WGEN OPEI SCHIETPARTIJ Hei Be&tutgttfksie FRANKEN'S Zeepstatistiek. 52e Jaargang No. 15748 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 25 October 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Jones en Waller te Melbourne aangekomen. Vierde in de snelheidsrace. (Zie ook pag. 3). MELBOURNE, 25 October (V. D.) Donder dagmiddag te 15.00 plaatselijke tijd, 5.20 uur Amsterdamsche tijd, is het D.H. Cornet-vlieg tuig, bestuurd door de Engelsche piloten Jo nes en Waller te Melbourne aangekomen en daardoor als vierde toestel de eindstreep van het traject MildenhallMelbourne gepas seerd. Het weer in de omgeving van Melbourne was zeer ongunstig en er viel een hevige regen, zoodat slechts enkele honderden per sonen bij de aankomst van de Comet op het vliegveld aanwezig waren. Gregor en Walker naar Rembang. BATAVIA, 25 October (Aneta) Mac Gregor en Walker vertrokken met hun Miles Hawk om 4 uur 22 min. pl. t. van Batavia op weg naar Rembang. Parmentier dankt. BATAVIA, 25 October (Aneta) Parmentier seinde heden aan den vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M. den heer Nieuwenhuis: „Har telijk dank voor telegrafische gelukwenschen en bloemen. Wij ontvangen! honderden tele grammen van landgenooten in Nederl.-Indië en het Moederland. Wij zijn dankbaar voor het medeleven van de regeering en het volk en wij verzoeken U in de pers namens de bemanning van de Uiver aan allen dank te brengen". Het bestuur van de Soerabajasche Lucht vaartclub zal Parmentier telegrafisch verzoe ken met de Uiver naar Soerabaja te komen, teneinde een huldiging mogelijk te maken. Het verzoek werd gesteund met adhaesie- betuigingen van autoriteiten, van directies en leiders uit handel en industrie en directies van dagbladen. HET WERKELIJKE WONDER VAN DE LUCHTRACE. Engeland geïmponeerd door de Uiver. De Britsche commercieele lucht vaart krijgt er van langs. Onder het bovenstaand opschrift schrijft de Evening News, Londen, dat de wedvlucht naar Melbourne het overtuigend, onherroepelijk en tragisch bewijs levert dat Engeland mijlen achter andere landen aanhinkt in commer cieel luchttransport. De wedstrijd is gewon nen door Britsche piloten en ingenieurs. Daar mag Engeland trotsch op zijn. Maar dicht achter de speciale race-machine, die den wed strijd won, kwamen de Nederlandsche piloten Parmentier en Moll in een Amerikaansch Douglas-verkeersvliegtuig, dat passagiers en post meevoerde. De verrichting van dezen luchtvaarder is een van de wonderen van ons tijdperk. Het toestel vloog in den geregelden dienst van Holland naar Croydon met yen passagiers. Na zijn passagiers afgezet te heb ben ging het met een gemakkelijke 200 mijl per uur naar Mildenhall, tijdig voor de race. Die gansche week van voorbereiding, waarin piloten en mecaniciens van andere toestellen hun werk geen oogenblik stopzetten, stond het groote toestel alleen en stil in zijn loods. Er was niets voor te bereiden. De wedstrijd was voor dit toestel een normale tocht. Men moet beseffen, vervolgt het blad, dat deze vlucht voor de Nederlanders geen bui tensporigheid is geweest. Zij hebben alleen ge noeg benzine meegenomen voor 1000 mijlen en tot Batavia toe landden zij op de regelmatige landingsterreinen voor de K.L.M. De doeltref fendheid van de machine en motoren was zoodanig dat men nergens langer dan 38 mi nuten behoefde te blijven. De passagiers ver keerden in weelderig gerief. Zij konden zelfs baden nemen. „Nu dan", vervolgt de schrij ver. „laat mij dit verklaren. Wellicht met de enkele uitzondering van een enkel gevechts vliegtuig is er in de gansche Britsche Lucht macht geen machine die even snel is als deze vliegende trein. En dat gevechtsvliegtuig is 'n vliegtuig voor één persoon en met een actie radius van niet meer dan 500 mijl. En wat hebben wij vergeleken met deze Douglas, be mand door Nederlanders, aan te bieden op het gebied van luchttransport? Ik beantwoord de vraag niet; ze is te vernederend". De schrij ver geeft de schuld van dezen toestand aan de Britsche regeering (in overeenstemming van de propaganda van dit blad en zijn och tendblad de Daily Mail voor een grootere luchtmacht voor Engeland). Het blad schrijft dan verder dat Imperial Airways him best hebben gedaan voor de ont wikkeling van rijksluchtvaartlijnen. Maar hij wijst er op dat de 100 mijl per uur machines, die 40.000 pd.st. kosten, welke Airways ge bruikt, uit den tijd zijn. PokKer heeft de Euro- peesche rechten voor de Douglas gekocht en kan de machine verkoopen voor 20.000 pd.st. De vergelijking vindt het blad vernederend voor Engeland. Het besluit: „Met veel trom petgeschal zullen wij aan het einde van dit jaar een dienst gaan invoeren naar Melbour ne. Hoe lang 2al die tocht duren? Drie en een halve dag. de tijd van de Nederlanders? Neen ik durf het haast niet te zeggen r— zestien dagen. WV,Ns-»^ - l\ >^48 bij de keuze van uw bakker franken'S melkbrood maakt de keus eenvoudig BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Med.) Een bod op de Uiver. Australische maatschappij biedt 20 000. Verkoop niet waarschijnlijk geacht. AMSTERDAM, 25 Oct. (V.D.) Naar we vernemen heeft de directie van de K. L. M. van den directeur-generaal van de New England Airways Company te Melbourne een aanbod gekregen om de Douglas-machine, waarmee de Nederlandsche vliegers naar Australië zijn gevlogen, voor zijn maatschap pij aan te koopen. Hij zou voor het beroemd geworden toestel een bedrag van 20.000 hebben geboden. Desgevraagd bevestigde de directeur van de K. L. M. de heer A- Plesman, dat hem in derdaad een aanbod uit Australië om de Uiver te koopen, heeft bereikt. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk dat de K. L. M. tot ver koop van het vliegtuig, dat zich in het hart van het Nederlandsche volk een bijzondere plaats heeft veroverd, zou overgaan. Inmiddels heeft men uit Australië om een bespreking verzocht met den vertegenwoor diger in Engeland der New England Airways Company. De onderhandelingen zij echter nog niet begonnen, zoodat eerst moet worden af gewacht, welke voorstellen de Australische maatschappij precies zal doen. DERDE RIJK DULDT GEEN GRAPJES OVER BOEREN. De Duitsche boer is altijd het lijdend on derwerp van vele anecdotes geweest. Dit is echter nu afgeloopen meldt VJ>. uit Berlijn. De Duitsche regeering heeft een ver bod uitgevaardigd om in het vervolg hierover grappen te maken. Deze grappen verlagen de Duitsche boeren stand, van wie in dezen tijd juist zooveel verwacht wordt. Het woord „dummer Bauer" zal uit de voca bulaire van den Duitschen humorist ge schrapt worden. OP HET SPAARNE. Uit zelfverdediging? Woensdagavond ongeveer half acht werden de bewoners van Spaarne, Damstraat en om geving opgeschrikt door revolverschoten, die door een logementhouder gelost werden. Wij vernemen uit het politierapport hier over het volgende: Te kwart voor acht werd door een politie agent naar het bureau aan de Smedestraat gebracht de 44-jarige logementhouder S., wo nende in de De Witstraat, die op het Spaarne nabij de Damstraat met een revolver op een man geschoten had. De dader werd door voor bijgangers aan den politie-agent aangewezen. Bij fouilleering werd op hem gevonden een browning met nog één patroon er op. Boven dien had hij nog zestien scherpe patronen in een zak van zijn colbert. Door de politie werd intusschen op het Klokhuisplein liggende aangetroffen de 31- jarige koopman H„ wonende op een woon schip aan de Emmakade. die een schotwond in het linker bovenbeen had. Hij werd door leden van den Ongevallendienst behandeld en daarna per ziekenauto van de firma Mathot naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen De logementhouder, die dadelijk aan een verhoor onderworpen werd, bekende op H. ge schoten te hebben, maar zei uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld, omdat H. hem wil de aanvallen. Hij was eerst bij de Melkbrug door H. bedreigd en schoot toen ter waarschu wing zijn revolver in de lucht af. Toen hij daarna bij .JDe Korenbeurs" opnieuw door H. bedreigd werd, heeft hij hem in zijn been ge schoten. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. Er moet nog een groot aantal getuigen gehoord wor den. Gevaarlijk driemanschap aangetroffen. In een tuin te Aerdenhout. Door de Bloemendaalsche politie werden Zondagmorgen half 4 in een tuin van een on bewoonde villa te Aerdenhout drie mannen aangetroffen, namelijk de 33-jarige arbeider S., de 33-jarige smid Z. en de 35-jarige bak ker Van C., allen wonende te Amsterdam. In hun nabijheid werden een paar rijwielbelas- tingmerken gevonden, die vermoedelijk te Haarlem ontvreemd waren. Woensdagmorgen werden de drie mannen overgeleverd aan de Haarlemsche politie, die ze onmiddellijk verhoorde. Twee hunner, Z. en Van C., bekenden te Haarlem diefstal in ver- eeniging te hebben gepleegd. Zij hebben na melijk in den nacht van Zaterdag op Zondag uit een schuurtje achter een perceel aan de Leidschevaart een rijwiel met hulpmotor en een dynamo ontvreemd. Uit drie schuurtjes achter de perceelen Christiaan Huygensplein 5. 8 en 9 ontvreemdden zij vijf rijwielplaatjes, een electrische lamp en eenflesch melk. De arbeider S. ontkent medeplichtigheid aan deze diefstallen. De drie mannen werden in verzekerde be waring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. (Een ivereldstatistiek van het zeepgebruik toont aan, dat Ame rika de meeste zeep gébruikt, n.l. 10.3 Kg. per inwoner per jaar. Nederland volgt daarop met 9.9 Kg.) Zie, dat is een statistiekje Heel en al te onzer eer, g Slechts de Amerisaansche zeepers Zeepen nog een fractie meer. Met hen zijn wij kampioenen Op het zindlijkheidsgehied, Tenzij wij ons 't vuilste maken Maar dat is 't natuurlijk niet. Negen negen tiende kilo 't Is voorwaar geen min gewicht, In ons land telt men de schoonheid, Dat blijkt hier wel uit, niet licht. Maar het moet nog schooner worden, Hier is prachtig werk te doen, Wanneer wordt ons vaderlandje Wereldschoonheidskampioen Zeepen zult gij, landgenooten, Tot het schuim in bergen rijst. En ons land zijn supprematie Ook op dit gebied bewijst. Laat Amerika niet winnen, Haal hem in, dien achterstand, 't Volk dat straks het hardst om zeep gaat, Zij het volk van Nederland. De Mexicaansche wetgevende vergadering heeft besloten tot sluiting van alle Katho lieke kerken. pag. 4 Bij de Japansch-Amerikaansche vlootbespre- kingen hebben de Japanners krachtige eischen gesteld. pag. 4 In de Vereenigde Staten dreigt een nieuwe textielstaking. Dag. 4 In Italië overweegt men een stratosvlucht met vliegtuigen naar Buenos Aires. pag. 4 De Panderjager vliegt nog deze week verder. pag. 3 De Grato te Utrecht is geopend. pag. 3 Auto rijdt tegen locomotief op. pag. 3 Minister Marchant zal via de radio spreken over de laatste spellingronde. pag. 3 Schietpartij te Haarlem. pag. 1 De R. D. Z. vestigt een nieuw Nederlandsch record. pag. 6 Rajchenbach te Haarlem. pag 6 Het Nederlandsch elftal oefent. pag 6 R. K. Gemengd Tooneel Thalia. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. A *1* 4flj| a. X' V 4 nister Ste#ob«rghe Woensdag d« S*afisch« TeaioenstaÜtag in kal Goede vangst van de politie. Inbreker gevat die zich aan verschillende diefstallen schuldig maakte. Dinsdagavond kwart over tien werd door een rechercheur van politie op de binnen plaats van de H. B. S. aan het Santpoorter plein aangetroffen de 26-jarige K., wonende alhier, die zich daar op verdachte wijze op hield. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van een breekijzer, glassnijder, zaklan taarn en twee sleutels. Hij werd naar het po litiebureau aan de SmedesVaat gebracht en daar voor onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Bij' een huiszoeking te zijnen huize werd achter een steen kol enkist gevonden het foto toestel, dat bij een inbraak in de Linden- straat uit een dressoir ontvreemd was. De man bekende dezen diefstal gepleegd te heb ben, Verder bekende hij, zich op 17 October door het verbreken van een keukendeur toe gang te hebben verschaft tot perceel Marnix- straat 36, waar hij een bedrag van f 10.40 had ontvreemd. Ook bekende hij een poging tot inbraak in de Van der Meerstraat en ten slotte, dat hij op 18 Oct. de bekende diefstal len pleegde in het kleedlokaal van Den Doelen, waar hij ten nadeele van eenige tur nende dames portemonnaies met geld en een rijwielplaatje in étui had gestolen. In de portemonnaies zaten bedragen van f 9 en f 4.50. Verder ontvreemdde hij een los bedrag van f 1,50. De politie zet het onderzoek voort. DANSAVOND ELS KEEZER EN YOMA SASBURG.. Zaterdag 27 October geven Els Keezer en Yoma Sasburg, met medewerking van Heinz Tobi (volksliederen) en het bewegingsskoor „Els Keezer" een dansavond in het Conser vatorium. Bachstraat te Amsterdam, onder auspiciën van den Centrale Kunst. Organisatie aldaar. Proeven op groote schaal met prof. Otten's serum. BANDOENG, 25 October (Aneta). Met de toepassing van het pestserum door professor Otten samengesteld, door middel van proeven zal men beginnen in de on der districten van Bandjaran en Batoedjadjar. waar respectie velijk 42000 en 52000 menschen wonen. Onge veer de helft daarvan zal worden ingeënt. In dien de proeven slagen kan een vermindering van de sterfte tengevolge van bubonenpest met 85 pet. worden verwacht. Engeland ziet Scott's aan komst reeds. Film draadloos overgeseind. LONIDEN, 25 October (V.D.) Een nieuwe overwinning van de techniek op ruimte en tijd kan worden geboekt nu honderden Engelsche bioscopen gisteren in hun program ma de film van de aankomst der Engelsche vliegers Scott en Black te Melbourne kunnen vermeiden. De film is langs draadloozen weg van Australië naar Engeland geseind en daarna in groote getale veremenigvuldigd. DRUKKERIJ AFGEBRAND. NIJMEGEN, 25 October (V.D.) In den afgeloopen nacht is in de Frans Halsstraat alhier, brand ontstaan in de achter het hoofdgebouw gelegen drukkerij van de firma Busser en Co. Boek- en Handelsdrukkerij, die in dit apart gelegen gebouw is ondergebracht brandde geheel af. De brandweer slaagde erin de bekende perceelen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Van den Abeelen: De Melbourne-race, een nabetrachting. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Het werkelijke wonder van de Luchtrace. pag. I K. de Jong: Trudi Schoop. pag. 9 A. J. C. VI.: Rothchild in Luxor Theater. pag 9 Voor de Vrouw. pag. 8 Damrubriek. pag. 6 Groote Houtstraat. Vereeniging. Een actie tijdens de Voorjaarsbloemen tentoonstelling? Er zal een buitengewone algemeene leden vergadering door de Groote Houtstraatver. eeniging gehouden worden, op Dinsdag 30 October in Café Brinkmann, Groote Markt. De agenda vermeldt o.a.: Kort verslag kosten herdenking 25-jarig bestaan: bespreking van plannen voor een eventueele actie ter gelegenheid van de a.s. voorjaarsbloemententoonstelling Flora te Heemstede. Aanslag op Mandsjoekwo's keizer beraamd. Dc samenzweerders gearresteerd. SHANGHAI, 25 Ochober (V.D.) Uit Kirin wordt gemeld, dat de autoriteiten aldaar een samenzwering tegen het leven van den jeug digen keizer van Mandsjoekwo zouden heb ben ontdekt. Tijdens zijn verblijf te K:rin zou hij zich eenigen tijd ophouden in het regeeringsgebouw aldaar. Achter het gebouw ontdekte men eenige personen die zich ver borgen hadden met de bedoeling, een aanslag op Poe Njl te plegen. Zij konden allen worden gearresteerd. GENERAAL GEORGE BIJNA HERSTELD. PARIJS, 25 October. (V.D.) Generaal George ,die bij den aanslag te Marseille zwaar gewond werd is zoover hersteld dat hij over ongeveer tien dagen naar Parijs zal mogen vertrekken, waar de kogel, die hij nog links in de borst heeft, operatief zal worden verwijderd. Italië bouwt zware oorlogs schepen. En Frankrijk begint er binnenkort mee. PARIJS, 25 Ochober (V.D.) Een mede werker van de Figaro heeft den Franschen minister van marine Piétri geïnterviewd over de Londensche vlootbesprekingen en ge vraagd naar zijn meening over den bouw der twee Italiaansche zware oorlogsschepen. Piétri was van meening, dat Italië volgens de verdragen het recht heeft pantserkruisers van de toegelaten maximum tonnage te bouwen, hoewel de meeste zeevarende natie-s den wensch hebben geuit dat, men zich zoo spoedig mogelijk tot kleiner tonnage zal be perken. Het Italiaansche optreden moet dan ook van zelf sprekend afgekeurd worden. De schrijver verklaart den indruk te hebben gekregen, dat ook Frankrijk spoedig tot maatregelen zal overgaan. Frankrijk zal spoedig er toe komen de drie groote ge. vechtsschepen, welker bouw het heeft willen vermijden op stapel te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1