n HP 1 HP s Ut m ff V 2 s s H 2 n 11 g§ s 2 11 8 s S s s 8 iü B fü 9 m SS® 'rvS UI fj§ ui B Hf in «i m tm JJf JU ui ül s mt m !i§ De wereldkampioen in Haarlem. Dobbeflvncmn Ieltflter...maii7 DAMRUBRIEK r. m m m m m m DAMMEN. Vaseline Chesebrough DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DAMMEN. OM DEN WERELDTITEL. De tiende partij. Wij laten hieronder volgen de laatste partij uit de match tusschen bach en Keiler. Wit: Keiler. Zwart: Rajchenbach. 3. 3 5. 6. 7 8. 9. 10. 1. 33—29 2. 31—26 26 17 38 29 42—38 39—33 32 21 33 22 44—39 50—44 11. 47—42 12. 37—32 13. 41—37 14. 46—41 15. 36—31 16. 39—33 17. 32—28 18. 44—39 19. 31—27 20. 19 18 21. 34—30 22. 39 10 23. 10 19 24. 40—34 25. 43—39 17—21 26. :9—44 19—24 27. 41—36 24 33 28. 37—31 11 22 29 42—37 16—21 30. 37—32 21—27 31. 31—27 22—28 32. 36 27 18 16 33. 33—28 20—25 34. 28 19 15—20 35. 39—33 10—15 36. 27 18 14—19 37. 32—27 6—11 38. 33—28 11—17 39. 44—39 5—10 40. 39—33 19—24 41. 38—32 17—21 42. 45—40 10—14? 43. 34—29 21 23 44. 40—34 13 22 45. 29 20 25 34 46. 34—29 9—14 47. 35 24 4—10 48. 28—23 3—9 49. 23 12 12—18 50. 12 23 Remise. tiende en Rajchen- 7—12 1—7 12—17 7—12 20—25 22 31 9—14 14 23 2—7 18—22 12 14 8—13 7—12 12—18 17—21 14—19 10—14 14—20 20—24 15 24 24—30 19 30 30—35 13—18 35—40 De eindstand van deze match is dus- gesp. gew. rem verl. pnt. M. Rajchenbach 10 3 7 0 13 R. C. Keiler 10 0 7 3 7 Deze partij heeft in tegenstelling met de algemeene verwachtingen zeer lang ge duurd: de toeschouwers hebben volop kun nen genieten van vele, bijna sensationeele, spelmomenten. Onze nationale kampioen heeft zelfs in deze partijeen schijf voorgestaan en.... toch niet kunnen winnen! Rajchenbach maakte in deze partij zijn eenigen fout van de geheele match, waardoor Keiler doorbrak naar dam. Slechts tenkoste van een schijfoffer kon hij onzen kampioen van dam houden Hierna hebben wij het zeer listige spel van den nieuwen wereldkampioen kunnen bewonderen: wat Keiler ook pro beerde, het mocht hem niet gelukken zijn een'ge winstpartij in deze match te boeken, want de Franschman forceerde na veel we derwaardigheden remise. Deze partij, die te 2 uur 's middags was begonnen, was eerst te ruim 7 uur geëindigd. De officieele sluiting. Te half acht had de officieele huldiging van den nieuwen wereldkampioen plaats, tevens de sluiting van deze match. De voorzitter van den Nederlandschen Dam- bond, de heer A. van Broek, huldigde Raj chenbach en wees erop dat hij den wereld titel in alle opzichten ten volle heeft ver diend. De bondsvoorzitter gaf Keiler en alle andere Hollandsche meesters ernstig in overweging, Rajchenbach's spelsysteem grondig te bestu- deeren. Dank werd nog gebracht aan de hee- ren S. S. van Baaien en J. Groenteman, die als wedstrijdleiders hebben gefungeerd, aan de directie van het Carlton-hotel voor haar medewerking. Tenslotte overhandigde de heer Van Broek aan Rajchenbach den door de Maatschappij „Amstelleven" geschonken fraaien zilveren beker en aan Keiler als herinnering aan deze match een armbandhorloge. Rajchenbach dankte in zeer waardeerende bewoordingen en prees de uitstekende orga nisatie van dit tournooi. Hij hoopte nog dik wijls in Holland te kunnen spelen en de aan genaamste herinneringen te bewaren aan de bijzondere hartelijkheid en gastvrijheid, waar made hij hier ontvangen werd. Nadat nog door verschillende afgevaardig den van vereenigingen en districtsbonden het woord was gevoerd, behoorde ook dit goed ge slaagde tournooi tot het verleden. Nabeschouwing. (Van onzen damredacteur). Hoewel wij gedurende den strijd om den wereldtitel tusschen Rajchenbach en Keiler onze indrukken over deze match meermalen hebben medegedeeld, willen wij thans, nu deze strijd definitief is geëindigd en de gemoede ren dus weer tot rust gaan komen, een oordeel geven. Reeds gedurende de match werd menigmaal de vraag geuit of onze nationale kampioen Keiler nu wel de aangewezen speler was om tegen Rajchenbach met kans op succes te kunnen matchen. Na het weinig hoopvolle be gin Keiler verloor reeds de eerste partij kregen critici volop gelegenheid Keller's spel- capaciteiten te verkleinen en hoemeer de match vorderde, hoe meer men het voortdu rend falen van Keiler benutte om het be stuur van den Nederl. Dambond het verwijt te doen oat wij tegenover Rajchenbach niet onzen sterksten speler hadden gezet. Wij hebben in onze verslagen reeds meer dan eens gezegd, dat o.i- slechts één Holland sche meester tegen den Franschman opgewas sen zou zijn, namelijk de toenmalige titel houder Springer. Hij alleen zou o. i. kans heb ben gehad met succes den wereldtitel, die toch in Hollandsche handen was, voor ons land te behouden. Inderdaad, Keiler heeft gefaald, doch uit een oogpunt van sportiviteit moeten wij hier tegenover stellen de geweldige capaciteiten van Rajchenbach, waardoor elke tegenstan der behalve dan wellicht Springer in het zand zou hebben gebeten. Onze indruk is. dat onze kampioen van het begin af aan veel te bang heeft gespeeld en zich reeds in de eerste partij totaal heeft laten overbluffen. Rajchenbach heeft ons zelf gezegd na deze eerste partij geen oogenblik angst te hebben gehad voor het spel van Keiler: dit bewijst voldoende dat van Keller's spel in deze match niet de kracht is uitgegaan, die hij in zoovele voorgaande tournooien op ondubbelzinige wij ze heeft gedemonstreerd. Wij blijven het betreuren, dat er geen mo gelijkheid heeft bestaan Springer als tegen stander van Rajchenbach te doen fungeeren. Na Keller's fraaie prestaties in den laatsten iiiiMiiHiiniiiiiira wedstrijd om het Nederlandsche damkam pioenschap was hij en niemand anders de man om tegen Rajchenbach uit te komen. Nu heeft Keiler inderdaad gefaald; wij kun nen en willen de nederlaag in geen enkel op zicht verontschuldigen. Wij komen er tegen op dat het den Franschman is „meegeloopen" en dat hij den wereldtitel zou te danken hebben aan zwak spel van onzen kampioen. Wij waren in de gelegenheid den strijd van het begin tot het einde mede te maken en kunnen niet anders dan tot de conclusie komen dat Rajchenbach werkelijk een genie is, die het spel beheerscht tot in alle finesses en met een kijk op het spel die aan het wonderbaarlijke grenst. De Franschman is een vituoos, die kan too- veren met de schijven, die het damspel een le ven geeft zooals nog geen enkele speler vóór hem ooit heeft kunnen doenuitgezonderd Springer dan. Wanneer men Rajchenbach's partijen na speelt begint de betoovering te werken, de schijvei. schijnen te leven, het is alles actie en nog eens actie! Werkelijk, Rajchenbach is een dammeester van de eerste grootte, een phenomeen. Het is een lust hem steeds weer te zien ma nouvreeren met de svhijven. Tegenover zulk spei valt Keller's moed te roemen, want wij mogen niet vergeten dat toch ook Keiler vele malen het initiatief had en zelfs aanvallen heeft weten te forceeren, die voor den Franschman lang niet gemakke lijk waren af te slaan. Onze kampioen is tactisch en strategisch verslagen met cijfers, die men vóór de match voor onmogelijk zou hebben gehouden. De oorspronkelijke invallen van Rajchenbach zijn bravour, zijn moed om alles te durven spelen; het is alles ,.af". Om zóó te kunnen spelen moet men wel een aangeboren aanleg bezit ten! Hij verdient den wereldtitel dan ook vol komen en in alle opzichten. Deze wedstrijd heeft ons bijzonder veel ge leerd. In de eerste plaats dat men er zonder gron dige kennis der theorie van ons spel niet meer komen kan en in de tweede plaats dat behalve tehoretische kennis de praktijk een zeer voorname rol speelt. In 1912 verloor Weiss den wereldtitel omdat hij de theorie meende te kunnen verwaarloozen. Nu in 1934 echter wint Rajchenbach den titel omdat hijzich niet aan de theorie heeft gestoord doch speelt zooals hij meent te moeten spelen en afweek van de theoretische wetten wanneer z'n ge voel hem ingaf deze dorre wegen te moeten verlaten. Hier hebben wij dus een combinatie van de theorie en de praktijk, tusschen „boeken wijsheid" en werkelijkheid. Zeker, ook Rajchenbach bestudeerde de theorie van ons spel en speciaal die der ope ningen terdege. Wanneer hij dit zou hebben nagelaten, zou hij zeker niet de speelsterkte hebben kunnen bereiken, die hij thans bezit. Nu hij echter theoretisch het spel geheel beheerscht, kan hij zich de luxe veroorloven in standen, waarin hij dit noodig oordeelt, van de theorie af te wijken om zijn beter inzicht in de partij te laten domineeren. Met remise partijen wint men geen titel en dit heeft de Franschman goed begrepen. IBIS SHAG - LICHTE PI3PTAB A K Rookt Dobbelmann's Tabak en géén anderel (Adv. Ingez. Med.) Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN. Koediefslaan 42 Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. Hieronder publiceeren wij een nieuwe com positie van H. F. Antonisse te Santpoort. Probleem No. 2138. Auteur: H. F. ANTONISSE, Santpoort. Eerste Publicatie. ZWART V//M m G. Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op 14 15 17 18 19 20 21 22 23 27 28 en 32, Wit 12 schijven op: 16 25 26 34 35 36 38 42 43 46 47 en 49. Wit speelt en wint. Onderstaande compositie van Ph. F. Ame- lung Sr. is bijzonder geschikt om door be ginnende damspelers te worden opgelost. Meer geoefende spelers moeten trachten de oplossing van het bord te vinden zonder de schijven aan te raken. Probleem No. 2139. Auteur: Ph. F. Amelung Sr., Haarlem. Eerste Publicatie. ZWART -• HU s ff WIT Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op 5 6 8 10 16 19 25 en 29. Wit 10 schijven op 17 27 31 38 39 40 42 43 44 en 45. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag avond 29 October a.s. bij den redacteur dezer rubriek. VOETBAL. Zwakke tegenpartij voor het Ned. A-elftal. Hongaarsche amateurs met 70 geslagen. Er bestond voor den oefenwedstrijd tusschen het voorloopige Nederlandsche elftal en een ploeg van Hongaarsche amateurs, die Woens dagmiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam werd gespeeld, groote belangstelling. De Hol landers wonnen met 70. Men mag aan deze ruime zege echter niet al te veel beteekenis toekennen, want wij moeten onmiddellijk den nadruk leggen op het feit, dat de tegenpartij uiterst zwak was. Wij herinneren ons niet, dat in de laatste jaren ooit een zoo zwakke combinatie een oefen wedstrijd tegen een Nederlandsch Elftal heeft gespeeld. De Hongaren waren van goeden wille; en zij deden zich kennen als hoogst faire tegenstanders. Ook aan snelheid ontbrak het hun niet, maar in technische kwaliteiten schoten zij hopeloos tekort. Het was voor de onzen dan ook niet de minste verdienste, dat zij op deze tegenpartij een zoo groote over winning konden behalen. De samenstelling van het Hollandsche elftal was als volgt: Doel: Halle. Achter: Van Diepenbeek en Van Run. Midden: Bas Paauwe, Anderiesen en Van Heel. Vóór: Wels, Ven te, Bakhuys, Smit en Mijn ders. Het Nederlandsche elftal begint met een serie pittige aanvallen, uit een waarvan Bak huys een schot lost, dat rakelings langs gaat. Nadat ook Smit eenmaal naast heeft gescho ten, wordt een fraaie aanval opgezet. Bakhuys plaatst den bal scherp naar Wels, die een zui veren voorzet geeft, waaruit Smit aan Neder land met een hard schot de leiding geeft (1—0). Er volgen dan eenige Hongaarsche aanvallen, die echter zoo doorzichtig van op- Rajchenbach (staande links) aan zet. W. van Daalen de eenige winnaar van de veertig deelnemers. Woensdagavond gaf de nieuwe wereld kampioen M. Rajchenbach een Simultaan- séance voor de leden en genoodigden der Damclub „Haarlem" in Café Restaurant Brinkmann. Te 8 uur nam de voorzitter dezer vereeni- ging, de heer H. van Abs, het woord. Na eerst de talrijke aanwezigen te hebben wel kom geheeten, richtte hij zich in de Fran, sche taai tot Rajchenbach en huldigde hem op hartelijke wijze in verband met het door hem behaalde succes in de juist geëindigde match tegen Keiler. Namens de Damclub „Haarlem" bood spreker den wereldkampioen een zilveren molen aan, waarmede Rajchen bach zeer ingenomen bleek te zijn en waar voor hij met eenige hartelijke woorden dankte. Onmiddellijk hierna begon de 19-jarige wereldkampioen zijn wandeling langs de borden. Aan alle borden speelde hij in tegenstelling met de gewoonte dat simultaan- spelers steeds met wit spelen met de zwar te stukken. In verband met de ruimte en den beschik baren tijd had 't bestuur der Damclub Haar lem veertig deelnemers tot de séance toege laten, waaronder vele zeer geoefende club spelers. De belangstelling was echter zoo enorm groot dat, wanneer de zaalruimte en de tijd het zouden hebben toegelaten, er zeker het dubbele aantal spelers zouden hebben deel genomen. Rajchenbach speelde de openingen in zeer snel tempo en binnen het eerste half uur vielen reeds twee slachtoffers (Ph. G. Ame lung Jr. en H. C. Souverein). Op verzoek van Rajchenbach werd bepaald dat deelnemers, die drie schijven of meer zouden achter komen, niet meer zouden doorspelen, doch hun partij opgeven. Te negen uur had de wereldkampioen reeds zijn derde partij gewonnen (tegen W. F. Miedema). Opmerkelijk was het te zien met welk een groot gemak Rajenbach zelfs de meest in gewikkelde stellingen onmiddellijk juist taxeerde en ook in simultaanspel een ware virtuoos toonde te zijn. Te kwart over negen constateerden wij dat Rajchenbach aan geen enkel bord nadeel had; integendeel stonden reeds verscheidene spelers één of twee schijven achter. Een oogenblik later kwam G. A. Ottolini een schijf voor te staan; op dit moment dus het eerste succesje voor de deelnemers. Intusschen waren de partijen gevorderd tot het middenspel; toen begon Rajchenbach minder snel te spelen. Het was duidelijk te zien dat er kranig tegenstand werd geboden en dat het den wereldkampioen lang niet gemakkelijk werd gemaakt. Aan verschillende borden werden hem zelfs geniepige valstrikken gespannen, die hij echter steeds wist te ontwijken. Te 9.50 won Rajchenbach zijn vierde partij tegen J. J. Groenewoud. Een tijd lang ging nu de strijd gelijk op, zonder dat het den wereldkampioen gelukte verdere successen te boeken. Aan enkele bor den moest Rajchenbach zelfs minutenlang naar de beste voortzetting zoeken. Eerst te elf uur begon er teekening in den strijd te komen; toen vielen de slachtoffers als muggen onder het bewonderenswaar dige spel van den Franschman. Achtereen volgens verloren L. P. Huges. M. van Leeuwen A. H. Balter, A. v. d. Graft, B. Gabriël en T. Moll erna. Te kwart ever elf won Rajchen bach zijn elfde partij tegen G. C. Hollmann. Ottolini was op dit moment nog steeds de eenige deelnemer, die een schijf voor stond Hierna volgde een reeks successen voor den Franschman. Hij won van W. A. Hoogwinkel. Th van Wamel, C. Vrolijk, P. Mollema, P. van Wamel, E. H. Heijmans en J. M. Burg hout. Te ruim twaalf uur kwam het eerste suc ces vajj de zijde der deelnemers. J. Zurel (HaarTêmsche Damclub) en P. Mollema Jr speelden remise. Hierna volgden weder eenige winstpar tijen voor Rajchenbach tegen D. A. van Abs, G. Bakker, I. Ravensbergen en J. J. van Kes teren. Ottolini kon het hoewel hij vrijwel de ge heele partij had voorgestaan, niet verder dan tot remise brengen. Even later, het was intusschen half een ge worden. deelde ook C. v. d. Werff de punten. Eindelijk kwam de eer ste ver liespartij voor Raj chenbach! W. v. Daalen (Damclub Haarlem) won zijn partij! Hierna speel de F. A. Berkemeier le- mise, na een fraaie par tij, waarin Rajchenbach geen oogenblik voordeel heeft gehad. Te 12 3/4 uur waren er nog twaalf partijen aan den gang. Rajchenbach won achtereenvolgens van Th. Schuit, J. P. Exel Sr., N. Knopper, W. van Pelt, J. P. Exel Jr., G. Eising, G. P. Roet, R. C. Broekmeijer en Th. Ch. Kortekaas. Remise speelden tenslotte nog B. Groos en P. H. Meure. Te ongeveer één uur 's nachts was de laat ste partij geëindigd; Rajchenbach had van de 40 gespeelde partijen er dus 32 gewonnen, 7 gelijk gespeeld en slechts één verloren tegen W. van Daalen. De voorzitter der Damclub „Haarlem" dankte Rajchenbach voor hetgeen hij in deze simultaanséance gepresteerd had, met welke woorden de aanwezigen met een daverend applaus instemden. W. VAN DAALEN. zet zijn, dat onze verdediging er niet de minste moeite mede heeft. Nederland is voortdurend in de meerderheick zoodat de Hongaarsche verdediging het zwaar te verantwoorden heeft. Als zij Wels een vrije kans geeft, weet Smit uit zijn voorzet met een kopbal de score te verhoogen (2—0). De Hongaren blijken wel snel te zijn, maar hun techniek heeft niets te beteekenen. Na een half uur weet Van Heel den bal tus schen de beide Hongaarsche backs te plaatsen; Smit rent er achter aan en scoort zuiver (3—0). Als even voor de rust Wels voor de zooveelste maal wordt vrijgelaten, kopt Vente uit zijn voorzet zeer mooi in (40). Onmiddellijk daarna brengt Mijnders na een algemeenen aanval den stand op 5—0, waarmede de rust komt. Ook na de thee blijft Nederland voortdurend in de meerderheid; reeds binnen enkele mi nuten weet Vente het zesde doelpunt te scoren uit een goeden hoekschop van Mijnders (6—0). Dadelijk daarop geeft Anderiesen het leder door naar den rechtervleugel; Wels plaatst naar Vente, die den stand met een werkelijk fraai schot op 7—0 brengt. De Hongaarsche aanvallen zijn zeldzaam en dan nog zoo systeemloos, dat Halle geen en kelen moeilijken bal krijgt te verwerken. Smit verschaft Mijnders een mooie kans, doch deze schiet over de lat. Het krachtsverschil Is zóó groot, dat het spel een eenzijdig karakter krijgt. Bakhuys weet het leder nog eens in het Hongaarsche net te koppen, maar scheids rechter Boekman kent het doelpunt wegens buitenspel niet toe. Tegen het einde nog een enkele aanval der Hongaren, echter weer zoo stuntelig, dat het Nederlandsche doel niet in gevaar komt. Het einde komt dus met een gemakkelijke Neder landsche 70 zege. GAAT UP DE WOLF V. S. V. VERLATEN? Naar wij vernemen, heeft de bekende middenvoor van V. S. V. te kennen gegeven, dat hij zal bedanken als lid van deze eerste klasse club en over schrijving zal vra gen naar de R. C. Brederode, te Sant poort bij welke ver- eeniging hij reeds gedurende eenigen tijd als trainer op trad. ZWEMMEN. Nieuw Nederlandsch Dames record. Tr. Baumeister neemt afscheid als actief zwemster. Te Rotterdam had i Woensdag®.wand een J zwemfeest plaats j van de Rotterdam- sche Dames Zwem- vereeniging ter ge legenheid vam het feit, dat Truus Bau meister zich -uit de z wemmerswereld te rugtrekt, voor wat I betreft het wed- str ijdzwemmenBij dit zwemfeest heeft men haar het ■mooiste cadeau aan geboden wat maar denkbaar was. Een tiental dames van de R. D. Z. waarvan zij zelf ook deel uit- kj maakte wist n.l. het Nederlandsch record 10x100 M. estafette vrije slag te verbeteren met 13,4 sec. en het aldus te brengen van 12 min. 56,4 sec. op 12 min. 43 sec. De dames die voor deze mooie prestatie zorg den waren: C. van Vuren, N. Eilers, C. Sneep, W. van Leeuwen, M. Olsen, A. Hoogeweg, G. Brouwers, A. Timmermans, Willy den Ouden en Truus Baumeister zelf. Na afloop spraken de heer Langelaar en men. Van Wyckhuysen hartelijke woorden tot Truus Baumeister en boden haar een aanden ken aan. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) BILJARTEN. OM DEN „CENTRAALBEKER" De nederlaagwedstrijden om den zilveren „Centraalbeker" werden voortgezet met het 2ae viertal van „Haarlem Noord" met het vol gende resultaat: (De spelers van „Haarlem Noord" zijn eerst genoemd). Snoeks—Ean- nink 39—70; de Groot Sr.—Terhorst 5044; J. v. d. B'osG. v. d. Gevel 100—85; J. v. Vliet— H. Roefs 12594. De uitslag van deze ontmoe ting luidt: „Haarlem Noord" 314 en „Vrien denkring" 293 caramboles. D: totaalstand is nu: „Haarlem' Noord" 624 en „Vriendenkring" 708 caarmboles. zoodat „Haarlem Noord" ver liest met 84 punten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10