en DE BILT „ARNHEM" 1 ECHTE WALES-ANTHRAC1ET LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Een gewettigde Actie. Toen het Neder- landsche Comité zich verbond om ook een Neder- landsch gebouw ln de Internationale Studentenstad te doen verrijzen, was dit geen praema- ture daad of idea listische opwelling, doch het gevolg van het nuchtere inzicht, dat vroeg of laat toch ook een Nederlandsch tehuis in dit inter nationale intellec- tueele milieu zou de moeten komen. Dit inzicht is juist gebleken. Niettegenstaande de internationale gedachte, die in de Mr. E. E. Menten, be stuurslid voor Neder land van het Neder landsch Collegium in de Cité Universitaire te Parijs. eerste jaren na den oorlog zoo sterk was, dat zij aan meerdere internationale instellingen en hieronder de Cité Universitaire het levenslicht schonk, zeer veel aan kracht heeft ingeboet, is toch geen twijfel gerezen aan de waarde en de noodzakelijkheid der Cité Uni versitaire. als cultureel en intellectueel we reld-studie-centrum. Het bewijs daarvan mag gezien worden in het feit. dat de Cité Univer sitaire, die in het jaar 1926, toen Nederland toetrad, reeds behalve de centrale gebouwen, monumentale studentenhuizen van 12 staten herbergde, steeds is voortgegaan zich, ondanks crisis en ondanks alle sterk opkomende natio nalistische egocentrische tendenzen, uit te brei den; zoodat op dit oogenblik deze internatio nale studentenstad, behalve uit de hoofdge bouwen, uit 24 landelijke studentenhuizen be staat. Heiruit blijkt duidelijk, dat zelfs in dezen tijd van anti-internationale stroomingen, de waarde van de cité Universitaire algemeen wordt erkend. En nu de geldende kant. Toen tot den bouw van het Nederlandsche gebouw werd besloten, vloeiden grootere vrij willige bijdragen op ruime wijze het Comité toe. De crisis maakte ook aan dezen goeden gang van zaken een einde. De particuliere vrij gevigheid nam sterk af, zoodat op andere wijze hulp gezocht moest worden. Waren er tot nu toe slechts grootere bijdra gen gevraagd van een beperkte schare belang stellenden, nu is besloten kleinere giften te vragen van de breede massa van Nederland'; intellectueelen. Moge aan dezen oproep door een ieder ge hoor gegeven worden. (Adv. Ingez. Med.) Bond van Jonge Liberalen. „Loonpolitiek, gouden standaard en werkloosheidsbestrijding." JUBILARISSEN BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden was het 25 jaar geleden dat de hee- ren W. van Duyn, P. W. Zwemmer en H. Keur, allen wegwerkers bij de N.Z.H.T.M. en wo nende te Zandvoort, bij genoemde maatschap pij in dienst traden. Zij kregen bezoek van Ir. B. Nugteren, inge nieur van den weg en den heer W. van Za- nen, hoofdopzichter van den weg en de heer Van Duin bovendien van den opzichter van de bovenleiding, den heer K. van der Schuit. Hun werd de gebruikelijke enveloppe met in houd namens de directie overhandigd. Hedenmiddag kwamen afgevaardigden van het Pensioenfonds de jubilarissen gelukwen- schen, die namens het personeel den heer Van Duyn twee fauteuils, den heer Zwemmer een dressoir en een pendule en den heer Keur een ameublement aanboden. VERGADERING VROUWEN STRIJDCOMITé. In een Woensdagavond alhier gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van het Vrouwen Strijdcomifcé werden drie moties aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het in beslag nemen van de drukper sen der „Tribune" en tegen de dreigende uit wijzing van eenlge Duitsche emigranten, voor wie het volledig asylrecht geëischt wordt. Die moties zijn gezonden resp. aan den officier van justitie en aan den procu reur-generaal. I Jecovitol levertraan weten schappelijk de beste lever- traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten af 0.75 p. flacon (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden; DONDERDAG 25 OCTOBER Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering van „Der Messias'' door Haarlem's Gemengd Koor. 8 uur Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Lachende Contanten" door de Vereenigde Haagsche Spelers. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Tante Roosje" door het Ensemble De Boer- Van Rijk. 8.15 uur. Palace: „Peenhaar", een kindertragedie. Op het tooneel: Rainbow-ballet. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het liefdeleven van Hendrik VIII". Op het tooneel; 7 Tokayers, wervelwindspringers. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ,.De vier nachtle lies." Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Rijkskweekschool voor Onderwijzers. Leid- schevaart 220: Cursus Spelling Marchant, door P. H. Greiner. 8.15 uur. Broeder kerk. Parklaan: Lichtbeeldenavond over het Zendingswerk onder de Dajakkers 8 uur. Geb. Protestantenbond: Ds. A. G. H. van Hoogenhuijze: „Het vrije woord in Nederland'' 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij, Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 105 uur. Heemstede: Vergadering van den Ge meenteraad. 8 uur. VRIJDAG I OCTOBER Schouwburg Jansweg: Flippie Flink, Kin der- en Familievoorstelling. 5 uur. Bioscopen, nieuw programma Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur. Beverwijk: Vergadering van den Ge meenteraad. 7.30 uur. Dinsdagavond sprak voor den Bond van Jonge Liberalen, afd. Haarlem, in een der zalen van de sociëteit „de Vereeniging". Zijl- weg 1, Mr. A. J. R. Maurltz, uit Aerdenhout, over het onderwerp: „Loonpolitiek. Gouden Standaard. Werkloosheidsbestrijding". Dit was de eerste van een vijftal door spreker te hou den lezingen. Spreker begon met er aan te herinneren, dat de 23e October een historische datum is. Het was n.l. 5 jaar geleden, dat op de New- Yorksche Effectenbeurs, de eerste koersval intrad. („Black Thursday"). In 1931 is de cri sis voor ons land begonnen. Groepen men- schen worden door nieuwe stroomingen aan getrokken. De actieve Europeesche mensch zoekt uitkomst. De liberale jongeren weren zich. Zij moeten niets meer hebben van het ..laisser faire, laisser passer" van de 19e eeuw. De liberaal voelende partijen missen echter het contact met de groote massa. Die massa was echter in de 19e eeuw nog niet zoo groot, en had nog niet zoo veel zeggenschap. De laatste 5 jaren hebben tot zeer veel verschijn selen aanleiding gegeven. De geestelijke crisis heeft zeer weinig met de economische crisis te maken. De Europeesche oorlog heeft een schok gegeven. Vele menschen zijn stuurloos geworden. In het Liberalisme zit groote waar de, zoowel op cultureel ais op economisch ge bied. Het moet echter belangrijke verande ringen ondergaan: het rustige, dat het tot de tegenwoordige crisis kenmerkte, moet verdwij nen. Daarna ging spreker over tot de uitwerking van zijn onderwerp. Hij begon met de deva luatie van den gulden. De loonpolitiek hangt gedeeltelijk samen met vragen van prijsbewe ging. De crisisbeschouwingen zijn zeer ver schillend. De bankier zoekt de oorzaak bij de goederen, de zakenman zoekt het bij het geld, Na den oorlog hadden wij hier in ons land de volgende perioden: Verarming - periode van hausse - een instorting - schijnwelvaart. Nu weer een ineenstorting. Er is een algeheele overproductie. Wij moeten ons aanpassen aan een lager niveau. De oorlog had 2 gevolgen: le. Inkrimping van productie en 2e losmaking der geldstelsels van het goud. Daarna toonde spreker met indexcijfers de sterke loonsverhoogingen aan van 1913 tot 1922 Het uurloon van een timmerman bedroeg in 1913 0.24; Januari 1922 1.—. Dus een ver hooging van 317 pCt. De indexcijfers namen toe tot het 2 of 3 voud. Toch komt men tegen woordig in verzet tegen b.v. een loonsverlaging van 10 pCt. De ondernemingen moeten zich instellen op prijsstabiliteit. Het geld moet een zekere waarde behouden bij groote daling van prijzen. De landbouw krijgt steun. Eigenaardig, de scheepvaart haast niet. Ook is de metaal industrie zeer gevoelig voor de crisis. Dat het loon 10 pCt. der totale productiekpsten vormt, Is niet juist, 't Is wel 30 a 50 pCt. In Amsterdam is de loonsverlaging voor den gemeente-arbeider in doorsnee 20 pCt. Het leven is echter 17.70 goedkooper. Het reëele offer is dus niet noemenswaard. Na 1931 is de devaluatie in vele landen ge strand. In 1925 was het Pond in Engeland te hoog; in Frankrijk was de Franc ln 1927 te laag. In Engeland is een vrij groote werk loosheid. In Frankrijk is de Franc laag: gede valueerd van 50 op 10. Na 1927 in het land zelf prijsstijging. Deze werkte in tegen de dalins van de groote wereldcrisis. Daarom is Frank rijk buiten de crisis gebleven, 't Werkloosheids cijfer bedraagt slechts 1 millioen. Tsjecho-Slowakije is echter vorig jaar vast- geloopen met deflatie. Een belangrijk argu ment voor devaluatie is de overgang van het eene niveau naar het andere- Een ander is dat de wereldhandel Voor 70 pCt. gedreven wordt door landen, die gedevalueerd hebben. Het gemiddel percentage van depreciatie ligt tusschen 30 en 50 pCt. Men moet zich echter over de geheele linie aanpassen; de regeeringshuishouding b.v. en ook de hypotheken. De belastingen kan men niet verlagen tengevolge van het feit, dat men veel vraagt voor de werkloosheid, die steeds toeneemt. Thans is het cijfer circa 300.000- Tenslotte besprak spr. nog even de werk loosheidsbestrijding. Het meest wenschelijk zou zijn dat de menschen weer gewoon het normale werk verrichten. Werkverruiming is maar kunstmatig. Thans is ze echter goed, want de winter is weer op komst. Een voor beeld is het 60 millioenenplan. De manier van uitvoering is niet gelukkig. Zonder commissies van bijstand was het beter en vlugger gegaan. Het plan loopt al van April en er is nog haast niemand aan 't werk. Men had de Ministers van Waterstaat, Economische Zaken en Financiën erin moeten betrekken. O. i f 2.15 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG 67*. - TELEFOON 16100 (Adv. IngezMed.) meldt: PERSONALIA. Dr. J. G. Hoge en dr. Annie Jonker te Haar lem zijn gekozen tot lid van de tweede af deeling van het Genootschap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde te Am sterdam. Aan de Technische Hoogeschool te Delft aagd<e voor het propaedeutisch examen electro technisch ingenieur M. Hekker te Haarlem. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Boedapest. Laagste barometerstand 734.2 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Meest matigen Zuidoostelijken tot Zuide lijken wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Mogelijk eenige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland NOG EENIGEN TIJD ZACHT WEER. De depressie die gisterenmorgen bij de Azoren lag ligt thans ten Westen van Ierland en gaf zeer zwaren regen in Ierland. Een even diepe depressie lag gisteren tusschen IJsland en Groenland, doch deze is thans bezig op te trekken. De depressiee die gisteren nog bij de Noordkust lag is afgetrokken naar de Pool streken. In het Noorden en Noordoosten is de lucht druk sedert het laatste etmaal stijgende. De hooge drukgebieden in het Oosten en over Spanje houden stand en nemen zelfs nog toe. De luchtdrukverdeeling met lagen druk in het Westen tot nabij de Azoren en hoogen druk in het Oosten en het Zuidoosten veroorzaakt een luchtstroomlng van zomersche warmte over het geheele Westen en over Oentraal- Europa tot in de Bothnische Golf en Finland. In de Alpen is het op de hooge toppen nog zcmersch warm. Overal in Centraal Europa wordt de tempe ratuur beneden het vriespunt niet beneden 2500 M. waargenomen, boven ons land zelfs niet beneden 3500 M., en is de atmosfeer in de hoogere lucht zeer droog. Het. is te verwachten, dat de toestand.met zacht weer en nu en dan eenige kans op lich ten regen stabiel zal worden en nog eenigen tijd zal aanhouden. Thermometer 25 October: Hoogste gisteren 57 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 12 uur 60 F. Barometer Hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Stand van gister 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Een POLIS der Ct> is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schotersingel 129 BURGERLIJKE STAND REVUE: „HOE BESTAAT HET?". Zondagavond wordt in de Gem. Concert zaal alhier voor het eerst opgevoerd Rima's nieuwste revuue: „Hoe bestaat het?", be staande uit een proloog en 12 tafereelen. De bekende accordeon-virtuozen, de Salvanzo's werken mede. HAARLEM, 25 October. Ondertrouwd 24 October: A. Hendriks en C. A. Scheiberlich; H. J. Sonnenberg en I. J. T. G. Vierhout; B. v. d. Sluis en W. A. Koot; W. p. C. Haenen en O. Cender; C. A. J. P, Jaspers en A. Jansen; D. Lodder en C. D. M. Dernison; C. J. Schuijt en J. M. Schellings; T. F. J. Jonkman en C. Pastor; J. C. Diepen- daal en W. A. Snoeks; W. F. Peters en P. C. Snoeks; R. Wolf en C. G. E. Gouwenberg; B. H. J. Zlpp en H. G. Lonzeck; B. Bouwman en L. Konijn; F. J. Plesman en J. C. Hundling. Getrouwd 24 October: M. Kooijmans en M. Jansen; A. Schoorl en J. H. Visser; J. J. van Bree en E. H. Warmerdam; H. A. Arxhoek en C. H. van Kempen; J. A. van Zutphen en K. Smeets; H. J. de Leeuw en W. Vreeken; H. J. de Leeuw en W. Vreeken; W. Kraan en M. L. Dinger; I. Joustra en E. w. J. van Seg- gelen; B Baas en E. Siebert; J. Bakker en A. P. Thomassen: G. Kraaijer en M. J. Kol- derie; P. v. d. Vis en C. Knaap: M. H. A. Melchior en J. J. Kremers; D. G. Bosman en L. E. Götz v. d. Vet; J. A. van Dongen en C. M. J. Hoekstra; W. J. Beaux en B. Boswin kel; M. C. Meijer en A. C. de Graaff; J. Schepman en H. Baart; Bevallen 22 October: A. v. d. EijkhofVer meer, z.; 23 October: M. H. B, SpruijtWin ter, z.; M. A. v. d. Valk—Reiner,, z.; J. Brugtsr d. Laan, z.; 24 October: A. Hoeksema— Tor, d.; B. Scholten—Bouwknecht, z.; Overleden 23 October; A .d(. Beer, 78 jaar, Kruisstraat. BLOEMENDAAL. Bevallen: N. van LeeuwenValster 2 d., M. W. de Goedevan der Klugt z. Ondertrouwd: W. F. Kruijer en J. C. G. Kaptein. Getrouwd: E. J. van Donselaar en J. van den Hout; H. C. Dixon en T. G. M. Swarfë. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Rijwieldiefstal. Een 32-jarig koopman uit Amsterdam hoor de 14 dagen geleden tegen zich eischen een gevangenisstraf van 1 jaar wegens diefstal van een rijwiel in Zaandam. Mr. B, W. Stomps trad als verdediger op. De rechtbank veroor deelde den koopman tot 10 maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Verduistering van f 78. Een 31-jarige schipper uit Lisse stond te recht ter zake van verduistering van f 78 ten nadeele van de expeditie-onderneming waar hij in betrekking was. De Officier vorderde een gevangenisstraf van 6 maanden, waar van 2 voorwaardelijk. Mr. F. A. Bijvoet pleitte voor een geheel voorwaardelijke straf. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en de verplichting, zich onder toezicht te stel len van het Genootschap t-ot zedelijke verbe tering van gevangenen. De roode tulp. In hooger beroep eischte de Officier tegen een inwoner uit Wormerveer, die op 1 Mei deel heeft genomen aan een optocht van een socialistische vereeniging met een groote roo de tulp in zijn knoopsgat, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, nl. f 2 boete of 2 dagen hechtenis, wegens het dragen van verboden politieke kenteekenen. Mr. Mendels pleitte uitvoerig vrijspraak. De rechtbank be vestigde het vonnis van den kantonrechter met verbetering van gronden. Inteekenlijst en vergunning. Een colporteur uit Amsterdam heeft in Aalsmeer bonnen verkocht tegen inlevering waarvan de kooper recht heeft op bepaalde voorwerpen. De colporteur liet de koopers te vens een lijst teekenen, die door den officier beschouwd werd als een inteekenlijst, waar voor geen vergunning verleend was. Daarom vorderde hij tegen den colporteur bevestiging van het door den kantonrechter gewezen von nis van f 25 subs. 25 dagen. De rechtbank ver oordeelde hem tot 2 boeten, elk van f 12 1/2, subsidiair 2 maal 6 dagen hechtenis. Rijwieldiefstal Een 21-jarig landarbeider, zonder middelen van bestaan door het land zwervend, heeft op 14 Sept. in Hillegom een rijwiel gestolen. Vol gens eigen verklaring heeft hij het verkocht voor 1.aan een Haarlemmer, erbij vertel lend dat de fiets gestolen was. De man stond thans terecht wegens dit feit, waarbij hij zich op de zitting echter wat vreemd gedroeg en zich niet veel scheen te herinneren en wat hij wist, wist hij slechts heel onduidelijk. Hij drong sterk aan op een straf in de Rijkswerk inrichting. De Officier geloofde, dat een strenge straf op haar plaats is. Hij zal pogingen doen om verdachte de straf in de openluchtgevangenis ln Veenhuizen te doen uitzitten. Verdachte is reeds meer veroordeeld. De eisch luidde 10 maanden gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over 8 dagen. Heling De rijwielhandelaar uit Haarlem die de fiets uit de vorige zaak gekocht had voor 1. had zich thans te verantwoorden wegens he ling. De dief getuigde, dat hij tegen verdachte had gezegd dat hij de fiets gestolen had, op dat de kooper er eventueel rekening mee kon houden en dat hij er 5 voor gevraagd had. Verd. stemde dit laatste toe, maar het eerste ontkende hij ten sterkste. De fiets bleek de volgende route afgelegd te hebben: gestolen, verkocht voor 1 aan een rijwielhersteller, door deze verkocht aan een ander voor 7.15, verkocht aan een der de voor 15—, en tenslotte in de rechtszaal gevoerd als stuk van overtuiging. De Officier achtte in elk geval de schuld heling bewezen. Een ingewonnen rapport luidt zeer gunstig. De Officier merkte op, dat in het rapport iets voorkomt wat er niet in mag staan. De rapporteur schreef n.l. dat het wel mogelijk is, dat verdachte tijdens den koop geen kennis droeg van den diefstal van het onderhavige rijwiel. Zooiets hoort de rappor teur niet te schrijven. De eisch luidde 10 maanden met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Flesschentrekkerij. Een 20-jarig koopman in Hillegom stond terecht wegens flesschentrekkerij. De man zou in de af geloopen 3 jaren bij verschillende bloembollenhandelaren bollen gekocht hebben zonder ze te betalen. Zoo huurde hij bij een hunner een schuur, en kocht van hem voor f 33.75 bollen, die hij echter niet betaalde. De verdachte beweerde, dat heelemaal niet over de betaling gesproken is, -dat hij ze nóg niet betaald heeft, omdat hij nog geen rekening van den verkooper gezien heeft, en dat het de gewoonte was per 1 Mei af te rekenen. De verkooper verklaarde, dat afgesproken was contant te betalen. Deze praktijken heeft verdachte nog zes malen uitgeoefend, voor bedragen nog ten totale van bij de zeventig gulden. De bollen heeft verdachte volgens zijn ver klaringen in de instructie met verlies ver kocht; op de zitting beweerde hij ze niet met Verlies van de hand gedaan te hebben. Dat hij niet betaald heeft, lag hieraan, dat hij moest leven. Pres.: „Op die manier leefde U op kosten van Uw schuldeischers!" De getuigen verklaarden, dat verdachte ge zegd had, dat „de centen den volgenden dag of enkele dagen later er zouden zijn". Ze kwa men echter niet. De vader van verdachte heeft aan een getuige gezegd, maar niet meer te moeten leveren aan zijn zoon, want dat die geen geld had. Aan een ander getuige heeft verd. eens verklaard, toen hij prijscouranten heeft laten drukken: „Als ik ze niet betalen wil, betaal Ik ze niet." Getuige zei, dat het wel usance is, het drukwerk te betalen van het daarmee binnengekomen geld. Officier: „En als er nu geen geld binnen komt, wordt het dan niet betaald?" Get.: „Neen". Officier: „Dan gaan de usances in de bol- lenwereld hard naar beneden!" De Ingewonnen inlichtingen omtrent ver dachte luiden ongunstig. De Officier zou nog meer van deze gevallen hebben kunnen aanhalen. Verdachte heeft ex- een gewoonte van gemaakt bollen te koopen, terwijl hij wist ze niet te kunnen betalen. Dit noemde de Officier een schandelijke praktijk. Hij eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. ^Uitspraak over 14 dagen. Het jubileum van de H. B S. a. Kranslegging op het graf van Dr. A. Borgman Zondag 28 October a.s. te 3 uur. zal naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der H. B. S. A, ïxamens oud leerlingen een krans ge legd op het graf van Dr. A. Borgman, den eersten directeur dier school, op de Alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan. De kranslegging zal waarschijnlijk geschieden door den oud-leerlüng der school ir, H. Vis. CONGRES VAN GEREFORMEERDEN. Het tweede Internationale Congres van Ge reformeerden (Calvinisten) is Woensdagmor gen geopend door prof. dr. V. H. Rutgers in de Zendingskapel. Als voorzitter van het Uit voerend Comité heette hij de aanwezigen welkom, in het bijzonder de buitenlandsche congresleden uit Engeland, Schotland. Fi-ank- rijk, Duitschland, Zwitserland. Hongarije, Oekraine, Zuid-Afrika en de Ver. Staten. De vraag waarvan, volgens spr. moet worden uitgegaan is niet: „Hoe kan vrede en orde in de wereld hersteld worden?" maar „Hoe staan wij tegenover God". Het Calvinisme is niet een belofte van nuttige zaken, als gezag e.d., maar het is de verkondigixxg van God. Daarom spreken wij, aldus besloot spr., van, God, van Zijn souvereiniteit en van hetgeen de erkenning van die souvereiniteit meebrengt voor de levensterreinen, die de aandacht van het congres zullen hebben. Prof. mr. A. Anerna sprak over: „De souve reiniteit Gods en het Staatkundig leven"; prof. dr. J. Severijn over „De Souvereiniteit Gods en de cultuur," over welk onderwerp eveneens pfarrer W. A. Langenehl uit Rheydt refereerde BOEKKUNST EN GRAFIEK. Binnenkort verschijnt onder bovenstaanden titel een nieuw boek van Jan Poortenaar met bijdragen van Prof. Dr. Maurits Sabbe te Ant werpen en Mr. J. F. van Royen dat over het boek in het algemeen handelt, zijn geschie- deni sen vervaai'diging. Het rijk geïllustreerde werk vei'schijnt in twee edities, een gewone en een speciale, genummerde, voor inteeke- naars waarin eenige origineele prenten zijn opgenomenonder meer een ets door Jan Luy- ken (16491712) en het zeldzame poi*tret van Marnix van St. Aldegonde, door diens tijdge noot Wierix (15531619) gegi-aveerd op een zilveren plaat. Het eerste is uit het Museum Fodor te Amsterdam, het tweede uit een par ticuliere verzameling. Het boekwerk bevat een inleiding van Ar thur van Schendel. Uitgever is Jan Poorte naar, Amsterdam. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sahbath te 4.30 uxir. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. i Avonddienst te 5.26 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Thora worden verricht in het gemeen tegebouw, L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. INFORMATIE KOER SEN. (Medegedeeld dor de Rott. Bank Ver.), Londen 7.37 3/4—7.38 1/2. Berlijn 59.37 1/2—59.42 1/2. Parijs 9.74—9.74 1/2 Brussel 34.4834.52. Zürich 48.18-48.22. Rome 12.61—1267 New York 1.47 3/16-1.4713/16» VOETBAL. STORMVOGELSH. B. S. Het Stormvogels-elftal ziet er als volgt uit: Hollen berg, Haak Sr.. Haak Jr., Tol, Prins, Fijen, Geerts, v. d. Steen, Ketting, Schipper, v. d. Kuyl BILJARTEN. CLUBKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. Woesdagavond werden de wedstrijden voor het clubkampioenschap over drie banden op groot-biljart voortgezet met de ontmoeting .usschen de Biljartclub der „Sociëteit Ver eeniging" en „Amsterdam" in het lokaal van de eerste. Er werden vier partijen van 30 ca ramboles gemaakt. De strijd was zeer span nend. Nadat de Amsterdammsrs twee partij en gewonnen hadden tegen de Haarlemmers één partij, verliep de laatste zeer spannend. Toen de stand 28 om 29 was voor den „Sociëteit- Vereeniging" spelers maakte deze uit, waar door deze ontmoeting eindigde met gelijk spel 2—2. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam 24 October van New-York te Rot terdam. Blommersdijk Rotterdam n. N.-Orleans 22 Houston. Boschdijk, Rotterdam n. N.-Orleans 24 (v.m.) te Londen. Lochmonar Rotterdam n. Vancouver 23 (n.m.) van Londen. Breedijk Philadelphia n. Rotterdam 23 (v.m.) te Norfolk. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 24 van Rotterdam naar Batavia. Siantar 24 van Rotterdam naar Hamburg. Sitoebondo 24 (1 v.m.) v. Hamburg n. Rot terdam. Dempo 24 (8 v.m.) van Batavia naar Rotter dam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut (uitreis) 24 v. Suez. Mapia, 24 v. Batavia te Amsterdam. Boelau Roebiah (uitreis) 23 te Belawan. Tanimbar (thuisreis) p. 23 Perim. Johan de Witt (uitreis) 23 v. Belawan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2