken CHARLEVILLE, 23 October (Reuter). De Uiver is te 18.45 uur plaatselijke tijd (10-05 Amsterdamsche tijd) van Charleville vertrok ken voor de laatste etappe naar Melbourne. BATAVIA, 23 October (Aneta). Typee rend voor de snelheid, waarmede de Uiver den afstand Mildenhall-Batavia heeft afgelegd is, dat de Europeesche dagbladen in Neder- landsch-Indië berichten overnemen uit de Nederlandsche dagbladen, die Vrijdag ver schenen. Gedurende de heele reis moeilijkheden BATAVIA. 23 Oct. iAneta) Bij aankomst van de Havilland Cornet te Batavia werd de piloot Jones onmiddellijk door Aneta geïnter viewd. Hij verklaarde, dat hij de zelfde last heeft gehad als de Mollisons. Gedurende de heele reis is hij niet zonder moeilijkheden ge weest. Dit kwam tot nog toe slechts met een motor voor, doch dit is nu ook met de andere het geval, welke tot dusver gevrijwaard was gebleven, zoodat de machine overheated is. Aangezien onmiddellijk herstel niet mogelijk is, zal hij niet voor zonsopgang kunnen ver trekken. De mededeeling, dat Scott in Melbourne is aangekomen ontving Jones met een „Just fine". De positie van de Douglas was hem reeds bekend, evenals die van de Boeing. Zoowel de aviateur als zijn mecanicien waren zeer te leurgesteld, doch zij waren van plan verder te vliegen. De ongewone verschijning van de Groene Comet was op Tjililitan nog een kijkobject voor de inheemsche bevolking, aangezien de aankomst zeer onverwacht kwam. STAATSHERVORMING. Naar Versailles. (Van onzen Parijschen correspondent). Minister-president Doumergue staat thans voor de grootste moeilijkheden. Het hervormen van zijn ministerie, door het plotseling over lijden van Barthou en het heen gaan van Chéron en Sarraut heeft hem heel wat minder hoofdbreken gekost dan de toestand welke thans door de politiek is geschapen. Want Gaston Doumergue, nadat men hem, al was het dan ook uit angst na de manifestaties van Februari, tijdelijk met rust had gelaten staat thans weer voor den muur waarop zooveel politici en minister-presidenten in Frankrijk te pletter zijn geloopen: de partij politiek. Méér dan ooit heeft na die rust periode, welke het land zoo ten goede kwam, een opleving plaats gehad van partij-politiek en Doumergue, na zijn opoffering zijn welver diende rust te ruilen voor de nimmer voldoe ning schenkende politiek, zou er al lang „beu" van zijn en het bijltje er bij hebben neergelegd indien hij er niet van overtuigd was dat het thans definitief om het wel en wee van het land en het Fransche volk gaat. Zooals „te doen gebruikelijk" heeft men ook nu weer in de wandelgangen van het Palais Bourbon een eenvoudige quaestie van proce dure aangewend om het conflict te scheppen Ziethier waarom het gaat: een hoofdstuk van de laatste finant-ie-wetten wil dat de decreten ter ratificatie naar de Kamers zullen worden gezonden voor den 30sten October. Maar, zoo vraagt men zich af; is het wel noodig om daarvoor de Kamers bijeen te roepen teneinde hen dadelijk weer naar huis te zenden tot Al lerzielen? De heer Doumergue achtte het noo dig, alhoewel hij zijn illusteren voorganger Poincaré zou kunnen citeeren, die het nimmer de moeite achtte om aan het Parlement rati ficatie te vragen van zijn decreet-wetten. Een decreet, zoo redeneerde Poincaré, is een wet welke onmiddellijk in werking moet treden en welke trouwens ook alleen in spoedgevallen wordt uitgevaardigd: zonder de Constitutie ook maar in het minst aan te tasten kan men daarvan dus gebruik maken zonder eerst in debat het advies van de beide Kamers in te winnen. Gaston Doumergue, die geen jurist is. ging naar den voorzitter van de Kamer, M. Bouis- son om hem daarin te kennen, en toen we ein delijk, na geduldig wachten, President Dou mergue te zien en te spreken kregen, dicteerde hij ons het volgende: Het is waar dat ik me voorstelde dat het onmogelijk anders kon of we moesten de beide Kamers voor 30 October bijeen roepen. Ik be ken dat ik de sluippaadjes van zulke proce dures niet ken en dat ik niet de kunst versta om om de wetten te draaien. Maar de argu menten, welke men daartegen heeft aange voerd zijn zoo juist dat ik geen oogenblik heb getwijfeld. Als de finantiewet zegt dat we de decreetwetten voor 31 October aan de Kamers moeten overleggen, dan laat de Constitutie de regeering geheel vrij om het parlement bijeen te roepen in buitengewone zitting op den dag welke haar goeddunkt. U zoudt toch niet willen dat ik de Constitutie niet eerbiedigdezoo zeide president met een triest glimlachje, ter wijl hij zich verwijderde. Alweer de oude quaestie welke we al zoo menigmaal in Frankrijk hebben gezien. Maar ditmaal is het ernstiger dan men vermoedt. Want het is weer niemand meer een geheim dat het er thans om gaat of het ministerie Doumergue zal aanblijven of zich uit geheel eigen wil terugtrekken. Immers, morgen aan den dag zal de minis terraad komen om dan den datum vast te stel len van den terugkeer van de Kamers. Tevens zal dan worden vastgesteld (als datum wordt 6 November genoemd) wat het werkprogramma van het Parlement zal zijn. En dat programma luidt: Voor alles naar Versailles, en eerst daarna de begrooting. Er zijn nu geen vier, vijf uitwegen. Ver sailles. en dadelijk, of anders, terugkeer naar Toumefeuille. Doumergue is vast besloten om daarvan niet af te wijken, niet te transigneerenof 't één, of 't ander: toestemming om de Nationale Ver gadering bijeen te roepen teneinde de Consti tutie te herzien, of anders ontslag van het Kabinet. En om maar dadelijk de koe bij de horens te vatten stelt Doumergue zich voor om dadelijk bij den terugkeer van het Parle ment het programma in te dienen voor Ver sailles. De toestand is dus spannend en hoogst ern- Scott arriveert als eerste in de LondenMel- bournerace te Melbourne. De Nederlandsche vliegers Parmentier en Moll zitten stevig op de tweede plaats. pag. 3 VAND. Nachtvliegen. pag. 3 Engelsclie lof voor dc Uiver. pag. 3 Scott vertrouwde op zijn machine. pag. 3 Bij een ontploffing in een munitietransport op weg naar Oviedo (Spanje) zijn 32 soldaten omgekomen. pag. 4 De negende partij tusschen Keiler en Rajchen- bacli is remise geworden. pag 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Wij Uiveren.... pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwit serland en de Volkenbond. pag. 4 Van onzen correspondent te Parijs: Frank- rijk's Staatshervorming. pag. 1 K. de Jong: Haar!. Orkest vereeniging. pag. 6 K. de Jong: Marguerite Couperus. pag. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Te veel aan winkels? pag. 6 L. S.: Onze vettertjes. pag. 11 Schaakrubriek. pag. 11 H. D. Vertelling. Karl Lerbs: De blauwe lui tenant. pag. 11 stig. Maar. zoo verzekerde men ons. wanneer een man als Doumergue zoo alles op haren en snaren stelt, dan kan men ervan overtuigd zijn, dat hij precies weet waar hij naar toe wil en dat hij vrijwel zeker is van zijn overwin ning. Zijn plan, hetwelk hij in groote lijnen heeft aangegeven'in zijn radio-redevoering, is thans geheel gereed. Hij heeft zijn plannen ontvouwd voor de hoogste personaliteiten van de beide Kamers, en zelfs in den Senaat, waar hij aanvankelijk den meesten tegenstand on dervond. is men onder de bekoring gekomen van zijn voorstellen en is men gerustgesteld omtrent zijn voornemens. Maar heeft hij, zoo hebben we nog gevraagd, in zijn plan nog wijzigingen aangebracht, vooral wat de quaestie van de Kamerontbin ding aangaat? Neen, zoo heeft men ons categorisch geant woord. En, zoo voegde men er aan toe, dat wat vooral niet de minste wijziging heeft onder gaan is de overtuiging, dat men geheel den koprs zou kwijt raken wanneer men zou weige ren om naar Versailles te gaan. hetgeen het aftreden van het ministerie-Doumergue zou bettekenen. Het is vrijwel zeker dat géén partij zich aan zoo'n avontuur zou durven wagen en de consequenties daarvan op zich zou durven nemen. HENRY A. TH. LESTURGEON. Nog 9yi jaar tegoed. Brandkasten-inbreker had in 1934 niet veel succes. Wegens inbraak in het kantoor van de N.V. Houthandel De Rietvink te Eindhoven, ge pleegd ln den nacht van 22 op 23 December jJ. was de koopman I. P. de K. uit Eindhoven door de rechtbank te Den Bosch tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Met een ander was hij met een vajscher. sleutel binnen ge drongen. Hij had de brandkast geforceerd en ongeveer f 1800 gestolen. Hij stond nu in hooger beroep terecht voor 't gerechtshof al hier. Verdachte ontkende. Zijn kameraad had het gedaan en hij had zich teruggetrokken, omdat hij verwachtte, dat het forceeren van de kast weinig zou opleveren. De advocaat-generaal vermeldde, dat de .brandkast-Inbreker" behalve de jaren, die hij vroeger reeds in de gevangenis had door gebracht, dit jaar was veroordeeld tot 3 L'2 en 2 jaar. waarbij deze vier jaar nog zouden komen. Als hij dien tijd heeft uitgezeten, zal de leeftijd wel voorbij zijn, waarin hij het enerveerend en gevaarlijk beroep van inbre ker nog ambieert. Spr. eischte bevestiging van het vonnis.. Scott (links) en Campbell Black, die in hun Groene Komeet de race LondenMelbourne wonnen. Banketfabriek te Vlaardingen in brand. Groote waterschade. Maandagavond omstreeks half twaalf brak door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak een felle brand uit in de banketfabriek „De Valk" aan de le Van Leydengaalstraat te Vlaardingen. De brand was ontstaan op de eerste verdie ping in den linkervleugel van het gebouw, waar de deegmakerij en de emballage-afdee- ling gevestigd is. Door het vele brandbare materiaal greep het vuur zeer spoedig om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met 7 stralen. Na circa anderhalf uur was gevaar voor uitbreiding geweken, maar toen waren de drie verdiepingen zoo goed als uitgebrand, terwijl er.orme waterschade in de fabriek werd aangericht. Hoe groot de schade is, is niet te zeggen. Zij wordt door verzekering ge dekt, terwijl er ook een bearijfsverzekexing is.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1