HM. Haotêmscbe Ada Catitak WINTERJASSEN Herfstbeeild. Winterschotels. J. BALM ZOON é/clusief - Niefduur GRH0UT5TR. hoek GRMARRT- HAARLEM Prijzen der Ford Personenwagens met 8 cylinder en 4 cyl. motoren HAARLEM MUZIEK! WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 11 Een morgen met nevel, Spelt zon op den dag, En tegen den avond Gordijnen van rag. Wij kleeden ons dikker, In bontjas en wol, En koopen of bergen, Ons het kolenhok vol Zoo zeggen w' elkander, Op .straat en in laan, Alsof dat kan troosten: De winter komt aan. Droevig zuchtend, stille klagen^, Streelt de wind het laatste blad, En de schaarsohe zonnedagen, Tint'len mat in damp en nat. Nevel heeft het land omvangen, Hult in spookkleed bosch en laan; Donk're nachten spellen onheil, Of de wereld wil vergaan. Maar nog eenmaal breekt het zonlicht, Vriend'lijk door het grauwe zwerk, En een straal van d' oude vreugde Klemt dan stam van beuk en berk. En dan zeggen bosch en heide Dat je vast vertrouwen mag: Onder alle najaarsnaaijheid Schuilt een verre lentedag. KERST ZWART. Als Potgieter het niet gezegd heeft, was het een ander, maar gezegd is het en door een Nederlandsch letterkundige dat iemand die niet vatbaar is voor de genoegens van culinairen aard, geen echt kunstenaar kan zijn. Als dit zoo is, als de begaafdsten, de het fijnst en diepst voelenden onder ons, graag om het nu maar eens 'n klein beetje cru te zeggen „lekker schransen", dan behoeven gewone menschen als u en ik, ons er heusch niet voor te schamen, dat wij wat graag aanschuiven aan een welvoorzienen disch, om ,,'m eens flink te raken". En ik schaam mij er dan ook heelemaal niet voor, dat ik dezen keer, voor een artikeltje in dit Winternummer zulk een weliswaar eenigszins laag-bij-den-grondsch, maar toch hartig en stevig onderwerp heb gekozen als winterscho tels. Ik zing dan den lof der traditioneele en ècht-Holandsche wintermaaltijden. Ik zing de snert, de zacht-groene snert (of als u dat „fijner" vindt klinken: erwtensoep), van den soeplepel in de borden glijdt en na een kouden dag ons geheee wezenl verwarmt, voedt en verkwikt! Bekende een jager mij niet eens, dat hij na een goed geslaagde en ook wel na een niet goed geslaagde jacht, niet opzij ging voorvijf borden snert? Als is deze prestatie mij, persoonlijk, in letterlijken en figuurlijken zin, te mach tig, waarom zouden wij den jager en zoo- velen anderen hun plezier niet laten? Als zij het klinkt alweer wat ctu het dan toch „óp kunnen"! Leve de snert, waarin, als zij koud geworden is, den volgenden dag de lepel staat, de snert met Geldersche rook worst of met varkenskluifjes of met het vleesch dat de staart van den os (die ook een koe mag zijn) den mensch biedt! En dan de blanke, rulle zuurkool, zóó uit het vat, die er als gesneden witte kool in is gegaan en er wat ook het bekende spreek woord moge zeggen „verzuurd" uitkomt. Hoe lokkend in haar toch zoo blanke on schuld staat deze winterlekkernij in de koude dagen in de étalages der groente- en comestibleshandelaren, naast de Frankforter worstjes of de rose Geldersche worst, waar mede zij eens vereenigd zal worden Ik zing de fijn-blozende hutspot, die een twee-eenheid vormt met het misschien wat ruwe, maar ferme klapstuk en gepre zen zij ook die pikante vleeschspijs, welke ge perst wordt in een even stevig als rekbaar hulsel van dierlijken oorsprong tot een rol rond geheel, dat den zoo teekenenden naam van „rolpens" draagt en, in schijven gesneden in gebakken toestand ons gehemelte in de koude winterdagen streelt. Ik zing de schalks krullende boerenkool, die óók al de Geldersche rookworst zoo graag mag lijden en wier Lot het is, wreedelijk tot „moes" te worden gestampt ,vóór zij den mensch- in-den-winter tot voedsel dient. N.V. „GRAN1TO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGS1R. SO Alle Granito- en Tegelwerken Strak van l ij n, soepel van prijs (Aio. lngez. Mei.) Ik zing, tenslotte, alle stamppotten Ik ben eens over winterschotels gaan pra ten met den leider van een bekend restau rant in de hoofdstad en zooals een kunste naar u in vertrouwelijke oogenblikken over zijn werk spreekt en over drang naar het schoone en het uitbeelden daarvan in toon of klei, in woord of verf, zoo onderhield zich deze bij uitstek deskundige op culinair gebied met mij over de bereiding van zuurkool, snert en klaprib. Het was een lust, naar hem te luisteren, terwijl hij met exquise gebaren van de rechterhand, waarvan de toppen van duim en middelvinger, losjes tegen elkander werd gedrukt, voor mijn maar al te gragen geest de beelden opriep van terrines dam penden, geurige erwtensoep en schotels geraf fineerd lekkere zuurkool. Want het raffinement, waarvan deze restaurateur in zijn uiteenzettingen blijk gaf, was waarlijk buitengewoon. Ik wil trachten, u er een denkbeeld van te geven. Lezer, u en ik, wij hebben misschien wel honderden malen zuurkool gegeten. Dat was dan de gewone huis-, tuin- en keukenzuurkool. Maar wat zegt u hiervan: u gaat heen en neemt (om in den stijl der oude kookboeken te blijven) de hoeveelheid zuurkool die u denkt noodig te hebben, doet ze in een pan met een stukje mager of vet spek en brengt het geval aan den kook. U laat er een appel in verkoken voor den smaak, voegt er wat peper korrels en een paar vlierbessen bij en dan, als toppunt van geraffineerdheid: een glas witten wijn. Men kan ook de zuurkool „af- Hij, die de winterschotels klaar maakt. (Adv. lngez. Med.) binden" (dat is een technische term) door er, als zij bijna gaar is, een geraspten rauwen aardappel bij te doen. Niet te vroeg, vooral niet te vroeg, lezers, die dit eens probeeren wil: anders wordt het aardappelraspsel rood en de kool, die u blank moet toeschitteren, grauw van kleur. Is dit niet een hyper-luxu- euse zuurkool? Ik geloof, dat ik het zout ver geten heb, maar daar ben ik man voor: kookte niet onze Nederlandsche bard Koos Speenhoff, eens kippensoep zonder water? Laat mij hieraan toevoegen een korte, maar geleerde, verhandeling over het Eisbein, ofte wel de varkenspoot, die zoo vaak bij de zuur kool wordt gegeten. De varkenspoot kan uit culinarisch oogpunt gezien (de anatomie la ten wij vandaag geheel buiten beschouwing) in drie deelen worden verdeeld: het Dickbein, van boven af, tot een eind boven de knie; het Kniébein, van een eind boven tot een eind onder de knie en wat er dan nog verder volgt is 't Spitzbein. Als u genieten wilt van zuurkool met Eisbeen, neem dan het Spitz bein, want dit is het magerste en het lekker ste! Thans een andere winterspijs: de erwten soep. Ik zal hier niet het recept geven voor de bereiding, want ik gevoel mij op dit ter rein, zelfs na het gesprek met den deskundige toch erg onwennig en onzeker, maar ik zal een enkele, pikante bijzonderheid vermelden. Ik zal verklappen, mevrouwtje, hoe u aan erwtensoep cachet kunt geven, zoodat de soep evenals goede wijn, „bouquet" krijgt. Dit kan geschieden door aan de ingrediënten voor de snert een stukje gerookt spek toe te voegen. Simple comme bonjour, maar het resultaat is verrassend! En wist u, dat ook stamppot kunt maken van versche aardappelen en bieten en huts pot van roodekool? Ik wist het niet en ik heb het ijverig genoteerd. Nu zou ik nog haarfijn kunnen vertellen hoe klapstuk bereid wordt (mijn vriendelijke deskundige heeft het mij in bijzonderheden medegedeeld) en hoe het, na de bereiding „gegarneerd" kan worden met vossebessen, komkommer- of bietensalade, maar ik heb al te lang op verboden terrein (dat van mijn collega van „Femina") vertoefd en ik trek mij dus bescheiden terug op eigen grond. Dat de winterschotels, al dan niet geraffi neerd-luxueus bereid, u in de komende maan den wèl mogen smakenl J. C. E. ANTIEKE BIJOUTERIE ZIET DE ANNONCE op Pag. 18 „Winternummer" J. FORTGENS ZN. KONINGSTRAAT 12 (Adv. lngez. Med.) BOOMEN e Kastanje, die daar in zijn armoedige plunje stond van verschoten herfst kleur. was zeer bedroefd. En daar had hij wel reden voor misschien, of schoon het erg dom van hem was te vergeten, dat hij toch een mooien tijd achter den rug had. Het eerst van alle boomen en struiken hadden zijn blaadjes de Zon gevoeld. Trotsch hadden zijn bloesemkaarsen te pronk gestaan, terwijl de iepen en de beuken met al de an dere pas in blad kwamen en nog natrilden van het eerst ontwaken. Zwaar was zijn kroon geworden en honderden groene prikkelbollen hadden jeugd en menschdom gelokt met hun aandacht en bewondering en hardhandig ge- liefkoos. Naar wien was zooveel gekeken als naar hem, de Kastanje! Maar nu voelde hij zich wel heel arm en verdrietig met zijn groven stam. Want alle boomen hadden hun blaadjes nog, groen of met komend roodgeel: „schilderachtig", zei men. En met minachting hoorde de kastanje over hem zelf zeggen: „Bah, moet je zien, wat een ar moetje". En voorzichtig liet hij meer en meer zijn verschoten kleedje wegglijden en meer en meer bleef hij dor en kaal tusschen het lustig groen. Wat lachten de iepen en de beuken en de anderen nu! Spottend riepen ze: „Kijk hij, kijk die kale mijnheer, waar is nu je trotsche kroon, zeg?" En al die woorden deden den kastanje pijn, erg veel pijn. Tot hij een flink besluit nam. Hij zou zich niets meer van het gebabbel aan trekken, beter nog, hij zou terug spotten en plagen. ,,'t Mocht wat", riep hij daarom, „wat denk jullie, jullie bent lafaards, je bent bang, dat je kou zult vatten, daarom houd je je jasje zoo stijf dicht. Maar ik, hè? Wie durft zijn arm zoo kaal en dor de lucht in te steken als ik?" Nu ging het die boomen als het de men schen gaat. „Wij durven wel, wij durven wel", riepen zij. En ze schudden en ze schudden zich om hun blaadjes te verliezen. Deze zaten echter veel te vast nog en de kastanje spotte maar door. Toen riepen zij den wind te hulp. Die hield van zoo'n pretje. Hij rukte op zijn sterkst aan en blies. De menschen riepen: .ach en wee", want het stormde met* orkaankracht. De blaadjes gingen bij honderden. Eindelijk ging de wind moegestoeid liggen. De boomen herademden, heel wat takken braken weg, zelfs stammen vielen. En zwij gend groepten bij elkaar de kastanje en de iepen en de beuken en al de anderen. Even dor en even kaal. Geen vond er meer spot of trotsheid. Stom wachtte ze tot de winter over hen was gegaan. Het rijk van sneeuw en ijs kwam en ging voorbij. Vrouwe Lente deed haar intree in een kil bosch, waar alleen wat bloemen ston den ter verwelkoming. Maar ook de kastanje deed zijn best. Zijn knoppen sprongen open en uit de kleverigbruine basten ontloken de teergroene blaadjes heel voorzichtig. Trotsch groeiden ze en droegen de kaarsen. En de Kastanje lachte de iepen en de beu ken uit die pas kijken kwamen. „Wie was zoo frisch en vroolijk als hij9 Wie trok de aandacht? Wie droeg bloesem? Wie kreee een zware kroon vol prikkelbollen?" „Wacht maar", dachten de anderen, „als eerst maar de zomer voorbij is. het seizoen, waarin wij allemaal mooi zijn. Dan zal de tiïd komen, dat wij lachen om jou en dan, dan zullen we Je onze spot niet sparen". En zoo bleef het immer OPGERICHT 1888 De laatste Herfstnouveauté's zijn aangekomen. - Beleefd noodigen wij U uit tot een bezoek aan de afdeelingen, die nu alle in ons Nieuwe Gebouw, Groote Hout straat, hoek Anegang, zijn ondergebracht. Tudor Sedan de luxe (2 deuren) s Tudor Sedan de Grand Luxe (2 deuren) Fordor Sedan de luxe (4 deuren) Fordor Sedan de Grand Luxe (4 deuren) 7 persoons Sedan de Grand Luxe. Victoria de grand Luxe (stroomlijnmodel) Coupé de Grand Luxe (4 ruiten) s i Coupé de luxe (6 ruiten) j s b Cabriolet h i» t b j t B s s 4 cyl. 8 cyl. 1450.- 1500.- f 1600.- 1650.- f 1550.- 1600.- 1700.- f 1750.- 1930.- 1980.- 1600.- f 1650.- f 1575.- f 1625.- 1425.- 1475.- 1625.- f 1675.- Groote verscheidenheid van kleuren 0 PRIJZEN DER FORD VRACHTWAGEN- EN BESTELCHASSIS 0 4 cyl. 8 cyl. Commercial chassis model 46 2.85 M. wielbasis 950.1000. voor kleine bestelwagens Fordson truck chassis 3.35 M. ƒ1400.ƒ1450. id. 3.98J4M. ƒ1450.— 1500.— Banden 32 x 6.00 voor en 32 x 6 extra zwaar achter Reservewiel m. band 32 x 6 extra zwaar inbegrepen. Fordson truck chassis met een wielbasis van 4.70 M. voor vrachtwagens met lang laadvlak of autobus. Prijs voor truckchassis met 8 cyl. motor 1850. 0 PRIJZEN DER FORD STANDAARD GESLOTEN BESTELWAGENS. 0 4 cyl. 8 cyl. Bestelwagen de luxe op commercial chassis1500.1550. Laadruimte 1.85 x 1.22 x 1.28. Afgeleverd in verschillende kleuren. Bestelwagen op truckchassis m. 3.35 M. wielbasis 2090.2140. Laadruimte 2.74 x 1.41 x 1.46. Bestelwagen op truckchassis m. 3.98^ wielbasis 2240.— 2290. Laadruimte 3.70 x 1.41 x 1.46. De FORD BESTELWAGENS zijn sterk, economisch in aanschaffing en onderhoud en bijzonder fraai van lijn, FORD AUTOMOBIELEN worden door Nederlandsche werklieden in een Nederlandsche Fabriek gemonteerd. Elke wagen wordt geleverd met een jaar schriftelijke fabrieksgarantie. VRAAGT EENS INLICHTINGEN EN DEMONSTRATIE. Official Ford Dealer HOUTPLEIN Telefoon 14125 STATIONSPLEIN Telefoon 11094 Albnm v. Piano (en suing:) Inhoud Wiegenlied Mozart Wiegenlied Brahms Ave Maria Schubert Heidenröslein Sehlaf^-Schlafe.. Standchen Zilverdraden tusschen 't goud Danks Plaisir d'Amour Martini La PalamaYradier Piijs slechts 30 CEXT Wed. H. H0GENBIJL Oude Groenmarkt 28 Tel. 14273 Vraagt eren onzen catalogus aan! Omdat U dan verzekerd is 1e kwaliteit te ontvangen, geen hoogen prijs betaalt, een groote keus heeft en gratis recepten verkrijgt. Bloemendaalscheweg 60 Bloemendaal Telefoon 23280 (3 lijnen)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3