S iaê&t jccoif/m „STAALMEUBEL" J.M.GERDING Haarlem DINSDAG 30 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Jubilarissen bij de N.Z.H.T.M. Feestavond van het Jubileumfonds. Den 12 jubilarissen, die de N. Z H. M. dit jaar telt, en natuurlijk ook aan het geheele (personeel, voor zoover de leden daarvan aan wezig konden zijn, werd Maandagavond in de Groote Gom. Concertzaal door de directie en het Jubileumfonds de gebruikelijke feestavond aangeboden, waarvan het karakter zooveel mogelijk was aangepast aan de tijdsomstan digheden, maar waarvan toch naar waarheid getuigd kan worden, dat hij den feestgangers veel genoegen heeft gegeven. Nadat „The Tramway Band" onder leiding van den heer J, Caron en de Gecombineerde N. Z. H. Muziekcorpsen, directeur de heer R. van 't Hoff. eenige nummers ten gehoore hadden gebracht, kwamen de jubilarissen, waartoe dezen keer ook de directeur. Ir. W. J. Burgersdijk. behoorde de zaal binnen en wer den ontvangen met luid applaus. Toen allen plaats genomen hadden nam de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Leurs, het woord om allen een hartelijk wel kom toe te roepen. Spr. herinnerde aan vroe gere. altijd uitstekend geslaagde feestavon den en sprak als zijn oordeel uit dat het Jubi leumfonds nooit opgeheven moet worden. De voorzitter van dit fonds, de heer J. IJzendijk, huldigde nog eens de jubilarissen, die gedurende 40 en 25 jaren hun beste krach ten aan de Maatschappij hebben gegeven en sprak den wensch uit, dat zij hun verderen diensttijd ook aan 't welzijn der Maatschappij zullen kunnen wijden, onder dezelfde omstan digheden als tot heden. Toen eerst nog eenige muzieknummers en daarna was en bleef „het woord" aan het ge zelschap Thoolen en Van Lier. De baritonzanger Albert Heineanan liet zich met veel succes in verschillende opera-aria's en liederen hooren. Hij werd herhaaldelijk door het enthousiaste publiek teruggeroepen. Het „Chineesch nummer" gevormd door een mannelijke en eeu vrouwelijke helft, waarvan de eerste als vuureter en „behendigheidskuns tenaar" en detweede als lenige acrobate de toeschouwers versteld deed staan, had zeker niet minder succes. Maar het leeuwendeel aan het welslagen van den avond werd toch bijgedragen door Thoolen en Van Lier, die zichzelf overtroffen. Zij waren beiden al buitengewoon op dreef in hun liedjes en „intermezzo's" en wisten hun publiek gemakkelijk tot. meezingen te bewegen. Telkens moesten zij een donderend applaus in ontvangst nemen en ook zij kwamen er, noch vóór noch na de pauze, zonder een boe- giftje af. Zij nog vermeld, dat de Gecombineerde Mu ziekcorpsen twee nummers uitvoerden, waar mede het N. Z. H. corps een eersten prijs be haalde op de muziek wedstrijden te Jutphaas en Halfweg. „The Tramway Band" zorgde voor muziek bij hat begin van den avond, in de pauze en bij het bal dat dezen zeer geslaagden feest avond besloot en waarop een ieder zich koste lijk had geamuseerd. MONETAIRE POLITIEK ARGENTINIë. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ontving van den directeur van de Handelsaccoorden een mede- deeling, dat het niet uitgesloten moet wor den geacht, dat binnenkort de goudbasis van den Argentijnschen papier-peso een wijziging zal ondergaan. Bedoelde wijziging zou in dien zin doorgevoerd worden, dat de papier-peso, thans 44 goud-centavos, voor de berekening van de douanerechten ten minste gesteld zal worden op 20 goud-centavos. De wijziging van de goudbasis zou dan tot uiting komen in de overeenkomstige verhooging van de in voerrechten. Mocht de koers der Argentijn- sche valuta er min of meer door beïnvloed worden, dan beschikt de Argentijnsche Re geering over de middelen om zulks te com. penseeren. De directeur van de Handelsaccoorden teekent hierbij aan, dat de tijdelijk zaakge lastigde te Buenos Aires, bereids de Neder- landsch-Argentynsche Kamer van Koop handel te Buenos Aires erop heeft gewezen, dat het, in verband met het bovenstaande, in het belang der importeurs van Nederland- sche goederen zou kunnen zijn, dat zij thans zoo spoedig mogelijk overgaan tot dedoua- neering van de daar te lande aanwezige voorraden, teneinde deze vrij te krijgen voor de wijziging van kracht wordt. Deze inlichtingen worden buiten eenige verantwoordelijkheid voor Hr. Mrs. Gezant schap te Buenos-Aires of voor het Departe ment van Economische Zaken verstrekt. NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA. De afd. Haarlem der Ned. Smalfilmliga hield haar maandelijksche bijeenkomst in de boven zaal van de Sociëteit „Vereeniging". De eerste spreker van den avond, Ir. van Tongeren behandelde het onderwerp: Spoe len. of cassettes. Sprekerf schetste in beeldvolle taal zijn er varingen met diverse camara's en kwam tot de conclusie, dat de cassebte-camera veel voor heeft boven de spoelencamera. Na deze inleiding vertoonde Ir. van Tonge ren een paar van zijn films. Uit deze films bleek duidelijk, dat hij een groot liefhebber is van de kanosport. Filmen uit een kano bleek een dankbaar werk te zijn. Water, wuivend riet en wolken vormden het onderwerp van deze films. Als intermezzo werd daarna een film in na tuurlijke kleuren vertoond. De film was opge nomen door den heer Dick Boer en is de eerste van deze soort in Nederland. De tweede spreker van dezen avond was Dr. W. G. N. van der Sleen. Deze wereldreiziger vertelde iets van zijn ervaringen op de Euro- peesche luchtlijnen. Zoo iemand hierover een cordeel kan uitspreken, dan is dat stellig Dr. Van der Sleen, die gedurende den afgeloopen zomer alle luchtlijnen heeft gevlogen en er films van heeft gemaakt. Uit zijn betoog bleek duidelijk zijn groote bewondering voor onze K. L. M. Veiligheid, snelheid en comfort vindt men alleen bij onze nationale luchtvaartmaat schappij. Ten slotte vertoonde Dr. Van der Sleen een paar van zijn films, die met groote aandacht werden gevolgd en een hartelijk applaus ont vingen. Op verzoek van enkele leden werd er een groep gevormd, die het onderwerp: „amateur- speelfilm" In studie zal nemen. Nadat de voorzitter de sprekers had be dankt en er nogmaals op gewezen had, welk een geluk het is. dat onze smalfilm volkomen onbrandbaar is, zoodat men bij de ver toon ing geen voorzorgen behoeft te nemen, sloot 'hij deze drukbezochte bijeenkomst. Voor Haarlem's Politierechter. EEN ONREDELIJK FIETSRIJDER „Je bent een zwerver en een hongerlijder", zei de man in Halfweg tegen den veldwachter die hem bekeurde, omdat hij zonder licht fietste. Dat sloeg nu eigenlijk als een tang op een varken. Eerstens maakt een veldwachter in vol uniform met sabel en revolver aller minst den indruk van een zwerver en verder zag de veldwachter er zoo flink uit, dat alleen iemand, die uit een land kwam. waar louter lieden van 300 pond wonen, in den veldwach ter een hongerlijder had kunnen zien. De veldwachter kon zich dus werkelijk dooi de woorden zwerver en hongerlijder beleedigd achten. Maar afgescheiden daarvan: welk redelijk motief kan iemand hebben om een veldwachter, die hem bekeurt vanwege het fietsen zonder licht, dergelijke woorden naar het hoofd te slingeren, ja om dien veldwach ter nog te lijf te willen gaan? Dit was name lijk ook nog gebeurd en behalve ongemoti veerd was het dom en roekeloos, want de veldwachter droeg niet voor niets een kle wang. We kunnen dus aannemen, dat de man van woede zinneloos was en men ziet alweer wat vreemde wezens er onder de menschen zijn Ieder moet toegeven, dat het een nuttig voor schrift is, dat een rijwiel 's avonds verlicht moet zijn: nuttig voor den berijder en voor andere weggebruikers. Nu kan het gebeuren, dat iemand in de verleiding komt om des avonds op een onverlichte fiets te gaan ped delen; de lamp kan weigeren of vergeten zijn en als men dan een eind van huis is, kcL.. men in de verleiding. Men weet echter voor uit, dat dit een bekeuring kan «osten; men weet dat men er als het ware om gevraagd heeft en dat de bekeuring verdiend is. Wil men boos worden, dan moet men dat gevoel tegen zichzelf richten, desnoods tegen den fabrikant van de lamp of tegen iemand, die gezegd heeft: rij maar door, maar neen, men keert zijn woede tegen den man, die part noch deel aan de fout heeft en eigenlijk waakt voor wielrijders eigen veiligheid. Dat zijn van die psychologische raadsels. Gelukkig voor de veldwachters zit de poli tierechter er niet om raadsels op te lossen, maar om de politie tegen woestaards te be schermen. Zeven dagen was de eisch en de rechter gaf ze. EEN MESSENSTEKER. DIE ER GOED AF KWAM. 't Is al een heelen tijd geleden, dat er op een bouwwerk een vechtpartijtje was tusschen drie stucadoors. De eene stucadoor was ge trouwd geweest met een zuster van de beide anderen en dit huwelijk was door echtschei ding ontbonden, hetgeen kwaad bloed had ge zet. Nu wilde het geval, dat de drie stucadoors toevallig op een zelfde werk arbeidden en dat toen de eene een stuk ijzergaas achter zich aansleepte, waar een der beide ex-zwagers aan vast haakte. Dat gaf woorden en op woorden volgden klappen, tot tenslotte de ge scheiden man op den grond kwam te liggen en de anderen over hem heen. Nu waren van den kant der twee zwagers al eerder uitdrukkingen gebezigd als: „ik zal je van onder tot boven open snijden" en „ik zal een doodkist voor je bestellen" De onder liggende man meende toen. dat zijn leven in gevaar was, waarom hij een mes trok en een der zwagers daarmee een steek in den arm gaf, welke steek nog al erg aankwam en daarom stond hij nu terecht De zaak was al eens eerder voor geweest, maar toen naar den rechter-commissaris te rug verwezen. Thans diende ze opnieuw, maar veel nieuws kwam er niet naar voren. Uit de verhooren bleek, dat de ex-zwagers waren be gonnen te vechten, voorts werd door den ver dachte niet ontkend, dat hij gestoken had, al had hij niet de bedoeling gehad ernstig letsel toe te brengen. Waar het nu eigenlijk op aan kwam was of er sprake kon zijn van noodweer. De Officier meende van niet. Al die gezeg den van buik open snijden en dergelijke, zei de officier, zijn nog geen bepaalde bedrei gingen: menschen van het slag als de stuca doors nemen zulke woorden gauw in den mond zonder dat ze van plan zijn te snijden. Als er een klap wordt gegeven, geeft dit den geslagene nog geen recht om te gaan steken of schieten, teminder daar hier andere arbei ders in de nabijheid waren, die poogden de vechtenden te scheiden. De Officier eischte daarom een maand gevangenisstraf. De verdachte had een halve bloc note vol geschreven met verweerpunten. waarbij hij zich zelfs op het voor hem onbekende terrein der juristerij waagde, waarvan hij op een za kelijke opmerking van den politierechter snel retireerde, maar hij wilde dan betoogen, dat hij werkelijk zijn leven bedreigd had gezien. De verdachte was, afgezien van de stekerij, een oppassend mensch, maar niet vrij van ze nuwachtigheid. Gezien de omstandigheid, dat de exzwagers waren begonnen te slaan, en de verdachte de onderliggende partij was ge weest, oordeelde de rechter, dat hier van noodweer exces kon worden gesproken, dat wil zeggen, dat verdachte wel de grenzen dei- gewettigde zelfverdediging had overschreden, maar dat hij dit in een overspannen toestand had gedaan, waarom hij van rechtsvervolging werd ontslagen. ECHTELIJKE TWEESPRAAK. Het boterde niet tusschen. een paar echte lieden te Haarlem en nu botert het wel weer; ja dat gaat zoo. Waarom het eerst niet boter de, weten we niet, 't komt er ook niet op aan en we zouden er nooit over gesproken hebben, als de oneenigheid binnenshuis was gebleven, was het een grooter oneenigheid dan gewoon lijk. aangezien de juffrouw in de kamer de lamp van den zolder en de klok van de wand had getrokken en nog meer kort en klein had geslagen, het was ten slotte haar eigen boel en. ze moeten, zei de officier, de stukken nu maar weer aan elkaar lijmen. De juffrouw had zich echter niet met haar eigen boel tevreden gesteld, maar toen ze door haar man de deur was uitgewerkt, steenen door de ruiten ge gooid en dat mocht ze niet, want die ruiten waren van den huisbaas. Omdat ze de ruiten van den huisbaas had gebroken, had ze ook haar eigen glazen ingegooid en daarvoor kreeg ze nu f 10 boete; de rechter hield reke ning met de klok en de lamp en ook, dat er weer verzoening was. OP HET FIETSPAD. Op een fietspad te Heemstede fietsten een man met zijn vrouw, toen hen twee andere wielrijders tegemoet kwamen. Dezen verbeel den zich blijkbaar, dat het fietspad daar al leen voor hen was gelegd, zoodat ze geen ruim te voor de juffrouw lieten, die op den berm Morgen heropening onzer afdeeling N. GRACHT 35 TELEF. 12455 Voorradig een zeer uitgebreide collec tie stalen meubelen van de nieuwste vinding op gebied van kantoor-techni sche en medische administraties der N.V. Amsterdam - (Nederl. Fabrikaat) Uw bezoek aan ONZE TOONKAMER zal zeer op prijs worden gesteld door Agent „Underwood" en „Staalmeubel" (Adv. Ingez. Med.) werd gedrongen. De man, die wijzer had ge daan te bedenken, dat hij klein en tenger was en de twee anderen een paar robuste knapen, veroorloofde zich een opmerking over de aan matiging der anderen, hetgeen ten gevolge had, dat dezen terugkeerden en een hunner den kleinen man tegen den grond sloeg, waar op hij hem nog verder op vuistslagen ont haalde. Gelukkig kon de geslagene nog om hulp roepen en toevallig werd die noodkreet gehoord door een rijzig plantsoenwachter, waarop de rollen werden omgekeerd en de ge weldenaar in de minderheid kwam. Hij moest nu terechtstaan maar was niet verschenen. De officier en de rechter waren over den woesteling, die ook overigens niet goed bekend staat, slecht te spreken, zoo zelfs dat de offi cier 6 weken gevangenisstraf eischte. De rech ter deed er wel 3 weken af, maar was het in zijn afkeuring geheel met den officier eens. Ré KOSTER NAAR STRAATSBURG EN PRAAG. De zangeres Ré Koster Is uitgenoodigd, in November in Straatsburg twee radio-concer ten te geven en een avond van moderne Ita- liaansche muziek voor de vereeniging „La Groupe de Mai". Hierop volgen te Praag een radio-concert en twee lieder-avonden, waarvan een geheel aan Nederlandsche muziek is gewijd. Bond van Barmhartigheid. De inzameling op 3 November. Het bestuur van de afd. Haarlem van den Bond van Barmhartigheid schrijft ons: De voorbereidende werkzaamheden voor de inzameling van kleeren op 3 November a.s. zijn thans in een dusdanig stadium gekomen, dat op een welslagen zoo goed als zeker ge. rekend mag worden, Intusschen doen wij andermaal een beroep op onze stadgenooten om ons nog de beschik king te geven over een klein aantal auto mobielen, terwijl wij ook nog gaarne de hulp zouden ontvangen van personen voor het be geleiden der auto's en het sorteeren der goe deren in de Janskerk, welke ons voor dit doel ter beschikking is gesteld. Sluit de gelederen. Propagandafilm van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Voor een zeer talrijk publiek is Maandag avond in gebouw St. Bavo in de Smede- .straat de propagandafilm „Sluit de gelederen" vervaardigd ten behoeve ^n de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, in "opdracht van de Nationale Landstormcommissie, vertoond voor den eersten keer in Haarlem. Onder de aan wezigen werkten wij op o.a. den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester van Haarlem, den heer H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort, den garnizoenscommandant den heer Steensel van der Aa, den commandant van de School, compagnie majoor van Loon, den comman dant van de Burgerwacht majoor C. J. Becking. De voorzitter van de Gewestelijke Land stormcommissie, de heer D. O. Norel sprak een openingswoord. Hierna werd het eerste couplet van het Wilhelmus door de aanwe zigen, die zich van hun zetels verhieven, ge zongen. De heer J. D. A. Verkruissen schreef het scenario van deze film, die werd opgenomen en gemonteerd door den heer W. P. Scheffer, van de H_A.V.O.-film in Voorburg, de muzi kale illustratie is van den heer S. W. Wert- heim, ir. C. A. van Diggelen zorgde voor de geluidsopneming en de heer L. W. Nyland, kapitein van het Vrijwillig Landstormcorps „Vaartuigendienst" had voor de declamatie gezorgd, de begeleidende woorden bij de ver toonde beelden. De film is verdeeld in vier afdeelingen die respectievelijk het alarm, de daad, opbouw en consolidatie en Oranje en Nederland weer geven. En dit op typeerende wijze. Men ziet de verschrikkingen van den oorlog, en de kerkhoven, die voorheen bloeiende akkers waren. Nederland bleef buiten dezen wereld brand en toen die afgeloopen was keerden ae mannen naar huis terug. Maar de revolutie driegt in het Oosten. En de gelederen moeten weer gesloten worden om deze dreiging af te wenden. Op suggestieve wijze heeft de ver vaardiger de wreedheden van oorlog en revo lutie getoond, den terugkeer der soldaten, die weer hun klompen aantrekken om den akker te gaan bezaaien, en die opnieuw moeten getuigen van hun trouw aan ons Vorsten huis. En daarna is het instituut van de Bij. zonder Vrijwilligen Landstorm ontstaan. De film wordt ingeleid door minister mr. J. A. de Wilde. En voorts houden tusschen de verschillende tooneelen door mr. W. C. Eendelaar, de heer J. R. Snoeck Henkemans generaal L. F. Duymaer van Twist, minister Deckers en minister dr. H. Colijn, redevoe ringen. i De strijd om het wereld- hoogterecord voor vliegtuigen. Van 300 voet in 1908 tot 45.000 voet vijf en twintig jaar later. Een duizendkoppige menigte juichte enthou siast, toen Wilbur Wright op 18 December 1908 in Frankrijk de eerste geslaagde poging deed om een hoogterecord voor vliegtuigen te vestigen. Hetgeen toen een machtige prestatie beteekenae, is thans belachelijk eenvoudig. Vijf kleine ballonnetjes had men tot een hoogte van ruim 90 Meter opgelaten en toen Wright met zijn primitieve machine er in slaagde nog tien meter hooger te vliegen, ver richtte hij daarmede een feit, waarover de geheele wereld verbaasd stond. Dit was het eerste officiëel erkende hoogte record en tevens het begin van een reeks stoutmoedige avonturen, die zich in de lucht hebben afgespeeld. De Franschman Garros was de volgende, die van zich deed spreken. In 1912 steeg hij tot 17.000 voet, toen zijn motor uit elkaar sprong. Indien hij niet onmiddellijk den toe voer had afgesloten, zouden de vliegende stukjes metaal zijn vliegtuig vernield hebben en hij was als een steen naar beneden geval len. Thans werd hij gered door snel denken en snel handelen. Men noemde hem een buiten gewonen geluksvogel, doch het was nog niets vergeleken bij hetgeen Majoor Schroeder, den keurmeester-piloot van de Amerikaansche luchtmacht, overkwam. Schroeder had zich voorgenomen tot een hoogte van 40.000 voet te stijgen. Iets dergelijks was nog nooit ge beurd en vele technische deskundigen schud den het hoofd bij de gedachte, dat dit moge lijk zou zijn. Doch Schroeder zette door, want .hij was ervan overtuigd, dat als hij de poging niet waagde, een ander het zou doen en hij wilde het record op naam van Amerika brengen. In Februari 1920 steeg' hij van Dayton Aero drome op, gekleed in een costuum, dat met electriciteit verwarmd was en voorzien van een zuurstof-apparaat. Nauwelijks had hij een hoogte van 9600 Meter bereikt, of er haperde iets aan de zuurstof-toevoer. Op het allerlaat ste oogenblik, voordat hij zijn bewustzijn ver loor, wist hij den neus van de machine naar beneden te richten. Als een afgevallen blad draaide het vliegtuig van een hoogte van drie mijl na^r omlaag, totdat de piloot, door den vermeerderden luchtdruk, weer bij kennis kwam. Oogenblikkelijk zette hij den motor af en voorkwam daardoor, dat hij met volle snel heid ter aarde stortte. Het gelukte hem. de machine weder in zijn macht te krijgen en een vlotte landing te volbrengen. De meeste menschen zouden na een dergelijk avontuur genoeg van deze waaghalzerij gekregen heb ben, doch Schroeder was over zijn prestatie nog lang niet tevreden. Hij wilde nu eenmaal 40.000 voet halen en drie weken later waagde hij een tweede poging. Ditmaal had hij een extra-hoeveelheid zuurstof meegenomen en hij behoefde slechts een kraantje om te draaien, om in geval van nood de versche lucht in zijn longen te doen stroomen. Steeds hooger steeg hij en steeds kouder werd het, doch Schroeder voelde zich behagelijk in zijn electrisch verwarmde kleeding, waartoe ook de handschoenen behoorden. In een uur tijds had hij een hoogte van vier mijl bereikt en een half uur later wees de hoogtemeter zes mijl aan. En, evenals den eersten keer, haperde er ook nu iets. Zou de zuurstof-toevoer wel openstaan, dacht de vlie ger. De glazen van zijn „stofbril" waren zoo danig met ijs bedekt, dat hij er niets door zien kon. Zonder verder na te denken duwde hij zijn bril naar boven om het kraantje duide lijk te kunnen zien en op dat moment werd alles zwart om hem heen. Ofschoon hij niet meer kon zien, bleven zijn gedachten door werken. Dat gevoel, alsof er iets in zijn hoofd ontploft was. werd veroorzaakt doordat zijn oogappels stijf bevroren waren, zoodra ze in aanraking gekomen waren met de ijskoude lucht, want daarboven vroor het 99 graden. Schroeder verloor het bewustzijn en het vliegtuig viel als een steen, met zulk een snel heid, dat de druk in de benzinetanks geen tijd had zich te egaliseeren met den steeds toenemenden luchtdruk van buiten, zoodat de reservoirs een voor een in elkaar gedrukt werden. Toch overleefde de piloot zijn avon tuur. Zijn val duurde bijna tien kilometer en het scheen, dat niets hem meer kon redden, doch wederom kreeg hij door den normalen luchtdruk voor een oogenblik het bewustzijn terug. Vaag zag hij onder zich het vliegveld en op dat oogenblik op de grens van bewuste loosheid, landde hij. De omstanders vonden Schroeder onmachtig in zijn machine met bevroren oogappels. Zijn hart klopte, alsof het bersten zou, doch ondanks alles bracht hij er het leven af. Hij was echter zoo verstandig het noodlot niet voor de derde maal te tarten. Ook luitenant Apolla Soucek van de Ameri kaansche vloot kon de 40.000 hoogte niet be reiken, ofschoon hij het tot 39.140 voet bracht op 8 Mei 1929. Doch drie weken later verbeter de Wilhelm Neuenhofer met een Junkers- eendekker dit record met meer dan een halve mijl en bracht het op 41.974 voet. Natuurlijk legde Soucek zich niet zonder meer daarbij neer. Een jaar lang nam hij proeven met ver beterde en nieuwe apparaten, bracht twee compressors aan. om zijn motor nog krachti ger te maken en deed een vermageringskuur om het gewicht tot het uiterste te beperken. Tot aller verbazing koos hij een kleed ing van louter bont in plaats van een electrisch ver warmd costuum en toen hij op 4 Juni 1930 opsteeg, had hij niets anders aan dan een pak van bontvellen. En zelfs bij een temperatuur van 89 graden onder nul had hij geen last van de koude. Door een vernuftig aangebracht apparaat ging de machine onmiddellijk da len, zoodra de vlieger het bewustzijn verloor. Hij slaagde er in, het Duitsche record te bre ken en twintig minuten lang trachtte hij nog hooger dan 43.166 voet te komen, doch dat gelukte hem niet. Toen voelde hij plotseling een vreemde sensatie, alsof hij gewurgd werd, ofschoon de zuurstof-toevoer uitstekend werk te. Het bleek dat de rubber-afvoerbuis voor de gebruikte lucht stijf bevroren was en slechts met groote moeite wist hij dit euvel te herstellen. Zonder ongelukken bereikte Soucek de aarde en Amerika was wederom in het be zit van een hoogterecord. Intusschen werd in Engeland in het geheim geëxperimenteerd met dieren, die blootgesteld werden aan den verminderden luchtdruk, zoo als een vlieger die op een hoogte van meer dan 40.000 voet ondervindt. Tenslotte nam men deze proeven met apen. die, nadat de luchtdruk weer normaal geworden was, geen nadeelige gevolgen ondervonden. Ook werden proeven met een nieuw soort brandstof geno men, die op groote hoogte niet te snel zou ont branden en evenmin zou bevriezen. Na nauw keurige voorbereidingen en proefvluchten steeg kapitein Cyril Uwins op 16 September 1932 van het Filton-vliegveld op voor een re cordpoging. Rustig zat hij in de machine en noteerde nauwkeurig de temperatuur van de lucht en van de olie. het aantal omwente lingen van de schroef en de bereikte hoogte. Op 35 000 voet gaf hij vol gas en de machine steeg bij een temperatuur van 104 graden on der nul tot de duizelingwekkende hoogte van 43.976 voet, waarmede de capaciteiten van den motor waren uitgeput. In het Nationaal Phy- sisch Laboratorium werden de verzegelde ba- rografen gecontroleerd en Engeland had, ten koste van duizenden guldens, het wereldre cord veroverd. Doch in den herfst van het vo rige jaar werd zelfs deze prestatie door een Franschman, Lemoine, verbeterd. Deze avia- teur steeg tot 44.862 voet, oftewel ruim 13 1/2 kilometer. 2fn ook dit record zal door één van hen, die bereid zijn den dood te trotseeren, wederom verbeterd worden. „ZIEKENFONDS ZIEKENZORG". De jaarvergadering van dit fonds zal ge houden worden op Maandag 26 November. Van het bestuur zijn aan de beurt van af treding de heeren H. J. Breddels, le secr.; J. de Haas. 2e voorz. en J. Adelaar, bestuurder; welke allen herkiesbaar zijn. Van den Raad van Toezicht is aan de beurt van aftreding de heer F. M. Souwer, die even eens herkiesbaar is. A. N. W. B. Tentoonstelling en Feestavond. De Burgemeester van Haarlem heeft het voorzitterschap op zich genomen van het co mité van aanbeveling ter gelegenheid van de tentoonstelling en de filmavonden, welke de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, hier ter stede zal houden op 31 Oct., 1 en 2 Novem ber a.s. in het Gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat. De volgende heeren hebben zich bereid ver klaard deel uit te maken van Comité van aan beveling: A. G. Boes, wethouder van Onder wijs, Mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, Ir. W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, Jhr. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat, Mr. W. G. Del Baere, kantonrechter en mr. C. M. J. de Jongh. Voorts is er een comité gevormd, bestaande uit de heeren: C. L. F. Sarlet de Soiron, con sul en pl.v. afdeelings-consul voor Noord-Hol land, M. F. Bleeker, water-consul, H. Meyer, waterconsul, C J. Koster. H. J. Leupen, J. Leupen, J. Pronk Jr., H. J. Troe, Dr. D. J.. Kok, B. D. Ochse, mr. L. L. F André de la Porte en J H. van Beers, welke zal trachten de ten toonstelling en de avonden aan het doel te doen beantwoorden. STADSSCHOUWBURG. De N.V. Vereenigd Rotterdams-Hofstad- Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, zal op Zaterdag 3 November in den Stads schouwburg alhier opvoeren: Strijders in 't wit (Men in White) van Sidney Kingsly, ver taald door Jan C. v. d. Horst. PERSONALIA. De heer J. P. H. Honkoop te Haarlem, is ge slaagd voor het voorloopig diploma voor ma chinist. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 30 OCTOBER Gem. Concertzaal: H. O. V. Solist Willem Andriessen (piano). 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Rotnchild. Doorloo- pende voorstelling van 7 uur 's avonds af. Rembrandt Theater: Flying down to Rio. Tooneel: Pat Miller. 7 en 9.15 uur. Palace: Anny en Anny Tooneel: Russische fantasie-dansen. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur. WOENSDAG 31 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Kinder- en familie voorstelling „Micky Mouse heeft vacantie". 2 uur. Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck. 10—5 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10