PANDERJAGER VLIEGT NOG DEZE WEEK VERDER. Drukkers laten hun persen denderen. DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND De Uiver heeft er geen dolle race van gemaakt Enthousiastelingen willen een K.L.M. plein hebben. De mededeeling, dat de Panderjager mis schien reeds gisteren of heden den tocht naar Melbourne zou voortzetten, blijkt niet van op timisme gespeend te zijn geweest. Geysendorf- fer seinde tenminste Woensdagmiddag uit Al lahabad. dat de Panderjager eerst tegen 't ein de van deze week weer startklaar zal zijn en hij met uitgetrokken landingsgestel zal ver der vliegen. Men vestigt er onze aandacht op. dat hier door de vliegsnelheid van den ..Panderjager" zal worden verminderd, maar dat een herha ling van hetgeen te Allahabad gebeurd is, voorkomen wordt. Gisteravond geen radiorede. De omroepers van de beide Nederlandsche zenders, Huizen en Hilversum moesten giste ren voor den aanvang van het avondpro gramma tot hun spijt mededeelen, dat de aangekondigde radio-telefonische toespraak van minister-president Dr. H. Colijn tot de in Melbourne vertoevende bemanning van de „Uiver", alsmede de huldiging door den heer Plesman, directeur van de K.L.M., niet kon doorgaan, ondanks de hier te lande tijdig ge troffen voorbereiding, tengevolge van den grooten afstand, het aanmerkelijke tijdsver schil en den korten tijd van voorbereiding. De maatregelen, welke men in Australië moest nemen, konden daardoor niet volledig getrof fen worden. Het gesprek zou thans vermoedelijk heden te 13.20 uur Amsterdamsche tijd worden ge houden. VUegwijze Uiver volgens opzet Robertson. Uit Melbourne wordt gemeld, dat Sir Mac- pherson Robertson heeft verklaard, dat het Nederlandsche vliegtuig heeft volbracht, wat hij zich voor oogen had gehouden, toen hij de race uitschreef: geen dolle race door de we reld. maar de mogelijkheden voor een verbe tering van den luchtdienst. De handicap-wedstrijd. Officieel wordt verklaard, dat de tijden, ge maakt in de handicap-race, niet zullen wor den vastgesteld voordat de laatste deelnemer zal zijn aangekomen. drang op de gemeentelijke overheid oefenen om het Leidscheplein, waar het kantoor van de K.L.M. gevestigd is, van naam te doen ver anderen. Allemaal ter eere van de mooie pres taties, die de K.L.M. den laatsten tijd verricht. Thea Rasche vertelt over de Uiver-vlucht. Ontvangst te Batavia de hartelijkste. De „Daily Mail" bevat een uitvoerig relaas van de Duitsche vliegster Thea Rasche, die met de „Uiver" naar Australië is gevlogen, welk relaas uit Albury, waar het Douglas- toestel de gedwongen tusschenlanding moest maken, werd verzonden. De drie en een halve dag tusschen Milden- hall en Melbourne zijn de grootste gebeurte nis in zijn geheele vlieg-carrière. Het is het schitterende Douglas-toestel, be stuurd door de Nederlandsche vliegers Par- mentier en Moll, dat mij deze dagen gedragen heeft. Zelfs in den strijd tegen het slechte weer, lag het toestel als een vogel in de lucht. Het feit, dat het in het toestel zeer rustig was, maakte het mij mogeijk met gewone stem te spreken met mijn beide mede-passa giers Nederlandsche bankiers. Een van hen vertelde me, dat hij uit Zuid-Amerika is ge komen om aan de vlucht deel te nemen. Thea Rasche vertelt verder, dat zij de eenige vrouw aan boord is tusschen zes mannen en hoe zij, daar zij niet mocht besturen, zich ge dwongen voelde het vrouwelijk deel van het werk te doen, bestaande uit het opdienen van de sandwiches en de thee, Hollandsche ge bakjes en koffie De reis was buitengewoon comfortabel, ondanks de hitte en de inspan ning. Wij wisten gedurende de geheele vlucht onze positie in de r.ace, dank zij de radio. Het meest bewogen moment was te Allahabad, toen we de Mollisons voorbij gingen, die tengevolge van motordefect opgaven Scott en Black, op wie wij weinig hadden gerekend, verschenen plotseling. Wij waren echter vaker dan zij ge dwongen te landen, om te tanken, en verloren daardoor tijd op hen Onze gevaarlijkste te genstander achter ons was Turner in de Boeing. Ofschoon wij overal enthousiast werden be groet, was de ontvangst te Batavia de harte lijkste, daar onze zes Nederlanders duizenden brieven met groeten naar hun landgenooten in de koloniën meebrachten. De hitte was dikwijls drukkend en nu en dan zochten wij verkoeling door natte sponsen Indien wij alle mascottes hadden meegeno men, die ons waren gegeven, dan zouden wij zeker te zwaar zijn geweest. Zij kwamen overal vandaan Duitschland, Nederland, Engeland. Amerika. „Ik ben niet bijgeloovig, maar een ding moet ik toegeven. Ik had een klein stukje hout mee genomen, gevat in koper, met de inscriptie: „Touch wood!" Ik hield hout vast, toen wij over de Timor-zee-vlogen, welke de ondergang voor vele vliegers is. Wij vlogen over hooge zwijgende bergen, reusachtige zeeën, woestijnen, steden, vele landen. Toen ik van een hoogte van duizenden voet op de wereld keek, wist ik niet, wat ik het meest moest bewonderen de grootheid en de majesteit van de aarde of het wonder van de menschelijke techniek, welke haar heeft overwonnen. Wij vlogen over grenzen, zonder het te we ten grenzen, die zoo hevig door verschil lende naties worden betwist. We hadden het geluk de wereld te zien van het standpunt der Engelen en alle aardsche tegenstellingen te vergeten. Het kan zijn, dat wij, vliegers, die de wereld zoo vaak op deze wijze zien, zulke goede kameraden zijn, omdat wij geen persoonlijk antagonisme kennen en slechts den strijd met de elementen en de materieele hindernissen. Dit laatste uur is het ergste van de geheele race, het is een dubbeltje op zijn kant met steeds verminderenden benzine-voorraad. Kort voordat wij ons doel. Melbourne bereik ten, op minder dan 200 mijl afstand, moesten wij in den nacht landen. We bevonden ons in de buurt van Albury en zonden seinen uit om benzine. We doen ons best om voldoende te krijgen om de laatste étappe af te leggen. Overigens is alles in orde. Werk boven de Lutine hervat. Geen schade door den storm. Nadat de werkzaamheden op de Lutine on geveer drie weken wegens het slechte weer waren gestaakt, heeft men deze thans weder om hervat. De toren en de machines hebben gedurende den storm van dein laatsten tijd geen enkele beschadiging opgeloopen. Alles was schitterend intact gebleven. Woensdag zijn duikers begonnen den kleibodem in de wrakstukken te onderzoeken. Het weer was gisteren buitengewoon gunstig. Firma werd voor duizenden benadeeld. Leden van het personeel stalen spiritus. Bij de Rotterdamsche politie is door een firma aangifte gedaan, dat zij geregeld spi ritus uit haar pakhuis miste. Bij een onder zoek bleek, dat drie leden van het personeel geregeld spiritus stalen. Men deed dit al ge durende vier jaar. Men was met één flesch in de week begonnen, maar toen de diefstal len niet werden ontdekt nam men steeds meer weg. Tenslotte werd er een vat spiritus per week gestolen. De firma is op deze wijze voor ettelijke duizenden guldens benadeeld. Auto rijdt locomotief aan. Ongeval op onbewaakten overweg. Bestuurder gedood. Een der inzittenden zwaar gewond. Een ernstig ongeluk is Woensdagmiddag gebeurd op den onbewaakten overweg in den straatweg Wierden-Rljssen nabij Rijssen. waar reeds eerder een doodelijken ongeval is gebeurd. De auto van den heer Haverkamp uit Al melo, waarin behalve de heer Haverkamp zelf die stuurde, zijn vrouw en zijn beide doch ters ook ae accountant Wevers uit Almelo had plaats genomen, bevond zich ter hoogte van den onbewaakten overweg, toen een trein van de lijn NeedeHellendoorn (locaalspoor) na derde. De wagen reed de locomotief in de flank en werd over een afstand van ongeveer 150 meter meegesleurd. De heer Haverkamp werd bekneld tusschen het stuurwiel van zijn auto en den burmper van de locomotief. Begrijpelijkerwijs had hij ware, inwendige kneuzingen opgeloopen. waaraan hij even later ter plaatse overleed. Zwaargewond werd de heer Wevers, die bij de botsing uit den wagen werd geslingerd. Hij bekwam een arm- en een beenfractuur en een hersenschudding. De drie inzittende dames kwamen met den schrik vrij. De auto werd geheel vernield. „De laatste spellingsronde". De Minister van Onderwijs, mr. H. P. Marchant, zal Maandag 29 dezer van 19.15 tot 20.00 uur het speilingsvraagstuk voor de microfoon behandelen. Als titel van zijn voordracht welke over de beide Nederlandsche omroepzenders zal worden uitgezonden, heeft de Minister gekozen: „De laatste spellings ronde DE N.V. VADERLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. De N.V. Vaderlandsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage heeft toestemming gevraagd en verkregen met een beroep op de wet van 31 Mei 1934 een vergadering bijeen te roepen van de houders van 5 en 4.5 pCt. pandbrieven, waarop voorgesteld zal worden genoegen te nemen met ene verlaging der rente op deze pandbrieven tot 4 pCt. met ingang van 1 januari 1935. Aan deze voorstellen zijn nog nog de volgende twee voorstellen gekoppeld: T.w. zoodra de bank in eenig boekjaar tot uitgifte van pandbrieven, een rente dragende hooger dan 4 pCt. overgaat, zal uiterlijk in de maand Mei van het daarop volgende boek jaar een uitloting plaats hebben van pand brieven, die volgens de voorgaande voorstel len in rente verlaagd zijn. Pandbriefhouders, wier stukken zijn uitgeloot, zullen de keus hebben tusschen aflossing a pari of omwisse ling in pandbrieven van bedoeld hooger rente type. Tevens zal in de eerst volgende drie jaren door de directie aan de algemeene jaarver gadering van aandeelhouders geen voorstel tot dividend-uitkeering worden gedaan. innemen, en de voorzitter van de federatie de heer S. S. Korthuis (die benoemd is tot. ridder in de Orde van Oranje Nassau), heeft niet voor den minister onder gedaan. Opmer kelijk waren ook de woorden van den voor zitter van de internationale boekdrukkers organisaties den Engelschman Austin Leigh die, nadat hij Holland had geroemd wegens zijn schilderachtigheid en gastvrijheid, ze dat „de drukkers elkander altijd kunnen ont moeten, ondanks verschillende en andere problemen De federatie is de Volkenbond der Drukkers, waar wij elkanders proble men en moeilijkheden willen oplossen", zei hij. Om te watertanden. Waarlijk is het om te watertanden, deze expositie, die architectonisch door de firma Heineke en Kuipers uit Amsterdam in elkaar is gezet. Zoo'n prachtig volledig beeld van alles wat er op drukkersgebied is te vinden, zal men nog nooit ergens hebben aangetroffen. Op een oppervlakte van luttele vierkante meters is bijeen gevoegd alles wat men ge zien moet hebben als men iets van het druk kersvak wil weten. De aanverwante bedrijven komen ook goed voor den dag en in de zesde zaal vindt men de beroemde drukkerij uit Schiedam die on geveer heel Nederland van kaartjes voorziet, tramkaartjes, badkaartjes en wie weet wel wat nog meer voor kaartjes er zoo in omloop zijn. Clichéfabrieken, inktverkoopers, en zelfs de posterijen laten zien dat zij erbij hooren dat boekdrukkers zonder clichémakers en inkt niet kunnen en de post weet ook handig een leuke duit in het zakje te doen. Maar dat hindert niet, want een verhuurder van lin nen doeken is er ook (zetmachines moeten poetsdoeken hebben, er zijn zes verschillende soorten lompen, van nette tot heel-nette!) en zoo noodig kunt u ook geld kwijt aan een lot voor 't een of ander goed doel. Echter blijven zij een beetje op den achter grond, voelen zich misschien wel bedrukt, maar daarvoor is weinig kans, want de machines op deze tentoonstelling bedrukken haast geen van alle in werkelijkheid het pa pier. Laat ik me nu niet verkeerd uitdrukken: in werkelijkheid bedrukken zij het papier na tuurlijk aan alle kanten, maar op deze ten toonstelling doen zij het niet echt, of als u wilt: net echtZij doen maar „alsof", want anders zouden de papierfabrikanten in hun vuistjes lachen. En het pruttelt aan alle kanten van over kokende energie, net zooals de drukkers zelf ook, want die verwachten gouden bergen van hun dure tentoonstelling. Voorlichting is al les, ook hier. Het is van het grootste" belang dat men weet „hoe het wordt gemaakt" Be. grijpen is alles. En dat kan men. Bijna het geheele kran- tenbedrijf is er te zien, diepdruk, vlakdruk, snelpersen, enz. enz. Het is er allemaal te zien. En hij die zich in onzen tijd niet voor dit onderdeel van het leven intereseert, be grijpt zijn tijd niet en mist veel. Begrijpen is alles en daarom vroeg een be zoekster na afloop aan een suppoost: „En kunt u me nu eens vertellen: hoe krijgen ze die lettertjes nu op het papier?" Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 25 October: Ik lees daar ergens dat de Gouver neur-Generaal van Rees wegens kosten van uitrusting naar Indië 60.000 en voor reis- en verblijfkosten ƒ20.000 heeft genoten. Niet ondienstig is het naar aanleiding daarvan op te merken, dat een Gouverneur-Generaal door de mail- stoomers van de Maatschappij Neder land tegen geheel gewoon tarief voor passagiers eerste klasse wordt vervoerd. Zulk een hooge heer. die aldus duizend gulden in de kas brengt, kost de maat schappij niet zelden 10.000 aan het betimmeren van hutten, ameublement, extra hofmeester en bediening enz. Het is dus een dure eer. Indië zijn Onder koning te mogen brengen. Dat deze kosten niet vergoed worden, terwijl de Staat er 20.000 voor beschikbaar stelt, acht ik een misbruik, zooals er. wat bezoldiging van hooge ambtenaren betreft, zooveel voor komen. Oude man te Overschie doodgereden. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur reed de architect W. F. H. ten Bosch, woonachtig te Voorburg, In zijn auto, komende uit de rich ting Den Haag op de nieuwen rijksweg te Overschie. Bij den Hofweg kwam de 66-jarige A. In 't Veld op de fiets den rijksweg op zon der teekens te geven, dat hij wilde overste ken. Het gevolg was. dat hij werd aangereden door den heer Ten Bosch, Hij werd tegen den grond gesmakt en kreeg een dubbele schedel breuk. terwijl ook een been op twee plaatsen was gebroken. Per Roode-Kruisauto is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht, waar hij eenigen tijd later is overleden. Een dame die in de auto zat, werd door glas scherven gewond. Zij is ook naar het zieken huis overgebracht. Van een ledige vrachtauto gevallen. Te Bunnik is de gemeentewerkman C. Tessels, bij het nemen van een bocht, van éen ledige vrachtauto gevallen en onder de achterwielen van dit voertuig terecht geko men. Hij was terstond dood. Twee zwaar gewonden bij botsing. In de nabijheid van het station Horst-Seve- num is Woensdagavond de motorrijder Van Gooren uit Meerlo in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer Hansen uit Horst. Van G. liep verschillende ernstige verwondin gen over het geheele lichaam op en moest worden overgebracht naar het R.K. zieken huis te Horst. Zijn toestand is zorgwekkend. Ook de autobestuurder werd deerlijk aan het hoofd gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij naar zijn huis overgebracht. Meisje door tram meegesleurd. Woendagavond tegen negen uur is de 18- ïarige juffrouw H op den hoek van den Cein tuurbaan en den Noorderstraatweg door een uit Hilversum komende tramwegen aangere den en veertig meter meegesleurd. Het meisje is in zeer zorgwekkenden toe stand naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. U. TWIJNSTRA'S OLIEFABRIEKEN N.V. De op Woensdag te Leeuwarden gehouden vergadering van aandeelhouders der U. Twijnstra's Oliefabrieken N.V. heeft het di vidend voor de preferente aandeelen op 6 pCt. vastgesteld. De heer Mr. J. A. Stoop werd als commissaris herkozen. In de daarna gehouden buitengewone ver gadering werden de voorstellen tot wijziging der statuten aangenomen. BAND- EN VETERFAZRIEK BRANDDE AF. Woensdagavond omstreeks negen uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de opslagplaats van de Tilburgsche Band en Veterfabriek aan den Bredasche Weg te Tilburg. Het vuur greep met razende snel heid om zich heen en ofschoon de brand weer met vijf stralen het vuur aantastte, kon aan blusschen niet worden gedacht. De brandweer slaagde er wel in uitbreiding te voorkomen. Het gebouw is geheel uitge brand en de voorraad garens en machines gingen mede verloren. Verzekering dekt de schade. „Dutch" of „Netherlands". (Van onzen Londenschen correspondent). De Manchester Guardian schrijft dat eenige burgers van Nederland het idee moeien hebben dat men in Engeland verachtelijk weinig weet van hun land, te oordeelen naar de met succes bekroonde pogingen van een reisverbond het woord „Dutch" geschrapt ie krijgen uit alle uitgaven, uit het Neder- iandsch in het Engelsch vertaald, over Ne- derlandsch-Indië. Van de pogingen van een Nederlandsch minister om de Engelsche taal te veranderen door het woord „Dutch" (dat Engelsch is voor Nederlandsch) er uit te doen verwijderen, verklaart het blad dat het moeilijk is in te zien waarom de verande ring noodig zou zijn. Het vroegere wijde ge bruik van ..Dutch", toegepast voor Ger- maansche landen, volken en talen, is sinds lang verouderd in de Engelsche taal. Het blijft slechts leven in enkele oude uitdrukkingen. Die uitdrukkingen mogen niet steeds vleiend zijn: „Dutch courange" of „Dutch auction", ..Dutch bargain" of „Dutchtreat" (een „rondje" waarin iedereen voor zichzelf be taalt). Maar het is de vraag of zulke uit drukkingen zelfs oorspronkelijk eenig ver band hadden met Nederland en of ze niet eerder het hooghartig oordeel weergaven van den Engelschman, van „het uitverkoren volk", over Germaansche eigenschappen over een veel wijder bevolkingsgebied dan Neder land. „Of", zoo besluit het blad. „gaf aan den anderen kant het populair gebruik van Dutch nauwkeurig uitdrukking aan de ver holen bewondering van den Engelschman van de zestiende en zeventiende eeuw voor het kleine land dat hem zoo vaak op het kantje af versloeg?" Weer een gedwongen landing in Australië. Jones en Waller, die met hun Cornet-vlieg tuig op weg waren van Port Darwin naar Charleville zijn Woensdagochtend te 10.15 uur Amst. tijd geland te Mount Isa, in Queens land. op 75 mijl afstand van Cloncurry. Zij zouden eerst hedenochtend den tocht voort zetten. De beide Stodarts en de Deen Hansen zijn te Calcutta aangekomen, Melrose arriveerde te Allahabad. Aardige gelukwensch. De leerlingen en personeel van de Electro- technische school te Amsterdam hebben de bemanning van de „Uiver" te Melbourne een telegram van den volgenden inhoud gezon den: „Crew Melbourne. Donkere nacht, Holland wacht op de „Uiver", het is niet zuiver, dan zoowaar, het is voor elkaar, in Melbourne ge land, zorgen aan den kant. Hulde en jool door leerlingen en personeel der Electrotechnische school. Amsterdam". Positie der deelnemers. De positie der verschillende deelnemers was gisteravond als volgt: De Miss Falcon (Engeland) te Athene aan gekomen. De Lambert Monocoupe (Amerika) heeft in Zuid-Perzië een noodlanding moeten maken. De British Klemm Eagle (Engeland) arri veerde te Boeshir. De Havilland Cornet (Mollison) blijft voor- loopig in Allahabad. De Airspeed Courier (Engeland) arriveerde te Allahabad. De Haviland Dragon (Nieuw-Zeeland) is op weg naar Bangkok. De Miles Hawk (Nieuw-Zeeland) kwam 12.30 in Batavia aan. Fitzmaurice gaat toch nog starten. De Iersche vlieger Fitzmaurice. wiens toestel niet aan de eischen had voldaan, die gesteld waren voor deelneming aan de Melbourne- race. heeft thans te kennen gegeven nog te willen starten en te zullen trachten het re cord van Scott en Campbell te verbeteren. De landingsproeven op het vliegveld te Portsmouth heeft hij heden met succes af gelegd. waarna hem door den vertegenwoordi ger van het Amerikaansche departement van luchtvaart een luchtvaardigheidscertificaat is verstrekt. Boeing Transport door zoon van Nederlandsche ouders ontworpen. De machine van Roscoe Turner, de Boeing Transport is ontworpen door den zoon van en Nederlandsch predikant, die jaren gele den naar Amerika is vertrokken. Telegram van Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft telegrafisch haar ge- lukwenschen doen toekomen aan de beman ning van de „Uiver" te Melbourne. K.L.M.-plein of Leidscheplein? Woensdagavond laat hebben tot nu toe on bekende personen op verschillende plaatsen van het Leidscheplein te Amsterdam papieren geplakt, waarop gedrukt stond: K.L.M.-plein. Waarschijnlijk wil men op deze wijze aan Grato te Utrecht is een feest voor iedereen. Tentoonstelling waar de tijd-van-nu leeft. Boeken, platen, machines, lawaai: dat is de Grato in Utrecht, de tentoonstelling van de Federatie van de Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. En als het in één drukkerij reeds een drukte en gedruisch van belang kan wezen, wat moet het dan wel zijn in een ruimte waar ettelijke drukkerijen zijn samengeperst, die alle hun machines-in-werking ten toon stellen? Ofschoon er geen volledige rotatie pers is te vinden, is er een verscheidenheid waaruit de leek niet wijs kan worden. Zoo zijn er offsetdrukmachines, diepdrukmachines pragepersen, snelpersen met en zonder door. draaiende cylinder, linotypes intertypes, mototypes, typographs en tientallen andere machines die drukken, snijden, perforeeren, nieten, vouwen, tellen, opbergen, verder schuiven, oprapen, neergooien, opduwen lijmen, lijnen, spuiten, carboneeren, afdraaien opdraaien, hakken, etsen,, fraisen, copieei'en, verwarmen, afkoelen, drogen, natmaken en gaat u maar door. Genoeg daarover. Machines-zien is iets waarvan men moet houden. Er zijn menschen die hun leven léven tusschen het lawaai en anderen, die vluchten voor alles wat eenigs- zins in de verte op gedruisch zou kunnen lijken. Maar er meer dan alleen lawaai en papier en boeken. Er is wat erachter is.. Achter dit staal en deze letters op simpel v/it papier. Er is de vooruitgang, de evolutie. Een buitengewoon aardig voorbeeld hoe het papier ons heele leven beheerscht vindt men op een stand midden in de derde zaal. Op een lange tafel is alles bijeen gebracht, dat als papier voor ons of door ons werd gebruikt van de geboorte tot in den dood.... We be ginnen met het geboortebewijs en wij eindi gen met de papieren bloemen op het graf en de uitbetaling met polis van de levens verzekeringmaatschappij ten behoeve van 'hen die achter bleven. Het moge even somber aandoen, die bloe men van papier, maar waar is het, dat het leven papier is; het kan kreukelen en scheuren, en als het een heel klein beetje stormt dan vliegt het vaak heelemaal den den verkeerden kant op. Op een andere plaats zien w„ water in een bak gaan en een complete rol papier komt aan den anderen kant te voorschijn. Dat heet snelheid-van-nu, maar die is eigen, lijk nog veel sneller, want we moeten niet denken dat wij weteir wat snelheid is. Een Uiver is immers ook twee keer zoo vlug als een Pelikaan, en dat hebben we enkele maanden geleden nog "niet geweten. Nee hoor, er is niets bestendig, ook de pa pierfabricage niet, want in de tweede zaal vindt u twee boeren met echte zijden petten en die staan wat goed: die petten. De boeren staan bij manden lompen en een vuile trog. Zoo maakten ze vroeger papier, dat weet u, maar u wist niet, dat we nu papier kunnen maken binnen twee minuten. Maar wat hebben we aan papier en ma chines als de menschen niet eraan dachte te denken? En het resultaat daarvan vindt u reeds aan het begin van de tentoonstelling. Daar liggen de boeken, daar heeft het papier behalve de waarde door het technisch pro- cede en de vaardige wijze van bedrukken, het waardige aanzien gekregen, iets te hebben dat gehoord mag worden. Zij het een roman, die de critici naar de brandstapels verwen- schen, zij het een boek dat zijn weerga niet heeft gevonden, (in schoonheid, waarover de groote men het eens is), in ieder geval heeft dit papier :ets te zeggen. Ook het papier van de Handelingen van de Tweede Kamer, maar dat heeft eigenlijk maar geduldig te zwijgen, want de handelingen in deze ver handelde Handelingen zijn alleen daar spannend, waar de kamei-overzichtschrijver tusschen haakjes zou zetten: (Applaus) of (Daverend gebulder; hilariteit). Dit papier heeft wat te zeggen. Soms zegt het dat zijn bezitter nominaal duizend gulden rijk is vanwege zijn leening aan den een of den ander. Dat heet een obligatie en aan zulke papieren worden nogal eischen gesteld. Ander papier vertelt dat de eigenaar, oie duizend gulden nominaal bezit, en er mis schien het drie dubbele voor heeft betaald, in barre werkelijkheid vijf gulden zal ont vangen, omdat de obligatie niet meer dan een sarrig half percentje doet. Dat papier heet ki'antenpapier, iedereen overbekend, vanwege de altijd overfrissche inhoud. Goedkooper zijn de postzegels, die ook van papier zijn, evenais de bankbiljetten, maar deze dingen mag elkeen niet maken, want dan zou de aardigheid er gauw af zijn. Wat een folder is weet ieder, die na een vacantiereis merkt dat zijn brievenbus totaal verstopt is. Volgens de tentoonstellenden moeten deze folders erg netjes verzorgd zijn, want alleen dan hebben zij waarde. Hetgeen volkomen met de waarheid overeenstemt, want de thuiskomende vacantiegast, die zoo ontzaggelijk veel heerlijke, xiieuwe, oogprik- kelende indrukken heeft opgedaan, zal alleen geboeid worden als iets geheel buitennissigs hem in handen raakt. Anders verzeilt ae heele papieren verstopping in de prullenbak, (die ook van papier is gemaakt). Maar niet alleen met folders en dergelijke reclame-artikeleii, ook ander drukwerk, elk drukwerk, behoort een behoorlijk aanzien te hebben, want dat siert den arbeid zelf, zijn bezitter voor zijn goede smaak en den vervaardiger voor zijn knappe wijze van uit voeren. Minister M. P. L. Steenberghe heeft in zijn openingswoord goed laten uitkomen, welke positie de boekdrukkers in ons leven Minister Marchant over de microfoon. Gaf geen teekens.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5