MELBOURNE-RACE twetcU NOODLANDING Auto's verlichten daarbij het terrein. STRAATLANTAARNS SEINDEN MORSETEEKENS MIDDEN IN DEN NACHT OP RENBAAN. WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 I •yrS ^OYAl 4 Na een middag en avond vol spanning, waarbij men herhaaldelijk vreesde, dat de Uiver de tweede plaats in de Melbourne-race zou moeten laten aan Turner en Pangborn, kwam hedennacht tegen kwart vóór twee het bericht, dat Parmentier een half uur vroeger de Douglas-machine veilig op het vliegveld te Melbourne had doen landen. De Nederlandsche vliegers hadden Dinsdagmiddag om 3.27 uur (A. T.) een tusschenlanding moeten maken cp de renbaan te Albury, daar zij dóór een onweersstorm in het donker de koers waren kwijtgeraakt. Te 12.15 hedennacht stegen zij vandaar op en arriveer den een uur later te Melbourne. Slechts 2Vz uur waren zij voor op hun achtervolgers Turner en Pangborn, die om 3.56 uur op het vliegveld arriveerden, na een nood landing te hebben gemaakt bij Bourke. Ons kleine landje heeft met de Douglas- machine een schitterend resultaat behaald in deze lange luchtrace. Een pracht-prestatie van onze luchtvaart, een top-prestatie van Parmentier, Moll, Van Brugge en Prins in het bijzonder. Hun werk staat zeker gelijk met dat van Scott en Camp bell Black. Met een onverstoorbare zekerheid hebben zij hun toestel van Engeland naar Australië gebracht en zelfs toen zij door een onweersstorm den koers bijster werden, lever den zij een uniek staaltje van vliegerskunst door de „kist" zonder stukken te maken mid den in den nacht op Albury's renbaan neer te zetten. Prachtig gedaan, mannen. Dat is ons aller hulde waard. In hoop en vreeze. Toch hebben we, zooals boven reeds gezegd, lang in hoop en vreeze gezeten. Vooral in vreeze, dat de Amerikanen onze mannen nog op het laatste stuk zouden passeeren. In het hieronder volgende staan de ver schillende gebeurtenissen vermeld, welke ons zoovele spannende uren hebben bezorgd. D „Uiver" was om 10.05 Dinsdagmorgen van Charleville vertrokken en zou. indien alles goed ging tusschen twee uur en half drie te Melbourne kunnen landen. Moll had te Char leville nog verklaard, dat men tot dan toe door buitengewoon gunstige atmosferische omstandigheden was begunstigd. Daarna schijnen boven de uitgestrekte wildernis, waar in de duisternis elk oriën tatiepunt ontbrak en ook weinig of geen radioverbinding met grondstations moge lijk was, de moeilijkheden te zijn begon nen. Te ruim half twaalf werden draad- looze seinen van de „Uiver" ontvangen, waarmee de „Uiver" verbinding met grondstations vroeg teneinde zich te kun nen oriënteeren omtrent zijn positie of gepeild te kunnen worden. Omstreeks middernacht deelden de autoriteiten te Albury en te Wodongo me de, dat het vliegtuig ongeveer 60 minuten lang boven deze plaatsen en omgeving had gecirkeld. Te middernacht werd het toestel boven Beechworth, 40 mijl benoor den Albury gesignaleerd. Tenslotte besloot Parmentier een goed landingsterrein te zoeken en slaagde hij er ondanks de duisternis en de onbekend heid met het terrein in, het toestel be houden op de renbaan van Albury neer te zetten. Albury ligt op de grens van Nieuw-Zuid- Wales en Victoria aan de spoorlijn van Syd ney naar Melbourne, op ongeveer 250 K.M. afstand van Melbourne. Een ooggetuige van de aankomst van de „Uiver" te Albury vertelde, dat het bij wijze van spreken den geheelen avond had geregend. Toen de regen eindelijk een oogenblik ophield zag men plotseling het vliegtuig verschijnen. Gelukkig waren honderden automobilisten in de omgeving van de renbaan bijeen gekomen, daartoe aangezocht door den leider van het plaatselijk radiostation, die moeilijkheden had voorzien. Toen het toestel dan ook boven de renbaan begon te cirkelen, richtten deze hon derden auto's hun lampen allen op de baan, die daardoor in een helder licht kwam te lig gen. De „Uiver" beschreef een aantal cirkels boven de renbaan en daalde vervolgens snel. De landing was perfect. Bemanning en passa giers begaven zich onmiddellijk per auto naar het kleine stadje Albury, waar zij de rest van den nacht wilden doorbrengen, alvorens de vlucht zoo spoedig mogelijk na het aanbreken van den dag te hervatten. Voor de radio zeide de passagier Gilissen. dat de „Uiver" nabij Albury in een storm was ge raakt en om daaruit te kunnen komen van de route had moeten afwijken. De marconist kon de radioberichten niet meer opvangen. Tenslotte zag de bestuurder de lichten van Albury en na drie cirkels te hebben beschreven, besloot hij te landen, hetgeen uitstekend Behalve door het geven van radio-seinen had men getracht de Uiver de koers op te geven via de straatlantaarns van Albury. Deze liet men in Morse-teekens het woord „Albury" spellen! Het Laverton-vliegveld te Melbourne had draadloos contact met de „Uiver" en ondanks het feit ook, dat de Britsche kruiser „Sussex", die in de haven van Melbourne ligt, mat zijn zoeklichten felle bundels licht den nacht in zond en men er toe was overgegaan, den spoorweg Albury—Melbourne te verlichten, achtten Parmentier en Moll het toch raad zaam, de vlucht uit te stellen tot het aanbre ken van den dageraad. Onvoldoende benzine. Men had niet voldoende benzine meer om Melbourne te bereiken en moest dus wachten tot deze kwam. Intusschen zakte het toestel in de modder weg, doch met behulp van plan ken maakte men een startbaan, vanwaar men zou kunnen vertrekken. De bevolking van Albury hielp in een ra zend tempo aan het graven voor het bevrijden van het toestel van Parmentier. Om kwart over twaalven Amsterd. tijd kon men eindelijk naar Melbourne vertrekken. Bemanning van de „Uiver" geridderd. Op het aerodroom te Melbourne was o.m. aanwezig de consul der Nederlanden, de heer F. H. Wright, die in opdracht der regeering mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had alle vier leden der bemanning te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De „Uiver" is 90 uren en 22 minuten na het vertrek van Middenhall op zijn bestem ming aangekomen. Melbourne in afwachting van de „Uiver". Nadat gisteren 30.000 enthousiasten getuige waren geweest van de behouden aankomst van de Britsche vliegers Scott en Campbell Black ,die intusschen voor het eerst na drie dagen weer van een behoorlijken rust konden genieten, bestond groote twijfel omtrent de aankomst en vooral het tijdstip van aankomst der beide volgende mededingers. De Uiver was op 180 mijlen van Melbourne op modderigen bodem terecht gekomen, ter wijl de Amerikanen Roscoe Turner en Pang- borne wegens een motordefect te Bourke. d.i. op 275 mijlen ten Zuiden van Charleville moesten dalen. Zij waren om 9 uur 40 A.T. van Charleville vertrokken. De Uiver was om kwart over twaalven Am- sterdamschen Tijd van Albury vertrokken en minder dan een uur later streek de Uiver met Parmentier en Moll en Van Brugge en Prins op 't vliegveld van Melbourne neer. Het was toen 1 uur 12 A. T. Opnieuw was de belangstelling op het vlieg veld enorm. Er moest vrij baan worden ge maakt voor de officieele personen, die de be manning en de passagiers van de Douglas ge luk wilden wenschen met hun schitterende prestatie op het zoo moeilijke traject, gedu rende hetwelk zij zich voortdurend indachtig zijn geweest van het devies der K.L.M. „Sa fety First". Onderhoud met den heer Plesman. Wij hadden gistermiddag in verband met de omstandigheid, dat de Uiver Melbourne niet op den gehoopten tijd heeft kunnen bereiken 'n onderhoud met den heer A. Plesman. direc teur der K.L.M alsmede met enkele der lei ders der diverse K.L.M.-afdeelingen. De heer Plesman deelde ongeveer het vol gende mede: Toen ik het bericht kreeg, dat de „Uiver" op de renbaan van Albury geland was, heb ik mij dadelijk in verbinding gesteld met den chef van het vliegwezen in Melbourne, den heer Armstrong. Ik heb met hem een radio- telefonisch gesprek gehad, dat buitengewoon goed overgekomen is en waarin de heer Arm strong mij verschillende bijzonderheden heeft medegedeeld. Volgens hem is het ongeluk te wijten aan een samenloop van ongunstige factoren.. De „Uiver" kwam recht op Mel bourne af vliegen en bevond zich op eenige honderden kilometers afstand, toen hij over het Randgebergte in het Zuiden van Australië moest vliegen. Dit gebergte is berucht in de vliegerswereld in verband met de ongunstige weersomstandigheden, welke daar vaak heer- schen en welke den piloten dikwijls de grootste verrassingen bereiden. Het was middernacht, toen de „Uiver" dit gebergte naderde, Dit was al een zeer ongelukkige samenloop, omdat dan door het zoogenaamde nachteffect de radiopeilingen afwijkingen geven. En dit zou nog niet het ergste geweest zijn. wanneer de „Uiver" daarbij niet in een donderbui te recht was gekomen. Al deze dingen maakten het voor den bestuurder van den ..Uiver" on- mogelijk koers te houden. Hij dreef naar het Oosten af. Dit bracht hem in een buitenge woon precaire positie, daar naar schatting de „Uiver" voor slechts anderhalf uur benzine aan boord had. Ongetwijfeld zal de beman ning dan ook wel eenige benauwde oogen- blikken hebben doorgemaakt. Toch wist de piloot weer zijn koers terug te vinden en zag kans Albury op te zoeken. Toen heeft de be stuurder een staaltje van navigatiekunde ge geven. waarover de heer Armstrong niet ge noeg lof kon betuigen en waaroves alle vlieg- autoriteiten in Australië stom verbaasd zijn. Het was n.l. stikdonkere nacht, zonder maan licht en in een volkomen onbekende streek en toch heeft de bestuurder kans gezien door middel van zijn electrische schijnwerpers zich boven Albury te orienteeren, de renbaan op te zoeken en de machine daar vlug en zonder eenige schade aan de grond te zetten. De heer Plesman heeft zich onmiddellijk met de Shell in Londen in verbinding gesteld Hij heeft hem verzocht aan hun vertegen- woord'ger te melden, al het mogelijke te laten doen om de Douglas verder te helpen en haar van benzine te voorzien. Het werd door den heer Plesman uitgesloten geacht, dat de bestuurder van de „Uiver" op de kleine hoe veelheid benzine, welke hij nog had, zou starten. Deze benzine-voorziening zou echter eenigen tijd duren, Er zit niets anders op, daar de Douglas met 'n speciaal soort benzine vliegt, welke alleen op de moderne vliegvel den te verkrijgen is. De benzine zou van Mel bourne per tankauto naar Albury moeten worden gebracht, dit is een afstand van 250 K.M. en het spreekt van zelf, dat een tank auto midden in den nacht daar eenige uren voor noodig heeft. Daarbij was het alleszins waarschijnlijk, dat de piloten van de ..Uiver" het daglicht zullen afwachten en dat dan tevens de benzine-voorraad in orde zal zijn. Scott cn Black niet rechtstreeks op Flemmington geland. Omtrent de aankomst van het winnende team Scott en Black te Melbourne wordt na der gemeld: Ondanks het ongunstige weer waren meer dan 18000 personen op het vliegveld Flem mington bij Melbourne aanwezig tegen den middag, toen de aankomst van de winnaars der LondenMelbourne-race, Scott en Black met hun roode „Cornet" verwacht kon worden. Naarmate de tijd vorderde nam de spanning toe en tegen half vier (plaatselijke tijd) toen de luidsprekers de nadering van het vliegtuig aankondigden, was het bijna stil geworden totdat enkele minuten later een daverend ge juich opsteeg toen in de verte de machine verscheen en even later het gedaver der beide motoren de lucht vervulde toen de „Cornet" de eindstreep van zijn langen weg passeerde Overeenkomstig het reglement draaiden Scott en Black twee cirkels boven het veld. waar mee de race voor hen geëindigd was. Zij daal den toen echter niet. Naar zij later mededeelden wenschten zi.i een andere landingsgelegenheid en hadden zij weinig zin hun toestel neer te zetten midden op het veld. waarvan naar verwacht kon wor den de afzetting wellicht door de enthousiaste menigte na hun landing zou worden verbro ken. Zij vlogen derhalve naar een der eenige mijlen verder gelegen vliegvelden van Mel bourne, waar zij zonder belemmering neer kwamen en waar men blijkbaar op hun komst gerekend had. Want er stond een kleine Gypsy Moth ee- Roscoe Turner. reed, waarmee zij terstond naar de luchtha ven Flemmington werden teruggebracht. De geestdrift van de menigte, die men inmiddels had gerustgesteld en had toegezegd dat de vliegers in elk geval weer op Flemmington zouden terugkeeren. kende toen geen grenzen Het gejuich was niet van de lucht en toen de beide mannen on den grond stonden hief men een daverend ..He's a jolly good fellow" aan Collega's en autoriteiten kwamen Scott en Black de hand drukken, er werden hun bloe men aangeboden w.o. een groote krans met een lint in de Nederlandsche kleuren van de K.L.M.zij spraken eenige woorden voor de microfoon en kregen tenslotte gelegenheid zich doodelijk vermoeid maar hoogst geluk kig per auto naar de stad te begeven. Scott en Black verklaarden, dat zij de kram van de K.L.M. het meest op prijs stelden var alle hulde-betuiglngen, die hun ten deel vie len. terwijl zii hun bewondering uitsprake< voor de prachtige prestatie van de K.L.M machine „Uiver" en zijn kranige bemanninr Waardeering in Engelan voor de prestatie van de „Uiver" De officieele Britsche Draadlooze Persdien seint, dat de prestatie van het Douglas-vlie? tuig van de K.L.M.. bestuurd door Parmentir en Moll, een prestatie heeft geleverd, die nau welijks minder bewonderenswaardig is dar die van de winnaars van de snelheidsrace. De regelmatigheid, waarmee deze groote machine het geheele traject heeft gevlogen, heeft die pen indruk gemaakt en warme bewondering gewekt in de heele Britsche pers. Wanneer komt de „Uiver" thuis? Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling dat de „Uiver" na aankomst in Melbourne een bezoek aan Sydney en Canberra brengt. Na ruim een week verblijf in Australië zal de Douglas naar Ned.-Indië terugkeeren. waar het toestel eenigen tijd blijft om bezichtigd te kunnen worden. Op 12 November zal de „Uiver" dan uit Me- dan naar Nederland vertrekken. Oordeel van minister Colijn. Minister Colijn heeft het volgende ver klaard: Hoewel vervuld van de grootste waardeerin" voor de bewonderenswaardige prestatie van de uiloten Scott en Campbell Black, geloof ik toch dat de vlucht van de Uiver van grooter beteekenis ls voor de ontwikkeling van de luchtvaart. Het feit, dat een gewoon verkeersvliegtuig ondanks een 2000 K.M. langere route en een grooter aantal noodzakelijke landingen tot het innemen van benzine, slechts bij een race- vliegtuig achter bleef, is kortweg verbluffend Pander jager zet den tocht voort. Geysendorffer is gisteren te Calcutta aan gekomen met den beschadigden propeller van de Panderjager. Aan een correspondent van Reuter heeft hij verklaard, dat aan de schroef geen ernstige schade is toegebracht, zij is slechts verbogen. Zoo spoedig zi.i weer hersteld is, zullen Geysendorffer en Asjes naar Alla habad gaan en doorvliegen naar Australië. Naar verluidt zou het toestel heden reeds kun nen worden gerepareerd. De overige vliegers. Jones en Walker. Engeland: Uit Batavia na Tien uur oponthoud. Bij daglicht over de Ti- mor-zee. MacGregor, Nieuw-Zeeland: uit Rangoon. Hewett en Kay. Nieuw-Zeeland: in Allaha bad. Hansen, Denemarken: uit Karachi. Stodart, Engeland: in Karachi. Melrose, Australië: in Karachi. Wright. Amerika: uit Bagdad. Shaw, Engeland: in Bagdad met kapot on derstel. Davies en Hill. Engeland: op Cypres. Brook. Engeland: in Athene met gebroken schroef. Mollison. Engeland. In Allahabad. Panderjager. Nederland, in Allahabad. Wachten Wachten De Uiver staat op 250 K.M. van Melbourne gereed om het laatste stuk van de groote race te kunnen afleggen. Om zes uur stond hij er al, om zeven uur staat hij er nog, om acht uur, negen uur. En geen startbericht komt binnen. Telefoons ratelen, talloozen in Haarlem vragen, hoe het met de Uiver is, op straat verdringen zich de menschen voor de bor den. Wachten Waarom start de Uiver niet? Waar wacht hij toch op? En waar zit de Boeing Transport? Wachten Telefoon: de Boeing is in Charlesville aan gekomen! In Charlesville al. Dat beteekent, dat hij ^en achterstand van nog maar 900 K.M. op ie Uiver heeft. Een geweldige afstand voor ns. laag-bij-de-grondschen. Doch voor een liegtuig. dat 300 K.M. per uur maakt? En weer wachten we. Buiten op straat een geroes van de velen, die de race volgen op de borden. Binnen, op onze redactie, geratel van telefoonbellen en daartusschen, in slechts schaarsche oogenblikken. stilte. Telefoon: de Boeing heeft Charlesville "er- laten. Alde Boeing loopt in. En nóg geen startbericht van de Uiver.... Telkens wordt de afstand dus kleiner, telkens wordt dus de kans grooter, dat de Uiver niet als tweede Melbourne zal bereiken. De klok tikt dreigend door. dreigend door de starre onverstoorbaarheid, dreigend door het niet tegen te houden vooruitschrijden. Elke minuut brengt de Boeing naderen de Uiver niet. Waarom, waaróm start hij niet? Die onnoozele 250 K.M. kan hij in nog geen uur immers afleggen? De spanning neemt met de seconde toe, spanning veroorzaakt door machteloos wach- ,en, spanning, die zich buiten ontlaadt in het .ied: We gaan naar Melbourne...., die zich mtlaadt in een soort hoongelach, als de jositie van een der „nakomertjes", bij Allaha- jad, of Aleppo wordt gemeld, die zich ont- aadt in een groeiende onrust. De telefoonwe springen op: het start- >ericht van de Uiver?nee. Een angstige tem vraagt of we al berichten hebben omtrent ie Uiver.Maar van de Uiver weten we nog ïiets, sinds zes uur al niet meer. Staat hij •r nog? Is het weer zoo slecht? Heeft hij nog ;een benzine? Kan hij niet starten omdat hij p zwaar terrein staat? Geruchten, maar geen iet rouw bare berichten. De rijen belangstellenden op straat groeien iteeds aan. Het aantal sigarettenpeukjes in ie aschbakken op onze bureautafels wordt eveneens steeds grooter. En de wijzers van ie klok draaien, tergend-langzaam en even tergend niet te stoppen. WachtenEen moorddadige race, ook voor ons, wachtenden Langzaam kruipen de uren voort. Twaalf uur. Eén uur. De Boeing gaat, de Uiver niet, niet, niet.... Want die zit in den modderigen grond vast. Bij het landen, bij die prachtig uitge voerde noodlanding, die ons echter de keel om zoo te zeggen dichtsnoerde van angst, dat de Uiver zou stranden met de haven in zicht, bij dat neerkomen is de Uiver in de modder weggezakt. En de bevolking van Al bury werkt wel uit alle macht, om het toestel vrij te krijgen, doch die Boeing, die Boeing, die almaar vliegt en steeds dichterbij komt... En dan, dan komt het verlossende bericht, dat een juichkreet doet opgaan voor ons ge bouw: De Uiver is gestart voor Melbourne!! Nou haalt ie het, nou haalt ie 'et! Hij hééft het gehaald. Want om kwart voor twee komt het be richt, dat de Uiver om 1 uur 12 min. in Melbourne is geland. Hij is er. Er komen nog meer Douglas- machines. K. L. M. koopt er twee in Amerika. Daarna gaat Fokker ze bouwen. Naar de Tel. verneemt, heeft de directie der K.L.M besloten voorloopig nog twee Douglas- machines uit Amerika te betrekken. In totaal wil men een serie van tien Douglas-machlnes aan de Vloot toevoegen, doch daar men gaarne zoo spoedig mogelijk dit nieuwe, veilige snelle type op de Indië-lijn wil bezigen, werd beslo ten de twee volgende machines nog niet op de Fokker-fabrieken te bouwen, doch ook ge heel gereed uit Amerika te laten komen De volgende machines worden dan door Fokker in licentie op de Amsterdamsche fabrieken gebouwd. Hoewel de Douglas-Uiver is vertrokken, zit Schiphol op het oogenblik toch niet zonder Douglas. Er bevindt zich nl. in de Fokkerloods een nieuwe machine van dit type, die met de „Europa" te Cherbourg kwam. daar in elkaar werd gezet en vervolgens door de pi loten Sillevis en Meinecke en den mecanicien Walewijn door de lucht naar Schiphol is ge bracht. Deze machine is echter niet voor Ne derland bestemd, doch zal aan Oostenrijk worden geleverd NED. VEREENIGING VOOR DEN VOLKS ZANG. In de hoofdbestuursvergadering van de Ne derlandsche Vereeniging voor den Volkszang zijn de functies als volgt verdeeld: Mr. J. G. Baron Baud. voorzitter. Tjebbo G. Franken, onder-voorzJ Fr. Nijssen. secretaris. J. A. Hcekmeyer. tweede secretaris, Jac J. Damen, penningmeester, J. E. v. d Pot en J. G van Burken, leden. OVERNEMING VAN BLOEMBOLLEN, De directie van het Hollandsch Bloembollen Genootschap heeft aan het bestuur van de Ned. Sierteeltcentrale verzocht, de bollen, welke thans nog bij de kweekers in voorraad zijn en die voor overneming in aanmerking komen, in de eerste week van de volgende maand zonder tusschenkomst van de veilin gen over te nemen voor de regeering "evens wordt verzocht na 15 November over te gaan tot het opnemen van die bollen, welke bij de verschillende veilingen liggen opgeslagen, daar de export op dien datum weinig of geen behoefte meer aan die bollen zal hebben.'

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5