DE BILT Minister Marchant verdedigt zijn spelling. Berichten in enkele regels niet doorgaan. DINSDAG 30 OCTOBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Prof. Huizinga's argumenten niet steekhoudend geacht. „De laatste spellingsronde". Er was chaos van 18651883. De spellingskwestie heeft minister Mar- ehant ertoe gebracht wederom een rede te houden, getiteld „De laatste spelllngsronde". De minister nam als uitgangspunt den beken den open brief van prof. dr. Huizinga, uit Lei den. Hij zeide o.m.: De fout is deze: men houdt het correct schrijven van De Vries en Te Winkel voor een kenmerk van nooge geestelijke beschaving. Men is bevreesd, dit kenmerk te verliezen en dan zichzelf geestelijk gedeclasseerd te zien. De vrees is ongegrond! Wil men een voor beeld? Mevrouw Boudier-Bakker heeft zitting ge nomen in het comité voor handhaving van De Vries en Te Winkel. Maar in de werken van mevrouw Boudier zijn de zonden tegen De Vries en Te Winkel begaan, talloos. Zou zij dan haar comité beschouwen als een instituut tot auto-reclasseering? Ik verwerp het denk beeld. Eerst na achttien jaren, in 1883. aanvaard den de ministers Te Winkel officieel. Zoo maar, alsof zij dictator waren. Achttien jaren hadden buiten officieele stukken en wetten die aan Siegenbeek onderworpen bleven, in onderwijs en het maatschappelijk leven Siegen beek en Te Winkel naast elkaar geleefd, en met elkander in strijd. Minister Marchant wees erop, dat er geen tegenstelling bestaat tusschen den Raad van Ministers en den minister van Onderwijs. De deskundigen. Het tweede misverstand ligt in het beant woorden van de vraag, wat in de regeling van de schrijfwijze de beteekenis moet zijn van de deskundigen, en wie deskundig zijn. Er geldt bij elke wijziging van de schrijftaal een element van opportunisme. Tot het beoordeelen van dit opportunistische element zijn de taalkundigen geenszins onbe voegd. De stelling is juist, dat men verstandig handelt door ook de gezindheid van deson- kundige taalgebruikers te verkennnen. Daar om is gebeden, nauwkeurig de argumenten te toetsen, die na de publicatie van een voor genomen wijziging door de desonkundige taal gebruikers worden aangevoerd. Men kan daaruit afleiden, in hoever het ge boden verzet redelijk is. in hoever het alge meen is, en of te voorzien is, dat het gaande weg zal verloopen. Als autoriteit voor het bepalen van de schrijf wijze zijn, in onzen tijd althans, de woord kunstenaars niet bruikbaar. Zij zijn als zoo danig niet bruikbaar omdat zij, hoe grooter kunstenaar zij zijn, zich des te eigenmachti- ger toonen in de schrijfwijze. Toen de schrijftaal van De Vries en Te Win kel was uitgevonden, schreven de aan Siegen beek verknochten precies hetzelfde. Dat was in 1865. Zij hielden met dezelfde hardnekkig heid vast óok de voortbrengende letterkun digen aan mooije en blaauwe en beduyen en kagchel en ligt en regt, ja aan considere- ren als prof. Huizinga thans aan considereeren en visschen. Prof. Huizinga kan, aldus de minister, onze adviseur niet zijn; hij acht den toestand bevre digender naarmate schrijftaal en spreektaal verder uiteenloopen. Hij schijnt de Nederland- sche beschaving hooger aan te slaan, omdat ds ontwikkelde Nederlander verplicht is om twee Nederlandsche talen te hanteer en, die veel verschillen: de spreektaal en de schrijf taal. De minister bestreed, dat het schriftbeeld onduidelijker zou worden. Het handhaven van de uitgang-isch, ge schied ter eere van het aesthetische gevoel van prof. Huizinga en anderen, luistert de nieuwe methode niet op. Over „allerkostbaarste taalmiddelen", die roekeloos worden prijsgegeven, kan de mi nister niet spreken. Ik ken ze niet. Prof. Hui zinga schrijft alleen over het gebruik van den genitief der. Hij schrijft er echter niet juist over. Juist is. dat men bij het gebruik van den vorm zich zal hebben te richten naar het beschaafde taalgebruik. Niet juist is. dat het beschaafde taalgebruik der alleen kent in staande uitdrukkingen. Dat is in de regels niet te vinden. Stijlverslapping is een vergissing. Eveneens is een vergissing, dat „het Nederlandsche epis copaat zich heeft laten belezen, door in het gebed de woorden „Moeder Gods'1, door „Moe der van God" te doen vervangen". Het gebed is wel zoo veranderd, maar de verandering heeft met de vereenvoudiging niets te maken. Het Nederlandsch wordt, aldus Prof. Hui zinga minder begrijpelijk voor vreemden. Met voor de hand liggende voorbeelden is aan te toonen, zoo zeide minister Marchant, dat bedoelde vreemdeling er niets aan heeft.' Conclusie; Hoofdzaak in de bezwaren is het veranderde woordbeeld. Dit bezwaar heeft al leen een schijn van beteekenis, wanneer men een aantal veranderde woordvormen bij elkaar harkt. Anders niet. Verzet nog niet gebroken. Ik maak mij niet de illusie, dat in deze laat ste ronde het verzet zal zijn gebroken, onna speurlijk weggezonken. Het heeft de taaiheid van alle conservatisme. Daarom is het een gelukkig verschijnsel, dat ook de voorstanders zich tot propaganda hebben georganiseerd. Ja, wat wil men nog, nu Plesman met zijn K. L. M.. zijn Pelikaan, zijn Uiver, in zijn voor naamste afdeeling, de vliegdienst-vereenvou- de zijnen in vereenvoudigd Nederlandsch gaan diger is gebleken? Nu wij straks Parmentier en huldigen? Nu de mannen van de daad den bal last van e's en o's ch's en n's hebben over boord gegooid? „Niet zoo. maar zo!" Als het millioen schoolkinderen op 17 No vember hun cent komt brengen, dan komen de kinderen huldigen de daad, de „Nederland se daad", zonder ch. Het voorbereidend onderwijs te Haarlem. Ouderen moeten met 55 jaar pensioen nemen. Het personeel vraagt de oude salarisregeling weer in te voeren. Daardoor zullen jongeren aan den arbeid gaan. Café-Rest. DU COMMERCE WOENSDAGAVOND 31 OCTOBER a.s. speciale AFSCHEIDSAVOND van het vermaarde Hol- landsche attractie orkest LANCé. Vanaf 1 NOVEMBER: Hollandsch Heeren Orkest VERHAGEN. Zang. Humor. Stemming. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Reikjavik. Laagste barometerstand 744.9 m.M. te Skagen, en voorspelt: Meest matigen winden uit Westelijke rich tingen. Veranderlijke bewolking. Waarschijn lijk nog regen- of hagelbuien. Weinig veran dering in temperatuur. Uit het Buitenland HET BLIJFT HIER BUIIG. De depressie heeft zich vooral in Noord- Scandinavië opgevuld, maar over Zuid-Scan- dinavië bleef nog een vrij diepe kern achter met uitloopers aan de Noordzee en de Iersche Zee, die den wind hier in 't Zuid-Westen deed aanhouden. De aanvoer van lucht is echter geheel uit het Noorden, waar op IJsland de vorst tot 5 graden C. toenam, terwijl ook in Scandinavië de vorst begint toe te nemen. In verband met de nog vrij hooge zee-tempera turen is daarom op voortduring van het buiig weer in onze omgeving te rekenen. De daling der temperatuur heeft zich ook op het vaste land voortgezet en bijna overal viel neerslag. Aan de Noorsche kust waait nog een krachtige tot stormachtige Noordooste lijke wind, in Ierland en Schotland krachtige Noordelijke, in de Oostzee stormachtige Wes telijke, Zuid-Westelijke winden. Elders is de luchtbeweging matig of zwak. Barometer Hedenmorgen 10 uur 755 m.M. Stand van gister 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 30 October: Hoogste gisteren 53 F. Laagste heden nacht 46 F. Hoogste heden tot 12 uur 51 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 30 October. Bevallen 25 October: G. A. Wesselius—Mee- fout, d.; 26 October: M. SekreveKoper, d.; 27 October: A. P. P. Ruijgrok—Meegdes, d.; A. de DroogSchoffelmeer, z.; A. de Gier— Muider,' z. 28 October: M. E. AltenaBouw meester, z.; M. T. BarendsTaling, z.; H. M. Veenv. d. Velden, d.; A. M. NourisHartoch, z.; 29 October: G. E. Philppo—v. d. Weegh, d. Overleden 26 October: J. J. Minkels, 65 j., N. Kruisstraat; A. de VriesTeves, 87 j., Brede- rodestraat; 27 October: E. P. G-. 9 j., d. v. A. Meijering, Junoplantsoen; 28 October: J. A. De Baene, 64 j., Scheldestraat. Donderdagmiddag is de 20-jarige ongehuw de landbouwer E. G. Kadijk, wonende te Maarhuizen, gem. Winsum, te Schouwerzijl van een wagen, geladen met pakken stroo, ge vallen. Met ernstige verwondingen werd de man naar zijn woning vervoerd, alwaar hij Maandag is overleden. Een gehouden controle in de gemeente Wittem (Limb.) heeft uitgewezen, dat enkele honderden varkens voorzien waren van val- sche oormerken. De heer J. van Maris uit Utrecht, die Maandagmorgen bij een auto-ongeluk onder Elburg ernstig werd gewond en naar het So- phiaziekenhuis te Zwolle is vervoerd, is aan de bekomen verwondingen overleden. Toen het 5-jarig dochtertje van de fami lie Gerritsen te Hasselt door de ouders werd vermist, ging men in het Zwarte Water dreg gen, waar liet lijkje van het kind werd gé- vonden. BLOEMENVEILING SCONFLÏCT OPGELOST. Inzenders betalen hooger veilingspercentage. De directie der Nederlandsche Veiling N.V. te Amsterdam deelt mede. dat de inzenders van bloemen en planten zich bereid hebben verklaard om het veilingspercentage, dat voor hen werd geheven, ten verhoogen met 1 1/2 pet., waardoor het de directie van bovenge noemde veiling mogelijk is. om het percentage dat door de koopers wordt betaald, met 1 12 pet, te verlagen. Hiermede is aan het aanvan kelijk met de koopers gerezen conflict defini tief een einde gekomen. INDISCHE VEREENIGING HAARLEM EN OMSTREKEN. Voor bovengenoemde vereeniging houdt de heer N. F. Epkema Maandagavond 12 Novem ber in café-restaurant „Dreefzicht" een voor dracht over het onderwerp: „Luchtbescher ming van de burgerbevolking". FILM-OCHTEND VAN DEN METAAL- BEWERKERSBOND. Zondagmorgen waren de metaalbewerkers in de Gem. Concertzaal als inleiding tot het winterprogramma voor den Metaalbewerkers- bond. Een filmochtend was georganiseerd. Vertoond werd o.a. „City Lights". Spreker was de bondspenningmeester de heer H. J. v. d. Born die de bijzondere be teekenis schetste der cursussen. Vrijheid, is alleen mogelijk, wanneer een volk voldoende ontwikkeling bezit om over zijn welzijn te kunnen oordeelen en ^ijn da den zoo weet te stellen, dat de geheele ge meenschap vooruitgaat. Deze ontwikkeling waait echter niemand aan en daarom spanne men zich in. Er gaven zich 72 cursisten op. Een prachtige Nederlandsche film. „Dood Water", een vaderlandsche overwinning op celluloid. DEN HAAG. Lang na middernacht zijn Simon Koster en Gerard Rutten door een geestdriftig uitverkocht huis van het Passage theater toegejuicht, nadat de laatste meters van hun film „Dood Water" onder doodsche stilte langs het zilveren doek gegaan waren. Het is een typisch Haagsche avond van mon daine allure geweest; ministers, gezanten, ver tegenwoordigers van kunst en haute finance, smettelooze plastrons, avondtoiletten, ridder orden Doch het lust mij niet daarover te schrij ven, nu bij de eeuwige, menschelijke waarde van kunst, in den vollen zin van dat woord, menschelijke ij delheid in het niet zinkt. Diep onder den Indruk van deze Nederlandsche film zet ik mij om met een uiteraard kort woord, te berichten van deze verheugende gebeurte nis; duidelijk heb ik een film gezien door Nederlanders gemaakt, die met de beste pro ducten der bultenlandsche „markt" op één lijn gesteld kan worden, maar dan met de aller- beste. Eindelijk komt dan Nederland met een ho mogene, vloeiende, evenzeer spannende als kunstzinnige film, een gebeurtenis van waar lijk belang, na de „gebeurtenissen" van trieste geestelijke armoede, technische onkunde, cul- tureele bloedarmoede, die, voorwaar, de pre tentie hadden van deze werkelijkheid. Wie over „Dood Water" een oordeel formu leeren wil, weet niet waar te beginnen. Er is hier een strekking van sociologisch be lang: de wreede smart die het machtige inge nieurswerk van de drooglegging der Zuiderzee in de gezinnen, de harten, de zielen der Vis- schersbevolking werpt. Er is hier een artistiek-filmische kant, die tal van facetten heeft: het spel, de fotografie, de regie, het scenario, het geluid. Er is tenslotte de vraag in hoeverre het ver haal, de fabel in staat is het publiek te boeien en wélk publiek. In een geschreven indruk, vlak na de voor stelling op papier geworpen, met de jachtende gedachte aan de post en de courant, en den t ij d dus, kon aan een diepgaande beschou wing piet worden gedacht. Zoo zij dus de algemeene impressie gegeven, zoo zij dus gezegd: „Dood Water" heeft mijn hoogste verwachtingen, gebaseerd op het kunstzinnig verantwoordelijkheidsbesef van Koster en Rutten, bevredigd en overtroffen. Hier is camera-werk te genieten, dat met het geestdriftig geroep bij de wereldvertoo- ning ter Venetiaansche Biennale: „Rem brandt! Rembrandt!" te temperamentvol moge gekenschetst zijn, doch dat toch van een visie, een gevoel voor schakeeringen, een sentiment voor licht en donker, zwart en wit en een in tuïtie van de oer-Ho!landsche van licht en zilt-water verzadigde atmosfeer, getuigt, die een wonderlijk mooi beeld hebben geschapen. Een beeld zonder sentimentaliteit, zonder de „Kitsch", die Volendammer kleedij, torentjes en molen wiekjes zoo dikwijls als voddige re- quisieten heeft verknoeid en verbruikt. Maatgevoel, rhythme der atmosfeeren, waar digheid in het toepassen der vele mogelijk heden van Volendam, zijn schepen, menschen en landschappen kenmerken deze prachtige film. „Artisticiteit" in de serene, hóóge beteeke nis van dit woord, heeft dit werk doen worden wat' het is. Ook het menschenmateriaal is met een heugelijk juiste intuïtie gekozen. Een operette-komiek als Schilthuizen in een humoristisch camera-subject van heugelijke natuurlijkheid; Teo de Maal, Arnold Marlé en Max Croiset zijn mannen van vleesch en bloed voor de lens en in den verblindenden schijn der Jupitei'lampen en Jan Musch is van een verbetenheid, een stoerheid, een onverzette lijke bloedwarme ruigheid en tevens van een filmische bescheidenheid die in hem den filmspeler van groote allure doen zien; direct en zonder eenig voorbehoud. Hilga Goch, frêle, liefelijk en teeder, is een eenigszins zwak talent, temidden van dezen na tuurlijken stroom van waarachtige mensche- lijkheid. Ik ben geestdriftig gestemd over deze film. In de eerste plaats, afgezien van elke plaats bepaling, omdat zij een waarlijk-zuivere rol prent is, zooals wij er weinige zien, zéér wei nige. In de tweede plaats, omdat dit een Neder landsche film, de eerste Nederlandsche film, die zonder vriendelijke stemming bij voorbaat omdat hier dan toch sprake is van een vaderlandsch product op nieuw terrein van werkzaamheid, zuiver beoordeeld kan wor den om haar zelfs wille. Er is zoo zeide ik veel méér over „Dood Water" te zeggen: de muziek, die zulk een in tegreerend, werkelijk filmisch element er van is, is subliem; de fotografie buit alle moge lijkheden van de camera uit, de tekst is een voudig en passend in de algemeene impressie. Nederland mag Koster en Rutten dank weten en gelukkig zijn met deze verove- ring-in-één-slag van het belangrijke pheno- meen dat de film in onze samenleving is. Mr. E. ELIAS. TIEN JAAR VRIJZINNÏG-PROTESTANTSCHE RADIO-UITZENDING Op 31 October is het tien jaar geleden, dat de eerste Vrijzinnig Protestantsche Radio uitzending plaats had en wel een Hervormings dienst, geleid door den Leidschen Hoogleeraar Dr. G. J. Heering. Een eerste uitzending, welke dra door meerdere werd gevolgd; zelfs werd voor dit doel spoedig vaste zendtijd verkre gen. De oprichting van den V. P. R. O. heeft eerder plaats gehad om te voldoen aan van buitenaf gestelde eischen dan dat in eigen kring de behoefte hiertoe werd gevoeld. Gele genheid tot zenden werd echter uitsluitend gegeven aan vereenigingen met minstens 3000 leden. De sub-commissie uit de Centrale Com missie, die tot dusverre de uitzendingen had verzorgd, werd ontbonden en met sanctie van de Centrale Commissie werd op 29 Mei 1926 de vereeniging Vrijzinnig Protestantsche Ra dio Omroep opgericht. De uitwendige geschiedenis heeft op de uit zendingen zelf, behalve dan door het be schikbaar komen van meer zendtijd weinig invloed gehad. Van het begin af heeft hier mede een bepaald doel voor oogen gestaan: n.l. het verkondigen en verbreiden van de Vrijzinnig Protestantsche beginselen en het is dit doel dat steeds de gang van zaken heeft beheerscht. Voor de Nederlandsche Vrijzinnigen, die nu hun eerste decennium van radio-uitzendingen achter den rug hebben, is dit een groote vol doening. De herdenking van dit feit door den V. P. R. O. zelf, zal den gewonen gang van de uit zendingen nauwelijks verstoren, al zal er wel aandacht aan geschonken worden. Zondag avond 4 November zal het bestuur het woord voeren, waarna de wijdingsdienst een bijzon der karakter zal dragen, NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Door ongesteldheid van den predikant kan de aangekon digde dienst in de Remonstrantsche kerk WOENSDAG 81 OCTOBER Luchtverbinding Engeland Australië wordt verbeterd. Een minstens tiendaagsche postdienst. CAMBERRA, 29 October (Reuter), De postmaster-general heeft aangekondigd, dat tengevolge van de LondenMellbourne race de vliegdiensten op Engeland zullen worden verbeterd. Er zal een minstens tiendaagsche dienst worden geopend. RUSSISCHE ATIILETEN TE PRAAG GEARRESTEERD. PAAG. 29 October (V.D.) Zaterdag zijn tien athleten uit Sovjet-Rusland gearresteerd die deelgenomen hadden aan een sport, feest, wegens deelneming aan een verboden communistische bijeenkomst, terwijl ook een communistisch parlementslid werd gearres teerd, op wiens initiatief de bijeenkomst werd gehouden. MEVROUW VON PAPEN VERLOOR HAAR PAS. Mevrouw von Papen heeft haar diploma tieke paspoort verloren, meldt Reuter. Zij liet het liggen in een trein tusschen Saarlouis en Saarbrücken. Het is gevonden door een tegenstander van het Hitler-bewind, die de pas heeft mede genomen naar het centraal socialistische bu reau. Vanhier werd aan de vrouw van den oud- vice-kanselier per telefoon meegedeeld, dat zij haar pas kon komen halen. De pas is uitgegeven op 13 Augustus 1934 bij het rijksministerie van buitenlandsche zaken en beschrijft de houdster als „Vrouw van Baron van Papen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in bijzondere zen ding te Weenen". DE BRITSCHE VISSCHERSVLOOT WEER UITGEVAREN. LONDEN, 29 October (V. D.) Uit Yarmouth wordt gemeld, dat voor het eerst sedert de vorige week weer 300 haringtrawlers en log gers zee hebben gekozen. De schepen waren niet uitgeval-en in verband met de te groote vischaanvoer waardoor de prijezen beneden een redelijk minumum daalden. WAT ZIJN DE VER. STATEN VAN PLAN? NEW YORK 29 October (V.D.) Woens dag begint de jaarvergadering van den Na- tionalen Raad voor den buitenlandschen handl. Tijdens, het banket dat Donderdag avond zal zijn, zal de staatssecretaris Cordell Huil waarin hij naar men verwacht belang rijke meedeelingen zal doen over de handels relaties van de Ver. Staten met het buiten-, land in verband met het sluiten van weder- keerige handelsverdragen. DE UITVINDER GANTSWIN OVERLEDEN. De uitvinder Hermann Gantswin is Zondag te Berlijn in den ouderdom van 78 jaar over leden. Gantswin verwierf reeds in 1883 een patent voor een bestuurbaar luchtschip, waar mee hij naar de planeet Mars wilde vliegen. Men noemde hem dan ook den „concurrent" van graaf Zeppelin. In het begin der eeuw had hij een trapmotorkoets uitgevonden, waarmede hij eenmaal dwars door Berlijn reed. De ontwikkeling van de techniek ging echter spoediger dan de genialiteit van Gant swin, die bovendien door voortdurende zorgen voor zijn een-en-twintig kinderen geplaagd werd, zoodat de uitvinder in groote armoede is gestorven. (N.R.Ct.) OSWALD MOSLEY IS ANTI-SEMIET. In de Albert Hall te Londen heeft Sir Os wald Mosley, de leider der Britsche fascisten, een rede gehouden, welke grootendeels gewijd was aan een uiteenzetting van het fascistische standpunt, tegenover de Joden. „Wij vallen", zoo betuigde Mosley, „de Joden niet aan om redenen ontleend aan ras of godsdienst. Wij zullen optreden tegen het georganiseerde Jo dendom in Groot-Brittannië omdat dit de be langen van het fascisme heeft getart. Wij zul len binnen den staat geen georganiseerde ge meenschap dulden die aanhankelijkheid ver schuldigd is aan vreemden en betrekkingen in naties buiten onse grengen. De georgani seerde macht van het Jodendom heeft bij het rassengeschil de laatst achttien maanden gestreefd in de richting van oorlog". KINGSFORD SMITH OP HONOLOELOE. Kingsford Smith is Maandagavond om on geveer halfacht A. T. op Honoioeloe aangeko men. Hij verklaarde het gevaarlijkste traject van ongeveer 6000 K.M. te hebben afgelegd in 25 uur, hetgeen de mogelijkheid inhoudt voor een geregelden Iuehtdienst tusschen Australië en de Vereenigde Staten. INVOERRECHT OP BOOMKWEEKERIJ- PRODUCTEN IN ENGELAND. Reuter meldt uit Londen: Het ministerie van financiën heeft een be- ualïng uitgevaardigd, waarbij het invoerrecht op boomen en heesters wordt bepaald op 20 shilling per centenaar (met uitzondering van rozenstruiken, vruchtboomen .azalea indica en laurieren) anders dan in bloei. Het resultaat van de verandering is. dat bij de berekening van het gewicht voor het invoerrecht voort aan geen rekening zol worden gehouden met de aarde, die aan de wortels hangt. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. De Vereeniging tot stichting eener Vrije Evangelische gemeente te Haarlem houdt op Woensdagavond 31 October in het gebouw van den Chr. Besturenbond. Bakenessergracht 63, een huishoudelijke vergadering onder lei ding van Ds. P. van Vliet, Vrij Evang. predi kant te Amsterdam. Het doel van deze vergadering is het stand - mint van de V. E. gemeente te bespreken en propaganda te maken voor deze Haarlemsche afdeeling van den bond van V. E. gemeenten in Nederland. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs heeft aan den ge meenteraad van Haarlem een adres gezon den, waarin o.a. wordt gezegd: „Bij raadsbesluit van 9 Augustus 1933 werd vastgesteld, dat met ingang van 1 September 1933 de salarissen van het personeel tijdelijk zijn verlaagd tot f 1100 en f 900 respectievelijk voor leidster en onderwijzeres; terwijl aan het op 1 September 1933 in dienst zijnde per soneel van laatstgenoemden datum af een .toelage werd toegekend gelijk aan het ver schil tusschen het bedrag, dat als wachtgeld zou worden genoten, indien het voorberei dend onderwijs zou zijn opgeheven en de laatst genoemde wedde. In ons adres van Augustus 1933 hebben we reeds uiteengezet, welke funeste gevolgen de drastische salarisverlaging voor de leer krachten bij het voox'bereidend lager onder wijs zou hebben. Deze kleine groep van ge. meenteambtenaren heeft een zeer groot offer moeten brengen terwllle van het sluitend maken der gemeentebegrooting. Een offer, on eindig veel grooter dan het ander gemeente- personeel. De leerkrachten bij het Voorbe reidend Onderwijs zijn in een uitzonderings positie geplaatst en dan in zeer ongunstigen zin. En hoe wordt de toestand, wanneer de „wachtgeldtijd" is afgeloopen; komt het per soneel dan op die lage salarissen te staan; vervalt dus dan de toelage? Bovendien nu wordt nog een toelage ge noten, maar indien het voorbereidend onder wijs wordt opgeheven, zullen de dienstjaren na 1 September 1933 worden afgetrokken van den tijd waarover wachtgeld genoten zou worden. Het geval kan zich dus voordoen, dat bij opheffing van 't voorbereidend onderwijs leerkrachten geen wachtgeld zullen ontvan gen. Periodieke verhoogingen zijn stopgezet, ter wijl tevens voor meer leden van het personeel de pensioengrondslagen aanmerkelijk lager zijn geworden: dit klemt speciaal voor de oudere leerkrachten". Adressant vertrouwt er op, dat de raad zal inzien, dat de financieele positie voor de leer krachten bij het Voorbereidend Onderwijs nu en in de toekomst verre van goed te noemen is en dat een vaste salarisregeling zeer op haar plaats zou zijh. Gevraagd wordt een salarisregeling voor het personeel te willen vaststellen, zooals die vóór 1 September 1933 bestond en waarop dan de kortingen zullen worden toegepast, zooals die ook voor het overige gemeentepersoneel worden toegepast. NIET BEROEPEN /MAAR CONSULENT GEWORDEN. Naar men ons van de zijde van het bestuur der Baptisten-gemeente alhier mededeelt, is Ds. A. P. Barendregt, die eerst zeer onlangs bevestigd werd als predikant bij genoemde gemeente, niet beroepen bij de Baptis ten-gemeente te *s-Gravenhage-Oost, zooals wij volgens een ons gezonden bericht Maan dag vermeldden, maar door die gemeente tot consulent gekozen. Ds. Barendregt heeft zich deze verkiezing laten welgevallen, maar blijft predikant bij de Bapt. Gem. al hier. Rapport van Vrijz.-Dem. Commissie. De algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond in November 1933 gehouden heeft een commissie ingesteld, welke ten doel had te onderzoeken op welke wijze in den toestand op de arbeidsmarkt ten gunste van de jonge ren wijziging kan worden gebracht. De commissie was samengesteld als volgt: mr. L. G. van Dam, Haarlem, voorzitter: mevrouw M. E. ElzingaBerlijn, Haarlem; mevrouw J. MarcusNijland, Apeldoorn; ir. A. I. J. de Broekert, Eindhoven; A. Kooiman, Bilthoven; P. Kostelijk, Heer Hugowaard: A. J. v. Leusen, arts, Velsen: mr. E. N. W. Maas, Wolvega, leden; mr. Y. W. Kranenburg, Al melo, secretaris. Zij is thans met haar rapport gereed geko men. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het een primordiaal belang is den jongeren een plaats in het arbeidsproces te verschaffen. Daarbij zal men niet tegen ingrijpende maatregelen mogen opzien. Naar het oordeel van de sa menstellers van het rapport is een rationeele oplossing van het probleem slechts mogelijk, indien men ruimte op de arbeidsmarkt voor de jongeren baant door afvloeiing van oude ren. De normale eindtermijn van den arbeid moet worden gesteld op 55 jaar; daarvoor is wettelijke regeling onontbeerlijk. Aan de af vloeiende ouderen worde een compensatie toe gekend. waartoe fondsen dienen te worden gevormd. Het lijkt de commissie logisch de oplossing te zoeken in de richting van afvloeiing van ouderen d.i. in verkorting van den arbeidstijd in den vorm van vermindering van het aantal werkjaren. Sociale opvattingen en moderne arbeidsmethodes gaan reeds in die richting. Slechts in sommige adviseerende functies en op enkele terreinen, waar de ervaring een groote rol speelt, zijn de ouderen niet door de jongeren te vervangen. Niet voor alle ouderen zal de afvloeiing on aangenaam zijn. Menigeen zal gaarne plaats maken voor jongeren, als hij weet. dat deze methode algemeen wordt gevolgd en dat zijn kinderen daardoor ook hun kansen vergroot zien. Menigeen zal ook na vele arbeidsjaren gaarne de gelegenheid aangrijpen om, zij het met belangrijk verlaagd inkomen nog een aantal jaren een rustig leven te leiden. De commissie heeft oevrwogen, op welke wijze haar denkbeeld practisch zou zijn te verwezenlijken. Zij meent dat de denkbeel den, aangegeven in het rapport der commissie van het departement Rotterdam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, uitgebracht in April 1934, zeer doelmatig ?Un. Voor het overheidspersoneel zal haar in ziens maatregelen moeten worden getroffen tot afvloeiing van ambtenaren van 6065 jaar en tot vrijwillige afvloeiing van ambte naren van 55—60 jaar. De kosten der publiekrechtelijke lichamen behoeven hierdoor niet hooger te worden. VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN. Bovengenoemde vereeniging geeft Zondag 4 November haar tweeden filmmiddag. Als hoofdnummer gaat de 2e serie van „De Schrik der Pampa's", nu „Boven den af grond".

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2