hUtoudsGfrpaue Aan den tand gevoeld. Handicaprace voor de Uiver verloren? 52e Jaargang No. 15747 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 24 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.26, per maand ƒ1.10, per S maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.08. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand; Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 October. Hij is r. DU Muntntc t>utal ttn (rijvoetysel Gelukkig. „Wat een finale!"moet Karei de Jong gezegd hebben, en „Wat een laatste be drijf!"J. B. Schuil. Welk een dramati sche spanning aan het slot. Hoe is ons aller fantasie opgezweept in deze nachtelijke uren, van spanning en opwinding. Want u bent na tuurlijk ook niet naar bed gegaanWat mij betreft, ik zag die dreigende Boeing voort razen in den zwarten nacht, boven de Austra lische wildernis, terwijl onze Uiver wegge zakt stond in dat modderterreintje bij de ren baan van Albury. lik beleefde de dringende, dwingende onrust mee die Parmentier en Moll, den marconist en den mécano en de passagiers beheerscht moet hebben terwijl zij met de ijverig-helpende Alburyneezen sloof den om de wielen uit te graven en de Douglas naar harden bodem te sleepen. Ik sprong juichend op toen het bericht kwam: ..hij is weer gestart"en er trilde iets in me toen 's nachts om kwart voor twee, bij 't bekend maken van de aankomst te Melbourne, een daverend g,juich beneden uit de Groote Houtstraat tot ons opsteeg, gevolgd door drie hoera's voor Parmentier, drie hoera's voor de K. L. M. en nog meer drie-hoera's 'Even tevoren was het bericht gekomen dat de Boeing óok gestrand was, bij het plaatsje Bourke, en hadden we 't op onze mooiste kaart van Australië opgesnord en dadelijk uitgemeten hoe ver dat nog van Melbourne was. Negenhonderd kilometer, minstens drie uur vliegen Er zat niet alleen romantiek met drama tische spanning in het slotbedrijf, maar ook een onmiskenbare ironie. Stel u voor dat u 18750 K.M. voortjaagt, weg van dit modder land-bij-uitstek, en dan op 250 K.M. voor uw doel nog bedreigd wordt door een landing in de modder! Had een van ons ooit aan de gevaren, ja zelfs aan de mogelijkheid van Australische modder gedacht. Ik weet zeker van niet. Wel aan wildernissen, woestijnen, stormen, onweeren, misschien ook nog aan kangoeroesmaar niet aan zooiets nuchter- Hollandsch als modder! Zelfs bij de antipoden blijkt ge daar nog mee rekening te moeten houden. Maar des te beter zullen Parmentier en Moll, als experts in dit nationale natuurver schijnsel, begrepen hebben hoe zij eruit moes ten komen. Het is weer een kolossale prestatie geweest. „Weer" zeg ik, want hoeveel Nederlandsche piloten hebben nu al dergelijke prachtige voorbeelden van moed, bekwaamheid uithou dingsvermogen, van rustige voorbereiding, koelbloedig beleid en grondige vakkennis ge geven! Daar mag wel eens extra op gewezen worden. De massa is geneigd snel te vergeten, en alleen aan de menschen van het nieuwste heldenfeit te denken. Maar is het niet merk waardig dat er telkens, voor iedere nieuwe krachtprestatie die vereischt wordt, weer an dere kranige kerels beschikbaar zijn? Ik verklein de verdiensten van Parmentier en Moll volstrekt niet als ik herinner aan van der Hoop, van Weerden Poelman. Koppen, van Dijk, Smirnoff, Soeren erbij zeg dat wij nog een heele reeks piloten bezitten wien een dergelijke opdracht met het volste ver trouwen gegeven zou kunnen worden. Het zal wel gebeuren ook, want volgende malen zijn er natuurlijk weer anderen aan bod. Voor Geysendorffer en Asjes, door pech bezocht nadat zij tot Allahabad een prestatie gele verd hadden, gelijk aan die van de Uiver, hopen we van harte dat zij het doel nog be reiken zullen. Ook harde kerels uit één stuk, moedige doorzetters.De K. L. M. bezit er een heel keurcorps van. Laten we ook bij zulke vaak-wederkeerende heldenfeiten op luchtvaartgebied eens even vaststellen dat het met die veelbesproken achteruitgang van het blanke ras. met al die decadentie en degeneratie en verslapping waarover zoo vaak en zooveel geschreven is, toch heusch zoo'n vaart niet loopt. Ronduit gezegd: is dat allemaal niet eigenlijk klets praat? Alle respect voor de voorvaderen, hoor, met hun ontdekkingsreizen en kolonisaties en de rest, maar ik kan met den besten wil ter wereld niet inzien dat onze tijd minder koene daden, door harde, dappere kerels bedreven, zou opleveren dan de hunne. Ook lijkt de dominatie van het gele ras, als men de lijsten dezer "daden overziet en er geen enkelen gelen knaap op vindt, nog wel erg ver.Als zij ooit komt. Wat heeft het gere deneer daarover eigenlijk voor basis, behalve een zeker historisch fatalisme bij zoovelen, die achterwaarts iriplaats van voorwaarts den ken en persé volhouden dat het nu onze beurt moet zijn om te degenereeren, omdat toch, nietwaar?enzoovoorts. Ons Hollanders wordt door de daden van onze landgenooten een stevige riem onder het hart gestoken. Ons zelfbewustzijn vaart er wel bij. Wij hoeven niet over voorvaderen te zeuren om te bewijzen dat er merg en pit in ons volk zit. En als we dan meer cultuur ver worven hebben dan die voorvaderen, en bo vendien meer verfijning en veel beter manie ren bezittennu. dan is dat winst om trotsch op te zijn. Als het geheele blanke ras aan dit kostbaar bezit vasthoudt, en het zich niet door tijdelijke aberraties laat ontnemen, zal die cultuurwinst meteen het eenige wer kelijke gevaar doen verdwijnen dat het be dreigt. Dat gevaar is geen degeneratie of ver slapping, maar zelfvernietiging in een oorlog. Parmentier en Moll hebben, evenals Scott en Campbell-Black, opnieuw getoond wat men met een zoo schitterende uitvinding als het vliegtuig moet doen. Dat verwerft onze geest drift. Laten wij waakzaam blijven tegenover het andere R. P. Ms de töiktet komt. (In een Duitsch kunsttijdschrift wordt medegedeeld, dat Rem brandt slechte tanden had). Tjonge, wat een grootsche tijding Voor een kunstverspreidend blad, Wist u al, dat onze Rembrandt Niet zoo beste tanden had? Als men zoekt naar een verklaring, Ligt die mooglijk voor de hand, Rembrandt leefde, naar wij weten, Van de hand veel in den tand. Het kan ook natuurlijk wezen, Een verschrikkelijk idee, Dat hij ze te weinig poetste, Haast driehonderd jaar gelêe. Rembrandt, Rembrandt, als dat waar is, Heb je toch wel slecht gedacht Aan het oordeel dat kbn komen Van het (Duitsche) nageslacht. Je hebt dan misschien als schilder, Wel verdienstlijk werk gedaan, Maar op 't punt van tandverzorging Laat je ons vol schaamte staan. Als de schrijver in dat tijdschrift, Na zijn leven in Berlijn, Zooals 't eens ons allen gaan moet, Zelf drie eeuwen dood zal zijn, Sieren niet zijn meesterwerken Menigen museumwand. Maar hij ligt met gave tanden Onder d' aarde van zijn land. P. GASUS. Onjuiste Berichten. Eenige dagbladen zijn er Dinsdagmiddag ingevlogen met een officieus bericht over de aankomst van de Uiver te Melbourne, en heb ben deze aankomst in hun avondedities ver meld alsof het Nederlandsche toestel 's mid dags al aangekomen zou zijn. Hollandsche de gelijkheid bij ons werk (wij spiegelen ons gaarne aan K.L.M.-methodes) heeft belet dat Haarlem's Dagblad dezen blunder maakte. Wij zouden, volgens onze gewoonte, het voorkomen van dit bericht in andere dagbla den onvermeld laten, ware het niet dat door leden van het personeel van twee dier bladen bij herhaling telefonisch is medegedeeld aan verontwaardigde opbellers: „Haarlem's Dag blad heeft het ook vermeld". Voor zoover dit als een excuus voor eigen fout moest gelden aanvaarden we rustig het compliment. Voor het overige komen dergelijke dingen niet te pas. zoodat wij nu met nadruk wijzen op de volkomen betrouwbaarheid van onze bericht geving tegenover de krasse fout, door ver scheidene andere bladen begaan. Passagiers, deel der bemanning en de post te Albury achtergebleven. De tocht in 3 dagen, 18 uur, 24 min. en 6 sec. volbracht. (Zie eerst pagina 3) MELBOURNE, 24 October (Reuter). De passagiers hebben de vlucht nar Mel bourne niet medegemaakt. Zij zijn te Albury gebleven. Parmentier verklaarde, dat hij na Charleville te hebben verlaten in een hevig onweer is geraakt. Hierdoor functionneerde ook de radio niet meer. Verder vertelde hij, dat toen de Uiver over de plaats Boarki vloog, er zich ijs op de vleugels begon te vormen. De bemanning is zeer vermoeid. MELBOURNE, 24 October (Reuter) Na zijn aankomst alhier verklaarde Parmentier, aan talrijke belangstel!-- "Kien: „Ik ben zeer verheugd, dat wij onder deze moeilijkheden en tegenslagen hebben volbracht, wat wij gedaan hebben. Ieder heeft ons uitstekend geholpen en wij danken ieder voor deze hulp. Met name danken wij hen, die ons te Albury geholpen hebben, om uit de modder te ge raken. Dank zijn wij verschuldigd aan de Bri tish Airforce en aan de Royal Airclub, die ons den heelen tocht uitstekende diensten hebben bewezen. MELBOURNE, 24 October (Reuter). Het record van de Uiver is 3 dagen 18 uur 24 minuten en 6 seconden. Als gevolg van de omstandigheid, dat de passagiers van de Uiver het vliegtuig te Albury hebben verlaten en de reis naar Melbourne per trein hebben voortgezet, zou het kunnen zijn, dat Parmen tier en Moll weinig kans hebben de handi caprace te winnen, ofschoon zij in de snel heidsrace definitief de tweede plaats bezet ten. MELBOURNE, 24 October (VD. Uit een telegram van Parmentier aan de directie der KL.M. blijkt dat Parmentier om van de renbaan te Albury los te komen, alles heeft moeten achterlaten, teneinde op stijging mogelijk te maken en behouden te Melbourne aan te komen. Daarom kwamen Parmentier en Moll alleen te Melbourne aan. De overige leden der bemanning, de passagiers en de post zijn per auto gevolgd. Het vlieg tuig bevindt zich in zeer goede toestand. De ontvangst was geestdriftig door Sir Mc. Robertson en vele andere autoriteiten. Hoewel nog daaromtrent geen zeker heid kan gegeven worden, vernemen wij van de zijde van de K.L.M. dat de kans op den eersten prijs in de handicaprace wel zoo goed als verkeken is. Gisteren reeds was Parmentier het voor de Uiver gestelde maximum dicht genaderd en na de pech te Albury heeft hij dit maximum overschreden. Britsche bewondering voor de Nederlandsche prestatie. Alsof het hun beroepswerk was." LONDEN. 24 Oct. De verbazingwekkende vlucht van het Britsche Cornet-vliegtuig, dat in minder dan drie dagen om de halve wereld heeft gevlogen, wordt in alle ochtendbladen met begrijpelijke vreugde herdacht. De betee- kenis van de prestatie van Scott en Black wordt op indrukwekkende wijze door verge lijkingen duidelijk gemaakt. Een schip, dat Vrijdagavond twaalf uur voor de start dei- vliegtuigen Engeland heeft verlaten, zal pas tegen het einde van de volgende maand, op 26 November, Brisbane bereiken. Te Bagdad kon men Zaterdagavond reeds de Londensche ochtendbladen van dien zelfden dag lezen wat op verscheidene plaatsen in Schotland nog niet mogelijk was. De onderkoning van Indië zou in zijn paleis te Delhi de „Times" van Zaterdag gelezen hebben, wat stellig de eerste maal in zijn le ven was. Nu de spannende vraag, wie eerstaankomen- de in de race zou zijn, beantwoord is, wordt de algemeene belangstelling voor het verdere verloop geringer en treedt daarentegen de neiging aan het licht, practische conclusies uit de resultaten te trekken. In verband met het tragische einde van twee Britsche officieren in Italië wordt erop ge wezen, dat zij uit eigen middelen een oud vlieg tuig tegen een gering bedrag hadden ge kocht, een vliegtuig dus dat niet het proto type is van de moderne Britsche machine. De diepe indruk, dien de prestatie van het Nederlandsche Douglas-vliegtuig in Engeland heeft gemaakt, komt tot uiting in de volgende passage in de „Daily Telegraph": „Wanneer een verkeersvliegtuig met passa giers en luchtpost aan boord bijna zoo snel naar Australië kan vliegen als een race machine, dan is het de taak der bevoegde Engelsche instanties, ervoor te zorgen, dat ook wij verkeersvliegtuigen bezitten die daar toe in staat zijn. Scott en Black hebben als sportsmen een groote sportieve prestatie ver richt. Niemand wil hun deze verdiende eer ontnemen. Doch de beide Hollanders vlogen hun machine alsof het om niets anders dan hun gewoon beroepswerk ging. Deze wedstrijd maakt een onderzoek naar de Britsche poli tiek jegens de burgerluchtvaart beslist nood zakelijk". De aankomst van Turner MELBOURNE. 24 Oct. (Reuter). Bij het verlaten van de hangar waarin het vliegtuig was opgeborgen, verklaarde Turner aan de menigte, dat het een groote vlucht was, en dat hij niet terstond weer een nieuwe zou wil len maken. Pangborn verklaarde, dat deze vlucht hem herinnerde aan de vlucht rondom de wereld die hij in 1931 maakte, ofschoon deze tocht veel moeilijker was. Waller en Jones op de vierde plaats. Het is waarschijnlijk, dat ook het vierde toestel, dat te Melbourne zal aankomen, een Cornet-vliegtuig is, bestuurd door Waller en Jones. Deze is vanmorgen omstreeks 5 uur Amsterd. tijd van Port Darwin naar Chaxles- ville vertrokken. De Miles-Hawk van Walker en MacGregor is vanmorgen te 7 1 2 uur Amsterd. tijd te Singapore geland. De Deen Hansen is verder hedenmorgen te 8 uur Amst. tijd van Allahabad naar Calcutta vertrokken, De Airspeed Courier van Stodart, die te Karachi vertraging heeft ondervonden door een lek aan de benzineleiding, vliegt weer en is hedenochtend tegen 6 uur naar Calcutta vertrokken. Waarom Frankrijk niet deelnam. PARIJS. 24 October. De prestatie der En gelsche en Nederlandsche vliegers in de Lon denMelbourne-race vinden ook in Fransche luchtvaartkringen groote bewondering en waardeering. en algemeen betreurt men, dat Frankrijk niet aan den wedstrijd heeft deel genomen. De voorzitter van de Fransche luchtvaart organisatie het Kamerlid. Laurent-Eynac, verklaarde dat hoe dringend ook de eischen der nationale verdediging in de lucht mogen zijn, zij Frankrijk toch nooit zouden mogen afhouden van dergelijke pogingen op het ge bied van de sport en de civiele luchtvaart. Men dient het land ook, wanneer men zijn aandacht daarop richt. De minister voor de luchtvaart, Generaal Denain motiveerde het niet-deelnemen van Frankrijk met „den huidigen stand van de Fransche luchtvaart. De verbeteringen en de reorganisatie, die onder leiding van het mi nisterie voor luchtvaart thans echter tot stand kwamen, zouden het waarschijnlijk mogelijk maken, dat Frankrijk bij de groote interna- tinonale vlieggebeurtenissen in 1935 een goed figuur zou maken. Naar van officieele zijde wordt, verklaard, zal elk particulier initiatief ir. deze richting op krachtigen steun van overheidswege kun nen rekenen. HAARL. GEM. KOOR, Dir. JAN BOODA Morgenavond 8 uur, Gem. Concertzaal DER MESSIASHandel. Hedenavond 7% uur: GEN. REPETITIE. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) DE AANKOMST VAN DE ENGELSCHE VLIEGERS SCOTT EN CAMPBELL BLACK TE MELBOURNE. Bovenstaande radiografisch van Melbourne naar Londen geseinde foto, die vandaar naar Amsterd am per vliegtuig werd overgebracht, toont het moment waarop de winnaars van de Melbpurne-race door Sir Macpherson Robertson worden gelukgewenscht. De brandstoffentoeslag voor werkloozen zal op dezelfde wijze geregeld worden als het vorig jaar. pag. 1 De handicaprace is vermoedelijk voor de Uiver verloren. pag. 1 De Uiver is als tweede in de snel heidsrace te Melbourne aange komen. pag. 3 De Panderjager zal de tocht naar Melbourne voortzetten, pag. 3 Roscoe Turner is enkele uren na Parmentier op het vliegveld Flemington neergestreken. pag. 3 De nieuwe Joego-Slavische re geering is gevormd. pag. 4 In Bulgarije wordt een uitge breid onderzoek naar het ter rorisme ingesteld. pag. 4 Oppositie in den Franschen Senaat tegen Doumergue's plannen. pag. 4 John Pïccard en zijn echtgenoote hebben in hun stratosfeer- vliegtuig een hoogte van 16 K.M. bereikt. pag. 4 Keiler heeft ook de laatste partij tegen Rajchenbach niet tot winst kunnen voeren. pag. 7 Laatste berichten. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Hij is er. pag. 1 E. Cremer: Robbedoes. pag. 7 K. de Jong-, Eerste concert der H.O.V. pag. 7 Van onzen Weenschen corres pondent: Nederlandsch succes in Weensche operette. pag. 9 Kerst Zwart: Herfstbeeld. pag. 11 J. C. E.: Winter schotels. pag, 11 Boomen. pag. 11 v. O.: Lange donkere avonden pag. 12 W. S.: In den ouden tijd. pag. 13 J. ten Hove Jr.: Centrale ver warming. pag. 14 Ko Zweeres: De andere wereld, pag. 15 Dr. Meta Helen Jacobs: Artis gaat den winter tegemoet. pag 16 Kerst Zwart: Trekdrift. pag. 17 .4. J. C. VI.: Wanneer de gure herfst het bad gesloten heeft pag. 18 M. H. J.: Hoe dansen wij dezen winter. pag. 19 E. E. J.P.: Kleuren en mode. pag. 20 L. van 't Sant: October, vogel- trekmaand bij uitnemendheid, pag. 21 Wilhelmine BaltinesterKoelere dagen. pag. 22 De dauw als natuurverschijnsel, pag. 23 K. de Jong: Herfstmuziek. pag. 24 M. H. J.Dieren onder elkaar. pag. 24

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1