i 1 1 PHILIPS en TELEFUNKEN RADIO O HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 ffi WïoJii&D Speelt U loterij? DOODT DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent ihans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling I 3 Goudvulling vanaf. f 9- Goudkroon vanaf 115. 22 karaats goud Pqnloos trekken van Tand of Kies I 1.80 Mondorsderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen Ttn 9-12 ea via 1-4 uur Zaterdags van 9-12 nr AVOND SPREEKUUR Diaedag, Woensdag en Donderdag 7-9 nar. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING door Nederlandsch 'Tandarts (Adv. Ingez. Med.) STADSNIEUWS KENNEMER FOTOKRING. Men schrijft ons: Woensdagavond hield de Kennemer Foto kring een bijeenkomst in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Door den heer J. J. Hens uit Amsterdam werd op zeer duidelijke en interessante wijze het onderwerp „Fotografie bij avondlicht" be handeld. Spreker gaf eerst een uiteenzetting van de omstandigheden waarmede een foto graaf rekening heeft te houden als hij kunst licht gebruikt, hetzij geheel als zoodanig, hetzij als ondersteuning van het daglicht, de wen- schelijkheden omtrent plaatsnelheden en lens opening, en kwam daarna tot een beschou wing over portretfotografie, het fotografeeren van stillevens en de zg. table-top-fotografie. De heer Hens, die een uitgesproken voorliefde voor de portret-fotografie bezit, bleek deze ma terie wel zeer goed te beheerschen. Dit bleek niet alleen uit de belichtings-schema's welke op het doek werden geprojecteerd, doch ook uit door hem zelf vervaardigde foto's, die na de pauze werden besproken. Wanneer men daarbij nog voegt de raadgevingen ten opzich te van te gebruiken papiersoorten en ontwik kelaars zal men begrijpen dat het voor belang stellende amateurs een vergadering was die veel genot verschafte. De avond werd verder gevuld met het ver volg van den 50-punten-wedstrijd voor lan taarnplaten, proefprojectie etc. Het is voor de K.F.K. een verblijdend teeken dat iedere vergadering nieuwe belangstellen den, waardoor nieuwe leden en groei van de vereeniging meebrengt. Nu konden weer drie nieuwe leden worden geïnstalleerd! Het projectie-materiaal werd op voorstel van het bestuur vernieuwd, waardoor het modern ste materiaal thans ter beschikking van de vereeniging staat. JUBILEUM MEJ. JOH. HEILKER. Heden is het 12 1.2 jaar geleden dat mej. Joh. Heilker In dienst kwam bij de familie Pfersich, Bellamylaan te Aerdenhout. Deze dag is niet ongemerkt voorbij gegaan. De fa milie Pfersich heeft de trouw en toewijding van mej. Heilker op zeer grooten prijs gesteld en voor haar de zilveren medaille der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen aangevraagd. Met een hartelijk en persoonlijk woord heeft mevrouw Dyserinck, vice-presidente der afd. Haarlem en Omstreken der N. V. v. H. de me daille overhandigd en aan de jubilaresse de oorkonde der vereeniging aangeboden. Van de afdeeling Haarlem ontvingen de jubilaresse en mevrouw Pfersich bloemen. PERSONALIA. De heer K. Reiding heeft, na gedurende 38 jaren bij het onderwijs te Haarlem werkzaam geweest te zijn, thans den dienst met pensioen verlaten. JEUGDHERBERG „Jan GUZEN" Aan de algemeene versobering, die allerwege als gevolg van de tijdsomstandigheden is waar te nemen, heeft ook de Haarlemsche Jeugd herberg „Jan Gijzen" niet weten te ontkomen. Het aantal overnachtingen, dat geboekt werd. liep bij het vorig jaar vergeleken terug, en zal aan het eind van dit jaar ongeveer 2500 be dragen. Reden tot ernstige ongerustheid is er niet, doch daar een groote voorzichtigheid gebo den is bij de exploitatie van de Jeugdherberg, die nog immer werkt met een achterstallige, schuld uit de oprichting, heeft het bestuur het besluit moeten nemen de Jeugdherberg ge durende de wintermaanden te sluiten, uitge zonderd in de Kerstweek. Om echter aan dit besluit een te ernstig ka rakter te ontnemen en om ook de trekkers nog eens naar Haarlem te lokken, zal op Za terdag 27 October een groot vuur achter de Jeugdherberg op het weiland worden ontsto ken, als afscheidsvuur voor het afgesloten trekseizoen. De afdeeling Haarlem van den Ned. Trek- kersbond zal het feestelijk karakter aan deze avondbijeenkomst geven, door bij het fantas tisch schijnsel eenige volksdansen uit te voe ren, en verder op te luisteren met zang en declamatie. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN W. v. Nimwegen, Thorbeckestraat 26. da mesbont, Huize Spaamhout, Kleine Houtweg 139. bril, B. Maré, Vergierdeweg 109, dekzeil, J. Huisman, Wilhelminastraat 55, horloge, J. Heeterman, De Witstraat 28, hond. F. H. Kouteren, Klarenbeekstraat 49rd., houtboor en koperdraad, V. de Vlugt, Pleiadenstraat 25, handschoen, Bureau van Politie, Sme destra at, horloge, W. We ij man (woonschip „Helena") N. Spaarne t o. Weltevredenstr. hout, A. H. Burg graaf, Assendelverstraat 3, notitieboekje, G. Karrenboter, Kolkstnaat 28 rd„ portemonnaie, Heenk, Groote Houtstraat 99, para plu ie, C. Warmerdam. Berkheijdestraat 7 rd.. rozen krans. W. v. Werken, Anjelierstraat 24, school- tasch m. i„ G- H. v. Leeuwen. H. v. Alphenstr. 36, trekijzer, J. Vrieslander, Frans Halsstraat £5, kindertasch. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Vrijdagavond 2 November a.s. en vervolgens om de 2 weken telkens van 89 uur zal de medische cursus worden gehouden onder lei ding van Dr. H. Veen, terwijl op genoemden datum van 910 uur de cursus wordt aan gevangen ter verkrijging van het Bondsdiplo- ma-C, onder de leiding van de heeren G. de Lugt en R- J. Rohlfs. Door het gemeentebestuur is aan de bri gade een cursuslokaal in school 11 aan de Spaarnwouderstraat toegewezen. LETTEREN EN KUNST R.-K. Gemengd Tooneel „Thalia". Opvoering van „Truusje Meyer". „Truusje Meyer" is een allergenoeglijkst tooneelspelletje van Jan Grosveld en Leo Post, dat aan de vertolkers niet al te hooge eischen stelt en het best als „geval" te kenmerken is. Het plaatst ons temidden van het gezin van den lapjeskoopman Meyer, die zich in zijn winkel op het Ragenboldersplein tot een vermogend man heeft weten op te werken. De welstand is Meyer's echtgenoote danig naar het hoofd geschoten en deze weet, niet tegenstaande de oppositie van haar man, door te drijven, dat de roemruchte lapjeswin kel van het plein aan den kant wordt gedaan- en de familie haar intrek neemt in een hee renhuis op den deftigen Oostsingel. De brave Meyer moet hier een ware vuurproef door staan. want in zijn hart en zijn mond blijft hij de eenvoudige koopman of liever nog de paklooper, die hij aan het begin van zijn car rière was. Nu de intrige om Truusje, de eenige dochter uit het gezin. Vader en moeder Meyer achten den tijd gekomen om naar een goede „partij" voor het meisje uit te kijken en elk der echte lieden neemt, zonder het van elkander te we ten, een tusschenpersoon in den arm om een geschikten candidaat op te sporen. Inmiddels heeft Truusje haar hart echter al geschonken aan een „schneidigen" luitenant der infan terie en zij is niet van zins dien op te geven. Het toeval wil evenwel, dat de drie gegadigden denzelfden naam dragen, zoodat de drie Meyers op een gegeven oogenblik meenen met één en denzelfden persoon te doen te hebben. Het spreekt vanzelf, dat er een kostelijke si tuatie ontstaat .wanneer de eandidaten af zonderlijk voor hetzelfde diner op den Oost singel worden uitgenoodigd. Drie broers sta ren elkander in stomme verbazing aan Dat Truusje tenslotte haar officiertje krijgt behoeft zeker geen betoog. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij Thalia met genoegen in dit blijspel aan het werk hebben gezien. Het publiek heeft van al de vermakelijke tafereeltjes bijzonder genoten en herhaaldelijk klonken ware lachexplosies door de zaal. Vooral de heer v. d. Nouwland, die tevens de regie voerde, oogstte in zijn, overigens zeker dankbare rol van den gewezen lapjesman, grooten bijval. En terecht. Want de wijze waarop hij zich in de deftige Oost- singelsfeer beweegt, is inderdaad verrukkelijk! Hoe leefden de toeschouwers mee in de heftige disputen met zijn ega over fatsoen en manieren, ,en wat werd er niet gegierd, wan neer hij weer in. een van zijn felle duels met manchetten of boord gewikkeld was! Coby Dingerdis als Meyer's vrouw vulde hem heel aardig aan. Een pittig rolletje was de Truusje Meyer van Ans Assendelft. Zij is er in ge slaagd iets los en ongedwongens in dit figuur tje te leggen, waardoor deze belangrijke rol zeer goed tot haar recht kwam. De heer Loerakker zorgde voor een geslaagde creatie van den huwelijksmakelaar en de heer Lange- veld speelde Truusje's broer met de droog heid, die voor deze rol vereischt is. Verder gaf Rie Koning een grappige vertolking van de dienstbode. De heer Hopstaken hadden wij als Frits van Donk (de luitenant) graag wat vrijer in zijn handelingen gezien, ofschoon hij zijn goede momenten had. De rollen van de beide andere Van. Donken waren in handen van de heeren v. Zeeland en v. d. Veldt, de vrouwelijke huwelijksmakelaar werd door Anny van Leeuwen vertolkt, een winkelbe diende door den heer Bijnsdorp en een infan terist door den heer Maste. Den heer v. d. Nouwland komt hulde toe voor de goede zorgen, welke hij aan de regie heeft besteed. Er zat werkelijk een vlot tempo in dit vroolijke spel en het contact met de zaal ging geen oogenblik verloren. Een gezellige avond, deze Thalia-opvoering. Een opvoering, die naar een nieuwe ken nismaking doet verlangen. MUZIEK. TRUDI SCHOOP en haar Dansensemble. De wonderlijke kunst van Trudi Schoop en de dansende „Komikerinnen" van het Züri- cher Stadttheater heeft 12 October j.l. haar intrede in Haarlem gedaan en is toen door mijn collega J. B. Schuil besproken. Twaalf dagen later is het ensemble hier teruggeko men en ben ik in de gelegenheid geweest zijn prestatie waar te nemen en de indrukken daarvan te ondergaan. Ziehier nu een dansensemble, dat niet maar allerlei schoone of schoonschijnende, onver klaarbare bewegingen uitvoert, doch in al zijn capriolen lijkende, doch in werkelijkheid nauwkeurig overwogen en ingestudeerde be wegingen uitdrukking geeft aan realiteit en gemoedsleven beide, aan objectieve en sub jectieve gewaarwordingen, en dit doet met een plastiek, die meestal geen twijfel omtrent de bedoelingen overlaat en de toelichtingen in het programma soms overbodig doet schij nen. Maar het merkwaardigste in deze kunst vond ik. dat zij zelfs in haar meest realisti sche expressies volkomen onwezenlijk, fan tastisch blijft. Ik zou te ver gaan. indien ik beweerde dat de menschen hier marionnetten gevtirden schenen; er was niets marionnet achtig-stijf in hun bewegingen, maar het was toch in den grond even onwezenlijk. Telkens deed deze kunst mij denken aan een teeken film: zoo razend vlug, zoo volkomen afgepast, zoo grillig wisselend waren bewegingen en standen. Walter Disney, de beroemde M!ckey- Mouseteekenaar zou misschien in Trudi Schoop de ontwerpster en leidster van deze voorstellingen, een verwante kunstenaarsziel voelen. Maar welk e enacorbatische virtuositeit is noodig om deze kunst zóó uit te voeren en werd ons dan ook door de twee heeren en de vele dames van het ensemble gedemonstreerd! En welke een mimisch uitdrukkingsvermogen, dat ook weer de teekenfilm in herinnering bracht! Virtuositeit blonk ook uit het spel van Paul Schoop en Max Fickel, die op twee vleugels het muzikale deel verzorgden, en dit met on feilbare techniek en in even onfeilbare sa menwerking deden. De door Huldreich Früh bij Trudi Schoop's „In de Advertentie-afdee- ling" gecomponeerde muziek kon mij niet be koren. Daargelaten dat zij bijna doorgaans zeer onwelluidend bleek, zeide ze me niets in verband met het tooneelgebeuren. Van tijd tot tijd was er een soort leidmotief, eenigszins als bij de ..Promenade" van Moussorgski's „Tableaux d'une Exposition" waar te nemen. De zetting voor twee klavieren was niet mooi; telkens gingen de beide instrumenten In sim pele octaafverdubbelinèen. Veel en veel aardiger is de muziek die Paul Schoot) bij het ballet „Fridolin" even eens van Trudi Schoop gecomponeerd heeft. Zij is gedeeltelijk in jazz-wijzen vervat, versmaadt ook den ouden marsch niet (b.v. bij den kostelijken optocht der gymnast-en!) maar is ten deele ook zeer dissoneerend. Doch zij blijft bijna immer zeer sterk karakterisee- rend, waarvan ik als voorbeelden de schilde ringen van de onderwereld en van het kegel- werpen wil noemen. Dit zijn slechts een paar grepen: bijna doorgaans paste zij zich uit stekend bij de handeling aan. Slechts bij de vervelingsscène in het tweede bedrijf scheen ze te falen. De hoogst eigenaardige, in haar genre su perieure kunst van Trudi Schoop en de haren vond bij het publiek stijgende waardeering. Wij hopen dat zij nog vaak onze stad zullen bezoeken.. K. DË JONG. FILMKUNST. ROTCHILD IN LUXORTHEATER Harry Baur als Rotchild en Pasquali als zijn secretaris Flip. Als een zwerver plotseling rijk wordt en eensklaps in andere kringen moet verkeeren, dam waarin hij zich thuis voelt, dan geeft dat aanleiding tot dwaze oogenblikken en be lachelijke en lachwekkende situaties. En heel wat roman-, tooneel-, en scenarioschrijvers hebben een dergelijk onderwerp voor hun kluchten gebruikt. Paul Lafitte schreef een verhaal over een zwerver, die den beroemden naam Rotchild draagt. Zelf heeft de man daar nooit bij stilgestaan, doch als hij een aan lager wal geraakt koopman, een gewiek- sten jongen, ontmoet, ziet deze onmiddellijk alle mogelijkheden tot .rijkworden (et hon- nêtementl) in dien naam. De plannen van den kameraad, worden prompt en geheel naar wensch uitgevoerd en Rotschild wordt een puissant rijk bankier, terwijl de auctor intel lectualis, de uitdenker, als zijn secretaris op treedt. Maar volkomen begrijpt Rotchild dat hij heel alleen staat, dat hij voor de an deren slechts 'n naam is, waarvan zij zich zoo goed mogelijk bedienen ten eigen voordeele. En tenslotte ontmaskert hij hen door middel van een trucje Naar dit gegeven is door Marco de Gastyne een bijzonder geestige film gemaakt, die, als zooveel Fransche rolprenten (men denke aan Clair A nous la Liberté) een sociale satyre is. What's in a name, schreef Shakespeare. Maar een naam is eigenlijk veel en de naam Rotchild beteekent alles: crediet, rijkdom, aanzien introductie waar ook, een Sesam, open u in den uitgebreidsten zin. Behalve tot het geluk, dat hij slechts vinden kan in zijn oude plunje en zijn oude pijpje Harry Baur vervult de rol van Rothchild. Wie hem zag in de film .„Canaille", wie hem deze week heeft bewonderd als de zwijgzame vader van Peenhaar, zal verrukt zijn hem nu weer te zien, en ditmaal weer in een heel andere creatie. Verbluffend juist is Baur in al zijn gebaren en mimiek, verbluffend door be- heersching en gevoel voor grenzen. Overdrij ving is hem volmaakt vreemd en met geringe, maar absoluut de eenig juiste middelen beeldt hij het type uit: een goedige lobbes, een wil lig werktuig in de handen van den pienteren makker, een zwerver in hart en nieren, die zich geen moment thuis voelt in het milieu, dat door zijn vriend hem is aangewezen, en waarin hij gestapt is zonder dat hij zich ten- volle bewust was, wat hij zich op den hals haalde. Pasquali als zijn secretaris Flip staat hem verwonderlijk goed terzijde. Veel scherpzin niger dan zijn „meester" speurt hij onmid dellijk het voordeel in elke situatie en weet die uit te buiten. Zijn rol van den actieven leider is op zichzelf al. dankbaarder dan die van den passieven, meegesleept wordenden meester. Maar hij weet die bovendien tot een leven te brengen met een verve, die Pasquali tot een rasacteur in het komische genre stempelt. Het contrast in karakters heeft men op zeer gelukkige wijze versterkt door de keuze van acteurs: de zware, logge Baur naast den kleinen, beweeglijken Pasquali, een Sint Ber nard naast een foxterrier, als we het zoo eens mogen zeggen. Wonderlijk sluitend, is deze combinatie en van een geweldige komische kracht. Volg beiden uit het nachtasyl via het politiebureau naar de bank en zie, op welke schuchtere wijze het tweetal binnengaat, op de teenen, met ontzag voor iets, dat zij latei- willen regeeren. Kostelijk! Zie hen beiden in het Zuigelingeninstituut, waar Baur, die honger heeft, doch door zijn secretaris tot daar toe nog bestuurd kon worden, zich even van dien leidsman los kan maken en hem op de tweede plaats drukt! Heerlijk van hu mor! De omvangrijke Pauley geeft een. weinig scrupuleuzen bankier, grappig, maar een wei nig te dik. in twee beteekenissen. De film is bijzonder amusant en is een van de zeer goede over 't onderwerp, in den san- hef bedoeld. Jammer, dat ze tegen het einde ietwat afzakt. Van de ontknooping had men wellicht iets meer kunnen maken. Maar de bezoekers van het Luxor Theater deze week zullen kunnen genieten van een zeer geestige film. die nergens oyt aardt in 'n flauwe klucht, dank zij Pasquali, Baur en de Gastyne. A. J. C. VL C. C. KROUWELS NIEUWSTE TOESTELLEN 1934-1935 GOEDE SERVICE - REPARATIE-INRICHTING KONINGINNEWEG 6, TEL. 14024 NAAST AVRO-KANTOOR GROTE VERKOOP Model 2422 CORSETTEN tegen RECLAME PRIJZEN Model 2422. Corselet van prima broché met zijden tricot bustegedeelte en erke elastieken zijpan- Model 723. Zeer fraai cor set van peau d'ange, sport- model met prima elastieken zijpanden en sluiting op zij, 4 „Madeleine veilig he idsjarre- VU fels., Model 2415. Bustehouder van poreuse stof - met spitse buste- IU vorm Model 687. Wrap-round corset van prima broché met elastieken zijpan den. Geeft een bijzonder mooi figuur. Voorzien van 4 „Ma- veiligheids- 10.75 jarretels.. sluks voor den ongelooflijk lagen prgs van sledhls koQpj *T00$ poow pw CACHETS (Ouwelijes) VerdrijvenU w pijnen pijlsnel enzeker Tegen hoofdpijn, kiespijn, rheumatiek, griep, periodieke pijnen enz. Smaak loos en gemakkelijk in te nemen - beslist onschadelijk. V«rkrtjgbev bl) Apotk «j Dreg, vulling van deze bonbon be staat uit een zachta chocolade-crème PtflttVS RADIO vooruit betaling SIHERSehSKAR KRUISWEG 60 Ta.16659kïSwM £ELDER.SCHE ROOKWORST UIT DOETINCHEMl Biii!HiR!!liuiiiiiiiiiRiiniiiuiinni«(iiiiiiw!niinii.ii.r;ini!iK De Hollandsche Sweepstake 2.50 Maandag 29 October trekt Tx»ti«lco Hoofdprijs t ÏOO.OOO.- Alle prijzen en premiën trekken op één dag. Uitbetaling gelijk 1/20 Staatsloterij Verkrijgbaar: Lotisicokantoor Kruisweg 56 rood Tel. 13695 Giro 76021 tV\eX O* 'n b.o'P .v. shC \n<a%\c« \iC? Haardkachels 0.75 p. \v. zonder vooruit betaling SITTERS V. D. KAR Krulsweg«60, Haarlem, Tel. 16659 RATTEN en MUIZEN mei kW»] 4:?^ lie 50 en90cen' Per doos. Drogisten. schrijven ca. 60.000 H H. Doctoren in de geheele wereld de beroemde „FelsoT'-poeders voor. welke direct ver lichting geven. Wij bewijzen hetgeen wij beweren: Tegen «mending ven Uw adres ont- vangt U gratis en franco proef zending van 3 poeders. Pharmaceutische Union, Hilversum „Felsol" origmecle doosjes a fl 1.65 zim steeds te verkrijgen bij: Drogisterij W. H. Èndenburg Apothckers-Ass. Rijksstraatweg 0 Telefoon 16658

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7